Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e 11 t i n. Aanwijzing verkrijgbaar- stelling Levensmiddelen. HET HUWELIJK Stomme Zonden Duitschland, alsook wegens de bewering dat Bethmann Hollweg Donderdag een vredes voorstel zal doen. De markt sloot in gedemoraliseerden toe stand. De Manchester Guardian bespreekt in een hoofdartikel de mogelijkheid, dat de oorlog nog in den loop van dit jaar tot een beslissend einde komt, in verband met den duikboot oorlog. De grootste dienst, dien onze nieuwe bond genoot, de Vereenigde Staten, ons bewijzen kan, schrijft het Engelsche blad is het treffen van zoodanige maatregelen, dat een regelmatig verkeer over den Atlantischen Oceaan verzekerd wordt. Tengevolge van het gebrek aan scheepsruimte zijn wij niet in de gelegenheid onze macht ter zee ten volle te ontplooien. Wij voeren den strijd tegen Turkije met land-expedities, terwijl bij eene voldoende scheepsruimte de Turken door eene landing aan de Syrische kust, gemakkelijk zouden kunnen worden verslagen. Het is werkelijk een raadsel, waarom in de eerste jaren van den oorlog, toen er nog geen sprake was van een tekort aan schepen, niet een punt aan de Syrische kust, bij voorbeeld Alexandrid of Haifa door ons bezet werd. De verbitterde strijd, dien wij bij Gaza om het bezit van de zeeroute naar Palestina moeten voeren, levert een interessant commentaar op de omstandig heden, waaronder wij ons prestige ter zee hoog moeten houden. Wij bezitten de macht ter zee, doch beschikken niet over voldoende scheepsmateriaal om hiervan militair voordeel te kunnen trekken. Dit geldt evenzeer voor Mesopotamië. Indien men met behulp der zeemacht Alexandrid had kunnen bezetten, zou een betrekkelijk kleine, van uit deze basis opereerende legermacht, in staat zijn gebleken den Turkschen tegenstand spoedig te over winnen, aangezien alsdan de verbinding met Europa voor de Turken zou zijn afgesneden. Thans wordt de strijd gevoerd met zuiver militaire middelen, doch indien wij over eene onbegrensde hoeveelheid scheepsruimte te beschikken hadden, zou onze taak aanmerkelijk lichter zijn. Het militaire defensief der Turken is zeer moeilijk te breken." Niettegenstaande herhaaldelijk het tegendeel beweerd rwed, houdt de Berner Tagewacht vol. dat de Arbeiders- en Soldatenraad te Petro- grad. die uit Zwitserland teruggekeerde socia listen (de zoog. Leningroep) met begeestering heeft ontvangen. De Raad sprak zijne instem ming uit met het feit, dat Leuin met zijne partijgenooten via Duitschland is teruggekeerd, terwijl verder besloten werd eene overeenkomst in overeenkomst te nemen, volgens welke de terugkeer der Russische politieke emigranten in dien zin ware te regelen, dat als tegenpres tatie deze zouden worden uitgewisseld tegen zich in Rusland bevindende Duitsche burgerge vangenen. Volgens een particulier telegram uit Stock holm aan de Frf. Ztg. heeft de positie der Bols- hewiki te Petrograd zich na de aankomst van Lenin beduidend versterkt. Zij wenschen thans eene openlijke bestrijding der tegenwoordige regeering. Naar de „Djen" meldt werd eene vergadering belegd met het doel do Bolsche- wiki en de Menschewiki tot elkaar te brengen Lenin weigerde evenwel op een vergelijk in te gaan, en bualificeerde bij deze gelegenheid de officieele sociaal -democracie en de Arbei dersraad als een „dood ding". De Arbeiders- raad- aldus Lenin- laat zich door de rooversre- geering van Miljoekof misleiden. Dinsdag j.l. was het'40 jaar geleden dat de heer J. J. van den Ouden zijn intrede als onderwijzer deed aan de Chr. school, Jozina- straat alhier. Meester van den Ouden heeft in die 40 jaren vele kinderen onderwezen en ook veler liefde en achting verworven. Het was Dinsdag op school druk met de felicitatie's der leerlingen in ontvangst te nemen. Aan den avond van den dag vertegenwoordigde het dagelijksch bestuur der school zich ten zijnen huize om den jubilaris te complimenteeren. De voorzitter sprak hem woorden van waar deering toe en namens het bestuur werd de heer v. d. Ouden een mooie stoel aangeboden met gedenkkaart. De heer v. d. Ouden sprak woorden van dank en zeide dit fraaie geschenk zeer op prijs te stellen. Getroffen was hij dien dag door de hartelijke toegenegenheid die hem de jeugd betoond had. Gezellig werd er nog verhaalt over den tijd van voorheen, toen het zooveel anders was als thans op schoolgebied. Ook vereenigden zich des avonds de onder wijzers en onderwijzeressen zich rondom zijn tafel, die hem een Swan Vulpenhouder met toebehooren aanboden. Aan schriftelijke felicitatie's ontbrak het den jubilaris ook niet, en zoo is 1 Mei 1917 voor den heer v. d. Ouden een onvergetelijken dag geworden. Axel. Door notaris J. A. Dregmans werd ten verzoeke van den raad der Geref. kerk te Axel verkocht Een woonhuis met tuin in de Lange Noord straat, de voormalige pastorie Een schuur met tuin in de Gentsche vaart straat, breed plm. 9 M. en diep plm. 13 M. Beide koopen werden toegewezen aan den heer E. C. Oggel te Axel voor f7000. Een kerkgebouw en erf in de Stationstraat. Kooper werd de heer W. P. Dieleman Wz. te Axel voor f 5225. IJzendijke. Ook hier ondervindt men den last van het petroleumgebrek. Dit geldt natuurlijk het meest hen, die niet aangesloten zijn bij de electrische centrale. Om nu toch licht te kunnen maken, vragen er velen om aansluiting. Een 10-tal nieuwe leidingen kwamen reeds gereed, 40 andere aanvragen wachten op toezegging. Voorloopig zal aan aanvragen na 1 Mei niet voldaan worden. Meters kunnen niet geleverd worden. Daar om moeten nieuw-aangeslotenen per lamp betalen, berekend naar 60 ct. per maand. Het aanleggen is belangrijk duurder dan vroeger. Het kost nu in plaats van f7 van de 11 naar de f13. Deze prijs wordt berekend naar de hoeveel heid gebruikte materialen. Eindexamen H. B. S. in Zeeland. De commissaris der Koningin in Zeeland heeft, ter vervanging van den heer L. van Bruggen, directeur der R. H. B. S. te Goes, die wegens gezondheidsredenen als lid en voorzitter der commissie voor het afnemen der eindexamens van de Hoogere Burger scholen in Zeeland heeft verzocht, tot voorzitter benoemd den heer dr. II. G. ten Bruggencate, directeur der H. B. S. te Ter Neuzen, thans plaatsvervangend voorzitter, en tot plaats vervangend voorzitter den heer C. D. A. Zimmerman, directeur der R. II. B. S. te Middelburg en tot lid der commissie den heer dr. Chr. P. Haje, leeraar aan de R. II. B. S. te Middelburg. De ramp te Zierikzee. Van rijkswege zijn te Zierikzee benoemd de lieeren M. B. van Dorth, gemeente-bouw meester en P. M. Panny, aannemer, om de schade aldaar, ontstaan door de bomontplof fingen, op te nemen. Volgens de officieele opgaven werden 40 a 60 huizen zwaar en 240 meer of minder gehavend. De schade wordt globaal op 1% ton geschat. In opdracht van commandant Louwerse is een commissie, bestaande uit den gemeentearchitect, een gemeenteraadslid, tevens deskundige, en een bouwkundig op zichter, thans bezig de verwoesting in elk perceel afzonderlijk op te nemen. Er heeft zich een comité gevormd voor on middellijke hulp aan de talrijke onvermogende slachtoffers. Indien de betrokken natie het onheil vergoedt, worden de gelden terugbe taald aan de gevers. De uitgever van Luctor et Emergo is bereid giften in ontvangst te nemen voor de diep getroffen huisgezinnen te Zierikzee, waarvan er vele personen bijua alles verloren hebben door de ontzettende bommenverwoesting. Velen zullen deze menschen met een gave willen verblijden, om hen te helpen en uit dankbaarheid dat zij nog gespaard bleven voor zooiets vreeselijks. Men leze hieromtrent hetgeen wat hierboven is afgedrukt. Woendag werd het stoffelijk overschot van de drie slachtoffers van het onheil hetwelk de gemeente Zierikzee getroffen heeft, aan den schoot der aarde toevertrouwd. De lijkkisten, bevattend het omhulsel van Leijdekker en zijn pleegkind werden uit de twee lijkkoetsen in de stampvolle Katholieke kerk gedragen, waar voor de zoo plotseling aan het leven ontrukten een gezongen uit vaart werd gehouden, die een diepen indruk maakte. Na afloop der plechtigheid werden op de Katholieke begraafplaats de twee kisten in de groeve neergelaten. Het stoffelijk omhulsel van de echtgenoote van Leijdekker werd op de Protestantsche begraafplaats ter aarde besteld. Naar het Vad. verneemt, heeft de heer Patijn aan de Regeering de vraag gesteld of reeds vaststaat van welke nationaliteit de vlieger was, die bommen op Zierikzee liet vallen en welke stappen de Regeering denkt te doen om vergoeding van de materieele schade te verkrijgen. In de raadszitting werd door den heer Koopman een woord van hulde gebracht aan de militairen, en werd gevraagd of er van gemeentewege geen stappen kunnen gedaan worden om die menschen, die bijna alles hebben verloren en onvermogend zijn, eenigs zins schadeloos te stellen. De voorzitter deelde hierop mede dat de schade op last der militaire autoriteiten wordt opgenomen, en dat van regeeringswege aan de betrokken mogendheid om schadevergoeding zal worden gevraagd. Spr. heeft echter, daar een en ander nog lang kan duren, een regeling getroffen, nl. dat zij die onmiddellijke levens behoeften hebben verloren, in verrekening met het Burgerlijk Armbestuur voorloopig aan het noodige geholpen kunnen worden. Het Ned. Corr. Bureau in Den Haag meldt Uit het onderzoek van de overblijfselen der bommen, in den nacht van 29 op 30 April op Zierikzee geworpen, is gebleken, dat deze in vorm en materiaal volkomen overeen stemmen met de overblijfselen der bommen uit een Engelsch vliegtuig in den nacht van 8 op 9 Aug. 1915 op Cadzand neergekomen. Eenige der te Zierikzee gevonden scherven droegen Engelsche merken. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: J. Th. Gort, schippersknecht, aan boord, uit Sas van Gent. W. G. \an der Snel, zonder, Schoolplein 11, uit Overschie. J. Hamelink, veldarbeider, Q 111, uit Mon nikendam. C. de Maeijer, los werkman, O 218, uit Koewacht. J. de Kraker, landbouwersknecht, O 138, uit Zaamslag. G. M. G. II. Russel, adjunct inspecteur bij 's Rijks Belastingen, Westkolkstr. 8/10, uit Amsterdam. L. A. de Bokx, zonder, O 77, uit Hoek. Vertrokken: C. Meertens, dienstbode, Westkolkstr. 46, naar Hoek. L. M. Leunis, dienstbode, Brouwerijstr. 9, naar Middelburg. W. B. van de Velde, dienstbode, Nieuwe- diepweg 4, naar 's Gravenhage. L. Herrebout, werkman, O 155, naar Noord- Scharwoude. A. C. Donze, zonder, Donze Visserstr. 12, naar Bergen op Zoom. J. de Ruijter, veldarbeider, O 153, naar Oude Niedorp. J. L. Pladdet, veldarb., O 38, naar Biervliet. J. Corstanje, bakkersknecht, Dijkst. 72, naar Borssele. E. Simons, logementhoudster, Baandijk 36, naar Middelburg. J. F. van Strien, broodbakker, Noordstr. 79, naar Sluis. D. F. Dieleman, veldarbeider, P 81, naar Vessem. A. C. Guuter, dienstbode, Noordstr. 70, naar Sas van Gent. W. J, G. Frederiksen, dienstbode, Tholenstr. 10, naar Rotterdam. P. van Es, veldarbeider, O 24, naar Hoek. B. de Jager, tuinier, O 10, naar Rilland Bath. M. J. Kaas, dienstbode, P 73, u. Westdorpe. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen J. H. F. Remme te Oud-Beijerland. Bedanktvoor Randwijk en Lakermond J. H. Koster te 's-Grevelduin-Kapelle. Geref. Kerken. Bedanktvoor RijsoordJ. H. Jonker te Voorburg voor Stellendam en Ouddorp T. Sap te Gouda voor Schettens en Longerhout M. v. Alphen te Voorst; voor Midwolda: M. Post te Gees. Beroepen te DrogehamM. Elzinga te Grootegast. PREDIKBEURTE N. ZONDAG 6 MEI 1917. [Z o m e r t ij d]. Qereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. S. Groeneveld, vm. Bed. EI. Avondm. en nam. voortz. Bed. II. Av. en Dankz. Axel [Kerkdreef] 10 uur, Ds. A. Thielen en 3 uur, Leeskerk. Axel [Stationstraat] 10 uur, Leeskerk en 3 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9*/2 en 2'/ï unr, Ds. II. P. M. G. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds. H. v d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j uur, Ds. A. Timmerman en 2 uur, Ds. J. A- Raams van Asch. Sluiskil 9'/, en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'h en 2 uur, Ds. J. T. B. Ilugen- holtz. Zaamslag 9Vs en 2'/ï uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/i en 2'/s uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/2 uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen ö'/j uur, Evangelisatie. Heden slaagden voor het examen voor on derwijzer de lieeren Jac. Deij en P. Kaan alhier, beiden leerlingen der Chr. Normaal school te Ter Neuzen. Een nieuwe stoomtrawler, Westland, IJM 132, van de N. V. Noordzee Expl. Mij. te JJinui- den is gisteravond te 71/3 nur ter hoogte van Terschelling zonder waarschuwing door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De bemanning, waaronder één gewonde, is door een anderen stoomtrawler te IJmuiden aan gebracht. Reuter seint uit Londen, d.d. 3 Mei In het Lagerhuis zeide Mc Namara, in antwoord op een desbetreffende vraag, dat er geen nieuwen stoomvaartdienst van Nederland naar Southwold is ingesteld. Wij zijn natuur lijk geen voorstanders van een overeenkomst met de Duitsche regeering. De Britsche Regeering heeft de Neder- landsche Regeering toegestaan, om voor een bepaald aantal reizen een schip uit tc zenden, ten einde verschillende Nederlandsche, in Engeland gestrande passagiers en zeelieden te verschepen. Geen goederen of mails zullen worden vervoerdevenmin zullen passagiers van Nederland naar Engeland worden over gebracht. Naar we vernemen is de toestand van prof. dr. J. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, zeer zorgelijk. De afgeloopen week zijn te Hoek van Hol land voor export naar België en Engeland ruim 6600 nuchtere kalveren geslacht. In een gisterenavond te Utrecht gehouden bijeenkomst is, na een inleiding van prof. dr. Ph. van Kohnstamm, uit Amsterdam, besloten tot stichting van een volksuniversiteit aldaar. Deze bijeenkomst werd 0. a. bijgewoond door de Tweede Kamerleden dr. van'Leeuwen en mr. Ter Spill, den burgemeester en de wethouders Kettlitz en De Wilde. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht en de burgemeester van Utrecht werden tot eerevoorzitters benoemd. KAAPSTAD, 1 Mei (Reuter). De eerste Mei is in Zuid-Afrika kalm verloopen, uitge zonderd te Johannesburg, waar een groote menigte samenrotte. Na in optocht en vader landslievende liederen zingend door de straten te zijn getrokken, ontmoetten de betoogers voorstanders van den oorlog, die de open luchtmeeting in de war stuurden en het spreekgestoelte, tegenover het stadhuis opge steld, in brand staken. Vervolgens werd op de voornaamste agitators voor den vrede jacht gemaakt, werd het internationaal socialistisch bureau geplunderd en de boeken en verdere bescheiden verstrooid. Middelburg, 3 Mei. Boter f 0,90 a f 1, voor particulieren f 1, per l/i kilo. Eieren f 8,30, voor particulieren f 8,70 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 5 Mei 0.29 0.46 Zondag 6 1.3 1.20 Maandag 7 1.36 1.53 Dinsdag 8 2.11 2.28 Woensdag 9 2.47 3.6 Donderdag 10 3.25 3.46 Vrijdag 11 4.8 4.30 Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling bij gelegenheid van mijn 40 jarig jubileum op 1 Mei j.l. ontvangen, betuig ik, ook namens mijne Echtgenoote, mijnen welgemeenden dank. Ter Neuzen. J. J. VAN DEN OUDEN Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 712 MEI geldig zullen zijn voor Aardappelen bon 110. 2, 3, 4, 5 en 6 2e serie Bak en braadvet bon no. 6, le Varken svleesch 6, le Groene erwten „5, le Rijst 4, le Ter Neuzen, 4 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IIUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bon No. 4 voor rijst mag slechts 0.200 K.G. worden afgegeven. Bij J. II. KOK te Kampen verscheen de 4_ geheel herziene druk van Geneesheer-Directeur te Ermelo Een uitnemend boek voor Gehuwden en Verloofden, met geneeskundige wenken, nuttige raadgevingen en ernstige waarschuwingen, maarvan in korten tijd reeds de VIERDE DRUK is verschenen. Boor de gansche Chr. Pers dringend aanbevolen. Prijs f2.25, in stempelband f2.85. Vraag uitvoerig prospectus. Een waarschuwend woord voor onze jongelieden door met een inleidend woord van Dr. A. DUPONT Prijs f 0,60 W Ouders, lees dit ernstig en teer geschreven boekske en geef het uw kinderen in handen. Beide uitgaven zijn verkrijgbaar in eiken Boekhandel en bij den uit gever J. H KOK te KAMPEN. De duikbootoorlog. De Russische Revolutie. TER NEUZEN, 4 Mei 1917. In den grond geboord. De dienst op Engeland. Prof. Dr. J. Woltjer. Uitvoer van nuchtere kalveren. Een Volksuniversiteit te Utrecht. Een Meidag te Johannesburg. DOOR Dr. A. DUPONT JOHANNA BREEV00RT

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2