Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landböuwberichteii. (xemengd Nieuws. ingesteld zullen worden van munitie, arbeid en hulpverschafling. Oe Amerikaansche uitvoering. KOPENHAGEN, 11 Mei. (H, N.) „Politi- ken" verneemt uit New-York, dat de Vereenig- Staten een levensmiddelendiktator voor de geheele wereld benoemd hebben en wel Hoover, die tot dusver leider van het Belgische Relief Komitee was. Hij zal, met uitzondering van de Centralen, de geheele wereld van levensmiddelen en garen moeten voorzien. Alle landen zullen aan Hoover's bureau een inventaris van hun voorraden moeten zenden, opdat de verzending systematisch kan ge schieden. Om dit mogelijk te maken, zal in Europa een kommissie benoemd worden, waarin alle landen, behalve de Centralen, zitting zullen hebben. In de eerste plaats zal Amerika de geallieerden voorzien en daarna de neutralen, die schepen moeten beschikbaar stellen en moeten waarborgen dat een zeker gedeelte van hun eigen uitvoer ter beschikking van de geallieerden blijft. Hoover begon zijn werkzaamheden met een oproep tot de Amerikanen, om in plaats van tarwebrood, maïsbrood te eten, opdat groote tarwevoorraden voor den uitvoer vrij komen. De Fransche bureaucratie. De „Vietoire" is niet malsch over de fouten van de Fransche bureaucratie. Lees maar het volgende „Met schrik beschouwen wij de wijze, waarop wij sinds dertig jaar worden geregeerd. Dat wij den oorlog niet hebben zien aankomen, kost ons geweldige offers aan goed en bloed. Maar hoe zal dit later worden Onze verantwoordelijke leiders zullen den eenen verkeerden maatregel na den anderen nemen en nooit het goede ter juister tijd doen. Dat zal ontzettende toestanden in het leven roepen. Het zou een dwaasheid zijn, op Engelsche of Amerikaansche hulp te rekenen het komt er integendeel op aan, onzen bodem- rijkdom te exploiteeren, omdat wij geen geld hebben, om in het buitenland te koopen. Daar moet thans reeds mee worden begonnen voor alles geldt dit voor de exploitatie van onze kolenmijnen en van onze waterkrachten. Alleen in het departement Meurthe et Moselle, gaat de „Vietoire voort, „zijn milii- oenen uitgegeven om kolenlagen op te sporen concessies echter werden niet verleend. Ook de waterkrachten in Savoye en in het Isére-departement blijven ongebruikt. En als straks, dank zij onzen onverantwoordelijken leiders, de economische crisis komt, dan zal men de schuld waarschijnlijk wel weer op den Duitschen keizer werpen" Uit de Lucht. Prins Friedrich Karl van Pruisen, de vlieger- officier, die den 21en Maart door een Engel- schen vlieger neergeschoten werd en aan zijn zware verwondingen overleed, heeft uit het Engelsche hospitaal den 30en Maart een brief geschreven aan zijn ouders, waaraan door de Duitsche bladen het volgende ontleend wordt: Ik was met het jacht-commando omhoog gegaan. Voortdurend vlogen wij langs het front en zagen niets. Wij kwamen tot in de buurt van Atrecht en vlogen tamelijk laag. Daarna gingen wij zuidelijk, in de richting Bapaume—Péronne. Toen wij weer omge keerd waren, zag ik plotseling in mijne hoogte, 900 tot 1000 meter, zes tot acht Vickers- eendekkers. Het vliegtuig, dat ons leidde, ging er op af. Ik natuurlijk oumiddellijk er achter. Ik kon hem toch niet alleen laten tegen een vijand, die zooveel talrijker was in aantal. Het viel mij op, dat onze andere vliegers niet mee kwamen. Blijkbaar hadden zij in de lage wolken den vijand niet gezien. Doch het stond bij mij vast, dat ik het eepe toestel niet in den steek mocht laten. Ik verloor het vaak uit het oog, doch kon het telkens weer bereiken. Plotseling zag ik, dat een der vijandelijke toestellen in een voor mij gunstige positie verkeerde om bet aan té vallen. Deze tegenstander trachtte dan ook in wijde kringen te ontkomen. Ik er achter aan. Maar nu wist ik natuurlijk niet meer, waar ons eene vliegtuig was. Daarentegen kwamen steeds meer vijandelijke in mijn buurt. Ik had inrpiddels het eene toestel, waarop ik jacht maakte, tamelijk diep naar beneden gedrukt. Toen kwam het groote oogenblik. Jk hoorde tak-tak-tak in mijn rug en daar stond mijn motor stil. Er 'bleef mij niets anders over dan in scherpe bochten omlaag te gaan. Natuurlijk was de andere met zijn loopenden motor mij de baas. Het duurde dan ook niet lang of ik had een schot in den rechtervoet. Ik kon mijn toestel evenwel nog besturen. Het gelukte mij over stuk geschoten dorpen, de loopgraven in een kom goed te landen. Niet ver van onze eigen linie, zooals mij later de Australiërs vertelden, die mij ge vangen namen. Ik had graag het toestel stuk gemaakt, doch dit werd mij door geweer- en machinegeweervuur belet. Toen kwam de gedachte in mij op onze linie te bereiken. Ik werd natuurlijk van alle kanten sterk onder vuur genomen. Een poosje ging het goed, tot ik een schot kreeg, dat mij links van de rugge- graat in het lichaam drong en recht voor in den buik er uit kwam. Ik viel pardoes op den grond, werd nog wat beschoten, maar daarna zeer vriendelijk en zeer voorzichtig door de Australiërs behandeld. Ik had erg veel bloed verloren en had het bar koud. Twee soldaten gaven mij hun mantel en dekten mij daarmee toe. Ik werd over een einde- loozen weg naar een dokter gedragen. Maar steeds heel voorzichtig Rusland en Japan. Volgens een particulier bericht van het Berliner Tageblatt heeft Rusland reeds sedert eenigen tijd de munitiebestellingeu in Japan gestaakt. Dientengevolge is het aantal arse naalarbeiders van Japan steeds aan het afnemen. Frankrijks ontvolking. De Revue des deux Mondes bevatte onlangs een artikel van Emile Picard onder het op schrift „La repopulation frangaise". De schrijver zegt daarin: Geruimen tijd reeds trekt het geboortenpro- bleem de aandacht van staathuishoudkundigen en moralisten. Ook de beroemde physioloog Charles Richet heeft aan het vraagstuk belang rijke artikelen gewijd. In de XVIIe eeuw is Frankrijk de groote natie; de bevolking be draagt bijna 5 pet. van de bevolking van Europa. In de XVIIe eeuw blijft het nog bovenaan met zijn bevolkingscijfermaar in de XlXe gaat het snel naar beneden. In 1870 had Frankrijk nog ongeveer evenveel inwoners als Duitschland, 36,000,000 zielenin 1917 zijn er 39 millioen Franschen tegen 67 millioen Duitschers. De vermindering van het aantal geboorten wordt elk jaar grooter. In 1871 bedroeg het nog 26,1 per mille, in 1879 25,3 %o, in 1888 23,7 'n 1914 slechts 18,1 %o- I" 1911 stierven 34000 menschen méér dan in dat jaar geboren werden. Thans heeft Duitschland 18 millioen kinderen tusschen 1 en 12 jaar, Frankrijk bezit er 8 millioen. Waren er, in 1914, 15 of 20 millioen meer Franschen geweest, de worsteling die dreigde Frankrijk te vernietigen, zou reeds lang ten gunste van Frankrijk beslecht zijn. De schrijver merkt op, dat het niet voldoende is, zegevierend uit den strijd te komen neen, men moet van de overwinning voordeel weten te trekken. En dat is onmogelijk, als Frankrijk ontvolkt blijft, of bevolkt wordt door vreem delingen. Het Kopenhaagsche Genootschap tot bestu deering van de sociale gevolgen van den Oorlog, door den Russischen socialist A. Parvus in het leven geroepen, gaf in zijn derde Bulletin ook cijfers over de afneming van Frankrijks bevolking. Uit de samenstelling van negen groote en middelmatig groote Fransche steden, waarvan materiaal aanwezig was, valt op te maken, dat in het tweede halfjaar van 1915 het aantal geboorten 42 pCt. kleiner geweest is dan in het tweede halfjaar van 1913! De bewerker van de gegevens komt bij zijn vergelijking van de geboorte- met de sterfte- govallen tot de conclusie, dat er, afgescheiden van 't verlies aan menschen door den oorlog, tijdens het eerste oorlogsjaar in Frankrijk 143,229 meer menschen gestorven dan geboren zijn. En voorts, dat ua drie jaren oorlog in dit land, op de 10,000 personen der bevolking nog slechts 4704 tot arbeid geschikte menschen aanwezig zijn Barbaarsch. Reuter zendt aan de N. R. C. de vertrfling van een kennisgeving van den Duitschen ko lonel Floss uit 1915, waarin den bewoners (mannen, vrouwen en kinderen boven 15jaar) van de streek Holnon (ten westen van St. Quentin) werd bevolen eiken dag, ook Zon dags, veldarbeid te verrichten van 4 uur 's ochtends en 1 uur '3 avonds met 1/3 uur verpoozing 's ochtends en 1 uur 's avonds. Lanterfanten werd gestraft, voor de volwas senen o. a. met 6 maanden gevangenisstraf. TER NEUZEN, 15 Mei 1917. Nieuwe aansluitingen Telefoon. 12*1 C. van Eerdenburg. 122 E. Hamerlinck. 123 R. ThienpondtMarlens. 124 J. K. Kolijn. 125 Nationale Bankvereeniging. 126 G. A. van der Straaten. 127 V. Heijntjens. Vrijdagavond maakte de politie de com miezen alhier opmerkzaam op eenige personen die bij de Sassche poort op de verdachte wij ze de stad naderden. Bij terugkeer uit de stad werden zij aangehouden en werd een hoeveel heid zeep en kwatta in beslag genomen. Een hunner ontvluchtte en werd Zaterdag morgen te Sas van Gent gearresteerd. Het waren Belgen. Driewegen. Gisteren was ons gehucht in feestdos. Het echtpaar C. E. Kaijser—Van Wijck vierde het zestigjarig huwelijksfeest. Een feestcommissie was gevormd, die aan de oudjes een paar bruinlederen fauteuls schonk en eene keurige versiering voor de woning had aangebracht. Op het middaguur werd een rijtoer gehouden naar de wed. Schoonakker te Catspolder, die den vorigen dag haar 80en jaardag had gevierd. In den namiddag sprak het Iloofd der School namens de bewoners het jubileerend echtpaar toe en zongen de schoolkinderen eenige toepasselijke liederen. Daarna werd de schooljeugd door de feest commissie onthaald mi gebak en kwatta. Tegen den avond" werd het feest be sloten met eene serenade van het muziek gezelschap der Vereenigde Werklieden, welk gezelschap werd ingehaald met versierde rijwielen en, zeker rekening houdend met den leeftijd van het jubileerend paar, het bezoek wijselijk niet te lang maakte. Alles had een zeer ordelijk verloop. Als eene bijzondorheid kan nog worden medegedeeld, dat vrouw Kaijser ook nu weder, evenals op haar gouden huwelijksfeest, haar trouwschoentjes droeg, die zich in zeer goeden staat bevinden. Op de hofstede bewoond door den heer A. de Bruijne-De Koeijer te Driewegen wordt een Geiten-tentoonsteliing gehouden op Zater dag 2 Juni. Er wordt uitgeloofd f20 aan prijzen, die zullen verdeeld worden als volgt 4 prijzen voor de beste melkgeiten, 4 prijzen voor de beste lammeren en 4 prijzen voor de oude Zeeuwsche geiten, en 1 prijs voor het grootste getal geiten door één eigenaar ten toongesteld. Driewegen. Bij een bewoner alhier hebben kwajongens hedennacht de luiken opengedaan, de ramen opgeschoven en wat stroo en rommel er bij gelegd. Brand is er niet gemaakt en ook niets ontvreemd. Een laffe baldadigheid dus. Tot gezworene van het waterschap Loven- en Willemskerke is benoemd de heer F. de Visser te Hoek, Zaamslag, Hier stookt men veel leemen. Deze leemen worden ook gebruikt als strooisel voor vee, en zijn daarvoor zeer goed, omdat ze de urine vasthouden. Vóór den oorlog kocht men een groot voer voor f 1 nu wordt er aan de vlasfabrieken voor betaald f 14. Zaamslag De landbouwer A. Dieleman moest Zaterdag een zijner paarden afgemaakt zieu worden door den veearts. Het dier was ver schrokken van de tram, er onder geraakt en een achterpoot afgereden, zoodat het dier gedood moest worden. Op dc Zaterdag te Axel gehouden markt van Zeeuwsch-Belgischepaarden waren slechts tien paarden aaangevoerd. Er was geen handel. Er waren vier prijzen uitgeloofddeze vielen ten deel aan J. Scheele Jz. te Axel (2 prijzen), A. Loeff te Zuiddorpe en F. S. Steyaêrt te Axel. Hoogstwaarschijnlijk zal dit de laatste paardenmarkt zijn, die te Axel gehouden wordt, daar ze blijkt, geen levensvatbaarheid te be zitten. In het bericht van een Meikoopdag te Aardenburg werd gesproken van notaris Brevet wat moest zijndeurwaarder Brevet. Bovendien wordt verzekerd dat daar niet contant werd verkocht maar op crediet, daar de verkooper de risico op zich had genomen. Donderdag op den Meikoopdag van den heer Ch. de Jaeger te Biervliet door den deur waarder den heer,Poppe te Hulst was zeer veel volk aanwezig en zijn flinke prijzen be dongen met het oog op de kwaliteit. Ér waren geen prijspaarden aanwezig. Het duurste paard liep tot f 1550. De 14 paarden brachten ruim f12.000 op. De koeien golden f250— f 355. De inspan werd goed verkocht. Er werd verkocht op crediet. Wie gekocht vee direct betaalde, ontving 2 procent korting. M. Crt. Voor het acte-examen slaagden Zaterdag te Middelburg de heeren P. A. Borrenberg, OostburgE. A. Versaevel, IJzendijkcII. T. de Smet, Oostburg. Vijf personen uit een gezin gearresteerd verdacht van inbraak. In den nacht van 20 op 21 April werd inbraak gepleegd in het kantoor der Zeeuwsche Kolenmaatschappij te Middelburg, en werd aldaar een belangrijk bedrag aan geld ont vreemd. Reeds direct viel het vermoeden op de familie M. De vader van dit gezin is kuiper in den oliemolen, die aan het bedoelde kantoor grenst, daarom werd reeds op 21 April een onderzoek in zijn werkplaats ingesteld en werden aldaar werktuigen gevonden, waar mede de inbraak zoo goed als zeker heeft plaats gehad. M. werd dien dag aangehouden, daar hij toch reeds eeuigen tijd verdacht werd. Intusschen werd het onderzoek voortgezet en kwam men tot de ontdekking, dat er reden was nog een tweede maal huiszoeking in den oliemolen te doen, waarbij het grootste deel van liet geld werd teruggevonden, dat op verschillende plaatsen was verstopt, 0. a. in een olievat, in een klomp, in een tabaksdoos, waarop de naam van den verdachte stond, enz Ook werd een partij chocolade gevonden, die enkele weken eerder ontvreemd werd van een wagen, die bij den oliemolen was gezet. Tijdens het verhoor bij den rechter-commissaris, werd ook de vrouw van M. gearresteerd, terwijl tevens bleek, dat ook drie zoons van dit echtpaar, allen deserteurs uit het Neder- landsche leger, die meer buiten dan in Middelburg vertoeven, meer van de zaak moesten afweten. Hun aanhouding werd verzocht. De oudste meldde zich te Amsterdam in een kazerne, de tweede werd te Amersfoort door de politie gearresteerd en beiden naar Middelburg overgebracht, waar zij thans ook in het huis van bewaring zijn gedetineerd. Tegen vader, moeder en deze beide zoons is door de rechtbank reeds rechtsingang verleend. Intusschen is thans ook de derde, die reeds eenmaal aan eene arrestatie te Middelburg had weten te ontkomen, en die door de politie steeds op de hielen werd gezeten, zich zelf te Middelburg komen aangeven en zit ook deze thans in arrest. Als een bewijs van de kracht van de schoten van Zaterdagochtend, meldt een in woner van Domburg, dat een porseleinen bord, goed aan den muur bevestigd in zijn huis in stukken naar beneden kwam vallen. De bomaanval op Zierikzee. Het Duitsche gezantschap meldt, dat het door den Duitschen marinestaf en het Duitsche legerbestuur dadeljjk ingestelde onderzoek heelt uitgewezen, dat bij liet met zoo droevig resultaat werpen van bommen op Zierikzee geen Duitsch vliegtuig betrokken is. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonoord (Dr.)J. van der Meulen, cand. te Vianen. Bedankt: voor Loenen-VreelandC. van Maurik te Kooten (Fr.) Ned. Herv. Kerk. Beroepente JoureA. A. van Wessein te St. Anna-Parochiete Zuid-ZijpeG. Hornstra te Jisp. Aangenomen naar Wervershoof (N.-H.) J. L. Adriani te Metslawiernaar Leiden J. Riemens te Dedemsvaart. Bedanktvoor BergambachtJ, II. Koster te 's Grevelduin-Kapelle. Clir. Geref. Kerk. Beroepente Vlissingen J. Jongeleen te Noordeloos. Synode Ned. Herv. Kerk. De Synode der Ned. Herv. Kerk, die I). V. Woensdag 18 Juli samenkomt, zal dit jaar zóó zijn saamgesteld, dat 10 leden zullen belmoren tot de orthedoxe en 9 leden tot de moderne richting. Het Provinciaal Kerkbe stuur van N.-Brabant en Limburg heeft voor 19141917 2 orthod. leden afgevaardigd en wel ds. A. M. Bloem van Cliaam en ouderling K. Timmers van Klundert, terwijl het nu 1 modern lid afvaardigt en wel dr. C. F. M. Deeleman, pred. te Grevenbicht. Deze be noeming is voor 3 jaren. (1917-T8-T9). Zoodoende zal de verhouding in de Synode dit jaar zijn 10 ortli. en 9 mod. in 1918 11 orth. en 8 mod.; in 1919 12 orth. en 7 mod. (Ned.) Theologische School t e K a m p e 11. Het College van Curatoren der Theologische School te Kampen deelt mede, dat een schrijven is ingekomen van prof. L. Lindeboom, waarbij deze kennis geeft, dat hij, uit hoofde van ziju leeftijd en de ervaring, dat zijn lichaamskracht zoo nu en dan door terugkeerende ongesteld heid minder wordt., na rijp beraad, besloten heeft aan de a.s. Gen. Synode het verzoek te doen, hem emeritaat te willen verleenen als Hoogleeraar aan de Tlieol. School. Zeeuwsche Predikanten- conferentie. De Zeeuwsche Geref. Predikanten-conferentie zal gehouden worden op Dinsdag 5 Juni in het kerkgebouw der Geref. ICerk te Goes. Ds. J. Sybosma zal refereeren over: „De tegenwoordigen oorlog en de profetie" en Ds. F. J. v. d. Ende over„Een studie over Jesaia". Part. synode. De Part. synode der Geref. Kerken van Zeeland zal D. V. gehouden worden op Woens dag 6 Juni a.s. te Goes. Van onzen Landbouw-medewerker.) Tarwe en aardappels. I11 deze benarde tijden vormen beide bo venstaande gewassen de voornaamste vanjalle landbouvvcultures. Als er genoeg tarwe was en als de bodem van Nederland voldoende aardappelen oplevert, dan behoeven we mits we niet uitvoeren vooreerst nog geen honger te lijden. Niemand kan met zekerheid beweren, dat we den volgenden winter niet zullen ingaan met nog altijd oorlog. En daarom is er geen enkel gewas dat de beide bovenstaande in belangrijkheid op't oogenblik overtreft. Het is de ernstige plicht afge zien van het feit, dat het ook zijn belang is van eiken landbouwer, dat èn het tarwe- land en de aardappelvelden een zoo groot moge- lijken oogst opleveren. Nu zijn de omstandig- hen niet allergunstigst. Het is lang koud ge weest, en er is nog al wat wintertarwe be vroren en het land is verleden jaar slecht bemest. Maar door overleg en verstandige behandeling van het land kan veel goed ge maakt worden. Het was in den laatsten tijd, naast, misschien wel door den inteusieveu bietenbouw niet meer de gewoonte tarwe en aardappels met een directe chilisalpeterbe- mesting tot grooter opbrengst te dwingen. Dit zal dit jaar noodig zijn. Gelukte winter tarwe, zomertarwe en aardappels zullen dit jaar vooral een rijke stikstof bemesting moeten hebben. Ik raad dan ook alle tarwe- en aardappelverbouwers aan de beide ge noemde gewassen een zoo rijk mogelijke be mesting met chilisalpeter te geven. Er komt nog veel chilisalpeter binnen. Nu is het zaak er bij te zijn. Moordaanslag. Vrijdagavond heeft in de Raadhuisstraat te Amsterdam een moordaanslag plaats gehad. Op het bovenhuis van perceel 52 woont Mr. A. J. F. met zijn moeder, een weduwe. Plot seling, tegen elf uur, hoorde het diensmeisje

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2