Antirevolutionair Nieuws» en Advertentieblad voor Zeeland. Binnenland. Buitenland. Uit Stad m Proyincie. Kerk en S c h o o I. No. 1438. Zaterdag 9 Juni 1917. I5e Jaargang. Y De Schrift bewaarheid. Zaamslagsche Brieven. DE OORLOG, Gemeenteraad van Ter Neuzen, PRE dTk~B URTEN. WMnjiami i« iii\««»»ii «iimh iii .tiiihm( ii «i i rewwuw» LUCTOR ET EMERfiO De internationale toestand vertoont zich voor den toeschouwer steeds meer als een liopeloos ineengeward kluwen. Ilaat aan beide zijden. Misverstand vaak onder bondgenooten. Scherpe woordenwisseling tusschen degenen, die in het geding toch één partij vormen. Opzweeping der hartstochten. Verheerlijking van de misdaad. Vertreding van alle menschelijke en god delijke wetten. Het onrecht ten troon verheven. Aanhitsing tot nieuwe bloedvergieting. Organisatie van nieuwe bloedbaden. En daartusschen en tegen de stem van die om vrede roepen. Socialisten maken zich op, om de wereld te zegenen met duurzamen vrede. Maar ook hier geen eenheid. De regeeringen soms openlijk, soms bedekt tegen een socialistisch congres. De socialisten zélf verdeeld, hopeloos. Stockholm roept alle socialisten. Maar Rusland roept ze evenzeer. En Engeland bereidt een conferentie voor van enkel entente socialisten. Is het niet het beeld, dat do Schrift zoo duidelijk teekent Waar nijd en twistgierigheid is, aldaar is verwarring en alle booze handel. (Aan mijn vriend in Ter Neuzen) II. Waarde Vriend. Nu heb ik al een paar weken uitgekeken naar een antwoord van je, maar het was ver geefs gewacht hoor. Mijn Axelsche vriend Opmerker heeft intusschen mijn doopceel reeds gelicht en mij met dp volle praal van mijn vier vóórnamen te kijk gezetofschoon ik moet zeggen, dat hij zich leelijk vergist. Maar nieuwsgierige menschen zijn er altijd geweest en in Axel schijnen die ook wel te wonen. Ter zake. Ik schreef je de laatste maal, dat onze oogst er zoo best voor stond. Wat hebben we dit voorjaar geklaagd en gemur mureerd, en hoe zijn we nu beschaamd ge worden. Alles lag weken ten achter en kom nu eens kijkenwe hebben nu den achter stand geheel ingehaald alles staat er nu even prachtig voor. Het gelooft voor den land bouwenden stand een goed jaar te worden en gaat het den landbouwer goed, dan ook den arbeider. Dat is dan trouwens ook wel noodig, want de levensmiddelen zijn peper-, peperduur. Met de distributie gaat het bij ons ook af en toe maar een gangetje; we zijn nu toch ook zoo ver gekomen, dat we voor verschillende artikelen bons bezitten. Nu moeten we hierin ook maar wat geduld zien te oefenende mannen van de distributie doen ongetwijfeld hun best wel, om de zaken voor elkaar te krijgen maar men kan ook geen ijzer met handen breken. Geduld dus maar en dankbaar wezen voor de veler lei zegeningen, die we in onderscheiding van anderen nog mogen genieten. Dat het tegenwoordig druk op het land is, begrijp je wel. Er moet veel gearbeid in de suikerbieten, in het vlas enz. En im ik het daarover heb, wil ik toch eens op een mis stand wijzen, die wel dringend voorziening eischt. Ik bedoel den kinderarbeid. Ver schillende werkzaamheden kunnen gemakke lijker door kinderen, dan door volwassenen worden verrichtafgezien nog van het feit, dat er niet altijd volwassenen genoeg zouden zijn, om al het werk op tijd af te krijgen. En dat dan de kinderen bijspringen, is nog zoo erg niet, indien hierin tenminste ook eenige regel werd gehouden. Men moest er toch voor waken, geen te jonge kinderen te ge bruiken, haast had ik geschreven, te exploi- teeren. Toch geschiedt dit helaas, maar al te vaakDe nadeelen, aan dit te vroeg ar beiden verbonden, zijn vele. Het komt voor, deze week hoorde ik ef nog een sterk staaltje van, dat kinderen van nog geen tien jaar, reeds vóór dag en dauw, klokke vier uur uit bed moesten, om tijdig de plaats van arbeiden te kunnen bereiken. Uitzondering, zult ge zeggen. Volstrekt niet. Als regel beginnen de „kooien", d. w. z. heele gezelschappen kinderen onder leiding van een volwassene, om zes uur 's morgens te arbeiden. Met korte rusttijden werken ze dan door tot 's avonds 6 of half zeven. Ik beklaag die kinderen. Ze zijn lichamelijk nog niet in staat zulken arbeid te verrichtengeestelijk hebben ze de allerdringendste behoefte aan geregeld onder wijs, goede leiding. Het samen werken ^vau zoovele en velerlei jongens en meisjes heeft bovendien nog verschillende bezwaren van zedelijk oogpunt beschouwd, waarover ik ver der maar wil zwijgen. Wat dunkt uZou de eisch niet gesteld mogen worden, dat de kinderwetten eens een aanvulling kregen, om het te jonge kind van den boerenarbeider te beschermen? Maar, werpt ge me tegen, nie mand wordt toch gedwongen, zijn kinderen aldus te doen gebruiken? Volkomen waar, en ik vind het dan ook in de eerste plaats on verantwoordelijk van do^ ouders. Maar er is een zoet loontje mee te verdienen. Vele van die kinderen van 10—13 jaar verdienen van 60 cent tot meer dan een gulden per dag. En dat verlokt tot het kwaad. Nog eens, wettelijke regeling, wettelijke bescherming is noodig. Laat die arbeid voor kinderen be neden 13 jaar verboden worden, kortweg. Ben je het niet met me eens? Ik eindig maar, ook al om de weinige ruimte die tot mijn beschikking staat. Laat me nu niet te lang wachten, vriend. De groeten van Zaamslag, 7 Juni 1917. SLAG. KAMERVERKIEZINGEN. Direct gekozen bij enkele kandidaatstelling zijn 50 leden der Tweede kamer. In de 50 andere districten moet stemming plaats hebben. Tegen de aftredenden zijn meest gesteld candidaten van de S.D.P en tegenstanders van de voorgenomen grondwets herziening, actie V an Houten ook enkele hr. socialisten en agrariërs. Voor Oostburg is Jhr De Muralt herkozen; voor Goes Jhr. Lob man voor Hontenisse Fruijtier voor Zierikzce Mr. Partijn. In middelbug is herstemming noodig daar is tegenover het aftredend lid Van Raalte. ge steld II. C. Hofman (tegenstander grondwets herziening). ONTSPORING VAN DEN TREIN, WAAR DE KONINGIN MEE REISDE. Geen ernstige ongelukken. De Koningin ongedeerd. De Koningin, die gister per Staatsspoortrein te ruim 5 uur in de residentie zou terug- keeren van haar inspectietocht naar 's Her togenbosch, is met dien trein niet aangekomen. Er was bericht ontvangen, dat de bedoelde trein, waarin zich H. M. bevond, te Houten bij Utrecht is ontspoord. Tevens werd echter gemeld, dat II. M. op het station te Houten aanwezig is. Reeds te zes uur is H. M. echter gezond en wel per Staatsspoor gearriveerd. Noch H. M., noch eenig lid van haar gevolg heeft letsel bekomen. Alleen eenige andere passagiers zijn licht gekwetst. Het ongeluk is voorgevallen tusschen Schalk wijk en Houten. De Hofrijtuigen zijn daar achtergebleven en II. M. en haar gevolg maakten de verdere reis in gewone gereserveerde eerste klasse coupé's. Wij vernemen nader, dat de tusschen Schalk wijk en Houten gederailleerde trein in volle vaart was, toen liet ongeval gebeurJe. H. M. en haar gevolg stapten dadelijk na het déraillement uit. II. M. liet dadelijk be langstellend inlichtingen inwinnen omtrent den toestand van de licht, gekwetste passagiers. De Koninklijke salonrijtuigen werden licht beschadigd. De ontsporing lia.d plaats bij den Poeldijk. Een zevental wagens werden uit de rails ge slingerd. De salonwagen, waarin zich H. M. bevond, bleef echter overeind. De weg was versperd, zoodat er geruimen tijd verliep, al vorens H. M. de Koningin met een gewonen gereserveerden le Klasse wagen de reis naar Utrecht kon vervolgen. Verscheidene passa giers maakten nog de reis mede. Eenige rei zigers liepen lichte verwondingen op, doch zij konden na verbonden te zijn, de reis voort zetten. Onmiddelijk werd met de opruiming van het werk begonnen. Van andere zijde seint menEen viertal wagens viel om. De eerste Koninklijke wagen werd half uit de rails geslingerd. Een twintigtal personen werd gewond. De inspecteur van het Vervoerwezen, die zich ook in de trein bevond, bekwam een vrij ern stige hoofdwonde. H. M. de Koningin hielp de gewonden ver binden, waarna zij met het voorste gedeelte van den trein haar reis voortzette. In totaal werden een-26-tal passagiers ver wond, voornamelijk aan aangezicht en beenen. Zij konden echter allen loopende Houten be reiken: De inspecteur der Exploitatie S.S., de heer Gorissen uit den Bosch trad, hoewel zelf leelijk gewond, flink op ter regeling van het een en ander. Ook de Koningin hielp zelf mede bij het leggen van verbanden. Doordat de koppelingen der kantelende wa gens afknapten, werd de lange trein onmid dellijk geremd. De gewonden werden ten deele naar het station Utrecht gebracht, waar doktoren met ziekenauto's klaar stonden, om zoo noodig hulp te bieden. Voel viel er voor de geneesheeren niet te doen. Als vermoedelijke oorzaak werd genoemd het uitzetten van de rails door de overmatige warmte. De Koningin-Moeder bracht dadelijk, nadat het ongeval met. den trein, waarin de Konin gin zich bevond, te barer kennis was gekomen, op het Huis ten Bosch, waar de Koningin verblijf houdt een bezoek aan Hare Majesteit. Gisteravond om kwart voor 12 is de Prins van het Loo in Den Haag aangekomen. De slag in Vlaanderen ontbrand. BERLIJN, 7 Juni (W. B.) Duitsch stafbericlrt Legergroep van prins Rupreeht. Tusschen Yperen Armentières woedde sedert gisteren de artilleriestrijdmet, onverminderde kracht voort. Hedenochtend vroeg is na omvangrijke mijn- ontploffingen en het sterkste trommelvuur met infanterie-aauvallen der Engelschen de slag in Vlaanderen ten volle ontbrand. Boven de Vlaamsche kust. LONDEN, 7 Juni (Reuter). De admiraliteit meldtEen eskader marine-vliegtuigen wierp gisteren een aantal bommen op het vliegkamp van Nieuwmunster, vijftien mijlen ten Zuid- Westen van Blankenberghe. Een groote loods werd getroffen en een aantal bommen viel dicht bij twee toestellen in het vliegkamp. Vier vijandelijke vliegtuigen deden een aan val op de terugkeerende raiders, maar werden verdreven. Al onze vliegtuigenkeerden veilig en wel terug. Vliegtuigen neergeschoten. BERLIJN, 7 Juni (W. B) Officieel. Giste ren zijn S Engelsche vliegtuigen in luchtge vechten neergeschoten, waarvan een door luit- Voss, die daatmede zijn 3!e overwinning in lucht behaalde. TER NEUZEN, 8 Juni 1917. De verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren E. II. T. van Borssum Waalkes, D. J. Dees, M. Eijke, A. Visser; zal plaats hebben op Dinsdag 26 Juni aanstaande. Axel. In de Dinsdag alhier géhouden ver gadering van den gemeenteraad, werd een verzoekschrift van den polder Noord"om een bijdrage voor de helft in de kosten van afwa tering en een van den heer C. Dijkwel om aan hem grond in koop af te staan gezonden naar het college van Burg. en Wetli. oui advies. Met algemeene stemmen werd besloten het verzoekschrift van de vereeniging „De Am bachtschool" te Ter Neuzen om een jaarlijk- sche subsidie van minstens f 100 te behande len bij het opmaken der begrooting voor 1918. Aan den heer J. de Kraker werd op zijn verzoek grond van de gemeente in koop afge staan tegen f2 den M3' Toegestaan werd het verzoek van de erven Jac. de Pooter te Axel om afkoop van erfpaehtrecht tegen de totale som van f28,75. Met algemeene stemmen werd de prijs van drijf- of industriegas van 71/2 cent op 13 cent gebrachtkookgas van 10 op 13 centmunt- gas van 11 op 30 cent, Dit besluit treedt in werking op 5 Juni en blijft van kracht tot 1 Sept. a. s. De meerdere kosten voor installatie voor nieuwe aansluitingen voor muntgas moeten extra worden bepaald en verhoogd met het geen die meer kostte dan in Juli 1915. Tot, leden van het stembureau voor de Twee de Kamer worden benoemd de heeren de Feij- ter en P. Dekker, voor de Prov. Stalen de hèeren F. van Driel en Oggel, en voor den gemeenteraad de heeren Kruysse en Dieleman, alle overige leden tof plaatsvervangers. Bij de omvraag wijst den heer Dieleman op den slechten toestand van de weg over het Viaduct aan Schapenbout, De voorzitter zegt hiervan den gemeente opzichter kennis te zullen geven, en zoo noo dig hierin verandering te brengen. liet vaststellen van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag had in besloten ver gadering plaats. Op een kwartier afstauds van Koewacht (dorp) waren Maandagmiddag drie inwoners van Stekene bij hun pogen om over de grens te komen erg ongelukkig. Zij hadden als plaats gekozen een afvoerbuis in een droge, diepe sloot. Die buis loopt onder de grens en dus ook onder den electrischen draad door, heeft ca. een halven meter middellijn en is aan het eene uiteinde afgespannen met prik keldraad. Een van het drietal was juist begonnen, liggende in de buis, den draad door te knip pen, terwijl zijn makkers zoowat uitkeken de grenswacht was hier juist gepasseerd, na tuurlijk word daarop gewacht' en zou over eenige minuiew pas terug zijn, maar daar komt opeens met groote snelheid een Duitsch officier, die reeds eenige beweging had gezien, per rijwiel langs den draad aangeredende wacht werd aangefioten, de vluchtelingen wer den gearresteerd (de persoon in de buis bleef stilletjes zitten maar werd er bij de kleeren uitgetrokken) en onmiddelijk weggeleid. Op de Partic. Synode, Woensdag gehouden te Goes zijn benoemd tot afgevaardigden van de Gen. Synode te Rotterdam op 29 Aug. a. s. PrimiDs. R. J. van der Veen en L. Bouma; Secundi: Ds. G. Kerkhof en Ds. G. Doekes; Ouderlingen: Primi L). Muideren J. Donuer; Secundi Geschiere van Grijpskerke B. W. de Graalf van Poortvliet. ln de gisteren gehouden vergedering van den Raad waren alle leden, behalve de heer De Bruijne, aanwezig. De heer J. de Feijter legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af en neemt na ge- filiciteerd te zijn door den Voorzitter, zitting. De notulen van 24 en 30 April worden goedge keurd. De ingekomen stukkon voor kennisgeving aangenomen. Dechargeering van den heer A. P. de Vos als tijdelijk gemeente-ontvanger wordt goedgekeurd. Een gratificatie te geven aan de Telegrambe- stelster teSlniskfl wordt aangenomen, benevens de wijziging voor de instructie van den gemeente-ont vanger inzake het zitting houden te Sluiskil. Een verzoek van de leeraren der IIB. S. om vermeerdering van salaris of duurtetoeslag wordt afgewezen. In de Commissie van Toezicht op het middelbaar en lager onderwjjs wordt benoemd de heer Zim merman. Mede op de voordracht stond de heer L. J. F. van Dalen. De verordening tot wijziging van de verordening op vleesch en visch, benevens het toekenueu van bijbetrekkingen en daarmede gepaard loon voor de heeren Doorenbos en Trijsburg wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Een pensioenverzekering voor den heer W. II. van Doeselaar, gemeentewerkman te Sluiskil, wordt aangenomen. Eveneens wordt na gehouden dis cussie met 9 tegen 3 stemmen besloten aan de Vereeniging Ambachtsschool voor Ter Neuzen een jaarlijksche subsidie toe te kennen van f 1650. Verder wordt besloten niet over te gaan tot het bouwen van een politiebureau, het oude nog niet te verkoopen, doch de grond daarachter gelegen uit te geven in erfpacht tegen een canon als de grond gelegen aan de Smidswal. Rekening B. Armbestuur wordt goedgekeurd. Informatie en inschrijving zal geopend worden voor een molestverzekering van de gemeente eigendommen. Eenige ontheffingen van H. O. en hondenbelasting worden verleend. Kohier school geld M. O. en Mulo wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt verhooging salarissen ambte naren Levensmiddelenbureau en het ontwerpen eetier instructie. Voorts werden nog in uitgezicht gesteld bij aan houdend droog weer de pompen aan de Kerkhoilaan en Driewegen open te stellen en zoo noodig maat regelen to nemen tot voorziening van drinkwater. Nog werden uitgebreide mededeelingeu gedaan betreffende de gelden die niet ontvangen zijn voor de distribneering van melk, waarna de vergadering werd gesloten. ZONDAG 10 JUNI 1917. [Zomert ij d[. Gereformeerde Kerk. Tet Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. S. Groeueveld. Axel [Kerkdreef] 9'/j uur, Lceskerk en 2 uur Ds. A. Thielen. Axel[Stationstraat] 9'/i uur, Ds. A. Thielen. en 2 uur, Leeskerk Zaamslag 9'/j en 2 uur, Ds. II. P. M. G. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9l/2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/ï en 2 uur, Ds. Ilugenholtz. Zaamslag 9'/z en 2'/j uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. üeref. Kerk. Zaamslag 9'/j en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Viooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/a uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoilaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1