nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor a P. de Bakker. P. de Bakker, Binnenland. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenland. No. 1421. Donderdag 12 April 1917. I4e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LIT TOOL) Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emerge te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op don dag dar uitgave. V Ter stembus. De stembus van deze week in Ter Neuzen vergt van de kiezers slechts een lichten gang. De keuze kan inderdaad niet moeilijk zijn. Naar gemaakt accoord trekt rechts gezamen lijk op. Hier moet gelden een man, een maneen woord, een woord Billijkheid vordert, dat thans gekozen worde, de heer Niemand verzuime zijn plicht. In éénen valt de beslissing. Immers, er zijn slechts twee candidaten. Aan een enkele stem, zoovele malen reeds bleek het, kan het hangen. liet liberaal uitsluitingssysteem mag wel eens een lesje ontvangen. Daarom brcnge thans elk man van rechts, zijn stem uit op den heer een man, wien een raadszetel toekomt. PETROLEUM- EN KOLENSCHAARSCHTE. In verband met, de pptroleumschaarschte zullen de treinen der H. IJ. S. M., hedenavond te beginnen, als volgt worden verplichtTn plaats van twee locomotieflantaarns, geplaatst op den bufferbalk, zal des nachts een lantaarn geplaatst worden, hoog in het midden, aan de voorzijde van den locomotief: de staartlantaarn als sluitsein midden op den achtersten wagen van den trein vervalt; alleen de beide lioek- seinlantaarns blijven bestaan. Op de stations is de wisselverlichtiug tot het allernoodzakelijkste ingekrompen. Ten gevolge van de kolenschaarschte zullen op de lijnen der II. IJ. S. M. alleen de ochtend en avondtreinen worden verwarmd. DE BROODPRIJZEN. Het Haagsche Corr.-bureau meldt Uit goede bron vernemen wij, dat de prijs regeling van het wittebrood een gevolg is van liet feit, dat den laatsten lijd de prijs van het wittebrood volstrekt niet meer in verhou ding was tot de prijzen van de grondstoffen 19) Maar bij lei heel de warmte van zijn hart in de kns, waarmede hij afscheid van haar nam, in de lange, innige omhelzingin de zoete namen, die hij haar, met tranen in de oogen, in het oor fluisterdedit was haar Karei, oprecht en eerlijk, haar échte jongen. Hfl ging. Zij oogde hem na. zoolang ze vermocht. Duizend wensclien en gebeden vergezelden hem uit het volle moederhart. HOOFDSTUK VIII. Ruim een jaar is verloopen. Éénmaal is Karei in dien tijd naar huis geweest, met de groote vacantie de overige vacantie was hij maar in zijn kosthuis gebleven hij had zooveel te studeeren en reizen kostte geld. Eigenlijk ging hij liever niet naar huis en als hij maar een eenigszins aannemelijk te niaken uitvlucht kon verzinnen voor moeder, bleef hij liever, waar hij was. Gewis, hij verlangde vaak naar moedor. en het nu in verband met de scliaarschte van de grondstoffen van belang was, een zoo zuinig mogelijk verbruik te bevorderen. Het stellen van een juisten prijs voor liet brood is hiertoe voorzeker aangewezen. Hieruit behoeft echter niet te worden afgeleid, dat reeds binnen eenige weken geen brood meer verkrijgbaar zou zijn. Mocht de toestand, dat geen tarwe wordt aangevoerd, voortduren, dan wordt overwogen om 15 a 20 pet. van het tarwemeel door maïsmeel te vervangen, waarmede thans proe ven worden genomen. In verband met den prijs van liet brood, dient nog opgemerkt te worden, dat het regeeringsbruinbt'ood nog altijd slechts 12 cent per 400 gram kost en dat naast liet witte tarwemelkbrood, dat 16 cent kost, ook witte tarwe-waterbrood door de bakkers verkrijgbaar moet worden gesteld tegen 14 cent per 400gram. DE NEDERL. SLEEPBOOT CYCLOP BESCHOTEN. De sleepboot Cyclop, gestationneerd te IJ- muiden, van de sloepdienstfirma Zurmühlen te Amsterdam, was gistermorgen naar de Noordzee vertrokken op zoek naar liet alsnog drijvend gerapporteerde Belgische stoomschip Trevier. Gisternamiddag 3 uur keerde de Cy clop terug en rapporteerde, binnen de 20 mijl uit de kust dwars van IJmuiden door een Duitsche duikboot te zijn beschoten met een groot aantal granaten. De sleepboot zette de sloep uit, waarmede naar de duikboot werd geroeid, welke commandant gelastte, dat de sleepboot tot zinken zou worden gebracht. Men hield den kapitein van de sleepboot op de duikboot en zond de overigen met een officier en een matroos van den onderzeeër, die twee brandbommen meenamen, naar de Cyclop terug om de sleepboot tot zinken te brengen. Aan boord van de sleepboot bevond zich ook de agent van de firma te IJmuiden; de heer S. Roggeveen. Na langdurige besprekin gen op de duikboot en op de Cyclop heeft men volgens liet rapport niet den officier doch wel den duikbootcommaudant kunnen overtui gen, dat men niet in het versperde gebied was, zooals beweerd werd. De officier en de ma troos van de duikboot werden teruggeroepen de bommen namen ze weer mee. Aan de sleepboot werd daarop gelast: onmiddeiijk naar IJmuiden terug te stoomen. (N.R.C.) ZOMERTIJD. De Bond van Melkveehouders te Gouda heeft besloten, niet mede te gaan met den zomertijd, die de volgende week wordt inge voerd, zoodat de aflevering van melk aan de slijters niet zal worden vervroegd. Maar, er waren vele redenen voor hem, haar bijzijn te vermijden. En bovendien, het een voudige, stille dorpsleven trok hem niet meer aan hij zou zich, naar hij dacht, er niet meer in kunnen schikken hij zou zich vervelen. En in de stad, daar was uitspanning genoeg daar had hij een paar vriendendaar was oom Van Dalem, die hem graag nu en dan bij zich zag. Hetgeen hem liet meest terughield van huis, was het opzien tegen moeders woord. In haar brieven, die hij trouw beantwoordde, vermaande, onderrichtte ze haar jongen, deed hem vragen, die hij lastig vond en liever onbeantwoord lietvragen, zijn geestelijk leven, zijn kerkgaan, zijn bijbellezen, zijn bidden betreffendehij wist er altijd knap om heen te pratenmaar zou hij daartoe ook in staat zijn, indien hij met moeder thuis alleen was? Eenmaal was hij dus thuis geweest. Hij had er zich vermeid, dat de buren <^n dorpe lingen hem hadden nagekeken d'at ze hun verwondering over zijn metamorphose luid genoeg te kennen gaven, dat hij liet liooren kon. En hij was het dorp doorgestapt, kaars recht, het hoofd hoog, met al het air van een stadsheertje, voor wie al het dorpsch gedoe klein was. Jongens, die hem hadden aange roepen, makkers van meester Raamsma's school had hij vaak geveinsd niet te herkennen, en wilden ze met oude vertrouwelijkheid hem DE OORLOG. LONDEN, 9 April (Reuter). Engelsch staf- bericht. In den ochtend om 5,30 uur, gingen wij over een breed front, ten Zuiden van Atrecht tot Zuidelijk van Lens, tot den aanval over, drongen de vijandelijke linies binnen en vorderen op bevredigende wijze. Wij vermeesterden stormenderhand de dor pen Hermies en Boursies, in de richting van Kamerijk en drongen het bosch van Hairon- covrt binnen. In de richting van St. Quentin veroverden wij Fresnoy le Petit en schoven onze linie ten Zuidoosten van Le Vergnies vooruit. Gemeld wordt, dat een aanzienlijk aantal tegenstan ders gevangen zijn genomen. LONDEN, 9 April (Reuter.) Britsch stafbe- richt. De slag duurt met succes voort. De Britten bezetten de heuvelreeks van Vimy en andere belangrijke stellingen. Wij namen meer dan 5000 man gevangen en maakten veel buit. BERLIJN, 9 April (VV.B.) Duitsch stafbe- richt. Tusschen Lens en NeuvilleWitasse (ten Z. O. van Atrecht) bereikte de artilleriestrijd gisteren weder een groote hevigheid. Sedert hedenochtend is, na een uiterst sterk trom melvuur van verscheiden uren, een slag bij Atrecht aan den gang. BERLIJN, 9 April. (Wolff.) Officieel: In de Middellandsche Zee zijn elf stoomschepen en dertien zeilschepen in den grond geboord, tezamen 83,224 ton metende. Waaronder op 23 Maart het Grieksche ss. Arthemis (1500 t.), het Italiaansche ss. Noli (1569 t.), en het Noorsche ss. Bellatrix (2568 t.), op 25 Maart het bewapende Engelsche ss. Koningin Eugenia (4358 t.), van de Ver. Staten op weg naar Karachi, op 26 Maart het bewapende Engelsche ss. Ledbury (2046 t.) met graan van Karachi naar Ifaliö, op 27 Maart een tot de Engelsche Tigris flotille behoorend vaartuig van 200 ton, van Engeland onderweg naar Mesopotamië en geladen met proviand, op 31 Maart een onbekend gebleven ss. van 4000 ton, op 3 April het bewapende Fransche ss. Ernest Simons (5555 t.) van Marseille naar Port Said, het bewapende Fransche ss. St. Simon (3419 t.) van Biserta naar Huelva, den 4den April in de Jorische Zee het geladen Grieksche ss. Vasilep Constantinos (9274 t) aanklampen, dan hield hij zich vreemd. In huis toonde hij weinig hartelijkheid alleen, als hij met moeder alleen was, (maar die oogenblikken vermeed hij zooveel doenlijk viel liet masker van gemaaktheid en dan was hij voor eenige uren weer de oude, haar Karei. In het dorp hadden de jongens en de meisjes van zijn jaren, zijn speelmakkers vau vroeger, met wie hij opgegroeid was, al heel spoedig een heel slechten dunk van hem gekregen. Hij was „grootsch" geworden, zeiden ze. Als hij in zijn statigheid het dorp doorging, lachten ze hem zachtjes of ook vaak hardop uiten de oudereu, die te verstandig waren, dan dat ze zich aan den jongen zouden ergeren, schudden het hoofd. Het was hem een lieele verluchting, toen hij zijn vacantie ten einde had gebracht en weer terug kon keeren naar het gymnasium. Met een zucht in het hart liet zijn moeder hem gaan. Niet om zijn studeerenintegendeel, zijn rapporten waren bovenstzijn ijver voor beeldig maar het moederoog had genoeg gezien in zijn scherpzichtigheid en het moeder hart genoeg ervaren, om dien zucht te wettigen. En nu zou vader eens overkomen. Lang had dat plan al bestaan. Nog liever was moeder zelf eens een kijkje komen nemen, maar haar gezondheid was den laatsten tijd wankel en tegen de vermoeienis De in den grond geboorde zeeschepen waren voor liet meerendeel met zwavel geladen. De Proclamatie van den oorlog met Duitsch- land zegt, na een lange inleiding betreffende de behandeling van vijandelijke vreemdelingen Ik, Woodrow Wilson, President der Ver- eenigde Stalen van Amerika, proclameer bij dezen, dat de toestand van oorlog bestaat tusschen de Vereenigde Staten en de Keizerlijke Regeering en ik vestig in het bijzonder de aandacht van alle militaire en burgerlijke ambtenaren op het beoefenen van waakzamen ijver bij het verrichten van hun verplichtingen in verband met den oorlogstoestand en ik doe een ernstig beroep op alle Amerikaansche burgers, dat zij, in loyalen eerbied voor de bouwers van hun land en hun streven naar vrijheid en recht, de wetten des lands hand haven en vrijwillig hun steun geven aan die maatregelen/welke door de constitutioneele autoriteiten zullen worden genomen, om den oorlog tot een goeden uitslag te brengen en een veiligen en rechtvaardigen vrede te ver krijgen. ST. PETERSBURG, 7 April. (P. T. A.) Den 6en April heeft een afvaardiging van het eerste veldleger aan het uitvoerend comité der Doema een verklaring overhandigd waarin o.a. staatHet doet ons leed, dat de raad van afgevaardigden van werklieden en soldaten, zonder onze toestemming en zonder goedkeu ring der voorloopige regeering, zijn besluiten tot ons leger uitstrekt. Dat geeft aanleiding tot talrijke misverstanden in liet leger. Wij hebben allen de voorloopige regeering erkend, haar den eed van trouw afgelegd en wij moeten ons op het gebied van hervormingen op haar verlaten en kunnen als officieel slechts de van haar uitgaande wetten, beschikkingen en ver ordeningen beschouwen. De raad van militaire afgevaardigden van de Zwarte Zeevloot en het garnizoen van Sebastopol hebben gezegd: „Wij spreken, alsof het vrede was", maar men moet voor oogen houden dat groote veldslagen binnen een maand zullen beginnen en dat daarin zal worden beslist of Rusland een nieuw vrij leven zal beginnen of zal worden verpletterd door de Duitschers. Er moet een eind komen aar. het eeuwenlange wantrouwen dat officieren en soldaten belet hand in hand te gaan. Rodzianko, voorzitter van de Doema, heeft zich volkomen bij de verklaring van ee af vaardiging aangesloten en gezegd dat Rusland's eerste doel de overwinning van den vijand moet zijn. Daarom moeten allen zich om de van een reis kon zij niet. Daarom zou vader eens gaan. Van Zaterdag tot Maandag. Dan was liet voor vader het minst kostbaarhij hoefde dan slechts weinig tijd te verletten, en voor Karei was het ook aangenamer, dan was hij ook vrij en kon meer met vader samenzijn. Naar Kareis zin was dit voornemen gauscli niet. Op allerhande manier had hij de uitvoering trachtten te verhinderenmaar al te door zichtig mochten immers zijn spitsvoudige argumenten niet wordeneindelijk was het plan vastgesteld. Hij had het zoo weten te regelen, dat vader met den laatsten trein uit het dorp zou ver trekken 's Maandags kon vader dan met de eerste gelegenheid weer heenanders zou Karei te veel van zijn studietijd er aan moeten geven. Vader zou logeeren in zijn kosthuis. De menschel) waren heel wel en hadden er niet op tegen Randers een paar nachten logies te verleenen. Karei had ze er reeds op voor bereid, dat vader maar een heel eenvoudige boerenman was, waarvoor ze lieusch niet veel omslag hoefden te maken die natuurlijk heel anders gekleed was, heel andere manieren had, heel anders sprak, dan hier in de stad (Wordt vervolgd.) oil lloJL >o DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden. Engelsch succes op het Westelijk front. Belangrijke vorderingen. 5000 gevangenen. Veldslag bij Atrecht. De duikboot- en mijnoorlog. De proclamatie van Wilson. De revolutie in Rusland.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1