Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenland. Mo. 1431 I4e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. HL LITT09IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- féiïtié wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. DE KRISIS AAN OORLOG. Naar wij uit Den Haag vernemen in een officieus bericht, mag er niet op gerekend worden, dal in verband met de ministerkrisis aan Oorlog, die oproeping van de Landstorm- jaarklasse J908 zal worden ingetrokken. Dit bericht kan onmogelijk anders dan van het departement van Oorlog afkomstig zijn. Niet echter van den minister, die immers demissionair is en niets meer te besluiten heeft. Dus van dezer, of genen ambtenaar, die echter niets te zeggen heeft. Of de oproeping zal worden ingetrokken, zal van den opvolger van minister Bosboom afhangen. Mocht deze de tweemaal herhaalde uitspraak der Kamer evenals zijn voorganger Irotseeren, dan zou hij evenals die voorganger aanstonds voor een kènflikt met de Kamer staan. (Het Volk). Als opvolger van generaal Bosboom noemt de „Tel." den onlangs gepensionneerden kolonel Von Schmid. STAATSAMBTENAREN. De Middelburgsche Ct. heeft eens de moeite genomen, om in de staatsbegrotingen na te gaan, hoeveel s t a a t s a m b t e n a- r e n er in ons land zijn. Zij komt daarbij tot een totaal van 59,720 in rijksdienst, hoewel door soms noodzakelijke schattingen niet kan worden ingestaan, dat dit niet eenige honderden buiten het juiste aantal is. Bijbaantjes zijn niet inedegeteld, ook geen miliciens. Het aantal ambtenaren in dienst der pro vincies is niet zoo groot, hoewel het toch in de honderden loopt. Anders is het bij de gemeenten de grootste daarvan tellen haar personeel bij duizenden. Dan zijn er de onder wijzers, bij liet openbaar en bijzonder lager onderwijs vluchtig geschat op 30,000, verder het personeel van de waterschappen. De spoorwegambtenaren zou men als semi-ambte- naren kunnen betitelen alleen de S.S. heeft er reeds 22,000. „Als men dat alles eens bijeen voegde, zou men tot eenige honderdduizenden komen, die hun bestaan vinden in de openbaie diensten, waartoe de spoorwegen met liet staatstoezicht ook wel gerekend kunnen worden, evengoed als de staat door zijn subsidie een factor van beteekenis is in liet bijzonder onderwijs." „Het is niet zonder reden", besluit de Midd. Crt., „dat telkens een salaris-actie van ambte naren de aandacht vraagt. (N. R. C) Hoe meer liet naar tienen liep, "hoe drukker do passage werd. Kerkgangers, de meeste haastig voortstappend, vulden voor enkele minuten de straten en pleinen, die na liet aanvangen der godsdienstoefeningen nog voor een uurtje tot de vorige rust zouden terug- keeren, om pas tegen den middag de volle Zondagsdrukte te vertoonen. Randers en Karei stapten de kerk binnen. Ze bleven dicht bij den ingang staau. De dienst had nog geen aanvang genomen. De koster had het oog weinig druk. Het scheen hier wel geen volle beurt te zullen worden in dit geval was het gebouw waarschijnlijk reeds meer dan half gevuld geweest. „We zullen maar een poosje wachten, om een plaatsje te vragen," stelde Randers voor. „Zouden we daar maar niet gaan zitten opperde Karei daartegen. Hij wees naar een achterste, blijkbaar „vrije" bank. Hij vond het daar het veiligst, hoewel hij niet ver wachtte hier van zijn kennissen te ontmoeten. „Daar kunnen we vast rustig blijven zitten en worden we vast niet opgejaagd." TURF. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft uit de lijst van artikelen, aange wezen ingevolge art. 1 der Distributiewet 1910, geschrapt het artikel turf. (Stct.) DE SCHELDE. Het Zwitsersche Perstelegraaf Agentschap verneemt uit betrouwbare Belgische diploma tieke bron, dat de Belgische Minister-president de Brocqueville pogingen in het werk stelt om den steun van Engeland en Frankrijk voor de beraadslagingen over het vraagstuk van de Schelde monding te verkrijgen. II ij houdt, de regeling van dit vraag stuk i n een voor Nederland nadee- 1 i g e n zin voor onverm ij d e 1 ij k. DE OORLOG. De bekende militaire medewerker van de Deutsche Tageszeitung Majoor Moralit schrijft het navolgende over den algemeenen toestand op de verschillende fronten „Een slag, die in de oorlogen der laatste decennia vaak over het welslagen van een geheel veldtochtplan besliste, wordt in den tegenwoordigen strijd op het Westelijk oorlogstooneel slechts als een „plaatselijken aanval" beschouwd. In dezen oorlog, nu de verhoudingen reusachtig in omvang hebben toegenomen, zoowel ten aanzien van de getalsterkto der legers eene legergroep telt vele honderd duizende man schappen tot aan de strijdmiddelen tanks, verdragend geschut, enz. toe, moet met een anderen maatstaf gerekend worden dan voorheen. Op een enkelen dag wordt over den vijand een hagel van ijzer en staal uitgestort, die vroeger voor een gansclion veldtocht toereikend zou zijn geweest. Niet temin mogen wij onder den indruk van dergelijke reuzenslagen, de fragmentarische aanvalien niet vergeten, die aaneengeschakeld aan de door ons toegepaste verdedigings methode eerst het juiste relief verleenen" Na gewezen te hebben op de vergeefsclie pogingen der Engelsche troepen om de spoor- wegcentra Douai en Cambrai te vermeesteren, en de zware verliezen, waarmede dezen bij het jongste offensief eene betrekkelijke geringe terreinwinst hadden te betalen, vervolgt Majoor Moralit„Het karakteristieke der Hindenburgsche strijdmetliode is, dat de tegenstander, wanneer hij liet initiatief tot eene plaatselijke actie neemt, nimmer te voren 'k Zat liever wat meer vooraan. Je weet soms niet, of je den domine wel zoo verre naar achteren kunt verstaan. En je weet immers niet, wie hier preekt „Nee, vader, maar als het eens vol loopt, hebben we kans den heeleu morgen te moeten staan." „Wacht 's, 'k zal den koster eens vragen," besloot Randers, en bij stapte op dezen af, ofschoon Karei nog gauw een afwerende be weging maakte. 'kWeet liet al, Karei, luidde zijn verslag, toen hij al spoedig terugkwam „'t is domine B. En vol loopt het vast niet. Ik heb om twee plaatsjes gevraagd vooraan, want naai de koster zei, kun je anders den dominé maar moeilijk volgen. Hij spreekt wat zacht." Het beviel Karei maar half. Liefst had hij van de achterste bank gebruik gemaakt. Je zat dan wat uit liet gezicht en liet gaf het voordeel, dat je bij het uitgaan van de eersten was. De koster had gelijk. Dat bleek. De op komst was gering. Ofschoon Ds. 13. een „beste preeker" was, zooals Randers later betuigde, was hij toch niet de gezochte man daartoe ontbrak hem, wat de volksmond „talent" geliefde te noemen. De voorzang was opgegevenhet orgel zette in. De koster wenkte Randers, die, door Karei gevolgd naar voren stevende met zwaren, kan zeggen, hoe het hem zal vergaan. Vaak wijkt het Duitsche front onmiddellijk terug, om echter eenige oogenblikken later het initiatief over te nemen. Bij eene andere gelegenheid beantwoordt de Duitsche leger leiding den vijandelijken stoof met een veel krachtiger tegenaanval, alsof zij te voren reeds was ingelicht waar en wanneer, en met welke strijdkrachten de tegenstander zou uitkomen. Dit echter is ook inderdaad het geval, dank zij de superioriteit van den Duitschen vlieg- dienst. De voorbeeldeloozc uitkomsten, die in April werden verkregen, toen de vijand 362 vliegtuigen en 29 kabelballons inboette, spreken hiervoor in voldoende mate. De afmatting der vijandelijke strategie zal zijne uitwerking niet missen, en zeer zeker haren stempel drukken op de besprekingen, die thans te Parijs worden gehouden. Ik ben van meening, dat wanneer liet stijgende duik- bootgevaar, de Franschcn en Engelschen niet tot daden aanzette, onze tegenstanders alweer zouden zijn teruggekeerd tot, het systeem der gevechten met grooto tusschenpoozon, zooals voorheen in Arlois en Champagne. Na lang aarzelen heeft Generaal Serrail zijn uit een bonte mengeling van troepen bestaand leger eindelijk in den strijd moeten werpen. Ik leg op dit laatste woord den nadruk, want klaarblijkelijk liggen aan de hernieuwde acti viteit onzer tegenstanders op het Macedonische front meer politieke dan strategische over wegingen ten grondslag. Wederom hebben de Franscheir, Russen en Italianen in de Tserna- bocht een vergeefschen stormloop op de Duitscg-Bulgaarsche troepen ondernomen. In de omgeving van de Vardar en het Doiranmeer hebben de legers der Centrale mogendheden hunne tegenstanders een zware nederlaag toegebracht, en daarmede het bewijs geleverd, hoe vruchteloos de pogingen onzer vijanden zijn, om door aanvallen op andere fronten, de werkzaamheid der Duitsche troepen op het voornaamste oorlogsterrein te beïnvloeden." GENEVE, 12 Mei. (II. N.) De Temps schrijft De zware Fransche bloedige verliezen dei- laatste dagen zijn in het belang van een snelle beëindiging van den oorlog niet te vermijden. Men is echter algemeen overtuigd, dat het einde met rassche schreden nadert. In den Rijksdag stelde heden de sociaal- demokratische afgevaardigde Kühne voor de derde maal een vraag wegens de inlijving van Belgen bij den dienst van het leger, waarbij dreunenden stap. In een der voorste rijen namen zo plaats. Karei geloofde vast, dat aller oog op zijn vader en hèm zou zijn gericht, en hij schaamde zich. Vader deed staande zijn gebed Karei keek stil voor zich en wilde zich wel gaarne houden, of hij niet bij Randers behoorde. Straks ging vader zitten en wisehte zich het zweet van het voorhoofd, (de wandeling had hem warm gemaakt) met zijn rooden zakdoek, wat Karei een kleur bezorgde, welke met die van vaders zakdoek wedijverde. De gansche godsdienstoefening door hield zijn dwaze, valsche schaamte hem gevangen, zoodat hij amper enkele zinnen van de pre dikatie opving. Eindelijk ging de kerk uit. Bij liet naar buiten treden raakte Karei een eindje van vader af. Eensklaps voelt hij zich op den schouder tikken. Een spottend gezicht buigt zich eenigszins naar hem toe. Karei herkent een van de jongelui van 't gymnasium. „'n Kennis van je?" met een hoofdknik in de richting van Randers. Karei voelt zijn kleur liooger worden. „Fainielje grinnikt de ander. „Iemand van 't dorpja, 'n kennis," ant woordt hij op gedempten toon. „Zoo Zeg ga je met me mee Even naar mijn huis op de koffie?" „Nee, dank je geen tijd. 'k Ga dadelijk door". hij een aantal namen noemde. Kolonel Maquart antwoordde „Ten opzichte van deze vraag heeft het ministerie van oorlog telegrafisch zich in verbinding gesteld met het betrokken generaal kommando het ontslag der eventueel ten onrechte ingelijfde personen zal terstond volgen. Met betrekking tot den verscherpten duik bootoorlog, schrijft het Engelsche weekblad „John Buil": „Hoe wezenlijk het gevaar is, blijkt uit de uitlatingen van Mr. R. White, iemand van groote kennis en aanzien in de scheepvaartwereld, die als president van de jaarvergadering der General Steam Navigation Company, verklaarde, dat hij de door de Duitschers aan de wercldscheepvaart toege brachte schade bereids op de kolossale en welhaast ongelooflijke som van twaalf duizend millioen pond sterling taamde." De Laily News van 30 April jl. critiseert in een hoofdartikel de Engelsche admiraliteit wegens onvoldoende en misleidende voorlich ting met betrekking tot den duikbooloorlog. Gedurnnde de vier weken, geënindigd 31 Maart 1915 bedroeg het aantal in Britsche havens aan gekomen en vertrokken schepen (3105. Gedu rende het tijdvak 5 Maart tot 1 April 1917 is dit getal tot 18.453 gestegen. Dit merkwaar dig verschil is heel gemakkelijk te verklaren, doch strekt de autoriteiten niettot eer, schrijft de Daily News verder. In 1915 werden slechts schepen met een minimum inhoud van drie hondeiA ton in de statistiek opgenomen, ter wijl hunne bestemming bovendien eene ove- zeesche moestzijn. Thans worden echtersche- pen van elke tonnemaat mee gerekend, met uitzondering van visschcrsvaartuigcn, die zich aan de riviermondingen ophoudingen. Indien een kustvaartuig per week echter een drietal havens aandoet, wordt het voor de statistiek zes maal aangetekend, namelijk drie maal bij het uit en drie maal bij het binnenloopen der havens. ST. PETERSBURG, 12 Mei. (Reuter). Het uitvoerend comité van afgevaardigden der werklieden en soldaten heeft zich met 23 tegen 22 stemmen tegen deelneming aan een coalitie-ministerie verklaard. Acht zeer in vloedrijke leden bleven buiten stemming. De kwestie zal nu aan de voltallige vergadering van den Raad der afgevaardigden der werk lieden en soldaten worden voorgelegd. Ik verneem, dat er drie nieuwe portefeuilles Tusschen de voortschuifelende rijs die door de gangpaden naar buiten kronkelt, tracht Karei wat sneller voort te komen, om straks zijn „vriend" te kunnen ontloopen. Buiten wacht vader hem al op. Samen stappen ze op „huis" aan, te midden van de menschenmassa, die nu met haar gewoel Randers zoo vreemd aandoet. „Wat ben je stil jongen, scheelt er wat aan „O, nee, vader, volstrekt niet. Maar je hebt niet altijd wat te praten en 't is hier zoo druk je kan elkaar bijna niet verstaan." Hij kon er immers niet rond voor uit komen, dat vaders gezelschap hem hinderdeHin derde, niet, omdat hij in zijn hart vader ver achtte, hoewel hij altijd vader veel lager schatte dan moeder, maar omdat hij het als een ernedering rekende, indien anderen, indien de menschen in de buurt, indien zijn kennissen en vrienden hem met een boerenman samen zagen. Hij had zich ingebeeld, reeds nog toen hij op het dorp woonde, méér te zijn dan de anderen hij had dien dwazen waan gekoesterd en voelen groeien. Hij gaf zich zoo graag het air, een heer te zijn en vermeed steeds zorg vuldig alles, wat aan zijn dorpersehe afkomst zou kunnen herinneren. Neen, hij wou vader niet minachten, maar anderen mochten toch niet vermoeden, dat de man, met wien hij thans door de straat ging, zijn vader was (Wordt vervolgd). Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA. DE TOESTAND. Nieuwe offers. Belgen in het Duitsche leger? Een Engelsch oordeel over het duikbootgevaar. De duikbootoorlog. RUSLAND „Zoo je wilt."

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1