Buitenland. Uit Stad en Provincie. de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs en de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen, binnen enkele dagen aan al de Besturen van Chr. Scholen ter teekening worden aangeboden een adres aan de Regeering om de subsidie zoodanig te verhoogen, dat de Besturen bet salaris hunner onderwijzers kunnen verbeteren en regelen, als in het belang van het onderwijs en van de onderwijzers noodig is. MEERDERE VRIJHEID UITOEFENING GENEESKUNDE. Naar wij uit parlementaire kringen vernemen heeft de Minister van Binnen], Zaken zich vereenigd met het advies van den Centralen Gezondheidsraad inzake het request van de heeren Van Hamel, Van Holten tot Echten en Van Houten voor meerdere vrijheid bij de oefening der geneeskunst. Dienovereenkomstig wordt door den Minister de benoeming voorbereid van twee commissies, waarvan de eene zal hebben te onderzoeken hoe het Wetboek van Strafrecht het best zou kunnen worden aangevuld door een nieuwe reeks van bepalingen, waarbij wordt gewaakt tegen misleiding, misbruik van vertrouwen, aannemen van valsche titels speculatie op de onwetendheid van het publiek door zoogezegd onbevoegden, alsmede bepalingen die voor zoover de bestaande Strafwet daarin niet reeds voorziet benadeeling van lijf of gezond heid van anderen door bedoelde onbevoegden tengevolge van onbekwaamheid en onvoor zichtigheid zouden kunnen voorkomen. De andere commissie zal de deelmatigheid der door de niet wettelijk toegelaten genees kunst-beoefenaren hebben te onderzoeken. (Stand.) ENGELSCHE GARENS. Men meldt uit Almelo aan de N. R. C. In aansluiting met het bericht over de in trekking van licenses voor den uitvoer van garens door de Engelsche regeering, kunnen we nader melden, dat de Engelschen wel ga rens jrnogèn leveren, mits deze niet met En gelsche schepen vervoerd worden. Men vreest echter, dat dit in de practijk op hetzelfde zal neerkomen. De firma H. ten Cate Hzn. en Co. heeft met het oog op de stagnatie in den aanvoer van garens den werktijd wederom met 10 uur p<y week ingekort, zoodat deze thans nog zal bedragen 40y3 uur. De wevers zullen op het loon een toeslag ontvangen van 70 cent per weefgetouw en per week. KAMERVERKIEZING DEN HELDER. De Tel. meldt, dat de districtsfederatie der S. D. A. P. besloten heeft bij de vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door de be noeming van den heer De Meester, tot lid van den Raad van State, den zetel niet over te laten aan de liberalen. Candidaat is gesteld de beer Thomassen. DE OORLOG. Vlak bij St. Quentin. Liévin en Gricourt bezet. LONDEN, 14 April. (Reuter). Britsch staf- bericht. Hedenmorgen werd de stad Liévin bezet. Wij maakten veel oorlogsmateriaal buit. 's Middags werd Cité St. Pierre genomen. De Britten vorderden 2 tot 3 mijl ten oosten van de Vimy-keten. Ten zuiden van de Scarpe was den geheelcn dag de strijd hevig. Wij behielden onze- stellingen. De Britten baanden zich al strijdend hun weg tot op weinige honderden meters van St. Quentin. Gricourt werd door een bajonetaanval ge nomen. BERLIJN, 14 April. (V. D.) Het „Berliner Tageblatt" verneemt dat het arbeiders- en soldatenkomitee te Petrograd zich verzet tegen het wegvoeren van den Czaar. De Czaarzou voor een gerecht moeten verschijnen. BERLIJN, 13 April. Uit Stockholm aan den „Lokal Anzeiger". In de mededeelingen van den Arbeidsraad komt het volgende bericht voor: Aangezien de voorloopige regeering de buitenlandsche politiek in den geest van het oude régime voortzet en er niet aan denkt, een einde aan den oorlog te maken, heeft de arbeidersraad, die te St. Petersburg de macht in handen heeft, besloten, de beschikking over de buitenlandsche politiek aan de vooiioopige regeering te onttrekken. De arbeidersraad heeft een eigen comité voor buitenlandsche aangelegenheden ingsteld en dit comité zal onverwijld rechtstreeksche vredesonderhande lingen met den vijand beginnen. Een afvaar diging zal zich naar Stockholm begeven, om onmiddellijk onderhandelingen in te leiden. WEENEN, 15 April. (Off.) De Oostenrijk- sche regeering kreeg uit de Russische regee- ringsverklaring van 11 dezer den indruk, dat Rusland geen annexatieplannen koestert en dat beide rijken streven naar een vrede, waarin het bestaan, de eer en de ontwikkelings mogelijkheden der oorlogvoerende staten ver zekerd zijn. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering acht op dezen grondslag de gegevens voor het sluiten van vrede aanwezig. BERLIJN, 15 April. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" (een officieus orgaan) publiceert een artikel, waarin het vredes voorstel van Oostenrijk-Hongarije wordt ge steund, terwijl de geheele Oostenrijksche pers het vredesaanbod toejuicht. Resultaat van de duikboot-actie. Blijkens de opgaven van de Duitsche admi raliteit hebben de duikbooten in Februari 781,000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht en inMaart 861,000 ton, in twee maanden dus 1,640,000 ton. Wolff zegt dat daarvan ongeveer een millioen ton Engelsche scheeps ruimte was en becijfert dat de geheele Engel sche tonnenmaat, die in Januari ongeveer 9V2 millioen ton bedroeg, in twee maanden dus met 17j/2 procent is verminderd. Daar Enge land s/4 tot */s van zijn behoeften van buiten moet invoeren, wordt, naar de meening te Berlijn, de toestand in Engeland netelig. LONDEN, 14 April. (Reuter). De Morning Post verneemt uit Washington In den Senaat heeft King uit Utaha een motie ingediend, strekkende om het departement van koop handel te vragen aan den Senaat inlichtingen te verstrekken waaruit de hoeveelheid en de soort van Amerikaansche goederen kan blijken, die sedert het begin van den oorlog over Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland en Zwitserland hun weg naar Duitschland hebben gevonden. King verklaarde, dat het zijn plan was, om een wetsontwerp in te dienen, strekkende om een verbod te leggen op den uitvoer naar onzijdige landen, die Duitschland voorzien. Herbert Hoover, de voorzitter van den pas opgerichten levensmiddelenraad, heeft erop aangedrongen een uitvoerverbod af te kondigen voor het vervoer van graan naar onzijdige landen, die aan Duitschland grenzen. Een correspondent van de New-York Times zegt, na cijfers medegedeeld te hebben over den sterk toegenomen uitvoer naar Scandinavië en Nederland, die, naar hij verklaart, in inkoopen bestaat, die zij voor Duitschland gedaan hebben indien de economische bond- genooten van Duitschland niet onverwijld goedvinden om allen handel op Duitschland volstrekt stil te zetten, moeten wij allen handel met hen afbreken. Hij stelt voor, dat die neutralen goed moeten vinden, dat er Amerikaansche ambtenaren aan hun grenzen worden geplaatst, om toe te zien, dat het uitvoerverbod gehandhaafd wordt. Anders is er geen andere keus dan allen uitvoer uit Amerika naar hen af te snijden. De marine-conferentie, die besluiten heeft genomen aangaande de nieuwe patrouilleerings- plannên door de Amerikaansche vloot, is de eerste internationale marine-raad geweest van Amerikaansche, Engelsche en Fransche marine autoriteiten, die op Amerikaanschen bodem vergaderden. Dit leidt een nieuw hoofdstuk in de Amerikaansche geschiedenis in. WASHINGTON, 13 April. (H. N.) De onzekerheid omtrent de verhouding van Ame rika tot de geallieerden bij de deelneming aan den oorlog, wordt druk besproken, maar de algemeene openbare meening verzet zich tegen een bepaalde overeenkomst met de geallieerden. Er zijn aanwijzingen, dat Amerika in allerlei opzichten zeer krachtig zal deelnemen aan den oorlog, behalve in aangel 'genheden van zuiver politieken aard, waarin Amerika zijn traditie zal handhaven en bindende overeen komsten met andere landen zooveel mogelgk zal vermijden. Gelijk de Berlijnsche bladen nu melden, zijn er in Griekenland verscheiden menschen ten gevolge van de blokkade den hongersdood gestorven. En wel op het eiland Ithaka vier, op Leukas een, op Kephalomia drie, op Euboea vier, in Prevesa een, in Messene vijf en in Elis twee. Verscheiden moeders betreuren het verlies van hun zuigelingen, aangezien ze die niet meer kunnen voeden. Een Fransche kanonneerboot vuurde vijf schoten af op een visscherschuit in de golf van Korinthe. Ook zijn er visschersbooten in den grond geboord. In weerwil van den honger zou de bevolking geen levensmiddelen van de entente wenschen aan te nemen. Boeren hebben het verzoek van den gezagvoerder van een Fransch schip in de haven van Leukas, om mee te helpen aan de lossing van de lading maïs, van de hand gewezen. WEENEN, 14 April. (Korr. Bur.). Graaf Czernin, de minister van buitenlaudsclie zaken, heeft den burgemeester van Weenen in een brief hartelijk dank betuigd voor de woorden die Weisskirchner in den gemeenteraad aan hem heeft gewijd. Dan gaat de brief van Czernin voottliet besef dat de bevolking van Weenen en, naar ik geloof, van de ge heele monarchie mijn politiek goedkeurt, geeft mij een steun om op den ingeslagen weg voort te gaan. Het vreeselijk drama van den wereldoorlog nadert het einde en dat einde zal een voor de monarchie eervolle vrede zijn, omdat de volken van Oostenrijk-Hongarije in een wor steling van bijna drie jaren hebben bewezen dat zij niet te overwinnen of te vernietigen zijn. Het geslacht van heden zal in de geschie denis voortleven en nog eeuwenlang zal met eerbied en bewondering worden gesproken van lien, die in dezen vreeselijken oorlog aan alle zijden het bestaan en de eer van de mo narchie met goed gevolg hebben verdedigd en haar ontwikkeling voor de toekomst hebben gewaarborgd. MADRID. (Havas.) In de zitting van den ministerraad is de tekst der nota opgesteld, waarin krachtig verzet wordt aangeteekend tegen het torpedeeren van de San Fulgencio. Ze zal, wanneer ze aan de Duitsche regeering wordt ter hand gesteld, openbaar worden gemaakt. De ministers zijn het dienaangaande volkomen eens. MADRID, 14 April (Havas). De gezag voerder van de San Fulgencio heeft den Duitschen gezant een kras protest tegen den kommandaut der Duitsche duikboot doen toe komen, die zonder waarschuwing het vuur opende. De Spaansche gezagvoerder was ge dwongen, zelf de bommen naar zijn schip te brengen, teneinde dit tot zinken te brengen. De bekende Spaansche schilde Zuluaga, die dezer dagen in zijn vadeiland is teruggekeerd heeft gezegd, dat men daar algemeen op de hand van Frankrijk is. De onbeteekenende Duitschgezinde minderheid zou in een omme zien verdwenen zijn, indien de bevolking ge legenheid kreeg in 't openbaar haar meening en sympathie te doen blijken. Alle intellectueelen zijn Franschgezind, en de koning heeft, als het' Frankrijk geldt, het geheele volk achter zich. De Berlijnsche correspondent van het Neue Wiener Journal heeft Scheidemann, die na een afwezigheid van verscheidene dagen te Berlijn is teruggekeerd, opgezocht. De socia listische leider ontkende in Stockholm geweest te zijn, maar weigerde te zeggen waar hij dan wel was geweest. Uit hetgeen onder de Engelsche arbeiders omgaat, uit de berichten over de sterker wordende pacifistische beweging in Engeland, de gebeurtenissen in Rusland, de verklaring van Czernin en de jongste rede van v. Betli- mann Hollweg leidt Scheidemann, naar hij den journalist meedeelde, af, dat de vrede op komst is. Men begint aan alle kanten in te zien, dat er een eind aan 't bloedbad moet komen. Dat kan echter slechts gebeuren, als alle oorlogvoerenden van veroveringsoogmerken afzien. Scheidemann gelooft dat men dat nu ook algemeen in Duitschland, zelfs in alle Duitsche kringen, gaat beseffen. In verband met de steeds stijgende oorlogs kosten der in den oorlog betrokken mogend- beden is het niet ondienstig er nog eens op te wijzen, dat die juist door den toestand van afsluiting, waarin zich de centrale mogend heden bevinden, voor hen aanzienlijk minder bijdragen tot de verarming des lands, dan dit bij de Entente mogendheden het geval is. Doordien de Centralen vrijwel van den aanvoer uit het buitenland zijn afgesloten, hebben zij althans hun «orlogsmateriaal geheel in het eigen land moeten vervaardigen. Dit nu heeft tengevolge gehad, dat de eigenlijke onkosten voor de vervaardiging van het materiaal tot het voeren van den oorlog, voor het Duitsche volk alleen zijn die der verbruikte erondstoffen en de slijtage der machines. De overige kosten bestaan feitelijk enkel in een kapitaal verplaatsing, met dien verstande, dat het rijk arm geworden is en het volk betrekkelijk rijk. De feitelijke oorlogsuitgaven bedroegen in de eerste dertig oorlogsmaanden, resp. voor Duitschland, Engeland en Frankrijk60, 74 en 51 milliard mark. d.w.z. per hoofd der bevolking resp. 882, 1785 en 1342 mark. Daarentegen bedroeg het volksinkomen vóór den oorlog in Duitschland ruim 45, in Enge land ruim 36 en in Frankrijk ruim 26 milliard mark. Wanneer wij nu van dit volksinkomen, berekend over de dertig eerste oorlogsmaanden, de oorlogskosten van die maanden aftrekken, dan zien we, dat Duitschland gedurende dien tijd slechts iets meer dan de helft van zijn vredesinkomen (55,8 pCt.) heeft verbruikt tegenover Frankrijk 80 en Engeland 82,2 pCt. Hiervan uitgaand, komen we dus tot de volgende slotsom, dat lo de Duitsche oorlogs uitgaven per hoofd der bevolking aanzienlijk geringer zijn dan die van Engeland en Frank rijk 2o. dat Duitschland een veel geringer deel' van zijn volksinkomen verteert dan de beide andere mogendheden 3o. dat de Duit sche uitgaven voor een veel grooter gedeelte dan dit bij de beide andere het geval is, van den eenen zak in den anderen gegaan zijn. (De Stand.) Aangezien Engeland sedert den lsten Fe bruari 1917 geen cijfers over den in- en uitvoer meer publiceert, kan het niet met zekerheid vastgesteld worden, hoeveel graan dat land gedurende de laatste maanden invoerde. Het is echter wel bekend, dat Amerika vanaf 1 Februari tot 22 Maart nog 690,000 ton tarwe tegen 1,325,000 ton in dezelfde periode van 't vorige jaar verscheepte (dus slechts de helft). Het spreekt vanzelf, dat Engeland dezen toevoer van graan, die toch zeker niet ongehinderd naar Europa gekomen is met de andere Europeesche landen moest deelen, want van de gezamenlijke behoefte aan tarwe der Ententelanden, valt op Engelands aandeel slechts 38 °/0. Lord Devonport, de Engelsche levensmidde lendictator, zeide ook in het Lagerhuis, dat het hoog noodig was, het levensmiddelenver- bruik te beperken en dat dit in het bijzonder voor brood gold „Als ons broodverbruik niet belangrijk wordt beperkt, dan is zonder twijfel een krachtige maatregel onvermijdelijk. Het zou ean nationaal ongeluk beduiden als men tot een dwangrantsoeneering moest over gaan, alvorens men de vrijwillige inkrimping geprobeerd had Of men het in Engeland onder de tegen woordige omstandigheden zonder eene distri butie klaarspeelt, blijft nog steeds de vraag, destemcer omdat thans Engeland door het Argentijnsche uitvoerverbod zwaar getroffen is. (Patr.) Gisteren 16 April is wederom den zomer tijd ingevoerd tot 17 September. Velen die s morgens bij het opstaan tot de minder aangename ontdekking kwamen dat ze een uur te laat waren Sommigen hadden er in het geheel geen erg in, en waren van meening dat hun uurwerken niet in orde waren, doch de stadsklok hielp hen uit den droom. In de Vlooswijkstraat alhier doet zich het geval voor dat een huis, staande over den boekwinkel van den heer Littooij, onbewoon baar verklaard is, en tot den grónd toe afge broken wordt, wat heusch niet vóór den tijd is. Bij de Vrijdag j.l. gehouden verkiezing voor een lid van den raad alhier, was door een kiezer op de raadzaal een vier-regelig versje in zijn stembiljet gevoegd. Bij de laatstgehouden verkiezing voor leden van de kamer van koophandel alhier, was óók een rijmpje bijgevoegd, doch van meer persoon lijken aard. Er schijnt dus veel humor onder sommige kiezers te zijn, dit is zeker toe te schrijven aan de vele verkiezingen die er voor de kamer van koophandel vooral noodig zijn geworden. Ten verzoeke van de erven van Mevr. de Wed. G. WielandWeijkman werd inliet openbaar verkocht Een Woonhuis met toebehooren aan de Ileerengracht alhier, waarvan kooper werd de heer A. Wieland voor f 12000. Een woonhuis aan de De Jongestraat, kooper de heer C. 't Gilde voor f6000. Een woonhuis (thans gebruikt als kantoor) op den hoek van de Ileerengracht, kooper de heer J. A. van Rompu voor f4000. Thans geschiedt het overbrengen der ongebruikte spoorwegwagons van de spoor wegmaatschappij Mechelen—Terneuzen over de Wester Schelde op vrij eenvoudige wijze. Ze worden ontdaan van de wielen eumet be hulp van kranen in Rijnschepen geladen. Een schip met 22 waggons is reeds te Vissingen gearriveerd en een tweede licht voor lading gereed. Op deze wijze zal in de behoefte aan spoorwegmaterieel met enkele honderden wag gons kunnen worden tegemoet gekomen. Door den commissaris der Koningin worden Maandag 23 April a.s. bezocht de ge meenten Iloek en Philippine en Dinsdag d.a.v. de gemeenten Aardenburg, Schoondijke,Grocde en Nieuwvliet. Axel. Zaterdagmorgen zagen we boven de kom onzer gemeente een vliegmachine, die blijkens de beweging die ze maakte, veel last had van den sterken Zuidwesten wind. Plot seling scheen er wat te haperen aan den motor, want een glijvlucht deed het geheele gevaarte naar beneden komen. Nabij de hofstede van den heer Van Dix- hoorn was de vliegmachine tot op 3 meter van den grond genaderd, toen steeg het weer even spoedig naar omhoog. De motor scheen weer zijn werk te verrichten. In oostelijke richting verdween deze twee dekker, die blijkens een zwart kruis dat er op stond, van Duitsche herkomst was. Een op post staande soldaat meende deze vogel even onder vuur te moeten nemen, doch zonder resultaat. Nog enkele andere met, verlof thuis zijnde krijgers, deden spoedig hun militaire pakje aan, misschien meenende met twee Duitschers in hun midden een triomf- fantelijken intocht* binnen Axel's veste te kunnen doen. (Corr.) Axel. Zaterdagmorgen 11 uur kwam plotse ling een Duitsche tweedekker met twee perso nen omlaag, vlak bij den weg van Axel naar Kijkuit, ongeveer 5 kilometer van de Belgische grens. De machine daalde tot op twee me ter van den grond verhief zich toen weer, kruiste boven Axel en verdween in de richting van Hulst. De vliegers waren vermoedelijk verdwaald. Axel. Tot ambtenaar ter secretarie te Edam is benoemd de heer I. M. van Wijlie, thans in gelijke betrekking albier. Te Schoondijke werden verkocht de on roerende goederen van de wed. Ilaverbeke Sturm te ÏJzenijke als volgtEen heerenhuis voor f6225 aan mejuffr. Temst te Zuiddorpe; een perceel bouwland aan C. Haverbeke te IJzendijke voor f2250; een perceel weiland aan E. Haverbeke te IJzendijke voor f 9000 een pereeel weiland aan denzelfden voor f 5000. Het Belgisch Dagblad schrijft Bij de versterkingen in het Noorden van Oost-Vlaanderen, tegen de Nederlandsche grens aan, graven de Duitschers nu ook een kanaal, dat in de omgeving van Selzaete in Westelijke richting loopt. Men,vermoedt, dat de aanleg voor inundatie-doeleinden geschiedt, te meer, daar men in 't kanaal naar Ter Neuzen een nieuwe sluis bouwt. Westelijk Front. De Britten rukken weer op. De Tsaar. De Russische Arbeidsraad opent rechtstreeksche vredesonderhandelingen. Een nieuw Oostenrijksch vredesaanbod. Amerika en de uitvoer naar onzijdigen. Amerika en de oorlog. De hongersnood in Griekenland. Graaf Czernin over vrede. Spanje en Duitschland. Gegronde verwachting De oorlogskosten der strijdende Mogendheden. Engeland's broodverzorging. TER NEUZEN, 16 April 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2