Onderwijzeres AUTOMOBIELEN te huur. Gemengd Nieuws. Kerk en S c h o o 1. Landbouwberichten. B urg e r1 ij k e S tan d. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. A d v e r t e n tien. KANARIEZAAD. P. J. VISSER. Ter Neuzen. Inbezitneming in nuttige handwerken Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend was, kreeg de heer Knetsch het woord. Spreker begon met zijn dank uit te spreken, dat hij door de afd. alhier in gelegenheid werd gesteld een enkel woord te mogen spreken in het belang van de Chr. vakbe weging op landbouwgebied. Komende tot zijn onderwerp„Organisatie van landarbeiders"', zette spreker allereerst uiteenwaarom organisatie noodzakelijk was. De leer der liberalen, dat ieder volkomen vrij moest zijn en blijven, bad ten gevolge, dat de zwakken, d. w. z. de niet-kapitaalkrachtigen, mede door de komst der machines, lang zoo meer naar beneden zijn gegaan en de werkman niets anders meer geworden was dan een verlengstuk der machine. Was dus daarom reeds organisatie noodig ter verkrijging van betere arbeidsvoorwaarden, niet alle organisaties echter stoelen op een goeden en vooral voor een Christen, hechten grondslag. Niet de leer van den klassenstrijd moge de grondslag zjjn, maar Gods Woori moet ook ten deze vooral des Christens uit gangspunt zijn en blijven. Hiermede komende tot wat men op land bouwgebied waarneemt, zegt spreker, staat men daar nog maar al te veel op zich zeiven Zijn de voorwaarden waaronder men op tech nisch gebied werkt, meestal door doeltreffende wetten geregeld, dan moet dit worden toege schreven aan de organisatie op dat gebied. Op landbouwgebied daarentegen is men nog zeer ten achteren. Meestal staat nog de arbeider in het landbouwbedrijf onbeheerd. Zullen zij ook met het oog op de toekomst een eenigszins verzekerd bestaan hebben, dan moet men den weg van vakorganisatie op. Langs dezen weg zag spreker alleen een bloeiende werkmansstand voortbestaan. En wel hoofdzakelijk hierom dat een krachtige vakorganisatie niet den strijd, zooals helaas velen meenen, brengt, maar juist het tegenover gestelde, den vrede handhaafd. Spreker lichtte dit met een voorbeeld toe. Daarom drong spr. de niet talrijk opge komen mannen aan om de hand aan den ploeg te slaan, opdat ook in deze streken een Chr. vakvereeniging de arbeiders zou beschermen. Door een viertal personen werden nog enkele vragen gesteld, die door den spr. werden beantwoord. Nog werd op deze vergadering een commissie benoemd, die het plan „vakorganisatie voor den landarbeider" ook in deze streek in over weging nemen zal. Eveneens werd op deze vergadering een voorstel aangenomen om een verzoek aan den Minister van H. en Landbouw te doen, om alsnog gedaan te krijgen, dat er meer vlas mag worden uitgevoerd. Wordt dit niet toegestaan dan zal dit ten gevolge hebben, dat de vlasindustrie hier in Axel stop zal moeten gezet worden. Rekent men hierbij dan, dat ongeveer oen paar hon derd werklieden zonder werk komen, dan behoeft het geen verdere verklaring meer, dat armoede voor dezulken voor de deur komt te staan. Bovendien kiijgt dan ook de vlashandel zulk een knak, dat het te veld staande vlas niet op St. Jansteen zal kunnen verkocht worden. De beurs van menig vlashandelaar laat zulks niet meer toe, Nadat de Voorzitter den Spr. en vragers dank gezegd had, werd deze vergadering ge sloten met dankzegging door een der leden. Corr.) Naar we vernamen werd door een Duitsche grenswacht nabij Eede, 4 mark voor een klein bruin broodje gegeven. Dat is dus voor hem aan een waarde van f2.40. Door de ingelanden van het waterschap „Oranje Dierentijd" te IJzendijke werd tot dijk graaf in de vacature-Calon gekozen de heer Em. Ilaverbeke. In de plaats van den heer Joh. Risseeuw, die bedankt had, werd tot gezworene gekozen C. M. Risseeuw Johz. Door de benoeming van den heer Haverbeke was er nog een gezworene noodig, waarvoor de keuze viel op Em. van Hijfte. Het dijkgeschot werd gebracht van f8 op f 11. Er zijn plannen om de nog bestaande aardewegen te verharden. Dit jaar zal men zich bepalen tot het begrinden van een 400 M. langen aardenweg, loopende van het hof van G. W. Bruijnzeel tot den dijk van den Zachariaspolder He gedeelte. Bij den toondag voor paarden uit Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel, Woens dag te Schoondijke gehouden, waren een goede 240 paarden opgekomen. Enkele weken ge leden had reeds een voorkeuring plaats gehad. De Zeeuwsche commissie besteedde hooge prijzen. Er werden een 17tal paarden ver kocht. Een hengst van 2 jaar ging o. a. voor f 4000, terwijl nog betaald werd voor andere paarden f6000 a f5500. Omtrent de veranderingen en verbete ringen aan de haven te Breskens meldt Zelandia, dat de uitgeworpen grond van de nieuwe visschershaven zal worden gebruikt tot het dempen van de zoogenaamde oude spuikom. Dan nog wordt de tramlijn, die nu langs de buizen loopt over de gedempte spuikom gelegd. Verder zal een nieuwe tramlijn aan de oost zijde van de haven gelegd worden. Eindelijk komt er tusschen de bestaande en de aan te leggen visschershaven een groote opslagplaats voor suikerbieten, waaromheen een breede straatweg zal loopen. Middelburg. Vrijdag, toen de brugwachters een der bruggen wilden opendraaien, haperde er iets. Bij onderzoek bleek, dat een 15- jarige dienstbode, die niet bij haar ouders thuis durfde komen, zich 's avonds onder de brug verstopt had en daar den nacht had doorge bracht. Bij het opendraaien der brug geraakte zij bekneld, maar durfde niet te roepen. De politie nam het meisje mede, en bracht het onder het ouderlijk gezag terug. Spoenhoff heeft in de Amsterdammer een versje geplaatst over het onderzoek naar den bommengooier van Zierikzee. De Meester vraagt de kwaje bengels wie het deed. Maar Piet zegt dat hij netjes heeft rondgevlogen en naar Zeebrugge is gegaan. Al mijn bommen liet ik vallen, Voel maar in mijn zak. En Jan beweert dat die gemeene dingen van geen Duitscher kunnen zijn. In de Engelsche couranten Wordt toch eiken keer verteld Duitsche bommen vallen altijd Zonder schade aan te richten In het vrije veld. Jan komt tot de conclusie dat er in Zierik zee heelemaal niets naar beneê viel. En Piet oppert de meening Heel die vreeselijke aanslag Is maar voor een film gedaan. Midd. C'rt. Geref. Kerken. Beroepente Nieuw-LekkerlandR. J. Aalberts te Baambrugge te Dossen J. v. d. Meulen, cand. te Vianen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar .WaterlandkerkjeJ. Ilofker, cand. te Amsterdamnaar Zeven bergen A. van Kooten te Steenwijknaar Oosterzee c. a.A. K. Straatsma te Èlkerzee. Bedanktvoor Gouderak H. Doornveld te Maartensdijk. Geref. Gemeenten. Tweetalte N. Beijerland R. Kok te Aagte- kerke en I). C. Overduin te Ter Neuzen. Zondag werd in de Geref. Kerken in ons land op verzoek der classis's Gravenhage, wederom een bidstond gehouden voor den nood, waarin ons land door den Oorlog is gekomen. In de Geref kerk te Ter Neuzen trad Ds. S. Groene veld des avonds op voor een aandachtig luisterende schare. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Jeremia 9, het eerste vers. In het bijzonder wees de prediker er op, dat er thans tvel geweend zou kunnen worden over de verslagenen der dochter mijns volks, zooals het in het tekstvers geschreven staat, ziende op de vele verschillende nooden en de weinige verootmoediging die er gevonden wordt. Het was een treffende prediking, en een zéér juist gekozen tekst. Acte-examcns. De examens te Middelburg zijn afgeloopen. Voor de gewone acte werden geëxamineerd 89 mannelijke en 67 vrouwelijke candidaten, van wie respectievelijk 72 en 47 de acte ver wierven. Voor de vrije- en ordeoefeningen slaagden van de 10 mannelijke candidaten er 9, terwijl de 3 vrouwelijke candidaten allen slaagden. (Van onzen Landbomv-medewerker.) Toen we drie jaren geleden nog in weelde en overvloed leefden en van alles zooveel konden krijgen als we wildentoen we nog geen broodkaarten, bonboekjes of distributie kenden, wisten we niet in welken zaligen toestand we eigenlijk verkeerden toch hadden we op alles en nog wat aan te merken. De landbouwers konden voor hun bedrijf alles betrekken, wat ze noodig hadden: veevoeder en kunstmest in overvloed. Toch klaagden ze, toch keurden ze af en vonden het een te duur en het ander te slecht. Het gemis heeft ze echter de waarde der dingen dubbel doen waardeeren. Toen het Chilisalpeter f 14 a f 15 de f 100 kg. kostte, wie had toen ooit gedacht, dat ze tegen een prijs dubbel zoo hoog, er naar zouden snakken. En toch is het zoo. Chilisalpeter kost dubbel zooveel als vroeger en toch kan de kunstmestcommissie de boeren geen grooter genoegen doen dan ze zooveel toe te staan als ze vragen. Wel een bewijs, dat men nu gaat inzien, dat op stuk van zaken geen landbouw te be oefenen is zonder chilisalpeter. Men vindt iet chilisalpeter niet duur meer, niet gevaar lijk of slecht meer, men hoort niet meer van schadelijke chloorverbindingen, zooals de con- curreerende kunstmest vroeger trachtte op den voorgrond te schuiven. Men vindt het chilisalpeter onmisbaar en daarmee uit. Men tracht het te verkrijgen tegen eiken prijs, in alle hoeveelheden. Men richt zijn gansche bedrijf in naar de hoeveelheid chilisalpeter, die men denkt machtig te zullen worden. Het is dan ook te voorzien, dat, als de oorlog een maal is afgeloopen, de waardeering voor chi lisalpeter grooter zal zijn dan ooit en men de waarde ervan beter zal beseffen dan men ooit gedaan heeft. Een oogetuige meldt uit Scheveningen Vrijdagmiddag tegen 5 uur galoppeerde in woesten en onbesuisden draf een le luit. der artillerie te paard liet strand, benoorden de Pier, op en neer. Het publiek stoof op zij en tot tweemaal toe scheelde het weinig of er waren ongelukken gebeurd. Twee personen vonden nauwelijks tijd om niet omver geloopen te worden. Plotseling, toen de woeste ruiter gekomen was op de plaats, waar anders de strandezels stationneeren, stortte het mooie en sterke paard neer; het stond weer op, maar zakte daarna weer ineen en was dood. (Het Vad.) Een 7-jarig meisje te Tiel is door den bliksem gedood. Tegelijkertijd sloeg de blik sem een jonger zusje een arm lam. Reeds geruimen tijd bestond het vermoeden dat uit de stelling Amsterdam aanzienlijke hoeveelheden tarwe naar den omtrek van Oudevvater werden vervoerd en daar tegen zeer hooge prijzen aan veehouders werden verkocht Thans is gebleken, zegt de „Bakkersbonds Crt." dat inderdaad veel tarwe tegen f 56 en f 60 per H.L. aan veehouders is verkocht. In Lange Ruigeweide zijn controleurs van het Rijksgraanbureau geweest, die op verscheidene partijen beslag hebben gelegd. Een groot aantal personen moet in de zaak betrokken zijn. Een nauwkeurig onderzoek wordt inge steld. Reeds heeft de Rijkspolitie tegen ver scheidene personen procesverbaal opgemaakt. Zaterdagmorgen was de groote bovenzaal van „Americain", Leidscheplein te Amsterdam gereserveerd voor een openbare vergadering van land en tuinbouwers, uitgeschreven dooi den plattelandsbond, de zoogenaamde „Agrari sche partij". Het onderwerp luidde: „Land- on tuinafgevaardigden naar Kamer van Staten" De vergadering was uitgeschreven tegen elf uur. Om kwart voor twaalf waren aanwezig een paar bestursleden, een paar belangstellen den, een paar verslaggevers. Er waren vorder eenige honderden leege stoelen. Van de twee belangstellenden kwam er een uitStave- nisse. Om twaalf uur verdwenen de verslag gevers. En werd de vergadering gesloten. Ze was trouwens niet geopend geweest. (Tel.) Heden had alhier de verkiezing plaats van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Uitgebracht werden 60 stemmen. Hiervan kreeg do heer A. de Vrieze, herbergier, 41 stemmen, de heer W. Bedet, handelaar 6st., P. van Coeveringen, orgeldraaier, 3 stemmen. Op 9 verschillende heeren werd één stem uitgebracht terwijl 1 stem in blanco was. De heer A. de Vrieze is dus gekozen. 's Gravenhage. Gisterenavond heeft in de Lepelstraat alhier een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen bekenden van de politie met de politie. Een zekere L. stak een rechercheur met een mes in zijn schouder. De rechercheur trok zijn revolver, doch L. ontworstelde het hem en loste zes schoten op den rechercheur. Bij assistentie loste een andere politieman zes schoten op L. Alle schoten misten doel. Onder hevig verzet werd L. gearresteerd. Bereden politie was noodig om do orde in deze volksbuurt te handhaven. Te Delft heeft een 77-jarigen man een zeer onaangename ontdekking gedaan. Reeds 50 jaar lang had hij geld gestort op de polis eener Levensverzekering. Daar hij in geld verlegenheid verkeerde wilde hij dezer dagen de pohs beleenen. Nu bleek, dat deze reeds in 1887 was geroyeerd. Niettegenstaande dat is gedurende al die jaren de premie trouw betaald en in ontvangst genomeu. PARIJS, 21 Mei (Ilavas.) Fransch staf be richt. Een Duitsche aanval op de hoeve Froidemont werd tot staan gebracht vóór >»ij de I< ranschc linies had bereikt. De Duitschers deden geen aanvalspogingen meer na het vol komen échec van hun algemeenen aanval van gisteren. Korte maar hevige artillerieacties tusschen Miette en Aisne en ten Noord-Westen van Reims. In Champagne ondernamen wij gisteren tegen het eind van den dag in den sector van het massief van Moronvilliers een vrij belang rijke operatie, die schitterend slaagde. Wij vermeesterden tal van van liniën-loopgraven aan de Noordelijke helling van de Mont Cor- nillet eenerzijds en van de Casque en de Teton anderzijds. Alle belangrijke waarnemings- punten in deze streek zijn in onze handen. Duitsche tegenaanvallen werden onder ons vuur met groote verliezen afgeslagen. Wij maakten bij deze gevechten ongeveer 800 ge vangenen en vonden de onderstanden vol met lijken. BERLIJN, 21 Mei (W. B.) De ter weers zijden van den straatweg van Atrecht aan vallende Britsche troepen werden grootendeels door ons vuur in bedwang gehouden. Toen ze wilden oprukken werden zij teruggeslagen en bleven 2 officieren, 43 man en 3 machine geweren in onze handen, 's Avonds mislukte een uitval der Eugelschen uit Bullecourt. St. Quentin werd weer onder vuur genomen en de kathedraal is 12 maal geraakt. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 23 Mei 2.51 3.12 Donderdag 24 3.30 3.49 Vrijdag 25 4.10 4.29 Zaterdag 20 4.49 5.11 Zondag 27 5.34 5.59' Maandag 28 6.23 6.51 Dinsdag 29 1 7.20 7.52 De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter voldoening aan de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 14 Mei 1917 No. 15103 43 ter openbare kennis, dat een ieder die Kanariezaad in zijn bezit heeft, gehouden is om overeenkomstig artikel 9 dor Distributiewet 1916, daarvan aan hem opgave te doen vóór 22 Mei 1917. Ter Neuzen, den 18 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Het Bestuur der Chr. Scholen te ZAAMSLAG, roept sollicitanten op naar de betrekking van aan de school Dorp en Reuzenhoek, waaraan verbonden is een salaris van f40— voor elke school. Sollicitatiebrieven in te leveren bij den Secretaris dier scholen vóór 2 Juni a. 8. TELEFOON 24. Wat deze jaren ons leeren op het gebied van den landbouw. Een woeste ruiter. Door den bliksem. Knoeierij met graan. Een „agrarische partij"! TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 15 Mei. Cornell's Kerkhof, oud 28 j.", jm. en Cornelia Adri- ana Bakker, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Mei. Jacob van der Est, oud 23 j., jm. en Jacomina Elisabeth Mi- chielsen, oud 22 j., jd. Jacob de Leijser, oud 28 j., jm. en Janneke Herrebout, oud 25 j., jd. Jan David Bareman, oud 25 j., jm'. en Janneke Fran- cina Verlinde, oud 21 j., jd. Gerard van de Vreede, oud 24 j., jm. en Neeltje de Krijger, oud 20 j., jd. Louis de Bruijne, oud 20j.,jm.en Maria de Bruijue, oud 19 j., jd. Geboorten. 15 Mei. Machelina Geertruida, d. van Hermanus de Jonge en van Maria Cornelia Huijssen. Augusta Johanna Catharina, d. van Frederik Dominicus Anthonius Schirris en van Milanie Herdewel. Jacoba Cornelia, d. van Jan Hamelink en van Suzanna Martha Sara de Meijer. 16 Mei. Cornelia, d. van Willem Polderman en van Cornelia den Hollander. 18 Mei- Ebrina Anna, d. van Adriaan Mattheus Moggré en van Maria Cornelia van Fraaijenhoven. 19 Mei. Fran- coise, d. van Cornelis de Visser en van Lijntje Verhelst. HOEK. Huwelijks-aangiften. 9 Mei. Adriaan Jan Michielsen, oud 22 j., jm. en Janna Vinke. oud 23 j jd Martinus Mieras, oud 24 j., jm, en Pleuntje van Cadsand, oud 19 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Mei. Pieter de Pooter, oud 23 j-, jm. en Cornelia Ollebek, oud 20 j, jd. 9 Mei. Pieter de Jonge, oud 25 j.j'rn. en Cornelia Jozina Herrebout, oud 27 j., jd. Geboorten. 3 Mei. Esther, d. van Cornelis Bakker en van Catharina Oppeneer. Overlijden. 6 Mei. Adriana Jacomina Dieleman, oud 66 j., echtg. van Rokus van Dixhoorn, 9 Mei. Adriaan Janes de Srnidt, oud 20 j., z. van Johannes Antheunis en van Maatje de Ridder. Aanvallen der Franschen. Hulst, 21 Mei. Per 100 K.G. Tarwe f 15,af-,wintergerst 14,— a f—zomergerst f 13,75, a f—,—haver f13,— a f—rogge f 13,a f—witte boonen f 17,a fduivenhoonen fa |>aardeuboonen f 17,— a f23,—, lijnzaad f 40,— a Koolzaad pei zak van 106 liters f60,— af—,—. Rotterdam, 21 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 439 vette run deren, 219 vette kalveren, 161 schapen, 1477 varkens. De prijzen waren voor runderen 128—90, kalveren 160 —88, schapen 78—66, lammeren 80 —82, varkens 109 —90, lichte soort 70—80. Vlas. 3785 blauw schoon f6,00—f8,—650 st. blauw half gezw., bleef onverkocht, 3250 Gron. schoon f6,—f8,—4410 IIoll. geel f6-f8; 2650 wit schoon f6,16,350 wit. half gezw. bleef onverkocht. Zaden. Lijnz f 48 a f62.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3