Uit Stad en Provincie. Daarbij bezetten zij Nesle, Chaulnes en Péronne en ruim 60 dorpen. In luchtgevechten zijn zeven Duitsche vlieg tuigen vernietigd, negen beschadigd. Acht Engelsche vliegtuigen worden vermist. Bombardementen en gevechten. PARIJS, 17 Maart. (W. B.) Fransch staf- bericht. Ten N. van de Avre en tusschen Avre en Oise blijven de Fransche afdeelingen op de Duitschers een krachtigon druk uitoefe nen. Gedurende den nacht hebben zij hun vorderingen op een front van meer dan 20 kilometer voortgezet. Zij maakten hedennacht een honderdtal gevangenen. Ten N.-W. van Berry-au-Bac hebben de Duitschers na een levendig bombardement de Fransche linies aangevallen. De aanval werd door het Fransche vuur gebroken. Eenige Duitsche afdeelingen, die er in geslaagd waren een stuk loopgraaf binnen te dringen, werden er terstond met de bajonet weer uitgeworpen. Ten O. van Reims hebben de Fransche grenadiers de Duitsche aanvalspogingen op de kleine Fransche posten verijdeld. In de streek ten W. van Maisons de Cham pagne hebben de Franschen een aanval met handgranaten gedaan en verscheiden deelen van de loopgraaf veroverd. De artilleriestrijd blijft in dien ganschen sector en bij Auberive levendig. Ten O. van de Maas is het gisteren tot een gevecht gekomen en gedurende den nacht ontwikkelde zich een strijd in de nabijheid van de Chambrettes-hoeve. Verscheidene Duitsche aanvallen op een Fransche loopgraaf werden afgeslagen. De Duitschers hebben daarbij gevoelige verliezen geleden. Ten W. van de Maas gelukten den Franschen ver scheidene onverhoedsche aanvallen ten W. van de Maas, in het Cheppy-bosch, in hot Bois- le-Prêtre en bij Remenauville (ten W. van Pont-a-Mousson), alsmede in den Elzas bij den Sudelkopf. Bapaume door de Engefschen bezet. LONDEN, 17 Maart (Reuter). Het Britsche leger in Frankrijk trok Bapaume hedenochtend binnen, na een ernstigen strijd. De stad is in vlammen gehuld. Le Transloy en Achiet-le- Petit zouden ook in onze handen zijn. Onze troepen zouden ver tot voorbij Bapaume zijn voortgedrongen. De L 39 boven Compiegne neergeschoten. PARIJS, 17 Maart. (Havas). Officieel'. Hedenochtend tegen halfzes werd de Zeppelin L. 39, die boven de Parijsche streek gevlogen had, boven Compiègne op een hoogte van 3500 M. getroffen door het vuur der Fransche afwcerkanonnen. De L 39 is brandend in de tuinen der stad neergestort. Noch de val van het luchtschip, noch de ontploffing der bom men hebben schade aangericht. De beman ning is geheel omgekomem. Gisteren is de Fransche luchtdienst bijzonder in de weer geweest. Talrijke gevechten wer den geleverd, waarbij 8 Duitsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Drie van deze werden door kapitein Guynemer naar beneden gehaald en vielen brandend in de Fransche linies, hetgeen het aantal Duitsche vliegtuigen door den officier neergeschoten tot 34 brengt. Lui tenant Deullin heeft denzelfden dag zijn 12e vliegtuig in de Fransche linies doen nederstor- ten. Een negende vliegtuig, door de Fransche kanonnen geraakt, is te pletter gevallen in de streek van Corbeny. Dienstplicht in Duitschland. Men meldt aan de N. R. C. Duitschers, die hun 47e jaar zijn ingetreden, zullen binnenkort in militairen dienst treden. De toestand in Italië. LUGANO, 17 Maart. (Wolff.) Wegens ge brek aan kolen is in Italië een heele reeks bedrijven, die munitie maken, nog maar met halve kracht aan het werk. De steenkool- schaarschte neemt hand over hand toe en een Italiaanscli minister heeft gezegd, dat de toe stand voor Italië onhoudbaar zou worden. Ook zijn er in het ministerie al stemmen opgegaan, die een slechten afloop van den oorlog voor spellen. Italië kan met dien voort te zetten niets meer winnen echter wel verliezen. In eenige districten van Italië heerscht zelfs, naar verluidt kortweg hongersnood ten ge volge van de gebrekkige levensmiddelenver- deeling. Het volk heeft nog wat geduld, maar daaraan kan ook eens een einde komen. De militaire dictatuur heeft er tot nu toe voor gezorgd, dat er geen protestvergaderingen worden gehouden. Toch wordt er achter de schermen veel gestookt en veiligheidshalve heeft men in vele steden troepen gehouden om c. q. de orde te handhaven. Al deze teekenen zijn sedert het in werking treden van den onbeperkten duikbootoorlog in de Middellandsche Zee in versterkte mate aan den dag getreden. In Italië is de stemming,, vooral in handelskringen, uiterst gedrukt Algemeen zou men den oorlog moe zijn. De duikboot- en mijnoorlog. BERLIJN, 14 Maart. (Wolff.) Opnieuw hebben onze duikbooten 17 stoomschepen, 2 zeilschepen en 3 treilers, met een gezamen- lijken bruto-inhoud van 48,150 ton, in den grond geboord. Een der duikbooten heeft bovendien een vijandelijken kleinen kruiser met 3 schoorstee- nen en het als duikbootval ingerichte schip Q 27 in den grond geboord. Van de Q 27 zijn een luitenant, een dekofficier en 4 man gevangen genomen, van wie een zwaar gewond was. LONDEN, 14 Maart. (Reuter). In de week van 4—11 Maart zijn 1985 koopvaarders de haven van het Ver. Koninkrijk binnengeloopen en 1959 daaruit vertrokken. 17 Britsche koop vaarders en 3 visschersvaartuigen zijn in den grond geboord, 16 vruchteloos aangevallen. Een schip, dat de vorige week als gezonken was opgegeven, is een haven binnengeloopen. Manifest van den Tsaar. ST. PETERSBURG, 17 Maart. (St. P. T. A.) Een manifest van den Keizer luidt aldus Wij, Nikolaas II, bij de genade Gods Keizer van alle Ruslanden, Tsaar van Polen, Groot vorst van Finland enz. doen te weten al onzen getrouwen onder danen in de dagen van den grooten strijd tegen den buitenlandschen vijand, die zich drie jaren lang inspant om ons vaderland te knechten, heeft God Rusland een nieuwe zware beproe ving willen zenden. Binnenlandsche troebelen dreigen een nood- lottigen terugslag op den verderen loop van den hardnekkigen oorlog te hebben. Het lot van Rusland, de eer van ons held haftig leger, het geluk van ons volk, heel het verleden van ons dierbaar vaderland eischen dat de oorlog tot eiken prijs tot een zege vierend einde wordt gebracht. De wreede vijand spant zijn uiterste krachten in en het oogenblik is nabij, dat ons dappere leger samen met onze roemrijke bondgenooten den vijand voorgoed zal verslaan. In deze beslissende dagen in het leven van Rusland achten wij het onzen plicht, dat ons volk innig vereenigd blijft en al zijn krachten inspant om een snelle overwinning te behalen. Daarom is het dat wij in overeenstemming met de Rijksdoema het goed hebben geacht, de kroon van den Russischen staat en het opperste gezag neer te leggen. Ons niet willende scheiden van onzen be minden zoon, dragen wij onze erfenis over op onzen broeder grootvorst Michael Alexandro- witsj en zegenen hem bij zijn komst op den troon van den Russischen staat. WTij dragen onzen broeder op te regeeren in volledige eendracht met de vertegenwoor digers van het volk, die zetelen in de wet gevende instellingen en hun een onschend- baren eed te zweren uit naam van ons wel beminde vaderland. Wij doen een beroep op alle trouwe zonen in het vaderland, om hun heiligen vaderland- schen plicht te doen, in deze hachelijke ure van nationale beproeving gehoorzamende aan den Tsaar, en hem te helpen, samen met de vertegenwoordigers van het volk, den Russi schen staat te geleiden op den weg van voor spoed en roem. God behoede Rusland. Het program der voorloopige regeering in Rusland. le. Onmiddellijke algemeene amnestie voor alle politieke en godsdienstige misdaden, daaronder begrepenterroristische handelin gen, militaire oproeren en agrarische misdaden. 2e. Vrijheid van spreken en drukpers, ver- eeniging en staking, met uitbreiding van deze vrijheden op ambtenaren en militairen, binnen de grenzen, welke de militaire en technische toestand toelaat. 3e. Afschaffing van alle sociale, gods dienstige en nationale beperkingen. 4e. Het onmiddellijk overgaan tot het nemen van voorbereidende maatregelen voor de bij eenroeping van een wetgevende vergadering, welke zich baseerende op het algemeen kiesrecht het regeeringsstelsel en de grond wet van het land zal herstellen. 5e. Vervanging der politie door nationale militie met verkiesbare leiders en onderworpen aan de organen van het zelfbestuur. 6e. De gemeentelijke verkiezingen moeten plaats hebben op den grondslag van het al gemeen kiesrecht. 7e. De troepen, die deelnemen aan de re volutionaire beweging, zullen niet worden ontwapend, doch te Petersburg geconsigneerd worden. 8e. Terwijl in den actieven dienst de strenge militaire tucht gehandhaafd blijft, moeten toch alle beperkingen van het genot van sociale rechten, welke andere burgers zijn toegekend, voor de soldaten worden afgeschaft. De Revolutie. BERLIJN, 16 Maart. (H.N.) De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Stockholm Van de Russische grens wordt gemeld, dat het revo lutionaire comité nog geenszins meester van den toestand is. De houding van het leger is nog onzeker. In het binnenste van de stad en in de voorsteden hebben ongestoord de meest woeste plunderingen plaats. De amb tenaren nemen vrij af of bieden lijdelijk verzei Het feit, dat men van de Ochrana (de geheime politieke politie) niets merkt, wekt groote onrust. De bevolking veronderstelt, dat zij in het geheim wroet. Men is bevreesd voor mogelijke aanslagen tegen het gebouw van de Doema en men neemt aan, dat het revo lutionaire comité spoedig door een andere revolutie-regeering, die op meer radicale en socialistische elementen steunt, weggevaagd zal worden. Het Doema-comité is een oorlogs- regeering, doch de onlusten nemen steeds meer een anti-oorlogskarakter aan. Welk man was de verstooten Tsaar 7 De Vossische Zeitung ontwerpt een karak terschets vpn den zooeven afgetreden tsaar en vestigt daarbij vooral de aandacht op dat bestanddeel in zijn wezen, hetwelk voortdu rend met zichzelf in tegenspraak is. Konsekwent was hij slechts in zijn taai vasthouden aan de autokratie. Dit heeft hem eehter geen vasten bodem onder de voeten geschoven. Deze despoot was een angstige, heen en weer geslingerde persoonlijkheid, die aan eiken invloed toegaf. Nikolaas II was het leeghoofdige en willooze offer van een heelen boel bedriegers, onder wie de geestenziener Filippus, de plompe Johannes van Kroonstadt en Raspoetin. Zijn geestelijke wezen was dat van een volslagen verworden mensch. Nikolaas Filipescu, de Roemeensche staatsman, die voor een jaar met groote eer aan het hof des tsjaren werd ontvangen, heeft dit onbe wimpeld erkend „onbekwaam om een vraag stuk grondig op te lossen, springt hij van het eene thema op het andere. Bij het praten loopt de tsaar voortdurend heen en weer. Hij kijkt langs dengene met wien hij in gesprek is, heen. Een diepe moedeloosheid gaat er van hem uit." Menschen, die Nikolaas in zijn jeugd hebben gekend, schetsen hem als een weliswaar op pervlakkige, maar goedmoedige en innemende natuur. In 1891 moest hij voor zijn strengen vader een reis om de wereld doen. In Japan kreeg hij daarbij van een politieagent er zijn opk andere lezingen over een slag met een stok op het hoofd. Daardjor zou een beensplinter hebben losgelaten, die sindsdien in de hersenen zou steken. Misschien kan, aldus eindigt ietwat zonderling het artikel in het Duitsche blad, een geneesheer het vraag stuk, dat den naam Nikolaas II draagt, het best oplossen. Een ander medewerker van hetzelfde blad haalt eènige bijzonderheden op over de andere personen aan het hof, die bij het drama dezer dagen een rol hebben gespeeld. Nikolaas heeft zich ingevolge den wensch zijns vaders met Alice, een Hessische prinses, verloofd. De toenmalige troonopvolgér ver zette zich destijds tegen die binding met een verrassende geestkracht. Drie weken na den dood van Alexander, op 14 November 1894, trouwde Nikolaas haar. Tevoren was ze tot de orthodoxe kerk overgegaan. Als groot vorstin Alexandra Feodorowna trad ze in het huwelijk. Haar schuchterheid, het gebrek aan belangstelling voor alles, wat niet haar familiekring betrof en haar zwakke belang stelling voer de politiek maken het aanneme lijk, dat haar rol aan het hof, vooral naast de ongekend heerschzuchtige tsaritsa-moeder slechts van platonischen aard is geworden. (De laatste berichten van Russische en met Rusland bevriende zijde hebben een geheel ander beeld van die rol gegeven.) Daarbij kwam de gruwelijke indruk, dien haar toch reeds tot zwaarmoedigheid geneigd gemoed kreeg door het ontzettende ongeluk, dat zich naar aanleiding der kroning op het Sjodinka- veld bij Moskou afspeelde, waar duizenden werden doodgedrukt en „bij vergissing" door de kozakken omver gereden en neergeschoten. En dan de opstanden, samenzweringen, de eeuwige vrees, voor aanslagen en het jaren lange verlangen naar de geboorte van een troonopvolger, welk verlangen eindelijk na een echtverbintenis van tien jaar werd ver vuld. Een zwak kind, dat de angst van de moeder met alle zorg voor de buitenwereld trachtte te beschermen. Deze Alexei zal 30 Juli a. s. 14 worden. Niet lang voor den oorlog kwam hij, naar men zich herinnert, onwillekeurig op den voorgrond, daar hardnekkig werd beweerd, dat de knaap bij een aanslag was gewond. Ook het Duitsche blad maakt melding van een brief, die eens op het bed van den ge wezen tsareWitsj in Tsarskoje Selo werd ge vonden en bedreigingen teeen zijn leven be vatte. De naam van grootvorst Cyrillus is in de verwarring dezer dagen eveneens opgedoken. Men weet, dat hij zich ter beschikking van Roziako heeft gesteld. Hij is een neef van Nikolaas II en zoon van Maria Paulowna van Meclenburg en stond tot nu toe buiten de politiek. Hij heeft ter zee aan den Russisch- Japanschen oorlog meegedaan en daarna meest aan de Riviera getoefd. (N. R. C.) De Engelsche hand. Officieel was dusver niets medegedeeld over het doel van Milner's jongste missie naar Rusland, maar thans weet een Engelsch blad te vertellen, dat zij althans gedeeltelijk met den binnenlandschen toestand van Rusland in verband stond. Uit een brief van Hardinge aan den gezant Buchanan, dien Dillon in het Lagerhuis heeft voorgelezen, blijkt, dat de Engelsche regeering al lang zich bewust was geweest van den ernstigen toestand van Rusland. Buchanan hield de regeering goed op de hoogte en was inderdaad een krachtig helper van de liberale elementen. (Geen wonder dat hij deswege o.a. met Stürmer op zoo gespannen voet stond Men geloofde dat de Tsaar de Engelsche Koninklijke familie wel mededeelde dat er iets aan de hand was, maar tevens hoe hij ver trouwde het te kunnen onderdrukken. Er is reden om aan te nemen, dat Miluer de beruchte uit Zuid-Afrika naar Petersburg werd gezonden, om een schikking tusschen den Tsaar en de Doema tot stand te brengen en een revolutie af te wenden. Men gelooft, dat hij den Tsaar voorstelde, een ministerie te benoemen, 't welk aan het parlement ver antwoordelijk zou zijn. Schijnbaar ging deze eisch verder dan wat de Doema zelf had ge vraagd, maar het was bekend, dat het volk en het leger vooruitstrevender waren dan de meerderheid in de Doema. Naar 't heet, ver wierp echter de Tsaar het denkbeeld, daar het niet in overeenstemming was met de Russische instellingen en niet te gebruiken voor een volk, dat in politiek opzicht nog zoo onrijp was. Milner stelde daarna voor, dat de Tsaar een ministerie zou benoemen, dat voor de Doema aannemelijk zou zijn, en stelde voor om Sazonof, die altijd een trouw vriend van de Entente was geweest, tot eerste-minister en minister van buitenlandsche zaken te benoemen. Doch ook dit voorstel werp verworpen. Toen deed Milner nog andere pogingen tot verzoening en sprak met verschillende leiders van de Russische openbare meening, in de hoop, op die manier een of ander plan te kunnen uitwerken, dat een revolutie zou kun nen afwenden. Dan, elke poging leed schipbreuk op de hardnekkigheid van den Tsaar. De uitbarsting volgde spoedig na Milner's terugkeer uit Rusland, waar men algemeen begreep, dat het mislukken van zijn missie beteekenke, dat van den Tsaar niets te ver wachten was en dat het volk zi]n eigen bevrij ding moest trachten door te zetten. Daarin heeft Engeland toen zeker weer overvloedig zijn aandeel gehadDe Engelsche hand is in alles te bespeuren, maar naar buiten heet het, dat het volk zich heeft bevrijd. (St.) De „Vörwarts" over de Russische omwenteling. De Vörwarts verheugt zich over den val van den tsaar, den hoogsten vertegenwoordiger van het vloekwaardige Russische regeerings stelsel, waarvoor de wereldoorlog een wereld gericht is geworden. Dat de burgelijke partijen, die nu aan het hoofd van de omwenteling staan, de beweging baas zullen blijven, kan het blad niet gelooven. Het verbaasd er zich al over dat Tsjeidze en Kerenki willen samen werken met Miijoekof en Rodzianko. Bijna elke revolutie, waarvan de geschiedenis ge waagt, heeft „wittebroodsweken" doorleefd, zegt de Vörwarts, waarin de bourgeoisie een kans kreeg om te toonen of zij haar beloften kon en wilde houden. In dit geval zal dat tijdperk heel kort zijn, want 't zal niet langer duren dan een mensch noodig heeft om te verhongeren. De arbeiders hebben zich uit honger bij de beweging aangesloten, maar het doel der aanstichters ligt niet op maat schappelijk gebied, doch heet: „Voortzetting van den oorlog." De Vörwarts kan moeilijk aannemen, dat Tjeidze en Kerenski, die tot dusver sterk tegen den oorlog waren, nu opeens uit ge negenheid voor Miijoekof en Rodzianko hun draai zullen nemen. Het moet wel tot scherpe conflicten komen zoodra in het voorloopig kabinet het eerste woord over de oorlogspoli tiek valt. Twee dingen zijn dan mogelijk of Tsjeidze en Kerenski treden uit de voorloopi ge regeering en dat zou voor de arbeiders het teeken zijn om de liberalen den rug toe te keeren en op de burgelijke revolutie een proletarische te laten volgen of de liberalen wagen het niet, het tot een conflict te laten komen, maar dan moeten zij ook hun doel, den oorlog zoo krachtig mogenlijk voort te zetten, laten varen. Zoo wordt het liberale bewind, ondanks zijn aanvankelijken triomf, thans reeds van twee kanten bedreigd. TER NEUZEN, 20 Maart 1917. Door de Vereeniging „Het Groene Kruis" te Ter Neuzen werd de eerste half jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Op een daartoe gedaan verzoek werd be sloten de Diaconie der Gereformeerde Kerk tot wederopzegging als lid aan te nemen, terwijl medegedeeld werd dat indien meerdere aanvragen door instellingen mochten geschie den, elk geval opnieuw zal beoordeeld worden. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging zich thans reeds mocht verheugen in een ledental van 341 personen, doch zoo werd opgemerkt, dat het vreemd is, dat er weinig personen lid der vereeniging zijn met groote inkomens. Hoewel deze personen kapitaal krachtig genoeg zijn om in geval van ziekten, het noodige te kunnen aanschaffen, zoo ware het juist nu in het begin der oprichting ge wenscht, dat deze personen een zoo nuttige vereeniging steunden. Verder bleek nog, dat het bestuur over het algemeen tevreden is (behoudens een enkele uitzondering) over de behandeling der materialen door de gebruikers. De Voorzitter sloot de vergadering met een opwekkend woord tot de aanwezigen, dat ieder in eigen kring propaganda zou maken, er op wijzende dat het lidmaatschap slechts een gulden als minimum bedraagt. Driewegen. Opnieuw sloeg hier een paard op hol voor de aankomende tram, waardoor eenige paaltjes van een hek het ontgelden moesten. Het paard kwam met den kop terecht tusschen locomotief en personenrijtuig, waar door het een bloedende wond opliep. Daar de tram onmiddellijk stopte werd erger voor komen. Driewegen. In de Zaterdag gehouden verga dering der Schoolvereeniging is na ampele bespreking met algemeene stemmen besloten, dat door eene commissie van 5 personen zal getracht worden giften in te zamelen tot dekking van het te-kort en den contribueeren- den leden te verzoeken hunne contributie te willen verhoogen. Tevens werd in diezelfde vergadering be sloten met de regeling der schooltijden niet meer den zomertijd te volgen.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2