Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Aldus handelende, zullen in de laatste dagen van de maand Juni de aardappelen in ruime hoeveelheden voor binnenlandsch verbruik beschikbaar zijn tot dien tijd zal men zich, als dit noodig is, ter wille van de steenkolen moeten trachten te behelpen met wat minder aardappelen en wat meer rijst. (N. R1 C.) PETROLEUM VOOR PARTICULIEREN. Naar wij vernemen zal met ingang van 2 Juli e.k. wederom petroleum voor particulier gebruik door handelaren mogen worden ver strekt. De gebruikte hoeveelheden mogen echter slechts ten hoogste 50 van de over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar gebruikte hoeveelheden bedragen. (Hbl.) BEREIDING VAN PEULVRUCHTEN. Men deelt van bevoegde zijde het volgende mede Door de vordering van de peulvruchten is stagnatie ontstaan in de laatste afleveringen. Binnenkort zullen echter de nog af te leverenpartijen nader gesorteerd zijn en in de stelling van Amsterdam worden afgeleverd. Het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, Den Ilaag, is intusschen in staat, nog belangrijke hoeveelheden kleine groene erwten af te leveren, die evenwel hier te lande minder gewild zijn, omdat zij moeilijk gaar koken. Dit bezwaar is geheel .te ondervangen, door aan het water, waarin de erwten gekookt worden, een kleine hoeveelheid dubbelkoolzure soda toe te voegen. Per kilo erwten is slechts zooveel dubbel koolzure soda noodig als op een mespunt gaat. Ook is gewone soda daarvoor te gebruiken en heeft men op 1 K.G. erwten alsdan noodig 2 theelepels. Als gewoon dienen de erwten een avond te voren in de week gezet te worden. INLICHTINGEN OVER DE ZEGELWET De Minister van Financiën maakt bekend dat partikuliere personen en instellingen, die wenschen te worden ingelicht omtrent de toepasing der Zegelwel 1917, of Regestratiewet 1917, zich daartoe mondeling of schriftelijk kunnen wenden tot een der inspekteurs der registratie of een der ontvangers det regis tratie of van het zegel binnen de kring van wiens divisie of kantoor deze personen en in stellingen wonen of gevestigd zijn. Brieven van zoodanigen aard rechtstreeks gericht aan het Departement van Financiën, worden voortaan niet meer beantwoord. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Bij enkele candidaatstelling werden op 5 Juni gekozen 22 katholieken. 9 anti revolutionairen. 6 uni-liberalen. 5 christelijk-historischen. 4 vrij-liberalen. 2 vrijzinnig demokraten. 2 sociaal-democraten, Bij de stemming werden gekozen 15 unie-liberalen. 12 sociaal-democraten. 6 vrij-liberalen. 0 vrijzinnig-democraten. 5 christelijk-historischen. 8 katholieken. 2 anti-revolutionairen. In Amsterdam II moet een herstemming plaats hebben tusschen den aftredenden sociaal democraat A. H. Gerhard en Dr. Z. Kamerlingh A. T. A. G. of A. S.) ALGEMEENE STAATSPARTIJ. Men deelt ons mede. dat de Algemeen Staats partij in den uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamer aanleiding vindt om een volks petitie aan de Koningin voor te bereiden, ten- eindo er bij H. M. op aan te dringen om le. de aanhangige voorstellen tot grondwets herziening niet goed te keuren, wanneer deze door de zittende Kamer zullen zijn aangeno men 2e. Minister Treub te belasten met de re- construcie van het ministerie, zoo mogelijk met behoud van den minister van buitenlandsche zaken. DE OORLOG. De „N. Fr, Presse schrijft: Naar in diploma tieke kringen verluidt, heeft het Grieksche gezantschap in den Haag een telegram uit Athene ontvangen, dat ongeveer als volgt luidt: Met het grootste leedwezen deelen wij u mede. dat Z. M. de koning, met erkenning van de dringendste nationale noodzakelijkheid en onder den druk van de drie mogendheden besloten heeft, met de koningin en den kroon prins het land te verlaten. Hij heeft prins Alexander tot troonopvolger aangewezen. Prins Alexander zal dienovereenkomstig den kon- stitutioueelen eed op de grondwet afleggen. Over het vertrek van den koning heerscht onder het volk groote opwinding. In diplomatieke kringen maakt men er op merkzaam op, dat in dit telegram niet van afdanking wordt gesproken. Dit telegram is de eerste ofhcieelc mededeeling, die uit Athene komt en niet langs het vijandelijke buitenland is overgebracht. De militaire medewerken van de „Nieuwe Ct" schrijft Wat verwachten dan de oologvoerende par tijen, die, terwijl zij zich van den wederzijd- schen toestand zeker veel beter bewust zijn, dan bier kan worden verklaard, den strijd op het hoofdoperatietooneel blijven voortzetten Zij verwachten dit De Duitsehere hopen op een toenemende desorganisatie van Rusland en zijn leger, waardoor zij de volslagen uitputting van hun weermacht het volledig verbruik hunner reserves door een* „kreupelen vrede", „une paix boiteuse" zooals de Entente dit noemt, zullen ontgaan en voorts op de uitkomsten der duikbootenaktie, die Engeland, den hoofd tegenstander, murw moet maken. Duitschland echter heeft 't nu zelf wel bijna 3 jaren onder veel erger druk uitgehouden zal Engeland het dan niet kunnen Die verwachting zal dan ook vermoedelijk beschaamd worden. De geallieerden hopen op de wederopstanding van het Russische leger; vertrouwen op Ame rika,s hulp, om Duitschland eindelijk ten onder te brengen in 1918. En daar nu al de faktoren, waarop de strjjdvoerenden hopen van langzame en beven- dien zeer onzekere werking zijn, zoo moet, zal daarvan de beslissing komen, de krijg nog langen tijd kunnen duren, wanneer de Stock- holmsche konferentie, hetzij direkt of in haar gevolgen niet als een reddende Engel tusschen- beiden treedt en bet gordijn voor de eindo- looze Europeesche tragedie laat zakken. Het departement van oorlog maakt bekend, dat elke maand duizend volkomen uitgeruste vliegtuigen met bestuurders en technisch personeel naar Frankerijk zullen worden gezonden, zoodra de noodige schikkingen zijn getroffen. WEENEN, 16 Juni. (Korr. Bur.) Officieel: Een onzer duikbooten heeft den 11 den dezer in de Middellandsche Zee een Engelschen torpedojager van de L klasse in den grond geboord. Op de a. s. Donderdag 21 Juni, des voor- middags 10 uur te houden openbare vergade ring van den Gemeenteraad komen de vol gende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van de verordening op het onderzoek van vee, vleesch en visch. 4. Vaststelling verordening houdende rook verbod voor kinderen. 5. Wijziging der begrooting dienst 1916. 6. Idem idem dienst 1917. 7. Onteigening domeingronden. 8. Beslissing omtrent voorstel inzake be- kleeden bijbetrekkingen door J. P. Trijsburg en J. J. Doorenbos. 9. Benoeming stembureau voor de verkie zing van leden voor den gemeenteraad. Naar wij vernemen, is door den heer D. J. Dees, wethouder onzer gemeente, met 1 September a.s. periodiek aftredende als lid van den gemeenteraad, bekeud gemaakt het zijn plicht te achten mede te deelen, dat hij bij de aanstaande verkiezing van leden van den gemeenteraad niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking wil komen. De stijgende noodzakelijke uitgaven in dezen abnormalen tijd, maken den finan- cieelen toestand der gemeente, in tegenstelling met de zienswijze van den heer Huizinga èn van zekere zijde, ernstig genoeg, waarom het hem niet mógelijk is, nog langer de verant woordelijkheid te dragen. Een speciale opdrijving van niet direct noodzakelijke belastingen, waarop voort durend wordt aangestuurd, ontneemt hem, ook voor de toekomst, den lust daaraan mede te werken. Gistermiddag ontlastte zich boven deze gemeente een onweder, waarbij felle bliksem stralen het luchtruim doorkliefde. Om half 2 begonnen, eindinde dit weêr eerst om 6 uur. Om 2 uur was de regen zoo erg, dat het aan een wolkbreuk deed denken. Het was een oogenblik noodweer. Hageisteenen ter grootte van knikkers vielen met stroomen uit de lucht. In de Vlooswijkstraat was een schouw spel te zien, zooals er nog nooit te zien was geweest. De riolen konden de stroomen water niet verzwelgen en doordat het hoog water was en de sluizen dicht waren kon het water zich ook niet naar buiten uitloozen. Van 2 tot 6 uur stond de straat geheel onderwater. Weldra liep het over de trottoirs en in sommige huizen drong het binnen. Het ergst bij Deurwaarder Huineman, daar stond het 12 c.m. boven de kleeden. Geholpen door buren werden fluks kleeden, karpetten, zeilen, stoelen, tafels enz. uit de voorkamer doch ook uit de aangrenzende salon verwijderd. Het water stroomde zooals de fam. H. ons vertelde als een zee naar binnen. Ook in andere stadswijken, als Nieuwediep, Dijkstraat, Kerkstraat en Javabuurt stonden de straten blank. Van ongelukken door dit weder ver namen we niet. De veldgewassen hebben ontzettend geleden door die groote hagei steenen. Het ligt plat. of afgebroken er bij neder. Van Zondag bij Maandagnacht is het ook tamelijk zwaar weder geweest, hoewel niet vlak over onze stad. Driewegen. Her onweer van j. 1. Maandag veroorzaakte ook hier groote hagelschade aan de te veld staande land-en tuinbouwgewassen. Vooral aardappelen, bieten, boonen en erwten, benevens vlas leveren een treurigen aanblik. Vele zagen enkele oogenblikken hun schoonste verwachtingen den bodem inslaan. Droog weder met betrokken lucht kan nog veel terecht brengen, maar de schade aan de peulvruchten wordt niet meer ingehaald. Wij leven wel in een tijd van vele beproe vingen. Driewegen. Voor ruim een week werd lner door het op hol slaan van een paard van den landbouwer J. de B. een lantaarnpaal verbrij zeld. Het overblijvende onderdeel, staande vlak naast het fietspad, leverde een voort durend gevaar op voor de vele fietsrijders. Nadat reeds Zaterdag en Zondagnamiddag een paar fiotsers waren gevallen, reed Zondagavond een wielrijder met groote vaart tegen den paal. Met gescheurde kleeren en beschadigde fiets, een paar losse tandon en wat schrammen bracht hij er tot verbazing dor toeschouwers zijn salto mortale af. Na liet ondergaan van een reinigingskuur en na ecnige rust kon hij zijn reis naar Hulst voortzetten. Zaamslag. Gisteren brak er boven onze gemeente weer een geweldig onweer los, ge paard met hagelslag. Was het onweer nu niet zoo hevig als dat van 8 dagen geleden, nu was de hagelschade op enkele plaatsen veel erger. Er vielen sternen op de Reuzen- hoek en omgeving van 8% tót 9% gram zwaar. Veel dakyensters en ruiten waren stuk. In 't noordwesten van onze gemeente, langs de Schelde, vielen steenen die den om trek hadden van een rijksdaalder en ter grootte van kippeneieren. Bij enkele land bouwers is dan ook de oogst totaal, bij anderen gedeeltelijk verhageld. Er is sprake van bij de meest geteisterden, om den oogst om te ploegen. Wat beloofde de oogst enkele dagen geleden veel en nu een aan flarden ge hageld overschot. De Ileere spreekt duidelijk in deze dagen. Zij er een hoorend oor en opmerkzaam hart Zaamslag. De gemeenteraad besloot in af wijking met een vroeger genomen afwijzend besluit, op een nieuw verzoek van het comité van actie voor het verkrijgen van een water leiding in Zeeuwsch-Vlaanderen, de gevraagde subsidie ad. f 356,50 voor het voorloopig onderzoek toe te staan. Als lid om vanwege de gemeente zitting te nemen in het comité, werd benoemd de bugemeester, de beerJ.de Feijter. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der vereeniging. „De Ambachtschool vour Tor Neuzen en Omstreken" werd besloten, als die^ inrichting tot stand komt, daaraan subsidie te verleenen overeenkomstig de voorwaarden waarop die vroeger aan de school te Hulst is toegekend, en alsdan de subsidie aan laatstgenoemde inrichting verleend, in te trekken. Zoowel van de Zeeuwsch-Vlaainsche Tram wegmaatschappij als van den Zaamslagpolder waren afwijzende antwoorden ingekomen op een schrijven vanwege het gemeentebestuur, of zij genegen waren bij te dragen in bet maken van voorzieningen op plaatsen langs den weg die door aanleg van de tramlijn gevaarlijk zijn geworden voor het verkeer met voertuigen. De raad besloot zicli nu tot Ged. Staten te wenden, met verzoek om tusschen- komst en te beslissen op wie eigenlijk de plicht rust, de bedoelde wegen veilig voor het verkeer te maken. De kosten der voorgenomen werken zijn op f2600 geraamd. Een verzoek van de afd. Ter Neuzen en O. van den Bond van Ned. Onderw. om ver betering der jaarwedden enz. van het onder wijzend personeel werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd tot toelating van het gekozen lid van den raad, den heer S. van Iloeve. Het kohier van bet schoolgeld der o.l. school werd vastgesteld op f 182.14. Het moisje van den werkman G. S. te Axel, dat door te dicht bij de leemkachel te komen, zulke lievige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Gemeen teraads verkiezing. Zaamslag. De an.-r. kiesvereeniging nevens het aftredend lid de heer A. Dieleman, candi daten de heeren J. Kaiser en L. A. de Mul. De candidaat der chr.-historischen, de heer Jan de Kraker, werd overgenomen. Thans is dus een vereenigd optreden van de rechtsehe partijen te wachten. Hoek. Zooals bekend is, is in de laatste raadsvergadering in beginsel besloten tot oprichting eener electrische lichtinstallatie voor die gemeente. Ten einde de inwoners een beter denkbeeld te geven van electrisch licht, werd door den directeur der N. V. Electra te Vlilsingen, een voordracht gehouden betreffende de geschiedenis der electriciteit. Een en ander werd daarbij aanschouwelijk voorgesteld. Tevens werden zooveel mogelijk de aanleg en onderhoudskosten 'bekend gemaakt, waaruit bleek, dat deze ook voor de mindergegooden wel geen reden kunnen zijn, om niet. tot aansluiting over te gaan. Staande de vergadering gaven zich een groot 'aantal personen voor aansluiting op en wij twijfelen niet, of dit aantal zal ras ver dubbelen, zoodat wij met den aanstaanden winter voor :goed licht gewaarborgd kunnen zijn. Hoek. De herbergier de Keuning ging in zijn kelder, ten einde daarin eenige werkzaamheden te vèrrichten. Door het lang weg blijven wilde een der aanwozigen in den kelder gaan om hulp te verleenen, doch werd bevangen, het bleek dat de Keuning reeds geheel bewusteloos was. Had hier hulp langer ontbroken dan was de man het slachtoffer geworden van het koolzuurapparaat, dat in den kelder geplaatst was en waarschijnlijk door een lek, de ruimte met koolzuur was vergiftigd. Axel. De heer W. II. J. Van der Hooft, is door den Minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon opzichter bij het aanbrengen en inwalschen van een deklaag van steenslag op de wegen op den westelijken en op den oostelijken dijk van het kanaal van Ter Neuzen, op den noordelijken dijk van het zijkanaal naar de Axelsch Sassing en op den verbindingsweg tusschen bijde laatstgenoemde dijken. Door de Arr.-Rechtbank te Middelburg werden behandeld twee zaken tegen H. A. v. I)., notaris te Hulst, die door den kanton rechter te Hulst op 22 December 1915 tot tweemaal toe veroordeeld werd tot f5 of 5 dagen, wegens het zonder verlof doen aan leggen van twee steenen heulen. Nadat be klaagde in cassatie was gegaan is de zaak bij arrest van den Iloogen Raad van 16 Maart naar de rechtbank verwezen. Bekl. zegt, dat hij liet werken ep eigen terrein en ontkent dat hij de afwatering be lemmerde. De officier achtte niet bewezen, dat bekl. het werk liet uitvoeren en vroeg daarom in beide zaken vrijspraak. Vervolgens werden behandeld de beide zaken tegen den metselaar A. v. F. te Zaamslag, die voor dezelfde twee heulen ge dagvaard was en wel het doen leggen van twee aarden dammen. Daar ook in deze niet bewezen was, het doen plegen, luidde ook nu de eisch vrijspraak. Uitspraak Vrijdag a.s. In de haven te Hansweert is Zaterdag middag de soldaat Krijger van het detache ment aldaar (afkomstig van Zierikzee) bij 'liet baden verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Zaterdag hebben rijkspolitie en commiezen te Sluis in een paar perceelen een inval gedaan. Bij een werd een 60 K.G. koffie in beslag genomen, bij een ander een hoeveelheid zeep. Gisterenmiddag sloeg de bliksem te Goes in een blok huizen op de Bierkade. Het hemelvuur liep bjj den heer de Kruijter langs een gaspijp en veroorzaakte een begin van brand daarnaast in der, kruidenierswinkel van Ossewaarde, sloeg de bliksem door den schoorsteen en sloeg een gat in het dak ook in het pand van den heer Broekstra. Begin van brand werd dadelijk gebluscht, (M. C.) Geref. Kerken. Beroepen te Zuilichem J. Sluis te Stap horst. Bedankt voor Zweelo: U. Buwalda te Schouwerzijl. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te OoltgensplaatL. van Maas tricht te Vlaardingen. Bedankt voor Leiden B. Batelaan te De Bilt. Door do particuliere synode van de Gereformeerde kerken, in Zeeland is besloten er bij de respectievelijke kerken op aan te dringen, zoo noodig aan bare emeritus-predi kanten, weduwen en weezen een duurtetoeslag van 12% uit te keeren. II e t, o p t r e d e n van d s. N e t el o n b os.. In de wone (vervroegde) vergadering van, den Bijzonderen Kerkraad der Ned. Herv Gemeente te 's-Gravenhage op Donderdag a.s. zal, blijkens mededeeling in „De 's-Graven- haagsche Kerkbode" o. a. in behandeling komen „Het optreden van predikanten uit andere kerkgenootschappen in onze openbare godsdienstoefeningen. Over Ds. Netelenbos. Door de kerkeraad van de Geref. Kerk te 's Gravenhage is in zijn laatste vergadering besloten bezwaarschrift in dienen bij den kerke raad van de Geref. Kerk te Middelburg tegen het optredeu Zondag 10 Juni in een der kerkge bouwen van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenbage van ds. J. B. Netelenbos, waarbij bij in den dienst des VVoords voorging in de Ned. Herv. Gemeente. Wij meenen te weten, dat wijlen ds. W. H. Gispin, Geref. predikant te Amsterdam, wat ds. Netelenbos nu deedoptreden in een godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk ook eenige malen beeft gedaan. (Ned.) Een kerkganger bij ds. Netelenbos, Geref. pred. te Middelburg, die Zondag 10 Juni in de Ned. Herv. kerk te "s-Gravenhage optrad schrijft aan de „Waarheidsvriend": De onttroonde Grieksche koning. De oorlogsvooruitzichten. Uit de vereenigde Staten. Engelsche torpedojager in den grond geboord. TER NEUZEN. 19 Juni 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2