Buitenland. Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Majoor Hunt, unionist, vroeg nl. of nu er was gebleken, dat de overeenkomsten met onzijdige kooplieden, aangegaan met het doel te beletten, dat zij Duitschland voorzagen van grondstoffen en levensbehoeften, daartoe niet hadden geleid, de regeering ze niet zou ophef fen en de vloot de vrije hand laten om te beletten, dat extra-toevoer ten bate van Duitschland in die landen kwam. Cecil antwoordde, dat hij het niet eens was met de bewering, dat die overeenkomsten hun doel niet bereikten, en de regeering dus niet van zins was ze op te heffen. Ook de vloot is het, zei hij, niet met den vrager eens. Hunt gaf toen cijfers op om te bewijzen, dat er groote hoeveelheden levensmiddelen uit ons land naar Duitschland gaan. Cecil merkte op, dat de gegeven statistiek grootendeels op het eerste halve jaar vau 1916 sloeg. Behalve een kleine hoeveelheid boter, gebruikt voor de bereiding van margarine, die in Engeland en in Holland zelf wordt gegeten, en koffie, waren geen van de genoemde levens middelen in Holland ingevoerd ze lagen dus buiten bereik van de Eugelsche vloot. De invoer van koffie is bovendien aanzienlijk beperkt en de laatste maanden ver beneden het gemiddel de van voor den oorlog gebleven, alle uitvoer ervan afgetrokken. Ten slotte zei de minister, dat een zeer groote hoeveelheid levensmid delen, die Holland zelf voortbrengt, nu van Duitschland naar Engeland worden afgeleid en Engeland thans ongeveer het aandeel krijgt, dat het voor den oorlog had. (N.R.C.) DE OORLOG. DE TOESTAND. Te Parijs moet het de „algemeene" indruk zijn, dat de Geallieerden, bij de achtervolging der Duitschers, nu zoo ongeveer de linies naderen, die laatstgenoemden krachtig willen verdedigen. De vijand biedt, heet het in een telegram vandaar, tegenstand aan het geheele front en is tot tegenaanvallen overgegaan, die onzen zegevierenden opmarscii moeten Ipelem- meren. Dan, „de geallieerden blijven nog steeds terrein winnen." En de laatste Engelsche communiqués meldden, dat ten westen van St. Quentin weinig, doch daarentegen noordelijk daarvan, tusschen Atrecht en Yperen, hardnekkig weerstand is gebodenwaaruit ook blijkt, dat het Engelsche offencief zich over vrijwel het geheele Engelsche front uitstrekt, zelfs op Belgisch grondgebied. In de streek van GrandSerancourt sluiten de Engelsche en Fransche legers bij elkaar aan. De Fransche cavalerie staat nu bij Dallon, onmiddellijk ten westen van St. Quentin. De voornaamste vorderingen der Franschen zijn evenwel nog ten noorden van Soissons en ten zuiden der Oise. Toch neemt de artilleriestrijd aanmer kelijk in hevigheid toe, zoodat ook een infan- terie-actie op groote schaal niet meer ver af schijnt te zijn. En dan de groote, beslissende slag? Maar die kan nog lang toeven ook, want niemand weet met zekerheid wat de plannen van Hindenburg zijn. De militaire medewerker van Aftonbladet wijdt in dit blad een beschouwing aan den terugtocht der Duitschers in Noord Frankrijk en uit daarin volgens een mededeeling van het Wolff-bureau te Stockholm de mee ning, dat deze terugtocht, naar allo waar schijnlijkheid, niets anders is dan de verwis seling van een taktisch zwakke stelling voor een betere. „De uitvinders van het trommel vuur", zoo zegt hij, zijn zelf het best in staat een middel daartegen te vinden. Daarom zou het niet te verwonderen zijn, zoo de stellingen de Duitschers thans kiezen, taktisch zoodanig belegen en technisch zóó ingericht zijn, dat zij betrekkelijk ongevoelig zijn voor het zwaar ste artillerie-vuur. Ook zijn door den terugtocht nog andere voordeelen behaald. De vierk. mijlen, die Frankrijk thans voor niets krijgt, moet het duur betalen in tijd. Voor de Entente was het totdusver een groot voordeel, dat zij den tijd had. Nu echter de onbeperkte onder zeeërsoorlog aan den gang is, kan Duitschland wachten de Entente echter niet, daar zij elke maand een twintigste van haar handelsvloot verliest" Dus, als dit waar is, zou Von Hindenburg géén bewegingsoorlog in den zin hebben, maar enkel een beter defensief dan hij in de oude linie voeren kon. Om dan zijn vrijkomende en pas verzamelde strijdkrachten te gebruiken in een offensief tegen Italië Beweerd wordt, dat men in de Lombardijsche vlakte zich al erg ongerust maakt over een nadering der Duitschers straks met man en macht. („De Stand.") Westelijk Front. Sterke Duitsche tegenaanvallen. LONDEN, 24 Maart. (Reuter.) Britsch staf- bericht. Onze troepen bezetten Roisel, 7 mijl ten O. van Péronne. Dezen morgen vielen sterke vijandelijke af- deelingen onze stellingen bij Beaumetz les Cambrai aan en drongen in het dorp binnen, doch door een tegenaanval van onze troepen werden zij er wederom uitgedreven, vele dooden en eenige gevangenen achterlatende. In den loop van den dag vorderde wij over een front van P/a mijl ten Z.W. en ten W. van Coust en St. Mein. Vijandelijke aanvallen in deze streek werden afgeslagen. België. De Amerikanen d e r R e 1 i e f-c o ra mi s s i e verlaten België. WASHINGTON, 24 Maart (Reuter). Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken kondigt officieel het vertrek aan van de Amerikanen, die in België werkzaam waren voor de Relief- commissie. Nederlandse lie militairen oefenen toezicht uit. De Amerikanen zullen vervangen worden door oen gemengde onzijdige commissie, groo tendeels onder toezicht staande \an Neder- landsche militaire overheden. Witlock naar Havre. Witlock gaat naar Havre als Amerikaansch gezant in België. De Rotterdamse li e afdeeling werkt verder. De Rotterdamsche afdeeling, onder directie van Hoover, zal den Relief-arbeid blijven leiden. Veroordeelingen in België. De Duitschers. hebben Monseigneur Louis L'e Graive, bisschop van Parnasse, president van het groot Seminarium te Mechelen en vicaris generaal van kardinaal Mercier, tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld, volgens een persbureau, omdat hij gedurende een nacht een Fransche soldaat die voor den dienst ongeschikt was bevonden, bescherming had verleend. De geostelijke-directeur van het Seminarium te Mechelen is eveneens veroordeeld en ge deporteerd de reden wordt niet vermeld. Van het Roemeensche gevechtsterrein. BERLIJN, 24 Maart. (Wolff.) OfficieelFront aartshertog JozefAanvallen voorbereid met krachtig vuur van de artillerie en mijnwerpers, waarbij onze troepen ten Z. van het Trotosol- dal de Russische stellingen op den grenskam tusschen Solyombar en het Czobanos-dal stormenderhand namen en 500 gevangenen maakten. Spoedig daarop ondernomen aan vallen van de Russen ten N. van Magyaros mislukten. Een nieuw Duitsch blokkade-gebied. BERLIJN, 24 Maart (W. B.) Officieel. Aan de buitenlandsche regeeringen is medegedeeld, dat voortaan in het gebied van de Noordelijke IJszee, ten O. van 24 gr. O. L. en ten Z. van 75 gr. N. B., met uitzondering van de Noor- sche territoriale wateren, tegen elk verkeer ter zee zonder meer met alle wapens zal worden opgetreden. Onzijdige schepen, die dit gebied bevaren, doen zulks op eigen risico. Echter heeft men den voorzorgsmaatregel genomen, dat onzijdige schepen, die reeds onderweg zijn naar havens in dit afgesloten gebied of zulke havens verlaten willen, tot 5 April niet zonder bijzondere waarschuwing zullen worden aangevallen. (Hierdoor zal men dus trachteu den toevoer naar Archangel af te snijden. De Vereenigde Staten en Duitschland. WASHINGTON, 24 Maart. (Reuter). De regeering heeft besloten om na de verwachte verklaring van het Congres, dat de V. S. zich in staat van oorlog met Duitschland bevinden, ingrijpende maatregelen te nemen. Zij is besloten met alle gebeurlijkheden rekening te houden en zich voor te bereiden voor een langdurigen oorlog. Naar verluidt zullen haar stappen zich niet beperken tot pogingen om koopvaarders te beschermen, doch veel verder gaan. Ofschoon de regeering, voor zoover bekend is, geen politiek bondgenootschap met de entente overweegt, is samenwerking te velde en ter zee met de geallieerden mogelijk. Ook zal de regeering geen kosten ontzien om de entente van voorraden te voorzien. Onder de voorstellen in den kabinetsraad van Vrijdag, is ook een om de entente 5 milliard dollar te leenen. BERN, 23 Maart. (H. N.) Het Zwitsersche Perstelegraafagentschap verneemt uit New- York Een lid van het Amerikaansch kabinet heeft verklaard dat in de 2 April te houden zittin- van het Amerikaansche Kongres waar schijnlijk de volgende zaken zullen worden geregeld: lo. De samenwerking met de Entente-mogendheden2o. De vloten der Entente-mogendheden zullen uit de Westelijke zeeën worden teruggenomen om tegen de duikbooten te kunnen opereeren en zullen daar worden vervangen door Amerikaansche oorlogsschepen 3o. De Amerikaansche havens zullen geheel vrij open staan voor alle schepen der geallieerden 4o. De geallieerden zullen verdere kredieten worden toegestaan. Welk lot wacht den Tsaar? De sociaal-revolutionairen in Rusland ver langen, blijkens een bericht uit Stockholm aan de Frankf. Ztg., dat de tsaar in staat van beschuldiging wordt gesteld. De Amerikaansche katoenoogst. BERLIJN, 24 Maart (W. B.) De laatste katoenoogst der Ver. Staten bedroeg 11 511.000 baal tegen 14.259.000 baal in de jaren 1910 1914. De teruggang in den katoenoogst is hoofdzakelijk aan de onvoldoende kalibemes ting te wijten. In het belegerde Koet-el-Amara. In de „Sunday Times" beschrijft een soldaat die Jbij den val van Koet-el-Amara het vorige jaar gevangen werd genomen door de Duitschers en Turken, zijn lotgevallen aldus „De paarden der artillerie en cavalarie werden geslacht om iederen man een pond vleesch te kunnen geven. Tenslotte werden de rantsoenen echter verminderd tot één ons gerst en één ons „belegeringsbrood" per dag. Onophoudelijk moest er doorgewerkt worden om de verdedigingswerken in stand te houden, en in het regenseizoen moesten de mannen zich niet alleen de Turken, maar ook de over strooming van het lijf houden. Tegen het einde van de belegeringsperiode waren de mannen te zwak om hun uitrustings stukken te dragen. Zij gingen zonder die op wacht en niet langer dan een uur aaneen. De laatste dagen bestonden de rantsoenen slechts uit een klein stukje paardenvleesch, wat meel en gemberwater. Op den dag der overgave lag de soldaat, die deze bijzonderheden thans mededeelt, in het hospitaal met interitis. Hij bleef daar tien dagen en werd vervolgens met de boot, die de Turken tijdens de laatste poging om de stad te ontzetten, genomen hadden, naar Bagdad gebracht. De inboorlingen langs de rivier vuurden hun geweren af en toonden ook op andere wijzen bun geringschatting voor de zieke gevangenen. Te Bagdad verzorgden de gevangen genomen militaire artsen de gewonden. Een arsenaal sprong in de lucht, waarna de zieken in een moskee overgebracht werden. Daar bleven zij één nacht, waarna zij tusschen Turksche soldaten in, zoogoed mogelijk voortscharrelden naar een ander gebouw. „Dat was voor ons nu juist niet een aan genaam tochtje, want het volk schreeuwde ons beleedigingen en de twee Engelsche woorden die zij konden radbraken „Englies finiesj" toe, in den gruwelijksten toon, dien zij konden bedenken. Zij smeten ons met modder en spuwden ons in het gezicht." Van hun nieuwe kwartieren werden de gevangenen, na ellendig eentonige weken, naar een klooster gebracht, om plaats te maken voor Turksche gewonden. Toen de mannen hoorden dat zij zouden uitgewisseld worden, waren zij natuurlijk te gelukkig om te kunnen slapen. De Turken pasten er echter terdege op, dat geen nog voor den militairen dienst geschikt man werd uitge leverd." Zuid-Afrika. Opzet of Oorlogsdwang In een vorig nummer zinspeelden wij er op, dat de „onzekerheid in de kolen-voorziening der schepen in de havens van Zuid-Afrika", waaraan de verlegging der route van de mailbooten der maatschappijen „Nederland" en „Rotterdamsche Lloyd", en ook van de „Java-New York" lijn is te wijten, niet geheel vrij was van opzet. In De Volkstem van 12 van. j.l. vonden wij nu de volgende mededeeling Van onzen landgenoot A- J' van Ginkel (Johannesburg) „In uw nummer van gister zie ik onder bovenstaand hoofd (Zuid-Afrika zonder steen kool) de vraag: „Wat is dan de oorzaak van die beperkte voorraad steenkool geweest 't ^Antwoord is, dat onz3 hollandse boten grote tegenwerking ondervonden in 't verkrijgen van steenkool. Zoals bekend (is)boten, die aanleggen voor steenkool,beginnen ogenbliklik met laden. Onze boten hadden uren ja zelfs dagen, te wachten en na veel ergernis en op- houdelik klagen, vergezeld van de gabruiklike gekruide scheepstermen, aan de desbetreffende kantoren, werd 't materiaal beschikbaar gesteld, dat benodigd is om de kolen aan te brengen, 't Oponthoud ontstond, doordat de transport- boten naar Duits Oost de voorkeur genoten. Dit is de informatie, die wij destijds ontvingen en 'tis geen wonder, dat de scheepskaoiteins, thuis komende, over deze behandeling ten deze hebben geklaagd". De cursiveeringen zijn van de Redactie II. Z. A. Hollandse li te Kimberley. Kan men zich een meer Engelsche stad in Zuid-Afrika voorstellen dan Kimberly, het cen trum van de groote diamantmijnen, hel eigen dom van de De Beers-maatschappij Over het onderwijs in de scholen van die stad lezen wij in een ingezonde stuk in Ons Land (13 Jan.) „Zeven jaar geleden werd slechts op een of twee openbare scholen les gegeven in 't Hol lands en werd heel weinig tijd aldaar besteed aan die taalmen gaf de voorkeur aan 't Frans als tweede taalvandaag wordt Hollands on derwezen op alle scholen voor Europeanen. Er zijn plus minus vijftien onderwijzers en -essen, die al hun tijd of 'n groot gedeelte ervan, wijden aan 't doceren van Hollans" Eere aan Afrikaners als Ds. P. de Vaal, Ds. van Blerk, Ds. Marais en de heeren Arend Brink en J. B. Powell, die door overmoeid ijveren en taaien strijd hot zoo ver hebben gebracht Te Kaapstad kostten op 9 Januari de druiven f2.40 tot f3.— per „bushel"-maud de perziken f3.— tot f5.40 per zelfde hoe veelheid, en per „schotel" van 18 tot 40 stuks f0.60 tot f 1.85. Boter gold f0.60 tot f0.75 per Engelsch pond; eieren f7.20 tot f7.80 per 100 kippen f 1.65 tot f 2.45 eenden f 1 20 tot f 1.65. Aardappelen werden verkocht voor f 6.(slechtste qualiteit) tot f 11.40 (beste qualiteit) per mud. Vertrouwen. „President Steyn heeft het nog mogen beleven, dat Jong Zuid-Afrika zich ontwikkeld heeft tot een Volk, dat zelfs onder de zwaarste druk zichzelf weet te blijven. Het nationaal zelfbewustzijn is ontwaakt en tal van flinke jonge krachten staan gereed, zijn voetsporen te drukken en een matige (bedoeld is: ge matigde), maar eerlike en hoogstaande politiek tot heil van Zuid-Afrika met beslistheid te handhaven. En terwijl de groot-machten in een bittere kamp op leven en dood elkander trachten te vernietigen, rijst Zuid-Afrika op uit haar knellende banden van zedelike af- hankelikheid en dienstbaarheid, terwijl de schimmen van de grote Kruger en Steyn langzamerhand naar de achtergrond treden, zegenend neerziende op hun Volk, in vast vertrouwen, dat God dat Volk niet zal laten ondergaan, en biddend om vrede en genade voor het lijdende en bloedende mensdom". Aldus het slot van een artikel, gewijd aan den dood van Pres. Steyn. in „De Spectator," te Pretoria. Aangezien dit weekblad de toe standen in Zuid-Afrika steeds uiterst critisch bekijkt en_ eerder tot pessimisme dan tot optimisme geneigd is, achten wij deze uiting van vertrouwen in de toekomst van Hollandsch Zuid-Afrika van veel beteekenis. 1. Bloei, leesboek voor de Chr. school, ver zameld door Lens en Van Wijlen. 4e en 7e deeltje. Uitgave H. J. SPRUIJT, 's Gravenhage Beide deeltjes uit de bekende serie, die de wakkere Spruijt op de markt brengt, mogen gezien worden. De keuze der lessen is over het algemeen te loven; verschillende oude bekenden ontmoeten ons weer; de Noort- dorpsche Vos uit Gerdes' „In de Duinen", dwaalt hier ook rond„ouwe Bram" ver schijnt opnieuw ten tooneele ;,Heye's „knik- kerlied" wordt nog eens voorgezongen. Ge schiedenis, natuurkennis, zending,krijgen ruime beurten. Proza en poëzie, geen gerijmel, wisselen elkaar af. De illustratie in IV is van Tj. Bottema, behalve die van lesjes 2 en 16, welke Isings heeft geleverd; VII is geheel werk van Isings. M ij vinden Isings' werk het mooist. Wat den inhoud dezer boekjes aangaat, veroorlooven we ons nog een kleine opmerking te maken. Vroeger was in vele leesboekjes de preektoon wel wat hinderlijkde toon in werkjes als „Bloei" lijdt aan dat euvel niet meer. Maar zoo langzamerhand wordt, naar het ons toeschijnt, het positief christelijk ge halte van enkele lessen, minder. Dat be treuren we. Als allerlei bijdragen van „neu trale" kinderschrijvers een plaatsje kunnen vinden, is dat dan wel heelemaal in orde? We moeten, ook in dezen, niet mee gaan offeren aan de mode. Intusschen, hiermede is niet gezegd, dat „Bloei" voor onze chr. scholen geen goede lectuur zou biedenintegendeel, we achten deze serie een der beste, die we op 't oogen- blik bezitten. Naast een klein voorbehoud, staat volle waardeering voor wat ook de deeltjes IV en VII ons bieden. o— 2. De Gezondheid, afi. 6. Bevateen stellig actueel art. over het Vocdingsvraagstukeen oratio pro domo over kwakzalverij, wel wat eenzijdig; Brieven uit Zwitserland een kijkje in een Stoomwascli- inrichtingsurrogaten in vroeger tijd, waarin we lezen hoe in 1721 een chemicus een cho coladedrank fabriceerde uitlindebloesems. Voortsvragen en antwoorden. TER NEUZEN, 27 Maart 1917. Naar wij vernemen, zullen voor het over brengen van de spoorwegwagons uit Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. óók gebruikt warden de groote wagenveerponten der gemeente Rotter dam, welke dienst deden voor het overvoeren van wagens tusschen de beide Maasoevers. Deze ponten zijn sedert het begin van den oorlog buiten gebruik gesteld wegens het groote kolenverbruik (100 H.L. per pont en per dag) en de groote slapte in de havens. De ponten worden 2 April uit Rotterdam binnendoor hierheen gebrachtalle te passeereu bruggen en sluizen zijn eerst door de genie, die het werk uitvoeren zal, opgemeten. Het vervoer zal geschieden van uit Ter Neuzen naar Vlissingen. Gisterenavond hield ds. J. N. Pattist van Aardenburg in de cinema alhier, eene volkslezing over „Zeeuwsch Vlaanderen." Dr. H. G. ten Bruggencate leidde den spreker in. Ds. Pattist zette duidelijk en krachtig uit een dat Z. Vlaanderen reeds meer dan drie eeuwen Nederlandsch is en het ook blijft, en weerlegde de annexcatie-berichten. Spreker liet door lichtbeelden verschillende kieken van Zeeuwsch Vlaanderen zien. Zeer velen waren opgekomen om dezen spreker te beluisteren. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging alhier, is voor de aanstaande verkiezing voor den gemeente raad vacature-dr. H. B. van Nes), candidaat gesteld de heer J. de Feijter Jacz. Vrijdagavond vergaderde de Antirev. Kies- vereen. alhier, ter bespreking Gemeenteraads verkiezing. Ingekomen was de mededeeling van de R. Kath. Kiesvercon. dat zij den heer P. de Bakker candidaat stelde, De Antirev. Kiesver-

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2