Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. No. 1418. Zaterdag 31 Maart 1917. I4e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. Ii. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag dar uitgave. Y Gemeenteraadsverkiezing. Ter Neuzens kiezersschaar wacht weder een stembusgang. Door het bedanken van Dr. Van Nes kwam weder een zetel vacant. Wie zal dien bezetten? Van liberale zijde schijnt men zicli thans te herinneren hoe eenigen tijd geleden een hunner vertegenwoordigers gewipt werd. Door hun eigen nalatigheid. Immers een geestverwant bezette den zetel. Intusschen werd reeds in een andere vaca ture een liberaal gekozen. Toen vond men het blijkbaar nog niet noodig den betrokkene een kans te. geven. Maar thans is hij aan de beurt. De rechtsche partijen komen uit met den heer P. DE BAKKER. Vereenigd trekken de drie fracties thans op. Door een betreur nswaardig verzuim kon dn vorige maal de strijd niet worden aanvaard. Thans gaat dat natuurlijk beter. Ieder man van rechts stemt thans den coalitie-candidaat. Ook uit billijkheidsoverweging. Bij trouwe plichtsbetrachting is veel te bereiken. Y Recht en Genade. Eiken dag wordt de toestand, zoowel de internationale, als die van ons land in 't bij zonder, ingewikkelder en zorgelijker. Tusschen hamer en aambeeld bevinden we ons, zoo is het meermalen uitgedrukt. Toch minder juist voor de huidige omstan digheden. Immers, het is niet zoo gemakkelijk te zeg gen waar de hamer, waar het aambeeld in deze beeldspraak moet gedacht worden. Beide partijen grijpen ons naar de keel. In den worggreep dunkt ons passender be naming voor de positie van Nederland. De zorgt klopt niet meer aan de deur, ze heeft reeds die deur geopend en is binnenge treden. Ze stelt ons op rantsoen, op klein rantsoen. Ze profeteert met gewisheid van gebrek, dat staat te komen ten deele reeds heerscht. Laat ons niet morren. Gods hand is in al deze dingen. Wie, die dit thans nog kan ontkennen? Niet, dat het onrecht, om van de zijde der oorlogvoerenden schier cynisch aangedaan, ook maar eenigszins zou zijn te vergoelijken. Of, dat we van nadrukkelijk protest zouden hebben af te zien. Nooit mag in het onrecht berust worden. Er tegen te getuigen met klem, is niet slechts geoorloofd, maar dure roeping. Doch, hebben we te spreken tegenover menschen, tegenover God leggen we de hand op den mond. En waar we tegenover de menschen ons recht verdedigen, smeeken we onzen God om genade. Y Late bekeering. Van vrijzinnige zijde juicht men over de a. s. invoering van evenredige vertegenwoor diging. Een voortreffelijk stelsel heet het. En er is nog zulk een verblijdenden kant aan voor hen, want nu zullen de anti's, zoo luidt althans de profetie, eens flink achteruit- geduwd worden. In dat alles is iets wonderlijks. Toen het oppermachtig liberalisme en conservatisme de lakens uitdeelde, hoorde men van geen evenredige vertegenwoordiging. De minderheden moesten toen maar onder drukt worden. En toen de liberale politicie nog heel vaardig de districts-schaar hanteerden, stond onze a.-r. partij reeds het beginsel der E. V. vóór. Maar het getij kenterde. Door deD invloed van het socialisme zagen de heeren zich de teugels ontglippen. Hun gelederen dunden op zorgwekkende wijze. Thans nog gered, wat te redden valt. En geijverd voor E. V. Uit zelfbehoud. Om ten slotte niet allen invloed in te boeten. Een late en verdachte bekeering. Bij het Kruis. Als ik in gedachten sta, bij het kruis van [Golgotha, Als ik hoor wat Jezus sprak, voor Zijn hert [aan 't kruishout brak Iloe nog stervende Zijn mond, troost, voor [vriend en moeder vond, Spreek ik „Hij vergeet ons niet, schoon Hij [stervend ons verliet" Hoor ik hoe 11ij klaagde, dat Hem Zijn God [verlaten had, Spreek ik „Ik verdroeg het niet, Vader, zoo [Gij mij verliet!" Hoor ik, hoe Hij riep: „Mij dorst!" Roep ik [uit„O Levensvorst Gij, Gij naamt den bitt'ren dronk, die der [aard verzoening schonk. Op Zijn kreet: „Hetis volbrachtantwoordt [mijn aanbidding zacht „Jezus, ook voor mij verwierf Gij verlossing. [toen Gij stierf". Hoor ik, hoe het laatst van al, Hij Zijn geest [aan God beval, Ach, dan geef ik ook mijn lot, in de handen [van mijn God. (Naar het Duitsch door Jacq. van der Waals.) VERMINDERING VAN I1ET BROOD RANTSOEN. Naar de H. Ct. verneemt, zal het brood rantsoen worden verminderd in dier voege, dat de broodkaart, die thans geldt voor 7 dagen, voortaan bestemd zal zijn voor negen dagen. De nieuwe regeling vangt aan met de negende broodkaart, die op 2 April ingaat. Dezelfde hoeveelheid, waarmee men tot nu toe een week lang moest rondkomen, zal men dan, over 9 dagen verdeeld, moeten gebruiken. Gemiddeld zal men dus per hoofd 2800 gedeeld door 9 811 grain per dag kunnen gebruiken, inplaats van 400 zooals thans. Intusschen zullen de brooden, naar men verwacht, hun gewicht van vierhonderd gram behouden. Een gezin van vier personen, dat tot nu toe 4 maal 400 1600 gram per dag kon gebruiken, zal het voortaan moeten stellen met 4 maal (ongevee) 800 1200 gram, en daar de brooden hun gewicht van 400 gram behouden, zal het in plaats van 4 brooden van 400 gram, gelijk tot dusver, 3 brooden van 400 gram moeten nemen. De broodkaart, die 2 April ingaat, was reeds gedrukt vóór dat deze regeling tot stand kwam er staat dus op vermeld, dat ze voor een week geldt, maar desniettegen staande zal ze negen dagen moeten dienst doen. BROODRANTSOEN. De reden, waarom tot vermindering van het rantsoen moet worden overgegaan, is het vasthouden onzer graanschepen door de Eu- gelsche autoriteiten. Dit loopt over een 8-tal schepen, die inhouden 47430 ton tarwe, 4S25 ton bloem, 4000 ton rogge en 1090 ton lijnkoeken. EEN NEDERLANDSCH PETROLEUM- TANKSCHIP GETORPEDEERD. Volgens een door de directie van de Pe- troleum-Maatschappij „De Corona", onderaf- deeling van de Bataafsche Petroleum-Maat- schappij alhier, ontvangen bericht, is het tank schip der maatschappij „Aug Kessler" getor pedeerd op 40 mijlen ten oosten van Start Point (Zuidkust van Engeland). Het bericht meldt verder, dat de geheelc bemanning, met uitzondering van 2 Hollandsche machinisten en 4 Chineesche werklieden, is gered en dat het schip drijvende is gebleven en in veiligheid is gebracht. PETROLEUM GEBREK. Naar wij vernemen wordt door de groote distributie-organen voor petroleum overwogen het geheele bedrijf stop te zetten wegens niet aankomen der schepen uit Amerika. 68000 vaten petroleum op weg naar Rotterdam, in twee stoomschepen, zijn door Duitsche duikbooten getorpedeerd. De Minister heeft verboden petroleurn te verkoopen en te vervoeren, tenzij door Z.Ex. daartoe vergunning is verleend. DE „PRINCESS MELITA". Naar aanleiding van de uit Berlijn opgezette persbeweging tegen Nederland in verband met het vrijlaten van het bewapende Engelsche handelsschip „Princess Melita", is de „Nieuwe Crt." er eindelijk in geslaagd de ware toedracht te vernemen als volgt „De gewapende koopvaarder „Princess Me lita" (blijkbbuar tot het nemen van een proef hierheen gezonden), heeft, zoodra het aan do grens van onje territoriale zee gekomen was, zich gewend tot het daar gestationeerde Ne- derlandsche bewakingschip en gevraagd of het, zooals het was, in den waterweg zou worden toegelaten. De komandant van het bewakingsschip heeft geantwoord dat hij dit niet kou beslissen, maar dat hij de „Melita" naar den Hoek zou brengen, opdat de auto riteiten aldaar de zaak zouden uitmaken. Daar aangekomen, werd de „Melita" aangezegd dat zij als behoorende tot de met oorlogssche pen. gelijkgestelde vaartuigen niet kon worden toegelaten en werd haar bevolen het Neder- landsche watergebied onmiddelijk te verlaten, waaraan zij voldeed." Het blad betreurt dat niet van regeerings- wege aanstonds deze mededeeling verstrekt is, waaruit kan blijken dat niet, zooals dooi de Duitsche bladen beweert wordt, Nederland zijn neutraliteitsplicht geschonden heeft. GEM.-LEENING ARNHEM. De Gemeenteraad van Arnhem besloot een tijdelijke geldleening ter voorziening in uit gaven van buitengewonen aard aan te gaan groot f 159.122.50. DE OORLOG. BERLIJN, 28 Maart. (VV. B.) Op het terrein, door dc Duitschers ontruimd, komen de Engelschen en Franschen slechts in een langzaam tempo achter hen aan, terwijl vóór hen de moeilijkheden zich ophoopen. De kanonnen en zware bagage-wagens blijven steken en houden daardoor heele colonnes op, die langzaam in het moeras beginnen te zinken en alleen door ongehoorde inspanning weder op dreef gebracht kunnen worden. De troepen, die nergens onderdak vinden, gaan 's avonds, ondanks de vochtige koude, uitgeput op den moerassigen bodem slapen. Volgens verklaringen van gevangenen is de stemming der soldaten, die hoopten eindelijk uit de modder der Somine-stelling te komen, wanhopig. Aan het front doet de Duitsche tegenstand zich steeds krachtiger gelden. Deze achter hoeden kunnen daarbij echter nooit gevat worden. Nadat zij den Engelschen bij Lagni- court en Roisel verliezen toegebracht en hen uit beide dorpen verscheiden malen weder verdreven hadden, trokken zij terug, zoodra aanzienlijke strijdkrachten na een artillerie voorbereiding en gesteund door een aantal gepantserde auto's tot den aanval overgingen. Ten Z. van de Somme is de toestand onver anderd, daar de Franschen sedert den Duit- schen tegenaanval bij Seraucourt. op 25 dezer zich niet verder vooruit waagden. De hier gemaakte gevangenen, wier aantal tot 120 steeg, verklaarden, dat het aanvalsdoel den 25en aanzienlijk verder gesteld was, dan tot op heden bereikt werd. BERLIJN, 28 Maart. (W. B.) Bij het ont ruimen van het opgegeven gebied tusschen Atrecht en Vailly werd van Duitsche zijde met alle consideratie jegens de burgerbevolking te werk gegaan. Voor het vervoer van de bagage der personen,die weggebracht moesten worden, stonden wagens gereedde zieken werden in auto's naar de spoor gereden en in hospitaaltreiuen vervoerd. Aan de stations stonden commando's voor bagage-ve-ivoer gereed, die uit Duitschers en Franschen samengesteld waren. Op alle ladingsplaatsen was een gezondheidsdienst ingericht, die uit een officier van gez mdheid en personeel be stond. Verder werden alle transporten door officieren of onderofficieren van den gezond heidsdienst begeleid. Op de ruimste wijze was de verzorging geregeld. In de treinen werden benoodigdheden voor drie dagen mee gegeven, met name voor kinderen groote voor raden gecondenseerde molk en cakes. Dc achtergelaten bevolking kreeg levensmiddelen voor vijf dagen. Waar geen koeien werden achtergelaten, stonden groote hoeveelheden gecondenseerde melk voor de kinderen. In het nieuwe etappen-gebied waren huis vesting en verzorging voor de aankomenden in de ruimste mate verzekerd. Inwoners van eenzelfde plaats werden te zamen onder dak gebracht, landelijke bevolking in dorpen en stedelijke in grootere plaatsen. Geheel in strijd met de beweringen der Fransche pers, werd de zorg van het Duitsche militaire bestuur door de inwoners met de meeste bereidwilligheid erkend, en groote deelen der bevolking bedankten de officieren, die met de weikzaamheden der ontruiming belast waren. Men meldt van de grens aan het N. v. d. D. Het kanongebulder uit hot Zuiden plant zich meer en meer naar het Noorden voort. En terwijl de burgers van Vlaanderenland voortdurend herinnerd worden aan de onmid dellijke nabijheid van het angstwekkend front gebied, leven zij hun moeilijk leven teniidden van een militaire drukte, die haar weerga in de twee jaren tijds nog niet heeft gevonden. Niemand kent de strekking van de uitge breide actie, welke de Duitschers hier sedeit meer dan twee maanden ontwikkelen en welke vooral de laatste dagen in levendigheid toe neemt. Lange treinen met boomstammen, takken en planken worden over de lijn Antwerpen Thielt vervoerd sterke afdeelingen genie troepen zijn mede naar het front gedirigeerd. Het vervoer van artillerie, cavalerie en machine- geweer-afdeelingen heeft niets buitengewoons en zou de vermelding niet waard zijn, indien niet thans de buitengewone drukte in dit vervoer daaraan buitengewone beteekenis gaf. Duitsche afdeelingen infanterie uit bepaald krachtige mannen van omstreeks 35 jaren bestaande bewegen zich met muziek voorop over de wegen. Er worden veel voetmarschen afgelegd. Er heerscht een zekere geestdrift onder de mannen, die blijkbaar tot de vrij willigerskorpsen belmoren. Alle manschappen in de grensprovincies zijn vervangen door andere personen, die in oude militaire plunjes gestoken zijn. De jongeren zijn acht dagen geleden te Brussel geconcentreerd. Er komen reeds gewonden te Gent aan en in Lokeren, St. Nicolaas, Antwerpen en enkele voorname grensplaatsen. Reuter zendt uittreksels van een aantal brieven, door gedeporteerde Belgen geschreven en blijkbaar over de grens gesmokkeld. Zij bewijzen, dat de ongelukkigen aan een ware lmngermarteling blootstaan. Het sterftecijfer in de interneeringskauipen is zeer hoog en de meeste gevangenen zijn zoo zwak, dat zij zonder hulp niet kunnen loopen. Westelijk Front. Duitsche beschouwing over de ontruiming. Het ontruimen van het bezette gebied. De toestand in België. Het lot der gedeporteerden in België.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1