Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie. Zaterdag 14 April 1917. Mo. 1422. 14" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOtHJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. „De Standaard" driestart: V Vrouwen-meerderheid. Wat we, bij invoering van algemeen Vrou wen-kiesrecht, over de meerderheid der vrou wen in het cijfer opmerkten, vereisclit nog aanvulling. Naar do volkstelling van 1909 bedroeg liet totaal aantal personen van het mannelijk ge slacht ten onzent toen 2,899.125 zielen, en dat. der vrouwen 2.359.050. Een meerderheid alzoo voor het vrouwelijk geslacht van 59.925. Dit cijfer zal vanzelf in de nu oorlogvoe rende landen zeer aanmerkelijk klimmen. De oorlog deed honderdduizenden mannen boven het norriiale cijfer ten grave dalen. Doch ook hiermede is nog niet genoeg ge zegd. Er moet namelijk nog de opmerking aan worden toegevoegd, dat de verhouding tusschen het cijfer voor de vrouwen en de mannen in het oogloopend verschilt, naar gelang van den leeftijd. Iets wat bij Stem recht uiteraard van aanmerkelijke beteekenis kan zijn, omdat het Stemrecht meest eerst met rijper leeftijd intreedt. Voor wie nu ook hierop let, is het opmer kelijk, dat onze Jaarcijfers van 1915 op blz. 7 opgeven voor den leeftijd van 10 tot 19 jaren 590.303 mannen en daarentegen slechts 582.433 vrouwen. Hieruit blijkt derhalve, dat tijdens dezen jeugdiger leeftijd, de mannen het zeer verre winnen in het aantal en de vrouwen in minderheid zijn. Doch juist in de jaren, waarin het kiesrecht opduikt, wordt dit anders. Voor den leeftijd toch van 20—29 jaren is het cijfer van de mannen nog slechts 462.427, terwijl dat van de vrouwen tot 477.210 klom. Hier zijn der halve de vrouwen zelfs merkbaar vooruit. Neemt men den leeftijd van 4049 jaar, dan worden de mannen aangegeven/op het cijfer van 294,646, terwijl de vrouwen reeds over de 300.000 komen en op 304.630 staan. En gaat men nu nog hooger op, dan neemt het verschil steeds toe, en wel altoos in dien zin, dat de vrouwen winnen en de mannen op een lager ciifer dalen. Het wordt dan Op een leeftgd hier te lande in 1909 van 50—59, aan mannen 216,514 en aan vrouwen 225,263 van 6064, aan mannen 80,486 en aan vrouwen 86,834 van 6569, aan mannen 69,614 en aan vrouwen 77,407 van 70—74, aan mannen 50,064 en aan vrouwen 56,982 van 75 79, aan mannen 28,315 en aan vrouwen 33,789 En eindelijk op een leeftijd van boven de 80 jaar aan mannen 18,654 en aan vrouwen 24,702 Een verhouding, waar nu nog bijkomt, dat in ons land de beslissing bij de stembus veelal aan een betrekkelijk zeer klein cijfer hangt. We kennen de gevallen bij het huidig kiesstelsel, dat 't in meer dan één district aan nog geen 50 stemmen hing. Nu echter, met de evenredige vertegen woordiging, zal dit verschil nog aanmerkelijk kunnen inkrimpen. Het is volstrekt niet ondenkbaar, dat het verschil tusschen Rechts en Links tenslotte door een doziju duizend kiezers beslist wordt. Welk een kans biedt dit dan niet aan de vrouwen in een land, waarin de laatsten, juist in den kiesrechtleeftijd, over een meer derheid van meer dan 50,000 stemmen be schikken. EEN KNOEIEND STEUNCOMITÉ Bij de justitie te Maastricht is een klacht ingediend wegens malversaties in het beheer van het Plaatselijk Steuncomité. Bij de in gewijden was het reeds lang bekend, dat hier bij de plaatselijke steuncommissie een groote slordigheid in de administratie heersch- te. In het begin van den oorlog werd in het bureau reeds „verdacht" ingebroken. Het onderzoek is nu in vollen gang. Eeu 40-tal bedeelden, die te weinig hebben ontvangen, naar men zegt, zijn reeds door de Justitie gehooid. Er schijnen geflatteerde deklaraties aan het Kon. Nat. Steuncomité en aan de Regeering te zijn ingediend. Een gewezen kontroleur van het plaatselijk comité is bij minister Treub op audiëntie geweest. (Het Volk). WITBOEK. Thans zijn verschenen de aangekondigde „Diplomatieke bescheiden betreffende de toe lating van oorlogsschepen en bewapende handelsvaartuigen der oorlogvoerenden binnen het Nederlandsche Rechtsgebied", welke de Minister van Buitenlandsche Zaken aan de Staten-Generaal heeft doen toekomen, onder rnedcdeeling tevens, dat een mededeciing aan de Staten-Generaal betreffende een met den Franschen gezant over dezelfde aangelegeheid gevoerde briefwisseling binnen zeer korten tijd zal volgen. Daarin worden achtereenvolgens behandeld .- I. De aanhouding van een Duitsche onder, zeeboot ïn de Wielingen; II. De quaestie der Duitsche torpedoboot V 69 te IJmuiden III. De stranding van de Duitsche duikboot U. B. 30 op de kust van Walcheren IV. De binnenkomst van het Britsche gewa pende handelsschip Princess Melita te Hoek van Holland V. De stranding van de Duitsche onderzee boot U. B. 6 nabij Goeree. Verder deed onze Regeering in deze nota oen dringend beroep op het billijkheidsgevoel van de Britsche Regeering, om de voedsel voorziening van Nederland niet te belemqjeren door intrekking van de faciliteit, dat het onderzoek van onze schepen in havens van overzee, inplaats van het Vereenigd Konink rijk zou kunnen geschieden. Eindelijk wordt omtrent de interneering van de Duitsche duikboot U B 6, die in den nacht van 11 op 12 Maart nabij Goeree strandde, medegedeeld, dat dit is geschied op grond, dat de binnen komst van dit schip in onze territoriale wa teren, gevolg van vergissing van den com mandant, niet gerechtvaardigd was door een der redenen, genoemd in de Nederlandsche neutraliteits proclamaties. DE OORLOG. Het stoomschip Kittiwake van Liverpool met een lading stukgoed naar Rotterdam uit de Duins vertrokken, is op de Noordzee tusschen de Noord Hinder en Schouwenbank, ongeveer 14 mijl uit de kust, vermoedelijk op een mijn geloopen en gezonken. De Kittiwake maakte deel uit van een convooi van twaalf stoomschepen op weg naar deze haven en was van dit convooi een dei- voorste schepen. Aan boord van de stoomschepen Serula en Ousel, mede van dit convooi deel uitmakende en in zee achter de Kittiwake opstoomende, hoorde men plotseling een hevigen slag en zag men tegelijkertijd den schoorsteen en de brug van de Kittiwake, blijkbaar midscheeps getroffen, omslaan. Dadelijk daarop begon het schip te zinken en verdween langzaam in de diepte. Aan boord van de Serula en de Ousel, te Rotterdam aangekomen, heeft men waarge- BERN, 10 April. (V.D.) Het „Berner Tage- blatt" meldt uit Chiasso dat het Ita[iaansche linieschip „Conté di Cavour" dezer dagen is gezonken. liet schip meet 22.500 ton. nomen, dat twee Engelsche torpedojagers, die de stoomschepen convoyeerden, de bemanning van de Kittiwake overnamen. Havas seint uit Perpignan, dat een Duitsche duikboot een Amerikaansch stoomschip 20 mijl van Banyuls sur Mer in den grond heeft ge boord. De Daily Mail meldt, dat het Amerikaansche stoomschip Missourian (7914 ton) eveneens in de Middellandsche Zee tot zinken is gebracht. BERLIJN, 11 April. (Wolff.) Aan het bericht van den 6en dezer over in den grond geboorde schepen kunnen nog de volgende bijzonderheden worden toegevoegd Het waren de bewapende Engelsche ss. Snowdon Range (4662 ton, met 7500 ton graan, fruit en haver), Wyenwood (1984 ton, met 2900 ton steenkool voor de Èngelsche vloot), een onbekend s.s. van 1800 ton, de Engelsche s.s. Fairearn (592 ton met steenkool), Ennistown (700 ton), Ardeuuer (3798 ton, met 5000 ton suiker), Ardglass (778 ton, met stalen platen), Caunizaro (6113 ton), het kolenschip Somme (1800 ton), Ilallgate (2604 ton, met ijzererts, de kapitein is gevangen genomen), een passa giers-stoomschip van het type Megantic (14878 ton), de Engelsche zeilschepen Howe met steenkool, Brandon met stalen platen, Eastern Bille^ met pek, de Engelsche treilers Prince of Wales, Galatia, Moulmein, Petrol, Median, Rosslyn, Industria en Expedient, het Èngelsche lichtschip South Arklow aan de Oostkust van Ierland, de Fransche zeilschepen Bruyère met teerolie, Frigante met steenkool, Eugène Pergeline, de Fransche treilers C 707, C 709, C 775, twee onbekende Fransche vischkotters, het Russische zeilschip Laymmar, de Noorsche s.s. Korsmaas, Danghali, Grenmar en Nova met steenkool, Sandvik met ijzer, Fazone met cokes, Marshal met steenkool, Consul Persson met erts, Bergerhus met stukgoed naar Enge land, het zeilschip Ebenezer, het Grieksche s.s. Poseidon met ijzererts en voorts acht s.s. en vier zeilschepen wier naam niet is uitge maakt. LONDEN. (Hbld.-) De herdenkingsdag van den Ierschen opstand van het vorig jaar verliep Maandag betrekkelijk kalm. Zondag avond werd de republikeinsche vlag op de puinhoopen van het postkantoor geheschen, dat in 't vorig jaar de rebellen tot hoofd kwartier diende. Ook de Nelson-zuil werd er mee getooid. De manifestanten bestonden hoofdzakelijk uit schreeuwers en jonge meisjes. De politie sneed de touwen door van de vlag op het postkantoor. De vlag viel op straat, waar de menigte haar opraapte om haar in. stukken te verdeelen. De politie die de menigte in bedwang trachtte te houden, werd met steeneu gegooid. Leden van de partij der Sinn Fein hadden geen deel aan deze demonstraties, doch tracht ten veeleer de orde te herstellen. Te Cork werd de republikeinsche vlag op het stadhuis geheschen, doch zonder mani festatie door de politie verwijderd. De repu blikeinen begaven zich in optocht naar het nationaal gedenkteeken, waar redevoeringen werden gehouden. LONDEN, 10 April. Aan „De Telegraaf" wordt geseind: Volgens deu Times-Correspondent te Petro- grad eischthet Comité van Arbeiders-afgevaar digden een oumiddelijk openen der Vredeson derhandelingen tusschen alle oorlogvoereden en propaganda onder de massa tot beëindiging van den oorlog. Het Comité zal.desnoods bij nietinwilliging van zijn eischen de voorloopigè Regeering ten val brengen. Van Duitsche zijde. KEULEN, 11 April. (N. R. C.) Een ver trouwensman van de Kölnische Ztg. heeft een onderhoud gehad met een Japansch hooglee raar, die over de houding van Japan in de toekomst verklaardeEngeland ontziet nu zijn vloot, om die eens tegen Japan te kunnen gebruiken, als dat aanspraak maakt op zijn plaats in de Aziatische zon. Amerika neemt uit vrees voor Japan aan den oorlog tegen Duitschland deel. Over de geheime overeenkomsten tusschen Engeland en Amerika zijn wij in Japan volkomen op de hoogte. In ruil voor Amerika's deelneming aan dezen oorlog heeft Engeland zich moeten verbinden met zijn leger en vloot Amerika te helpen als de eindstrijd om de heerschappij in den Stillen Oceaan begint. Duitschland zal dien eindstrijd met leedvermaak en met het geweer aan den voet volgen. Wij zullen dan al weer lang goede vrienden met elkaar zijn. In verband met Kiautsjau zeide de Japanner Duitschland krijgt de kosten van zijn avontuur in China tot op een cent na van ons terug. Zooveel en nog meer is ons de onzijdigheid van Duitschland waard. In de Manchester Guardian leest men het volgende stukje „De Bastille van Petrograd, de Petrus en Paulus-vesting, waarin thans sommige reac tionairen als gevangenen opgesloten zijn, is een geweldige steenklomp aan den oever van de Newa, tegenover het Winterpaleis. Het is een plaats, waaraan sombere her inneringen verbonden zijn. Binnen de muren der vesting heeft Peter de groote zijn zoon Alexis doodgemarteld. Prinses Tarokonowa, die er in een cel was opgesloten, welke bij overstrooming onder water liep, zag de rotten die redding zochten, tegen zich opklimmen. Catharina II heeft in de Petrus- en Paulus- vesting degenen die hun stem verhieven tegen den moord op haren gemaal, levend laten begraven. In de laats!e jaren heeft men er de ge vangenen op meer verfijnde wijze gemarteld. Prins Kropotkin vertelt, hoe men er den revolutionair Karakozef een week lang wakker heeft gehouden. Aan beide zijden werd naast hem een wacht geplaatst, die hém moest aaustooten als hij in slaap scheen te vallen. De ongelukkige had tenslotte geleerd in den slaap den voet heen en weer te slingeren en zeo zijn bewakers om den tuin te leiden, maar zij ontdekten het kunstje. Tengevolge van deze behandeling was Ka- rakozof, toen hij tenslotte naar het schavot werd.gebracht, in zulk een toestand van uit putting, dat het leek alsof geen been in zijn lichaam heel was. Er liep dan ook een ge rucht, dat zijn pewakers hein vermoord en een van rubber gemaakte pop naar het schavot gesleept hadden. Kropotkin zelf heeft ook eenige ongelukkige jaren in de Petrus- en Paulus-vesting doorge bracht. De vloer en de vijf voet dikke muren van zijn cel waren geheel met vilt bekleed, zoodat de stilte ondragelijk werd. Kropotkin had echter een gelukkiger lot dan vele anderen, want hij had, op verzoek van het Russisch Aardrijkskundig Genootschap, verlof gekregen om zijn werk over het ijstijdperk af te maken. Pen en inkt werden hem met speciaal verlof van den Tsaar verstrekt, maar hij mocht die slechts tot zonsondergang, die 's winters reeds om drie uur 's namiddags is, gebruiken." Dinsdagavond hield de Geref. Knapen- vereeniging „Het Mosterdzaad" alhier haar eerste jaarvergadering. De heer G. Ph. Feij opende de vergadering met gebed. Bijbelbe- spreking werd gehouden naar aanleiding van de bekende Paaschgeschiedenis De Emmaüs gangers. De secretaris, penningmeester en bibliothe caris brachten verslag uit over het afgeloopen jaar. Er werden 5 opstellen geleverd en 9 De Kittiwake gezonken Een Italiaansch schip gezonken. Amerika-Duitschland De duikboot-oorlog. De stemming in Ierland. De Petersburgsche Bastille. TER NEUZEN, 13 April 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1