Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. op hel Italiaansche front en de vertraging in het vervoer van de dagbladen. Wat de streek van de Isonzo betreft, is er eenige haast bij het werk, daar later in het voorjaar, door het smelten van de sneeuw op de bergen, ook de kleinste beken tot woeste stroonien aan zwellen. (N. R. C.) De ongeregeldheden te Sint Petersburg. Te St. Petersburg schijnt het te spannen tusschen overheid en bevolking. Er hebben daar wanordelijkheden plaats gehad, die blij kens de nadere kenschetsing zeer ernstig waren. De militaire overheid zou voor geen enkelen maatregel terugdeinzen om de orde te handhaven, wat dus duidelijker dan iets anders zegt, hoe ernstig de ongeregeldheden zijn geweest. De Daily Tel. weet er ook iets over te berichten. Jammer genoeg schijnt het telegram van den Londenschen correspondent van de N. R. C. die ervan rept, door de censuur te zijn besnoeid. In de buitenwijken, zegt de Daily Tel. volgens het bericht, moet veel schade in de winkels aangericht zijn, en dat wordt dan gezegd, zonder dat de correspon dent nog over buitensporigheden gesproken had. Het schijnt dus, dat de censor er enkele gedeelten in geschrapt heeft. Laten staan heeft hij echter het gedeelte, waarin gezegd wordt, dat de troepen de menigte toejuichen en dat het omgekeerde ook het geval was. Dat klinkt heel onschuldig en heel vreedzaam, maar wij zouden toch zeggen, dat, als zulke troepen een oproerige menigte moeten be dwingen men toch maar beter zou doen ze te vervangen door troepen, die niét een menigte toejuichen, want dat is o. i. geen gunstig teeken. De berichtgever van de Daily Tel. voegt aan zijn mededeeling nog toe, dat in Moskou de levensmiddelencrisis nég erger moet zijn, maar dat vandaar elk bericht ontbreekt. Als dat maar geen ongunstig teeken is. Naar allen schijn hebben de wanordelijk heden te St. Petersburg, waarvan Doumergue pas nog zulke gunstige berichten meebracht ten opzichte van het vertrouwen des volks, dus tot oorzaak de levensmiddelennood. Toch kan het zeer wel zijn, dat de Doema-misère er ook schuld aan heeft. De Doema en Rijksraad zijn thans, zoo bericht men uit St. Petersburg, verdaagd en zullen weer biioen- komen, „naar gelang van de omstandigheden, doch uiterlijk in April." Niet onmogelijk dus, dat de verdaging verband hield met de wan ordelijkheden, temeer daar thans uit de be richten uit Zweden blijkt, dat de besprekingen in de Doema heel anders waren dan de voor stelling der Russische bladen was. Over het algemeen was men ten aanzien van de voedings crisis zeer pessimistisch. Niet onmogelijk is het dus, dat Rusland thans voor ernstige binnenlandsche moeilijk heden staat en dat kan natuurlijk ten gevolge hebben een kentering ten opzichte van den oorlog. („De Ned.") Revolutie in Petersburg. BERLIJN, 15 Maart. (W.-B.) Volgens be richt van het Petrogradsch Agentschap is in Petersburh eene revolutie uitgebroken. Het uit 12 Doemaleden bestaande Uitvoerend Comité is in het bezit van de macht. Alle Ministers bevinden zich in gevangenschap. Het garnizoen der hoofdstad, 30,000 man, sloot zich bij de revolutionnairen aan. Op den derden dag was de orde hersteld. De afgevaardigde Engelhardt is tot commandant van Petersburg benoemd, Revolutie in Rusland. BERLIJN, 15 Maart. (Part.) Uit Haparanda wordt aan de Berliner Lokal Anzeiger geseind, dat de revolutie zich ook tot Moscou en de steden van midden-Rusland heeft uitgebreid. Het geheele particuliere spoorwegverkeer is gestaakt. Een Nederlandsch schip getorpedeerd. Het stoomschip „La Campine", Zaterdag uit Rotterdam uitgevaren naar New-York, is in de Noordzee getorpedeerd. De geheele bemanning, bestaande uit 32 man, is aangebracht op het lichtschip Dog- gersbank-Zuid. Gisteren is zij daarvan afge haald. Het schip was het eigendom van de Ame rican Petroleum Company te Rotterdam en mat 2557 ton bruto. China breekt de betrekkingen met Duitschland af. WASHINGTON, 14 Maart. (Reuter.) De Cliineesche regeering heeft de diplomatieke betrekkingen met Duitschland afgebroken. De gewetensvrijheid in Engeland. De Entente vecht, zooals zij beweert, voor de vrijheid en de rechten van den meuschin welk opzicht den Duitschers tengevolge van het bij hen heerschende regeeringsstelsel aanzienlijk te kort gedaan wordt. Intusschen zijn reeds ettelijke gevallen bekennd, waaruit blijkt, dat de mate van vrijheid in Frankrijk en Engeland van Rusland is het beter maar heelemaal niet te reppen ook wel wat te wenschen overlaat. Fransche geestelijken zijn veroordeeld tot gevangenisstraf, omdat zij liet waagden tegen den oorlog te spreken. In Engeland werd de hoogleeraar Bertrand Russell om dezelde re den uit zijn ambt ontslagen, en hem werd verboden Engeland te jperlaten. Hetzelfde lot ondergaat Miss Emily" Hobhouse, die durfde schrijven, dat de door haar bezochte gevan genkampen in Duitschland aan behoorlijke eischen voldeden. Vredesvergaderingen wer den onder de oogen der Engelsche politie in de war gestuurd of geheel verhinderd. En thans verneemt het bekende socialistische orgaan de „vorwarts" uit Berlijn, dat de En gelsche socialist Askew, die in afkeurenden zin over het Engelsche imperialisme geschre ven had, in hechtenis genomen is. Sedert eenigen tijd was hij bezig voor het totstand komen van den vrede te ijveren door artike len in de werkliedenorganen „Labour Leader" en „Call." Tegelijk met Askew moeten nog vier andere Engelsche socialisten gevangen genomen zijn. Wat is nu einngelijk het verschil met Rus land, waar elf socialistische leden der Rijks- doema gevangen genomen zijn, omdat zij zoogenaamd tegen de veiligheid van het Rus sische rijk samenspanden „De Standaard." Grey ernstig ziek. Naar de „Times" meldt, is Grey, de vroe gere minister van buitenlandsche zaken ern stig ziek. Zijn toestand baart zorg. Na Bagdads verovering. Het succes der Engelschen indien zij tenminste Bagdad weten te houden zal vermoedelijk ook een krachtige herleving ten gevolge hebben van 't nationale gevoel dei- Arabieren, die gedurende zes eeuwen noode de Turksche heerschappij hebben gedragen en door onderlinge twisten, veeten en moord partijen hun eigen land hebben gemaakt tot een groot ruïnenveld. Turkije wakkerde den naijver en den haat tusschen de Arabische hoofden steeds aan en volgde de bekende tactiek van het „divide et impera", verdeel en heersch. Tengevolge van het tyrannieke wanbeheer van den Turkschen gouverneur te Damascus, Djemal Bei, die, altoos volgens Engelsche be richten, op wreeddadige manier de edelste leden der Arabische vorstelijke families liet vermoorden, kwamen de Hedja's ertoe, zich onafhankelijk te verklaren en aan Hoessan, den Sjerif van Mekka, den titel van koning aan te bieden. Dat is reeds eenigen tijd geleden gebeurd. Hoenan, koning geworden, sloot toen een bondgenootschap met andere onafhankelijke hoofden, die tezamen het bewind voeren over een gebied, dat, bijna zoo groot is als Indië en dat nu aan de Turksche heerschappij is onttrokken. Vele Arabieren zijn al uit armoede naar de Vereenigde Staten en Zuid-Amerika geëmmi- greerd en oefenen daar allerlei bedrijven en beroepen uit. Wie weet wat we nu weldra in Arabië zien gebeuren, als terugslag van het succes der vereenigde Engelsch-Russische legers in Meso- potamië. De eerste taak der Engelschen en Russqn in Mesopotamië en Perzië zal intusschen wpl zijn, om een hechte en onverbreekbare ver binding tusschen beide legers tot stand te brengen. Bagdad te bezitten is niet genoeg het moet behouden worden, en er blijft gevaar dreigen, zoolang de eenige verbindingsweg met de kust van de Perzische Golf voert langs de eene rivier, en die weg niet volstrekt be veiligd is door een keten van Engelsch-Rus sische posten welke het gebied van Bagdad verbinden moet met dat van Kermansjah. Kortom, Zuid-Pèrzië en Mesopotamie moeten in het vaste bezit der Russisch-Engelsche legers genomen worden, want geen twijfel, of als de toestand zich eenmaal wijzigt en de Duitschers en Turken krijgen weer krachten vrij voor dit oorlogstooneel, dan zal de tegen aanval ondernomen worden, en het zou niet voor de eerste maal zijn, dat de Russen in Perzië werden teruggejaagd „De Standaard." I. Ik geloof, overdenkingen over de Twaalf Artikelen van ons algemeen, ongetwij feld christelijk geloof als belijdenis der gemeente, door F. C. Meijster, Dienaar des Woords te Rotterdam. Uitgave II. J. SPRUIJT te Rijswijk. Een kloek boekwerk van 198 bladzijden, dat in een 12-tal „overdenkingen" de 12 geloofs artikelen behandelt. Niet het stichtend, maar het onderwijzend element is in dit werk het sterkst. Niemand zal beweren, dat een een voudige toelichting bij deze stof overbodig is. De rijke belijdenis der christelijke Kerk dieht telkens weer voorwerp onzer overpeinzing te zijn. En daarbij is Ds. Meijster een goede gids, die niet slechts den weg weet, maar ook het schoone dier belijdenis weet te doen waardeeren. De stijl is, als immer bij dezen auteur, zeer beeldrijk- Zet ge u eenmaal tot lezen, onwillekeurig leest ge voortde keurige, kleurige stijl zoowel als de ordelijke, logische redeneering nopen daartoe. Een enkele op merking meenen we te mogen maken omtrent het gebruik van vreemde woorden, dat voor eenvoudige lezers, en voor die is het werk toch in hoofdbedoeling bestemd, bezwaarlijk is. We noteerden er enkelepraedicaten (bz. 12), timbre (13), trinitarisch (22) distinctief (24), oeconomie Gods (26), bizar (31), structuur (33), intonatie (38), vocatie (43), intronisatie (43). De teekening op den omslag doet vreemd aan, het omschrift werkt verwarrend, men ziet nauwelijks wat vóór- of wat achterzijde is. We twijfelen er niet aan, of deze bundel zal zijn weg vinden. De lezing zij velen ten zegen. 2. De Gezondheid. Uitgave MORKS, Den Haag. Afl. 5 van den 2en jaargang bevat het zeer aktueele artikel over fletcheren voorts aan doeningen van lippen en mond gezelschaps ziekte het badenkijkje in de microben- wereld vervalsching van levensmiddelen. Als immer zeer lezenswaardig. TER NEUZEN, 16 Maart 1917. Naar we vernemen, wordt door de twee Jongelingsvereenigingen alhier, getracht om binnenkort in deze plaats een reciteerwedstrijd uit te schrijven en daarvoor dan ook de noo- dige prijzen beschikbaar te stellen, met het d<*el om de jongelui van Ter Neuzen op te wekken een reciteervereeniging op te richten om zich daardoor te oefenenen in het vrije spreken voor het publiek. Aanbeveling verdiend het om, als het zoover is eens te gaan hooren. De entree zal niet te hoog gesteld worden, en de opbrengst zal ten bate van het Chr. Mil. Tehuis zijn. Eerstdaags zal in dit blad per advertentie verder een en ander bekend gemaakt worden. Hoewel in deze streken veel geklaagd wordt over de hooge belastingen zoo werd kort geleden op het kantoor der Directe Be lastingen alhier, toch nog namens een persoon die natuurlijk liefst onbekend wenscht te blijven een bedrag van f 6 gebracht voor te weinig betaalde belasting. Het is hier het eerste schaap dat over de brug is. Het is wel alles duur, doch vóór geld kan men toch nog vele dingen bekomen. Aan het Levensmiddelenbureau alhier kon men echter Maandag wederom met centen in de hand geen bonboekje voor melk krijgen. Dinsdag werd men afgewezen. En zoodoende is ons ook een geval bekend, waar men de gansche week zonder melk moest rond zien te komen, hoewel er Maandag geruimen tijd op een bonboekje gewacht is geworden. Natuurlijk kwam er echter toch wel melk in dat gezin. De verkiezing voor een lid van den ge meenteraad alhier, vacature-dr. Van Nes, zal plaats hebben op Vrijdag 30 Maart a.s. De verkiezing voor een lid der kamer van koophandel alhier, zal gesehieden op Vrijdag 23 Maart a.s. Hoek. Voor de aanneming van werken tot verbetering enz. aan het waterschap Loven en Willemskerke was de laagste inschrijver Jac. van Drongelen te Hoek voor f 17,400. Hoek. Met ingang van 16 Maart a.s. is J. W. Buter benoemd tot brievenbesteller te Vlissingen. Axel. Voor de verbouwing der Geref. kerk in de Kerkdreef alhier, schreven in voor met sel-, timmer- en loodgieterswerk A. A. Slijpen voor f36,103,50, H. van Luijk en P. de Jonge voor f 35,770. Voor schilderwerk II. H. Hoebè voor f 2950. Voor smidswerk A. Sommeijer voor f 2280. Nog werd ingeschreven voor metsel-, tim mer- en loodgieterswerk voor kerk» zonder toren voor f29811. Gegund voor verbouw zonder toren aan de laagste inschrijvers H. van Luijk en P. de Jonge, H. II. Hoebé en A. Sommeijer. Gemeenteraad te Axel. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij afwezig waren de heeren P. Dekker en F. Dekker, was inge komen een kennisgeving van het overlijden van het raadslid P. Dregmansdeze zal met een brief van rouwbeklag beantwoord worden. De voorzitter deelde mede, dat mej. P. C. van Vessem tijdelijk belast is met het geven van onderwijs in de nuttige handwerken op de o. 1. school wegens ziekte van de onderwijzeres. Ingekomen was nog een schrijven van Ged. Staten, inhoudende niet-goedkeuring van de gemeente-begrooting voor 1917, omdat de kosten voor distributie moeten gevonden worden uit den hoofdelijken omslag en niet door een geldleening, zooals in de vorige zitting was besloten. Besloten werd de be grooting in dien zin te wijzigen. Hierna werd nog aangenomen de heffing van den hoofdelijken omslag te wijzigen en deze te brengen van f 35.000 op f 42.000. Op voorstel van B. en W. werd besloten over 1917 een duurtetoeslag te verleenen conform 1916. Besloten werd voorloopig niet in te gaan op een verzoek van den heer P. Haak, of de raad genegen zou zijn om in het zoogenaamde Jufferkwartier bestrating en hoofdriool voor de rioleering daar ter plaatse te leggen. Niet ingewilligd werd een verzoek van den heer J. de Kraker om aan hem grond van de ge meente in koop af te staan de raad is niet bereid den grond af te staan tegen minder dan f 2 per centiare. Aangehouden werd een verzoek van den heer Ph. J. van Dixhoorn omtrent een wijzi ging van het raadsbesluit inzake ruiling grond van de gemeente. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de vereeniging „Nimrod" aldaar, om een hondenbelasting te heffen. Burg. en Weth. zullen later met een ontwerp-verordening komen voor de hondenbelasting. Tot wijkmeester werd benoemd de heer J. Oosting, thans agent van politie te Tilburg, op een jaarwedde van f 100. Op voorstel van B. en W. werd besloten de verordening op het gasverbruik in dien zin te wijzigen, dat in de café's des avonds na 8 uur "(Zaterdags na 9 uur) niet meer met gas zal mogen verlicht worden. Tot leden van de commissie van bijstand inzake distributieregeling werden benoemd de heeren Joh Smies en M. Wolfert, die ver klaarden de benoeming aan te nemen, en de heer F. Dekker. De heer J. M. Oggel be dankte voor deze benoeming. De reclames inzake den hoofdelijken omslag konden niet worden behandeld, aangezien er een vergissing plaats gehad heeft in de oproeping om de reclamanten te hooren. Dinsdagmiddag vloog een Duitsche vlieg machine over Sluis. Bij Terhofstede werd zij beschoten door Nederlandsche militairen. De vliegor werd gewond en daalde op Neder landsch gebied, maar had nog de kracht om op te stijgen en ongeveer 300 meter over den draad op Belgisch grondgebied neer te komen. De gewonde vlieger werd door het Duitsche Roode Kruis weggedragen. Aardenburg. Het mocht onzen rijksambte naren Dinsdag weer gelukken een goeden slag te slaan in het smokkeldorp Eede. Twee commies-soldaten hadden zich op een stal, vlak bij den draad gelogen, waarin ge zwingeld wordt, des nachts weten te ver schuilen, rustig afwachtende de dingen die komen zouden. Toen het licht werd kwamen de zwingelaars naar hun werk de noodige zakken meedragende. Op een gegeven oogenblik laten onze com miezen zich tusschen de zwingelaars vallen, tot grooten schiik van de menschen, die liet dadelijk op een loopen zetten. Een der heeren werd gegrepen de overigen, evenwel bekend, gingen er van door. In de loods werd toen een groote voorraad goederen als spek, koffie, haring, kaas enz. gevonden. Alles werd in beslag genomen en aan den burgemeester van Eede overgegeven. De haring was regeerings- haring en de kaas regeeringskaas, afkomstig van een koopman uit Oostburg, die op zakboek die artikelen in Eede invoert. Zou het geen tijd worden, al die zakboeken in te trekken Veel te veel komt op die manier in Eede en wat daar is, gaat geregeld den draad over. De vorige week hielden de commiezen uit Aardenburg nog twee slagers uit deze ge meente aan, beladen met worst, die op zak boek werd uitgevoerd, natuurlijk bestemd voor de Duitschers. De bedoelde slagers gaven dan ook vri]wel te kennen dat ze dat begrepen. Intrekken der zakboeken en vervoer op pas zou een zeer goede maatregel zijn. M. Crt. De douane-beambten te Hansweert hebben Dindag weer een partij smokkelwaar in beslag genomen aan boord van het schip Baijern 37. De schippersknecht werd gevankelijk naar Middelburg gebracht. Het schip is aange- houden. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: II. J. Schooff, landbouwerskn., P 102, uit Westdorpe. J. Buyze, landbouwerskn., P 25 uit Hoek. P. van der Gouwe, landbouwerskn. P 33, uit Hoek. H. M. Aerts, dienstbode, Q 52, uit Westdorpe. M. S. Aerts, dienstbode, Q 52, uit Westdorpe. A. C. Mol, dienstbode, Donze-Visserstraat 41 en 43, uit Boschkapelle. P. de Wespelaere, werkman O 221, uit IJzen- dijke. R. van Gremberghen, kappersbediende, Nieuwediepstr. 95, uit Gorinchem. C. C. J. van der Molen, zonder, O 169, uit Zaamslag. L. S. ten Hoeven, dienstbode, Zandstraat 10, uit Vlissingen. L. J. ten Hoeven, dienstbode, F. 51, uit Rotterdam. G. J. K. Richard, dienstbode, Noordstr. 33 en 35, uit Rotterdam. M. Richard, dienstbode, Noordstraat 23, uit Rotterdam. Vertrokken: L. Dooms, schippersknecht, de Doelderstr. 5, naar Rotterdam. G. Wolfert, werkman, P53a naar Anna-Paulowna. A. P. Riimens, Work man, Dwarsstr. 8, naar Vlissingen. J. J. E. Walpot, serg.-maj. vesting.-art., Schoolweg 2, naar Oost-Kapelle. M. F. van de Putte, zonder, Markt 6, naar Middelburg. P. Zegers. dienst bode, 2e Kortestraat 3, naar Hoek. J. L. de Putter, landbkn., P. 68, naar Hoek. J. de Rijk, schipperknecht, Javastr. 5, naar Yerseke. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groot-Ammers P. Kuijlman te Lunteren te Kesteren (toez.)J. II. van Paddenburgh te Staphorstte Ileveskes (Gr.) A. C. Leendertz te St. Jacabiparochie. Bedanktvoor Loon op Zand P. Kuijlman te Lunteren. Geref. Kerken. Beroepen: te Nieuw-Weerdinge F. L. Kroes te Coevordente ScharendijkeE. J. van Voorst te Borssele-Driewegen te Hindeloopen en Stavoren M. Post te Geeste Exmorra W. Schepel te De Wilp. Aangenomennaar Oude-PekelaBos te Koudumnaar HeerjansdamW. F. Dam te Willemstad. Prof. dr. F. L. Rutgers. Niet zonder toenemende bezorgdheid ver neemt men, zegt de Stand., de laatste berichten omtrent den gezondheidstoestand van den hoogleeraar Rutgers van de Vrije Universiteit. Hoe wakker zijn geest nog moge zijn, toch blijkt wel dat zijn physieke krachten op bedenkelijke wijze afnemen, en dat men zich op het naderend einde heeft voor te be reiden Temeer zal dit in breeden kring in het kerkelijke leven teleurstelling wekken, daar hij tot het laatste toe, ook al kon hij niet meer de pen hanteeren, de Kerken nog altoos diende rqet zijn zoo op prijs gestelde consiatoriale adviezen. Het blijkt wel, dat deze winter ook van hem te veel gevergd heeft.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2