Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. F E U I L L E T 0 N. OMHOOG! Binnenland. Buitenland. No. 1419. Woensdag 4 April 1917. 14® Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag dar uitgave. V Stuitende ongelijkheid. In deze dagen blijkt weer eens opnieuw hoe verre liet nog van de rechtsgelijkheid af is tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Op zeer enkele uitzonderingen na, zijn alle verstandige menschen het er wel over eens, dat de maximum salarissen der onderwijzers geheel onvoldoende zijn. Dat waren ze reeds vóór den oorlog. De regeering erkende dit toen al voor een deel door het „toeslagwetje.". Thans zijn ze het stellig. Wat ziet men nu gebeuren'? Dat in vele gemeenten de openbare onder wijzers verhooging van salaris ontvangen. Maar voor de bijzondere onderwijzers wordt niets gedaan. Zij moeten maar zien, hoe ze rondkomen. liet Rijk geeft aan sommigen een duurte- toeslag. Die is voor den openbaren en bijzonderen onderwijzer gelijk. Maar de gemeentekas blijft, natuurlijk, voor den bijzonderen onderwijzer gesloten. Moét ook gesloten blijven, daar de wet niet toelaat, dat van gemeentewege het bijzonder onderwijs wordt gesteund. Iutuschen trachten sommige schoolbesturen hun onderwijzers bij te springen. Maar in 90 van de 100 gevallen gaat. zulks boven de krachten der besturen. Ze kunnen maar amper het hoofd boven water houden. De wil is er wel, maar de macht ontbreekt. De bijzondere onderwijzers komen dus in 't gedrang. Uit het door allen, ook door hen en hun geestverwanten betaalde belastinggeld, worden de salarissen hunner openbare collega's omhoog gebracht. Maar zélf kunnen ze toekijken.- Radicaal zou het derhalve zijn, indien het Rijk bij het toekennen van duurtebijslag hiermede rekening hield, en den bijslag voor de bijzondere onderwijzers hooger stelde dan dien, welken de openbare onderwijzers ont vangen, indien het salaris van deze reeds van gemeentewege is verhoogd. Dan werd er tenminste eenicje billijkheid betracht. 18) Bijna overhaast was de aftocht. Karei vond het een opluchting. Meester Raamsma schudde nog eens in zijn eenzaamheid het oude hoofd. t Zal me benieuwen," zeide de peinzende uitdrukking zijner oogen. legen dit bezoek, dit afscheid had Karei opgezien, méér nog deed hij het tegen dat van Moeder. En hierbij zou hij zelfs niet in staat zijn, er een einde aan te'maken, indien de loop van het gesprek hem onaangenaam werd. Voor Lena waren het moeilijke dagen. Scheiding stond haar te wachtenzou het slechts een plaatselijke zijn? Was daar geen vrees in haar binnenste, dat deze scheiding dieper en verder zou doorgaan in het geeste lijke Haar liefhebbend moederhart hoopte, dat Karei standvastigheid zou toonen hij was immers steeds zoo volhardend? Maar tege lijkertijd voelde zij de onrust stekengaf Karei inderdaad blijken van godsvrucht, van geneigdheid tot den dienst des Ileeron Een toestand als nu heerscht, toont zoo duidelijk mogelijk aan, hoe gewenscht hot is, dat het onderwijs Rijkszaak zij. Dan zou ook deze stuitende ongelijkheid vermeden zijn. UITERSTE ZUINIGHEID NOODIG. Iii een artikel der N. R. C. leest men o.-a. Van overheidswege begint men de goede richting in te slaan. In eenc officieele kennis geving, lieden te dezer stede aangeplakt, lezen wij „Met het oog op de onzekerheid, welke thans nog bestaat omtrent de mogelijkheid geregeld broodkoren uit Amerika aan te voeren, wordt op de meest dringende wijze zuinigheid met broodgebruik aangeraden, omdat er zeer groote kans bestaat, dat zonder do uiterste zuinigheid reeds spoedig opnieuw tot beperking van het broodrantsoen moet worden overgegaan.". IN BEHOUDEN HAVEN. De Noorsehe boot „Petra," geladen met graan, is door de onveilige zóne te Rotterdam binnengeloopcn. DE GRAANSCHEPEN. De Uitvoerende Commissie van de N.O.T. deelt naar aanleiding van beweringen in de „N. Rott. Ct.", als zouden de 20 graanschepen, die thans via Halifax Noord-Amerika kunnen bereiken, niet op dezelfde wijze naar hier kunnen terugkomen, het volgende mede „Als zeker mag worden aangenomen, dat Engeland aan de terugkomst van deze schepen via Halifax naar ons land geen moeilijkheden in den weg zal leggen, daar in de verleende vergunning om uit te varen, teneinde graan te halen, ligt opgesloten, dat deze schepen ook met dit graan naar ons land zullen kunnen terugkeeren. PAASCH VERLOF. Generaal Snijders heeft een Paaschveriof- regeling uitgevaardigd, waardoor militairen van de landmacht zooveel mogelijk met beide Paaschdagen in het genot van verlof worden gesteld en in April één dag langer periodiek verlof zullen hebben. INLIJVING MILITIELICHTING 1917. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd 1. in het tijdvak van 1—5 Juni 1917 - de dienstplichtigen, nader toegewezen aan de compagnieën wielrijders met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 Dan weder bestraft ze zichzelve moest ze niet alles, ook deze bezwaren, overgeven in de handen van haar Hemelschen Vader Zou Hij niet zorgen Ze mocht immers niet in de plaats der Voorzienigheid willen treden? Leidde de weg nu niet eenmaal deze rich ting uit? Nauwlettend speurde haar moederoog naar teekenen,^ die ze zoo gaarne zou opmerken bij Karei. Teekenen van ootmoed, van aanhan kelijkheid en kinderliefde. Werd ze ze ook gewaar Karei scheen deze laatste dagen wel in een andere wereld te levenhij bemoeide zich weinig met zijn huisgen joten', hield zich druk bezig met zijn boekenbesteedde een op merkelijk zorg aan zijn uiterlijkonttrok zich aan zijn kameraden van vroegerwas stil en kon soms lang aaneen zitten turen en peinzen, alsof de nieuwe toekomst, welke zich weldra voor hem zou openen, zijn gansche hart in beslag nam. Eindelijk was de lang verbeide dag daar. Van Vader, die reeds 's morgens vroeg naar zijn werk trok, nam hij een tamelijk koel afscheid. De goede Randers verheugde zich zoo hartelijk in Kareis geluk; hij had er zich, zooveel hij vermocht, voor ingespannen, het zoover te brengen, dat Karei nu zou kunnen gaan. Over de toekomst maakte hij zich minder bezorgd Karei zou een geleerd heer der Militiewet bedoelde bewijs van voorge oefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. 2. in het tijdvak van 2—5 Juli 1917: de dienstplichtigen toegewezen aan het korps pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte. DE ONDERWIJZERS-MINIMA. Het Moderamen van de Ver. van Ch.. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ned. en de O, B. zond Dinsdag 27 Maart onderstaand adres aan ZEx. den Minister van Biunenl. Zaken en aan de Rechterzijde van de Tweede Kamer, waar het door persoonlijk bezoek nader toegelicht werd „Het Moderamen van het bestuur der V. van C. O. en O. in N. en de O. B., heeft met belangstelling kennisgenomen van de indiening van het wetsvoorstel-Marchant c. s. tot ver hooging der onderwijzersminima met f 100, omdat daaruit opnieuw blijkt, dat algemeen erkend wordt, hoezeer een betere salaris- regeling noodig is. We weten niet, of Uwe Excellentie die betere regeling in dezen vorm kan aanvaarden mocht dit echter niet het geval zijn, dan mogen we toch van Uwe Excellentie verwachten, dat door Uw Depar tement een andere regeling wordt ontworpen, de vvel aan Uw inzichten voldoet. We gronden die verwachting op het feit, dat door Uwe Excellentie het initiatief genomen is voor de herziening van art. 192 der Grondwet, waarin nu uitdrukkelijk de financieele gelijk stelling van openbaar en bijzonder onderwijs is neergelegd, en terwijl die wijziging reeds door de Tweede Kamer is aangenomen, zal Uwe Excellentie niet kunnen gedoogen, dat die financieele onmogelijkheid met den dag grooter wordt. Wat toch is het geval In dit jaar zullen, zoo niet alle, dan toch heel veel gemeentelijke salarisverordeningen worden herzien, d. w. z.de openbare onderwijzers zullen veel hooger salaris krijgen dan nu het geval is. Immers in de eerste en de derde inspectie heeft het Rijksschooltoezicht zich reeds gewend tot de Ged. Staten van zeven provinciën om er op aan te dringen, dat geen verordening worde goedgekeurd, waarbij het minimum minder dan f 700 is, terwijl ook volgens de krantenberichten de maxima be langrijk hooger gesteld worden dan de Wet dit doet. Van al deze verhoogingen zullen echter de bijzondere onderwijzers niet profiteeren en daarom vragen wij met den meest mogelijken ernst, dat Uwe Excellentie naar middelen en wegen moge omzien om onze schoolbesturen in staat te stellen althans in de meest drin- wofden, en het prikkelde zijn weinigje eerzucht wel wat, dat hij zulk een knappen zoon zou hebben. Hij leefde niet diep hij vond, dat Lena de zaken steeds veel -te zwaar opnam, schoon hij moest erkennen, dat zijn vrouw in de dingen veel meer doorzicht had dan hij. Als Lena met hem vertrouwelijk sprak over de bezwaren, die zij voorzag, de geestelijke vooral, moest hij toestemmen, dat die zeer gegrond waren, doch het was hem niet eigen er lang en diep over na te denken. „Het ga je goed, Karei, braaf zijn hoor. Doe je best, om vooruit te komen. Dag jongen Karei schudde vaders eeltige hand. Dit afscheid viel niet zwaar. „Dag vader." Een uur of wat later maakte hij zich gereed tot vertrek. Zijn koffer stond gepakt; reeds was een andere, grootere, vooruitgezonden. De broertjes en zusjes waren naar school. Betje, zijn oudste zusje, die op hem volgde en reeds de school had verlaten, bevond zich nog alleen in het vertrek. Moeder zond haar met een boodschap even de deur uit. Ze wou nog een oogenblikje alleen met haar kind zijn. Karei voelde het. Hij had het liever anders gewild. Het zou hem het vertrek gemakkelijker hebben gemaakt. Nu bevond hij zich met moeder alleen, de kleinste der Randers niet meegerekend, die gende behoeften van de onderwijzers aan Bijzondere Scholen te voorzien." TWEEDE KAMERVERKIEZING-DEN HELDER. Door de benoeming van Mr. Th. II. de Mees ter, Uuicliboraal, lid van de Tweede Kamer voor den Helder, tot lid van den Raad van State, komt de Kamerzetel voor den Helder, open. BELASTINGONTDUIKING. Te 's-IIage werd tegen den directeur eener naamlooze vennootschap f 1000 boete geëischt, omdat hij voor de rijksinkomstenbelasting ziin inkomen op f4000 had aangegeven, en het meer dan f 18.000 bedroeg naar bekl. erkende. Tegen een ander werd f2()00 boete gecischt omdat hij zijn inkomen, dat meer dan f 40.000 bedroeg, op f3000 had aangegeven. DE OORLOG. De Times verneemt uit New-York Er doen sensationeele verhalen de ronde over de groote schade tengevolge van droogte cm daaropvolgenden sneeuwval op de akkers voor winter-tarwe in Zuid-Nebraska. De oogst zal ver beneden het gemiddelde zijn. De boeren bereiden zich met koortsachtige haast voor om op de velden voor wintertarwe, voorjaarstar we uit te zaaien. Vijf wagons met zaaikoren zijn in allerijl naarNebraska gestuurd. De New-York Times die een artikel aan den toestand wijdt, schrijft: „De oogst van 1917 zal beslissen of de wereld in 1918 gevoed kan worden of dat er honger zal zijn. De vraag hoe wij onze vrienden overzee van voedsel zullen voorzien en zelf genoeg over zullen houden moet vastberaden onder de oogen worden gezien." LONDEN, 31 Maart. (N. R. C.) De Daily Telegraph verneemt uit NewWork van Te pordeelen naar de berekeningen van de deskundigen, die hier openbaar gemaakt worden, staan de Vereenigde Staten tegenover een ernstig tekort aan koren, dat het nood zakelijk kan maken, dat het land voor het einde van het jaar op broodrantsoen wordt gesteld. De meest optimistische voorspellingen schatten den tarweoogst dit jaar met den overgeschoten voorraad van het vorige jaar mee op nog geen milliard bushels, en in geval van oorlog, zoo verklaren ambtenaren, ver wacht men van de Vereenigde Staten dat zij zich op den grond met wat speelgoed ver maakte. En toen kwam het, wat hij zoo vreesde. Moeders feeder, liefhebbend, vermanend woord. Haar aandrang, om God te vreezen, Hem te kiezen tot Leidsman niet hooggevoelende te zijn, maar nederig, ootmoedig. En hij voelde in den teoren klank harer zwakke stem de liefde, die haar deed spreken. En hij voelde ook de lichte onrust, die moeders hart bewoog; hij voelde het gewettigde daarvan. Hij was beschaamd, en zweeg. Hij had moeder lief, heel liefveel meer, en heel anders lief dan zijn vaderen daarom te meer, deed moeders spreken hem pijn, omdat hij als vóórvoelde, dat hij niet dezelfde voor haar zou blijven dat zijn voornemen niet evenwijdig liep met haar hoop. Ze vroeg hem zoo dringend, trouw te blijven aan den Ileere, Hem zich toch niet te schamen, te verloochenen ze hield hem voor oogen, dat de godzaligheid de beloften heeft des eeuwigen, maar ook des tee-enwoor- digen levens. Ze wilde hem geen belofte afpersen, ze wilde hem die ontlokken, trouw te blijven aan den God zijner moeder, aan den God des Verbonds. Hij voelde haar tastend vragen, maar hij voorkwam haar niet met een antwoord, dat 'haar zou hebben ver blijd en hope gegeven. Hij voelde, dat hij haar teleurstelde, en, het deed hem pijn! (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA. Donkere vooruitzichten omtrent den Amerikaanschen tarwe-oogst.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1