nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor nog van h Woensdag 25 April 1917, Uit de Pers. FEUILLETON. OMHOOG! Binnenland. *o. 1425. Woensdag 25 April 1917. Jaargang. 0 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emerge te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. DER N. V. „LUCTOR ET EMERGO" OP des nam ten drie ure, ten kantore van den heer P. J. SCHEEI.E, Markt, Ter Neuzen. I)e waarn. Voorzitter, D. E. WOEFERT Hz. „De Stand." sch rijft V Begin van actie. Thans kan medegedeeld, dat ook de Anti revolutionaire partij een begin maakte met bet onderzoek naar wat ons te doen zal staan, als de Revisie van de Grondwet doorgaat, en in 1018 ook onze partij voor het nieuwe Kiesrecht zal staan. Zooveel te laat is dit met, al gingen andere partijen ons voor. Do uitkomst zal allicht toonen, wat maanden van stille rust er na den afloop van dit onderzoek, en na liet vaststellen van de conclusies, die dit onderzoek zal uitlokken, straks volgen zullen. Onzerzijds is men steeds gewoon geweest, al zulke vraagstukken in kort tempo tot beslissing te brengen, en zoo kan het ook nu gaan. Moeilijker zal natuurlijk zijn het regelen van wat door ons in accoord met andere Staatspartijen ineen zal zijn te zetten, doch dit raakt in hoofdzaak slechts twee vraag stukken. Ten eerste, met hulp van welke partij we de overschietende stemmen produc tief zullen maken en dan ten tweede, welke houding onze partij ten slotte in de Staten- Generaal zal hebben aan te nemen. Voor de oplossing van deze beide vraag stukken nu is er tijd te over, en voor beider gunstige oplossing zal 't zelfs gewensclit zijn, tijd voor ontspanning aan de geesten te laten. 21) Ze werden vriendelijk ontvangen. Het kleine geschenk werd hartelijk aanvaard. Randers bevond zich dadelijk op zijn gemak. Karei zorgde er voor dat de gesprekken niet zulk een loop namen, als hem ongewenscht voorkwam. Ze hoefden hier niet alles te weten van thuis. Een uurtje was gauw voorbij. Vóór het naar bed gaan, zei KareiWe zouden morgen wel wat bij tijds op willen staan, om tijdig naar de kerk te kunnen." Randers lachte. „Daar hoef je toch niet tijdig voor op te staan. Als we om zeven uur wakker zijn, is het nóg tijd genoeg. Tijdig „Zeven iiur, 's Zondagsmorgens. Vindt u dat niet vroeg verwonderde de hospita. „We zijn 's Zondags nooit voor een uur of negen, half tien present." „En de kerk dan vroeg Randers eenvoudig. „Je gaat toch 's Zondags naar de kerk, Karei Voor het oogenblik is nog^niet anders noodig, dan de vraag te beslissen, hoe de Antirevolutionaire partij op de meest correcte wijze haar houding zal bepalen met het oog op de zoo gewichtige kieswetbeweging, en zelfs op dit punt gaat de eerste behoefte niet verder, dan dat de Kamerverkiezing ernstig onder de oogen wordt gezien. De nieuwe regeling voor de Provinciale Staten en voor de Gemeenteraden kan daarna komen. Met liet oog daarop toch zal 't onder zoek allicht nog iets langer tijd beschikbaar hebben. Voorloopig komen deze beide soort verkiezingen alleen voor zoover aan de orde, als liet gewensclit zal zijn, tusschen deze beide Kieswetactiën zeker gezond rapport met de wijze van Kamerverkiezing uit te lokken. Doch daarentegen moet nu reeds met allen ernst op de verbetering van onze propaganda worden aangedrongen. De propaganda zal, ook in verband met den daarvoor bestaanden Rond, een zeer beduidende herschepping en verscherping moeten ondergaan. Van zelf moest het initiatief ten deze uit gaan van het Centraal Comité. Dit Comité heeft dan ook liet initiatief genomen, en dit initiatief bestond Hierindat bet een Commissie buiten zich zelf heeft uitgenoodigd om voor de eerste instantte van wat alsnu te doen staat, een rapport in gereedheid te brengen. Dit rapport kan uiteraard alleen worden opgemaakt door leden van onze partij, die, als leden der Tweede Kamer, persoonlijk do discussies luidden bijgewoond, en van de in gereedheidbrenging van den tekst tot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte waren. Hiertoe heeft het Centraal Comité uitge noodigd de leden der Tweede Kamer Dr. Beumer, Mr. de Monté ver Loren en Mr. Rutgers, en dezen bleken gaarne bereid de partij hierin te dienen. Een dienst dien ze uiteraard geheel zelfstandig verrichten zullen, zonder de Club hierin te kennen. De- Club kan nader worden gekend. Thans was liet er eemglijk om te doen, mannen te vinden, die geacht konden worden zich meer bijzonder met dit vraagstuk bezig te hebben gehouden. Van Dr. Beumer bleek dit in zijn brochure, van den lieer De Monté ver Loren weet men dit, wijl hij Departementaal ambtenaar is, en voor den lieer Rutgers toonde dit de discussie. Lang eer Mei teneinde loopt, zal men vermoedelijk liet Rapport van deze heeren in handen hebben. Onmiddellijk daarop kan dan liet Centraal-Comité dat Rapport in handen nemen, en ons tot een conclusie doen geraken. Nog eer het zomerrecès ingaat, zal derhalve, naar men hopen mag, geheel deze zaak tot rust zijn gekomen, en zal de uitkomst van het beslotene in het land zelf worden uitgelokt. Karei beviel die vraag in bet bijzijn der anderen niet erg. „Zeker, vader, maar een enkelen keer sla ik wel eens over. Het wordt soms 's avonds zoo heel laat. En 's morgens moet ik ook weer bijtijds op zijn. Zoo kan het 's Zondags wel eens te Iaat worden voor de kerk." „Wonder, dat het dan op de andere dagen nooit te laat wordt," merkte Randers onnoozel aan. Hij vermoedde, dat, wat Karei thans als een uitzondering deed voorkomen, wel bedenkelijk veel van een vasten regel had. De kostjuffrouw keek eens van Karei naar diens vader. „Zeker een van die ouderwetsche gewoonten, om naar de kerk te gaan. Karei heeft wel gelijk gehad; zijn vader is maar een eenvoudig, min of meer achterlijk manneke," dat was zoo ongeveer de conclusie, waartoe ze kwam. Karei wist handig liet gesprek op minder gevaarlijke onderwerpen te brengen en de rest van den avond werd tamelijk genoeglijk ge sleten, ofschoon de zoon telkens zulke wen dingen aan de conversatie meende te moeten geven, dat vaders achterlijkheid en boerschheid niet te zeer in liet oog liepen. Den anderen morgen was Randers, die met Karei op hetzelfde kamertje sliep, reeds vroeg wakker. Karei sliep nog rustig en in liet lieele huis Van je vrienden moet je het maar hebben. „De Nederlander" merkt zeer ter snede op „Wij zijn", sprak de President Wilson, „laat ik het herhalen, oprechte vrienden van liet Duitsche volk, en verlangen niets liever dan dat spoedig weder tot wederzijdsch voordeel de nauwe betrekkingen tot dat volk hersteld zijn zullen." Tot toelichting van dat „niets liever ver langen" strekke de volgende mededeeling van de Economist betreffende den uitvoer van oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten 1914 1915 1916 Patronen 6.567.122 25.408.079 55.103.904 Dynamiet 1.213.600 1.509.050 4.173.175 Geweer- en geschutkruit 289.893 66.922 807 263.423.149 Andere spring middelen 1.966.972 95.129.957 392.875.078 Wij lazen, dat de Vereenigde Staten nu zelfs allen toevoer naar Nederland willen tegenhouden, ten einde te spoediger den vrede met. Duitscliland door het te helpen uit hongeren tot stand te doen komen. Jammer dat do vredelievende President, toen bij nog niet met bet geliefde Duitsche volk in oorlog was, niet op de gedachte is gekomen, al dadelijk geheel den uitvoer naar Europa te staken of althans den vrijen handel met de Centralen en de neutralen te eisdien dan ware datgene wat hij zoo innig verlangt reeds lang bereikt geweest DE SPIONNAGEZAAK TE AMSTERDAM- Kortelings circuleerde in de Nederlandsclie pers liet bericht, dat meerdere telegrafisten in hechtenis genomen waren, aangezien zij ten dienste van cene der oorlogvoerende mogend heden, de in Nederland aangeboden cijfer telegrammen van een belligerenten staat ont vreemd hadden. De Tijd wist hieromtrent te vei tellen, dat een deel der betrokkenen, ook in verbinding had gestaan met liet door den Directeur van liet dagblad De Telegraaf opgerichte zoog an ti-spionnage-bureau. De Gazette de llollande schrijft daarentegen, dat het misdrijf der Nederlandsclie postamb tenaren bestond in liet mededeelen van scheepsberichten, en dus ten bate van Duitscli land geschiedde. Do Deutsclier Nachricliten Dienst is echter in staat, deze bewering met de meeste beslist heid tegen te spreken, terwijl bovendien nog de navolgende feiten ter zake kunnen worden scheen nog niemand op te zijn. Ook van buiten drong geenerlei gerucht binnen. De lieele stad verhaalde op dezen Sabbatsmorgeu de nachtrust, die door zes drukke, lange dagen haar was ontroofd. Randers had moeite zich voor te stellen, dat hij werkelijk in een stad was. Het verveelde hem, die steeds gewoon was vroeg op te staan, op bed te blijven liggen maar er schoot hem niet veel anders over. Hij kon hier in dit vreemde huis niet doen, als hij thuis was. Hij verwonderde er zich over, dat Karei n >g zoo vast sliep. Thuis was hij altijd zoo'n liefhebber, om vroeg uit de veeren te komen en voor dag en dauw wandelingen te maken. Hij keek eens op zijn horloge 't was pas zes uur. Nog een paar uur, zoo rekende hij zicli voor, zou 't gewis wel duren, eer de hospita bij de band was. Werd 't zoodoende toch niet te laat voor de kerk? De kerk. Karei scheen, naar hetgeen hij gisterenavond meende te kunnen besluiten, niet een bijster trouw kerkganger te zijn. Hoe was liet mogelijk. Van jongsaf was Karei met hem mee gegaaneerst eenmaal, al gauw tweekeer per dagen nooit had hij er ook maar den minsten tegenzin in getoond. En thans Ja, hij herinnerde zich liet nu, hoe Karei, toen deze met vacantie thuis was geweest, ook eiken Zondag slechts éénmaal ter kerk was geweest; telkens had, naar zijn medegedeeld. De Nederlandsclie politie arres teerde aanvankelijk eenige ondergeschikte post ambtenaren. Hierdoor kregen twee hoogere postambtenaren, die eveneens in deze aange legenheid betrokken waren het vermoeden, dat hunne ontmaskering eveneens nabij was. Het gelukte hen echter tijdig naar het buiten land te vluchten. Het iand, waar deze on trouwe ambtenaren een toevlucht gezocht en gevonden hebben is Engeland. Na deze mededeeling zal liet een ieder wel zonder meer duidelijk zijn, tot welke oorlogvoerende partij de agenten belmoren, die de telegrammen- diefstallen bij de Nederlandsclie posterijen hebben betaald. (Deutsclier Nachr. Dienst.) ENKELE DAGEN OPKOMST VAN DE LANDWEER 1907-1913. De opperbevelhebber maakt bekend, dat de landweerpliclitingen 1909—1913, behoorde tot infanterie, hospitaalsoldaten en ziekedragers en deel uitmakende van de bataljons en re- serve-bataljons landweerinfantrie, in liet loopen- de jaar voor vier dagen heen- en terug reis inbegrepen onder de wapenen zullen worden geroepen. De landweerpliclitingen dezer lichtingen, deel uitmakende van de landweer grens- en kust wacht., zullen moeten opkomen in hetzelfde tijdperk, waarin bet bataljon' waartoe ze be lmoren, onder de wapenen komt. De tijdelijke opkomst onder de wapenen van de landweerpliclitingen dezer lichtingen, geen deel uitmakende van de bataljons en reserve bataljons landvveerinfanterie en van de land weer grens- en kustwacht .alsmede de tijdelijke opkomst van de landweerpliclitingen 1907 en 1908 (deze laatste vermoedelijk slechts voor èèn dag) zullen bij eene tweede bekendmaking ter kennis worden gebracht. Verlofgangers, die met toestemming van den minister van Oorlog in liet buitenland ver blijven of de buitenlandsche zeevaart uitoefe nen, zijn vrijgesteld van opkomst, indien hun verblijf buitenslands samenvalt met liet tijd perk, waarin ze onder de wapenen zouden moeten komen. Deze bekendmaking geld uitsluitend als-eene i'oorloopige kennisgevingiedere landweer- pliclitige, die onder de wapenen wordt geroe pen' zal daartoe eene persoonlijke oproeping van zijn militairen kommandant ontvangen. GRAAN, KUNSTMEST EN VEEVOEDER AANGEKOMEN. Te Rotterdam zijn aangekomen de „Am- stoldijk" van de Holland-Amerikalijn met een gemengde lading (die boot had geruimen tijd in Engeland gelegen)de „Noordam" van dezelfde lijn met een lading van 12.200 zakken zeggen, hoofdpijn hem belet, ook de middag- godsdienstoefening bij te wonen. Toen bad Randers daar niet verder over nagedacht dat was immers wel verklaarbaar, dat liet harde studeeren, waarvan de goede rapporten elke twee maanden getuigenis aflegden, der gelijke ongesteldheden kon meebrengen. Maar nu bracht lnj, die anders niet gewoon was zich lang met een en dezelfde zaak bezig te houder, en daartoe bovendien den noodigen tijd miste, bet een met liet ander in verband. Zou liet zóó zijn, dat werkelijk Karei liet kerkgaan veronachtzaamde En om welke reden dan Door de drukke bezigheden eiken weekdag, zoodat de Zondag goeddeels moet worden gebruikt om in letter lijken zin te rusten? Of, zou de ware lust ontbreken om naar Gods huis tc gaan En waaruit moest dat gebrek aan lust dan ver klaard worden Randers was- een eenvoudig man, maar dit stond bij hem vast, dat Kareis verblijf in de stad liern in verschillend opzicht veranderd bad, en niet ten goede. Hij was er zeker van, dat indien moeder het gesprek van giste renavond zou hebben bijgewoond, ze zicli stellig ongerust zou tnaken omtrent sommige dingen. Hij nam zicli voor, Karei er over te onderhouden. (Wordt vervolgd). Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1