Kerk en School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie 11. HET HUWELIJK Tijdelijke wijziging bon Varkensvleesch. Stomme Zonden Daar dit niet de eerste maal is, dat zooiets daar voorvalt, ware het wenschelijk, dat on ze soldaten de uiterste voorzichtigheid met hun wapenen betrachtten. M. Crt. De passageprijs voor de reis met de Zeeland. Er worden klachten geuit over den hoogen passage-prijs van hen die met de boffen van de „Zeeland" van Engeland naar Nederland komen. De prijs is ook werkelijk hoog, nl. f250, en het lijkt ook een enorme inkomste wanneer de maatschappij met het vervoeren van 100 passagiers f 25.000 ontvangt. Maar de billijkheid maakt het wenschelijk ook eens achter de schermen te kijken. Dan krijgt men een heel ander inzicht. In de eerste plaats heeft de maatschappij voor het molest-risico aan de regeering te betalen een verzekeringspremie van f 18.000 per reis en bovendien nog een f2000 aan assurantie premie voor het personeel. Bovendien zijn alle onkosten sterk gestegen, zijn de gages veel hooger dan vroeger, en loopt de maatschappij gevaar dat zij bij slecht weer te Southwold geen passagiers aan boord kan nemen, zoodat daar geen cent ontvangen zou worden, terwijl toch de bovengenoemde premies moeten worden betaald. Behalve dat waagt de maatschappij er haar schip aan, waarvoor zij bij verlies wel de verzekerde som terug krijgt, maar dat zij op 't oogenblik met geen mogeliikheid door een nieuw kan vervangen. Dat alles bijeengenomen maakt het duidelijk dat die passage-prijs geen buitensporige ver diensten geeft, en geenszins een misbruik maken van de omstandigheden kan genoemd worden. (Midd. C. De bomaanslag op Zierikzee. Zaterdagmiddag 1 uur arriveerde te Zierik zee met H. M.'s „Voorwaarts" generaal Snij ders vergezeld van den Schout bij nacht Smit en diens staf. Men begaf zich naar de plaats des onheils en een bezoek werd gebracht bij den burgemeester. Om half drie had door den burgemeester de kranslegging plaats op de graven van de slachtoffers van den bomaanval. De burge meester hield daarbij een toespraak, waarin hij o. m. zeide, dat hij deze kransen hier neer legde in opdracht van de Koningin als bewijs van H. M.'s deelneming in deze ramp, welke door de gehecle burgerij wordt medegedeeld. Hij hoopte, dat dit feit iden nabestaanden tot troost zou strekken. Naar aanleiding van het [gebeurde te Zierikzee komen ons verscheidene staaltjes onder de oogen van het gebrek aan geogra- phische kennis in Engeland. Zoo schrijft b. v. C. B. E. B. aan de redactie van de „Nwe Crt." dat zijn broeder in 1911 uit Engeland een telegram wilde verzenden naar Amsterdam. Aan het telegraafbureau vroeg men hem waar ligt dat en toen hij antwoordde dat het de hoofdstad was van Holland, verstomde hij na de volgende vraag „Has it a postoffice (Heeft het een postkantoor?) Te Krabbendijke had een verkooping plaats van den boereninspan van den heer Houte kamer. De 8 paarden brachten gezamenlijk op f G995. De koeien werden niet erg duur verkocht, wat wel in verband zal staan met bet, tekort aan hooi en ander veevoeder. Eenigen der hoogstaange slagenen in Zeeland. Jaar 1917. De bevolking der provincie bedraagt 232,515het getal hoogstaangeslage nen 155. C. J. de Beer te Biervliet. A. A. Becu te Groede. M. G. A. Blankers te Ter Neuzen. P. J. van Bortel te Oostburg. P. de Bruijne Iz. te Cadzand. P. Buyze te Axel. K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Ilon- tenissc. V. Cortvriendt te Hoek. D. Dekker Fz. te Zaamslag. M. Dekker Edz. te Zaamslag. Mr. P. Dieleman te Middelburg. P. Dieleman Wz. te Axel. W. P. Dieleman te Axel. P. J. van Dixhoorn te Axel. E. B. Dumoleyn te Hontenisse. II. de Feijter te Axel. F. van Hoeve te Axel. Jan van Hoeve te Axel. S. van Hoeve te Ter Neuzen. J. J. Iluijssen te Ter Neuzen. L. G. James te Sluis. A. Kraker Krz. te Zaamslag. P. J. Lannoije te Aardenburg. P. Malotaux te Sas van Gent, L. A. de Mul Az. te Zaamslag. J. Risseeuw Izn. te IJzendijke. J. Risseeuw Izn. te Cadzand. J. A. van Rompu te Ter Neuzen. A. de Ruijter te Axel, J. P. Scheele te Ter Neuzen. T. Tol te Breskens. P. A. van de Velde te Ter Neuzen. F. J. L. M. vau Waesberghe te Hulst. L. F. M. van Waesberghe te Hulst. Het laagtste gezamenlijke bedrag van aan slagen, dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid, is 1 1122,57VS. Geref. Kerken. Bedankt voor II. I. AmbachtS. Idema te Workumvoor Noordwolde (Gr.)R. E. de Jong te Hornhnizen (c. a.)voor BolnesJ. II. Telkamp te Ter Aar. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Broek op Langendjjk Joh. Stehouwer te Nijega en Elahuizen naar Makkum Th. Kramer te Slochteren. Synode der Geref. Kerken. Vanwege de Commissie van Voorbereiding en ontvangst wordt gemeld, dat de Generale Synode der Geref. Kerken, die te Rotterdam gehouden wordt, zal aanvangen op Maandag 27 Augustus. Doctoreeren aan de Theol. school. De classis Groningen heeft, naar aanleiding van een voorstel der Gereformeerde kerk te Groningen (A), besloten aan de provinciale synode, dit jaar te Rotterdam te houden, het voorstel door te zenden De generale synode besluite aan de Theologische School van de Gereformeerde Kerken in Nederland het pro- motierecht te verleenen. (N.R.C.) Bondsdag Geref. Jong. Bond. In de middagvergadering van den Bondsdag, door den Geref. Jongel. Bond op Hemelvaarts dag te 'sGravenhage te houden, zal prof. dr. H. Bavinck, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam een referaat houden over „De Jongelingsvereeniging in hare beteekenis voor het sociale leven". De opwekkende rede wordt gehouden door ds. J. L. Schouten, pred. der Geref. Kerk van Arnhem. Onderwerp„Ons wenkt het beeld der Vaad'ren." (Van onzen Landboiiw-medewerker). Het is ef de elementen ook al semenspannen om de ellende van den oorlog te vermeerderen. Zoo koud als het dit voorjaar is, was het in lange jaren niet. Behalve dat deze langdurige kou en hevige nachtvorsten het werk tegen houden, veroorzaken zij nog andere schade die door den buitenstaander niet zoo gemakkelijk opgemerkt wordt. Wanneer de eerste voor- jaarswarnite komt en de bodemwarmte min stens 5° C. is, ontwikkelt zich in den grond onder den invloed van zekere bacteriën uit daarvoor in aanmerking komende, in den bodem aanwezige stoffen een zekere hoeveel heid salpeter. Zoolang de iemperatuur beneden 5° C. is, kan er van nitrificatie of salpeter vorming geen sprake zijn. Dit is nu dit jaar het geval. We kunnen gerust aannemen, dat er tot heden geen salpeter in den grond gevormd is. En dat is jammer, want die hoeveelheid kan soms belangrijk genoeg zijn, om althans de grassen en wintergranen aan den gang te helpen. En dat zal nu ook al eoor opzettelijke bemesting moeten geschieden. Bij de duurte en schaarschte der chilisalpeter, welke daarvoor als het ware alleen voor in aanmerking komt, is dat dubbel spijtig. Maar hoe duur de chilisalpeter ook zij, men zal toch bij deze langdurige lage tempe-iatuur tot het gebruik van chilisalpeter moeten besluiten als men ze heeft om de planten aan den gang te helpen. Wintergranen, aardappels, wellicht vroeg uitgezaaide gewassen alles zal stikstof bemesting noodig hebben, om een begin te kunnen maken met groeien, 't Is wel een opeenstapeling van moeilijkheden, maar nu ook zal men de onbetaalbare waarde van het chilisalpeter eerst voor goed gaan begrijpen. In het begin dezer week werd te Tiel de vrouw van Van Setten, een moeder van 6 jonge kinderen,plotseling krankzinnig waaraan aldus verklaren de buren, de talrijke mishan delingen door den man niet vreemd moeten zijn. Deze bracht gistermiddag zijn kindertjes voor het politiebureau, sprong op de fiets en ver dween. De openbare liefdadigheid heeft zich over de bloedjes reeds ontfermd. (Hbld.) Gistermorgen werd schipper De Vries, met nog twee opvarenden zijnde de bemanning van het visschersvaartuig „Urk 47" door een Urker vischbotter te IJmuiden geland. Het uog nieuwe visschersscheepje was, zoo vertelt het Hbld., Donderdagochtend van IJmuiden uitgevaren om de vissclierij onder de kust uit te oefenen. Tegen den avond was men tusschen de Haaks en Texel, toen het vaar tuig door het Nederlandsche stoomschip „Zijl- dijk" van de Holland-Amerikalijn, dat op weg was van Rotterdam naar New-York, over- stoomd en letterlijk door midden gevaren werd, waardoor het spoedig in de diepte verdween. De visscherslieden werden door een inmiddels van het stoomschip „Zijldijk" uitgezette scheepsboot gered en aan boord overgebracht. Eenige oogenblikken later praai de de gezagvoerder een voorbijvarende botter en verzocht den schipper de mee?schen mede te nemen, waaraan werd voldaan. Schipper De Vries van de „Urk 47", welk scheepje onverzekerd voer, zal de schade vergoed krijgen, daar hem door den gezag voerder van de „Zijldijk", een schrijven werd overhandigd, waarin deze aau zijn reederij kennis gaf van het gebeurde. In Het Volk lezen we Een ooggetuige schrijft „Hedenmorgen werden door eenige Regee- ringsvertegenwoordigers proeven genomen van roggebrood, dat volgens de nieuwe voorschrif ten van hoogerhand was samengesteld. Ik was erbij. Het gebeurde in een der grootste ondernomingen van Den Haag. En het ging aldus in zijn werk Een dun plakje van het te-keuren baksel werd grondig besmeerd met prima natuurboter. Vervolgens met 'n hartig sneedje Hollandsche kaas belegd, en daarna met officieelen ernst genuttigd. Resultaatnaar algemeen oordeel is het roggebrood der nieuwe bedeeling zeer sma kelijk. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Mei Louis de Bruijne, oud 20 j., jm. en Maria de Bruijne, oud 19 j., jd. Jan David Bareman, oud 24 j., jm. en Janneke Francina Verlinde, oud 21 j., jd. Jean Baptiste Doorns, oud 28 j., jm. en Anna Cornelia Janneke Michielseu, oud 24 j., jd. Jacob de Leijser, oud 28 j., jm. en Janneke Ilerrebout, oud 25 j., jd. Gerard van dp Vrede, oud 24 jjm. en Neeltje de Krijger, oud 20 j., jd. Alphonsus Maria Velten,. oud 25 j,, jm. en Alina Coleta Anna Maria Lauwers, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Mei. Frangois Nicolaas Dieleman, oud 20 j., jm. en Aaltje Buijze, oud 21 j., jd. Geboorten. 30 April. Augustinus Adolph, z. van Aloijsius Franciscus van Hauwe en van Anna Catharina Acke. 2 Mei. Franciscus Josephus, z. van Franciscus Josephus van Tricht en van Cornelia Volkrijk. 4 Mei. Pieter Jozias, z. van Jacob Anthcnie Oostdijk en van Dina Johanna van de Velde. 5 Mei. Elisa Rachel, d. van Adrianus Jacobus Jacobs en van Paulina de Wijn. Overlijden. 30 April. Louis Anthonie Meu- lenberg, oud 4 d., z. van Louis en van Catha- lina van der Ilage. 4 Mei. Hendrik Adriaan Huisman, oud 11 in., z. van Roelf en van Suzanna Krijger. AXEL. Huwelijkt-aangiften. 3 April. Adri aan van den Berge, oud 28 j., jm. en Janneke van Langevelde, oud25j.,jd. 7 April. Adriaan Augusteijn, oud 28 j., jm. en Geertruida Lijcia Vercouteren, oud 23 j„ jd. 10 April. Marinus den Engelsman, oud 19 j., jm. en Maria Anna Verberkmoes, oud 20 j., jd. 30 April. Arend Lenos, oud 22 j., jm. en Krina van Meurs, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 April. Gerhard Agterhuis, oud 21 j., jm. en Cornelia Kotvis, oud 18 j., jd. Adriaan van den Berge, oud 28 j., jm. en Janneke van Langevelde, oud 25 j., jd. 20 April. Marinus den Engelsman, oud 19 j., jm. en Maria Anna Verberkmoes, oud 20 j„ jd. Geboorten. 5 April. Willem, z. van Jan Hamelink en van Levina den Exter. 8 April. Abraham, z. van Gerard Meesen en van Cornelia Pieternella de Feijter. 12 April. Levinus, z. van Bastiaan de Groote en van Pieternella van Drougelen. 14 April. Julia Rosalia Maria, d. van Emilius Pieters en van Maria Louisa Cornelia van Dorseiaer. 19 April. Janna, d. van Hermanus Dieleman en van Martina Dees. 21 April. Adriaan, d. van Pieter Goosen en van Catharina Cornelia Smallegang. Pieter Cornelis, z. van Marinus Pieter van Eijk en van Cornelia de Feijter. 23 April. Cornelia, d. van Jan Hamelink en van Geertruida de Footer. 26 April. Suzanna Wilhelmina, d. van Pieter Benjamin van Hoeve en van Elizabeth van Fraaijenhove. Overlijden. 1 April. Tiieodorus Cornelis van den Berg, oud 39 j., z. van Emond Albertns Johannes en van Anna Maria de Meijer. 4 April. Marinus Bolleman, oud 3 m., z. van Nicolaas en van Suzanna Geertruij Zegers. 6 April. Gillis den Deurwaarder, oud 79 j., weduwn. vau Adriaan Braudes. 15 April. Jan van Doeselaar, oud 18 d., z. van Michiel en van Levina van Hermon. 21 April. Alida Sophie Buquoij, oud 61 j., wed. van Lambert Joseph Etienne. 29 April. Aloysius Charel Sijs, oud 7 m., z. van Petrus Johannes en van Anthouette Jeannette van den Berghe. Jan Cornelis Overdulve, oud 4 j., z. van David en van Janneke van Doeselaar. Pieter Verstraten, oud 72 j., echtg. van Janna Maria de Koeijer. HOEK. Huwelijks-aangiften. 16 April. Pieter ,de Pooter, oud 23 j., jm. en Cornelia Ollebek, oud 20 j., jd. 26 April. Leonardus Lauren- tius van Hoorn, oud 24 j., jm. en Maatje de Kraker, oud 26 j., jd. Pieter de Jonge, oud 25 j., jm. en Cornelia Jozina Herrebout, oud ;27 j-, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 April. Johannes Cornelis van Hermon, oud 28 j., jm. en Neeltje de Zeeuw, oud 28 j., jd. Johannes van den Hout, oud 23 j., jm. en Anthonia Johanna den Exter, oud 23 j., jd. 26 April. Jan Riemens, oud 23 j., jm. en Lucia Androzina de Bokx, oud 23 j, jd. Overlijden. 18 April. Jan Pladdet, oud 65 j., echtg. van Helena Verbrugge. 29 April. Tanneke de Bree, oud 10 in., d. van Abraham en van Sara Catharina de Feijter. ZAAMSLAG. Huwelijks aangiften. 5 April. Hendrik Willem Houg, oud 21 j., jm. en Janna Sara Kaijser, oud 20 j., jd. Jacob Johannes Ysebaert, oud 19 j., jm. en Maria de Kraker, oud 20 j., jd. 23 April. Leendert Thedoor Vogelaar (van Krabbendijke), oud 23 j., jm. en Ebrina Klara Dieleman, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 April. Jacob Johannes Ysebaert, oud 19 j., jm. en Maria de Kraker, oud 20 j., jd. Hendrik Willem Houg, oud 21 j., jm. en Janna Sara Kaijser, oud 20 j., jd. Geboorten. 3 April. Mechelina, d. van Jan Verhelst en van Martina Bakker. 4 April. Cornelia, d. van Cornelis Jansen en van Janna Verplanke. 7 April. Ebrina, d. van Jacobus Hofman en van Adriana Maas. 10 April. Hendrik, z. van Cornelis Maas en van Elizabeth Scheele. 13 April. Pieter, z. van Jacobus Hofman en van Janna de Koeijer. 18 April. Olga Maria Francisca, d. van Constantinus Franciscus Vereecken en van Maria Izabelle Francisca Michielsen. Overlijden. 1 April. Elizabeth Leuntje Dieleman, oud 4 d., d' van David Frangois en van Elizabeth van de Wege. 14 April. Jacobus van Kerkvoort, oud 7 m., d. van Adriaan en van Neeltje Faas. Elizabeth Neeltje de Pooter, oud 31 j., d. van Mechiel en van Elizabeth Neeltje de Jonge. 29 April. Cornelia Rouw, oud 83 j., wed. van Jacobus van Drongelen. Heden slaagde voor het examen voor on derwijzeres Mej. S. de Vries van Zaamslag, leerling der Chr. Normaalschool te Ter Neuzen. Zaamslag. Heden had alhier ten overstaan van de notarissen Mertens te Roosendaal en Dumoleijn te Hontenisse de verkooping plaats van een Hofstede in den Zaamslagpolder, groot 206 gemet. Deze was ingesteld op f210.000. Hiervan werd lcooper de pachter F. Michiel sen voor de som van f214.300. Gedurende de afgeloopen week de gewone artilleriebedrijvigheid op het geheele Belgische front. Deze was bijzonder hevig in de om streken van Dixmuiden. Op verschillende dagen vonden er granaatgevechten plaats in den sector Steenstraete Het Sas. Het mooie weer bevoordeelde de werking der luchtvaart. Talrijke jacht- en verkenningstochten werden uitgevoerd. Een Belgisch vliegenier schoot een vijandelijk vliegtuig neer. De Belgen beschoten de stations van Vijfwegen, de kwar tieren van Praetbosch en het vliegpark van Chistellas. DAGEN. Voorm. W oensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 Zondag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Mei 2.47 3.25 4.8 4.56 5.54 7.— 8.19 Nam. 3.6 3.46 4.30 5.23 6.25 7.40 8.58 De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend Dat op bqn No. 6 der lc serie voor varkensvleesch, welke deze week geldig is, mag worden afgegeven 300 Gram, (inplaats van 250 G.) Ter Neuzen, 7 Mei 1917. Bij J. H. KOK te Kampen verscheen de 4~ geheel herziene druk van Geneesheer-Directeur te Ermelo Vraag uitvoerig prospectus. Een waarschuwend woord voor onze jongelieden door JOHANNA BREEV00RT met een inleidchd woord van Dr. A. DUPONT Prijs f 0.60 iW Ouders, lees dit ernstig en teer geschreven boekske en geef het uw kinderen in handen. Beide uitgaven zijn verkrijgbaar in eiken Bockhvndol en bij den uit gever J. H. KOK te KAMPEN. Bij de koude lente van 1917. Donkere levens. In de grond gevaren. Proeven. Wekelijksch Belgisch staf bericht. DOOR Dr. A. DUPONT Een uitnemend hoek voor Gehuwden en Verloofden, met geneeskundige wenken, nuttige raadgevingen en ernstige waarschuwingen, waarvan in korten tijd reeds de VIERDE DRUK is verschenen. Boor de gansche Chr. Pers dringend aanbevolen. Prijs f2.25, in stempelband f2.85.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3