Boekbeoordeeliïig. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c li o o 1. voorloopige regeering scharen en haar te hulp komen. Men moet ook de oogen niet sluiten ging Rodzianko voort voorden ernstigen tegenslag aan de Stochod. Dat moet de eerste waar schuwing zijn voor hen die hun persoonlijke zaken niet op zij willen zetten. Burgers, allen aan den arbeidDe oneenigheid moet uit zijnhet land is in gevaar ST. PETERSBURG, 7 April (Pet. Tel. Ag Hier zijn verschillende besluiten van plaatse lijke bonden en vergaderingen uit het geheele rijk bekend gemaakt. De afgevaardigden der werklieden en sol daten te Taskent seinen, dat de oorlog moet voortgezet worden tot de overwinning behaald is. Dezelfde partijleiders, te Woronesj bijeen gekomen, verklaaarden in een motie, dat het een heilige plicht is, Rusland te verdedigen tegen den buitenlandschen en den binnen- landschen vijand. Uit Tflis komt van deze afgevaardigden een broedergroet aan het leger, dat aangespoord wordt, het vaderland en de pas geworven vrijheid te verdedigen. In alle vergaderingen wordt steun betuigd aan de voorloopige regeering, bij de verwezenlijking van de vrijzinnige hervormingen. Er is een toenemende beweging merkbaar ten gunste van den republikeinschen regeeringsvorm. Het uitvoerend comité der werklieden-partij te Kroonstadt verklaart het noodzakelijk, onaf gebroken en zoo hard mogelijk te werken ter verdediging van het land. De minister van financien Terestsjonko heeft in een intervieuw medegedeeld, dat de Ame rikaansche regeering ambtelijk aangeboden heeft, de geldmarkt open te stellen voor de leeningen der geallieerden. Dit is van het hoogste belang, aangezien tot dusver de lee ningen slechts door particuliere bankiers wer den georganiseerd. Onder het oude Russische bewind, dat in discrediet geraakt was, konden binnenlandsche leeningen niet meer slagen de laatste werd slechts voor de helft vol- teekend. De vrijheids-leening, die nu wordt uitge schreven, zal ongetwijfeld succes hebben, een aanzienlijk deel ervan wordt zeker genomen door joodsche financiers, nu de beperkende bepalingen in verband met het geloof afge schaft zijn. De minister deelde nog mede, dat hij bezig is aan het instellen van een staatsmonopolie voor suiker, thee en benzine. De banken voor den adel en die voor den boerenstand zullen, wegens de afschaffing der kaste-voorrechten, tot een geineenschap- schappelijke landbouw-credietinstelling saam- gesmolten worden. Geen sympathiebetuiging. De Zwitsersche Nationale Raad heeft na langdurige en heftige discussie eene motie van den sociaal-demokratischen afgevaardigde Grimm, waarin sympathie werd betuigd met de Russische revolutie, verworpen met 77 tegen 24 stemmen. De Oorlog moe. Het Bulgaarsche blad Kambina schrijft: Uit St. Petersburg komt het bericht, dat de Engelsche inblazingen, volgens welke de middel rijken een offensief tegen Rusland voor. bereidingen, de positie van verscheiden repu blikeinen en vredesvrienden in het kabinet hebben bemoeilijkt. In Rusland zijn de lei dende kringen en tegenwoordig voor, dat fie feitelijk bestaande wapenstilstand aan het Russische front voorduurt, opdat het Russische volk aan de verkiezingen voor de constituee- rende vergadering kan deelnemen, waarin zal worden beslist over vrede of oorlog, Nu de zaken zoo staan, krijgen de woorden gespro ken door den rijkskanselier en den Oost- Hong, minister van buitenlansche zaken onge woon groote waarde. Ook in dit geval ont poppen de middelrijken zich als begunstigers van vrijheid en democratie, terwijl de Engel- schen, die erop staan, dat de oorlog voorduurd, de volken telkens in nieuwen rampspoed storten, 1. Independentisme, door Ds. G. F. Kerk hof. Uitgave: D. H. LITTOOIJ Az., Ter Neuzen. Een brochure van 45 bladzijden, royaal formaat. De inhoud ligt geheel op kerkelijk terrein. Ds. Kerkhof geeft in deze overdruk van, enkele jaren geleden voor de „Zuider Kerkbode" geschreven, vervolgartikelen, een korte historische toelichting, waarna hij de inwerking van het independentistisch be ginsel, met name op het erf der Gereformeerde kerken in Zeeland, nagaat. Ook al is niet ieder het in alles met den schrijver eens, toch zal elk, na lezing dezer brochure, moeten erkennen, dat op vele wondeplekken de vinger wordt gelegd. De stijl is eenvoudig; de betoogtrant zoo, dat ieder dien kan volgen. Af en toe wenscht men bij de lezing wat meer punctuatieook staan de lange regels, eigen aan dit formaat, en de compacte druk eenigermate een „gemakkelijk" lezen in den weg. De uitvoering is netjes, drukfeilen troffen we niet aan. Ongetwijfeld zal menigeen zich deze leer zame brqjjthure aanschaffen. De prijs van f 0.40 zal voor dit werkje, dat véél lectuur biedt, niet te hoog blijken. 2. Jezus van Nazareth, harmonie der 4 Evangeliën, met drie kaarten en een plattegrond, door Dr. Alex. Westphal. Tweede druk (25 duizend). Uitgave J. II. KOK, Kampen. Wat een keurig uitgevoerd, van mooien slappen linnen band voorziene uitgave dei- vier Evangeliën. In 7 afdeelingen wordt een tekstgetrouwe „harmonie" gegeven, voorzien van verklarende aanteekeningen aan den voet, waar die tot recht verstaan onontbeerlijk waren. Dit schoone boekje van 267 pagina's is in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Russisch en Italiaansch, en thans ook in het Neder- landsch in duizende exemplaren gratis verspreid in gevangenkampen, aan het front, in de loop graven, onder geïnterneerden en is blijkens de „soldatenbrieven" reeds menigeen ten eeuwigen zegen geweest. Deze Nederl. uitgave is gratis verkrijgbaar voor elk officier, onder officier, korporaal of soldaat, die er om vraagt aan het adres van den heer L. J. v. Wijck, Heerengracht 866, Amsterdam. Voor ieder ander is het a f 1,25, voorwaar een uiterst lagen prijs, in den boekhandel te bekomen. De baten komen geheel ten goede aan de gratis-verspreiding. Gaarne wekken wij mede op tot zending van groote of kleine giften ter bestrijding van de groote onkosten aan deze gratis-verspreiding verbonden. Mevr. Dudok de WitMoltzer „Lommeroord", Bloemeudaal, penningmees- teresse van het comité, zal ook de kleinste gave gaarne ontvangen. 8. De gewijde Geschiedenis, voor meer gevorderden, door Ds. Landwehr. Uitg. J. H. KOK, Kampen. Als catacheet heeft Ds. Landwehr onge twijfeld een goeden naam, welken hij in dit werkje ten volle handhaaft. De vragen zijn juist en duidelijk gesteld, de antwoorden kort en bondig. Na elk antwoord volgt, mot kleiner letter een stel vragen met verwijzende teksten, hier en daar een verklarende aanteekening. De net gecartonneerde uitgave met linnen rug en ronde hoeken, in handig formaat, kost slechts f0.40. Aan de uitvoering is alle zorg besteed. Dit werk wordt stellig herhaaldelijk herdrukt. 4. Kort begrip, met aanwijzing van schriftuurplaats, door Ds. J. van Andel. 6e druk. Uitgave J. H. KOK, Kampen. Een goede, oude bekende. 5. De apocriefe Boeken, afl. 1. Uitgave J. II. KOK, Kampen. Deze uitgave geschiedt in 9 afl. a30cents; elke afl. bevat minstens 2 vel druks en ver schijnt om de veertien dagen. Deze aflevering loopt tot IV Ezra 2. De druk is helder en scherp, het papier stevig het formaat als die van de uitgave van den Staten Bijbel. 6. De Gezondheid, afl. 7. Uitg. MORKS, Den Haag. We kunnen ons voorstellen, dat de inteeke- naars op dit halfmaandelijks tijdschrift, dat ook uiterlijk zoo goed verzorgd wordt, telkens met belangstelling naar een nieuwe aflevering grijpen. De inhoud is immer frisch, leerzaam, nooit vervelend. Deze afl. bevat een mooi artikel van Van Lier over Stotteren voorts artikelen over Industriestofeen hygiënische verf (Veluvine) Knellende schoenenlichaamsoefening bij jonge kinderen Brieven uit Zwitserland, en „Vragenbus." TER NEUZEN, II April 1917. Wegens kolengebrek in de Chr. school, Jozinastraat alhier, zijn de lessen hedenmorgeu niet aangevangen en is de vacantie verlengd tot a. s. Maandag. Sinds 2 April 1.1. vertrok de laatste boot uit Vlissingen naar luer om 6.35. Volgens de nieuwe regeling van 16 April a.s. zal deze laatste boot uit Vlissingen naar hier reeds om 5.45 vertrekken, Men zou zulks echter wel omgekeerd verwacht hebben, omdat thans 's avonds de boot in het donker hier binnen komt, wat na 16 April niet meer zoo het geval zijn zal. De Paaschdagen waren bijzonder wat het weder betrof. In wilde vlagen vloog sneeuw en hagel, alsof we Kerstdagen beleefdon. Koud was het ook nog bovendien. Zondag ging het nog, doch Maandag en gisteren was het bar en men zag geen menschen op straat. De draaimolen draaide er hier maar lustig op los en in de herbergen werd gedanst en gedronken alsof dat op een Paaschfeest zoo behoort en alsof het geen zorgvollen tijd is. In deze gelegenheden was volk genoeg en werd veel geld orinoodig opgemaakt. Men zag des avonds veel dronken volk in de straten. Beroepen bij de Chr. Geref. kerk te Rijnsburg Ds. L. de Bruijne te Zaamslag. In de Zaterdag te Axel gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad, waarbij afwezig waren de heeren P. Dekker en J. M. Oggel (1 vacature) werd in het besluit dd. 13 Maart j.l. betreffende de be palingen ter bezuiniging van gas en steenkolen, gelet op de bepalingen der gemeentewet, besloten, de volgende verordening vast te stellen aan art. 2 wordt een 3e lid toegevoegd, luidende: De in dit artikel genoemde bepalin gen zijn ook van toepassing op de lokaliteiten, waarvoor krachtens de drankwet verlof of vergunning is verleend. Deze verandering treedt heden in werking. Hulst. In een der bovenzalen van het ge bouw der Ambachtsschool had Dinsdagmiddag ten 2V2 ure, in tegenwoordigheid van het Bestuur, de ouders der vertrekkende leer lingen, het onderwijzend personeel en de leer lingen der 2e klassen de uitreiking plaats van getuigschriften en diploma's aan de leerlingen, die met goed gevolg den 3-jarigen cursus der Amb.school en den 4-jarigen cursus der Avond- Vakteekenschool hebben doorloopen. Nadat de voorzitter, de heer F. van Waes- berghe, de vergadering had geopend, hield hij een toespraak, waarin hij duidelijk liet uit komen welk voorrecht de leerlingen, die een Ambachtsschool bezoeken, genieten boven hen, die niet in de gelegenheid waren gesteld om vakonderwijs te genieten. Hij memoreerde daarna in korte trekken de geschiedenis der Amb.school van af hare oprichting en wekte, vooral ook met het oog op de noodzakelijk gebleken uitbreiding door toename van het aantal leerlingen voor de metaalbewerking, de aanwezigen op om, ieder in zijn kring, door het aanbrengen van nieuwe leden te trachten de finantiëele zorgen, die zich uit genoemde uitbreiding voor de vereeniging zouden voortvloeien, eenigszins te verlichten. Spreker vestigde er de aandacht op dat, zooals men uit de jaarverslagen kan zien, het nadeelig saldo, door abnormale prijzen van benoodigde materialen o.a. de laatste jaren belangrijk is gestegen en dat voor het tot stand komen van de uitbreiding en ver bouwing een bedrag van ongeveer f10000. zal benoodigd zijn. Vervolgens het woord richtend tot de ver trekkende leerlingen in het bizonder, wenschte hij hen geluk met het behaalde succes en gaf hun tevens menigen behartigenswaardigen wenk voor hun volgend leven in de maat schappij. Daarna werd het getuigschrift uitgereikt aan de volgende leerlingen der Ambachts school P. Bastink, F. Koster, ZaamslagF. Moer dijk, ZuiddorpeA. v. d. Poel, Lamswaarde; J. Tolhoek, Ter Neuzen. Van de leerlingen der Avond-Vakteeken- school ontvingen het diplomaP. Bastink, Zaamslag; A. v. d. Poel, Lamswaarde; J. Tolhoek, Ter Neuzen. De directeur wenschte de leerlingen, mede namens de leeraren, geluk met de ontvangen onderscheidingen. Hij wees hen op de ver schillende plichten, die zij in de werkplaats ten opzichte van patroon en kameraden hadden te vervullen, maande hen aan om het theo retisch gedeelte van hun vak toch vooral niet te verwaarloozen, waarschuwde hen met nadruk tegen het z.g. „Maandaghouden" en het gebruik van sterken drank in en buiten de werkplaats, als oorzaak van de meeste bedrijfsongevallen, vooral op fabrieken, en spoorde hen aan om, zoo mogelijk, de lessen der Avond-Vakteekenschool nog te blijven volgen. Hierna hield hij voorlezing van de volgende namen der leerlingen, die naar een hoogere klasse zijn overgeplaatst, t.w. Ambachtsschool. Van le naar 2e klasse. TimmerenA. Dek ker, Zaamslag. R. Freijser, Hulst, Th. Goossens, Kapellebrug, P. Le Feber, Axel, E. Vaal, Kui taart, R. Verstraeten, Hulst, J. Wisse, Zaam slag, Ij. Wieland, Ter Neuzen. Smeden E. Begijn, voorw., Hulst, J. Claessens, Lamswaar de, J, Feijen, Westdorpe, M. de Feijter, Ter Neuzen, F. Hertogh, Stoppeldijk, J. v. d. Hooft, Ter Neuzen, E. Kaas, Sas v. Gent, A. Mattelé, Axel, A. de Flege, Terhole, P. Willemsen, Zaamslag, W. Wouters, Axel, 1 leerling niet over. SchilderenW. Antheunis, Axel. Van 2e naar 3e klasse. Timmeren: P. Bies- broeck, Hulst, J. de Block, Hulst, W. Durinck, St. Jansteen, J. de Fouw, Iloek, D. Ileijens, Graauvv, P. Jansen v. Rosendaal, Axel, L. Josiasen, Hulst, P. de Klerk, Graauw, J. Kost, Hulst, J. v. Luijck, Axel, C. de Maat, Groenen dijk, L. Rombout, Terhole, E. v. d. Waeter, Biervliet. Smeden: E. de Boij, Hulst, P. Daalman, Graauw, P. Deij (voorw.), Axel, F. Fassaert, Hulst, R. v. d. Heijden, N. Namen, A. Jesoirens, Hulst, J. de Koning, Stoppeldijk, A. Lansu, Clinge, A. v. Nieuwlande, Zuiddorpe, E. Noorts, Hulst, G. Scherpenisse, Hulst, J. Willemsen, Zaamslag, 1 leerling niet over, Schilderen A. Antheunis, Axel, P. Knieriem. Axel. Avondvakteekenschool. Van klasse A1 naar A3: E. Blommaert, Hulst. Van klasse A~ naar A8 A. Dekker, Zaamslag, R. Freyzer, Hulst, P. le Feber, Axel, R. Verstraeten, Hulst, J. Wisse, Zaamslag, L. Wieland, Ter Neuzen, 1 leerling niet over. Van klasse A3 naar A4: J. de Block en G. Bnijsse, Hulst, W. Duininck St. Jansteen, J. de Fouw, (voorw.), Iloek, II. v. 't Holï, Axel, L. Josiassen, Hulst, J. v. Luijck, Axel, M. Millenaar en P. Schopmau, Hulst, E. van de Waeter, Biervliet, D. Heijens. Graauw, 1 leerling niet over. Van klasse B1 naar B2 A. Cattoir, L. la Court, F. Ileyndericks, G. Josiassen en J. Rottier, allen te Hulst. Van klasse B3 naar B3: E. Begijn, Hulst, J. Claessen, Lamswaarde, J. Feijen, Westdorpe, M. de Feijter, Ter Neuzen, F. Hertogh (voorw.) Stoppeldijk, J. v. d. Hooft, Ter Neuzen, E. Kaas, Sas van Gent, A. Mattelé, Axel, A. de Fleye, Terhole, P. Willemsen, Zaamslag, W. Wouters, Axel, 1 leerling niet over. Van klasse B8 naar B4 E. de Boij, Hulst, P. Deij, Axel, F. Fassaert en A. Jesoirens, Hulst, J. de Koning, Stoppel dijk, A. Lansu, Clinge, A. van Nieuwlande, Zuiddorpe, E. Noorts en G. Scherpenisse Hulst, J. Willemsen, Zaamslag. Van klasse C3 naar C3 W. Antheunis, Axel. Van klasse C3 naar C4: A. Antheunis, Axel, P. de Gucht, Hulst, P. Knieriem, Axel, L. Verstraeten, Hulst. In zijn sluitingsrede drukte de voorzitter den leerlingen op het gemoed, dat zij in alles en vooral den naam der Ambachtsschool te Hulst hadden hoog te houden. Hij dankte daarna den directeur en de leeraren voor hun ijver en toewijding, gedurende den afgeloopen cursus bij de opleiding van de leerlingen aan den dag gelegd en sloot, onder het uiten van den wensch, dat de Ambachtsschool zich in toenemenden bloei zou mogen verheugen, de bijeenkomst. (Vrijdag was voor dit verslag geen plaats in ons blad). Te Hulst aldus de korte inhoud van een verhaal in „ZeJandia" kwam dezer dagen een dame bij een winkelier een paar kilo rijst koopen, maar de winkelier beweerde geen korrel rijst te bezitten, daar hij op de zwarte lijst was geplaatst. Toen de dame dat thuis vertelde, vroeg de meid of zij het dan eens door haar neef, een smokkelaar mocht laten probeeren. Dit werd goedgevonden, en een uur later had de neef vijf kilo rijst van denzelfden winkelier, zij 't ook tegen heel wat hoogeren prijs dan dien door de regeering vastgesteld. Naar „Zelandia" verneemt is de heer W. C. J. van Beusekom, directeur van de ambachtsschool te Hulst, behoudens nadere goedkeuring van den minister van binnen landsche zaken, benoemd tot directeur der ambachtsschool te Tilburg. Vanwege de gemeente Koewacht wordt een wielrijdersbaan aangelegd van Koewacht naar Sint Jansteen. Koewacht. Vrijdagmiddag waren twee buiten gewone kommiezen op een half uur afstand buiten het dorp op dienst. Overvallen wor dende door een hevige regenbui zochten ze een schuilplaats onder een stroomijt. Toen de bui over was, richtten ze zich op, sloegen het geweer over den schouder en daar knalde een schot, hetwelk den soldaat N. Griep, af komstig van Rilland, trof in den halsde kogel die dwars door het hoofd gegaan was, kwam aan den schedel uit, de dood was bijna oogenblikkelijk. De toestand van G.'s makker, wiens geweer door een onverklaarbare oorzaak was afgegaan, was treurigde ongelukkige jongen, die zich als onvrijwillig dader be schouwde, liep als een razende rond en meende een eind aan zijn leven te maken hij is nog niet in zijn gewonen doen. Het lijk van G. werd in het doodeiïhuisje op het kerkhof ge bracht, vanwaar het Zondagmiddag per auto mobiel naar zijn geboorteplaats werd vervoerd. (M. Crt.) De heer Blijdenstein, hoofd der school te Hontenisse, staat no. 1 op de voordracht voor leeraar aan de Normaalschool te Velzen. Een brandje te Oostburg heeft zeer treurige gevolgen gehad voor de familie die het bewoondede vrouw des huizes, een 50-jarige dame is zoo hevig geschrokken, dat zij vermoedelijk tengevolge van hartverlamming Maandag is overleden. De familie woonde te Antwerpen, doch vertoefde sedert den oorlog te Oostburg. Door het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij en de Monumentcom missie te Aardenburg is aan den beeldhouwer P. Puijpe te Apeldoorn (geboren te Souburg) opgedragen een gedenkteeken of monument te vervaardigen voor wijlen den heer G. A. Vorsterman van Oyen, in leven voorzitter van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij enz. Ook is aan denzelfden kunstenaar opgedragen het grafmonument te vervaardigen van wiilen ds. A. A. Vermeer, in leven Hervormd pre dikant te Vlissingen en aldaar overleden op 17 December 1.1. Het 8-jarig zoontje van den werkman Schreurs te Hansweert is Maandagmiddag nabij de groote sluis te water geraakt en ver dronken. Het lijkje is opgehaald. De Vrijzinnige Centrale in Zuid-Beveland besloot den door het overlijden van den heer Duvekot opengevallen zetel in de Provinciale Staten aan de anti-revolutionnairen te laten. Geref. Kerken. Beroepen te Schettens en LongerhoutP. M. van Alphen, te Voorst (Geld.)te Delfs- haven (3e pred.pl.)R. Hamming te Groningen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Randwijk en Lakewoud J. II: Koster, te 's Grevelduin-Kapelle te Zuijlen ds. Pop te 's-Graveland. Aangenomen naar ZutphenC. J. van Paassen te Delfzijl. Groningsch M ij s t i c i s m e. In de „Schatkamer" vertelt B. van zijn be zoek aan Jans o.m. het volgende: Reeds vroeg had God aan de ziel van Jans gewerkt, zonder dat hij wist, dat ook dat god delijke werking was. „Dou 'k as lutje vent1) bie boer dainde, mós wie aaltied 's mörns3) vroug melken. Den kwam wie bie 'n toen langs mit gloepend mooie appels, 'k Dochtjoa, grui nog moar wat, moar straks mout ik mien daii ook hebben. Don ze riep wazzen, gong 'k er hen 's nachts bie licht moan, 'k Zat boven ien

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2