m Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenland. No. 1415. Woensdag 21 Maart 1917. 14" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT10IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERT ENTIÊN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Ernergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op don dag der uitgave. HOFNIEUWS. Het bezoek van H. M. de Koningin te Vlis- singen, gold den gewonden bij de ontploffing van de „Gelderland" te Vlissingen en Middel burg. Vrijdag kwam H. M. met den gewonen trein, waarin een salon rijtuig was geplaatst aan. Aan bet station werd H. M. begroet door den Commandant van Zeeland, den schout bij-nacht W. C. Smet en den Burgemeester van Middelburg, P. Dumon. Met militaire auto's reed H. M. met haar gevolg naar het Militair Hospitaal, waar zij eerst bezocht den stoker A. S. Hoogendonk, van de „Gelderland" met wien Zij zich eeuigen tijd onderhield, en daarop met al de andere verpleegde militairen Voor allen had zij een handdruk en enkele woorden over. Daarna vertrok de Koningin per auto naar Vlissingen om de gewonden die daar verpleegd worden, te bezoeken. H. M. de Koningin heeft de 6 gewonden, welke op 4 verschillende kamers in het St. Joseph Ziekenhuis liggen, allen bezocht en naar hun toestand gevraagd en leedwezen be tuigd met het ongeluk. Op verzoek van de gewonden werd Hare Majesteit door den Schout bij-nacht dank gebracht over de belangstelling. De Koningin vertrok na haar bezoek aan het Ziekenhuis naar de buitenhaven liggenden kruiser „Gelderland" om de plaats van het ongeluk in oogenschouw te nemen. VERBOUW VAN VOEDINGSGEWASSEN OP ZIJKANTEN VAN WEGEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat zijn aandacht wordt gevestigd op het feit, dat volgens een globale schatting de lengte van de wegen in Nederland meer dan 30,000 K.M. bedraagt en dat vele dezer wegen zeer breede bermen of zijkanten hebben, welke slechts voor een klein deel noodig zijn voor het publiek verkeer. Op vele wegbermen zouden dus met succes allerlei voedingsgewassen kunnen wor den verbouwd. In verband hiermede worden de betrokken autoriteiten hierbij uitgenoodigd een onderzoek ter zake in te stellen en waar dat mogelijk is te bevorderen, dat deze hermen aan de productie van voedingsmiddelen dienst baar worden gemaakt. (Stct.) DUITSCHLAND—ENGELAND. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag schrijft: 16) Zijn voorhoofd purperdehij voelde het. Hij raakte eenigszins in verwarringop zulk een vraag had hij nu wel het allerminst ge rekend. Om schimpscheuten te ontgaan, had hij zijn gebed verzuimd nu zouden ze toch komen Of misprees oom het in hem, dat hij, stellig dan uit oogendienerij, het bidden naliet? Zou oom het lliuker, royaler van hem gevonden hebben, als hij zijn gewoonte (was het inderdaad méér?) getrouw was gebleven Wat moest hij nu antwoorden De waarheid Hoe zou die opgenomen worden. Zou het zijn plannen niet schaden En onverschilligheid voorwenden omtrent een verrichting, die wel grootendeels louter gewoonte was, maar welker heilig karakter hem toclT schuchter maakte Ilet is voor een gewoon burger bijna niet te begrijpen, maar Duitschland is op het oogenblik bezig Engeland aan voedingsmiddelen te helpen, en misschien niet als wederdienst bedoeld, maar evengoed blijft het een feit, Engeland helpt den weg openen om Duitsch land van voedsel te voorzien. De Duitsche hulp bestaat hierin, dat de schepen met voeder voor mensch en dier, die op het oogenblik in Engeland liggen, groot gevaar loopen hun lading dusdanig te zien veranderen, dat deze, om verdere schade te voorkomen, moet worden gelost. Een der schepen met maïs was warm geworden, en de minister van landbouw, nijverheid en handel heeft order moeten geven, de lading te lossen en te verkoopen. Hoe langer het nu duurt eer voor de in Engeland liggende schepen absoluut vrije vaart wordt verzekerd, des te grooter wordt de kans, dat de kans, dat Duitschland Engeland aan voedingsmiddelen helpt. Omgekeerd zal Engeland zoo spoedig mogelijk den aanvoer van uit Amerika over Halifax naar Nederland mogelijk moeten maken, zal de minister van landbouw niet genoodzaakt worden, wegens gebrek aan veevoeder, een zeer groot aantal dieren te moeten expor teeren of te moeten gebruiken als ruilmiddel voor broodgraan. Dat aantal dieren men spreekt van 20,000 stuks zal dan wel geen voordeel opleveren voor vee exporteurs, omdat de heele ruil in handen van de regeering zou blijven, maar wat betreft den door Engelsche maatregelen veroorzaakten steun in de voeding van Duitschland, doet dit natuurlijk niets ter zake. VERMINDERING BROODRANTSOEN. Het Ned. Corr.-bureau seint ons Hoewel thans de schepen zijn uitgevaren, om in Amerika graan te hafen, wordt liet wegens de moeilijkheden aan de aart verbon den, niet aan twijfel onderhevig geacht, dat er ernstig overwogen wordt liet brood rantsoen te verminderen, echter zoodanig, dat die deelen der bevolking, die de minste draagkracht hebben, zoo veel mogelijk het rantsoen brood zullen kunnen behouden. DE BROODVOORZIENING. De minister van Landbouw heeft den burge meesters bij circulaire medegedeeld, dat omstan digheden hem nopen hun te verzoeken aan het uitgevaardigd verbod om behoudens zijn toe stemming tarwe en rogge te verwerken als voer- middel voor dieren, of tarwe en rogge onver werkt of verwerkt, gemengd of ongemengd, als voermiddel voor dieren te gebruiken, streng de hand te doen houden, de landbouwers te vragen welke voorraden tarwe en rogge zij onder zich hebben, daarna alle tarwe en rogge met uitzondering van zaaitarwe en de hoeveel heden tarwe en rogge die de landbouwers voor eigen gebruik noodig op te vorderen en af te ieveren aan de Provinciale Broodkommis- haar gering te schatten of er zich minachtend over uit te laten, dat durfde hij niet. Bliksemsnel schoten deze overwegingen hem door het brein. Hij had een besluit genomen. „Nu", drong Van Dalem aan. Er was nauwlijks verholen spot in zijn toon hij ver kneukelde er zich in, den zoon van Lena, in het nauw te hebben gebracht. „Ik heb al gebeden, stil, voor me zelf," loog hij. „Hm, een schietgebedje dan toch zeker, maar wat hindert het ook, hé?" Karei antwoordde niets; hij voelde wel, dat zijn leugen niet werd geloofd.- Zwijgend at hij voortmaar schoon de maaltijd tot toe tasten uitlokte, de rechte smaak was er niet. Eigenlijk was hij ontevreden op zichzelfook ontevreden op Van Dalem, die hem met opzet met die vraag lastig was gevallen. Waarom had hij maar niet den rechten weg gekozen en zijn gebed, als naar gewoonte, verricht betaamde het hem niet, dat te doen, hem, den zoon van vrome ouders, die nog dezen zelfden morgen zoo eerbiedig met moeders smeeking sie. Bij onwilligheid van landbouwers machtigt de ministers den burgemeesters tot het in beslag nemen van tarwe en rogge of tot be noeming van schatters. GEEN GRAAN VOOR DE BRANDERIJEN. Naar de „N. Schied. Crt." verneemt hebben verschillende branders bericht ontvangen, dat zij van het Graandistributiebureau geen graan meer zullen ontvangen. Ten gevolge van dezen maatregel zouden binnenkort verschillende branderijen stop worden gezet. VEEVOEDER EN KUNSTMEST. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: De bladen konden de vorige week melden, dat Engeland toestemming had gegeven aan de daar tot nu toe vastgehouden schepen met kunstmest en veevoeder om te vertrekken. Men make zich van dit, op zich zelf verblij dende feit, geen illusie, althans een niet te groote illusie. Nu de toestemming is verkre gen om uit Engeland te vertrekken, moet nog weer met Duitschland worden overlegd, hoe de veilige doorvaart van Engeland naar Neder land kan plaats hebben, en daarvoor is noodig, dat alle hierbij in aanmerking komende duik- booten worden gewaarschuwd. Om een ab solute veiligheid te krijgen is ongeveer 6 weken, d.w.z. als een deel van het veevoeder niet meer noodig is, omdat de koeien de weide inglan. In hoeverre de aan te voeren meststoffen dan nog van beteekenis kunnen zijn, is niet gemakkelijk aan te geven. Eon van de be perkende bepalingen is n.l. deze, dat de chili- salpeter niet gebruikt mag worden voor de bemesting van suikerbieten, zoolang niet vaststaat, welk deel van de uit die bieten te maken suiker naar Engeland zal worden uit gevoerd, en dus staat ook niet vast, of die meststoffen zullen kunnen, dienen om de hoe veelheid in Nederland te produceeren suiker zoo groot mogelijk te maken. Het vasthouden van deze schepen, die in Engeland kwamen om hun papieren te toonen en die mochten aannemen, dat ze daarna weer konden vertrekken, zal ongetwijfeld zijn invloed op den komenden oogst uitoefenen. DE GESTRANDE DUITSCHE DUIKBOOT. (Officieel.) In den nacht van 11 op 12 dezer is een Duitsche onderzeeboot binnen de Nederlandsche territoriale wateren gekomen en gestrand op de Hinderribben. De bemanning heeft het schip verlaten. Door liet vanwege het departement van marine ingestelde onder zoek is uitgemaakt, dat het binnenkomen in Nederlandsch rechtsgebied niet is veroorzaakt door oen der omstandigheden (averij of gesteld heid der zee), welke volgens art. 5 primo der neutralileitsproclatie dat binnenkomen zoude rechtvaardigen. De regeering heeft derhalve- beslist, dat de had ingestemd, die zulke goede voornemens had gekoesterd, die het zich zelf had beloofd, zijn weg te gaan met God Waar waren ai die goede voornemens gebleven Vervlogen waren ze, weg, als zeepbellen gespat. En waardoor? Door zijn inenschenvrees, doordat hij ooms spottend lachen, zijn ironische op merkingen duchtte. Daardoor alleen Hoe kwam liet, dat hij zoo gemakkelijk afgeleid zoo zonder veel strijd toegaf aan ja waaraan eigenlijk Moest hij het zich zelf niet be kennen, dat al zijn goede voornemens slechts gericht waren op succes En als de ver vulling er van hem gevaarlijk leek met het oog op zijn plannen, als ze een hinderpaal werden op den weg naar zijn doel, welnu, werd hij ze dan niet even spoedig ontrouw, als hij ze in een oogenblik van bewogenheid had opgevat. Was daar ook maar iets van echte godsvrucht bij hem te bespeuren Godsvrucht, zoo als hij ze voelde van moeder, zelfs, ja juist zonder, dat ze er veel over sprak Al deze gedachten verdrongen zich in zijn hoofd, terwijl de welvoorziene discli noodigde. Hij at werktuigelijk; een gevoel van onvol- onderzeeboot zal worden ontwapend en de bemanning geïnterneerd. Met behulp van een bergingsmaatschappij is de boot in den morgen van 17 dezer vlot geko men en onder geleide naar Hellevoetsluis gebracht. DE OORLOG. Westelijk Front. PARIJS, 17 Maart. (Reuter). OfficieelOp 't heele front tusschen Andéchy en de Oise heeft de vijand, weigerende slag te aanvaarden, onder den druk van onze troepen de stelsel matig versterkte linies ontruimd, die hij ruim twee jaren had bezet gehouden. In den loop van den dag is onze vooruitgang snel voort gezet. Onze voorhoede is Roye binnengerukt, zij "achtervolgt den vijand, die de straatkrui singen in de lucht heeft laten vliegen. Achttien honderd Fransche inwoners van de stad, die de Duitschers bij gebrek aan tijd niet hadden kunnen wegvoeren, juichten de binnenrukkende Fransche troepen toe. Ten Noordoosten van Lassigny, dat mede in ons bezit is, hebben wij den weg RoyeNoyon op verschillende punten overschreden. Gedurende de vervolging hebben wij gevangenen genomen, die nog niet zijn geteld. PARIJS, 18 Maart, (Havas.) OfficieelDe Franschen hebben hunnen opmarsch op een front van GO K.M., tusschen Avre en Aisne, voortgezet en Noyon vermeesterd. PARIJS, 18 Maart. (Havas). Officieel avond- bericht Tusschen de Avre en de Aisne is onze opmarsch op een front van ruim 60 K.M. in den loop van den dag voortgezet. Ten N. van de Avre is onze ruiterij Nesle binnen gerukt. Wij zonden dadelijk patrouilles in de richting van de Somme uit en leverden verscheidene gevechten mot de achterhoeden van den vijand, die slechts zwakken tegenstand boden. De bewoners van Nesle ontvingen onze troepen met gejuich. Ten N.O. van Lessigny zijn wij totdusver ruim 20 K.M. in de richting van Ham opgerukt, Meer naar het Zuiden hebben afdeelingen lichte ruiterij, die het dal van de Oise volgden, vanochtend even voor tien uur Noyon bezet. Tusschen de Oise en Soissons viel de ge- lieele Duitsche dorpen Carlepont, Morsain en NouvronVingre in onze handen. Wij kregen voet op het plateau ten N. van Soissons en bezetten Crouy. LONDEN, 18 Maart. (Reuter.) Officieel Haig meldt, dat de Eugelschen de achterhoeden van den vijand terugdringen en in de laatste vier en twintig uur ettelijke mijlen, op sommige plaatsen tot op een diepte van 16 K.M., op een front van ruim 70 K.M., van ten Z. van Chaulnes tot bij Atrecht opgerukt zijn. daanheid kwam over hem. Onbehaaglijk voelde hij zich. Ver van deze tafel, van oom Van Dalem wenschte hij zich voor dit oogenblik, want hier lag immers zijn toekomst, zijn geluk „Eet, jongen; of smaakt het niet?" „Ja, oom," haastte hij zich zijn plotseling antwoorden schrikte hem opzijn eigen stem scheen hem vreemd. Kwam het, omdat hij met zijn gedachten zoo omzwierf? „Nu, eet dan, jongen zette oom nogmaals aan. Hij veinsde grooten trek, maar intusschen liepen zijn gedachten reeds vooruit naar het eind van den maaltijd. Wat dan te doen Danken of niet Stellig zou Van Dalem, zóó ver kende hij hem nu wel reeds, op hem letten. Moest hij het verstolen doen, of veinzen het te doen OfEn de kringloop van gedachten ving weer aan tot het eind van den maaltijd hem vertastte. „Kom, we stappen nog een eindje op." Hij hoorde de uitnoodiging, één oogenblik aarzelde hij, wat te doen, toen stond hij op, zonder gedankt te hebben. (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1