Buitenland. Uit Stad en Provincie. merking kwamen, zoodat het dus overbodig is te achten hernieuwde aanvragen bij de betrok ken Toewijzings-Commissies in te dienen, TER WAARSCHUWING. Een bakker te Delft, die brood afleverde zonder een bon in ontvangst te nemen, is des wege door den burgemeester gestraft met inhou ding van regeeringsmeel gedurende een week. HET STOOMVISSCHERSBEDRIJF TE IJMUIDEN STILGELEGD. Uit IJmuiden meldt men aan de N. R. C. Het stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden wordt stilgelegd. 't Was te verwachten, dat de stoornis in het visscherijbedrijf door het voortdurende gebrek aan steenkolen en het in den grond boren in het veilige gebied van IJmuider schepen, gevolgd door het opbrengen van een aantal stoomtreilers het laatste blijkbaar uitsluitend met de bedoeling, in het bezit te komen van de geheele vischvangsten dier schepen, ondanks dat geleden een nieuwe overeenkomst tusschen Duitschland, Engeland en Nederlandsche belanghebbenden tot stand is gekomen, in hoofdzaak om Duitschland ter wille te zijn, ernstige gevolgen zou meebrengen. Van bevoegde zijde wordt ons daaromtrent het volgende meegedeeldZooals bekend, kwam het contract voor de levering van zee- visch aan Duitschland hoofdzakelijk tot stand, doordat van officieele Duitsche zijde aan de Vereeniging van reeders van visschersvnar- tuigen te IJmuiden werd verzekerd, dat de visscherij op zee ongestoord haar bedrijf zou kunnen uitoefenen en voldoende van Duitsche kolen zou worden voorzien. Met het oog daarop zouden in plaats van de hooge markt prijzen sterk gereduceerde prijzen berekend worden. Het is het bestuur der Reedersver- eeniging ten kantore van de Rijkskolendistri- butie echter gebleken, dat de Algimex, in casu de Duitsche regeering, voor Apail niet voor de toezending van het gegarandeerde kolenkwantum voor IJmuiden had gezorgd, en dat het zeer te bezien zal staan, of voor Mei dit kolenkwantum volgens de gemaakte overeenkomst door de Algimex zal worden gezonden. Is dit feit reeds als contractschen nis aan te merken, de herhaalde torpedeering van visschersvaartuigen, waarbij het leven der bemanningen in bet grootste gevaar ver keerde en zeelieden gekwetst werden, terwijl volgens de afgelegde verklaringen de schepen buiten het versperde gebied vischten, is nog meer lijnrecht in strijd met de gesloten over eenkomst en als een ernstige breuk van dit contract te beschouwen. Het bestuur heeft reeds sedert einde maart herhaaldelijk aan het Duitsche gezantschap in Den Haag zijn verlangen te kennen gegeven, in de gelegen heid gesteld te worden zijn belangen, in ver band met de vele gevalien van torpedeeren en opbrengen van visschersvaartuigen voor te dragen, waartoe tot heden nog geen gelegen heid werd gegeven. Deze feiten zijn aanlei ding geweest, dat de reedersvereeniging het Duitsche gezantschap in Den Aaag heeft ken nis gegeven, dat de IJmuider vloot stil zou worden gelegd, totdat afdoende waarborgen voar de veiligheid ter zee voor hare visschers vaartuigen en bemanningen zouden zijn ver kregen. Na zeer uitvoerige besprekingen tus schen de vereeniging van reeders van vis schersvaartuigen en de Onderlinge Oorlogs risico-maatschappij te IJmuiden is heden het besluit genomen, het uitvaren na Zondag 6 Mei te verbieden, met dien verstande, dat schepen, welke na 6 Mei uitvaren, niet meer bij de Onderlinge Oorlogsrisicomaatschappij verzekerd zijn. Dit beteekent natuurlijk een stopzetten van het geheele bedrijf. Aan den heer Gneist, handelsattaché aan het Duitsche gezantschap in Den Haag, is daarvan per uitvoerig schrijven kennis gegeven waarvan de korte inhoud telegrafisch werd vooruitgezonden. Deze luidtBerichten u hierbij, dat de IJmuider treilervloot van heden af wordt stil gelegd, in verband met de vele torpedeeringen en het opbrengen van onze schepen, welke maatregel van kracht zal blijven tot afdoende waarborgen zijn verkregen voor veiligheid ter zee. DE OORLOG. De toestand in Rusland. KEULEN, 5 Mei. (N. R. C.) De Kopen- haagsche correspondent van de Köln. Ztg. bevestigt, op grond van particuliere berichten uit St. Petersburg, dat de toestand daar buiten gewoon ernstig is. De soldaten en arbeiders hebben niet alleen voor het huis van Miljoekof, maar ook voor de Engelsche en Amerikaansche ambassades betoogingen gehouden, die een zeer ernstig karakter aannamen. Volgens officieele berichten, ontwikkelen zich in St. Petersburg buitengewoon belangrijke gebeurtenissen, die al in de eerstvolgende dagen tot een beslissing moeten komen. Het is niet onmogelijk, dat Kerenski met de radicale elementen de opvolging van de tegenwoordige regeering aanvaardt. In een dezer dagen gehouden vergadering van het uitvoerend comité van den raad van arbeiders en soldaten is besloten, de regeering uit te noodigen, over haar plannen onverwijld licht te verschaffen. Ook moet de nota van Miljoekof bij het leger een gnoote opschudding veroorzaakt hebben. ST. PETERSBURG, 5 Mei. (Reuter.) Aan hangers van Lenin hebben op betoogers van de tegengestelde richting gevuurd. Enkele van dezen werden gedood of gewond. De uitvoerende raad van werklieden en soldaten heeft de uitlegging, die de regeering van haar nota van 1 Mei heeft gegeven, goedgekeurd en beschouwt het incident als gesloten. KEULEN, 5 Mei. (V.D.) De Kölnische Zeitung" bevestigt uit Kopenhagen het bericht van ernstige onlusten voor de huizen van Miljoekof en van den Engelschen gezant. De toestand is kritiek. Het is niet waarschijnlijk dat Kerenski en de radikalen de regeering op zich willen nemen. De kwestie gaat over de buitenlandsche politiek. De nota van Miljoekof aan de Entente verwekt groote ontevredenheid. Op 3 Mei hield de Raad van soldaten en arbeiders een zitting. Men wilde met de regeering onderhandelen. Er werd bekend gemaakt, dat de nota van Miljoekof groote opwinding veroorzaakt had. Regimenten trokken naar het Doemagebouw ten einde in overeenstemming met den Raad van soldaten en arbeiders de afdanking van Miljoekof te eischen. BERLIJN, 5 Mei. (V.D.) Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de voorloopige regeering onderhandeld heeft met den Raad van arbeiders en soldaten. Deze bespreking wordt zoo opgevat, dat de sociaaldemocraten aan de regeering zullen deelnemen. Een koalitie-re- geering is onmogelijk. Het mislukte Fransche offensief. Naar aan de Frf. Ztg. uit Genève wordt geseind, is het Fransche Kamerlid Henuessy voornemens op 22 Mei a. s. eene interpellatie tot de regeering te richten, over de maat regelen, welke deze denkt te nemen ten aanzien van de bevelvoerende generaals, die geacht kunnen worden de verantwoordelijkheid te dragen voor de mislukking van het jongste Fransche offensief. Hennessy is van oordeel, dat deze generaals, wier namen nog steeds geheim gehouden worden, er niet alleen met een ontslag uit den dienst mogen afkomen, doch verlangt, dat de schuldigen voor een krijgsraad terecht zullen staan. De negertroepen aan het Fransche front. Het schijnt, dat verschillende Fransche legercommandanten voor militaire operaties, waarmede een groot aanta'l menschenlevens gemoeid zal zijn, bij voorkeur zwarte soldaten uitkiezen. Dit feit is nu aanleiding geworden tot eene interpellatie, die het kamerlid Diagne tot de regeering zal richten. De heer Diagne wenscht precies te weten, welke rol tijdens het jongste offensief aan de zwarte troepen werd toebedeeld, aangezien hij reden heeft om te vermoeden, dat wel wat al te kwistig met de zwarte soldaten is omgesprongen. De duikbootbuit van twee maanden. Twee maanden van verscherpten duikboot oorlog en reeds liggen 1.640.000 ton scheeps- ruimte op den bodem der zee! Wolff heeft geseind, dat hiervan ongeveer 1 millioen ton Engelsche scheepsruimte is. Naar aanleiding hiervan schrijft nu de Rhein. Westf. Ztg.: „Om goed te begrijpen, wat deze cijfers be- teekenen, moet men in aanmerking nemen, dat Engeland voor zijn handelsverkeer, na aftrek van de nog steeds stijgende behoefte aan schepen (voor militaire transporten) maar nauwelijks 7 milhoen ton scheepsruimte tot zijn beschikking had. Daarvan heeft het dus in de beide eerste maanden van verscherpten duikbootoorlog reeds rond één zevende ge deelte ingeboet „Op grond van de Engelsche statistische cijfers kan men de vrachtruimte, die in Janu ari ten dienste van het Engelsche zeeverkeer stond, schatten op even millioen ton. De buit van Februari en Maart is hiervan 17.5 pCt. Raamt men het uitvallen van de neu trale scheepruimte, die het versperde gebied om begrijpelijke redenen mijdt, ook slechts op 1 millioen waarmede men nog aanmer kelijk beneden de werkelijkheid blijft dan begrijpt men, hoe noodlottig de uitwerking op het Engelsche scheepsverkeer en daarmede op het Engelsche economische leven is. „Tegenover deze nuchtere cijfers zinkt de troost, dien de Engelschen zichzelf met hun wekelijksche vergelijkende cijfers van getor pedeerde schepen en het zeeverkeer pogen in te spreken, in het niet. Een der grootste Engelsche tijdschriften heeft deze cijfers „op zichzelf wel niet valsch, maar toch eenigszins misleidend" genoemd. Men voelt in Engeland het noodlot naderen „Wat Engeland in Januari van dit jaar nog aan scheepsruimte te zijner beschikking had, was reeds niet meer voldoende om de behoefte van het land te dekken. De vermindering van scheepsruimte, die van maand tot maand in zulk een verhouding stijgt, maakt het hellend vlak, waarlangs het Engelsche econo mische leven naar beneden rolt, steeds steiler. De elkander snel opvolgende, angstvallig heen en weer tastende verordeningen van het Engelsche opvoedingsbureau spreken een duidelijke taal. „Engeland is niet, zooals wij, in staat, in tijd van toenemend gebrek te teren op eigen voorraden. Een land, dat van s/4 tot 4/a leeft van het buitenland, put zijn voorraden on vergelijkelijk veel sneller uit dan een land, dat zich in hoofdzaak zelf bedruipt.Over eenige maanden zal den leiders der Engelsche politiek de rekening worden aangeboden voor de verblindheid, waarmede zij in December 1916 het Duitsche vredesvoorstel hebben teruggestooten." Geen vrede in 1917 Uit het feit, dat volgens het Journal de Genéve de Fransche minister Thomas thans in Rusland vertoeft, om de revolutie te kana- lizeeren op zoodanige wijze, dat Rusland krachtiger dan tot lieden doorvechten kan en tevens den munitieaanmaak beter te organi- seeren, leidt genoemd blad af, dat dit beteekent dat men te Parijs niet meer aan den vrede van 1917 gelooft. De Engelsche vrijheid. Het gedrang voor de afternoon-tea rooms zou Lord Devonport geïnterresseerd hebben, schrijft de Times in haar nummer van 16 April. Tusschen 3.30 en 5.30 werden duizenden porties thee verkocht in een omtrek van eenige honderden yards rondom Ficcadillycircus. Misschien werd er minder gegeten dan ge woonlijk, maar over het algemeen werd een broodje met boter of koekjes gegeten bij de thee of chocolade, die men dronk. In één inrichting waren op een bepaald oogenblik ten minste 500 personen, die thee dronken, en men moest een half uur wachten, om plaats te krijgen. Tot nu toe had Lord Devonport het niet noodig gevonden, de natie te verzoeken, de afternoon-tea op te geven, die een van de vier maaltijden per dag is, welke zijn toege staan, maar men moest toch bedenken, dat juist bij dezen maaltijd ontzettend veel bloem en suiker verbruikt werd. Naar aanleiding van de nieuwe verordening op de openbare maaltijden, zegt de redacteur van de Times, dat een bezoek aan eenige van de Londensche restaurants hem overtuigde, dat men zich over 't algemeen aan de veror^ dening hield. Alleen wat één artikel betrof, werd meer gebruikt dan bij de dagelijksche rantsoeneering was voorzien. En dat artikel was brood. De redacteur zegt, dat in de meeste restaurants den bezoekers wel werd medegedeeld, dat de vleeschporties klein waren, maar de kellners zeiden niet, dat men niet meer dan twee ons brood bij het eten mocht gebruiken. In een Soho-restaurant was het heel gemakkelijk om twee broodjes in plaats van een te krijgen, en wanneer men visch besteld had, kou men nog extra bruin brood met boter bekomen. Het tweede broodje werd in vele gevallen niet opgegeten, en aan hst einde van den maaltijd bleven stukken brood op de tafel liggen, juist alsof er in 't geheel geen gebrek aan brood bestond. Het blad meent, dat, wanneer de hotelhouders niet definitief bepaalden, dat men niet meer dan één broodje kon krijgen, het onmogelijk zou zijn, de bepalingen te handhaven. Volgens de Daily Telegraph zijn de brood kaarten al bij den drukker. Dit wil echter nog niet zeggen, dat er dwangrantsoeneering zal worden ingevoerd. Alles hangt af van de broodbesparing door het publiek in de komende weken. Er zal geen moeite worden ontzien teneinde het publiek te bewegen, zich naar de vrijwillige rantsoeneering te schikken. Intusschen zullen de plaatselijke overheden op de hoogte worden gebracht van de ont worpen dwangrantsoeneering, wier bijzonder heden waarschijnlijk deze week openbaar gemaakt zullen worden. De meelfabrieken zijn nu ook onder staats toezicht gebracht. Het doel is, de hoeveelheid meel, die er voor brood wordt geleverd, te verminderen. Op een vergadering van boeren is erkend, dat er heel wat runderen, varkens en pluim gedierte geslacht zullen moeten worden, nu het beschikbare voeder aanmerkelijk vermin derd is. (St.) Wisselkoersen en aardappelprijzen. De Times wijst op den lagen stand der Duitsche wisselkoersen, en de waarde van den „Reichsmark" op acht pence stellende, komt het blad tot de conclusie, dat de zesde Duitsche oorlogsleening ten bedrage van Mk. 12.770 millioen, in werkelijkheid slechts 425.256.000 heeft opgebracht. Dit is nu wel eene heel scherpzinnige berekening, maar het gaat er mede als met de overbekende medaille, zij heeft namelijk eene keerzijde, en wel dezede groothandel- prijs voor aardappelen bedraagt op het oogen blik in Duitschland zes Mark per centenaar. Indien men nu de rekenmethode van de Times volgt, blijkt, dat naar dien maatstaf berekend zes mark eene waarde vertegenwoordigen van vier shilling. Daar de aardappelprijs voor den groothandel in Engeland oogenblikkelijk tien shilling per centenaar is, kan op grond dezer zeer eenvoudige becijfering worden aangetoond, dat de aardappelen in Engeland twee en een half maal zoo duur kosten als bij onze Oostelijke naburen, vooropgesteld natuurlijk, dat zij in Engeland verkrijgbaar zijn, wat lang niet altijd het geval is. De laatste aardappelen. Het in Kent gelegen dorpje Fernborough heeft de eer mogen genieten, op 21 April j.l. bij openbare verkooping de laatste aardappelen van den Engelschen voorraad aan den man te kunnen brengen. Volgens het verslag, dat de Westminster Gazette van de veiling geeft, schijnt het daar nogal Spaansch te zijn toe gegaan. Uit de-omliggende plaatsen was eene, groote schare kooplustigen samengestroomd naar de boerenhoeve, waar de aardappelen waren opgeslagen. Aangezien te verwachten was, dat het wel niet aan een ieder zou gelukken, een deel der begeerde aardvruchten machtig te worden, ontstond er een geweldig gedrang, waarbij de omheiningen het moesten ontgelden. Toen de verkooping een aanvang zou nemen, heerschte op het terrein een zoo volslagen wanorde, dat de politie er aan te pas moest komen. Eerst daarna kon de veiling een eenigszins regelmatig verloop hebben. Het restant der aardappelen werd ten slotte bij kleine hoopjes verkocht, die gemakkelijk een shilling per stuk opbrachten. Velen moesten echter teleurgesteld huiswaarts keeren. Eene vrouw met een baby bij zich, had een shilling en twee pence alleen voor de omnibus uit gegeven, ten einde de boerderij te bereiken. Drie dames kwamen per auto. Tegen tien uur 's ochtends vormden de kooplustigen, die met vieren in het gelid geschaard stonden, reeds een „Queue" van bijkans een Engelsche mijl lengte. TER NEUZEN, 8 Mei 1917. Naar we vernamen zullen dit jaar door omstandigheden in het drukkersbedrijf de boekjes van den hoofdelijken omslag voor deze gepieente niet verschijnen. Zaterdagmiddag was het gesnor van vliegmachinen boven onze stad zéér goed hoorbaar, doch onzichtbaar. Gisterenmorgen was een groot vliegtuig midden boven onze stad zeer goed zichtbaar. De 64-jarige J. Heijgelaar alhier, werk zaam aan de spiegelglasfabriek te Sas van Gent, is bij het verven van het luchtspoor naar beneden gestort, en overleden. In dit huisgezin ontvielen er de laatste tijden vele leden door den dood. Donderdag staakten een 35 tal grond werkers van den aannemer H. ten Siepe, werkzaam aan het graven van de nieuwe havenkom alhier, den arbeid inzake loonsver- hooging. Den volgenden dag echter boden zij zich weer aan om den arbeid voort te zetten. Het uurloon bestond uit 22 cent en was 24 cent geworden. Zij vroegen 30 cent. De aannemer nam ze terug in dienst tegen een uurloon van 26 cent. Ter Neuzen krijgt ook zijn oorlogstuintjes. Aan de - Scheldekade werden drie perceelen tuingrond verpacht voor f 50 per perceel per jaar. De heer S. I. de Braai kreeg twee, en de heer R. Thienpont een perceel, voor go- noemden prijs. Van af 12 Mei a. s. vervallen de treinen Drie Sehouwen—Ter Neuzen visa versa 27a en 29a, terwijl 27b en 28b gehandhaafd blijven, zoodat de vertreknren des Zaterdags dezelfde blijven als op de overige dagen der week. Zaamslag. Alhier had de verkooping plaats van de hofstede bewoond door de wed. J. Dieleman te Zaamslag, groot 128 gemeten 19 roeden. Kooper werd de heer L. de Regt alhier voor f880 per gemet, behalve f20 per gemet voor draineering aan den pachter te betalen. Bij de veiling van den boereninspan door den deurwaarder Ilendrikse uit IJzendijke ten verzoeke van den heer A. de Milliano te Philippine, a contant op 4 dezer gehouden, hebben de paarden hooge prijzen opgebracht. Zoo werd voor een bruine merrie, oud 8 jaar, met veulen, f 2300 besteed twoejarige paarden brachten f 1000 en meer op eenjarige paarden golden f775 en f880 en zoo vervolgens. Het hoornvee bracht minder op dan de twee voor gaande jaren tengevolge van gebrek aan vee voeder en schrale nog niet ontloken weiden. De duurste koe beliep 'f 400, vaarzen f 165 tot f190, kalveren f32. Vette varkens brach ten f 100 op; beviggende zeugen f70 tot f80. Hoenders f2 per stuk. De landbouwhalm ging aan goede prijzen van de hand. Voor veilingskosten werd tien procent be taald zonder korting voor contant. Een massa volk uit het 4de en 5de district was (naar deze belangrijke veiling vlak tegen de Duitsche wachten getogen, begunstigd door prachtig weder. Vrijdag stond terecht C. F. G., wonende te Koewacht, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal van f 500 ten nadeele van B. de Wijnne: Deze laatste een blinde man, ging bij de firma Waesberghe, die Zaterdags zitting houdt te Axel, geld wisselen en trof daar ook bekl. aan, die eveneens geld kwam wisselen, name lijk 70 francs, die hij en getuige A. de Blieck samen met smokkelen hadden verdiend. Bekl. heeft toen de Wijnne naar huis geleid, maar eerst zijn nog enkele bierhuizen bezocht. De Wijnne geraakte op dien huisweg ztjn geld en portefeuille kwijt en nu werd G. verdacht van diefstal van die portefeuille. Verschillende getuigen hebben veel geld bij bekl. gezien op den bewusten dag, en andere verklaren, dat hij alleen met de 70 francs bij zich naar Axel is gegaan. Bekl. bekende met de Wijnne te zijn uit geweest, maar ontkende hem bestolen te hebben. De officier van justitie, die er bekl. reeds op gewezen had, dat hij al eens tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens ver duistering, achtte het feit bewezen en vor derde anderhalf jaar gevangenisstraf. Zaterdagavond veroorzaakte een hevige knal op het station Vlake heel wat consternatie onder de reizigers' die uit elkaar stoven. Een geweer van een der militairen was plotseling afgegaan gelukkig" zonder iemand te deren.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2