Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Pinkster. Binnenland. No. 1434. Zaterdag 26 Mei 1917. I4e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Wegens het Pinksterfeest verschijnt het eerstvolgend nummer van dit blad WOENSDAG AVOND a.s. Advertentiën worden tot Woens dagmiddag één uur voor dat nummer ingewacht. V Interpellatie-Marchant. De interpellatie Marchant inzake het op roepen der bijna 30-jarige mannen heeft niet veel resultaat opgeleverd. De oproeping gaat door. De ministerpresident gaf duidelijk genoeg te verstaan, dat de „Regeering" een nieuwe motie van afkeuring zou opvatten als een opzeggen van vertrouwen in het ministerie. En zoover durfde de Kamer het, terecht, niet laten komen. Wellicht ware het beter geweest, dat bij de vorige motie-Marchant klaarder wijn was geschonken. Dan had veel gepraat achterwege kunnen blijven. Eén ding blijft verwondering baren. Het ministerie „van den volkswil", heeft zich weinig van dien duidelijk gebleken „volkswil" aangetrokken. De theorie was niet tegen de practijk be stand. V Art. 192. Bij de debatten ih de Eerste Kamer over het gewijzigd artikel 192 is vanwege de rechterzijde duidelijke taal gesproken. Nadrukkelijk is verklaard, dat. met name van anti-revolutionaire zijde het parool blijft: de bijzondere school regel, de openbare aan vulling. Zoowel de heer Bavinck als de heer Colijn spraken dit onomwonden uit. De laatste verklaarde„Ik wensch mijzelf en mijn politieke vrienden bij voorbaat te vrijwaren tegen liet verwijt, alsof men in dat geval" (n.l. het aansturmi op eon toestand, waarbij bijzonder onderwas hoofdzaak zal zijn), schuldig zou staan aan verbreking van een verdrag" En zoo denkt, dunkt ons, ieder anti-revolu tionair er over. V Moeilijk parket. In een moeilijk parket bevinden zich dezer dagen onze anti revolutionaire en chr.-histo rische raadsleden, indien ter sprake komt de salarieering der onderwijzers. De zorg toch voor het openbaar lager onder wijs is ook hun opgedragen. De salarissen der onderwijzers eischen, in het algemeen gesproken, zeer dringend ver betering. De minister weigert echter gelden toe te staan, om een afdoende verhooging mogelijk te maken. Aan de andere zijde dringen Gedeputeerde Staten der provinciën aan op herziening der salarissen. De gewenschte verhooging kan derhalve alleen worden verhaald op de gemeentekas. Op zichzelf zou daar weinig tegen zijn. Doch naast den openbaren onderwijzer staat zijn collega aan de bijzondere school. In den regel is zijn salaris minder, vaak veel minder dan dat van den onderwijzer der open bare school. Iloe moeten nu de rechtsche gemeenteraads leden straks staan tegenover voorstellen om door gemeentelijke verhoogingen de positie der openbare onderwijzers te verbeteren Moeten zij daar vóór stemmen Maar wordt zoodoende de verhouding niet al ongunstiger En moet liet belastinggeld van alle burgers uitsluitend ten bate van één categorie ambte naren worden aangewend In een moeilijk parket geraken dan de rechtsche raadsleden. Geen wonder, dan ook, dat de provinciale Bond van anti-rev. gemeenteraadsleden te Groningen aan het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van a.-r. gemeenteraadsleden verzoekt dit punt in de a. s. algemeenc ver gadering ter sprake te brengen en er in te dienen van advies. Zoo kan er eenheid komen in de houding onzer rechtsche raadsleden ten opzichte dezer zaak. Zaamslagsche Brieven. (Aan mijn vriend in Ter Neuzen.) I. Waarde Vriend. Allang heb ik het voornemen, gehad, eens een brief naar je sturen. Maar zooals ge woonlijk, het werd al maar uitstellen, uit stellen. Tot ik een paar dagen geleden onze „Luctor" in handen kreeg en daar tot mijn blijdschap, maar toch ook een beetje tot mijn beschaming Axelsche stemmen" in hoorde. Ik heb ze met smaak gelezen. Ik geloof, dat die man van de Axelsche stemmen iemand is, die de zaken graag van alle kanten bekijkt en met zijn gemeente goed meeleeft. Ik hoop, dat hij ons nog meermalen zijne stemmen laat hooren. Ik geloof zelfs dat hij een volgenden keer de bazuin aan den mond zal zetten, heb ik niet zoo iets in zijn laatste „stem" gelezen Dan krijgen we nog Axelsch baziiingeluid erbij. Nu, dat kan ook al weer geen kwaad, want ik geloof haast, dat de Axelsche bazuinen tamelijk wel leeggeblazen zijn. Of bestaat, waarde Opmerker, in uw stad nog steeds het Chr. Fanfarekorps? I11 mijn stad (pardon, Zaamslag is slechts een nederig dorpke), op mijn dorpje zijn we zoo iets niet rijk. We bezitten hier wel een fanfarekorps, maar geen Christelijk, wat ik wel jammer vind. Jubal woonde wel in Lamechs tent, maar Davids harpgetokkel en trompetgeschal en orgel muziek mag er toch ook wezenVan de instrumentale muziek is maar een geringe overgang naar de vocale, mijn vriend en mocht je dat vreemde woord, dat ik toevallig ergens opvischte, niet verstaan, ofschoon ik dat van een stedeling haast niet durf te veronder stellen, dan kan ik je vertellen, dat het, naar ik van een vriend, die schoolmeester is, heb gehoord, beteekentde muziek, door de menschelijke stem voortgebracht. (Je merkt, ik heb met groote mannen gemeen, dat ik graag een vreemd woord gebruik, maar verder gaat helaas, die gemeenschap ook niet Nu, van vocale muziek gesproken, we be zitten bij ons op bet dorp wèl een Christelijke Zangvereeniging en als je bij gelegenheid eens een uitvoering daarvan kunt bijwonen, moet je liet vooral niet verzuimen, want ze mag er zijn. Ook behoef je er volstrekt niet op te zien een reisje naar Zaamslag te maken, want je weet, dat de Z. V. T. M. je tegenwoordig in enkele minuten er heen brengt. Jongen, dat is toch een reuzenvooruitgang bij vroeger gerekend. Toen kon je Zaamslag van uit jullie veste niet bereiken, of je moest per as of, pas op, want daar komt mijn manie weer boven, om vreemde woorden te gebruiken, per pedes apostolorum. Als je dat nu te met niet ver staat, moet je maar eens informeeren in jullie wijd vermaarde stad. Ik boor, want ik ben zoo steevast, dat ik maar noodo van mijn klei voor eenige uren kan scheiden, dat bij jullie in Terneuzen dan maar banje veel, zouen de Transvalers zeggen, geleerdheid zit. Heb ik niet hooren verluiden, dat je zelfs een Iloogcre Burger School rijk bent Nu, daar zullen ze je (dan wel uit den droom kunnen helpen. Kerel, wat bob jullie liet toch een eind ge stuurd een II. B. S.'tls om te watertan den wat een vooruitgang voor jullie gemeente. Ik heb wel eens minder geestdriftig daarover hooren pratenonlangs wilden ze me zelfs wijsmaken, dat het een onding was, maar ze moeten niet denken, dat ik me dat zoo maar laat wijsmaken. Dat zal wel allemaal nijd en afgunst zijn Maar misschien, waarde vriend uit de derde havenstad des Rijks, wil je me daarover wel eens nader inlichten Ja, doe dat, schrijf ook af en tue eens een Neu- zenschen brief of laat een Neuzensche „stem" hooren. Ken je Krelis temet Die kan je, denk ik, over een en ander wel wat meedeelen. Nu maar, op onderwijsgebied zijn we bij ons in Zaamslag lang niet zoo verwend als bij jullie, ofschoon we geen reden hebben tot klagen. We bezitten hier vier christelijke scholen tegen drie openbare het grootste deel van Zaamslags jeugd geniet christelijk onder wijs. En dat we met inrichting van gebouwen niet ten achter staan bij jullie, zou ik kunnen bewijzen. Bezoek dan maar eens de chr. school op den Reuzenhoek daar zie je een fraai gebouw, dat aan alle eischen voldoet en waar zelfs centrale verwarming niet ontbreekt. Ai mij, daar komt ineens de gedachte atn kolengebrek 111e kwellen; wat heb je zelfs aan een Centrale verwarming-inrichting, als de brandstof ontbreekt Ik ben, ondanks mijn voorliefde voor vreemde woorden, toch maar con stakkerd van een briefschrijver, naar ik bemerk. Ik spring,let- terlijk van den bak op den tak. Ik schei voor ditmaal uit. Licht lukt hot een volgend keer wat beter. Maar o, ja, dit moet ik toch nog even zeggen we hebben vandaag verkiezing bij ons op bet dorp voor den gemeenteraad. Onze eminente candidaat S. v. Hoeve, wordt, dat geloof ik vast, gekozen. Let maar op Nu, Janus, zoo heet je immers, ik ga je groeten man. De beetcn moeten noodig nog gewied en de erwten en bonnen ook. Als ik daarover nog eens moest uitweidenMaar daar stellen menschen uit de stad waarschijn lijk weinig belang in. De groeten, ook aan je huisgenooten, van je vriend Z. A. A. M. SLAG. ONTZETTENDE VEENBRAND IN DRENTE. TWINTIG MENSCHEN OMGEKOMEN. HONDERDEN HUIZEN VERBRAND. De oude Drentsche hei en de nieuwerwet- sche instellingen als spoortreinen en bagger machines verdragen elkaar slechtieder jaar in den warmen drogen tijd vangt de strijd weer aan worden de kleine vonkjes uitge strooid, die gretig op de dorre lieistronkjes aanvallen, haastig tot vlammen aanwakkeren en dan zich uitbreiden tot een laaiend vuur, dat zich uitstrekt over een reusachtig gebied van honderden en honderden bunders. Het is niet de eerste keer, dat een deel van de oude landschap een vuurzee is, waar hier en daar in de buurt der dorpen de vlammen een prooi van meer substantie vinden in boerde rijen, bruggen, enz., zoodat men met man en macht helpen moet om te voorkomen, dat niet heele dorpen in vlammen opgaan. Ook zes jaar geleden, het was toen vooral in de omtrek van Emmererfscheidenveen, hadden honderden gezinnen hun bezittingen in veilig heid gebracht op de schepen, die gereed lagen om hen en hun huisraad weg te voeren uil het brandende land, wanneer men de vlammen niet langer zou kunnen baas blijven. Dit jaar is het nog ergereen strook, die loopt van de Duitsche grens achter hot Barger- compas tot aan het Emmererfscheidenveen is een onafgebroken vlammenrij. I11 de buurt van de geteisterde streek gekomen merkt men reeds de algemeenc verslagenheid in de tram, in de wachtkamers en café's hoort men over niets anders en worden elkaar met ernstige gezichten de rampen verteld, die aan kennissen en familieleden zijn overkomen. De vlammen beperken zich niet lot de hei alleen, zij vliegen over de kanalen heen. N. R. C. Uit Emmen De veenbrand, die Maandagmiddag onder de bevolking van de vredige plaatsjes in dezen omtrek zulk een schrik teweeg bracht, heeft Dinsdag een minder dreigend karakter aange nomen. De krachtige Oostenwind, die Maan dag over de Drentsche venen woei, is wat gaan liggen, waardoor het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand, die reeds zoo'11 grooten omvang heeft aangenomen, minder ernstig is. Valtliemiond is wel bet ergst getroffen. 72 huizen zijn reeds geheel afgebrand, terwijl een aantal andere gedeeltelijk is vernield. Voor zoover bekend, 'zijn alleen te Valthcr- mond menschenlevens te betreuren. Hoogst waarschijnlijk zijn 1G personen 0111 het leven gekomen. In een verbrand schip werden de verkoolde beenderen van menschen gevonden. Men weet niet, hoevolen het geweest zijn. Dit zal door een onderzoek moeten worden uitgemaakt. Behalve de doodon is er nog een aantal ernstig en minder ernstig gewonden. In de andere geteisterde gemeenten, Emmer- couipascuum, Nieuw-Weerdinge en Eminererf- scheidcnvoen bleef de schade beperkt tot het afbranden van huizen en het verloren gaan van groote hoeveelheden turf eu bagger. De houten bruggetjes over de verbindingskanalen in de venen zjjn eveneens een prooi der vlammen geworden. Vele turfschepen, waarop verschillende arbeiders hun inboedels iii veilig heid hadden willen brengen, zijn eveneens in vlammen opgegaan. De verbindingswegen tusschen de plaatsen zijn onbegaanbaar. Het Vad. Een correspondent van de Maasb. schrijft; Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. Weer schudt en dreunt en trilt het huis, Waarin zich Jezus vriuden Vol liefde en trouw verbinden Weer klinkt het als een sterk gedrniscli Van fel gedreven winden Weer-is het vuurvlam, vonk en gloed, Die heinde en ver het oog begroet. Maar neen, dat is niet de ademtocht Des Geestes, vol van leven, Die vreugde en kracht moet geven Maar storm, ontvlucht aan 's afgronds krocht, Die, hevig voortgedreven, Het huis van Jezns heilgemeent' Doet davren op zijn grondgesteent'. D i e vlam, zij is geen Pinkstergloed, Van 's Hemels transen dalend, Langs reine hoofden dwalend Die vlam is rood, is rood als bloed, Van 't vuur der helle stralend, Die, zich verdeelend, blaakt en brandt, En pijlers schroeit en tempelwand. Het ongeloof roept van rondom En tal van legerknapen Scherpt tegen Christus 't wapen De dweepzucht dringt in 't heiligdom De liefde is ingeslapen En zwijgend klemt de vrome schaar Zich aan de hoornen van 't altaar. Wel schok en schudding en gedruisch I Wel vlammen niet te dooven Maar niet de Geest van boven, Die vrede en eendracht stort in 't huis, En zaligt wie gelooven, Maar niet het heil aan de aard beloofd „Die ééne schaar dat eenig Hoofd Waar blijft gij, zalig Pinksterfeest, Als de aarde in al haar talen, Gods werken zal verhalen, En hoog verrukt Zijn heilgen Geest Op alle vleesch ziet dalen Hebt Gij 'tons niet beloofd, o Heer? Elk wie U lief heeft vraagtwanneer Maar neen, wat kamp ons nog verbeid', Laat woeden 's afgronds machten Wij blijven U verwachten, Want Uwer is de majesteit. En Uwer zijn de krachten Na schok en vuur en stormgedrnisch, Verschijnt Ge in lieflijk lentgesuis De zon moge eerst haar hellen gloed Verduisterd zien daar boven, De maan haar fakkel dooven, Zij de aard vol rookdamp, vuur en bloed Wij roemen wie gelooven De vlam verteert de onreine schaal De worskling brengt de zegepraal I Gij, Heiland, ruisch uw adem weer 1 Laat, laat uw Pinksterstralen Op 't hoofd der Uwen dalen I En vuurge tongen roemen, Heer, U ras in vreemde talen 1 En in éénstemmig feestgeluid Roept U heel de aarde als Koning uit Dr. R. Bennink Janssottius.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1