Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. Zaterdag 12 Mei 1917 14" Jaargang. ABONNEMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men'abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENT1EN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. De Duitsche duikbooten. Onder de bladen die lucht geven aan hunne verontwaardiging over de wijze waarop Duit sche duikbootcommandanten in de Noordzee huishouden, vooral tegenover de visschers- vloot op hoogst ergerlijke wijze optredend, schaart zich nu ook D e Toekomst, op zichzelf reeds een bewijs hoe algemeen in Nederland het gevoel van wrevel is over de genoemde handelingen. Het blad zegt Het wordt waarlijk niet licht, om sommige gebeurtenissen ter zee van den jongsten lijd met gelatenheid te aanschouwen. Wij voor ons kunnen zeer ver gaan in de erkenning van de noodzakelijkheid voor Duitschland tot het voeren zelfs van den verscherpten duikbootoorlog. En wij hebben, naar onze meening, het verlies te aanvaarden van schepen, die, hoewel gewaarschuwd, zich willens en wetens in de gevaarlijke zone be geven. Zelfs bij de ramp, welke op één dag zeven onzer koopvaarders trof, hebben wij op gevaar af voor vaderlandsloozen te worden uitgemaakt volkomen objectief redeneerend, besloten tot ecne gedeelde, Duitsch-IIollandsche verantwoordelijkheid. Er geschieden echter in de laatste weken dingen, welke de ten opzichte van Duitschland zachtste gemoederen dreigen te verharden. Een duikbootcommandant en een Nederland- sche kapitein mogen over een juiste bepaling ter zee nabij de grens van het gevaarlijke en het vrije gebied van meening kunnen ver schillen thans schijnt echter, dat ook onze rustige .kustvisscherij in de ongetwijfeld vrije zone wordt bedreigd. Enkele visschersvaar- tuigen zijn in den laatsten tijd binnen dat gebied zonder eenig onderzoek in den grond geschoten en ook zonder eenige zorg voor de bemanning. Er kan hier, op z'n zachtst uit gedrukt, bij de betreffende duikbootcomman danten slechts van grove willekeur sprake zijn. Weloverwogen moedwil, om onze kust visscherij onmogelijk te maken, is nauwelijks aan te nemen. YVel gaat er, voorzoover er van dat vervoer nog iets terecht komt, viscli naar Engeland, maar Duitschland profiteert immers niet minder van den uitvoer onzer visscherijproducten. Wij aarzelen dan ook niet, ook onzerzijds een krachtig protest te doen hooren. Wij mogen van het Duitsche marine-departement verwachten, dat het den duikbootcomman danten strenge instructies geve, of, zoo zulks reeds het geval is, voor een richtige naleving dier instructies zorg drage. Zulks is trouwens ook in het belang van het Duitsche rijk, nu het, wegens de te betalen vergoedingen, op volkomen vermijdbare kosten wordt gejaagd. Indien het Duitschland ernst is met zijn bedoeling, om de sympathieën voor dat rijk in Nederland te behouden, laat staan uit te breiden, dan mogen wij, ten bewijze daarvan, toch op zijn minst wel verlangen, dat onze volkomen onschuldige kustvisscherij ongemoeid wordt gelaten. Inderdaad vraagt men zich af, of het torpe deeren van de meest onschuldige vaartuigen soms geschiedt ter wille van de etenswaren, waarmee ze geladen zijn, en waaraan Duitsch land behoefte schijnt te hebben, of wel ten einde, door vernietiging van scheepsruimte op groote schaal, ook op de neutralen een voorsprong te hebben bij het sluiten van den vrede. Hoe minder schepen de anderen dan be zitten, des te grooter wordt de waarde der Duitsche loot. Wanneer dit de (verborgen) bedoeling der Duitsche wandaden mocht zijn, dan zou zij de smaadredenen der Engelsche en Fransche pers ongetwijfeld rechtvaardigen. (De Ned.) TWEEDE KAMER. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen tele grammen en missives van verschillende land- weorcomité's betreffende het besluit om de landweer dit jaar voor vier dagen onder de wapenen te roepen. BESCHADIGDE TARWE. Het Nederl. Correspondentieburcau in Den Haag meldt: Naar ons van bevoegde zijde wordt mee gedeeld, is een gedeelte van de lading tarwe, aangebracht door het stoomschip Beukelsdijk dusdanig door zeewater |beschadigd, dat liet ongeschikt is verklaard, zelfs voor dierlijke voeding. Zooveel zulks mogelijk zal blijken te zijn, zal deze beschadigde tarwe voor de stijfsel- fabricatie worden gebezigd. Geheel onbruik bare partijen zullen worden vernietigd. DE BOMAANSLAG OP ZIERIKZEE. Op de schriftelijke vragen van den heer Patijn naar aanleiding van het werpen van bommen uit een vliegmachine op Zierikzee Is de regeering reeds in staat mede te deelen, van welke nationaliteit de vliegmachine was, waaruit den 30sten April 1.1. bommen op Zierikzee zijn geworpen Kan dé regeering verzekeren, dat zij alles zal doen wat in haar macht is om van de betrokken buitenlandsche regeering volledige schadeloosstelling te verkrijgen voor de nabe staanden der slachtoffers, alsmede voor hen, die materiëele schade hebben geleden luidt het antwoord van den heer Loudon, minister van buitenlandsche zaken De regeering is tot haar leedwezen nog niet in staat mede te deelen, van welke nationaliteit de vliegmachine was, waaruit den 30sten April j.l. bommen op Zierikzee zijn geworpen. Zij twijfelt niet, of de regecring van het land, waartoe het vliegtuig zal blijken te behooren, zal volledige vergoeding voor de geleden schade en verontschuldiging voor het hoogst ernstig feit aanbieden. De regeering heeft, nadat uit een ambtelijk onderzoek overtuigend gebleken was, dat de bommen van Engelsch maaksel waren en zulks ook door den Britschen marine-attaché alhier was erkend, door tusschenkomst van den Nedcrlandschen gezant te Londen aan de Britsche regeering mededeeling gedaan van het voorgevallene en van den uitslag van het voormeld onderzoek, met het verzoek te willen nagaan of ook het vliegtuig van Britsche nationaliteit was. Naar aanleiding van zijn stappen heeft de gezant aan het Foreign Office vernomen, dat de Britsche regeering de rapporten van haar marine-attaché niet genoegzaam afdoende achtte om haaerzijds te kunnen erkennen, dat de bommen, hoewel blijkbaar van Britsch maaksel, geworpen waren uit een Britsch vliegtuig. Een grondig onderzoek is gaande en zal vergemakkelijkt worden door het feit, dat slechts een marine- en niet een legervliegtuig boven Zierikzee geweest kan zijn. Het onder zoek zal met de grootste voortvarendheid worden voortgezet en mededeeling van den uitslag ten spoedigste volgen. NEDERLAND EN JAPAN. Een medewerker van de „Tel..' de heer G. Simons, had een onderhoud met den Japan- schen gezant, waarbij deze over het geschrijf van den publicist Takekoshi o.a. zeide „Het bewuste geschrijf heeft in Japan geen weerklank gevonden. Men kende den auteur en nam er geen notitie van. Geheel anders werd het echter toen men bemerkte, welke scheve indrukken de toenmalige opstellen, o.a. van Takekoshi, veroorzaakten in het land, waarmee wij op den meest vriendschappelijkeu voet verkeerden. Ten onrechte heeft men Takekoshi den titel van oud-minister toege dicht. De schrijver is vroeger lid van het Parlement geweest. Hij vervulde echter nimmer de verantwoordelijke betrekking van minister, noch van vice-minister aan een der departementen. Zijn publikaties werden ten onzent scherp veroordeeld en algemeen afge keurd." DE OORLOG. PARIJS. (Reuter). Fransch stafbericht. Ten Z. van de Oise beschoot ons geschut de Duitsche stellingen en batterijen in het bosch van St. Gobain. Groote artilleriebedrijvigheid heerschte er bij Chemin des Dames. Wij sloegen in de streek van Chevreux verscheidene tegenaanvallen af. In de verrichtingen van gisteren werden 200 gevangenen gemaakt. Door een plaatselijke operatie konden wij ten N.W. van Reims een Duitsche loopgraaf veroveren en 100 gevangenen maken. BERLIJN, 10 Mei. Officieel. In den Allan- tischen Oceaan werden wederom 4 stoom schepen getorpedeerd, te zamen metende 22.500 ton bovendien werden 4 zeilschepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 10 Mei. Het Wolffbureau deelt mede, dat het bericht van de Corriere d'Italia, als zou een aanslag op den keizer zijn gepleegd, uit de lucht gegrepen is. Het Zwitsersche blad „Wacher" schrijft: In Frankrijk schijnt een sterke ontstemming te bestaan. Het verwisselen van het opper- kommando, het afdanken van 9 generaals zijn duidelijke dingen. De censuur verbiedt publi- katie in de bladen. Er schijnt bij het volk veel ontevredenheid te heerschen. De re- gccringsbladen doen tenminste al hun best kalmeerend te werken. KEULEN, 7 Mei. (H.N.) De „Köln. Ztg." verneemt uit het Oostenrijksch Ilongaarsche perskwartier 20.000 man van het Italiaansche leger, die- sedert eenigen tijd op Sicilië met verlof waren en daar verschillende deserteurs ontmoetten, zouden thans tot openlijke muiterij overgegaan zijn. Zij weigeren naar het front terug te keeren en boden tegenstand aan de politie en de carabinieri, die men x»p hen afzond. Deze troepen konden niets uitrichten. De muiters hebben tezamen met de deserteurs een soort regeering gevormd. De Italiaansche regeering zal troepen met artillerie naar Sicilië zenden. In Italië zelf zou de toestand geheim gehouden worden, maar aan het Ita liaansche front daarentegen weet ieder van deze geschiedenis af. Het Oosten lijksch- Hongaarsch perskwartier meldt, dat bij Itali aansche krijgsgevangenen brieven zijn gevon den, waarin deze worden uitgenoodigd zich bij de muiters aan te sluiten. STOCKHOLM, 7 Mei. (H.N.) De Belg De Brouckère is van Stockholm naar St. Peters burg vertrokken. Aangekomen is de Fin Sirola, die uitvoerige besprekingen had met Huysmans, Stauning, Van Kol en anderen over den toestand in Finland. Sirola liet zich zeer optimistisch uit. Toch zijn de moeilijk heden, om een goed resultaat te bereiken grooter, dan men aanvankelijk aannam, echter niet zoozeer tengevolge van de tegenstellingen tusschen de verschillende nationaliteiten als wel tengevolge van de oneenigheid tusschen de socialistische meerderheids- en minderheids partijen. De Leuin-groep schijnt niet aan haar besluit vast te houden otn geen gedelegeerden te zenden en de andere socialistische groepen van Rusland zullen beslist vertegenwoordigd worden. Van Italië wordt Morgari verwacht. De Fransche minderheidspartij zal vertegen woordigd zijn. Van Engeland verwacht men vertegenwoordigers van de Independant Labour Party en de British Socialist Party. Minister Thomas zal op de terugreis van St. Petersburg een lang verblijf te Stockholm hebben. GENÈVE, 7 Mei. (H.N.) Het „Journal du Peuple" deelt mede, dat een geheime beraad slaging van alle pacifistische vercenigingen in Frankrijk onmiddellijk te verwachten is, om de konferentie te Stockholm te bespreken. Naar aanleiding van de verschillende be schouwingen, die door de Nederlandschepers aan de torpedeering van Relief-schepen werden gewijd, schrijft men ons thans van Duitsche zijde, dat na een deugdelijk onderzoek gebleken is, dat de „Euphrates" en de „Lars Kruse" niet tengevolge van een aanval van een Duitschen duikboot verloren zijn gegaan. De stoomschepen „Storstad", Camilla" en „Tre- vier", die respectievelijk op 8 Maart, 1 April en 4 April j.l. tot zinken werden gebracht, bevonden zich toen ondanks de waar schuwing der Duitsche admiraliteit in het versperde gebied, waar zij bovendien niet van noode hadden. De kapitein van de Camilla verklaarde naar aanleiding van een door den duikbootkapitein gemaakte opmerking, dat hij zich niet in het versperde gebied had mogen begeven „ik had gedacht dat liet nog wel een keer zou lukken." De schuld dezer torpedeeringen moet dus worden gezocht in de achteloosheid der betrokken scheeps kapiteins, die zich niet aan waarschuwingen storen. Met betrekking tot de „Feistein", die op 31 Maart jl. verging, kan, evenals ten opzichte van de „Anna Festenaes", die op 5 April jl. zonk, gezegd worden, dat deze schepen niet door Duitsche duikbooten werden aangevallen. Het staat bovendien vrijwel vast dat de „Feistein" die ten oosten van het Tcrschellinger lichtschip, door een ont ploffing verloren ging, op eene Engelsche mijn goloopen is, aangezien zich aldaar een Engelsch mijnenveld bevindt, waartegen de Engelsche regeering heeft laten waarschuwen. Dudley schrijft in de Globe van 25 April jl.„De Admiraliteit deelt mede, dat wij liet geluk gehad hebben bij Dover het leven van twee Duitsche officieren en vijf en negentig matrozen te kunnen redden. Inderdaad een geluk! Wat eene misselijke sentimentaliteit! Wat een verwijfde humbugHet leven te redden van de gemeenste misdadigers, die ooit den naam „mensch" hebben gedragen Heeft eene dergelijke mededeeling plaats om de Engelsche humaniteit te laten blijken Indien dit het geval is, kan het voordeel toch slechts gering zijn, en zal het er slechts toe dienen, dat de Britten voor sentimenteele domkoppen worden aangezien. Door de redding dezer Duitsche schurken, werd aan de andere Duitsche booten misschien wel de gelegenheid gegeven zich te redden. Ilet is te bejammeren, dat men het de wereld maar niet kan inprenten, dat algeheele vernietiging van het Duitsche ras eene zeer prijzenswaar dige daad zou zijn." De raad van arbeiders en soldaten verklaart vast besloten te zijn, den strijd voor den vrede te blijven strijden en roept de geheelc revo lutionaire demokratio van Rusland op, zich nog nauwer om hem heen te scharen. De afgevaardigden van arbeiders en soldaten zullen den tegenstand der regeering breken en haar dwingen vredesonderhandelingen te beginnen op den grondslagafstalid van annexaties en oorlogsschattingen. Naar Stockholm's Dagblad uit St. Petersburg verneemt, is de stemming daar uiterst zenuw achtig. Bijna alle bedrijven staan stil en de treinen, die uit de hoofdstad vertrekken, zijn overvol menschen, die zichzelf in veiligheid brengen. De desertie van soldaten neemt onrustbarend toe. De Berlingske Tidende heeft Maandagochtend vroeg uit Bergeu vernomen „Sir George Buchanan, de Engelsche gezant te St. Peters burg, toeft op het oogenblik op doorreis hier Ter aanvulling van dit bericht herinnert het Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. Westelijk Front. De duikbootoorlog Geen aanslag op den Duitschen keizer. De stemming in Frankrijk. Muiterij in Italië De Stockholmsche konferentie. Duitschland en de Reliefschepen. De oorlog en de humaniteit. RUSLAND Verklaring van den Raad van arbeiders en soldaten. De toestand in St. Petersburg critiek. De Engelsche gezant uit Rusland vertrokken 7

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1