Kleintjes. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Landbouwberichten. de geallieerden met ongeveer 100 millioen bushels zullen voorzien. 100 millioen bushels moeten als zaaikoren gereserveerd worden, zoodat slechts 500 millioen bushels over zouden blijven, wat gelijk staat met het normale tarwe-verbruik in de Vereenigde Staten in den vorm van meel alleen. Volgens sommige schattingen zal de tarwe oogst de 800 millioen bushels echter niet overschrijden, niettegenstaande er 850,000 acres meer met tarwe bezaaid zijn. De economisten voorspellen de hoogste prijzen voor levens middelen in de geschiedenis der Vereenigde Staten wegens het groote percentage daarvan dat aan het landbouwbedrijf onttrokken is. Naar „Vrij België" mededeeldt, hebben de Duitschers in de onmiddellijke nabijheid van Maaseijck niet minder dan 200 machinegeweren opgesteld aan onze grens. BERLIJN, 31 Maart. (Wolff.) Officieel. De aanvoer van leeftocht voor de Belgische steun- commissie te Rotterdam is vóór midden Fe bruari 1917 tot staaji gekomen. In Engelsche havens liggen 15 voor de commissie bestemde schepen, met ongeveer 70,000 tot 80,000 ton levensmiddelen. De Engelsche regeering heeft door middel van het onzijdige buitenland de Duitsche verwittigd, dat ze die schepen zou laten lossen, als de Duitsche regeering ze niet voor 2 Maart 1917 het uitloopen en de vaart naar Rotterdam door het Kanaal zou toestaan en waarborgen. Daarop heeft de Duitsche regeering den schepen veilgen overtocht toe gezegd, mits van tevoren nauwkeurige opgaven worden verstrekt over het aantal en de namen der schepen, zoomede over de vracht en de havens, waar ze liggen. Dit verlangen is niet slechts volkomen gerechtvaardigd door de wijze, waarop tegenwoordig de oorlog ter zee wórdt gevoerd, maar ook omdat de veilige overtocht der schepen alleen kan worden ge waarborgd, wanneer de Duitsche vaartuigen van te voren van de bovengenoemde nauw keurige opgaven op de hoogte kunnen worden gebracht. Aan dit verlangen is tot dusver maar voor vier schepen van de steuncommissie voldaan. Nopens deze schepen is de commissie dadelijk meegedeeld, wanneer en hoe ze veilig naar Nederland kunnen vertrekken. Overigens heeft de Engelsche regeering het verschaffen dier gegevens geweigerd. De Duitsche regeering kan derhalve de gewenschte veiligheid niet waarborgen. Ze wijst de verantwoordelijkheid voor het lot dier schepen in de toekomst, hun lading en de verdere gevolgen af, tenzij be sprekingen, die hieromtrent opnieuw optouw zouden worden gezet, de zaak tot een bevre digend einde mochten brengen. Over zijn tocht met de Möwe heeft graaf Dohna Schlodien, de gezagvoerder van den kaper, aan journalisten het volgende meege deeld Kort na ons vertrek kregen wij het s.s. Voltaire in 't zicht. Tegen vier uur 's ochtends waren wij het tot 400 M. genaderd en seinden het om te stoppen. Toen de Vol taire trachtte draadloos hulp te vragen, ver nielden wij het toestel en slaagden er daarna in, het schip onschadelijk te maken. Wij- kruisten vervolgens ongeveer 20 dagen in den Noord-Atlantischen Oceaan, maar kre gen de eerste drie dagen geen schip meer in 't oog. Later hebben we in deze streken na genoeg eiken dag met een stoomschip kunnen afrekenen. Het laatste, dat we er bemach tigden, was met ongeveer 7000 ton steenkool van Amerika naar Italië onderweg. Ik liet dit schip een poos met de Möwe meevaren, vulde er mijn kolenvoorraad uit aan en heb het daarna als hulpschip ingericht. Onder leiding van luitenant ter zee Wolff heeft het daarna een aantal vijandelijke schepen kunnen vernietigen. Ten slotte heb ik dit hulpschip echter moeten laten zinken, omdat de machi nes onbruikbaar waren geworden. Hoe meer wij de Afrikaansche en dan de Amerikaansche kust naderden, des te moei lijker werd de draadlooze dienst, wegens electrische storingen. Zoo hebben we de ge- heele tweede helft van December geen be richten gehad. Tot onze groote vreugde begon toen, op Nieuwjaar, het draadlooze toestel weer te werken en vernamen we, dat de Yarrowdale een Duitsche haven had bereikt. Op onzen verderen tocht, in den Zuid-At- lantischen Oceaan, heb ik mijn hulpschip, dat ik den naam Geyer had gegeven, nog twee maal ontmoet en kon er den eersten keer 2000 en den tweeden keer 1000 ton steenkool van overnemen. Onze tocht ging daarop verder tot Kaapstad, maar mijn verwachting, daar een druk zee- verkeer te zullen vinden, werd niet bevestigd. Over een ontmoeting met een sterk bewa penden Engelschen hulpkruiser, zeide graaf Dohna: Ik had dien hulpkruiser 't liefst ont weken en ten slotte gelukte mij dat door een toeval ook. Er kwam nl. een Engelsche koopvaarder in zicht en de hulpkruiser zag dien blijkbaar voor de Möwe aan, want hij viel er op aan en wij zagen de granaten vlak bij den koopvaarder ontploffen. De twee schepen raakten uit zicht, terwijl de hulp kruiser zijn eigen landsman nog altijd ver volgde. Toen het jaargetijde begon op te schieten, zette ik weer koers naar het Noorden. In den Atlantischen Oceaan was het er intus- schen op de groote scheepvaartwegen heel anders gaan uitzien. Op onze uitvaart hadden wij nog ongeveer 25 stoomschepen gezien, doch op de thuisreis hebben we geen enkel meer waargenomen. Het gevecht met de Otaki volgde, nadat ik het had geseind om te stoppen. De Otaki werd 25 maal getroffen, maar ook de Möwe kreeg drie treffers. Beide sehepen geraakten in brand en de Möwe kreeg een lek, dat ons veel last bezorgde. Door de brand liep een aanzienlijk deel van zijn bemanning brandwon den op, deels heel erge, zoodat een onderofficier en zes man er aan zijn gestorven. Op de Otaki, waarvan de bemanning ton slotte in de booten ging en op de Möwe aan hield, waren 4 zwaar gewonden. Wij namen 25 man van het s.s. op. Allengs naderden wij nu de Duitsche kust het eerste Duitsche schip dat wij ontmoetten, was een treiler, die eerst de Möwe niet her kende en ons seinde te stoppen. Wij werden het echter gauw eens. O.m. zeide Lord Cecil in een interview Wat het voornemen betreft, volgens hetwelk de geallieerden uit zouden zijn op de vernie tiging van Duitschland en van zijn bondge nooten en dat de meedoogenlooze duikboot oorlog daarom gerechtvaardigd zou zijn, is het voldoende, teneinde dit te weerleggen, de volgende passage aan te halen uit het ant woord van de geallieerden van 10 Januari 1917 op de nota van Wilson „Het behoeft niet gezegd te worden, dat al wenschen de geallieerden ook Europa te beschermen tegen de begeerige ruwheid van het Pruisische militairisme, zij de uitroeiing en de politieke verdwijning van het Duitsche volk niet be oogen." De toespeling die de Duitsche rijkskanselier op Rusland heeft gemaakt, kan besloot Cecil nauwelijks ernstig opgevat worden. De regeering der Hohenzollerns kan niet als kampioen van de vrijheid en het zelf bestuur tegen de de autocratie poseeren. Als het Duitsche volk de weldaden van een werkelijk vertegenwoordigende regeering ge niet en niet langer overheerscht wordt dooi de militaire autocratie, kan Duitschland in die rol verschijnen, maar niet eerder. De honger, dien Engeland en Frankrijk door gedurende vier maanden de blokkade te handhaven aan Griekenland hebben opgelegd, gaat voort verwoestingen aan te richten. Op verschillende plaatsen van het land zijn nu reeds bij medisch procesverbaal 80 gevallen vastgesteld van dood door uitputting bij gebrek aan voedsel. Zuigelingen sterven aan de borst van hun moeders, die door ondervoeding geen melk meer hebben. Ongeveer 600 boeren zijn uit den omtrek te Trikala aangekomen. Daar is hun een beetje rijst en mais verstrekt. Zij aten- het, uitgehongerd als zij waren, rauw. Gelukkig is dezer dagen dan het eerste graanschip aangekomen. (Stand.) KONSTANTINOPEL, 30 Maart. (Milli.) Officieel. De Engelsche achterhoeden zijn op het oogenblik bezig zich in te graven. Onze vliegers hebben bespeurd, dat talrijke Engelsche wagencolonnes zich in Zuidwestelijke richting terugtrekken. Volgens aanvullende berichten over het gevecht bij Gaza heeft daarbij, naast het 125ste regiment, ook het 79ste regiment zich onderscheiden. Bij het opruimen van het slagveld zijn tot nog toe ruim 3000 doode Engelschen geborgen. Inéén van onze hospitalen zijn tot nog toe 150 Engelsche gewonden op genomen. Andere volgen. Er zijn twaalf machinegeweren en 20 automatische geweren buitgemaakt. Gevangenen hebben verklaard, dat de Eugelschen groote moeilijkheden met de approviandeering hebben. Vooral van water kunnen zij zich moeilijk voorzien. BERLIJN, 30 Maart. (V. D.) Uit Weenen wordt aan de „Lokal Anziger" gemeld, dat volgens berichten uit Boedapest op 24 en 25 Maart te Milaan openbare betoogingen plaats hadden tegen de voortzetting van den oorlog. De autoriteiten hebben verscheidene personen in hechtenis laten nemen, waaronder ook eenige leden van den gemeenteraad. Het Berl. Tageblatt bevat mededeelingen omtrent de onlusten in Italië, waaruit blijkt dat deze niet alleen te Milaan, doch ook in andere steden hebben plaats gehad. De on lusten werden uitgelokt door hongeropstootjes en betoogingen tegen den oorlog. Talrijke troepen moesten worden ontboden om de orde weer te herstellen. De censuur onderdrukt de meeste berichten over de opstootjes. Uit Malmö wordt aan de „Lokal Anzeiger" gemeldNaar uil de Russische bladen kan worden opgemaakt, vonden er op 23 Maart te Sarskoje Selo voor het paleis van den Czaar groote betoogingen plaats, waaraan 9000 menschen deelnamen. Zij trachtten het paleis te bestormen en wilden den Czaar lynchen. Aan de paleiswacht van het Preo- batsjefsky-regiment gelukte het echter de woedende menigte in bedwang te houden. Ten slotte verscheen Kerenski, de minister van justitie, die de menigte tot kalmte bracht door te verklaren, dat de Czaar onmogelijk pogingen kan doen om een tegenrevolutie op touw te zetten. De minister van justitie werd stormachtig toegejuicht. De Czaar heeft tijdens deze demonstratie zijn been gebroken. Naar verluidt is hij zenuwziek geworden. LONDEN, 30 Maart. (N. R. C.) De Daily Telegraph verneemt Donderdag uit St. Pe tersburg De houding, aangenomen door den St. Peters- burgschen raad van arbeiders en militairen, volgens welks oproep de Russische soldaten te maken hebben met een verdedigingsoorlog in tegenstelling met een aanvallenden, wordt verder uitgewerkt in een artikel in de Ra- bosjaja Gazette, het blad der gematigde sociaal democraten. Het kant zich scherp tegen het denkbeeld van inlijving door Rusland van Konstantinopel. Omtrent de hoofdzaak, de noodzakelijkheid om den oorlog krachtig door te zetten, bestaat geen ernstig verschil van meening. Men twist alleen nog over de feite lijke oorlogsdoeleinden. Voetstoots alle aanvals- oogmerken op te geven beduidt blijkbaar voor de socialistische partijen niet het herstel van den status quo in Europa. In dezelfde vergadering, waar in de ge noemde raad tot den oproep besloot, ver eenigde hij zich eenstemmig met een boodschap aan het Poolsche volk, waarin hij de hoop uitspreekt, dat Polen een onafhankelijke de mocratische republiek moge worden. Doch de stichting van een Poolsche republiek sluit natuurlijk in, dat Posen en West-Galicië voor de middelrijken verloren gaan. Wat Oost-Galicië met zijn Oekranische bevolking aangaat, ik heb er een hard hoofd in, dat de Oekranische democraten, die zich nu in Kief roeren en daar een sterk centrum hopen te stichten, zich ook voortaan zouden willen schikken naar de onderweping van het Oekra nische element aan het Oostersche bestuur. Evenmin kan men zich voorstellen, dat de Armeensche democraten zich gelaten zouden neerleggen bij het herstel van het Turksclie bestuur in Armenië. De afwijzing van imperi alistische aanvalszucht sluit irredentisme niet uit en gelijk de raad van werklieden en sol daten met zooveel woorden vaststelt, evenmin het recht van elke nationaliteit tot het be redderen van haar eigen zaak, ze kan zich niet vergenoegen met het tegenwoordig staat kundig bestel in Europa. Sommige zijner leiders verlangen inderdaad een nieuw Europa, bestaande uit vrije gemeen schappen van vrije volken, een soort van Vereenigde Staten van Europa. De annexatie-partij houdt zich nu kalm, maar er zal zeker een bewogen discussie komen, waarbij de werkelijke oogmerken en verlangens van de meerderheid van het Russische volk ten aanzien van de uitkomsten van den oorlog zullen worden opgehelderd. De Amerikaansche gezant te Weenen ver trekt voor een kort bezoek naar Washington. De nieuwe regeering in Rusland heeft de doodstraf afgeschaft. In Den Haag is een R.-K. Leeszaal en Bibliotheek opgericht. De legerpaardcii in ons land krijgen 1 K.G. haver minder en 1 K.G. hooi meer per ration. Belgische en Fransche socialisten-leiders gaan op bezoek naar Rusland. Alle koopvaarders in Italië staan voortaan onder militair commando, naar incn zegt. 10 April zullen de leveringen van regeerings- varkens weer plaats vinden. De distributie van gemarineerde haring is stopgezet. De schrijver van „J'accuse" beweert, in een intervieuw, dat keizer Wilhelm eerstdaags zal aftreden. Er loopen geruchten, dat de nieuwe Gou verneur-Generaal van O.-Indie, Van Limburg- Stirum, spoedig weer zal aftreden. Aan II. M. is voor prinses Juliana het eerste kievitsei aangeboden door een 13-jarigen jongen uit Warns. De spijslijst in de hotels mag slechts uit hoogstens 6 gerechten bestaan. Tot leden der commissie voor de distri butie van steenkolen alhier zijn in een Zaterdag gehouden vergadering benoemd de heeren J. Huizinga, burgemeester, M. Eijke, lid van den gemeenteraad, E. Hamerlinck, steenkolen handelaar, J. C. Jansen, hoofd der Chr. school te Driewegen en J. de Groen, timmerman. Naar aanleiding van een bericht, aange plakt aan liet bureau der Ter Neuzensche Courant, dat een vliegmachine was gedaald op de weide van den landbouwer C. Wolfeit in den Nieuw Neuzenpolder, dat twee der in zittenden gewond waren, spoedden in den vroegen Zondagmorgen velen zich naar buiten, om de vliegmachine enz. te zien. Met het oog op de gewonden, ook leden van de transportcolonne van het Roode Kruis. Er was echter in den Nieuw Neuzenpolder niets bijzonder^ te zien en te laat bedachten de velen, die er heen getogen waren, dat het 1 April was. Later bemerkte men, dat het geschreven bericht aan de buitenzijde van het raam was bevestigd. Zondag is te Sluiskil bij de cokesfabriek in het kanaal drijvende gevonden een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk. Aan de kleereu is het herkend als dat van den 39-jarigen timmerman Th. C. van den Berg, van Axel, die sedert den stormachtigen avond van 21 Dec. 1.1., toen hij zich per rijwiel van Sluiskil huiswaarts begaf, is vermist. Hoek. Alhier is eene kolencommissie saam- gesteld, waarin als leden benoemd zijn de heeren F. Kaan en J. Jurry, wethouders, J. D. de Feijter en J. Koster, raadsleden en J. van der Welle, kolenhandelaar. Hoek. C. I)., een 18-jarige rijwielhersteller, wonende te Oud-Vossemeer en werkzaam bij de firma Gebr. Kaan, heeft op verschillende tijdstippen 16 stuks rijwielpedalen en 2 ket tingen, toebehoorende aan Gebr. Kaan, weg genomen, met het oogmerk om zich die pedalen en rijwielkettingen wederrechtelijk toe te eigenen. J. C. D., een 19-jarige rijwielhersteller te Kattendijke, had bedoelde 16 rijwielpedalen te Hoek gebracht, wetende dat zij van diefstal afkomstig waren. Vrjjdag werd tegen beide jongens twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar geëischt. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op alle plaatsen notenboomer. door de militaire over heid inbeslaggenomen ten behoeve van het leger. Te Breskens zullen de binnentaluds van de beide spuiboezems worden omgespit en beplant met erwten en boonen. Tot burgemeester van Waterlandkerkje is herbenoemd de heer A. A. Hendrikse. Vlissingen. Alhier heeft de proef met koken in een centrale keuken voorloopig succes gehad. Er werden 440 porties eten verstrekt per dag en daarom is besloten 550 porties per dag gereed te maken, daar men gerust kan aannemen, dat er nog meer lief hebbers zullen komen. Geref. Kerken. Beroepen te Tliolen E. J. van Voorst te Borssele-Drie wegen. Aangenomen naar Bodegraven Joh. Dam te Baarland. Bedankt voor KoudekerkeJ. H. Jonker te Voorburg; voor ExmorraW. Schepel te De Wilp. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te MontfoortF. Kijftenbelt te Leerdam te OldeberkoopJ. G. van Loenen te Oldeholtwolde. Bedankt voor OoltgensplaatJ. A. van Voorthuijzen te Zegveld voor Heveskes (Gr.) A. C. Leendertz te St. Jacobi-parochie. Vierde Eeuw get ij de der Kerk hervorming. Op initiatief van de Nederlandsche Afdeeling der Evangelische Alliantie is door dit lichaam, in vereeniging met het Nederlandsch Bijbel genootschap, het Comité voor Nederlandsche Zendingsconferenties en het Comité voor in wendige Zending besloten dit jaar, ter her denking der Kerkhervorming, zoo mogelijk in Don Haag, een Nationaal Protestantsche Congres te houden, vermoedelijk in de maand October. De bedoeling is, naast de kerkelijke ge dachtenisviering, een getuigenis van wat Neder land aan de Hervorming dankt, te doen uitgaan van iiet Nederlandsche Protestantisme, zooals dat zijne levensuiting vindt in den grooten arbeid der In- en Uitwendige Zending. Mede in verband met deze plannen zullen de conferenties der Evangelische Alliantie te Zeist en die voor de Inwendige Zending te Doetinchem dit jaar niet gehouden worden. De landbouw na den oorlog. In vergadering van de Holl. Mij. van L. heeft het Eerste Kamerlid K. de Boer Czn. een rede gehouden over de plaats van den landbouw in het economisch leven na den oorlog, waarin hij in nieuwen vorm o. a. zijn bekende denkbeelden uiteenzette over het hergeven aan den landbouw na den oorlog van zijn vrijheid. In aansluiting met deze rede werd ook nog het woord gevoerd door den directeur-generaal van den landbouw, den heer Van Hoek, die daarbij verschillende behartigenswaardige din gen zei aldus de Midd. Crt. De weinige bekendheid en waardeering van den landbouw vindt z. i. haar oorzaak in het feit dat tot voor betrekkelijk korten tijd Neder land vrijwel uitsluitend werd geregeerd dooi de steden. Vraagt men zich nu af in welke richting de landbouw zich in de toekomst zal bewegen, dan dient men niet te vergeten, dat er veel zal afhangen of de volken zich gaan inrichten op vrede dan wel op oorlog. Onze landbouw toch hangt voor een groot gedeelte af van wat wij uit het buitenland kunnen krijgen. Moet Nederland zich er op inrichten alle behoeften zelf te kunnen bevredigen, dan dient zeer zeker ook de landbouw te worden om- Van de grens. De steun-schepen. De Avonturen van de Möwe. Lord Cecils antwoord op de laatste rede van den Duitschen Kanselier. De hongersnood in Griekenland. Van het gevechtsterrein in Palestina. Anti-oorlogsbetoogingen in Itaië. Onlusten in Italië Welk lot wacht den Tsaar? Ruslands bedoelingen. TER NEUZEN, 3 April 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2