W Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenland. No. 1427. Woensdag 2 Mei 1917. 14C Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór urtn op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver* tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Y Bekentenissen. In de voorlaatste vergadering van den Raad van Ter Neuzen zijn eenige merkwaardige bekentenissen gedaan. De eerste, die we bedoelen, is, hetgeen de Burgemeester volgens het verslag zei, omtrent do inrichting eener Mulo school èn een ge meentelijke H. B. S. Z.Ed. Achtbare liet zich aldus uit „Zelf een II. B. S. inrichten en daarnaast een Muloschool, we zijn verstandig genoeg, te begrijpen, dat onze financiën dat niet toelaten We zouden zoo zeggen, dat die verstands kies toch tamelijk laat is doorgebroken bij de meerderheid, die indertijd Ter Neuzen aan het tweekoppig wangedrocht heeft geholpen, dat Mulo-H. B. S, heet. Had ze dat verstand maar wat eer gebruikt, dan waren zooveel duizenden niet weggegooid. De tweede bekentenis ontvloeide aan de lippen van den heer Van Hasselt. Het is deze „deze inrichting", (n.l. de gecombineerde Mulo-H. B. S.j „is een onding gebleken". Een onding. Scherper en juister kan het inderdaad niet gezegd. We zijn den heer Van Hasselt ten zeerste dankbaar dat hij, ook voor minder verstandige nvenschen, dan gemeenlijk tot Raadsleden plegen te worden verkoren, eens duidelijk heeft gemaakt, wat feitelijk de ware naam is voor een inrichting, als een liberale meerder heid ons op den hals heeft geschoven, n.l. een onding. Hij heeft hiermee heel Ter Neu zen aan zich verplicht. Aan dit onding, naar 's hceren Van Hasselts qualificatie, zijn intusschen duizenden en dui zenden vermorst. En hoevele zullen nog volgen De loop, dien de zaken thans nemen, is tijdig genoeg voorspeld. Men wilde niet hooren. Thans moet duur leergeld betaald worden. Jammer is hierbij, dat dit leergeld niet. be taald wordt allereerst, door hen, die Ter Neuzen met zulk een onding hebben begiftigd. VERJAARSGESCHENK. Een auto van afvalblikjes vervaardigd bij wijze van leermiddel, is door den heer C. Prinse, gisteren het Prinsesje aangeboden. Aan hem was zulks bij uitzondering toegestaan. 22) Hij mijmerde nog wat voort; tot hij eenig gerucht vernam beneden. Dat moest de juffrouw zijn. Hij wierp nogmaals een blik op het horloge 't was nu zeven uur gepasseerd. Hij wekte Karei. De juffrouw tikte op de deur en deelde door het sleutelgat mee, dat ze de ontbijttafel had gereed gezet, zoodat Karei en zijn vader „hun gang konden gaan." Zij ging 'nog wat te slapen 'r. was voor haar eiken dag vroeg, nu moest ze het er van nemen. Randers hoorde vreemd op. „Nu vader, dat is gemakkelijk voor ons, dan kunnen we weg als we willen." „Ja, gemakkelijk is 't. Maar 'n beetje vreemd toch. Gaan die menschen hier nooit naar de kerk? En moet jij dan eiken Zondag ochtend alleen ontbijten. Of...?" „Ja, dat is hier zoo de mode. En dan ga ik meest maar naar de avondkerk." „Zoo." Meer zei Randers nietmaar Karei voelde, Dit stuk speelgoed kostte 24 cent aan schroefjes. De Minister van Staat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman, hoopt 29 dezer zijn 80 jarigen leeftijd te bereiken. Te Groningen is een groot perceel aan gekocht voor f 30,000, waarin de op te richten Chr. H. B. School gevestigd zal worden. DE RIJKSDUURTEBIJSLAG. Naar Het Volk meldt, ligt het in de bedoe ling der regeering de uitbetaling van den rijksduurtebijslag te doen plaats hebben half Mei, half Juni, half September en half De cember. LANDSTORMJAARKLASSEN 1904 EN 1905. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor den landstorm zullen worden ingeschreven zonder daartoe te behooren, de personen be doeld in artikel 4 der wet van 31 Juli 1915 (Stbl. no. 345), voor zooveel zij zijn geboren in 1885 of in 1884. Hun inschrijving moet tot stand zijn gekomen op 10 Mei. De keuring voor deze jaarklassen zal worden gehouden in Mei en Juni, de laatste vergadering te houden op 30 Juni. DE UITVOER-CENTRA LE. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag verneemt, dat het zeer waarschijnlijk is, dat binnen niet al te langen tijd de regeering gevolg zal geven aan de in de Eerste Kamer aangenomen motie-Van Houten, door indiening van een speciaal wetsontwerp betreffende de op te richten uitvoer-centrale. Verder, dat, volgens de daaromtrent be staande plannen, de op te richten uitvoer- centrale op de werkzaamheid van de N. O. T. geen noemenswaardigen invloed zal hebben. VEEVOEDER. Onder bepaalde voorwaarden zal, naar wij vernemen, door de Regeering voor elk der maanden Juni en Juli 1917, uitsluitend voor veehouders, d. w. z. allen die voor de voeding van hunne paarden, runderen, schapen, var kens, pluim- en ander vee veevoeder noodig hebben, eene zekere hoeveelheid veevoeder ter beschikking worden gesteld. Vervreemding aan anderen dan de aan grossiers, tusschenpersonen, handelaren en organisaties aangewezenen, en opslaan met speculatieve doeleinden is verboden. Aan bestellers is elke vervreemding aan derden of opslaan met speculatieve doeleinden verboden. Aanvragen die na 10 Mei bij een Veevoeder bureau mochten worden ingediend, worden bij uitzondering toegewezen voor zoover alsdan dat vader het niet goedkeurde. Als vader eens wist, hoe vaak ook de avondbeurt door hem werd verzuimd De ontbijttafel stond aangericht zwijgend nuttigden Randers en zijn zoon den ochtend- maaltijd. Het werd negen uur. Tien uur vingen de godsdienstoefeningen aan in de verschillende kerken. „We moesten maar opstappen," stelde Ran ders voor. „We loopen dan nog een singeltje rond en kunnen dan tegen tienen in de kerk zijn. Waar preekt dominé N. „Ds. N. Karei wist, dat die in de stad stond, had hem ook al eens gehoord maar de waarheid was, dat hij reeds geruimen tijd de godsdienst oefeningen totaal had verzuimd. „Ja, dien ken je toch wel Hij heeft immers bij ons op het dorp ook wel eens gepreekt. En je hebt hem toch hier al meermalen ge hoord Ik zou graag eens bij hem kerken hij is me toen zoo best bevallen, en moeder zei nog tegen meals je kunt, ga daar dan eens heen „O, ja, ik ken hem welik hoor hem ook graagmaar je hebt hier zooveel kerkge bouwen en hij preekt niet altijd in hetzelfde dat gaat. bij beurten en nu weet ik heusch niet, in welke kerk hij vandaag is." „Ga jij altijd naar dezelfde kerk nog voldoende veevoeder beschikbaar is en tegen een prijsverhooging en aanvragen voor de Juni-Ievering, ingediend na 15 Juni of voor de Juli-levering na 1 Juli worden niet meer in behandeling genomen. EEN FRANSCH PROTEST. Het Havasbureau seint uit Parijs: „De regeering der Republiek heeft het gezantschap van Frankrijk te 'sGravenhage opgedragen bij de regeering krachtig te pro testeeren tegen den verkoop in Nederland van voorwerpen die gestolen of gerequireerd zijn in de gebieden, welke door de Duitsche legers bezet zijn." DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOF. Ter uitvoering van eGn circulaire van den minister van landbouw, nijverheid en handel van 24 Maart in zake distributie van brand stoffen voor huisbrand en kléin-industrie, heeft de Kijkskolendistributie aan de brandstoffen- commissie regelen van distributie met distri butiestelsel toegezonden. De Rijkskolendistributie vestigt er de aan dacht op, dat, alvorens deze gegevens door haar zijn verwerkt, de rantsoenen niet kunnen worden vastgesteld. Inmiddels kan reeds thans worden mede gedeeld, dat het minimum-rantsoen, waarover een ieder, dus elke bewoner van een woning met één haardstede, van 1 Mei 1917 tot 1 April 1918 zal kunnen beschikken, zal bedragen 12 ILL. steenkolen (anthraciet, eierbriketten of kachelkolen). 1 ILL. steenkool staat gelijk met U/g ILL. cokes of 200 stuks bruinkool briketten of 200 stuks turf. Voorts dient de distributie an het gas door de gasfabrikanten zoodanig te worden geregeld, dat een ieder, die op kas kan koken, dit ook gedurende de zomermaanden kan blijven doen. Voor woningen met 2 haardsteden en meer zullen bijslagen worden verstrekt, echter met dien verstande, dat deze bijslag voor elke haardstede geleidelijk minder dan 12 II.L. steenkolen zal bedragen, zoodat er in het algemeen niet op mag worden gerekend, dat in het winterseizoen 1917/18 meer dan 2 ver trekken (de keuken inbegrepen) behoorlijk verwarmd zullen kunnen worden. Voor openbare gebouwen, winkels, kantoren, hotels en dergelijke, nader in het distributie stelsel omschreven, zullen afzonderlijk rant soenen worden gesteld. DUITSCHE INSINUATIE. In de Toekomst lezen wij „De Nieuwe Haarl. Crt. meldt in verband met de arrestatie van eenige telegrafisten te Amsterdam, dat twee hoogere ambtenaren, „Nee, vader, ik ga nu eens hier, dan weer daar". „En weet je dan nooit, welke dominé preekt „Meestal niet." „Kun je het ook nergens te weten komen ,,'k Zou niet weten bij wien." Inderdaad wist hij 't niet; want zijn keimissen van 't, gymnasium waren alle jongelui, die nimmer een kerk bezochten. „Ga je dan altijd alleen Heb je nooit een kameraad „Och nee, vader. De lui van 't gymnasium gaan bijna geen van allen ooit naar de kerk." „Heb je ze 't nooit gevraagd Je hebt toch wel een of anderen kennis Wat was vader toch lastig! Hij keek hem eens van terzijde aan. Hij vond vaders aan houden heel vreemd. Anders was deze zoo licht met een kluitje in 't riet te sturen. Zou Moeder hem de les hebben voorgespeld Maar hij diende wel te antwoorden. „Nee, dat juist niet, vader, maar 't zou toch niet helpen ze gaan nooit." „Zoonu, we gaan dan maarwe zullen dan wel zien, bij wien we belanden." Karei voelde zich verlicht, dat vader van dit onderwerp eindelijk afstapte. Ze traden naar buiten. Ze hadden nog bijna een uur. De verst- verwijderde kerk was een half uur weg. die eveneens bij de zaak betrokken zouden zijn, de wijk hebben genomen naar Engeland. „De N. II. Crt. heeft dit bericht van Duitsche zijde. Het treft ons, dat de groote bladen, welke van diezelfde zijde toch ook wel zullen zijn ingelicht, hieromtrent niets vermeld hebben. Of moet aan deze Nederlandsche entente-spionnon de hand boven het hoofd worden gehouden Wij zijn benieuwd spoedig van Nederlandsche zijde meer te vernemen omtrent deze duistere zaak". Dit nu is een typisch staaltje van Toekomst- journalistiek, De „groote bladen" houden de entente-spionnen de handen boven het hoofd, als ze maar niet klakkeloos opnemen, wat van Duitsche zijde wordt toegezonden. Tegen deze minne insinuatie mogen wij het volgende overstellen. De N. R. C. heeft het door de Toekomst gesignaleerde bericht ook ontvangen, doch het niet geplaatst, omdat haar bij onderzoek, ter plaatse waar men van die uitgeweken hoogere ambtenaren zou moeten weten, is medegedeeld, dat van het bericht geen woord waar was. De Toekomst moge dus nu genoegen beleven van hare onthulling, dat het valsche bericht vant Duitsche zijde afkomstig was (N. R. C.) DE OORLOG. Westelijk Front. BERLIJN, 28 April. (Wolff.) Officieel avondberichtOp het slagveld van Atrecht is het den Engelschen vandaag ten derden male volslagen mislukt door onze linies heen te breken. De bij 't aanbreken van den dng met sterke sttijdkrachten over een frondbreedte van 30 KM. aan weerszijden van de Scarpe begonnen aanvallen zijn alle door ons vuur en door tegenaanvallen verijdeld. Opnieuw heeft de vijand eeu zware nederlaag geleden en zijn verliezen zijn zeer hoog. Aan de Aisnc en in Champagne vuurstrijd van wisselende sterkte. (In het Oosten niets van belang). Voor de Vlaamsche kust. BERLIJN, 28 April. (Wolff.) Officieel: Eergistermiddag hebben Engelsche vccht- vliegtuigcn enkele voor de Vlaamsche kust kruisende torpedobooten en de haven van Zeebrugge vruchteloos met bommen aange vallen. In de luchtgevechten, die onze vliegers met den vijand aanbonden, is een Engelsch vechtvliegtuig neergeschoten. Een Fransche vliegboot die er op afkwam is dadelijk na Karei overlegde, of het maar niet het wijste zou zijn, dien te kiezen. Daar had hij het minste kans, iemand van zijn kennissen te ont moeten, waartegen hij vreeselijk op zag. Want, zeker, vader zag er wel fatsoenlijkuit, maar was toch onmiddellijk kenbaar als buiten man vader was toch heelemaal geen heer. 't Zou aanleiding geven tot lastig navragen, als men hem uiet vader samenzag. Hij had er al lang tegenopgezien, in zijn dwazen trots nu moest hij de gevaren zoo miniem mogelijk trachten te maken. Negen uur in dezen Zondagmorgen leek nog zeer vroeg. Als een luie slaapster rekte zich de stad klaarblijkelijk nog uit op het zachte bed en maakte nog slechts de eerste aan stalten dit te verlaten. Leeg en stil lagen de straten slechts enkele voetgangers brachten eenige levendigheid. De stappen klonken vreemd in de morgenstilte, als schuchtere geluiden, die maar liefst zoo spoedig mogelijk moesten wegsterven en die straks zouden verloren gaan en elk eigens verloochenen in de rumoerige drukte van de zich ontspannende menschenmenigte. Nu hoorde je je eigen stap, alléén, onderscheiden van dien van een ander nu stond de stilte nog in de straat als een wachter, die echter straks zou worden afgelost, maar die nu nog gezag had. Randers en zijn zoon kuierden langzaam voort. (Wordt vervolgd). I DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1