I Bloedarmoede.» Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Landbouwberichte». Gemengd Nieuws. "pr"^ëdTk'bëITrt e n. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. GROENTEN. Levering van Rijst. Aan wijj zing verkri j gbaar- stelling Levensmiddelen. Algmncene Vergadering De Ambachtsschool voor Ter Neuzen en Omstreken. had, kreeg hij van iemand (vermoedelijk een dedectief) een wenk, dat de generaal er aan denken moest, dat hij geen vergadering mocht bijwonen. Heel gevat antwoordde de Generaal: „Maar zeg jij me dan eens, hoe ik moet maak als die vergadering mij bijwoon TER NEUZEN, 20 April 1917. Bij het gehouden examen voor opzichter van de Rijkswaterstaat is ook geslaagd de heer P. Goedbloed, thans buitengewoon op zichter bij den Rijkswaterstaat alhier. Een boodschap per ballon. Binnen de gemeente Hoek daalde een ballon van ongeveer drie meter hoogte, waaraan op een bosje gebonden, een groot aantal kaartjes waren gehecht. Op de kaartjes stond in Duitsche taal geschreven Duitsche soldaten Zooals gij weet nemen ook de Vereenigde Staten van Amerika aan den oorlog deel. Deze republiek heeft den oorlog niet verklaard aan het Duitsche volk, maar aan uwe re geering, uw militairisme, uwe jonkers. De Vereenigde Staten, die bereid waren al hunne kracht, te geven om de machtsaanmatiging van Duitschland te verijdelen, stellen aan de geallieerden hun vloot, hun kolossaal groot leger en hun onuitputtelijken rijkdom ter be schikking. Gelooft in Duitschland een verstandig mensch er nog aan, dat het uwe regeering gelukken zal de geheele wereld onder de knie te krij gen De deelneming door de Vereenigde Staten aan den oorlog is liet gevolg van de misslagen uwer regeernig, de welverdiende straf voor den verscherpten duikbootoorlog, voor de slavenjachten in België envoor de een beschaafd volk onwaardige verwoestingen in Noord- Frankrijk. Duitsche soldaten 1 Er is nog maar één middel om u te redden voor het te laat is komt tot ons over Gij weet, gij zult bij ons welkom zijn, goed behandeld, goed gevoed en als dappere sol daten geacht worden. Wilt ge u nog langer opofferen voor de misslagen en barbaarschhe- den uwer vrijbuiters en oorlogsschuimers? Door Gedeputeerde Staten is de verkie zing voor een lid der Staten in het kiesdistrict Sluis, door het bedanken van den heer Dikken- berg als zoodanig, die plaats wil maken voor den heer Neeteson, burgemeester van IJzen- dijke, bepaald op 8 Mei a.s. De verkoopings kwestie in Zeeuwse li-V laanderen O. D. Men schrijft ons uit het vierde district Een eigenaardig soort nog nooit voorgekomen dubbele werkstaking is hier ingetreden. De notarissen en deurwaarders weigeren de Mei koopdagen, dat zijn die waarop boerenin- spannen verkocht worden op c r e d i e t, be taalbaar in Januari, te houden. De boeren, op hun beurt, weigeren hun have en goed a contant door die ambtenaren te laten veilen. Dies zijn zij op zoek naar een ambtenaar die aan hun verlangen tegemoet wil komen en de risico voor zijn rekening nemen wil. Gevolg daarvan dat de ambtenaren opnieuw ten stadhuize te Oostburg jl. Maandag hebben vergaderd en met het oog op de critieke tijdsomstandigheden en de onzekerheid of Nederland buiten den oorlog blijven zal, het besluit genomen niet van de overeenkomst, die reeds in verscheidene locale bladen was bekend gemaakt, af te wijken niet alleen, maar dat ook de een niet de verkooping zal aanvaarden, die reeds aan den anderen was toegezégd. Midd. Crt. Dinsdagnacht werd de bakker A. S. te Schore gewekt door een 17tal jonge mannen, Belgische vluchtelingen, die op de een of an dere wijze hoe wilden ze niet zeggen het bezette gebied van België waren ontvlucht. Uitgehongerd en verkleumd van koude kwa men ze aan een goed adres een bakker terecht. Nadat ze zich wat gewarmd en ge- .spijzigd hadden, vertrokken ze naar deu land bouwer B., waar ze het verdere gedeelte van den nacht in de schuur doorbrachten. Gisterenmorgen zijn ze met den eersten trein vertrokken om dienst te nemen in het Bel gische leger. Verschrikkelijke verhalen wer den gedaan over den toestand in België. On. der de vluchtelingen bevonden zich twee bur gemeesters, een notaris en een advokaat, Hansweert. Indien er zich op de werf Zeeland geen onvoorziene omstandigheden voordoen, zal zij thans in staat zijn binnen enkele weken de kiel te leggen voor een 3-mast motor schoener van pl.m. 560 ton d.w. en voor een vrachtboot van 2500 ton, terwijl 2 nog in aanbouw zijnde stoomschepen van 1000 ton geheel kunnen worden afgewerkt. Gisteravond is het Duitsche stoomschip „Magdalena Fischer" weder van Zeebrugge ledigscheeps over de W. Scnelde naar Ant werpen vertrokken. Middelburg. De kolenschaarschte had gisteren tot gevolg, dat vele kinderen van de openbare school zelf hun brandstof in emmers, manden enz. mede brachten naar school, terwijl de firma Alberts gezorgd had voor krullen om de kachels aan te maken. Wij keeren zoo zachtjes aan terug naar den „goeden ouden tijd", toen de particuliere eigenaren van scholen, het medebrengen van stooksel ver plichtend stelden, zoo schrijft de Midd. Crt. Loo|) der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: M. Wilhelmus, vrachtrijder, 0 77, uitZaam- slag. J. van Strien, broodbakker, Noordstr. 79, uit Hoek. Vertrokken: P. A. de Loofï, dienstbode, Heerengracht 15, naar Bussum. C. P. Leunis, zonder, Tholenstr. 35, naar Dordrecht. L, A. Cortvriendt, ma chinist, Baandijk 33, naar Middelburg. A.L.J. van der Hooft, zonder, de Feijterstr. 43, naar Amsterdam. P. A. Lauret, zonder Vlooswijk- str. 2 naar West-Kapelle. C. C. Smallegang, zonder, 0 112, naar Axel. F. A. Faas, zonder, Q 187 naar Hoek. F. de Feijter, veldarbeider, O 77, naar Zaamslag. A. Leenhouts, bakkers knecht, Lange Kerkstr. 32, naar Hoek. Ned. Herv. Kerk. Beroepente St. Annaland A. H. J. G. van Voorthuizen te Zegveld. Aangenomen naar Purmerend J. B. Th. Hugenholtz te Vledder; naar Hasselt: A. Luteijn te IJsselmonde. Bedanktvoor Oldeberkoop J. G. v Loenen te Oldeholtwolde voor Zevenbergen L. J. van Leeuwen te Lissevoor Hattum G. Venema te Koudum. Geref. Kerken. Beroepente Heudrik-Ido-AmbachtS. Idema te Workum te Appelscha: R. J. Aalberts te Baambrugge te Werkendam (A)A. Brouwer Jzn. te Zwartsluis. C o p. L ij n k o e k en Vee voederfabriek. Te Goes is een door 25 personen bezochte vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een coöp. lijnkoek- en veevoe derfabriek voor Zeeland en West-Brabant van veehouders uit die streken. Een commissie is benoemd om alles nader uit te werken. Volgens alle aanwezigen is de totstandkoming een zeker feit. Hooischaarschte. Onder meer tengevolge van den langen winter heerscht in vele streken groot gebrek aan hooi. In verband hiermede zijn in West- Friesland de hooiprijzen belangrijk gestegen, zoodaC men reeds f50 per 1000 K.G. besteedt. Schapen- sterfte. Tengevolge van de strenge vorst des nachts en het gure weer overdag sterven er dit voorjaar in Hollands Noorderkwartier veel lammeren, te meer, omdat verscheidene minder krachtig ter wereld zijn gekomen door het gebrek, dat het moederschaap dezen winter heeft geleden. Vooral 's nachts is het verlies groot. Bovendien vinden de hulpelooze diertjes in de kraaien een wreeden vijand. Met uit gepikte oogen worden meermalen lammeren dood op 't land gevonden. Ook de sterfte onder de schapen is bijzonder groot. (Hdbl.) Dure koeien. Bij onze naburen in de provincie Noord- Brabant op de vette klei in het Westen weet men ook wel degelijk uitmuntend rundvee te kweeken dezer dagen werden te Wouw een tweetal koeien verkocht door een landbouwer, die resp. f800 en f900 opbrachten. De bomaanslag te Maastricht. Aangaande den bomaanslag te Maastricht meldt men nog het volgende Zondagavond kwart voor tien werd een hevige knal gehoord in het huis op den Scharnderweg, bewoond door den heer O. met gezin en andere families. De slag was zoo geweldig, dat men op grooten afstand den knal hooren kon. Bij onderzoek bleek een groote vernieling, vooral binnenshuis, te zijn aangericht, die duidelijk aantoonde met welk een kracht het voorwerp uit elkaar geslagen is. Van het ontploffingsmiddel werd alleen een klein stukje lont teruggevQnden, zoodat verondersteld wordt, dat hiervoor een dynamietpatroon gebruikt is en door den dader in den kelder is ge worpen. Een gat in den grond toont aan, waar het voorwerp gelegen heeft. Het keldergewelf is ontzet en de daarop rustende vloer van beton en granito geheel gescheurd. Door den geweldigen luchtdruk, die zich langs de trap een weg naar boven baande, zijn alle muren gescheurd, werd de trap dwars in de gang geplaatst, terwijl de deur- en raamkozijnen aan de achterzijde van het huis tot op de 3e verdieping gesprongen zijn. De heer N., een der medebewoners, die zich juist op de 2e verdieping ter ruste be geven had, wer^l plotseling met een schrik wakker, doordat de gesloten deur geheel uit den muur geslagen werd en de ramen stuk sloegen. Op de benedenverdieping is niets heel ge bleven. Al het meubilair en glaswerk ligt in stukken door elkaar. Alles toont aan, dat het ontploffingsmiddel van geweldige kracht is geweest en het is hoofdzakelijk aan de groote afmetingen en stevigen bouw van den kelder te danken, dat de ruïne nog niet grooter is geweest. Men mag dan ook wel van geluk spreken, dat er geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad, temeer daar op het oogenblik van de ontploffing 10 personen thuis waren. Onmiddelijk werd door de maréchaussées een onderzoek ingesteld, dat echter nog tot geen resultaat heeft geleid. Vermoed wordt, dat het bedoeld is als een wraakneming op den burgemeester van Heer, den heer v. O., die met zijn vrouw de le verdieping bewoont en die door de slechte regeling betreffende de distributie van levens middelen in Heer bij de gemeentenaren nu juist niet al te best staat aangeschreven. De burgemeester van Heer heeft naar aan leiding van het gebeurde zijn ontslag ingediend. Een vluchteling. Bij het lossen van een wagon Duitsche ko len te Haarlem kwam onder de kolen vandaan een Fransch krijgsgevangene. Hij was dit in Mei 1906 door de Duitschers gemaakt bij Verdun en sindsdien werkzaam gesteld in de mijn te Gilsenkriehen. Maandagavond is hij in den wagon gekropen onder een schuin staande plank, op goed geluk af, waar de wa gon kolen heen zou gaan. Donderdag hoorden do lossers in Haarlem kloppen' doch wisten niet waar het vandaan kwam, totdat plotseling de Franschman onder den kreet „Vive la liberte te voorschijn sprong. Voor mondverraad ge durende de reis had de krijgsgevangene ge zorgd. Hij is naar den Franschen consul te Amsterdam gebracht. Tel. De heer B. de Ligt, de vroegere pre dikant van Nunen, sedert Juni 1915 door den commandant van het veldleger uit Limburg, Noord-Brabant en Zeeland verbannen, hield den laatsten tijd verschillende redevoeringen te Arnhem, Zutphen, Enschéde en Amelo, waarin hij zijn opvattingen van Christendom, maatschappij en staat uiteenzette, en ook die inzake dienstweigering naar voren bracht. Vrijdag jl. sprak hij over hetzelfde te üoster- beék en Zaterdagavond te Nijverdal. Op de vergadering te Nijverdal bevonden zich twee marechaussees, van wie de wacht meester den spreker vóór den aanvang der vergadering mededeelde, dat hij hem daarna iets te zeggen had. Toen de vergadering was afgeloopen, toonde de wachtmeester een pro ces-verbaal, waaruit bleek, dat ds. de Ligt door den territorialen bevelhebber van Over- ijsel uit het in staat van beleg verklaarde ge bied in de provinciën Overijsel en Gelderland werd verbannen, „als zijnde gevaarlijk voor de rust en algemeene veiligheid. De Ligt is gehouden om onmiddellijk na deze aanzegging of beteekening het in staat van beleg ver klaarde gebied te verlaten. (N.R.C.) Broodkaartengeknoei. Men schrijft uit Velsen aan het Volk Als bewijs, hoe geknoeid is met de brood kaarten, vermelden wij, dat bij de uitreiking direct aan de verbruikers, dus niet meer via de leveranciers, bijna 6000 kaarten minder noodig bleken te zijn, dan de eerste maal waren uitgereikt. Dit beteekent voor de ge meente een besparing vau Vio deel van den toeslag op bijna 17000 kilo brood. Smokkeldrama' Zondagnacht patrouilleerde een escadron wielrijders, onder leiding van eenige officie ren, langs de Oostelijke grenszone van Sittard in de richting der dorpen Doenrade, Jabeek en Bingelrade. Bij dezen nachtelijken tocht kwam het viermaal tot een treffen tusschen de soldaten en groepen smokkelaars, met het noodlottig gevolg, dat twee Duitschers afkom stig uit Dusseldorf levensgevanrlijk en een Duitsche vrouw door een kogel licht aan de borst werd gewond, terwijl een der patrouil- leerende soldaten de huzaar II. levensgevaar lijk in het onderlijf werd getroffen. De vier gewonden zijn allen naar het hospitaal te Sittard vervoerd. Naar verluidt, zou het een formeel gevecht zijn geweest, waarbij ontzet tend veel geweerschoten gelost werden. De toestand van den soldaat H. en der twee Duitschers is hopeloos. Men vreest voor hun leven. De Duitsche vrouw hoopt men nog te kunnen redden. L. K. ZONDAG 22 APRIL 1917. T DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 21 April 1.12 1.31 Zondag 22 1.51 2.11 Maandag 23 2.30 2.49 Dinsdag 24 3.9 3.27 W oensdag 25 3.46 4.6 Donderdag 26 4.25 4.46 Vrijdag 27 5.7 5.30 Bij dezen betuigen wij onzen harte lijker! dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefden Zoon, Broeder, Oom F. Kense. Familie KENSE. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat volgens ontvangen circ. No. 47, dato 18 April jl., met ingang van dien datum de distributie van kool zal worden gestaakt. Van uien, peen en knolrapen zijn nog kleir.e voorraden aanwezig, doch wegens het vergo- vorderd seizoen mogen aan deze artikelen niet de gewone eischen worden gesteld. Van vatgroenten is nog eene belangrijke hoeveelheid aanwezig, evenals van spinazie, welke laatste geleverd wordt in 3 Liter blikken. Verder wordt nog beschikbaar gesteld Julienne (gedroogde soepgroente) welke zeer voedende bestanddeelen bevat en met rijst en erwten als Julienne-soep meer en meer wordt ge waardeerd. De prijs hiervan bedraagt 15 ct. per ons-pakje- Terneuzen, 20 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. UUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat ingevolge circ. No. 30014 dato 14 April jl., winkeliers ook bij levering van andere rijst dan voorloop Rangoon of Bassein (gewone regeeringsrijst) de bepa lingen omtrent de rantsoeneering hebben na te komen en dus aanvulling van hunnen voorraad wegens distributie van andere rijst aan ons kunnen verzoeken. Er kan dus ook Regeerings Java- en (of) Siamrijst worden aangevraagd, waarvan de prijs later zal worden bekend gemaakt. Ter Neuzen, 20 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 23—28 APRIL geldig zullen zijn voor Aardappelen bon no. 12, 13,14,15 en 16 le serie Bak en braadvet bon no. 4, le Varken svleesch 4, le Groene erwten „3, le Rijst „2, 1 e Ter Neuzen, 20 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N,B. Op bon No. 2 voor rijst mag slechts 0 250 K.G. worden afgegeven. VEREEN1GING op Maandag 23 April 1917, des avonds ten 8 ure, in het „Hotel de Commerce" op de Markt. DOELSamenkomst met den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs ter bespreking van de inrichting der Ambachtsschool, hier ter stede. Voor het Bestuur, J. HUIZINGA, Voorzitter. J. J. VAN LEEUWEN, Secretaris. Bleeke gelaatskleur, zwakte. Enersan-tabletten p. kok. fl. In Apoth. en Drogisterijen en verder 1 verkrijgbaar bij (zie adressen in dit blad bij advertentie Mijn hardt's Zenuwtabletten). [Z o m e r t ij d]. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. R. W. de Jong van Broek op Langendijk. Axel [Kerkdreefj 9 uur Ds. A. Thielen, 2 uur cand. H. W. Smit van Ierseke, Axel [Stationstraat] 9 uur, cand. 11. W. Smit en 2 uur Ds. A. Thielen. Zaamslag 10 en 3 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'li en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9»/a en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen holtz. Zaamslag 9'j2 en 2'/j uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/a en 2'/ï uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal Ében=Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5Vï uur, Evangelisatie. Middelburg, 19 April. Ter graanmarkt was geen aanvoer. Noteering werd niet meer opgemaakt. Boter f 0,93 a f 1,03, voor particulieren f 1,03 per '/j kilo. Eieren f 7,70, voor particulieren f 8,— per 100 stuks.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2