JlntircDoluitonair voor Hieuwt en Advertentieblad Zeeland. vao Woensdag 25 April 1917, Binnenland. Buitenland. No. 1423. Zaterdag 21 April 1917 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTG3IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIÉN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. DER N.V. „LUCTOR ET EMERGO" OP ten kantore van den lieer P. J. SCHEELE, Markt, Ter Neuzen. De waarn. Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. DE GR A AN VOORZIENING. Naar de „Times" verneemt heeft Engeland, ondanks het feit, dat de Nederlaudsclie re geering bij haar besluit volhard dat gewapende handelschepen geen Nederlandsche havens mogen binnenkomen, besloten, om de Neder landsche graanschepen, die te Halitax hebben geankerd, toe te staan naar Nederland te ver trekken, zonder een Britsche havens aan tedoen. STAATS ZUINIGHEID. Te Dordrecht komt een huis in publieke veiling, dat bij de staat in gebruik is. Op den daarbij behoorenden grond zijn een paar barrakken opgeslagen. Een en ander is voor mobilisatie-doeleinden gebuurd tegen f 12 per dag, zooals thans op de verkoopbiljetten staat te lezen, Men zou voor dat koopje an ders allicht niet geweten hebben Onze berichtgever zegt: ik zou ernietgraag 112 per week voor geven." Vierduizend drie honderd en tachtig gulden is een mooie jaar- huur! 't Gebouw zal wel een speculatief koo- per vinden in de hoop dat de Staat liet nog een beetje noodig heeft! (Ned.) BEVREDIGING EN UNIERAPPORT. In de algemeene vergadering van het Ge westelijk Gereformeerd Schoolverband te Gro ningen, gepresideerd door den heer J. C. Wirts, is ecne motie aangenomen, waarin uitgespro ken wordt dat men niet kan meegaan met het rapport der bevredigingscommissie, maar dat de oplossing van de Schoolkwestie moet gezocht worden in de richting van het Unierap- port. (Ned.) DE LANDSTORM VAN 30 TOT 40 JAAR. (Ter aanvulling van ons vorig bericht). In de „Staatscourant" is een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij alle personen tussclien 30 en 40 jaar, die vroeger zijn vrij geloot of vrijgesteld of een plaatsvervanger hebben gekocht., zich voor den landstorm moeten laten inschrijven. Wanneer de inschrijving zal plaats hebben, zal nader door den minister van Oorlog worden vastgesteld. Ook zullen dan voor schriften inzake de eventueele keuring worden uitgevaardigd. Deze inschrijving beteekent niet, indeeling bij den landstorm. Als de minister de personen tusschen 30 en 40 jaar eventueel onder de wapenen wil roepen, moet hij daartoe bij speciale wet aan de Staten-Generaal machtiging vragen. Men beeft dus louter met een admini stratieve bepaling te doen. GOES. Bij enkele candidaatstelling is liet lid der Prov. Staten van Zeeland (vacature-S. Duvekot a.r.), gekozen mr. J. K. M. Stieger (R.K. te Goes. DE OORLOG. JSIaar aanleiding van liet Duitscli legerbe- richt omtrent de Fransclie doorbraakpoging, schrijft De Ned. Uit dit bericht krijgt men wel den indruk, dat de Duitsche generale staf dezen aanval van veel grooter beteekenis heeft beschouwd dan den Engelsclien bij Atrecht, waar de strijd toch nog steeds om een linie ging en nietjom een gansclie, diep geëchloneerde verdedigings- zone gelijk tussclien Soissons en Rheims, wat dus zeggen wil, dat alle troepenafdeelingen in de achtergelegen stellingen de zwaarte van den schok, zij liet geleidelijk naar achteren afnemend, hebben gevoeld. Dat is wel de echte doorbraakpoging' en bet komt ons in derdaad voor, dat de geallieerden nooit dichter bij de vervulling van hun wensclien zijn ge weest dan gisteren. Maar waar liet er zoo bij staat, komt het op de technische volmaakt heid der organisatie aan en hierin zijn, gelijk wij weten, de Duitscliers meesters. Wanneer er zoo'; gevochten wordt, als uit de jongste berichten blijkt, dan is het zaak voor de partij, die zich verdedigt, liet hoofd kool te houden en op oordeelkundige wijze zijn re serves aan te voeren, en dat terwijl over heel liet terrein van de uitgewischte linies de strijd heen en weer golft en het verband zoo licht verbroken wordt. In dit opzicht gelooven wij, dat de Duitsche legerleiding weer een sterk staaltje van haar organisatievermogen heeft getoond en daardoor dan ook een onge twijfeld dreigend, geweldig échec voorko men heeft. De vraag is maar, of dit ook bij een hernieuwden aanval weer zoo gaan zai. De geallieerden beschikken over geweldige rnuni- tievoorraden en kunnen dus heel spoedig liet vernielingswerk weer beginnen. Het zal er dan ook maar op aankomen, of Duitscliland over genoeg strategische reserves beschikt om den aanval opnieuw te weerstaan. Waar nu op de beide frontdeelen, die de Duitscliers als spil voor de terugtoclitsbeweging hebben gediend, liet offensief der geallieerden al zoo geweldig was en de Duitscliers zulk een ontzaglijke moeite gaf, begint men te beseffen, wat een groot voordeel Hindenburg gehad heeft van die terugtoclitsbeweging, die een groot deel van liet front ongeschikt voor een onmiddellijk offensief maakte. Want duidelijk blijkt nu wel, dat de Duitscliers een offensief over gansch de linie tusschen Lens en Reims wellicht niet hadden kunnen doorstaan, althans niet een offensief van de overstelpende kracht als liet jongste van de Franschen. KEULEN, 18 April. Op de zesde Duitsche oorlogsleening is voor 12.777.000.000 mark in- geteekend. Men meldt aan de N. R. C. Onze nikkelen stuivers worden in Duitscli land thans gaarne opgekocht voor het zes voudige van hun waarde. Ook aluminium- medailles vinden er grage koopers. Deze voorwerpen van een paar cent worden grif betaald met 50 pfg. en meer. Er moet aan de grens dagelijks heel wat verhandeld worden. Sardonyx neemt in de New Statesman Carson, den minister van marine, onder handen, omdat hij het Engelsclie volk niet de waarheid zegt aangaande de verliezen, die de duikbooten de Engelsche koopvaardij toebrengen. Met zijn opgaven mystificeert' hij de menschen, zegt Sardonyx. Erger mystificatie vindt hij nog liet Engelsche bericht over den vermaar den slag bij Gaza." GENÈVE, 16 April. (H.N.) De „Progrès" van Lyon weet mede te deelen, dat de Ge allieerden, met liet oog op den huidigen toe stand, die gewijzigd is door de proclamatie der Russische regeering en door liet deel nemen van Amerika aan den oorlog, binnenkort een nieuwe verklaring over haar oorlogsdoel einden liet licht zal doen zien. Als gemeen schappelijk oorlogsdoel van de Entente zou dan liet volgende bekend gemaakt worden afgezien van elke verovering onaf liankelijk van Polen internatioualiseering van Konstan- tinopel en een krachtige organisatie van een volkerenbond met een arbitragehof en practisch door te voeren straffen-systeem. LONDEN, 18 April. (V.D.) Naar aanleiding van het door een Duitscli persagentschap aan de „Progres de Lyon" ontleende bericht, volgens hetwelk de Entente opnieuw haar oorlogsdoel zou bekend maken, kan worden medegedeeld, dat omtrent dergelijke voor nemens van de Entente te Londen niets bekend is. (D. N. D.). De Daily Mail wijst in een hoofd artikel nogmaaals op de noodzakelijkheid eener vermindering van het broodverbruik, in ver band met liet dreigende gebrek aan koren, dat van een zoi ernstig karakter is, dat indien de door den voedselcontroleur aange geven besparing niet verkregen wordt, de voorraad graan niet tot de nieuwe oogst zal toereiken. Per week moeten ongeveer vier scheepsladingen graan bespaard worden. Ver kwisting is dus misdadig, schrijft het blad. BERLIJN, 18 April. (W. B.) Officieei. Renter's telegram over een aanval van een Duitsche duikboot op den Amerikaansclien torpedojager Smith, kan slechts aangeduid worden als een listig middel, om aan Duitscli land liet openen der vijandelijkheden toe te schrijven. De waarheid is, dat zich nog geen duikboot in de Westelijke helft van den Atlantische» Oceaan bevindt. KONSTANTINOPEL, 18 April. (Ag. Milli). Turksch stafbericht. Op het Sianifront werd de krijgsbedrijvigheid levendiger. Het schijnt, dat do Engelsclien een nieuwen aanval voor bereiden. De Manchester Guardian bad uit Londen vernomen, dat er goede reden is om aan te nemen, dat Oostenrijk, tegelijk met zijn verklaring in de pers, een formeel aanbod aan Rusland, door bemikdeling van een onzij dige Mogendheid, vermoedelijk Nederland, heeft gedaan. Intusschen is er nog beter reden om aan te nemen, dat, ter plaatse waar men het weten kan, van een dergelijke intermediaire handeling van Nederland niets bekend is. BASEL, 17 April (V.D.) Naar aanleiding van geruchten, die sinds eenigen tijd loopen aangaande besprekingen, die zouden worden gevoerd zoowel te Stokliolm als te Kopen- haven tussclien afgevaardigden van Duitsche regecringsgezinde en oppositioueele socialisten eenerzijds en afgevaardigden der Russische socialisten anderzijds, teneinde een gemeen- scliappelijkon grondslag te vinden om een overeenkomst tot stand te brengen aangaande de vredeszaak, meldt de „Nationalzeitung" uit Kopenhagen, dat volgens Deensche en Zweed- sche bladen verscheidene konferenties reeds inderdaad hebben plaats gehad. Men maakt hiervan geen geheim ouder de Zweedsche socialisten. (D. N. D.) Naar de Stockholmsclie corres pondent van liet Berl. Tageblatt verneemt, is de Arbeiders- en Soldatenraad te Petersburg nog niet tot overeenstemming gekomen. Oogenblikkelijk hebben weliswaar de voor standers van voortzetting van den oorlog nog de overhand, doch de minderheid, die den vrede weuscht is in ieder geval zoo (alrijk, dat zij voor de regeering een factor blijft, waarmede ter dege rekening moet worden gehouden. Dit blijkt o. a. uit de verontruste beschouwingen, die de Fransclie pers aan de vredesbeweging wijdt, en het ongeduld waar mede zij de aankomst te Petrograd der Fransclie en Engelsche socialisten verbeidt. De uitzending dezer socialistenmissie houdt verband met de besprekingen, die te Stockholm worden gehouden, waaraan naar gemeld is, ook do Nederlandsche sociaaldemocraten zullen deelnemen. Kenschetsend voor de revolutionnaire stemming, die te Petersburg heersclit, is, dat de arbeidersraad de invoering van eeiie nieuwe politie overweegt, die de „Roode Garde" zal heeten. Wij lezen in de „Times" van den 3en April, aldus „De Stand.", dat, niettegenstaande zoo wel de producenten als de handelaars liet recht hadden gekregen om lioogere prijzen te verlangen voor aardappelen, er op den 2den April slechts geringe vooruitgang was waar te nemen in de aanvoeren, De huisvrouwen van meening dat er in de voorgaande week groote voorraden waren achtergehouden, opdat de handelaars den prijs voor April zouden kunnen maken waren in grooten getale en vol hoop naar de markt gekomen, maar zij waren ditmaal evenmin als de vorige week in staat, om aardappelen te koopen. De koop lieden bevestigden, dat er dien dag slechts een zeer geringe hoeveelheid naar Londen was gekomen en dat de voorraden op liet platteland, die niet zijn opgeëischt voor het leger, zeer gering zijn. Bij al deze treurigheid komt per slot van rekening nu nog het slechte weer, waardoor het, naar de „Times" vreest, waarschijnlijk wordt, dat de nieuwe oogst dit jaar zal moeten worden binnengehaald dan 't vorige jaar liet geval was. Een importeur had als zijn meening te kennen gegeven, dat de Jersey-aardappelen dit jaar ongewoon laat zouden zijn en in Cornwall was men met 't pooten sterk ten achter in verband met de vorst. Op een desbetreffende vraag van den arbeiders afgevaardigde Will Tliorne antwoord de kapitein Batliurst, dat de voedingsmiddelen- controleur overleg pleegt met het departement van oorlog in verband met de quaestie, om liet aardappelenrantsoen der krijgsgevangenen door iets anders te vervangen. In de „Times" van 4 April lezen wij, dat Lord Beresford heeft aangekondigd, dat hij aan de Regeering zal vragen of bet niet een feit is, dat bel gebrek aan levensmiddelen nijpend zal worden ongeveer van begin Mei tot half Juli of liet der Regeering bekend is, dat liet volk daaromtrent nog steeds in on wetendheid verkeerten of zij van plan is in verband daarmede stappen te doen, om liet in te lichten omtrent de zeer ernstige moeilijk heden, welke in verband met de levens middelen voorziening in de naaste toekomst-te verwachten zijn. In verband met liet aardappelengebrek, schrijft de „Times" op 4 April, dat er geen verbetering was waar te nemen in de aan voeren en dat, volgens de meening der koop lieden, de toestand eerder slechter dan beter zou worden, ja dat, naar alle waarschijnlijkheid, vóór liet binnenhalen van den nieuwen oogst, ook die artikelen, die men in de plaats van aardappelen denkt te verdeelen, schaarsch zullen zijn. Naar kapitein Batliurst in liet Lagerhuis meedeelde, beeft Lord Devon'port liet recht over iedere lading thee, die in Engeland aankomt, te beschikken. Er was bovendien een commissie benoemd uit den theehandel met 'toog op de verdeeling van de hoeveel heid, waarover men met de importeurs was overeengekomen, dat die ter beschikking zou zijn voor den verkoop tegen lage prijzen. De prijs voor de pootaardappeis is door Lord Üevonport met 2 p.st. per ton verhoogd. Onder toepassing van de „Defence of the Realm Act", is den handelaars in timmerhout meegedeeld, dat zij in het vervolg maandelijks opgave moeten doen van hun voorraden. Toen Gen. De Wet onlangs een bezoek aan het „Afrikaans Koffiehuis" te Pretoria bracht en binnen weinige oogenblikken 'n groote schaar vrienden zicli gezellig om hem geschaard ^hOjLl),0 (I 0(] r des nam. ten drie ure, T 0 E S T A N D,- De zesde Duitsche oorlogsleening. Nikkel gebrek. De waarheid bovenal. Het oorlogsdoel der Entente Tegenspraak. Dreigend gebrek in Engeland. Geen duikbooten bij New-York. Een nieuwe slag op til Geen bemiddeling van Nederland. De vredespogingen. De vredesbeweging Engelands levensmiddelen voorziening. Gevatheid van Generaal De Wet.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1