Uit Stad en Provincie. Kerk en S c li o o 1. Laudbouwberichteii. Gemengd Nieuws. Koning Albert in een vliegtuig over het Duitsche front. HAVRE, 27 Maart. (N. R. Ct.) Koning Albert heeft zooeven, door kapitein Jacquet bestuurd, als waarnemer een tocht in een vliegtuig gedaan. Hij vloog over het Belgische en Duitsche front aan den Yser, door een smaldeel van vier vechttoestellen begeleid. Na de vlucht ging de Koning, die tal van fotografische opnamen maakte, naar den gene- ralen staf, wien hij de vergaarde waarnemingen meodeelde. Er is geen luchtgevecht geleverd, maar de vijand heeft wel het vuur gericht op het vliegtuig en het escorte. Duitsche vredesvoorwaarden Minister Vandervelde heeft onlangs in een rede in het Trocadère de tegenwoordige vredesvoorwaarden, die in Duitschland aan België zou willen opleggen, medegedeeld. Het „Journal de Genève" is in staat deze verklaringen te bevestigen „uit volkomen zekere bron". Duitschland zou bereid zijn aan Frankrijk de daar bezette terreinen terug te geven op de volgende voorwaarden a. afstand van Briey en zijn mijnbekken b. afstand van een haven aan het Kanaal, Calais of Duinkerken. c. betaling van een oorlogsschadevergoeding van 15 milliard. Wat België betreft, zou Duitschland zich bereid verklaren het te herstellen in zijn ter ritoriale intregriteit en zijn souvereiniteit, onder het volgende voorbehoud a. het zal aan België verboden zijn een nationaal leger te onderhouden b. het Duitsche rijk zal duurzaam het recht van garnizoen hebben in de vestingen Namen, Luik en Antwerpen c. een Duitsche commissie zal op de Bel gische spoorwegen en havens toezicht oefenen d. een voor Duitschland gunstige economi sche overeenkomst zal tusschen beide landen worden gesloten. De toestand in Rusland. KEULEN, 28 Maart. (N. R. C.) Volgens de Kölnische Zeitung bespreekt een artikel in de Djen de oorlogsoogmerken van Rusland. Daarin staat Het bevrijde Rusissche volk kan geen be- schamenden vrede aangaan. Het moet den oorlog voortzetten, zij het ook met gewijzigde doeleinden. Het gebabbel over vernietiging van het Duitsche militarisme moet eindelijk uit zijn. Voor Rusland is het voldoende om eervnlle vredesvoorwaarden te verlangen. De oorlog, waarbij men zich van den honger als wapen bedient, mag niet worden voortgezet. Die heeft de oude regeering ten val gebracht. Hij zou de nieuwe hetzelfde lot kunnen doen ondergaan, Een eervolle vrede, aldus eindigt het blad, die ons in de gelegenheid stelt, ons binnen de grenzen vreedzaam te ontwikkelen en de voordeelen te genieten, welke derevolutie ons geschonken heeft, ziedaar ons oorlogsdoel. Deze bedoelingen van ons moeten nu ter ken nis van het Duitsche volk worden gebracht. BERLIJN, 28 Muart. (Norden.) De correspon dent van de Roeskoje Slowo te Stockholm heeft een telegrafisch bericht uit Moskou ont vangen, volgens hetwelk de uitroeping van de republiek spoedig verwacht wordt. Het is, niet aan twijfel onderhevig, dat Rusland be sloten is, de monarchie voorgoed af te schaffen. Amerika zet zijn uitrusting voort. WASHINGTON, 27 Maart. (Havas). Twee regimenten militie zijn in Massachusetts opge roepen om de inrichtingen van de Fore River Shipbuilding Co. te bewaken, waar een groot aantal oorlogschepen in aanbouw zijn. Het departement van Marine heeft contracten gesloten voor den bouw van 24 torpedojagers, die een snelheid van 35 knoopen moeten hebben. Daar men onmiddellijk 500,000 vrij willigers bij het Amerikaansche leger wil inlijven, wordt haastig het noodige hiervoor aangekocht. De Duitschers in Mexico mobiliseeren. WASHINGTON, 27 Maart. (Havas). De alarmeerende berichten uit Mexico, die hier dagelijks aankomen en waarin melding wordt gemaakt van de vorming van een Uuitsch leger van 150,000 a 200,000 mau, aan de Amerikaansche grens, heeft hier het laatste restje optimisme doen verdwijnen. Deze be richten worden bovendien bevestigd door hier woonachtige Duitschers, die verklaren, order te hebben ontvangen voor een mobilisatie in in Mexico, met het oog op aanstaande ge beurtenissen, daar zoowel in militair als financieel opzicht de Duitsche invloed in geheel Mexico de overhand heeft. Complot in Buffalo. WASHINGTON, 27 Maart. (Havas). De Handelskamer van Buffalo heeft vanavond vergaderd, ter bespreking van de onthullingen omtrent een uitgebreid complot, dat de munitiefabrieken en het arsenaal te Buffalo zou willen aantasten. Men deelt mede, dat 30,000 personen in dat complot betrokken zouden zijn. Gouverneur Whitman beloofde voldoende militaire macht, die de stad af doende zal beschermen. TER NEUZEN, 30 Maart 1917. Woensdagavond werd in de Geref. Kerk alhier een Reciteer-wedstrijd gehouden, met het doel om daardoor de jongelui op te wekken, zich daar zooveel mogelijk in te oefenen en een vereeniging op te richten. De WelEerw. Ileer Ds. Groeneveld had de leiding der vergadering, opende met gebed en sprak een enkel woord. Tusschen de ernstige en luimige voordrach ten werden daarbij passende stukken op het kerkorgel gespeeld. De Jury kende de prijzen, bestaande uit medaljes, namens al de aanwezigen toe aan R. Groeneveld le prijs ernst; N. Kroeze 2e prijs ernstL. Wiersma 3e prijs ernst, bestaande in een kistje sigaren, uitgeloofd door Luitenant Bos. F. Okkema le prijs luim en J. P. Vercou- teren 2e prijs luim. Na afloop gaf F. Okkema nog een extra nummer getiteld: „Bacb te Dresden". De opkomst was bevredigend. Hoek. In de gehouden vergadering van stem bevoegde ingelanden van het waterschap Loven- en Willemskerke werd ter vervulling der vacature van gezworene wegens overlijden van den heer W. Geelhoedt de volgende voordracht opgemaakt: 1. F. de Visser, land bouwer 2. M. Dieleman Pz., landbouwer, beiden te Hoek 3. L. Moes, rustend land bouwer te Ter Neuzen. Hoek. Naar men ons mededeelde is op dit dorp geen druppel petroleum te bekomen en zit men 's avonds in het donker. Ook in de omliggende plaatsen treft men geen petroleum aan. Weder een tra m-o n g e 1 u k. Axel. Gisterenavond wilde de elfjarige Heinsdijk op de treeplank van een rijdende tram springen, met het vreeselijke gevolg dat hij er onder geraakte en zijn arm afgereden werd. Hij liep met zijn zoogoed als afgereden arm naar een dokter, waar een gedeelte van dien arm in dokters handen bleef. Men vreest het ergste. Dat de kinderen toch gewaarschuwd wor den, eerst een tram-ongeluk met doodelijken afloop te Zaamslag, nu weer een vreeselijk ongeluk te Axel. Axel. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, waarbij afwezig waren de beeren J. M. Oggel met en P, Dekker zonder kennisgeving, (1 vacature) werd op verzoek van den heer J. de Kraker om aan hem grond van de gemeente in koop af te staan, besloten, dezen gevraagden grond aan den publieken dienst te onttrekken. Op het verzoek van het comité van actie te Ter Neuzen voor den aanleg van eene drinkwaterleiding voor geheel Z.-Vlaanderen om een subsidie te verleenen aan dit comité, werd op voorstel van B. en W. besloten, dat ook de gemeente Axel de gevraagde subsidie zal verleenen, nl. 10 ct. per inwoner, totaal f 522.80, indien al de gemeenten gezamenlijk 75 pCt. zullen bijdragen. In besloten zitting werden behandeld 12 reclames inzake den hoofdelijken omslag1 reclame werd afgevoerd, terwijl de overige raclamanten allen geheel of gedeeltelijk volgens hunne wenschen werden verlaagd. Men meldt uit Oostburg aan de N. R. Crt. Woensdagavond tusschen 10 en 11 uur heeft een eskader vliegtuigen op of nabij Brugge bommen geworpen. Zoodra de zware ontplof fingen werden gehoord zag men het zoekjicht de lucht ingaan en lichtkogels opwerpen om de vliegers te ontdekken, onderwijl word er hevig 'geschoten en zag men ontelbare gra naatkartetsen in de lucht ontploffen. Tegen elf uur ging er over deze gemeente een vlieg tuig, dat zeker afgedwaald washet verdween in Westelijke richting. De douane-beambten te Hansweert hebben op het schip „Aoknos" een partij smokkel waar op den uitvoer ontdekt. De schipper, de vrouw en de knecht zijn gevankelijk naar Middelburg gebracht. Het schip is aange houden. Vlissingen. Dinsdagavond omstreeks half- twaalf werd hier een vliegmachine waarge nomen, die lichtseinen gaf. Nadat zoeklichten op het vliegtuig waren gericht, verdween het in de richting van de Belgische kust. Woensdagmorgen, 11.25, vloog te Stave- nisse over het dorp een tweedekker, richting Z.Z.W. Boven het dorp zijnde, werd er een briefje met een kwartje er in, uitgeworpen. Op het briefje stond „Opgestegen 9.45 Ede, Gelderland, Nederland. De aviateur I. B. Sprong" Te St. Maartensdijk deed zich een tweede. geval van nekkramp voor bij een jongetje van 7 jaar in 't zelfde gezin. Naar de G. C. verneemt zal de heer J. J. van Leeuwen, ingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland, in verband met het overlijden van den heer C. C. Coomans, ver plaatst worden van Ter Neuzen naar Goes. Zierikzee. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht op den heer P. M. Panny (lib.) 435 en op den heer L. Quant (antirev.) 367 stemmen. Ge kozen is dus de lieer Panny. Besmettel ij ke ziekten. Van 2127 Maart zijn de navolgende be smettelijke ziekten in Zeeland ter keunis van den centralen gezondheidsraad gekomen Roodvonk een geval te Goes, Haamstede, Oud-Vossemeer en Sluis. Twee gevallen te Tholen. Diphteritiseen geval te Groede, Hoek en Vlissingen. Nekkramp een geval te St. Maartensdijk. Krankzinnigengesticht „Vrederust" te Bergen op Zoom. Op 26,27 en Maart j.l. hadden op de Stichting de examens voor het verpleegpersoneel plaats ten overstaan van de door het Bestuur benoemde examencommissie en ten overstaan van de gecommitteerden der samenwerkende Gereformeerde vereenigingen op het terrein der Barmhartigheid. Aan het eerste examen namen deel 2 broeders en 15 zusters, hiervan slaagden de broeders: A. Westra en J. F. de Graaf en de zusters G. M. J. Heijnsdijk, A. de Vrieze, G. S. de Blaey, C. Poppe, D. Koole, L. Boer, II. Fens, P. M. Langejan, L. A. v. d. Jagt, W. Slavenburg, W. G. Verschoor, G. Louwerse, A. Sontag en M. Zweedijk, deze werden be vorderd tot leerling verpleger en verpleegster. Aan het 2e examen namen deel 3 broeders en 8 zusters, hiervan slaagden de broeders M. Boone en J. Roode en de zusters J. de Bruine, H. P. Filius, E. L. Leijs, B. Coors, J. Hoekwater, L. de Waal en G. Vaalburg. Aan het eindexamen namen deel 4 broeders en 17 zusters, allen slaagdenhet zijn de broeders: A. F. Tolhoek, M. Tuijten, M. L. Meijer en P. Walhout en de zustersC. A. Verse, J. S. Aalbregtse, S. M. Meijer, A. C. Fenijn, W. F. Sontag, G. Vreeke, J. C. Hooft- man. G. Benus, M. Louwerse, M. van Sparren- tak, K. Nolet. S. Proce, M. C. de Vlieger, N. van Mourik, W. A. de Rijke, M. C. de Nooijer en A. Benus. Deze verwierven het diploma der vereeniging met het insigne, hetwelk onder een hartelijke toespraak werd uitgereikt door den Voorzitter Ds. J. H, Donner. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: D. Melse, schippersknecht, Vlooswijkstr. 2, uit Goes. L. van Arkel, notarisklerk, Van Bovenstraat 38, uit Gorichem. U. Pereira, zonder, in een woonwagen, uit's Gravenhage. J. Veltman, machinist, in een woonwagen, uit Aalst. C. E. van Meir, zonder, 3 L, uit Rotterdam. J. A. Frederiksen, dienstbode, O 123, uit Zaamslag. W. Muller, sleepboot kapitein, Schoolweg 2, uit Puttorshoek. J. ten Hoeve, schipper P 51, uit Rotterdam. Vertrokken: C. A. Jelijt, schoenmaker, Pelmolengang 3, naar Hontenisse. C. Bokslag, schippersknecht, aan boord, naar Zutphen. M. M. R. A. Male fason, dienstbode, Q 182, naar Hulst. S. C. Vermeulen, zonder, Q 200a, naar Axel. L. L. van Bracken, broodbakkersknecht, Q 227, naar Sas van Gent. C. A. Verstraeten, spoor wegwerker, O 208, naar Axel. A. M. Oppeneer, dienstbode, Scheldekade, naar Rotterdam. A. D. 't Gilde, werkman, Baandijk 28, naar Monnikendam. J. Gort, werkman, Verbin- dingstr. 15, naar Amsterdam. E. Dhaene, landbouwersknecht, P 108, naar Sas van Gent. A. Lensen, dienstbode, Baandijk 49, naar 's Gravenhage. W. Lensen, dienstbode, Baan dijk 49, naar Middelburg. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Noordwijk-Binnen W.W. van Haaften te Zundertte Spijk J. Ronge te Hoog'olokland te Friezeveen J. E. Stehouwer te Nijeage en Elahuizen. Aangenomen naar Oud-Vossemeer - A. van Griethuijsen te Hagesteijn. Geref. Kerken. Tweetalte Delfshaven (3e pred. pl.)R. Hamming te Groningen en E. J. Wientjes te Barneveld te Tholen V. K. Kuijvenhoven te Zwammerdam en E. J. v. Voorst te Borssele. Beroepen te Ridderkerk J. II. Jonker te Voorburg; te Duursvvoude N. van Leeuwen te Mumerwoudete KommerzijlH. P. Pel te Eestrum. Clir. Geref. Kerk. Tweetal te Rijnsburg ds. L. de Bruijne te Zaamslag en J. Tolsma te Aalten. Na des morgens bevestigd t.e zijn door ds. Pattist van Aardenburg, naar aanleiding van Matth. 13: 310, deed Zondag ds. M. A. J. de Zwaan, van Batenburg overgekomen, zijn idtrede in de Herv. Kerk te G r o e d e, sprekende over Joh. 3: 31 „Hij moet wassen, maar ik minder worden'" Prof. Sillevis Smitt, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, moet in Euiiokia te Rotterdam een maag-operatie ondergaan. Dr. A. Kuyper Sr. is weder geheel her steld, en wandelt weder als voorheen door de drukke straten der residentie. (Van onzen Landbouw-medewerker). Coöperatieve aankoop van chilisalpeter. Om een statistiek te maken van het kunst- mestverbruik in de verschillende provinciën van ons land, met het doel daaraan eenige opmerkingen te verbinden, wendt men zich in de eerste plaats tot de coöperatieve aankoop- vereenigingen om nota te nemen van de hoe veelheden, welke coöperatief zijn aangekocht, 't Is waar, niet alle kunstmest wordt in coöperatie gekocht maar het grootste gedeelte en van de duurdere soorten zooals van het chilisalpeter wel bijna alles. Zeer zeker geeft de coöperatieve aankoop een vrij trouw beeld van het verbruik. En het is niet gewaagd eenig verband te zoeken tusschen de groote van het verbruik en de opbrengst van de oogsten. In 1913, dus in het laatste jaar voor den oorlog, toen de toestanden in den landbouw nog normaal waren, werden, volgens de verslagen en mededeelingcu van de directie van den landbouw, in Nederland niet minder dan 45.6 millioen K.G. chilisalpeter, aangekocht .Ik ueem chilisalpeter, omdat de stikstof houdende meststoffen zeker tot de belangrijkste gerekend moeten worden en tevens omdat „onder die stikstof houdende meststoffen het chilisalpeter van de grootste beteekenis is," zooals de aanhef luidt van dit gedeelte der genoemde verslagen. Van deze 45.6 millioen K.G. betrok Groningen 13.6 millioen K.G. d. i. meer dan Vi deel van de gansche hoeveelheid. Het is wel teekenend, dat deze bloeiende landbouw- provincie, met haar intensieve cultuur en enorme oogst aan het hoofd prijkt van het lijstje met bijna 1/s deel van het gansche verbruikte kwantum. Na Groningen komt Zee land met 9.3 millioen. Nemen we in aanmer king, dat Groningen 228.352 II.A. en Zeeland 183.175 H.A. groot is, dau moeten we die 9.3 millioen nog met ongeveer 2 millioen vermeer deren en dan zien wij dus, dat Zeeland bij Groningen niet ver achterblijft. Na Zeeland volgen Drente met 7.4 millioen, Noord-Brabant met 6.5 millioen en Zuid-Holland met 3.6 millioen K.G. Uit deze cijfers alleen is eigenlijk niet veel te concludeeren. We moeten in de eerste plaats de groote van de streek in aan merking nemen, waartoe het gebruik zich beperkt en den aard van den bodem. Zoo gaat in Drente van de 7.4 millioen K.G. 5.8 millioen K.G. naar de zand- en veenstreken waarvan een groot deel in verband met de ontginningen en in Zuid-Holland werd van de 3.6 millioen K.G. niet minder dan 3.4 millioen K.G. voor de eilanden bestemd, dus bijna alles. In Noord-Brabant wordt 2.3 millioen K.G. dus meer dan ï/t deel op rekening van de Noord-Westelijke zeekleigronden geschre ven. Eigenaardig, dat juist die gedeelten van ons land waar de grootste oogsten gewonnen worden aan suikerbieten, granen e.d. de hoogste kwantums chilisalpeter verbruikt worden. Of liever eigenaardig is het niethet is zeer natuurlijk. Immers, zonder chilisalpeter is een krachtige, intensieve cultuur geheel onmogelijk. Een goede vangst. De politie te Utrecht heeft een inval gedaan in een bovenhuis in de Lange Lauwerstraat, waarin vermoed werd, dat gestolen rijwielen werden opgeborgen. Niet minder dan 30 fietsen werden er in aangetroffen, welke voorraad naar het hoofdbureau van politie werd gebracht. De bewoner van liet perceel en een ander, dien men van medeplichtigheid verdenkt, zijn aangehouden. Fantasie. In het te Berlijn uitkomende vakblad „Der Confectionair" kan men lezen „In Nederland baadt men zich in weelde en wellust. „Het land heeft aan levensmiddelen enorm verdiend en de rijkdom is sterk gestegen. Evenzoo de prijzen, zoo kost bv. een fleschje bier, in niet eens een le klas restaurant, thans f 1.50, d. i. ongeveer 21/3 Mark." (Lees bijna 4 Mark). Gebrek aan suiker. Uit brieven, die bij een neergeschoten En- gelschen vliegenier gevonden werden, blijkt dat de bevolking van Engeland zich groote beperkingen moet opleggen. Bijzonder groot is het gebrek aan suiker. Inbraak en diefstal. Dinsdagochtend heeft in het telegraaf kantoor te IJmuiden een diefstal plaatsgehad. Een tweetal pensonen drongen het gebouw binnen en bonden een militair die daar de telefoon bediende, aan zijn legerstede vast en doorzochten in dien tusschentijd het gebouw. Een kantoorbediende werd later wakker, doch het was te laat, daar de personen er met den buit van door gingen. Een bedrag van ruim f 150 is medegenomen^ alsmede een hoeveelheid postzegels. Van do daders geen spoor. De politie stelt een onderzoek in. Voordat zij het huis binnengingen, lokten zij door een sluw voorwendsel de andere personen uit het kantoor. Groote brand in Wladiwostok. Volgens Stockholmsche berichten uit Peters burg is in de stedelijke haveninrichtingen van Wladiwostok een groote brand uitgebroken, die zich met razende snelheid uitbreidde. Ontploffingsmiddelen tot een waarde van 7 millioen roebel werden hierbij vernietigd. Ook werden 100,000 pond katoen door de vlammen vernield. Het Japansche stoomschip Nagasaki Maru, dat met artillerie-munitie geladen was, vloog in de lucht. Gasontploffing in Forda. In de Zevenburgsche stad Forda heeft een uitstrooming van aardgassen tot een ontplof fing geleid, waarbij drie huizen ingestort zijn. Volgens de berichten, die tot nu toe ingekomen zijn, werden elf menschen gedood, tien zwaai en verscheidene personen licht gewond.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2