Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidbouwberichteii. haar verschijning door onze kustbatterijen buiten gevecht gesteld. De drie inzittenden en de vliegboot konden geborgen worden. De aanval op Margate. BERLIJN, 28 April. (Wolff.) Officieel: Duitsche zeestrijdkrachten hebben in den nacht van 27 dezer een onderneming tegen den Theemsmond uitgevoerd. Toen geen tegenstander ter zee opdaagde hebben zij de haven van Margate en de daartoe behoorende verdedigingswerken fel beschoten. De vijande lijke landbatterijen beantwoordden het vuur lievig, maar zonder succes. De onzen zijn zonder schade of verliezen teruggekeerd. Roodhuiden op het oorlogstooneel. Volgens een telegram uit Geneve aan „La Belgique" heeft de regeering der Vereenigde Staten een oproep tot de Amerikaansche jon gelingschap gericht ten einde de beschikking te verkrijgen over circa honderd duizend jonge mannen, die bereid zijn eene officiersopleiding te volgen. Ook zullen binnen niet al te langen tijd roodhuid-indianen op het oorlogstooneel verschijnen. Het senaatslid Pemrose heeft althans voorgesteld een tiental cavallerie-re- gimenten te vormen, bestaande uit roodhuiden. Indien dit gelukt, zullen de betreffende Rood huiden bij wijze van belóoning het Ameri kaansche burgerschap verkrijgen. De toestand in Griekenland. Volgens berichten uit Parijs aan de „Neue Zürcher Zeitung" is te Athene weder eene kabinetscrisis uitgebroken. De Minister-pre sident Lambros heeft aan den koning mede gedeeld, dat het geheele ministerie wenscht af te tredenevenwel heeft de koning de ontslagaanvrage nog niet ingewilligd. De Engelsche gezant Elliot had verder eene lange bespreking met koning Konstantijn, waarbij hij dezen omtrent de verschillende grieven der geallieerden inlichtte. Te Parijs loopt het gerucht, dat de Entente eindelijk ten aanzien van Griekenland tot overeenstem ming is gekomen, zoodat binnen weinige dagen belangrijke gebeurtenissen tegemoet zouden kunnen worden gezien. Amerika leent. Bij het vervolg der conferentie tusschen den Minister van Financiën M. C. Adoo en den gouverneur van de Engelsche bank lord Cunliffe en andere leden van de Engelsch-Fransche mis sies werd Donderdag overeengekomen, dat Amerika voorloopig de voornaamste geallieer den 50Ó millioen dollars per maand zal ver schaffen. Hiervan zal Engeland 200 millioen, Frankrijk 150 millioen, Rusland 100 millioen en Italië 50 millioen ontvangen. Uit Duitschland. BERLIJN, 27 April (Officiee.) Den laatsten tijd wordt door onverantwoordelijke individuen het gerucht verspreid, dat het voornemen be staat het broodrandsoeri voor den volgenden tijd wederom te verlagen. Dit gerucht is uit de lucht gegrepen. De aanwezige voorraden geven volkomen waarborg dat de de thans aan de gemeentebe sturen overgedragen hoeveelheden meel ver der verstrekt zullen kunne worden. Het publiek zou zich zeer verdienstelijk ma ken door aangifte te doen van de verspreiders van zulke onrustwekkende geruchten. Tegen duikbooten. In de Times History of the War vinden wij, met een foto toegelicht, gewag gemaakt van een, ons nog onbekend middel, dat de Engelschen tegen duikbooten gebruiken. Een snelvarende patroeljeboot heeft een duikboot ingehaald, maar deze was bijtijds onderge doken. Op de plek nu, waar vermoed wordt dat de duikboot zich onder water bevindt, laat de patroeljeboot een bom in het water vallen die onder water ontploft, op de diepte die van te voren bepaald is. Daartoe is er aan de bom een toestel aangebracht. Zulke bommen kan men natuurlijk ook uit een vliegtuig laten vallen. (N. R. C.) Het aanstaande Italiaansche voorjaarsoffensief. Aangaande het komende Italiaansche offen sief verneemt Reuter uit gezaghebbende Italiaansche bronHet is duidelijk dat de Oostenrijkers en Duitschers voor het Fransch- Engelsche offensief aan het Westelijk front teruggekeerd waren tot generaal Hötzendorff's geliefkoosde plan betreffende een inval in Italië. Toen men echter de plannen van zulke krijgsverrichtingen begon uit te werken, verdween, vooral na de jongste mislukkingen bij Gorizia (Görz) en in Frankrijk, gaandeweg de hoop, die men gekoesterd had. Vandaar een plotselinge verandering van houding. Gedurende den heelen tijd die aan het alge- meene publiek een winterpauze zonder bij zondere voorvallen in de krijgsverrichtingen toescheen, welke aan buitengewoon zwaren sneeuwval geweten moest worden, zijn de Italianen (hoewel een actief offensief aan de drie Italiaansche hoofdfronten van Trente, Cadora en Isonzo feitelijk stil stond) druk in de weer geweest met de versterking van hun stellingen en de zorgvuldige toebereidselen voor een voorjaarsoffensief. Geen bijzonderheid, die van nut kon zijn, vooral in Trente, om het oorspronkelijke voordeel waarin de Oosten rijkers waren, teniet te doen, is verwaarloosd. Er zijn wegen, spoorwegen en telegraaflijnen aangelegd en een groote hoeveelheid artillerie en munitie is opgehoopt. De vertraging in het openen van het Itali aansche offensief is vooral te wijten aan het ongunstige weêr en verder te verklaren uit het plan, dat Cadorna vermoedelijk heeft, om een verpletterenden slag aan het geheele front toe te brengen, wat t.otdusver niet doenlijk was. Het is zeker dat het offensief niet langer vertraagd zal worden dan noodig is om zijn volkomen succes te verzekeren. Het initiatief is evenals bij den plotselingen aanval verleden jaar tegen Gorizia stevig in handen van de Italianen, die daar ongetwijfeld ten volle gebruik van zullen maken. TER NEUZEN, I Mei 1917. Een algemeen geacht en in vele kringen bemind man viert op dezen dag een niet alle- daagsch jubileum. De heer J. J. v. d. Ouden herdenkt dezen lsten Mei zijn 40-jarige loopbaan bij het christelijk onderwijs. In breeden kring heeft zich de heer Van den Ouden sympathie weten te verwerven. Op schoolgebied staat hij bekend als een bekwaam en ijverig onderwijzer, die het Chr. onderwijs met hart en ziel dient. Vele oud-leerlingen hebben van de jaren, onder zijne leiding op de chr. school te Ter Neuzen doorgebracht, de aangenaamste en dankbaarste herinneringen. Op het terrein van het chr. vereenigings- leven is de heer Van den Ouden geen onbe kende. Directeur van zangvereeniging, leider van Zondagsscholen, bestuurslid van onder- wijzersvereeniging, secretaris van den Scho- lenbond, het zijn alle betrekkingen, die ge tuigen van de opgewektheid en den ijver, welke de heer Van den Ouden ook op dit gebied kenmerken. Mogen nog tal van jaren hem geschonken zijn. Wij bieden hom op dezen dag onze welge meende wenschen. In de gehouden vergadering voor de oprichting eener Ambachtsschool alhier, deelde de heer De Groot, Inspecteur over het Am- bachtsonderwijs mede, dat voor eene inrichting zooals hij die zich hier denkt, overeenkomstig die op andere plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen voor inrichting van het gebouw enz. noodig acht eene annuiteit van f2700 'sjaars. Voor het geven van onderwijs in timmeren, smeden en schilderen, en eene avondvakteekenschool, raamt hij de uitgaven op f 12,650's jaars. Om tot dit bedrag aan ontvangsten te geraken wordt o. m. noodig geacht particuliere bijdragen tot een bedrag van f500 'sjaars, eene ge meentelijke subsidie van f 1650. en subsidie van omliggende gemeenten tot een bedrag van f 500. Met het afgraven van derrie, een goed brandbaar veensoort, wat bij onze dijken en wallen rijkelijk gevonden wordt, is een groot bedrijf ontstaan. Zeer velen trekken er op uit om derrie te gaan steken en wagons vol gaan de stad in, om verkocht te worden tegen 30 cent per zak. Te Breda slaagde voor onderwijzer de heer E. van Hecke van Sluiskil. Hoek. Door B. en W. dezer gemeente is de verkiezing voor lid van den gemeenteraad, in de vacature Geelhoedt bepaald op 18 Mei a. s., de stemming op 31 Mei en de herstem ming op 12 Juni d.a.v. Axel. Jl. Zondagmiddag zag een man, die terwijl zijne vrouw naar de kerk was, thuis- wachtte, een hoop menschen bij het kanaal staan. Uit nieuwsgierigheid gedreven, begaf hij zich er heen. Toen hij er bij kwam, zag hij tot zijn ontzetting, dat zijn 4-jarig zoontje dood uit het water was gehaald. Het kind was al spelende te water geraakt en ver dronken. Geheel zonder zelfverwijt zal ook deze vader wel niet zijn. 't Is helaas een maar al te betreurenswaardige gewoonte van vele ouders, om ook op Zondag hunne kinderen langs dijken en wegen te laten slenteren. (Corr.) Hulst. In de laatste twee, drie weken met den grooten brandstoffenood is er in bosschen rond de stad ongevraagd gekapt, en zijn hier en daar ook bokdammen en heiningpalen weggehaald. Nijpend gebrek aan steenkool is natuurlijk de drijfveer van deze overigens afkeurens waardige handelingen, waarvan men vroeger hier uiterst zelden hoorde. Naar men zegt, zijn er eigenaren van het gestolene, die een en ander weten te ver goelijken. „De menschen moeten toch kunnen stoken" redeneeren ze, en nemen onder de tegen woordige omstandigheden die houtdiefstallen niet te zwaar op. M. Crt. Bij de publieke verkooping te Stoppeldijk van de hofstede „Lettenburg", groot 31.9901 H.A., gelegen te Hontenisse, en van een boerderij, groot 19.1370 H.A., gelegen onder Graauw, werden respectievelijk koopers J. van Wesemael te Lamswaarde voor f47.100 en D. v. Mol te Graauw voor f 28.500. Men schrijft uit het vierde district: De dubbele werkstaking, waarover verleden week in dit blad geschreven werd, is geëindigd in het voordeel der notarissen en deurwaar ders. De boeren hebben tevergeefs getracht buiten het district een ambtenaar te vinden, die voor hen op crediet wil verkoopen en zijn nu gedwongen terug te keeren tot hen aan wie zij het eerst hun verkooping hadden toegezegd, niettegenstaande een enkele hunner nog van ambtenaar wilde veranderen. De kwestie van de contante betaling op de Meikoopdagen is nog niet opgelost. Terwijl de aankondigingen van dergelijke verkoopingen in het vierde district de mee- deeling bevatten dat zal worden verkocht te gen contante betaling, vonden wij er twee al dus de M. Crt. een van een verkooping van een landbouwersinspan te IJzendijke, en een te Biervliet, waarbij de tusschenpersonen, de deurwaarder Poppe uit Hulst, dus uit het vijfde district, niets meldt van een algemeene voorwaarde van contant betalen, en alleen aan het slot zegt dat buitenlandsche of onbekende koopers gegoede borgen moeten stellen of contant betalen. De slag bij Cadzand. De vorige week kregen ook wij een zondorling bericht over een gevecht dat bij Cadzand zou hebben plaats gehad tusschen een 5 a 600 Duitsche zeesoldaten en landstromers die naar onze grens wilden ontkomen, en die tegen gehouden werden door een 200-tal uhlanen met. machinegeweren. Wij hebben het bericht ter zijde gelegd, schrijft de Midd. Crt., want het leek ons te onwaarschijnlijk. Het gevecht zou toch, toen wij het bericht ontvingen, reeds eenige dagen te voren hebben plaats gehad. En dat wij, zoo dicht in de buurt, daar dan niets van gehoord zouden hebben, leek ons te ongelooflijk. Maar het bericht heeft in de meeste bladen van ons land geparadeerd, met en zonder commentaar. We hebben zelfs lange beschou wingen gelezen, die aan dat verhaal werden vastgeknoopt. Het blijkt echter dat ons ongeloof gerecht vaardigd was. Van „gezaghebbende Duitsche zijde" wordt verzekerd dat het bericht geheel uit de lucht is gegrepen. Er hebben geen gevechten plaats gehad. Middelburg. Zaterdagnacht heeft de politie eenige personen aangehouden die een zak met koper vervoerden. Bij onderzoek bleek dat dit afkomstig was van de gasfabriek, alwaar tot driemaal toe dit metaal ontvreemd werd. Middelburg. Zondagavond is een 18-jarig meisje met haar fiets in aanraking gekomen met de electr. tram op de N. Vliss. weg, met het ontzettende gevolg, dat ze dood werd opgenomen. Gisterenmorgen om 6 uur was hier in 7 er Neuzen reeds iets bekend van het vreeselijk gebeuren te Zierikzee. In den loop van den morgen kregen we het bericht dat Zierikzee des nachts door een zestal bommen was ge troffen |en dat er dooden (een gansch gezin) waren te betreuren. Dat de verwoesting zéér groot Was, en branden waren ontstaan. Later op den dag vernamen we dat ver scheidene personen alhier het ontzettend leven des nachts gehoord hadden en sommigen waren er voor opgestaan, omdat hun huis schudde en kraakte. Het vliegtuig is ook te Middel burg en Goes dien nacht waargenomen. De Middelb. Crt. beschrijft de ramp aldus Bommen op Zierikzee. Hedennacht, even voor halfdrie, heeft een vliegmachine bommen geworpen op Zierikzee. Verscheidene huizen zijn ingestort en daken werden afgerukt. Er zijn bij dit ongeluk drie dooden te betreuren, leden van één gezin. Tevens ontstond brand, doch deze is gestuit. De stoffelijke schade is enormhet aantal kapotte ruiten legio. De Commissaris der Koningin in Zeeland zijn naar Zierikzee vertrokken. Nader meldt men De bommen vielen alle in de richting van de Zuidhavenpoorthet huis, waarin drie menschen gedood werden, stond in de Kasteel straat de brand, die van geringen omvang was, brak uit in de Molenstraat. Daar het donkere nacht was, kon de nati onaliteit van het vliegtuig niet worden vast gesteld. Er zijn echter overblijfselen van de uitgeworpen bommen gevonden. De schrik in de gemeente was geweldig groot. Vermoedelijk zijn er vier bommen geworpen, die met korte tusschenpoozen naar beneden vielen. Het huis, bewoond door den heer W. Leijdekker in de St. Domiusstraat werd ge troffen, met het gevolg, dat hij zelf, zijn vrouw en een pleegkind gedood werden. De lijken werden geheel misvormd op grooten afstand gevonden. Ledematen werden een heel eind van het huis geslingerd. In de Molenstraat zijn twee pakhuizen in vlammen opgegaan. De huizen van advocaat Polvliet en notaris Biermasz hebben veel geleden. In den tuin van laatstgenoemde is een der bommen neer gekomen. Aan de Oude Haven is schier geen enkel huis onbeschadigd gebleven. Ook is veel schade aangericht aan de kort geleden gerestaureerde woning van den direc teur der gasfabriek. De meeste ingezetenen, die ernstige schade aan huis' en inboedel hebben geleden, zijn niet verzekerd. De notaris Biermasz heeft bericht ontvangen van de Mij., waarbij hij is geassureerd, dat de geleden schade hem zal vergoed worden. Er zijn in het geheel zes bommen geworpen, 4 binnen de stad en 2 even daarbuiten. 4 De eerste viel in de buurt van de Oude Haven op efen huis, de 2e vijf huizen verder, de derde, die 3 slachtoffers eischte, sloeg in een huis in de Verbornebuurtstraat, de vierde in een pakhuis in de Molenstraat, waar brand veroorzaakt werd en schade aan de omliggende gebouwen. Van de twee overige viel een bom nabij de gasfabriek in het water, de andere sloeg in bij de zoutkeet, waaraan ook veel schade is aangericht. Een later bericht meldt Het blijkt nu, voor zoover bekend, dat het doodenaantal tot drie beperkt is, nl. het gezin van den gareelmaker W. Leijdekkers, vrouw en pleegkind. Man en vrouw waren tot op aanmerkelijken afstand weggeslingerd. Van het kind was het hoofd afgerukt. Autoriteiten zijn steeds ter plaatse. Instructie wordt gegeven om van gevonden stukken metaal onmiddellijk kennis te geven. Den brand schijnt men vrijwel meester te zijn. Vermelding verdient de tegenwoordigheid van geest van L. Rommens, die brand ziende naast het huis der gezusters Douw, over muren sprong en de oudjes naar buiten droeg. Naast het huis van deze, dat in vlammen opging, staat of stond een huis bewoond door Tromp, vrouw en 8 kinderen. Dit huis is ingestort vóór den brand. Wonder boven wonder liet geen het leven. Van ander lichame lijk letsel hoorde men weinig. Het is een droevig gezicht de eigenaars bij de puinhoopen te zien staan, waar eens hun woning was. De Molenstraat levert wel een beeld van oorlogsellende op en herinnert tevens aan den vluchtelingentijd. Gezins hoofden, soms vergezeld van kinderen, ziet men beladen met bedden, dekens en wat zij in hun verbouwereerdheid in handen hebben gekregen, hier en daar rondloopen om een onderdak te zoeken. Verscheidene huizen op de Oude Haven hebben het eok moeten ontgelden. De zoutkeet, buiten de poort, heeft veel stoffelijke schade geleden. Dat deel van de Ilavenbrug af tot aan de Nieuwstraat, dus het Z. Oostelijk deel der stad, is het zwaarste getroffen. De kracht der ontploffingen blijkt wel uit den verren afstand waarop voorwerpen zijn weggeslingerd. Telefoondraden zijn afgerukt. Kapok ziet men aan die draden liangen. Van verder slapen was voor de inwoners geen sprake. Steeds dwaalden een massa menschen om het tooneel van'de ramp. Zooals gewoonlijk bij een paniek deden de wiltste geruchten de rondte. Er werd gespro ken van bommen op Ouwekerk en Capelle, maar daar is niets van waar. Het vliegtuig was niet, te zien. Welke waarde er gehecht moet worden aan de meening van sommigen dat men met een Zeppelin te doen had, kunnen we niet uitmaken. Het vliegtuig verdween, naar het geluid te oordeelen, in Westelijke richting. Geref. Kerken. Beroepen: te Waarder: J. J. Berends te Maassluis. Bedanktvoor Delfshaven R. Hamming te Groningen. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Leiden (vac. Vetheke)J. Riemens te Dedemsvaart; te Biezelinge Joh. Kijne te Nijkerkervecn. Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de gisterenavond gehouden vergadering van den Raad waren aaanwezig de heeren Visser, Dees, R. Scheele, Eijke, Van Borssum Waalkes, D. Scheele, Nolson, Van Hasselt, Geelhoedt en De Ridder. Afwezig de heer De Jager en De Bruijne. De notulen der vorige vergadering worden aangehouden tot een volgende vergadering. Ingekomen stukken niet aanwezig. In behandeling komt om over te gaan tot voorloopige onteigening der gronden ten dienste der volkshuisvesting. Na breedvoerige discussie waarbij het voor en tegen ten zeerste overwogen wordt, spreekt de raad met 7 tegen 3 stemmen de voorloo pige onteigening uit. Tegen de heeren Dees, R. Scheele en D. Scheele. Voor de overige leden. De heer D. Scheele vraagt, waar zooeven bij-de bespreking gebleken is daar er vermeend wordt dat in de toekomst meer geld zal'moe- ten betaald voor bouwterrein, of het dan voor den raad de tijd niet is dat de nog te ver koopen grond aan de Scheldekade in prijs zou moeten verhoogen. De Voorzitter zegt, dat de Raad hierover naar goedvinden kan beschikken. Hierna gaat de vergadering over in comité. Weder openbaar geworden sluit de Voorzitter de vergadering. (Van onzen Landboiim-medeiverker). Waarom is Chilisalpeter de beste stikstofmest. Het is een feit, waarvan de waarheid pas in tijden van nood grondig beseft wordt, dat men de waarde van iets pas ten volle leert kennen, als men het missen moet. Zoo gaat het op het oogenblik met de chili salpeter. Zoolang ze er was, zoolang men ze volop en vergeleken bij nu goedkoop kon krijgen, begreep men eigenlijk nog niet goed van welke onschatbare waarde ze voor den landbouw en dus voor iedereen was.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2