Hotel der Nederlanden Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Iloogwatergetij te Terneuzen. Hand e 1 s b e r i c h t e n. Verkrijj gbaarstelling Levensmiddelen bon s. Uitreiking Zeepkaarten en Melkbons. Broodkaarten voor Verlofganger s. Adverteutiën. Beschikbaarstelling Levensmiddelen. Inlevering Levensmiddelenbons. Ter Neuzen. gewerkt. Neemt de koopkracht in het buiten land na den oorlog af, dan zal in de eerste plaats de afzet van dierlijke producten ver minderen, dan zullen wc ons in hoofdzaak op akker en tuingrond hebben toe te leggen en afstand moeten doen van lux£cultures als bloembollen en boonen. De veranderde omstandigheden maken het meer dan ooit noodig, dat de landbouwers op de hoogte zijn en blijven van hun vak. Voor beter landbouwonderwijs, voor meer winter- landbouwscholen, voor het. oprichten van landbouvvhoogescholen, dient te worden ge ijverd. En behalve op de invloeden van buiten, moet men ook letten op de invloeden van binnen. De tijd is thans rijp om door goede propagandisten het nut van landbouwvereeni- gingen aan te toonen. Slechts door eendrachtig samenwerken en door het geven van goed onderwijs zal men er in slagen den landbouw- stand op te heffen. En dan dienen de boeren voorzichtig te zijn. Laten zij toch niet roekeloos tegen eiken prijs grond opkoopen. We leven immers nog altijd in een buitengewoon ernstigen tijd en niemand kan zeggen wat ons in de naaste toekomst boven het hoofd hangt. Een krachtige voortvarende landbouw- vertegenwoordiging, dat is het wat wij in de eerste plaats noodig hebben. Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad waren aanwezig de heeren De Jager, De Bruijne, Eijke, Van Borssum Waalkes, D. Scheele, Nolson, Geelhoedt en later ook de heer Van Hasselt. Afwezig met kennisgeving de heeren Dees en R. Scheele en wegens ziekte de heer Visser. Een vacature. Voorzitter de heer Huizinga. De heer De Ridder wordt door den Secre taris binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, wordt ge in kwenscht en dankt daarvoor, waarna hij zitting neemt. De notulen worden, als zijnde nog niet ge reed, aangehouden tot een volgende vergade ring. Ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. a. liet verslag en de rekening en verant woording over 1916 benevens de begrooting voor 1918 van de Vereeniging „de Vereenigdc Handwerkslieden". b. Een schrijven van Ged. Staten van Zee land, houdende bericht van ontvangst van de verordening verbod herbergbezoek van jeug dige personen. c. Idem van Gedeputeerde Staten, terug zending der goedgekeurde begrooting 1917. d. Het verslag en de rekening en verant woording over 1916 vau de Chr. Werkl.-Ver. Rom. 13 1. g. Het door Ged. Staten van Zeeland goed gekeurd besluit wijziging van het besluit verkoop grond aan den heer Nolson. f. liet proces-verbaal van kasopname en boeken van den gemeente ontvanger op 22 Maart 1917. Goedkeuring wordt verleend aan een besluit tot af- en overschrijving in de begrooting over 1916 van het B. A. Een voorstel tot het vorleencn van een bijdrage in de kosten van voorbereiding voor de stichting van een drinkwaterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen tot een bedrag van f 0,10 per inwoner, alzoo f 957,80, wordt aangenomen, waarbij tevens bepaald wordt, dat de gemeenten die besluiten niets te geven, bij latere toetre ding voor de vraag zullen gesteld worden, alsnog het bedrag te betalen, waartegen een voorstel wordt verworpen dat minstens 75 der bevolking zouden toetreden als Ter Neuzen gevolg gaf aan het verzoek. Aan den kerkeraad der Hervormde gemeente zal verkocht worden een strook grond, groot ongeveer 225 M3 a f5 per M3. Hierbij wordt tevens gevraagd naar de uit breiding stratenplan en de verdere gereed- legging van het bouwterrein, waarbij uitkomt dat op dit oogenblik voor het gereedmaken ongeveer f 17000 is uitgegeveii en dit bedrag gevonden is uit den verkoop van grond. Besloten wordt het grasgewas op de alge meene begraafplaatsen te verpachten voor dit jaar voor f31.50 aan C. van Laugevelde, be nevens het grasgewas op de Bastions I en II van de voormalige vesting aan J. P. Vercou- teren voor f35. Goedgevonden een perceel grond ongeveer 30 c.A. te verpachten, onder de verplichting tot het bebouwen van een artikel, dienende tot voedsel voor mensch en dier. Dit zal in drie perceelen worden uitgegeven. Na breede discussie tusschen de heeren Nolson, De Jager, Van Hasselt, Waalkes, D. Scheele en de Voorzitter, wordt het voorstel aangenomen over te gaan tot splitsing der klassen van het M. U. L. O., wat aan de gemeente een offer vraagt van f2500.—. Tegen de heeren D. Scheele, De Jager en D e Bruijne, vóór de overige leden. Besluit tot wijziging der begrooting voor 1916 wordt volgens voorstel van B. en W. aangenomen met alle stemmen, eveneens een voorstel tot voorziening in kasgeld tot een bedrag van f2000 tegen een rente van ten hoogste 5 Inzake zekerheidsstelling van den hoofd controleur-boekhouder van het Levjensmidde- lenbureau wordt een voorstel van B. en W. met algemeene stommen aangenomen. De heer D. Scheele drukt aan het einde der vergadering zijn leedwezen uit dat weder om met de Paaschdagen gelegenheid gegeven wordt dat de drank- en dansduivel hoogtij viert. Gemeenteraad van Zaamslag. In de Dinsdag gehouden raadszitting was afwezig de heer De Jonge en er is een va cature. De Voorzitter herdacht wijlen den heer J. de Putter. Ingekomen was het proces-verbaal van de door B. en W. gehouden kasopneming bij den gem.- ontvanger, waarbij bleek, dat was ontvangen f 57.794.29 en uitgegeven f 64.230.84V2, zoodat meer was uitgegeven dan ontvangen f 6436.557s Er is echter een voorschot van het rijk ont vangen voor de militievergoedingen ad f7948.05 zoodat iu kas moest zijn f 1511.50, wat er ook was. De Voorzitter stelde namens B. en W. voor eene geldleening te sluiten van f5000, tegen een rente van hoogstens 6 voor drie maan den, om te voorzien in de behoefte aan kas geld. Werd aangenomen. Goedgekeurd werd een concept-raadsbesluit voor den verkoop van 4 olmen boomen, staan de op het dorpsplein, aan de Z.-Vl. Tram wegmaatschappij, waarbij de gemeente het recht bedingt óp 6.80 M. uit de as van de trambaan nieuwe boomen te planten. De koopprijs f 1.80. Het verzoek van het Comité van Actie voor het aanleggen eener drinkwaterleiding om een bijdrage van f356.50 in verband met het be volkingscijfer, gaf aanleiding tor zeer uitvoe rige besprekingen, waarbij zoowel de Voor zitter als de leden meenden, dat meerdere inlichtingen hieromtrent wel gewenscht zouden geweest zijn. Zij hadden geen gelegenheid gehad een der vergaderingen met de gemeen tebesturen mee te maken. De Voorzitter achtte het evenwel een zaak van groot belang en meende dat de zaak behoort te worden gesteund. De wethouder Wisse kan niet in zien, dat nu nog zooveel geld noodig is voor een onderzoek, waar vroeger reeds een onder zoek plaats had onder leiding van dr. Jenny Weyerman. De heer A. Dieleman achtte het niet gemotiveerd om, waar de gemeente reeds voor zulke groote uitgaven staat, nog ruim f 309 voor deze zaak uit te geven. 't Resultaat was, dat het voorstel om sub sidie te verleenen met 5 tegen 4 stemmen verworpen werd. In plaats van den heer W. de Klerk, die niet'meer in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd tot lid der schoolcommissie de heer A. de Feijter. In verband met te verwachten mindere opbrengst der havengelden van f 1000 en meerdere uitgaaf wegens distributie van levens middelen ad f 4000, werd besloten het maxi mum van den hoofdelijken omslag dat reeds van f 11.000 op f 18.000 is gebracht, te verhoogen tot f 23.000. Toen in den Haag bekend gemaakt werd dat aan de gasfabriek weder bestellingen voor cokes werden aangenomen, werden des mor gens aan die fabriek 13,000 briefkaarten per wagen bezorgd. Een militair, in Amsterdam in garnizoen, was dezer dagen met verlof te Meppel, en ont vreemdde bij zijn vader een bedrag van pl.m. /■400.waarvan hij een fiets kocht en naar Zwolle reed, Hij maakte daargoeden sier, wat den argwaan der politie wekte, met het ge volg, dat hij ingerekend en ter beschikking van den militairen commandant te Amserdam werd gesteld. Tijd. Een gedeserteerde marechaussee van een Noordbrabantsche brigade, genaamd B., die het Politieblad gesignaleerd is, heeft een paar weken vrij kost en inwoning genoten van het militair gezag over het Belgische inter- neeringskamp aan den Duinweg te Scheven- ingen. Hij wist den bevelvoerenden Belgischen officier te doen gelooven, dat de militare over heid hem voor het uitoefenen van toezicht op het kamp had aangewezen. De deserteur in uniform wekte geen argwaan en geraakte met het kamptoezicht en geïnterneerde on derofficieren op goeden voet. B., die in het kamp den naam van A. Driessen had aange nomen, misbruikte die verstandhouding door een paar door hem op rekeuing van het rijk gehuurde fietsen ver onder de waarde aan geïnterreerden te verkoopen onder voorgeven, dat hij die dingen graag kwijt wilde, omdat hij een rijksrijwiel zou krijgen. Dinsdag heeft B. het blijkbaar raadzaam geoordeeld, elders ziju fortuin te gaan zoeken, althans hij keerde niet naar het kamp terug. Thans heeft de Scheveningsche politie hem aangehouden. B. had op 2 Februari zijn brigade verlaten en was daarna, steeds gekleed en gewapend als marechauseee, hier en daar naar toe ge trokken, totdat hij zich drie weken geleden aan het intel-neeringskamp kwam melden, voorgevende, belast te zijn met het uitoefenen van toezicht. Tot dusver bestond de gewoonte, dat de stukken op een verkiezing betrekking hebbend (processen-verbaal, kiezerslijsten, stembiljetten enz.) ingevolge het voorschrift der kieswet werden vernietigd door ze te doen verbranden op de vuilnisbelt. Ditmaal echter is men te Amsterdam van dien regel afgeweken en heeft men zelfs een voordeeltje weten te behalen met de voor geschreven vernietiging. De stukken, die bij elkaar een kleine tweehonderd zakken vulden, zijn n 1. verkocht aan de papierfabriek der firma van Gelder' Zij hebben een bate van ruim driehonderd gulden voor de gemeentekas opgeleverd. De „vernietiging" geschiede in tegenwoordigheid van eengemeenteambtenaar in de papierfabriek te Wormerveer, waar de uitspraak vau den Amsterdamscheu kiezer en alles wat er bij behoorde tot pap vermalen werd. Ingevolge art. 98 der Kieswet werd van de vernietiging door de genoemden amb tenaar proces-verbaal opgemaakt. In verschillende Haagsche couranten vonden we devolgende advertentie Gezocht een woning, bevattende minstens 4 groote en 2 kleinere Kamers Huurprijs f 800 tot f1200 Bij het tot stand komen der huurovereen komst wordt bovengenoemde belooning uitbe taald. De Lokal Anzeiger weet van een verwon derlijke genezing te vertellen. Een kurassier in een lazaret te Spandau, die zeven maanden geleden bij een trommel vuur op het westelijke gevechtsterrein de spraak had verloren, werd een van de laatste nachten door een benauwden droom geplaagd. Hij meende, dat hij weer in een gevecht met handgranaten en mijnen stond, een daarvan zoo verbeelde hij zich ontplofte vlakbij. Met een schreeuw sprong hij het bed uit. Sindsdien kan hij weer spreken. LONDEN, 2 April. (Reuter.) De strijd om het bezit van Sany was zeer levendig. Het duurde eenigen tijd om het bosch te zuiveren, dat de linkerzijde van den spoorweg naar St. Quentin begrenst, maar tegen ongeveer 4 uur was de vijand eindelijk Oostwaarts gedreven. De vijandelijke verliezen zijn grooter dan eerst werd gemeld. Meer dan 400 dooden en ge wonden werden na den val van de plaats aangetroffen. Belang r ij k e v or deringen der Britten. LONDEN, 2 April. (Reuter.) Britsch staf- bericht. Wij bezetten de dorpen Franrilly, Sélency, en Holnou, waarbij ons 32 gevangenen en 6 stukken veldgeschut in handen vielen. Wij staan thans op 2 mijl van St. Quentin. Wij stelden ons eveneens in het bezit van het bosch van St. Quentin en van Templeux Le Grérard en de hoeve van Auclette, twee mijl van Heudecourt gelegen. Voorts vielen wij over een front van 10 mijl de hardnekkig verdedigde loopgraven aan, die deel uitmaken van de vijandelijke vooruitgeschoven stelling tusschen den straat weg BapaumeCambray en Atrecht. Bij dezen aanval, waartegen de vijand een hevigen tegenstand bood en zware verliezen leed, namen wij de dorpen Doignies, Lou- veral. Norenil, Longatte, Econst, St. Mein en Croiselles en maakten 182 gevangenen. De Minister van Justitie in Oostenrijk- Hongarije is afgetreden. Amerika vóór de beslissing. WASHINGTON, 2 April. (Reuter), Fleed, de voorzitter van de kamercommissie van Buitenlandsche Zaken, heeft een besluit op gesteld, hetwelk don oorlogstoestand tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland afkondigt en den President machtigt oorlog tegen Duitschland te voeren. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 4 April 0.20 Donderdag 5 0.38 0.54 Vrijdag 6 1.10 1.24 Zaterdag 7 1.39 1.53 Zondag 8 2.8 2.22 Maandag 9 2.38 2.53 Dinsdag 10 3.9 3.25 De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat verkoop van Aardappelen, Bak- en Braadvet, Varkensvleesch, Bruine boonen, Groene Erwten, Rijst, verboden is, zonder aflevering van daartoe strekkende bons, welke wekelijks worden bekend gemaakt. Verkoop dezer goederen zonder afgifte van bons of die welke niet zijn aangewezen, is verboden. Ter Neuzen, 2 April 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Hoofdcontroleur-Boekhouder van het Levensmiddelenbureau maakt bekend, dat voor degenen, die hun bons nog niet hebben afgehaald, hiervoor alsnog gelegenheid bestaat op Dinsdag 13 April a s., van 9-12 v.m. en 1—5 n.m. in het lokaal Bethel, 2e Ver bindingstraat. Na dien dag zullen voorloopig geen bons meer worden uitgereikt, Ter Neuzen, 2 April 1917. De Hoofdcontroleur-Boekhouder voornoemd, L. W. RIJNBERG. De Hoofdcontroleur-Boekhouder van het Levensmiddelenbureau maakt bekend, dat de ZEEPKAARTEN voor de maand April zullen worden afgegeven op Woensdag en Donderdag 4 en 5 April a s., beide dagen van 912 v.m. en I 5 n.m. De wekelijkschc uitreiking der Melkbons vervalt hierdoor. De uitreiking heeft plaats in het lokaal Bethel, 2e Verbinaingstraat. Ter Neuzen, 2 April 1917. De Hoofdcontroleur-Boekhouder voornoemd, L. W. RIJNBERG. De aandacht van winkeliers wordt erop gevestigd dat de levensmiddelenbons wekelijks behoorlijk gesorteerd moeten worden ingeleverd, vergezeld van eene lijst, aangevende het aantal van iedere soort. De inlevering moet plaats hebben uiterlijk den 4en dag na afloop van de week van geldigheid der bons ten kantore van het Levensmiddelenbureau. Ter Neuzen, 2 April 1917. LEVENSMIDDELENBUREAU. In verband met den Feestdag van Goeden Vrijdag, op welken dag geen Kantoor wordt gehouden, kunnen Militairen welke Donderdag a.s. na kantooruren in verlof komen hunne broodkaarten bekomen bij den Controleur van het L. M. B. Nieuwstraat 28, des voormiddags van 10—11 uur. De Controleur van het Levensmiddelenbureau, J. F. DE COOKER. In de op 23 dezer gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, is het dividend over 1916 vastgesteld op 4 Dividendbewijs no. 4 is mitsdien van heden af betaalbaar met f40 bij de Firma Ls. VAN WAESBERGHE-JANSSÊNS te Hulst en Ter Neuzen. DE DIRECTEUR. Ter Neuzen, 3 April 1917. Een veelbelovend jongmensch. Een mooie marechaussee. Gooi geen papier weg I Een teeken des tijds. f 200 belooning. Wonderlijke genezing TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 26 Maart. Fieter Arie Galle, oud 31 j., jm. en Magdalena Sophia van de Velde, oud 19 j jd. 29 Maart. Marinus Michiel Robijn, oud 27 j., jm. en Francina Adriana Faas, oud 24 j jd. 30 Maart. Cornelis Kaijser, oud 21 j., jm. en Helena van Doezelaar, ond 17 j., jd. Marinus Wilhelmus, oud 27 j., jm. en Jozina Anna Frederiksen, oud 27 j., jd. Geboorten. 25 Maart. Helena Cornelia, d. van Adriaan Drabbe en van Adriana van Doeselaar. 26 Maart. Gelein^ Adriaan, z. van Adriaan van Es en van Maria Cornelia Verlinde. Pieter, z. van Marinus Gerard van der Wielc en van Johanna Pladdet. Paulina, d. van Abraham Klaassen en van Francina de Jonge. 27 Maart. Jan Piet, z. van Jacob Jacobus Cornelis van Sprang en van Constantia Jozina Apollonia de Smidt. 31 Maart. Alice Elisabeth, d. van Polidor Selleslachs en van Maria Theresia van de Vijver. Overlijden. 26 Maart Maria Buijsse, ond 68 j echtg. van Pietet de Kraker. 31 Maart. Francina Suzanna Jolijt, oud 3 j., d. van Louis en van Suzanne Sophia van Aalst. Croiselles en andere plaatsen bezet. n Hulst, 2 April. Per 100 K.G. Tarwe f 15,a f wintergerst f 14,a fzomergerst f 13,a f 13,50 haver f 13,a f—rogge f 13,a f—erwten f af witteboonen f 40,a f bruine boonen fa fduivenboonen f 17.a fpaardenboonen f 17,a f lijnzaad f 50, a f 60,—aardappels f0,a f0, Koolzaad pei zak van 106 liters f36,a £38,—. Gort, Havermout Afgifte van Melkbons voor de maand April heeft alleen plaats op Zaterdag 7 en Dinsdag 10 April van 9 uur v.m.—1 uur n.m.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3