KANTOOR CEDFEID. HERAUT. AUTOMOBIELEN ti Minr. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. B u r g e r 1 ij k e Stan d. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie 11. Melkprijzen, alle werkdagen geopend P. J. VISSER. Ter Neuzen. Toen was het gebruik van chilisalpeter een onbewuste sleur en men geloofde zoo nog half en half, dat ze toch wel te vervangen zou zijn b.v. door ammoniak, kalkstikstof of andere. Men deed het wel niet, maar men had toch een vaag idéé, dat het wel zou kunnen. Nu is dat vage idéé absoluut ver dwenen. Nu men de chilisalpeter geheel of gedeeltelijk missen moet, nu ze althans slechts met heel wat moeilijkheden en in beperkte hoeveelheden te krijgen is, nu roept, nu schreeuwt men slechts om chilisalpeter, men vraagt niet om zwavelzuren ammoniak, niet om kalkstikstof, men wil slechts chilisalpeter. Nu men ze missen moet, nu begrijpt men, dat men niet zonder haar kan. En al dat geschreeuw om chilisalpeter is wel het beste bewijs, dat er op stuk van zaken maar één stikstofmeststof is, één waarbij alle andere niet veel schijnen te beduiden. „Chilisalpeter" roepen de boeren„als we maar chilisalpeter krijgen," dan komt de zaak in orde. En geen wonder. Er is geen enkele'meststof, waarvan men zoo direct het nuttig effect bespeurt. Veertien dagen nadat men de chilisalpeter gezaaid heeft, begint het gras ernaar te groeien schiet de tarwe omhoog en wordt ze donker groenstaan de suikerbieten in rijan enz. Er is geen enkele meststof, waarvan een hooger procent in den bodem tot zijn recht komt dan van chilisalpeter als men ze tenminste onder geen ongunstige omstandigheden, zooals plasregens e.d. zaait immers chilisalpeter lost in zijn geheel op en de planten hebben de gelegenheid de gansche hoeveelheid tot zich te nomen. Het is dan ook te hopen voor de landbouwers en wie beseft het tegen woordig niet voor ons allen, dat er nog wat chilisalpeterschepen ongehavend binnen- loopen. In November 1915 werd bij een hovenier buiten Utrecht, des morgens in de vroegte, toen de bewoners naar de markt waren, ingebroken. De dieven hadden het raam opengeschoven en uit de woning een ijzeren geldkistje ontvreemd, waarin aanwezig waren drie stukken Nederlandsche Staatsschuld van f 1000 elk, eenige spaarbankboekjes waarop tot een gezamenlijke waarde van f5000 ge boekt was en nog een aantal familiepapieren, eigendomsbewijzen enz., alles in een bundeltje bij elkaar gebonden. Onzekerheid bestond of zich in het kistje bovendien nog drie bank biljetten van f25 bevonden hadden. Op den dag van het misdrijf werden wel een tweetal personen aangehouden, die zich op eenigszins verdachte wijze in de nabijheid van het huis hadden opgehouden, maar daar men anders niets tegen hen kon aanvoeren, moesten zij op vrije voeten worden gelaten. Van het verdwenen kistje werd niets ontdekt, totdat het eenige weken geleden bij toeval is opgehaald uit een sloot in de nabij heid der woning. liet kistje was nog gesloten en blijkbaar door de dieven, die zich achtervolgd zullen gewaand hebben, onmiddellijk na het plegen van de daad in het water geworpen. Toon de justitie het deed openen, was het vol met slootwater en bleek, na de verwijdering van het water, de inhoud onherkenbaar, Na anderhalfjaar te zijn blootgesteld geweest aan de inwerking van rottingsbacteriën was de papierenbundel veranderd in een vieze, onaan genaam riekende, slijmerige massa, waaraan men niet kon raken of de boel viel in elkaar. Boorde men er in met den vinger, dan bleek de breipap een kern te hebben van een ietwat steviger substantie. Wat met dit onsmakelijke rommeltje te doen Voor een gewoon mensch was 't nergens goed voor dan om zoo gauw mogelijk in den vuilnisbak gegooid te worden maitr zoo dacht natuurlijk de justitie er niet over, die moest en wilde weten of nog was na te gaan of er van den inhoud iets verdwenen was en zoo hoopte ook de eigenaar niet dat het zaakje zou afloopen. De ver buiten Amsterdam bekende justitie- scheikundige, de heer C. J. van Ledden Ilulsebosch werd met het modderpoeltje opgescheept en hem werd verzocht nu maar eens te vertellen wat het vroeger geweest was. En waarlijk, hij heeft het wonder volbracht. De heer Ilulsebosch bemerkte al spoedig dat de viezigheid, welke de buitenste laag van de weeke papierprop uitmaakte, bestond uit de door de bacteriën verteerde lijm, die zich in de papieren bevonden had en dat de verwijdering daarvan de wel zeer beschadigde maar toch minder volkomen verteerde resten van den bundel zou moeten bevatten. En dit vastgesteld zijnde toog hij aan het werk. Alles „droog" te behandelen zou niet gaan, want, zooals gezegd, bij de minste aanraking viel de tot vezels verpoederde massa in elkaar. Hij besloot daarom het proces, dat volstrekt niet van chemischen aard kon zijn, maar „mechanisch" volvoerd moest worden, onder water te verrichten on zoo is 't gelukt, hoofd zakelijk door het aanbrengen van juist bere kende stroomingen bewegingen in dat water, af en toe, een laagje van de stof omhoog te doen gaan, ze dan vliegensvlug te ouderschep pen en daarna te drogen en te harden. Aldus is, stukje voor stukje, zooveel van de verloren gewaande paperassen te verschijn gebracht, dat zonder een oogenblik van twijfel geconsta teerd kon worden, dat alle drie de effecten en alle vijf de spaarbankboekjes zich nog in het kistje bevonden toen dit in het water geworpen werd. Hetzelfde, maar dit was een zaak van minder belang, kon ook nog aangetoond worden van de rest van den inhoud. Er was dus niets uit onvreemd en 't staat zoo goed als vast, dat de Staat der Neder landen aan den eigenaar certificaten ter ver vanging van de vergane effecten zal ter hand stellen en dat ook de spaarbank van de stad Utrecht, van welke de boekjes afkomstig waren, niet aarzelen zal hem duplo's te verschaffen. Verder heeft het onderzoek onwederspreke- lijk aangetoond, dat de drie bankjes van f25, waaromtrent twijfel bestond, niet in het kistje waren aanwezig geweest. Bankpapier toch bestaat uit een grondstof, waarvan het bekend is, dat zij veel langer weerstand biedt aan de inwerking van water en de daarin aanwezige bacteriën en niets is gevonden wat ook maar in de verte op bankbiljettenpapier geleek. Zoo is niets verloren en heeft alleen Van Ledden Hulsebosch een pluim te meer op zijn speurdershoed te steken. (N. v. d. D.J Men schrjjft uit Friesland aan de „N. C." Op de boeren boeldagen en jaarmarkten zijn thans de melkkoeien wel f75 goedkooper dan eenige weken geleden. Niemand koopt bij gebrek aan voeder en gras. Schapen en lammeren, evenals biggen, zijn spotgoedkoop. Zesweeksche biggen worden betaald met f5 per stuk. De burgerij gaat ze nu koopen en slachten. Men schrijft aan de N. R. C. De Pruisische minister van landbouw beveelt de veldkraaien ten zeerste aan als volks voedsei. De eigenaars van groote bosscheu met kraaienkolonies moeten óf voor eigen rekening de jonge veldkraaien schieten óf aan anderen daartoe verlof geven. Wie geen geweer bezit, of wie de jachtmunitie te kost baar vinden, moet de jonge kraaien uit de boomen schudden, vóór ze kunnen uitvliegen dat is zoo ongeveer einde April en begin Mei. Het uithalen der kraaieneieren heeft weinig doel èn omdat de opbrengst voor de volks voeding weinig beteekent én ook omdat de eiereji vaak al bebroed zijn, als ze worden uitgehaald. Landraden en hoofden van politie moeten verder de poeliers in de steden aan sporen, kraaien op te koopen en hiervoor aanvragen in de dagbladen te plaatsen. Jonge kraaien moeten vóór de verzending voldoende worden afgekoeld, om bederf te voorkomen. Het dooden van spreeuwen, waarop reeds zoo herhaaldelijk is aangedrongen, kan de minister niet aanbevelen, omdat het voordeel niet zou opwegen tegen de schade, daardoor aan den land- en tuinbouw toegebracht. Menige huisvrouw zal nu wellicht het hoofd schudden en zeggen: „Wat, kraaien zullen we nu eten Maar laat zij dan eens in de leer gaan bij Art.ur Feldhaus te Berlijn- Charlottenburg, die zegt„De kraai is een goedsmakend, vetrijk voedingsmiddel. Degenen, die wel eens kraaien gegeten hebben, zullen met mij durven verzekeren, dat het vleesch van jonge veldkraaien, bonte en zwarte kraaien buitengewoon smakelijk is. Zijn smaak her innert aan dien van jonge 'duiven. Oude kraaien zijn natuurlijk ook te gebruiken, maar zij moeten langer braden of koken, daar hét vleesch zeer taai en vezelig is. Men moet echter een kraai niet plukken, maar haar 't vel afstroopen. Het roodachtige vleesch ziet er smakelijk uit. Oude kraaien hebben 75 tot 150 gram vet." Aan het hof te Weimar komen jonge kraaien reeds tal van jaren op de spijskaart voor. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Kobus. Wel Krelis, wat heb ik me ver kneuterd over uw wedervaren in den droom. Me dunkt ge hebt een moeilijken nacht gehad. Krelis. Nu jongen, ik had bij het opstaan het gevoel of ik veertien dagen gedorscht had. Toch was het me een voorrecht een blik te mogen ontvangen in de bijzonderheden van de stad, (de oplossing evenwel is nog niet gevonden want waarlijk, had u deze zaak meegemaakt, ge zoudt, gelet op uw zenuw leven, er niet doorgekomen zijn. Kobus. Ik geloof het gaarne, mijn waarde, maar vvat heb ik gehoord Konit er een waterleiding in deze streek Krelis. Ja, wis en zeker. Verschillende gemeenteraden hebben zich al beziggehouden met het behandelen der eerste kosten af 0,10 per inwoner. Kobus. Dus de eerste stap is gezet. Wat dunkt u, zou het geen gewaagde onderneming zijn Krelis. GewaagdNu aan alles is risico verbonden, maar in de commissie zitten zulke knappe en ter zake kundige menschen, dat het haast onmogelijk is te gelooven, dat dit mislukken zal. Kobus. Zoo, dit kan wel waar wezen doch ik voor mij had maar liever gezien, dat ze met het beginnen gewacht hadden tot na den oorlog. Krelis. Ho, ho, jongen, nu zijt ge weer te zwartgallig. U begrijpt wel na den oorlog is er zoo veel op te knappen en zal alles zoo duur worden, dat er geen beginnen aan ge maakt is. Bovendien Luik en Leuven zijn niet op één dag verwoest. Men moet een begin maken, en als dat begin dan maar op goede gronden rust, volgt de rest wil. Denk er om, het zou voor deze streek zooveel waard zijn, voortdurend van goed water voorzien te zijn. Zie eens wat een moeite en zorg er in een drogen zomer door menig huismoeder geleden wordt om alles netjes en zindelijk te houden, let er op, dat epidemieën ook menigvuldig voorkomen door gebruik van minder goed water. Is het geen groot voorrecht, vooral in de zomermaanden, om zich enkele malen des daags te kunnen baden Kobus. Zeker mijn vriend, ik geef u dit gaarne toe, maar ge moet ook verder willen zien. Krelis. Hoe dan Kobus. Weet ge dan niet, dat uwe ge meente bij het tot stand komen van de water leiding dadelijk voor buitengewone onkosten komt te staan. Krelis. Welke dan Kobus. Wel heel het westeind moet dan opnieuw gerioleerd worden, daar de tegen woordige buizen het overtollige water niet kunnen voeren. Wat zal dat niet kosten? Krelis. Dat weet ik niet, beste Kobus, ge zijt toch een practisch man, daarop te wijzen. Het is goed, dat ge me daarop attent maakt. Wellicht kunnen de overige gemeenten bij het tot standkomen daarmede rekenen en zullen wellicht hun aandeel ook in de kosten mee helpen dragen. De totstandkoming is ook in hun belang, en wanneer mijn gemeente mocht wei geren mee te doen om de door u genoemde redenen, welnu, het was in hun eigen welbe grepen belang, dat ze mede hielpen dragen. Kobus. Dat is nog niet zoo gek uitgedrukt zoover had ik nog .niet gedacht. Krelis. Nu laat de heererr het maar eens uitmaken. Misschien neemt men gaarne notitie van goede opmerkingen en uw mededeeling is niet van grond ontbloot. Kobus. Ik hoop dat de voorzichtigheid zal betracht worden. Krelis. Nu daaromtrent kunt ge zoover ik oordeelen kan wel gerust zijn. Kobus. Ongemerkt hebben we wat lang gekeuveld, de tijd schiet ongemerkt op en Jansje zal verlegen worden, niet wetende waar ik blijf. Krelis. Ge hebt gelijk vriend. Laat ons scheiden. Van harte het beste. Volgende maal hopen we weer wel eens een onderwerp te hebben. Gegroet Zaamslag Hedenmiddag had de instel plaats van de hofstede van F. Michielsen. Deze hofstee, groot 206 gemet werd ingesteld op f210,000. Over acht dagen zal notaris Dumoleyn deze stcê definitief verkoopen. Uit Zierikzee wordt aan het Persbureau Vaz Üias geseind, dat de op Zierikzee ge worpen Bommen van E n g e 1 s c h maaksel zijn. Naar wij vernemen, is het onderzoek, giste ren te Zierikzee door de militaire overheid ingesteld, jin verband met het werpen van bommen op d;e plaats, afgeloopen en wordt het ambtelijk rapport daaromtrent heden bij de autoriteiten verwacht. De correspondent van het Persbureau Vaz Dais te Zierikzee deelt omtrent het gebeurde nog het volgende mede: Het ^as een verschrikkelijk bange nacht, dien de ingezetene van Zierikzee hebben door gebracht. Eensklaps werd schier de geheele bevolking door het geweld van neergeworpen bommen uit haar slaap wakker geschud. Aan vankelijk wisten velen niet wat er gebeurde, maar alras bemerkte men, dat bij tusschen- poozen een vijftal bommen uit een vliegtuig waarvan men het snorren kon hooren, op de stad geworpen werd. Alles snelde de straat op, angstig en gejaagd en weldra ontwaarde men, dat niet alleen groote stoffelijke schade aan tal van huizen, vooral aan de Oude Haven en in de dicht bevolkte arbeidersbuurt was aangericht, maar dat ook een drietal men- schenlevens te betreuren viel. Een man, een vrouw en hun pleegkind waren de slacht offers van de ramp geworden. Leydekker, aldus is de naam van den man, onderhield een hoogst bejaarde vader. Hij stond als een zeer oppassend man bekend Een bom had zijn huis totaal verwoest. In de slaapkamer van mevrouw Polvliet en haar kind waren zulke ontzettende verwoes tingen aangericht, dat het een wonder is, dat ze in het leven bleven. Het kind, dat in een klein ledikantje lag, hetwelk geheel verbrijzeld werd, bekwam in het gezichteenige schrammen. Zondag zweefde ook overdag een vliegtuig boven de stad. Men kon, omdat het hoog vloog, de nationaliteit niet onderscheiden. Een der bommen viel op een perceel in de Molenstraat, waar het huis met 10 bewoners, de familie Tromp, waarvan acht kinderen, die ongedeerd bleven, instortte. De vijfde en zesde bom vielen buiten de stad in het water bij de gasfabriek en in den grond bij de zoutkeet. De ruïne is ontzettend. Nog nooit aan schouwde men zoo iets en men staat verbaasd, dat nog niet méér dooden en geen enkele ernstige gewonde is te betreuren. Nog steeds is de drukte in de omgeving der ruïne groot. De bewoners zijn nog niet geheel tot rust gekomen. DAGEN. Voorm. Nam. W oeusdag 2 Mei 10.42 11.8 Donderdag 3 11.31 11.52 Vrijdag 4 0.11 Zaterdag 5 0.29 0.46 Zondag 1.3 1.20 Maandag 7 1.36 1.53 Dinsdag 2.11 2.28 J. A. DONZE E. R. M. LO E K E M E IJ ER. Ter Neuzen, 27 April 1917. V* Heden behaagde het den Ileere van leven en dood van onze zijde weg te nemen onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder CORNELIA ROUW, Wed. Jac. van Drongelen, in den ouderdom van 83 jaar 1 maand en 2 maanden. Wed. F. WILLEMSEN—Van Drongelen en Familie. Zaamslag, 29 April 1917. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat met ingang van heden I MEI de verkoopprijs der consumptiemelk aan de verbruikers wordt 13 cent per Liter. Ter Neuzen, 30 April 1917. De Burgemeester voornoemd, J. IIUIZINGA. Met ingang van I MEI a. s. zal het kantoor te TER NEUZEN van Ls. van Waesberghe-Janssens, Bankier en Commissionair, Ter Neuzen Telefoon no. 35. HulstTelefoon no. 3. Een derde MEDELEZER gezocht, die de bladen kan behouden. Adres te bevragen bij den uitgever van dit blad. TELEFOON 24, Een wonder van opsporingskunst. De gevolgen van het koude weer. Kraaien ais volksvoedsei. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. Willem Meijer, oud 19 j jm. en Aaltje de Visser, oud 20 j., jd. 27 April. Jan Adriaan Donze, oud 51 j., weduwn. en Elizabeth Remina Maria Loekeingjjer. oud 47 j.. jd. Gerardus van Driel, oud 30'j, jm. en Jacoba Cornelia de Regt, oud 32 j., jd. Jacob van der Est, oud 23 j., jm. en Jacomina Elizabeth Michielsen, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 April. Klaas Westra, oud 23 j., jm. en Prina Magdalena Hamelink, oud 18 j., jd. Jan Theunis Gort, oud 21 j., jm. en Suzanna Elisabeth Stoffijn, oud 22 j., jd. Cornelis Wilhelm Johannes Pieter Lief broer, oud 24 j.,jm. en Adriana Cornelia Donze, oud 25 j., jd. Geboorten. 23 April. Pieter Jan, z. van Marinus de Jonge en van Janna Cornelia Smallegange. 24 April. Pieternella Johanna, d. van Cornelis Schoon- akker en van Cornelia Jacoba Pieternella Faas. 26 April. Maria Goertruida en Louis Anthonie, d. en z. van Louis Meulenberg en van Cathalina van der Ilage. 27 April, Janneke Maria, d. van Jacobus Platteeuw en van Susanna Maria van der Meer. Cornelis Andries, z. van Jan van IJk en van Elisabeth Catharina Dieleman. Janua Geer- truida, d. van Pieter Cornelis Geensen en van Janna Cornelia de Mul. 28 April. Jan Abraham, z. van Willem Oostdijk en van Adriana Francina Faas. Baukje, d. van Pieter Huibrecht Hendrikse en van Sjoukje Kooistra. Overlijden. 23 April. Cornelis Pieter Witte, oud 8 j., z. van Jan en van Maria Wolse. 25 April. Geleijn Verheijke, oud 74 j., echtg. van Janna Westerbeke. 27 April. Pieternella Hame link, oud 82 j., echtg. van Daniel de Doelder'. De Bommen op Zierikzee. Hulst, 30 April. Per 100 K.G. Tarwe f 15,a fwintergerst f 14,— a f zomergerst f 13,75, a f haver f13, a frogge f 13,a f erwten f af witteboonen f40,— a f45,—.bruine booneu fa fduivenboonen f 17.a f21,— paardenboonen f 17,— a f 23,—, lijnzaad f 40,— a f 43,—aardappels f 0,a f0, Koolzaad pei zak van 106 liters f55,— a f 60,— 6 8 Ondertrouwd EN zijn van 9 uur v.m. tot I uur n.m.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3