Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbo iiwberichten. Gemengd Nieuws. een detachement ter beschikking zal stellen om den ex-Tsaar te bewaken. Engeland medewerker aan de Russische revolutie In de Kreuzztg. schrijft prof. Otto Hütsch „In hoeverre kan Engeland tot de uitbarsting van de revolutie hebben meegewerkt Dat Engeland den gang van zaken in Rusland met toenemende bezorgdheid aanzag, is even bekend als dat zijn gezant alles deed om dien te wijzigen. Rodzianko en Miljoekof stonden tot Buchanan in nauw contact, en ongetwijfeld zouden deze lëiders zich zonder steun van Engeland niet zoover hebben gewaagd. Enge- land's plan was, den tsaar te dwingen deze twee liberale leiders in het kabinet op te nemen. Dan kon het Rusland naar zijn pijpen doen dansen en de invloed van vredesgezinde elementen ware voorgoed gebroken. Dat plan heeft Buchanan's drijven tegen Stürmer en Protopopof beheerscht. Wat nu is gebeurd, is echter geheel iets anders en kan onmogelijk strooken met Enge- land's plannen. Het kan zijn, dat de Engelsche staatslieden, die bitter weinig weten van de toestanden in Rusland, de Russische liberale bourgeoisie voor veel sterker houden dan zij is, en gelooven dat achter het liberalisme, zooals dat in de Doema tot uiting is gekomen, ook werkelijk een bourgeoisie in den lande staat, zooals dat in Engeland het geval is. Wellicht heeft zelfs Buchanan In dezen waan verkeerd en zoodoende het liberalisme verder vooruitgedreven dan raadzaam was." De Russische omwenteling. Van Dultsche zijde. KOPENHAGEN, 20 Maart. N(Wolff.) De Deensche sociaal-demokraten hebben een tele gram aan Tsjeidze gezonden, waarin zij de „partijgenooten van Rusland gelukwenschen met den belangrijken stap op den weg naai de bevrijding." Socialdemocraten schrijftUit de mede- deeling van Miljoekof aan de Russische diplo maten in het buitenland blijkt dat Rusland voorloopig nog een republiek is. Grootvorst Michael is geeu regent geworden. Kerenski heeft na zijn intrede in het kabinet gezegd dat hij republikein blijft en het zwijgen van Miljoekof over den oorlog en het oorlogsdoel blijkt dat Kerenski bij het standpunt volhardt, dat nij nog in Febr. in de Doema heeft ge schetst. Toen heeft hij zich tegen utopieën als een al-Slavisch Konstantinopel verklaard en gezegd dat de oorlogsstemming van het Russische volk snel afnam. Kerenski zou misschien te vinden zijn voor een verdediging tegen een inval van Duitsche legers, maar wenscht blijkbaar zoo spoedig mogelijk vrede, opdat Rusland zich zal kunnen wijden aan zijn eigen bevrijding. Do Vereeniging van Russische socialisten te Kopenhagen heeft gister een motie aange nomen ten gunste van een demokratische staatsinrichting in Rusland en van een vrede zonder veroveringeu. De Revolutie in Rusland. 'STOCKHOLM, 21 Maart. (Wolff.) Svenska Dagbladet schrijftOp aandringen van En geland hebben de vrijzinnige partijen in de Doema de vaan van de omwenteling ontplooid om de reactionaire regeering, die zij verdachten van vredesgezindheid, ten val te brengen. De gebeurtenissen zijn intusschen zoo geloopen dat de arbeiderspartij die al lang naar het eind van den oorlog verlangde de macht in handen heeft gekregen. Voor Duitschland is het vrijwel hetzelfde met welke Russische regeering vredesonderhandelingen worden ge voerd. Ook Socialdemokraten betoogt dat de arbei derspartij die te St. Petersburg de lakens uitdeeldt onvoorwaardelijk op vrede aanstuurt. Niet de Octobristen en Ivadetten zijn meester vau den toestand, doch de pacifistische sociaal democraten. Het beste bewijs dat de regeering van Miljoekof steeds onafhankelijk (van de arbeiders) wordt, is dat in haar manifest geen woord voorkomt over veroveringen, maar slechts gesproken wordt van de vrijheid aller volken. De Vereenigde Staten en Duitschland. LONDEN, 20 Maart. (N. R. C.) Uit New York wordt dd. heden aan de Daily Telegraph geseindGisteravond heeft minister Lansing tot de correspondenten te Washington gezegd „Mijne heeren, de toestand is te ernstig om er over te spreken." Hooggeplaatste officieele personen erkennen, dat er na 't in den grond boren van drie Amerikaansche schepen op één dag geen hoop meer is op de vermijding van een botsing. Oogstvooruitzichten in Duitschland. De strenge winter, die achter ons ligt, schrijft de Münch. Anzeiger, heeft veel over eenkomst met den winter van 1912. Deze was ook buitengewoon srreng, en toch was de oogst van dat jaar overvloedig. Lange perioden van hevige koude zijn dan ook van weinig invloed op den volgeden oogst. Niettemin hoort men thans alom uitingen van vrees over de uit komsten van den oogst in dit jaar. Het win tergraan stond vóór het invallen der strenge koude, aardig goed. Toen de vorst kwam zijn ze al gauw door een dik sneeuwkleed beschut geweest en hebben daardoor minder geleden dan anders het geval zou zijn geweest. Hoe de ontwikkeling dezer gewassen verder zal gaan, hangt nu voor een groot deel af van de bemesting, maar volgens het oordeel van deskundigen zijn toch de vooruitzichten van den graauoogst niet gunstig, 't Groote gebrek aan kunstmeststoffen en arbeidskrachten noe men zij als de voornaamste oorzaken voor een weinig hoopvollen graanoogst. Men gelooft, dat men over den oogst van 1917 in het algemeen zeer matige verwachtin gen mag koesteren. Prijzenswaardig aldus genoemd blad is het dan ook, dat de betrokken besturen reeds thans strenge maatregelen treffen voor een uiterst spaar zame verdeeling van den nieuwen oogst. Hoofdzaak voor den landbouw is het, dat hij op het oogenblik van alle zijden zooveel mo gelijk steun ondervindtin de eerste plaats echter van het legerbestuur door het ver schaffen van arbeids en trekkrachten en van materiaal voor den veldarbeid, opdat alles nog te rechter tijd gepoot en gezaaid kan wor den. Ook de hulp uit alle kringen der bevolking is onontbeerlijk, opdat we door een nog mo gelijk goeden oogst voor ergere zorgen in fte toekomst bewaard blijven. De provincie Oost- Pruisen, besluit het blad, vraagt voor haar landarbeid de hulp van 60.000 schoolkindeilën uit alle deelen des rijks. De magistraat van Berlijn heeft reeds 6Ó00 kinderen aangewezen uit alle standen der bevolking. En 't is te hopen, dat de ouders zich niet tegen dezen maatregel zullen verzetten. Zuid-Afrika De „Entente en de gewsze Republieken. De Volkstem van 13 Januari bevatte een in het Afrikaansch geschreven artikel van „Knop" naar aanleiding van het bekende ant woord der „Entente"-mogentheden op de po ging van Duitschland om tot het bespreken van vredes-voorwaarden te geraken. In dit antwoord werd, zooals men weet, verklaard, dat de „Entente"-mogendheden ook vechten voor herwinning van de onafhankelijkheid van die landen, welke met geweld of tegen den wensch der bevolking in een vreemd staats verband zijn opgenomen. „Knop" nu schrijft daarover, dat „van één van die dinge waar voor ons (Zuid-Afrika als deel van het Britsche Rijk) veg, het ons hier in die ou republike nie geweet nie", en verder„ons is ook. so op ,n manier van die geallieerde, en van ons is ook op die ergerlikste wijse die land alge- skeur, teun wil en dank". En net artiekel eindigt met de woorden „Laat ons vir Wil son 'n ander antwoord stuurof laat ons die logiese konsekwensie van hier-die (Entente) antwoord eerlik in die oge sien". Als eeuige commentaar zouden wij er op willen wijzen, dat „Knop" niemand anders is dan de heer G. S. Preller, assistent-hoofdre dacteur van De Volkstem, dat een regeerings- orgaan is. „Het Recht" en de Rechten voor het Hollandse h. Er is in Zuid Afrika een nieuwe faillisse- mentswet. Alle wetten moeten door den Goeverneur worden geteekend, om rechts kracht te hebben. Elke wet moet in 't En- gelsch en in 't Hollandsch worden afgekondigd. De lezing echter, die door den Gouverneur is geteekend, is de eenige, die authentiek is. In 99 van de 100 gevallen wordt de Engelsche tekst als zoodanig gebruikt. De Hollandsche lezing heeft dus geen waarde in de hoven, doch dient alleen tot inlichting van het Hol landsch lezend publiek. Nu doet zich evenwel heel dikwijls het geval voor, dat de authen tieke Engeische tekst meer of minder slordig in 't Hollandsch wordt vertaald. In de boven genoemde faillissements-wet is, volgens „De Volkstem", „op tenminste één punt de hol- landse vertaling net het tegenovergestelde van de originele (en natuurlik, zoals gewoonlik, authentieke, door de Goeverneur ondertekende) engelse tekst". „De Volksstem" geeft het berichtje onder 'topschrift: „Hollands net 'n doekje voor 't bloeden TER NEUZEN, 23 Maart 1917. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel alhier, was ongeveer een derde gedeelte van de kiezers komen stemmeD. De heer E. Hamerlinck werd gekozen met 75 stemmen. De heer J. A. van Rompu kreeg 17 stemmen. De heer J. de Feijter (oud-raadslid) ontving 8 stemmen. De heeren W. Bedet 5 en P. J. Scheele 2 stem men, en een vijftal heeren elk 1 stem. Zeeuwseh-Vlaamsche waterleiding. Deze week werd alhier eene vergadering gehouden voor de Z.-Vl. waterleiding. Vertegenwoordigd waren door het comity van actie de voorzitter, den heer Hombach, en de secretaris, de heer Mr. P. Dieleman. Er werd berekend, dat een bedrag noodig is van 40 cent per inwoner. Als de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen nu belangstelling toonen, door het toezeggen van een dubbeltje per inwoner, dan kan het comité toezeggen, dat ook de provincie Zeeland voor ieder inwoner 10 cent zal bijdragen en het overige, dus de helft van het bedrag, van rijkswege is toegezegd. Teneinde dat bij rijk en provincie nog tijdig te kunnen aanvragen, om de bedragen op de begrooting voor 1918 te krijgen, is aan de gemeentebesturen verzocht, vóór 8 April a.s. hieromtrent eene gunstige beslissing te nemen. Het is de bedoeling, dat ook de gemeente besturen die bedragen dan zullen uittrekken op de begrooting voor 1918. Reeds hebben twee gemeenten (Biervliet en Sas van Gent) een toezegging gedaan. Moge spoedig een dergelijk besluit van alle andere gemeenten volgen. De groote wenschelijkheid van een water leiding voor Z.-Vlaanderen zal wel niet be hoeven aangetoond, daar ze veelzijdig is. Gisteren had men op de Wester-Schelde het tegenwoordig vreemd gezicht van een zeestoomer. Het was het Duitsche s.s. „Mag- dalena Fisscher" dat eerst van Rostock met lijnkoeken naar Antwerpen voer, en nu van daar met grintzand op weg naar Zeebrugge, voor Ter Neuzen lag. Nederlandsche marine mannen gingen aan boord voor het assisteeren bij de vaart door de niet gebakende rivier. De vaart op de Wester-Schelde is voor koopvaarders van iedere nationaliteit vrij. Dat onlangs aan een uit Zeebrugge opvarend schip de doorgang geweigerd werd, kwam hierdoor, dat dit schip geen oorspronkelijk Duitsch schip was, maar een prijsgemaakt Engelsch schip. En prijsgemaakte schepen worden niet in onze territoriale wateren toegelaten. Alhier werden iri de laatste weken uit de kazerne op verschillende tijdstippen goede ren vermist, zonder dat mén kon nagaan, waarheen die hun weg genomen hadden. De politie stelde ten slotte een onderzoek in en wist de goederen te Hansweert en Goes op te Sporen. Zij waren daar verkocht door een Middelburgsch koopman, zekeren K. Deze is nu, als verdacht van heling der gestolen voorwerpen, gevangen genomen, terwijl tevens op aanwijzing der politie ook 3 militairen in arrest zijn gesteld, die er van verdacht worden, de diefstallen te hebben gepleegd. Hoek, Alhier werd proef gespoten met de nieuwe motor-brandspuit, welke door de firma Bikkers en Zonen te Rotterdam aan deze gemeente ;s geleverd, waarbij tegenwoordig waren de burgemeester met raadsleden en secretaris. Het toestel voldeed volkomen. Zaamslag. Het jongetje, dat Zaterdag j.l. alhier, met een voet onder de tram raakte, zoodat het verpletterd werd, kreeg Zondag reeds koortsen, die gaandeweg erger werden. Woensdag werd het naar Vlissingen getrans porteerd ter operatie, doch eer dit kon ge schieden, was het knaapje reeds overleden. Dat is het eerste ongeluk met doodelijken afloop. Een waarschuwing voor allen om met de aankomende of vertrekkende tram voor zichtig te zijn, daar het geen zeldzaamheid is, dat spelende knapen trachten een eindje gratis mee te rijden en daartoe op de in beweging zijnde tram springen. De Minister van L. N. en II. heeft voor het tijdvak van heden tot en met 31 Aug. nog aangewezen voor de gemeente Axel en omgeving als geneeskundige, bedoeld in art. 31, 3de lid, van het Kon. besluit van 6 Dec. 1911 (Stbl. no. 352) P. A. Jens, arts to Axel. Bij kon. besluit is de Vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Axel toegelaten als Vereeniging, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Bij Kon. besluit is ingetrokken de be noeming van den heer P. Iwema tot ontvan ger der directe belastingen te Axel, en is hij als zoodanig benoemd te Vaals. Men meldt uit PhilippineVele Belgen, die vroeger op bevel der Duitsche overheid hun woningen langs de grens moesten ont ruimen en naar Nederland uitgeweken zijn, hebben thans bevel gekregen om hun achter stallige belasting in België te komen betalen aan de draadversperring. Ter vervanging van steenkolen zullen de kolenbonden in Zeeuwsch-Vlaanderen W. I). een groote partij geperste turf doeri komen. Voor <ien smedenbond in Zeeuwsch-Vlaan deren zullen 50.000 K.G. smeekolen aan komen. Stoomtram Breskens Maldeghem. Blijkens het jaarverslag over 1916 dezer maatschappij gaven de financiëele resultaten van het bedriif wederom reden tot tevreden heid in weerwil van de hooge exploitatie rekening door de hooge prijzen voor materi alen. Voorgesteld wordt uit te keeren 9 pCt. dividend. v Breskens. Alhier zal in het vervolg voor het gebruik der haventerreinen 5 ct. per vierk, M. en per week opslaggeld betaald moeten worden, ingaande den derden dag van opslag. Bij de controle ten postkantore te Oost burg bleek, dat onder de aangekomen post pakketten niet minder dan zes groote pakketten met zeep waren. Ze werden niet aan den geadresseerde bezorgd. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: F. II. W. Allobe, tandtechniker, Vlooswijk- straat 71, uit 's Gravenhage. C. R. van Dijke, zonder beroep, Dekkerstr. 24, uit Bergen op Zoom. P. R. Riemens, landbouwer, O 213, uit Axel. G. de Visser, zonder beroep, O 213, uit Zaamslag. A. M. van Nieulande, Dir. v. d. Nationale Bank, Westkolkstraat 8, uit Roosendaal en Nispen. J. de Groote, landbouwersknecht, P 90, uit Hoek. D. Meeusen, koewachter, P 88, uit Hoek. Vertrokken: P. de Feijter, landbouwersknecht 3 N, naar Zaamslag. D. Pladdet, veldarbeider O 213,naar Biervliet. P. de Visser, landbouwersknecht, P 112, naar Axel. A. Verpoorte, koewachter, 'Q 114, naar Hoek. Th. de Kam, timmermansknecht, van Bo venstraat 38 naar Hoek. W. S. Gijsberts, zonder beroep, Westkolk straat 3, naar Beverwijk. D. Bareman, landbouwersknecht P 88, naar Hoek. J. J. Dieleman, zonder beroep, Vlooswijk- straat 3, naar Kampen. A. de Feijter, zonder beroep,O 114,naar Hoek. D. P. de. Doelder, werkman, Javastraat 15, naar 's Gravenhage. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Vrijhoeve Capelle P. Kuijl- man te Luntereu. Geref. Kerken. Tweetalte GrijpskerkeC. A. van Noord te Lopik en J. Sybesma te Zierikzee. Beroepente Koudekerke J. H. Jonker te Voorburgte Genderen H. v. d. Zanden te Ilaimelente ZweelooJ. C. H. van Diemen te Nieuw-Leuzen te Loppersum J. H. Broek Roelofs te Schildwolde te Ambt-Vollenhove (A): J. Dekker te Nieüw-Vennep (Haarlem mermeer); te Schoonoord (Dr.)R. J. Aalberts te Baambruggete Koudekerk a. d. Rijn Y. van der Zee te Westergeest (Fr).te Terwispel H. Buwalda te Schouwerzijl. Bedankt: voor LangeslagH. Fokkens te Dronrijp voor Haastrecht H. Binnema te Munnikezijl. Te Rotterdam was een groot te kort voor den eeredienst in de Geref. kerk. Een aantal leden werd bijeen geroepen. Praten deed men niets. Een biljet om een bedrag op in te vullen werd aangeboden en binnen een uur ging de vergadering uiteen en was voor f 10.470 geteekend. De invloed van den winter 1916-1917 op den landbouw. De koude golf die in Januari op geheel Europa is neergestreken en die op verschil lende plaatsen, de temperatuur op buitenge wone wijze heeft doen dalen, heeft aan de herfstoogst veel nadeel berokkend en het werk op het land zeer belemmerddat ten minste volgt uit het Februarinummer van het door het Internationaal Landbouwinstituut uitge geven bulletin. In Frankrijk heeft men de werkzaamheden voor het zaaien geheel achterwege moeten laten en alleen het vervoer van bemesting is door deze abnormale temperatuur bevorderd. In dit land wordt over 1916 eene zeer belang rijke vermindering der met levensmiddelen bezaaide oppervlakte geconstateerd. De met tarwe bezaaide oppervlakte bedroeg 1 Jan. 1917 slechts 4.277 duizenden hectaren, zijnde 85 van die van het voorafgaande jaar'; die der rogge bedroeg 828 duizenden hectaren (90 en der haver 651 (95 <y0). Alleen van de gerst was deze 10o/0grooter dan in 1916 n.l. dit jaar 109 duizende hectaren. De toestand van de herfstoogst op 1 Jan. 1917 was voor de tarwe, de gerst en de haver minder dan die over het laatste jaar op den zelfden datum die van de rogge was hetzelfde. In Groot-Brittannië en Ierland beklaagt men zich dat de overvloedige sneeuw, vergezeld van koude winden, gedurende het grootste deel van de maand groote vertraging in het landbouwwerk veroorzaakte. Op de plaats waar geen sneeuw ligt, vertoont zich reeds een opkomst. Toch is men voor het seizoen ten achter.(Slot volgt.) Een lijkwagen met aardappelen. Een inwoner van Vianen was te Utrecht overleden en zijn lijk werd per lijkwagen naar Vianen vervoerd. Men achtte het jammer dat de wagen weer leeg zou terug gaan, daar in Utrecht geen en in Vianen veel aardappelen zijn, en men besloot de lijkwagen vol met aardappelen te laden. Halverwege ontdekte de marechaussées dit geval en inbeslagneming volgde. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 25 MAART 1917. Qereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. S. Groeneveld- Axel [Kerkdreef] 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Cand. H. W. Smit van Ierseke. Axel [Stationstraat] 9 uur, Cand. H. W. Smit en 2 uur, Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 uur, Dhr. H. J. v. d. Ouden van Ter Neuzen. Axel 9'A en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Baams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2