Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. A d v e r t e n t i n. Distributie Hondenbrood. Verstrekking Aanvullingsbroodkaarten. blad aan de bewijzen van afkeer van de de Engelschen in Rusland, die de laatste dagen aan liet licht zijn gekomen en die het voor Buchanan wenschelijk konden maken, zoo spoedig mogelijk naar Londen te vertrekken om daar te overleggen. Het Berliner Tageblatt teekent hierbij aan, dat Buchanan, om Zondag in Bergen aan te komen, St. Petersburg reeds vóór de wan ordelijkheden der laatste dagen moet hebben verlaten. Moordaanslag op Generaal-majoor KartzofF. PETROGRAD, 9 Mei. (Reuter.) Generaal- majoor Kartzofï, commandant van een divisie Siberische fuseliers is te Riga vermoord, toen hij nabij het station wandelde. De moorde naars maakten zich uit de voeten. De soldaten, bij wie Kartzofï zeer populair was, verwerpen de veronderstelling, dat een soldaat de moor denaar zou kunnen zijn. PETROGRAD, 10 Mei. (Reuter). De Voor- loopige Regeering vaardigde een Proclamatie uit, waarin gezegd wordt, dat de moeilijkheden, welke zij den laatsten tijd ontmoette, zoo'n uitbreiding namen, dat zij bevreesd is geworden voor de toekomst. Zekere op zichzelf staande groepen trachtten met geweld haar wenschen door te drijven en dreigen anarchie te ver wekken. Deze staat van zaken hindert het bestuur en kan leiden tot inwendige ont binding en nederlaag op het front. De Proclamatie eindigt met een nitnoodiging aan de vertegenwoordigers om de krachten van het land, die tot dusver nog geen deel aan de Regeering namen, daarin zitting te geven. TER NEUZEN, II Mei 1917. N. V. Middenstands Credietbank voor Ter Neuzen en Omstreken. Op Woensdag 9 Mei werd in het Hotel der Nederlanden alhier, onder voorzitterschap van den heer J. A. van Rompu, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de N. V. Middenstands Credietbank voor Ter Neuzen en Omstreken, gevestigd te Ter Neuzen. Behandeld werden 113 aanvragen (v. j. 68) tot een gezamenlijk bedrag van j 784.800 (v. j. f 191.800). Afgewezen werden 18 aanvragen tot een bedrag van f 73.000 (v. j. 25.500). Toegestaan werden dus 97 aanvragen tot een bedrag van f711.800. Afgelost werd f314.101.75. Aan promessen stond op 31 Dec. 1916 uit f 178.048.75. Aan rekening-couranthouders was de bank verschuldigd f48.162.25. Het tegoed der deposanten bedroeg op 31 Dec. f370.320.25. De totale omzet der bank bedroeg in 1916 f 5.839.435.60, in 1915 was dit bedrag f 1.206.569.591/», alzoo een vermeerdering van f 4.639.866.00VÓ. Het aantal geplaatste aandeelen bedroeg op 31 Dec. 1916 472, tegen 185 op 31 Dec. 1915, alzoo een vermeerdering van 287 aandeelen. Overeenkomstig het voorstel van Commis sarissen werd besloten aan aandeelhouders een dividend uit te keeren van 5 °/o. Op oprichtingskosten werd afgeschreven 10 terwijl aan het reservefonds werd toege voegd een bedrag van f7382.97. Voorts werd besloten het maatschappelijk kapitaal uit te breiden met f 125.000, terwijl artikel 26 der Statuten zoodanig werd gewij zigd, dat de verplichte uitkeeringen de over winst als volgt zal worden verdeeld 10 aan den Raad van Toezicht10 °/o aan den Raad van Commissarissen 5 aas de Directie35 °/o aan de aandeelhouders en 40o/o wordt gestort in het Reservefonds. Woensdag slaagde de heer P. Stout- hamer van Philippine, voor het onderwijzers examen. Genoemde is een leerling der Chr. Normaal school alhier. De 27-jarige landbouwersdochter P. D. alhier, die dezer dagen in het huwelijk zou treden en reeds in ondertrouw was opgenomen, is tengevolge van een uit een wondje ontstane bloedvergiftiging overleden. Axel. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij afwezig waren de heeren W. Dielemau, P. Dekker, F. Dekker en J. Smies (1 vacature) werd een verzoek van de erven Jac. de Pooter te Axel, om aan- koopen van den grond, welken zij in cijns in gebruik hebben, gerenvoyeerd naar B. en W., als zijnde te laat ingekomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten den grond, door den heer J. de Kraker te koop gevraagd, aan den publieken dienst te onttrekkentot ruiling van gemeentegrond met den heer Ph. J. van Dixhoorn, en tot verpachting a f 1 per jaar lot wederopzegging van een stukje grond aan den heer E. A. J. v. d. Berg. Op voorstel van B. en W. werd besloten niet in te gaan op een verzoek van den heer C. M. van Leeuwen om ontheffing van art. 5 der bouwverordening. Cp een verzoekschrift van A. Sommeyer e. a. te Axel om op 't Zoute Spui gelegenheid te geven bons te verkrijgen tot bekoming van levensbehoeften, werd besloten, zooveel moge lijk te trachten de kaarten aan de betrokken personen toe te zenden. Een verzoek van den heer Ch. Cappon te Axel om verandering te brengen in den toe stand zijner weide werd aangehouden tot. een volgende zitting. Ingewilligd werd een ver zoek van den heer F. van Hoeve om afwijking van art. 7 en 8 der plaatselijke bouwverorde ning. Door den voorzitter werd nog medegedeeld, dat, tengevolge van een besluit van den militairen commandant de kermis te Axel dit jaar niet zal door gaan, doch dat de politie verordening veroorlooft eenige dagen met Pinksteren muziek voor den dans te houden. (M. C.) Sluis. Bij de gehouden verkiezing van een lid van de Staten van Zeeland in dit district is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer J. A. Neeteson te IJzendijke (vrijz.) oud-lid der Staten. Het mocht de politie te IJzendijke de vorige week gelukken de hand te leggen op eenige smokkelaars, die al lang onder ver denking stonden. Bij een poging tot uitvoer van 85 K.G. zeep werden gesnapt één bewoner van IJzendijke en 2 Belgen. Ook werd nog aangehouden een grensbewoner met een hoe veelheid cacao. Bij een ander vond men een te groote hoeveelheid koffieboonen, die dan ook in beslag werden genomen. De heer Th. J. Willems, hoofd eener school te IJzendijke, heeft bedankt voor zijn benoeming als onderwijzer met verplichte hoofdacte en acte Fransch aan een der open bare lagere scholen te Leiden. Aardenburg Ten overstaan van notaris Brevet werd de groote koopdag bij den heer A. de Milliano gehouden. Het stroomde menschen naar de mooie boerderij en niet alleen menschen, maar ook goede koopers. Daar werden prachtige paarden verkocht, allen bekroond, één tot den zeer lioogen prijs van f3525. Ook het rundvee werd hoog verkocht, tot een prijs van f 475. Noch het weinige veevoeder, noch de contante betaling hadden op den verkoop eeriigen invloed. M. C. Binnen een niet al te lang tijdsverloop zal in de nabijheid van het station Kruidingen een veilingsgebouw worden geplaatst voor land- en tuinbouwproducten. Voorlichting over den bommenaanslag te Zierikzee. Hoe sommige hier te lande verblijf houdende buitenlandsche dagbladcorrespondenten hun lezers soms inlichten, kan blijken uit een telegram van den Amsterdamschen corres pondent van La Victoire over den bomaanslag op Zierikzee. Dat telegram luidt in vertaling als volgt Een vliegtuig heeft gisterennacht boven de stad Middelburg (provincie Zeeland) in het centrum van het eiland Walcheren, govlogen, en een aantal bommen op de stad geworpen. Alle huizen van een aanzienlijke straat van Middelburg zijn verwoest. De paniek, die zich van de bevolking meester maakte, is onuitsprekelijk. De nationaliteit van het vliegtuig kent" men niet, doch men brengt dezen strooptocht in verband met twee Duit- sche vliegmachines, die enkele uren te voren boven het stadje Sas van Gent hadden gevlogen en zich vervolgens in Zuid-Oostelijke richting hadden begeven. Bovendien werden eveneens in dien nacht op Zierikzee (op het eiland Schouwen) bommen geworpen. Een geheele familie, vader, moeder en kind, werd gedood. De schade is aanzienlijk. Dit telegram draagt in' vette letters het opschrift„De Boches tegen de Neutralen, Duitsche luchtvaartuigen vliegen boven Hol land. De luchtpiraten werpen bommen op Middelburg en Zierikzee. Een geheele familie is gedood." Punch had gedurende den oorlog eens een grapje, waarbij de overtreffende trap van leugen werd geheeten „een oorlogstelegram uit Amsterdam." Dit „Victóire"-bericht had als voorbeeld kunnen dienen. (N. Ct.) Middelburg. Gisterennacht, vooral tegen den morgen werd hevig schieten waargenomen, zelfs dreunden de ramen. Omstreeks vijf uur kwam het schieten en werd het vuur gezien in de richting van de Noordzee, later weer uit do richting van Zeebrugge. Loop kf bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: J. van der Zegen de Beer, schipper, aan boord, uit Hoofdplaat. S. van de Velde, dienst bode, Westkolkstr, 36, uit Middelstum. M. de Wilde, dienstbode, Westkolkstr, 6, uit Hon- tenisse. C. P. Bakker, dientbode, P. 67, uit Zaamslag. J. C. van den Broecke, zonder, Dr. Buijzestr, uit Oostburg. W. Lensen dienstbo de, Baandijk 49, uit Middelburg W. C. Ha melink, varensgezel, Walravenstraat, 8, uit Kruiningen. J. I. Risseeuw, onderwijzer, O 27, uit Middelburg. C. B. Klop, schipper, Westkolkstr, 18, uit 's-Gravenhage. C. van Doeselaar, veldarbeider, Driewegen, uit Hoek. Vertrokken: A. Lansen, los werkman, Vlooswijkstr. 28, naar Schagen. A. I. Venneire, dienstbode, P 108, naar Sas van Gent. P. Hamelink, dienst bode, Dijkstr. 22, naar Rotterdam. J. M. Theri, dienstbode, Nieuwstraat 50, naar IJzen dijke. P. E. de Doelder, dienstbode, Javastr. 15, naar Voorburg. J. C. Harms, varensgezel, Tholenstr. 69, naar Hoofdorp. N. Wiemes, zonder, Lange Kerkstr. 90, naar Axel. A. van Gelderen, dienstbode, Westkolkstr. 8/10, naar Hulst. W. I. van Luik, bakkersknecht, Noordstr. 47, naar Amsterdam- II. I. C. Lannee de Betrancourt, bakkersknecht, Q 233, naar Rotterdam. I. Vermeulen, zonder, P 42, naar Leiden. J. J. van Leeuwen, ingenieur, Nieuwstr. 50, naar Goes. Geref. Kerken. Beroepente DrachtenL. van Wijk te Giesen-Nieuwkerk te Rijsoord V. K. Kuijven- hoven te Zwammerdam. Bedankt: voor Appelscha: R. J. Aalberts te Baambrugge voor Duurswoude K. Minne- ma te Garijp. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Kesteren J. 11. van Padden- burgh te Staphorstvoor OoltgensplaatA. Dekker te Giessendam-Nederhardinxveldvoor Doornspijk J. H. F. Remme te Oud-Beierland voor IJzendijke J. G. Franck, cand. t. d. II. D., hulpprediker te Zuidlaren. Gelijk men weet zijn van de drie slacht offers van het bommen werpen op Zierikzee de man en het pleegkind op het Roomsche kerkhof en de vrouw op het Protestantsche kerkhof begraven. In een artikel nu over de kwestie of de kerken meer konden of kun nen doen om een einde aan den oorlog te maken, vraagt het Weekblad voor de Vrij zinnige Hervormden ook denkende aan het Zierikzeesche geval of de kerken zedelijk wel gerechtigd zijn, om thans hun stem te verheffen als do aangewezen kampioenen voor broederlijke liefde, en in den naam daarvan aan te dringen op liet sluiten van vrede. „Welke Christelijke kerken hebben getoond," schrijft het blad verder, „en toonen nog da gelijks, dat zij de broederlijke liefde aankwee- ken en bevorderen als het hoogste goed Zullen zij, juist zij optreden als de draag sters der broederlijke liefde, en in haar naam de wereld aanmanen tot vredelievendheid Zij zouden in menig opzicht hun verdiende loon ontvangen, indien zij van de regeeringen ten antwoord kregen Zoudt gij niet liever bij u zelf beginnen, zelf wat meer een vrede lievende gezindheid aan deu dag te leggen, wat meer broederlijke liefde toonen Als gij dat steeds had gedaan, zou de wereld er an ders uitzien, zou de verhouding tusschen de volkeren nooit zoo gespannen zijn geworden, zou er nooit zooveel wantrouwen zijn opge schoten, en zou het denkbeeld, om het geweld te laten beslissen, niet zulk een groote plaats meer bij de menschen hebben ingenomen." De hoenderstapel. De Regeering zal, naar wordt vernomen, den uitvoer vau geslachte hoenders toestaan. Verwacht wordt een prijs van f 2.50 a f 3.50. Deze uitvoer zal geregeld worden door de V. P. N. Het broeden met de machine zal niet geheel worden gestaakt. Aan 350 aan vragers is 20.000 L. petroleum verstrekt, om daarmede de broedmachines te verwarmen. Bovendien zullen uog heel wat kippen te broeden worden gezet. Voor de kippenhouders is een en ander een groote teleurstelling. Het vorig jaar was nog zeer goed geweest. De exploitatierekening van de V. P. N. over 1916 sluit met een voordeelig saldo van f43.431. Vroeger zat men geregeld voor tekorten. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men dezer dagen verscheidene akkers koolzaad omgereden, dewijl nu bij het uitgroeien bleek, dat het grootste deel van het gewas dezen winter zooveel had geleden, dat slechts op J/4 van een gewone opbrengst zou kunnen worden gerekend. Te Pekela gaat een oude man van 80 jaar met een meisje van 19 jaar trouwen Aan de Meipoort te Doesburg bevonden zich Woensdag eenige soldaten, toen de tram uit Doetinchem aankwam. Eén van hen ge raakte tusschen de tram en den muur van de vestingwerken beklemd, waarbij de militair op de plaats dood bleef. Te Papekop is de dienstbode van den landbouwer de G. door een onbekend persoon aangehouden, met de bedreiging „Je geld of je leven". Het meisje gaf haar geld aan den kerel, die zich er mee uit de voeten maakte. Bloedbrood. Het gemeentebestuur van Deventer zal, indien een proefneming op kleine schaal in den smaak valt, bloedbrood tot lagen prijs verkrijgbaar stellen, dat een liooge voedings waarde bezit, met tweemaal zooveel eiwit gehalte als zuivere tarwe. Nu het brood voor een deel uit aardappelmeel bestaat, dat geen eiwit bevat, is dit van bijzonder belang, te meer waar het vetgehalte van het bloedbrood veel grooter is dan dat van brood. Kerkbrand te Dongen. Woensdagavond te kwart over acht ontdekte de kapelaan, dat ir, de Groote St. Laurentius- kerk te Dongen (N.-B.) brand was uitgebroken. De brand was ontstaan bij het altaar. Toen men de klokken wilde luiden, waren de touwen ook reeds door het vuur aangetast. Spoedig stond het geheele gebouw in lichten laaie en de brandweer stond dan ook zoo goed als machteloos tegenover de vuurmassa. Ook de toren van de kerk werd door het vuur aan getast. De kerk brandde geheel uit. Het bovenste gedeelte van den toren is geheel afgebrand, terwijl het onderste gedeelte alleen van binnen is uitgebrand. De koepel viel met donderend geraas binnen in de kerk. Niets kon worden .gered. O.a. zijn verloren gegaan een prachtig schilderij van Rubens en „De Kruisweg" van Van Dijck. Het goud en zilver was in de kluis opgeborgen, zoodat men nog niet weet of dit behouden is, Om 7 uur 's avonds was er nog dienst in de kerk. Men weet niet, wat de oorzaak van den brand is. Er worden vermoedens van kwaadwilligheid uitgesproken. CORRESPONDENTIE. Door nalatigheid bij de posterijen, kon een Ingezonden stuk heden niet geplaatst worden. De motie-Marchant, naar aanleiding van de weigering van den Minister van Oorlog om gevolg te geven aan den uitgesproken wensch der Kamer, om de lichting 1918 eerder op te roepen dan den landstorm 1908, is gisteravond door de Kamer met 4426 stemmen aan genomen. P.REDIKBEURTEN. ZONDAG 13 MEI 1917. DONDERDAG 17 MEI 1917. Hemelvaartsdag. Getrouwd J. A. DONZE E. R. M. LOEKE MEIJER, die ook namens hun wederzijdsche familie hun hartelljken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Ter Neuzen, 10 Mei 1917. Met dezen betuigen wij onzen hartelijken dank voor do vele blijken van belangstelling op 3 Mei ondervonden. J. K. RIBBENS. L. RIBBENS-de Koning. Hansvveert. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat ter beschikking der gemeenteu kan worden gesteld Hondenbrood of de grond stoffen ter bereiding daarvan, en noodigt mits dien de eigenaren van honden, die dit brood wenschen te betrekken, uit s c h r i f t e 1 ij k e opgave te verstrekken ten kantore van het Levensmiddolenbureau vóór of op 16 Meie.k. met vermelding van het aantal honden en het benoodigde brood per 4 weken. Ter Neuzen, 11 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat volgens ontvangen ministeriëele beschikking een 2e aanvullingsbroodkaart kan worden verstrekt in geval van zeer zwarer. lichamelijken arbeid, t. w. voor turfgravers en veenarbeiders, polder-, grond en dijkwerkers, steenfabriekarheiders, smeden, stokers, arbeiders in glas- en aardewerkfa brieken en in ijzergieterijen, bootwerkers en sjouwers. Ter Neuzen, 11 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. [Z o m er t ij d]. Gereformeerde Kerk. Toi Neuzen 9en 2 uur, Ds. 8. Groeneveld. Axel [Kerkdroef] 9uur, Cand. C. Koppenaal en 2 uur, Ds. A. Thielen. Axel [Stationstraat] 9'/ï uur, Ds. A. Thielen en 2 uur, Cand. C. Kopponaal. Zaamslag 9*/2 en 2'/i uur, Ds. II. P. M. G, de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds. II. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 91/2 uur, Ds. A. Timmerman en 2 uur, Dhr. L. Dek Sluiskil 9'/j Dhr. L. Dek en 2 uur, Ds. A. Timmerman, doopsbediening. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9'/j en 2'/i uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/2 en 21 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en 6V2 uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoilaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. Gereformeerde Kerk. Axel [Kerkdreef] 972 uur, Ds. A. Thielen. Gecombineerde dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 97-2 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 97-2 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Middelburg, 10 Mei. Boter f 0,95 a f 1,05, voor particulieren f 1,05 per 72 kilo. Eieren f 7,80, voor particulieren f 8,20 per 100 stuks. EN

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2