Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Lamlbouwlmricliteii. Gemengd Nieuws. ontscheping van Fransche troepen te Koriifthe en het binnenrukken van een Fransch- Engelsche kolonne in Thessalië. Het Ministerie van Oorlog overweegt plannen om een leger van 40,000 of meer vliegtuigen te scheppen. Een onderzoek heeft geleerd, dat de fabrieken in staat zijn jaarlijks 20 maal zooveel te leveren als de totale Engelsche en Fransche luchtstrijdkrachten bedragen. Men sehrijft aan de „N. R. C. Over de vraag, of Engeland in staat is zichzelf van voldoende broodgraan te voorzien, is het moeilijk een afdoend antwoo.rd te geven, daar betrouwbare gegevens niet be schikbaar zijn. Eenige dagen geleden heeft de Engelsche minister van landbouw medegedeeld, dat hij voor de voeding per dag noodig had 9 millioen 4-ponds brooden" In k.g. is dit 16.2 mill. Nu maakt het echter groot verschil of hiermede bruinbfood is bedoeld. Bij ons te lande moet n.l. de bakker uit 100 k.g. ongebuild meel 150 k.g. brood bakken. Wordt dus niet, anders dan bruinbrood verstrekt, dan zou men toe kunnen met 3/3 hoeveelheid meel. Waar echter tot nu toe in Engeland nog geen dwang wordt uitgeoefend, en de Engelschman niet erg op bruinbrood is gesteld, zal veeleer wittebrood zijn bedoeld Bij het builen gaat echter 40 pet. verloren, zoodat men voor de wittebrood rekening van heel andere cijfers uit moet gaan.) Nemen wij aan, dat per dag 12 mill. k.g. tarwe noodig is (blijkens het voorafgaande betoog is dit cijfer zeer zeker aan den langen kant genomen), dan is per jaar noodig 4,380.000.000 k.g. tarwe. In Nederland is over het tijdperk 1901/1910 de gemiddelde tarwe- op-brengst geweest 29.6 H. L. per II. A. (Friesland 38.3 II.L., Utrecht 17,0 II.L. per H.A.). Voor Engeland 30 H.L. per II.A. als gemiddelde aannemende, kunnen wij zeker niet als pessimisten worden uitgekreten, daar onze landbouw veel intensiever is dan de Engelsche. Bovendien heeft men daar ook te kampen met gebrek aan arbeidskrachten, kunstmeststoffen, enz. Bij een ILL. gewicht van 75 k g. brengt een 11.A. dus voort 2250 k.g. tarwe. Voor de benoodigdc jaarlijksche hoeveelheid is dus ongeveer 2.000.000 H.A. tarweland noodig. In 1912 waren in Engeland 797.000 II.A., in 1913 sleolits 725,000 II.A. met tarwe bezet. Latere gegevens staan mij niet ten dienste, doch pas over het laatste jaar hoort men van uitbreiding van de tarwe teelt. Zoo herinner ik mij ergens gelezen te hebben, dat de met tarwe beteelde opper vlakte met 30 pet. was toegenomen. Met de cijfers, welke ontleend zijn aan eenige verslagen over den landbouw in Ne derland, voor oogen, kom ik tot de conslueie dat Engeland zich bij het betrachten van groo- te zuinigheid, ongeveer een half jaar met de eigen verbouwde tarwe zal kunnen voeden, en het is mij derhalve niet duidelijk, hoe de Engelsche minister van landbouw zijn bere ke ning gemaakt heeft om zonder cenigen toevoer het geheele jaar toe te komen. Woensdag hield de zangvereeniging „Mobili satieklanken" eene uitvoering in de Geref. kerk alhier. .Ds. Groenenveld li t zingen Ps. 98 1 en 3 sprak naar aanleiding van I's. 98 een pakkend openingswoord, waarna de vereeni- ging hare schoone klanken ons deed hooreu. Het bleek dat zij reeds vooruit gegaan is en de verschillende nummers werden prachtig uitgevoerd. No. 3 De Morgen, No. 6 Het graf onder de Meidoorn, dit laatste alleen door meisjes aangeheven waren bijzonder mooi. In plaats van no. 8 Zondagsbed, werd een duet gezongen getiteld Vertrouwen, dat door een tweetal meisjes keurig werd uitgevoerd. No. 10 Ilerfstklanken, no. 11 Troost Troost mijn Volk, no. 12 Ps. 130 en no. 14 Ps. 150 vielen zeer in den smaak. De eere-voorzitter Dr. Groeneveld was dan ook de tolk van allen toen hij in zijn slotwoord de zangvereeniging en den directeur van harte dank betuigde voor den genotvollen avond, en verlangde dat de vereeniging steeds den steun van het publiek moge ontvangen, opdat ze in de ge legenheid worde gesteld meerdere uitvoeringen te geven, doch indien mogelijk in de herfst of wintermaanden. De opkomst was tamelijk. Na het zingen van Ps. 75, en dankzegging keerden allen voldaan huiswaarts. De collectie voor de getroffenen door den brand in Drenthe bedroeg slechts f9,28. Gisteravond hield de kiesvereeniging N. en O. eene vergadering in de Chr. Bewaar school. Na op de gebruikelijke wijze te zijn geopend, werden de notulen gelezen en de ingekomen stukken behandeld. Betreffende de a.s. perriodieke aftreding voor leden van den gemeenteraad, werd na eenige bespreking nog geen beslissing genomen en zal de ver eeniging Vrijdag 22 Juni nog eens vergaderen en een besluit nemen. Van den heer J. Dees kwam bericht dat hij eene herbenoeming voor lid van den raad niet zal aannemen. Nog kwam ter sprake de vergadering die gehouden zal worden om te komen tot op richting eener pers-vereeniging en werd de wenschelijkheid uitgesproken een tweetal af gevaardigden naar die te houden vergadering te zenden. Hiervoor werden aangewezen de heeren D. Scheele Az. en J. C. Jansen. D. heer Sweepe eindigd met dankzegging en de vergadering wordt door den voorzitter geslotene De eerste helft der aanslagen Grond- en Personeele belasting moet op 1 Juli a.s. be taald zijn. Zaamslag. Bij den landbouwer A. Tollenaar, vond men een der paarden die in de weide liepen, met gebroken poot in het gras liggen. Men vermoedt dat een ander paard hem een slag heeft toegebracht. D u i t s c h vliegmachine gedaald in Axe I. Gistermiddag daalde nabij den Zaaidijk, op het land van Jac. van Langevelde, een Duitse!) vliegmachine. De soldaatcommies F. Goosseu, die daar niet ver van af was, snelde er heen en inter neerde de beide inzittende mannen. Dat de vliegeniers goed gewapend waren, laat zich wel begrijpen. Behalve een machine geweer met de noodige amunitie, bleken zij nog een paar bommen bij zich te hebben. Gelukkig hebben zij die maar gespaard, want zulk soort van goede is al te gevaarlijk. Volgens verklaring van een der vliegers waren zij, die uit het noorden van Frankrijk gekomen waren, aan het dwalen geraakt, en en meenden zij zich nog boven Belgisch grond gebied te bevinden. De mannsn die uit liooger sferen kwamen hadden weldra veel bekijks. Geen oud vrouw tje bleef om zoo te zeggen bij haar spinne wiel. Bijna geheel Axel liep uit om de met dikmantcisgekleede mannen to zien. Tegenstand boden zij bij hun interneering niet. Met den trein van 4 uur zijn ze onder militair gebied terstond vertrokken naar Ter Neuzen, waar ze door de Marechaussees over genomen werden en om half 7 richting Vlake verder geleid werden. De vliegmachine was onbeschadigd. Ze zal uit elkaar gedaan worden en door gezonden worden naar de plaats rust. Een der handelaren in de nieuwe brandstof de djerk schreef aan een zijner klanten, het volgende briefje. „WeOe fried. Wille so goed zijn om de „tering" te kommen. Ik heb op een hafen gelegt De „tering" en op de „hafen gelegd". Men moet al goed op dé hoogte zijn om het verband te snappen. (Zei.) Bij de te Middelburg gehouden verkiezing van een notabele der Ned. Herv. kerk. werd gekozen de heer A. C. Van der Hooft, vroe ger in Ter Neuzen woonachtig candidaat der Confessioneelen en gesteund door de ethischen met 207 stemmen tegen 176 op den heer W. De Graaf, candidaat van evenredige vertegen- woording. Middelburg. Door de justitie, bijgestaan door maréchaussees en de inspecteurs van politic is een invitl gedaan in de woning van v. D. aan den nieuwen Vlissingschen weg. liet geheele blok huizen werd afgezet, tijdens de huiszoeking. Na afloop hiervan begaf een der inspecteurs zich stadwaarts, met zich dragende eenige instrumenten, blijkbaar een ontvang toestel voor draadlooze telegraphic. Een en ander wijst er op, dat men hier aan een geval van vermoedelijke spionnage moet denken. Van arrestaties hoorden wij niet. Te Biggekerke werd een jong rund van den landbouwer D. Coppoolse iu de weide door den bliksem gedood. Te Souburg sloeg tijdens liet onweer de bliksem in op de hofstede „Rozenburg", en richtte geen schade aan, doch de vrouw des huizes werd aan den voet geschroeid en haar dochter aan den arm. Het kleinste kind werd een eindweegs weg geslingerd maar kwam met den schrik, vrij. Te Goes is geveild de kapitale hofstede „Altijd Sorg", bestaande uit woonhuis, schuur en verdere gebouwen met erf, tuin, boomgaard, bouw- en weilanden, aan den 's-Gravenpolder- schen straatweg, in de gemeente Kloetinge, 's-Heer Abtskerke en Goes, samen groot 47 H.A. 88 A. 73 c.A. Zij werd verkocht in verschillende combi natiën voor f 143,000. De Roomsch Katholieke kiesvereeniging te Zierikzee heeft thans in de vacature den heer W. C. de Crane voor raadslid candidaat gesteld den heer L. J. Henning. De heer Jr Bauwens, eerst als zoodanig gesteld, kan ten gevolge van zijn beroep van leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool, die candidatuur niet aannemen. Te St. Maartensdijk werd door den bliksem een paard van de gebrs. de Wilde in de weide gedood. Het dier had een waarde van f2000. Een curieus verhaal. Niet omdat we er ook maar iets van ge- looven, maar omdat we het een kostelijk staaltje vinden van menschelijke fantasie, laten we hier volgen schrijft de „Midd. Crt." wat, volgens het weekblad „De Toekomst" in Belgische kringen de ronde doet omtrent de oorzaak, waarom er bsmmenop Zierikzee zijn geworpen. In het laatst van Maart of het begin van April heeft te Arnhem een ontmoeting plaats gehad tusschen onze Koningin en den Duitschen keizer en diens gemalin. Het doel dier ontmoeting was dat keizer Wilhelm voor zich en zijn gezin aan Koningin Wilhelmina een veilige schuilplaats in Neder land verzocht, omdat de Duitsche keize.ilijke familie zich niet meer veilig waande in het» eigen rijk. Na eenig beraad zou onze koningin het Duitsche keizerlijke paar Zierikzee hebben aanbevolen als een rustige verblijfplaats. Dit was aan de Engelsche regeering bekend geworden, die Nederland zou hebben verweten, dat het zijne onzijdigheid had geschonden door den Duitschen keizer, die als opperbevel hebber van het Duitsche leger militair is, niet onmiddellijk te interneereu. Aangezien de Nederlandsche regoering weigerachtig bleef keizer Wilhelm te inter neeren, is een Engelsche vlieger afgezonden om zoo mogelijk het verblijf van den Duitschen keizer te treffen. Op het protest der Nederlandsche regeering, zou Engeland geantwoord hebben met een bedreiging, dat, bijaldien de Duitsche keizer niet binnen acht dagen het Nederlandsch grondgebied zou hebben verlaten, de aanval herhaald zou worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Budel A. C. Leendertz, te St- Jacobiparochie Bedankt voor ErmeloB. Batelaan te de Bildt. Geref. Kerken. Bereepen te Loppersum T. L. Kroes, te Coevorden. Bedankt voor TerwispelJ. B. de Jong te Wonsvoor Oldeboorn, Appelscha, Dussen, Haastrecht, Kruiningen, Gubaard: J. v. d. Meulen te Vianen. Aangenomen naar Nieuw Dordrecht: M. Post te Gees. (Dr.) Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Apeldoorn L. de Bruyiio te Zaamslag. Gerèf. Gemeenten. Beroepen te BruinisseI). C. Overduin te Ter Neuzen, die voor Nieuw-Beierland bedankt heeft. Op de laatst gehouden Diaconale conferen tie, classis Axel, gehouden te Ter Neuzen, werd de weuschelijkheid uitgesproken dat er in deze classis een fonds van diaconiën tot stand kome, die behoeftige tuberculoselijders te verzorgen hebben. Ds. J. B. Netelenbosch, Geref. pred. te Middelburg, die Zondagmorgen in de Ned, Herv. kerk te 's Gprvenhage voor Dr. Cramer preekte, had tot tekst Psalm 8 vers 4 tot 8. Hij liet 3 gezangen en 1 Psalm zingen. D s. Netelenbos' optreden. De „Ned." bevat het volgende ingezonden Geachte Redactie. Na aanleiding van het optreden van Ds. Netelenbos in de Groot'e Kerk te Utrecht, wenscli ik een enkel woord te zeggen. De kerkelijke zijde van deze quaestie laat ik geheel terzijde. Maar ik wil wel ernstig bezwaar maken tegen de voorstelling, alsof, wat Ds. Netelenbos deed, uit het oogpunt der broederlijke liefde prijzenswaardig zou zijn. De broederlijke liefde, de eenheid onder de Christenen,is niet een plant, die haren voedings bodem moet vinden tusschen de puinhoopen van het kerkelijk bewustzijn. Integendeel is het kerkelijk bewustzijn op zichzelf niet de verkeerde uitingen ervan in onderling verwijdering en verbittering een vrucht van broederlijke liefde en een eisch voor broederlijke liefde. Er zijn critisch aangelegde geesten, die al wat onvast is, alle uitrafelen, met vreugde begroeten, omdat zij een afkeer hebben van alle belijndheid en vastheid van levenshouding. Die zich ook niet kunnen voorstellen, dat de broederlijke liefde vereischt het zich laten aanleggen van eenigen kerkdijken band, en denken, dat het individualisme op kerkelijk gebied het postulaat is van de eenheid onder de Christenen. Welk een misvatting De broederlijke liefde dringt tot gemeen schapszin ook in het kerkelijk leven, roept ons ter wille van onzen broeder een deel waar het noodig is van onze vrijheid prijs te geven. We geven ons zei ve, onze gaven en krachten aan de kerk het ambt der geloovigen en de ambten in het kerkelijk leven zijn onze toe wijding waard 1 En naarmate ook door onze getrouwheid in 't kerkelijke de liefde opbloeit, zal die liefde den broederband in buiten kerkelijke en niet-kerkelijke zaken tot rijker openbaring brengen. Verslapping in het kerkelijk eenheidsbesef bevordert niet de liefde, maar voert tot strijd. Een bloeiend kerkelijk leven, dat tot uiting brengt de beginselen en opvattingen in eigen kring, baant, met eerbiediging, ja zelfs met bestlijding van elkanders kerkelijk standpunt, het best den weg, langs welken we den ge- wenschten mijlpaal bereiken, waar ons de kerkelijke hereeniging tegenblikt. Hoogachtend, A. J. A VAN BEECK CALKOEN. Vrije Universiteit. Het zeven en dertigste jaarverslag van de vereeniging voor Ilooger Onderwijs, die de Vrije Universiteit in staat houdt, is ver schenen. Met leedwezen wordt herdacht het over lijden van den directeur 1). Schut, van den oud-directeur II. Bos Kzn., die beiden met groote toewijding de belangen der vereeniging behartigden, en var. prof. dr. F. L. Rutgers, „de invloedrijkste aller hoogleeraren van de Vrije Universiteit". In het bestuur kwam wijziging, zóódat de plaats van den lieer Bos werd ingenomen door den heer LI. W. van Marie Jr. Het aantal leden en begunstigers klom de eersten behaalden het cijfer 509; de laatsten 15577. Een woord van opwekking tot krachtig werken voor de V. U. volgt, waarbij aansluit de tnededeeling, dat de meening dat het tekort reeds gedekt is, op de meest stellige wijze moet worden tegengesproken. Dit tekort be draagt nog f 15,978,516. Het bedrag voor een nieuw gebouw beloopt nu de som van f42,744,956 Een physiologisch laboratorium is geopend aan het Valeriusplein. De gelden hiervoor zijn verkregen uit de nalatenschap van ds. van Coevorden Adriani. De uitkomsten van het onderwijs worden gunstig genoemd. Het aantal studenten was 150. (Ned.) Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: P. Schippers, schipper, Nienwediepstr. 75, uit Antwerpen. J. C. du Fosse, timmerman, Lange Kerkstr. 67, uit Sluis. A. C. Burin, dienstbode, Noordstr. 99, uit Ossenisse. J. Hèrrebout, onderwijzer, O. 169, uit 's-Gravenhage. O. A. Klippe, aspirant lijnwerker b/d Tele graphic, Korte Kerkstr. 18, uit Vlissingen. P. Bazen, schilder, Baandijk, uit Hulst. T. Dieleman, zonder beroep, Driewegen, uit Axel. F. J. Allebé, zonder beroep, Verbindingstr. 12, uit 's-Gravenliage. M. J. de Zeeuw, zonder beroep, P. 7, uit Sas van Gent. G. Slottje, sehipper, Blokken 3 uit Rotter dam. Vertrokken: A. de Putter, landbouwersknecht, Baandijk 43, naar Zaamslag/ A. Stroo, werkman, Lange Kerkstr. 37, naar Hoofddorp. E. Kolijn, dienstbode, O. 191, naar Axel. C. de Zeeuw, werkman, O. 19, naar Zaarn- slag. F. J. Volkrijk, werkman, de Feijterstr. 25 naar Zaamslag. Kunstmest. De Kunstmest-conimissie maakt bekend, dat de prijs der te distribneeren chilisalpetor is als volgt a. T. z.t. direct door de Kunstmest-commissie aangenomen chilisalpeter 80 pet. prijs f 24 per 100 K.G. b. na reclame aangenomen bestellingen 30 pet. prijs f 24 c. op a en b (direct en na reclame aange nomen) 25 pet prijs f35; d. op aangenome zwavelzure ammoniak 25 pet. chilisalpeter prijs f35; e. T. z. t. geheel of gedeeltelijk afgewezen gebleven chilibestelling 20 pet. prijs f35; f. T. z. t. geheel of gedeeltelijk afgewezen gebleven zwavelzure ammoniakbestelling 20 pet. prijs f35. Een perceeltje op het Leidsche plein te Am sterdam, waar een kapper gewoond heeft, groot 25 vierk. M., is dezer dagen in de open bare veiling verkocht vooj f40.000 dus voor f 1600 de vierk. M. Dat er ten aanzien van de Distributiewet en allerlei ministerieele bepalingen, die op grond dezer wet zijn gemaakt, nog heel wat ongerechtigheden plaats hebben, is bekend. Dan wordt dit en dan weder dat voorschrift overtreden en dikwijls weten de bedrijvers hun antisociaal bedrijf langen tijd stiaffeloos uit te oefenen. Tot ook zij tegen de lamp loopen Het Amsterdamsche Levensmiddelenbedrijf toch heeft een afzonderlijke controle-dienst en niet gemakkelijk valt het om buiten dat toe zicht te blijven. Dat hebben ook de bakker, de barbier en de schoenmaker ondervonden, die te zamen een prachtplannentje hadden opgezet om een mooi zaakje te maakte. Zo wonen naast en tegenover elkaar in de van Boetzelaarstraat bakker A- Kooinen op den hoek van de Groen van Prinsterstaat, naast hem de sehoenmaker J. W. Dupker en aan den overkant de barbier Six. IIoe nu meuschen van zoo uiteenloopende vakken een soort compagnieschap konden aangaan Op het eerste gehoor inderdaad vreemd en toch het paste wonderwel. Een barbier in zoo'n buitenwijk heeft in de ochtend uren niet zoo heel veel te duen. Hij toog er op uit om in geheel de stad rijst op te koopen. Wel had hij natuurlijk geen bons, maar geld Amerika en de oorlog. Hoe lang strekt Engelands oogst TER NEUZEN, 15 Juni 1917. Lamswaarde. Een duur plekje grond. Een complot van bakker, barbier en schoenmaker.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2