Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. No. 1426. Zaterdag 28 April 1917. 14® Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V 30 April. Aanstaanden Maandag viert, zoo de Heere wil, onze geliefde Prinses, Juliana, Ilaar 8sten verjaardag. Spruite uit ons geliefd Oranjehuis, is Zij de Iloop onnes volks. Van Haar Doorluchtige Voorzate, Juliana van Stolberg, meldt ons het historieblad, dat Zij was een godvreezendo Vrouwe. Moge onze Prinses bij het opwassen blijken toonen van denzelfden edelen, godvruclitigen geest, welke de moeder der Nederlandsche Maccabeeën bezielde. Op Haar jaardag stijge het gebed van ons Christenvolk met dankzegging tot den Koning der Koningen, om van Hem af te smeeken Bewaar, o God, dit dierbaar Pand Spare de Heere Prinses Juliana tot in lengte van dagen, tot lieii van ons Volk, tot vreugde Harer Vorstelijke Ouders. Zij leve V Amendement Rutgers. Vóór de Kamer eonige weken op reces ging, werd door den lieer Rutgers een motie ingediend van den volgenden inhoud de Kamer, van oordeel dat de Rijksbijdrage ter. behoeve van liet bijzonder middelbaar onderwijs zoo spoedig mogelijk zonder te wachten op de uitvoering van liet aanhangige gewijzigde art. 192 der Grondwet behoort te worden verhoogd, gaat over tot do orde van den dag. Daardat toen de heer Eerdmans stemming vroeg, op een oogenblik, dat hij wel wist, dat het vereischte aantal leden niet aanwezig was, kwam deze motie thans eerst aan de orde. Wat den inhoud betreft, moet ieder, die onbevooroordeeld is, toestemmen, dat hier slechts verlangd wordt, wat recht en billijk is, liet openbaar middelbaar onderwijs wordt op alle mogelijke wijze vertroeteld, terwijl de bijzondere inrichtingen voortdurend moeten tobben. De salarissen van leeraren aan openbare en aan bijzondere H. B. S.'en vertoonen een ongelijkheid in het nadeel der laatste, die stuitend is. De motie wil aan dezen wantoestand een einde maken. Een welkome gelegenheid bood zich hier aan de mannen, die zoo roerend oreeren kunnen .over rechtsgelijkheid, om inderdaad recht te doen. Want aan allerlei platonische liefdesverkla ringen heeft het bijzonder onderwijs niet bijster veel. Maar reeds het stemming vragen van den heer Eerdmans was weinig bemoedigend. Thans kwam de motie na bestrijding van links, in stemming. Maareerst moest de heer Duijs natuurlijk een tegenmotie fabriceeren. Van dezen inhoud De Kamer, van oordeel, dat de Rijksbijdrage ten be hoeve van het bijzonder middelbaar onderwijs zoo spoedig mogelijk moet worden verhoogd, zonder dat behoeft te worden gewacht op de uitvoering van het aanhangige art. 192 der Grondwet, gaat over tot de orde van den dag. Leg nu deze beide moties naast elkaar en ge bemerkt, dat het verschil inderdaad, gelijk de heer Rutgers opmerkte, futiel, d. i. nietig, armzalig is. Terecht oordeelde de heer Rutgers dan ook, ■dat hij zijn motie volstrekt niet behoefde te wijzigen. Zonder te machten" luidt het in de motie- Rutgers, „zonder dat behoeft te worden ge wacht", motie-Duijs. Toch, dunkt ons, is de redactie-Duijs slapper. Er „behoeft" niet te worden gewachtneen, zegt Rutgers, „zonder te wachten". Wat niet behoeft te gebeuren, kan echter nog wel eens gebeuren. Wou de heer Duijs dat er soms in leggen Of was hij zoo vergramd over de mogelijke onderstelling, dat de uitvoering van art. 192 wel eens extra lang op zich zou laten wachten Men zou het haast gaan denken De heer Rutgers deed wijs, met het ver band met art. 192 totaal af te snijden, en zijn redactie te handhaven. En daarin vonden velen links een reden om nu tegen het amendement te stemmen. Politiek Maar dan toch van laag gehalte. Tegen een motie, waarvan 30 Maart de soc.-dem. Ter Laan (Den Haag) verklaarde, dat er practisch geen bezwaar tegen was, ageerde nu juist allereerst dezelfde heer Ter Laan. En heel links, behalve 2 Unie-liberalen en de vrijzinnig democraten (uitgezonderd Teen stra), stemde tegen. Toch werd met 31 tegen 32 stemmen de motie aangenomen. Ten spijt van de spitsvondigheid der sociaal-democraten. DE BROODKAART VOOR ZONDAG A. S. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat, indien de laatste dag van het tijdvak, waarvoor een broodkaart onder de tegenwoordige bepalingen geldig is, op een Zaterdag valt wat a.s. Zaterdag het geval is en op de dan geldende broodkaart geen voldoende bons meer voor komen, de bons der broodkaarten van het daaropvolgende tijdvak, dus die, waarop staat vermeld „twaalfde week", door de bakkeis op dien dag zullen mogen worden ingenomen, ter verstrekking aan het publick van het voor den Zondag bestemde brood. ONZE SCHEEPVAART. Naar wij vernemen bevinden zich de onder handelingen door onzen minister van Buiten- landsche Zaken met de Engelsche en Duitsche regeeringen gevoeld over enkele bepaalde, belangrijke punten onze scheepvaart betref fende, in het laatste stadium. Die met Engeland betreffen het aandoen van Halifax als kontrole-station, die inét de regeering te Berlijn den Vlissingschen mail dienst en de torpedeering der zeven schepen. Van het resultaat, alhoewel de besprekingen, naar wij uit goede bron vernemen, met de meeste welwillendheid tegenover Nederland worden gevoerd, valt nog niets te zeggen, ofschoon men in regeeringskringen goede hoop heeft dat binnen niet al te langen tijd dè scheepvaart op onze koloniën en de maildienst op Engeland zal kunnen worden hervat. DE MINISTER TAK VAN POORTVLIET GETORPEDEERD. Het stoomschip Minister Tak van Poortvliet van de Stoomvaartmaatschappij Friesland te Amsterdam (bruto 1106, netto 566 ton groot, in 1899 gebouwd) is Dinsdagnacht half-een getorpedeerd. De geheele bemanning is on- gewond te IJmuiden aangebracht. Ze heeft 12 uur op zee in de booten rondgedreven. NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN. ENGELAND. Naar de N. Rott. Ct. meldt, zullen de Ne derlandsche schepen die sinds geruimen tijd in Engelsche havens liggen, zeer waarschijlijk op 1 Mei de thuisreis kunnen vervolgen. Dien dag zou de Duitsche regeering zekerheid toezeggen voor de veiligheid van de vaart. Het betreft hier ongeveer twintig schepen. DE TARWEVOORZIENING. De door de stoomschepen Noordam en Oos- terdijk aangevoerde ladingen staan ongeveer gelijk met 16000 ton tarwe en 1200 ton meel, een voorraad die voor circa veertien da gen strekt. Bovendien is nog binnengekomen de Soest- dijk met 1100 ton tarwe. EEN RAMP IN AANTOCHT. Men schrijft uit Enschedé aan Het Volk: De texielindustric dreigt hoe langer hoe meer geheel stopgezet te worden. Deze week is de groote fabriek Rigtersbleek stilgezet (de weverij werkt nog 3 dagen)ook „7 ubantia" zal niet meer draaien. Op de „Bamshocve" is ook al een groot deel een week thuis en nu de spinnerijen stoppen, is daarvan het noodzakelijk gevolg, dat binnen enkele weken ook de weverijen geheel zullen stil komen te staan. Voor Enschedé alleen beteekent dat ruim 12000 werkloozen. Door de fabrikanten worden bij een der scheepsvaart-maatschappijen pogingen gedaan om een schip te charteren, dat trachten zal grondstof voor de texielnijverheid te halen. Er is wel kans, dat deze poging slaagt, maar toch zullen er nog wel eenige weken voor bijgaan, eer de grondst.cf aankomt, gerekend dat alles meeloopt. Voor een der ramen van een huis aan de Laan Van Meerdervoort in Den Haag is een bordje met het opschrift„Niet thuis wegens kolennood." DE OORLOG. Engclschen en Duitschers zijn het hierin met elkander eens, aldus „De Ned.", dat de huidige slag bij Atrecht de vciwoedste en verschrikkelijkste is van heel den oorlog, al is de frontbreedte, waarop thans de strijd woedt, heel wat geringer dan bij vorige slagen ter weerszijden van de Scarpe, het riviertje, dat Atrecht met Donay verbindt, wordt over een lengte van niet meer dan dertig K.M. gevochten. De Duitschers zijn, dit mag al dadelijk worden vooropgesteld, zeer optimistisch. Hun officieuse berichtgever heeft het over den tweeden grooten stoot, om door de Duitsche linie te breken, en hij zegt, dat do Duitsche infanterie heldhaftig en met vreugde dezen stoot heeft weerstaan, een uitdrukking, waaruit blijkt, dat de Duitschers zich inderdaad meester van den toestand achten. Dat neemt echter niet weg, dat men van Engelsche zijde tevreden over de bereikte resultaten is. „Reeds thans, zoo luidt het, zijn er resultaten van groote beteekenis ver kregen, waarvan wel de voornaamste is, dat de vijand, ondanks zijn terugtrekkende bewe ging, zich niet aan onze aanvallen heeft kunnen onttrekken, noch zijn vrijheid van beweging heeft kunuen terug krijgen." Dat is wel een mager resultaat, zoo komt het ons voor en dat men dan ook met deze bewering voor den dag komt, toont o.i. over tuigend aan, dat het inderdaad met de En gelsche vorderingen niet zoo schitterend is gegaan, als men verwacht, of althans gehoopt had. Trouwens, alle Engelsche mededeelingen, die zich met een nadere beschouwing bezig houden, zijn er op berekend, toch vooral duidelijk te maken, hoe zwaar de strijd is en dus ook want dat is de bedoeling der mededeeling hoe lofwaardig het dus is, als men een'of andere terreinwinst behaalt. De Kreuz Zeitung vestigt de aandacht op de geringe practische resultaten, welke bij het jongste offensief der Entente met dé beroemde* „tanks" werden verkregen. Dit valt te meer op, aangezien het Engelsche legerbestuur, gebruik makende van de bij den slag aan de Somme opgedane ervaringen, deze „dreadnoughts" van het leger te velde, aan verschillende technische verbeteringen heeft onderworpen. Zoowel bij Arras, als aan de Aisne werd van de tanks in niet onaanzienlijke mate gebruik gemaakt, zonder dat de uit komsten aan de gestelde verwachtingen hebben beantwoord. Van een „oprollen" of „neerwalsen" van het Duitsche front is geen sprake Op 11 April jl. naderden twaalf tanks het Duitsche front tusschen Builecourt en Quéant, alwaar zij de Australische soldaten den arbeid verlichten zouden Het hevige Duitsche artillerievuur verhinderde de tanks echter voorwaarts to komen, waarvan er verscheidene in brand geschoten werden. Ten slotte werd een belangrijk aantal Australiërs uitstekende vechtsoldateu, die zich steeds in het heetst van het gevecht plegen te werpen gevangen genomen. Woedend verklaarden zij: „die vervloekte tanks zijn de schuld van alles." Bij de Aisne is het den tanks al niet beter vergaan. Het 32ste en 5de Fransche leger korps maakte ditmaal van deze oorlogswerk tuigen gebruik, met het gevolg, dat een üuitsch divisiecommandant kon rapporteeren, dat alleen reeds voor het front zijner divisie 32 tanks buiten gevecht gesteld werden. De gevangen genomen officieren, die met het besturen der tanks belast waren, erkennen dan ook, dat hun gebruik alleen daar mogelijk is, waar zij niet aan vijandelijk geschutvuur zijn blootgesteld. De Fr. Ztg. schrijftMen is hot in Engeland er thans wel over eens, dat eenc uitbreiding der handelsvloot, aldus oen snellen aanbouw van schepen vooralsnog het eenige afdoende middel is ter bestrijding van het duikboot gevaar. Toch zou dit middel dan slechts van practische waarde kunnen blijken, indien de aanbouw van nieuwe schepen ongeveer ge lijken tred hield met de verliezen, welke geleden worden. Dat dit echter niet het geval is, blijkt uit de door Reuter gepubli ceerde cijfers, volgeus welke in Maart jl. taebtig duizend ton schecpsruimte werd afge leverd. Aangenomen, dat deze productie zich op dit, naar Reuter zelf erkent, hooge peil weet te handhaven, dan zou dit per jaar ongeveer een millioen ton nieuwe schecps ruimte voor Engeland beteekenen. Daartegen over staat evenwel, dat reeds gedurende de beide eerste maanden van den verscherptpn duikboot-oorlog een ongeveer gelijke hoeveel heid Engelsche scheepsruimte door de Duitsche duikbooten vernietigd werd. Te Londen in het Victoria park is den 15en dezer een betooging voor vrede door onder handeling verstoord. De optocht, een 1000 menschen sterk, geleid door Bon. Gardner, lid van den graafschapsraad, mevr. Despard (zuster van generaal French) en mej. Sylvia Pankhurst, was net in het park gekomen, toen de menigte er op instormde, de banieren stukscheurde, de instrumenten van het muziek korps stuksloeg en verschillende betoogers mishandelde. „Wie wil er vrede, terwijl we aan het winnen zijn riep men. De politie moest de leiders van de betooging in bescher ming nemen. (N. R. C.) BERLIJN, 24 April. (Wolff.) De door den Spaanschen gezant den 20en dezer aan het ministerie van buitenlandsche zaken overhan digde nota luidt „De herhaalde pogingen van de Spaansche regeering om het zeeverkeer en het leven der Spaansche zeelieden te beveiligen, zijn afgestuit op het onwrikbare besluit der Duitsche re geering, om ongewone en gewelddadige oorlogs maatregelen te bezigen, dio ten doel hebben het economische bestaan harer tegenstanders onmogelijk te maken, maar die tegelijkertijd het beslaan van bevriende en onzijdige mogend heden aan groote gevaren blootstellen. In de laatste dagen zijn eenige schepen in den grond geboord, met name de San Ful- gencio, die steenkool uit Engeland naar Spanje bracht, na met een Duitsche geleid brief vruchten naar Engeland te hebben vervoerd verder heeft de Duitsche regeering voor den terugkeer onzer in Engelsche havens opge houden schepen voorwaarden gesteld, die zoo de Spaansche regeenng ze niet had ver worpen een groot deel onzer koopvaardij vloot tot werkloosheid zouden hebben ge doemd dan heeft Duitschland ons meege deeld, dat onze overzeesche handel met de Amerikaansche staten, die met Duitschland in oorlog zijn, op de heenreis aan dezelfde bepalingen is onderworpen, welke in Europa I >o J luoJI f>o< Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DE TOESTAND. De tanks op het Westelijk oorlogstooneel. De duikboot-oorlog. Betooging in Londen. De Spaansche nota aan Duitschland.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1