re n: G. Dees, een partij Touw BUITENGEWONE VERGADERING VAN DALEN, Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e n t i n. A. s. Woensdag Patrimonium - afdeeling Axel. Zaterdag 19 Mei. 6 ure V rijdag 18 Mei, ure H. 11. L a n d bouwers! Klaverruiters, Talhouten voor boonen, erwten, enz. Te koop D. E. Wolfert Hz. J. A. KNETSCH te Eisse, van het Provinciaal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesverenigingen in Zeeland, op Woensdag 30 Mei a s., Onderwerp: „MCDMIlge 16^60 WOOlglDg CD 1^-0^01 der familie F. drip revolverschoten knallen, waarop Mr. F. naar haar toesnelde en haar opdroeg dadelijk Dr. Peters, wonende op de Westermarkt, te halen. Het bleek, dat Mr. F. zijn moeder om het leven had gebracht. Een der kogels was haar door de hersenen gedrongen, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Gedurende de oogen- blikken, dat het meisje afwezig was om Dr. Peters .te waarschuweu, richtte Mr. F. het wapen tegen zichzelf en vuurde eenige re volverschoten af, met het gevolg, dat hij ernstig gewond neerstortte. Dr. Peters liet den gewonden advocaat met een auto van den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis overbrengen, alwaar hij 's nachts is overleden. Het parket en de politie werden spoedig gewaarschuwd, teneinde een onderzoek in te stellen. De officier van Justitie Mr. C. Baart de la Faille, de heer F. G. C. J. Fundter de Beauchéne, commissaris van Politie van het Bureau Leidschepleiu en de heer D. Schaafs- ma, hoofdinspecteur van het Bureau Laurier gracht leidden dit onderzoek. De beide eerstgenoemde lieeren vertoefden tot Vrijdagnacht ongeveer één uur in de wo ning, waar de moord plaats had, terwijl de heer Schaafsma nog tot laat in den nacht het onderzoek voortzette. In een der kamers werd een door Mr. F. tot een vriend gerichten brief gevonden, doch den inhoud dezer brief wilde die vriend niet openbaar maken aan de justitie. Het dienstmeisje werd natuurlijk aan een verhoor onderwerpen, doch kon niets aan gaande de motieven van den moord mededeelen. De browning-revolver, waarmede de moord en de zelfmoord geschiedde, werd door de politie in beslag genomen. Men vermoedt, dat Mr. F., die zjjne moeder hoogelijk vereerde, in een vlaag van verstands verbijstering, tot doze ontzettende daad is gekomen. Vrijdagmiddag woedde boven Stadskanaal een hevig onweer. Bij vele ingezetenen werd de elecirische leiding getroffen en stuk ge slagen. Bij den landbouwer D. sloeg de bliksem in den schoorsteen, baande zich een weg dwars door een balk, die gedeeltelijk verbrij zeld werd en vloog daarna het dak weer uit. Onmiddellijk sloegen de vlammen het dak uit. Met vereende krachten werd men den brand meester en verbrandde alleen een deel van het dak. Door den petroleumnood ziet men thans langs de Vecht weer vele trekschuiten. Zelfs motorschuiten worden aau de lijn getrokken. U. D. Op straat opgevangen Moest die Bosboom nu om zoo'n futiliteit weg Ja, door de boomen konden ze in de Kamer het bosch niet meer zien De gemeenteveldwachter J. van Vliet, de rijksveldwachter Ilarmijer en de onbezoldigde rijksveldwachter K. Steehouwer hebben in den omtrek van Haastrecht gearesteerd den 28 jarigen J. Hidding, die in Vlist een gouden horloee had gestolen. Het horloge werd hem ontnomen, waarbij hij op zijn vervolgers eenige schoten loste uit een revolver. Daarop gin gen, zoo bericht het Hbl. de genoemde veld wachters hem achterna, en ook zij werden door Hidding met de revolver bedreigd. Maar voor hij kon aftrekken schoot Harmeijer iiem in de beenen, Van vliet greep hem aan en wierp hem tegen den grond. Bij de worsteling vuur de Hidding nog twee patronen af, echter zon der een der veldwachters te raken zelf kreeg hij een schamschot aan het hoofd. Na door dokter Hakkenberg te Haastrecht verbonden te zijn, is de man die pas uit de gevangenis ontslagen was, waarin hij reeds vijfjaren ver toefd heeft, per auto naar Rotterdam vervoerd en voorloopig in het Stedelijk Ziekenhuis al daar opgenomen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Krelis. Wel Kobus, wat komt ge daar parmantig aangestapt en wat zijt ge vroeg van avond. Het lijkt wel of ge een erfenis getrokken hebt. Kobus. Ik ben maar een eenvoudig burger man, mijn vrind, die in dezen duren tijd moet practiseeren met zijn inkomen rond te komen. Ik liep evenwel wat in gedachten. Het prachtige weer lokte me uit tot een wandeling bovendien de patroon was jarig en gaf dezen middag vrii, vandaar dat g» me wat vroeger ziet dan anders. Krelis. Even welkom, vriend, treed binnen, we hopen nu eens gezellig te keuvelen en ons sigaartje, al is het duur, met smaak te rooken. Geen nieuws Kobus. Nu, nieuws en nieuws is twee. Zoo u weet is de commissie tot het oprichten van een ambachtsschool al een heel eind op weg met haar arbeid. 'tZal me benieuwen wat daarvan komt. Krelis. Nu die komt er wel. Ge weet, er is reeds een vereeniging met een bestuur dat zich zeer interesseert voor de zaak, en zooals ge gezien hebt is een circulaire verzonden door het bestuur en de contributie voor ons, burgermenschen, niet te hoog: f 1,50 per jaar, d. i. 3 cent in de week. Wanneer we toe treden, laat ons een sigaar minder rooken en we hebben medezeggensschap. Kobus. Och, jongen, ge zijt altijd dadelijk maar gereed om toe te slaan. Werkelijk ik ben nog niet zoo driftig. Krelis. Waarom, niet Kobus. Ja, zie je, het is misschien wat pessimistisch van mij, doch de ervaring heeft me zoo menigmaal geleerd, dat al zulke zaken wel mooi zjjn in het begin, doch later komen de naweeën. Krelis. Vindt ge de zaak als zaak nuttig Kobus. Daar zou ik niet over willen kijven, doch ik zou bij het ondernemen van dergelijke zaken, ongeveer de kosten der exploitatie zooverre willen overzien, dat naar menschelijke berekening de zaak niet mislukken kon, en ge hebt toch ook wel gelezen dat bij even- tueele oprichting f1150,— uit de gemeentekas moet gehaald worden, en men is nog niet zeker van een getal leerlingen. Krelis. Wees daarom niet bezorgd. Voor het uitbreken van den oorlog gingen er uit onze gemeente 22 jongens naar de inrichting te Hulst. Kobus. Daar hebt ge gelijk in, maar het jaarverslag geeft aan dat er verleden jaar 4 uit deze gemeente de school bezochten. Hoe veel gingen er van Zaamslag, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe en Hoek, gezwegen nog van Axel, die even gemakkelijk Hulst als Neuzen kunnen bezoeken. Krelis. Nu ja, dat zijn argumenten, die ook meespreken. Dat er verleden jaar maar 4 gingen, daarvoor kunnen wel gegronde redenen bestaan, die op dit oogenblik nog niet bekend zijn. Kobus. Des te meer reden om voorzichtig te zijn. Let ook op de tegenwoordige hooge bouwkosten en de nog steeds gevaarvolle en benauwde tijdsomstandigheden. Krelis. Dat is waar, doch na den oorlog wordt alles nóg duurder. Kobus. Ik zal dit niet tegenspreken, doch dan heeft men ook een overzicht van den algemeenen toestand. Men weet toch niet wat nog gebeuren kan. Ik voor mij vind het nu geen tijd om met nieuwe dingen voor den dag te komen. Ambachtsschool, volks huisvesting, waterleiding alles in een oogen blik, zie, dat gaat niet. Bovendien de ver eeniging stelt prijs op f500,vaste bijdragen, om dan nog te vragen om f1150,— aan de gemeente. Wanneer de uitkomst niet beantwoordt aan de verwachting, dan zitten we er weer mee, zooals met andere dingen, die ook prachtig voorgespiegeld werden. De H. O. is ook niet meer gering te achton, en wanneer de tijdsomstandigheden zoo blijven zal het inkomen niet vermeerderen. We hebben waarlijk geen kans dit jaar O. W.'ers te krijgen. Dan is er ook nog dit bezwaar, dat dergelijke zaken gewoonlijk reeds pasklaar gemaakt zijn, voor de algemeene beslissing valt, en dan moet men maar eten zooals het gekookt is. Waarlijk, Krelis, ik ben er bang voor. Krelis. Och jongen, ge kunt alles te zwart inzien. Alles komt wel terecht. Moet men er een beetje bijleggen, onze jongens hebben dan toch een toekomst en dan verwacht ik ook wel, dat, eer tot stichting wordt over gegaan, de omliggende gemeenten gehoord zullen worden om moreelen en materiëelen steun. Kobus. Als dat maar waar is. Ik blijf er bij, het is een gewaagde onderneming, het is wel mooi, iets grootsch te doen, doch dan moet men ook op de finantieele zijde letten. Krelis. Dat gebeurt toch. Kobus. Nu, op welke manier Hebt ge al een uiteenzetting van de exploitatie gezien Krelis. Neen. Kobus. Dan raad ik u, en ik spreek uit ervaring, wees toch voorzichtig, Krelis. Zoudt gij geen lid van de Vereeni ging worden Kobus. Nog niet, wanneer de overtuiging bij mij de overhand krijgt, dat alles goed marcheeren zal, spreek er dan nog eens over. Krelis. Wacht niet zoo lang, laat u thans inschrijven. Kobus. Neen, jongen, nog niet. Ijs van één nacht is me te zwak. Krelis,. Wel verdraaid, kerel, wat schiet de tijd op. Kobus. Och, ons onderwerp was ook zoo interessant, en dan is de tijd om, eer men het weet. Ik dank je voor je gastvrijheid en den gezelligen kout. Tot wéderziens. PREDIKBEURTEN. DONDERDAG 17 MEI 1917. Uit goede bron wordt vernomen, dat het stoomschip „Noordam", dat eerlang naar Noord- Amerika zal vertrekken, behalve passagiers ook een lading tabak benevens balken zal mogen medenemen, hetgeen als een verblijdend teeken wordt beschouwd, dat langzamerhand voor onze scheepvarrt weer betere tijden be ginnen aan te breken. Met 16 Mei moet op de adreskaarten, be- hoorende bij postpakketten, bestemd voorliet binnenland, soort en hoeveelheid der goederen, waaruit de hoeveelheid bestaat, door den af zender worden vermeld Bij voorkeur worde daarvoor gebezigd de ruimte onder hetopschrift „Stempelafdrukken". Het Duitsche gezantschap deelt mede „De Keizerlijke marine-autoriteiten hebben bepaalden grond om aan te nemen, dat den •15n Mei verscheidene Engelsche schepen met rood witte beschildering pogingen zullen aan wenden, om, zich aansluitende bij de uitva rende Nederlandsche schepen, aanvallen op Duitsche onderzeebooten uit te voeren. „Het is te hopen, dat daardoor de Neder landsche schepen niet in gevaar worden ge bracht." PETROGRAD, 14 Mei. (Reuter). Gutchkof minister van oorlog is afgetreden. In een brief aan den premier verklaart de minister, dat hij ontslag neemt, daar de toe stand het gezag der regeering over leger en vloot aantast, hetgeen noodlottig is voor de verdediging van het land. Hij weigert verder de verantwoordelijkheid te dragen voor de zonde, welke tegen het land wordt bedreven. WASHINGTON, 14 Mei (Reuter). Zoolang de Legerwet in behandeling is, heeft Wilson de uitbreiding van het staande leger op oorlogsterkte gemachtigd. De organisatie van de nieuwe regimenten begint morgen. Ongeveer 85.000 van de benoo- digde 183.000 man zijn reeds gerecruteerd. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 16 Mei 9.36 10.11 Donderdag 17 10.43 11.12 Vrijdag 18 11.39 Zaterdag 19 0.3 0.27 Zondag 20 0.49 1.11 Maandag 21 1.29 1.51 Dinsdag 22 2.11 2.32 wegens huwelijk, in de Ter Neuzen. Klaassenstraat. te AXEL (Vergaderzaal) (Zomert ij d te SLUISKIL (Zondagsschoolge- bouw) (Zomert ij d SprekerWeledelgeb. Heer Secretaris v/d Ned. Rond van Chr. Land-, Tuin- en Zuivelarbeiders. OnderwerpOrganisatie van land en fabrieksarbeiders. Toegang vrij. Debat vrij. Namens het Bestuur der Afdeeling G. DEN DEURWAARDER, Voorzitter. J. J. DE FEIJTER Kzn., Secretaris. VOORRADIG Spoedige bestelling gewenscht. Concurreerende prijzen. Markt, TER NEUZEN voor Zelfbinders. PRIMA! PRIMA! Ook bij kleinere hoeveelheid. Ter Neuzen, Mei 1917. TANDARTS, is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. des middags ten 12 uur in het Schuttershof te MIDDELBURG. Daarna PARTIJDAG des namiddags te twee uur. Sprekerde Heer Dr. E. J. BEU IVI E R. lid der 2e Kamer der Staten-Generaal. Toegankelijk alleen voor leden van aangesloten Kiesvereeni- gingen en geestverwanten. Onweer. De oude trekschuit weer in eere. Een menschenjacht. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 11 Mei. Henri Rudolph August de Meijer, oud 27 j., jm. en Irma Prudentia Thielmau, oud 22 j., jd. Cor- nelis van Dijke, oud 38 i., jm. en Maatje van Driessen, oud 35 j., jd. Reinier Hofman, oud 19 j., jm. en Catharina Pietetnella Bakker, oud 17 j.,jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Mei. Marinus Pieter Kiel, oud 25 j., jm. en Hendrika Levina Witte, oud 22 j., jd. Willem Meijer, oud 19 jjm. en Aaltje de Visser, oud 20 j jd. Gerardus van Driel, oud 30 j., jm. en Jacoba Cornelia de Regt, oud 32 jjd. Geboorten. 6 Mei. Hermaina, d. van Hippolyte Theophile Vogelare en van Stephanie de Vrieze. Jacob Anthonij, z. van Marinus Wagenaar en van Maatje Elisabeth Balnikker. Pieter Machiel, z. van Jan Leendert Ringelberg en van Catharina Florentina van Doeselaar. 7 Mei. Janna, d. van Guiljaam Klaassen en van Cornelia Anna MarTa van der Gouwe. Cornelis Jacobus, z. van Francois Johannes Stoffin en van Francina Jacoba Johanna Kolijn. 8 Mei. Jozef, z. van Jan Franciscus Heijens en van Theresia Blondina de Sitter. Dina, <1. van Cornelis van der Have en van Jacomina Verschelling. Adrianus Cornelis, z. van Adriaau Anthonie van Wijck en van Marijtje Lok. 12 Mei. Anna, d. van Adriaan de Bruijn en van Cornelia Visser. Overlijden. 8 Mei. Anthonie Jan 't Gilde, oud 3 m., z. van Christina Elisabeth 't Gilde. Pieter- nella Dekker, oud 27 j., d. van Francois en van Janna de Feijter. 9 Mei. Anna Maria Geensen, oud 85 j., wed. van Adriaan Bedet. 10 Mei. Eli zabeth den Dikken, oud 21 j., d- van Pieter en van Suzanna Maria Dobbelaar. 12 Mei- Maria Fran cina Maas, oud 62 j., echtg. van Pieter Meertens. Hemelvaartsdag. [Z o m e i' t ij d]. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9*/2 uur, Ds. S. Groeneveld. Axel [Kerkdreef] 9'/2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9*/2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 10 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/ï en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/i en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/s en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9'/j en 2'/2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/j uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10 uur, Ds. D. C. Overduin. Onze scheepvaart. Verzending postpakketten. Waarschuwing. De Minister van Oorlog afgetreden. De uitbreiding van het leger in Amerika. Hulst, 14 Mei. Per 100 K.G. Tarwe f 15,afwintergerst f 14,— a f—zomergerst f 13,75, a fhaver f 13,— a frogge f 13,a f—witte boonen f 45,— a f duivenboonen f 17.a jpaardenboonen f 17,— a f lijnzaad f 40,— a Koolzaad pei zak van 106 liters f 45,a f Rotterdam, 14 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 623 vette run deren, 192 vette kalveren, 209 schapen, 1757 varkens. De prijzen waren voor runderen 12885, kalveren 150—85, schapen 76—64, lammeren 76—78, varkens 108—90, lichte soort 70—80. Vlas. 3465 blauw schoon f'7,00—f8,50, 3465 st. blauw half gezw., bleef onverkocht, 3100Gron. schoon f7f8,50; 11640 lloll. geel f7f8; 1752 wit schoon f5,50f6,2100 wit half gezw. bleef onverkocht. Zaden. Koolz. f 66 a f67. is mijne wagenmakerij familie, GESLOTEN. A. BA RE MAN, Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), Ter Neuzen TEL. 105, rk ui til j)

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3