B« J. MARSILJE, Prima Rnnüvleescli en Menstacli. Kerk en School. Landboiiwberichten. Burgerlijke S tan d. Handelsberichten. Laatste Berichten. Advertentiën. Distributie van Pekelharing en Engelsche Bokking. is dagelijks verkrijgbaar Gemeenteraad van Ter Neuzen. c 0 R R E SPONDENTIE. Noordstraat 40, TER NEUZEN, gelijkstaande met Wat provincie en gemeenten te zamen geven. Zoo is toch de gang van zaken. I)eze gelden dienen voor kosten van voorbereiding en onderzoek en worden bij de totstandkoming der Maatschappij terugbetaald. Aan de pers zal een afdruk van het bij de gemeenten ingediend request worden verstrekt, met dringend verzoek den inhoud daarvan in de bladen mede te deelcn en zooveel mogelijk de dringend noodige zaak te bevorderen. Gelukkig voor de velen die gebrek aan drinkwater hadden, is er na 21/% maand droogte Maandagnacht aardig wat regenwater in de bakken gekomen. Ten zeerste is het groote gebrek aan een waterleiding in onze gemeeute weer gevoeld. Het is te hopen dat Ter Neuzen ook nog eens een waterleiding rijk wordt, want de meeste regenbakken zijn hier maar klein. Het was Zaterdagmorgen een stormloop om wat van de beschikbaar gestelde antlira- ciet te krijgen bij de electrische centrale alhier. De heer v. d. Lubben had dit zaakje prachtig geregeld en distribueerde het bewuste gedeelte op practische wijze. Doch om ruim 10 uur moest reeds bekend gemaakt worden, tot veler spijt, dat de voorraad uitverkocht was. Met liet oog op vermijding van kosten, verkocht genoemde lieer ze zelf tegen den kostenden prijs van f 1,25 de 50 kilo. Ieder die gebrek er aan had, kon èén zak van 50 kilo ontvangen. 10 ton zijn er alzoo verkocht. Het publiek mag zeker liet Rijkskolenbureau en niet minder den heer v. d. Lubben dankbaar zijn voor deze verdeeling, waardoor velen toch weder wat geholpen zijn. De heer v. d. L. ontving andere kolen er voor in de plaats. Naar men ons mededeelde, gaat het er bij het Levensmiddelen-bureau alhier zeer treurig toe. De vorige week werden ruim 30 perso nen 's Maandagsmorgens niet geholpen aan een bonboekje voor melk na uren daarop ge wacht te hebben. Deze week was het we derom dezelfde toestand. En als de klok 12 uur slaat, en men niet aan de beurt is, wordt medegedeeldvolgende week Maandag is er weer tot 12 uur gelegenheid, en men kan heengaan. Het publiek is hierover zeer ont stemd. Naar we vernamen is aan B. en W. deze zaak bekend gemaakt en wordt op ver betering in dezen onhebbelijken toestand ge hoopt. Door de gemeentepolite alhier is Zater dag aangehouden een persoon die een partij kaarsen en zeep met zich voerde. De bedoeling was die over de grens te smokkelen. Ingevolge de nieuwe wettelijke bepalingen werd hij ge arresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Zaamslag. Uit de verslagen van de ver- eeniging „Het Groene Kruis" alhier op hare jaarlijksche algemeene vergadering uitgebracht, bleek, dat het aantal leden thans bedraagt 388 en er - een goed slot was van f 630,73, waarvan f600 op de Rijkspostspaarbank is geplaatst. Van het magazijn werd door 60 leden ge bruik gemaakt en in het geheel werden 90 verplegingsartikelen uitgeleend. De jaarwedde van den magazijnmeester bode werd gebrachtt op f65. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Axel. Voor de Geref. jongelings ver. te Spui hoopt Woensdag 14 Maart op te treden Ds. Thielen van Axel, 's avonds 6 uur, in de Chr. school. Te Sas van Gent werden in het Rijnschip Amazone door de kommiezen enkele honderden K.G. B. IT. K. ontdekt. Zoowel de smokkel waar als het schip is in beslag genomen en de schipper naar Middelburg overgebracht ter beschikking van den officier van justitie. Te IJzendijke overleed Zaterdag in den ouderdom van 85 jaar de heer F. J. Calon. De overledene was gedurende een gansche reeks van jaren lid van den raad en wet houder dezer gemeente. Ook was hij ambte naar van den burgelijken stand voor het vol trekken der huwelijken, alsmede dijkgraaf van het waterschap „Oranje Dierentijd." T ij d e 1 ij k e w ij z i g i n g dienst regeling. Des Zondags zal, indien de omstandigheden het toelaten, de boot van Walzoorden naar Ilansweert afvaren om 12,20 in plaats van 1,— uur en zal de tram van Hansweert naar Vlake afrijden om 12,50 in plaats van 1,30, ten einde aansluiting te Vlake op den trein van 1,22 te bevorderen. Deze aansluiting kan echter in geen geval beslist worden verzekerd. Goes. Alhier is aanbesteed de bouw van een veilingsgebouw voor de veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Er waren 9 inschrijvers, laagste was de heer D. B. J. Arentz te Kloetinge, voor f 28.000. Het werk is provisioneel gegund aan den voorlaatsten inschrijver, den heer I). v. Maris te Kapelle, voor f 30.465. Geref. Kerken. Beroepen te Numansdorp D. van den Ende te Westkapelle; te Bodegraven: Joh. Dam te Baarland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Mastenbroek (toez.)D. Plan- tinga, te Hoogeveente Leidendr. J. H. Gunning J.IIzn. te Haarlem te Wierden G. A. Pott te Leerbroek. Aangenomen naar Grijpskerke J. II. Vaan drager te Pesse (Dr.). Een klein aantal jaren geleden werden te Nieuw vliet twee leerlingen van ds. Jansen geweigerd om als lidmaat den Ned. Herv. kerk bevestigd te worden. Zij werden later op bevel van 't classicaal bestuur toch bevestigd. Thans heeft ds. Jansen geweigerd om Zondag een kind te doopen, op grond, dat de doopvader tien minuten te laat kwam (even wel buiten zijn weten) om zijn kind voor den doop aan te geven. Naar aanleiding van informaties bij den pre sident van 't classicaal bestuur (dit is ds. Meeuwenberg te Breskens) is genoemd kind Zondag toch gedoopt, en wel te Breskens door ds. Meeuwenberg. Door den doopvader zal te gen ds. Jansen een klacht worden ingediend bij de bevoegde autoriteiten. In het Weekblad Onze vacatures van 8 Maart 1917 wordt de rede van Dr. A. Kuyper uitgesproken in de Deputatenvergadering van 2 November 1916, geresenceerd. 4 Va maand dus na verschijning, terwijl deze rede nu zoo goed als uitverkocht is, mag zulk een tijd zeker wel niet vlug genoemd worden voor resencie. Zondagnamiddag nam ds. J. G. Steen bergen te IJzendijke afscheid van zijn eerste gemeente, waar hij bijna 3 jaar was. Tot tekst had hij gekozen Lucas 22 vers 32. De cosulent der gemeente, ds. van Beek, van Waterlandkerkje, sprak den scheidenden leeraar namens kerkeraad en gemeente toe en noodigde de talrijke schare uit hem toe te zingen Gez. 224 1. Naar de Zeeuwsche Koerier verneemt, heeft de heer H. F. Gross, directeur der Eerste Nederlandsche Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, wegens gezondheidsredenen als zoodanig ontslag aangevraagd. Het in de bladen voorkomende bericht, als zouden de hoeren P. A. Neeteson en B. R. Plasschaert tot diens opvolgers zijn benoemd, is volgens dat blad in zooverre voorbarig, dat de benoeming van een directie geschiedt door de algemeene ledenvergadering, en deze ver gadering nog niet heeft plaats gehad, schrijft de Midd. Crt. Zitting van Donderdag 8 Maart 1917. [S 1 o t.] Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jager, R. Sclieele, Eijke, Nolson en Geelhoedt. Met kennisgeving afwezig de heeren Van Hasselt en D. Scheele en wegens huiselijke omstandigheden de heer Van Borssum Waalkes. Zonder kennis geving de heer De Bruijne. Twee'vacatures. 12. Toekenning van een subsidie aan het plaat selijk steuncomité. Genoemd comité vraagt een steunbijdrage van 60% uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor uitkeeringen te doen aan hulpbehoevende werklooze gezinnen en voorts een bedrag van f43 ter tege moetkoming in gemaakte kosten van uitgereikte kleeding en schoeisel. Na eenige bespreking wordt besloten voor de maanden Januari tot en met Mei een subsidie toe te kennen van ten hoogste f 500 en voorts toe te staan het bedrag dat tekort kwam op de uitdeeling van kleedingstukken enz. 13 Benoeming van een lid van de commissie van bijstand inzake dé Distributie van Levens middelen. Door het vertrek van den heer Lensen was hierin een vacature ontstaan. Hiervoor wordt benoemd de heer Eijke, die de benoeming aanvaard. 14. Verbod van huisarbeid bij het garnalen- en mosselpellen. De Minister van BinnenlaDdsclie Zaken heeft door tusschenkomst van den Commissaris der Ko ningin verzocht bij gemeente-verordening het pellen, koken en zouten van mosselen, alsmede het pellen van garnalen in huisindustrie te verbieden. De Gezondheidscommissie heeft reeds aange drongen op een dergelijk verbod. B. en W. hebben dienaangaande geen voorstel. De heer De Jager merkt op, dat het maar voor korten tijd meer is en zou het daarom voor kennis geving willen aannemen. De Voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zijn dat het maken van een dergelijk verbod meer op den weg ligt van Provinciale Staten, en daarom zouden zij dat college in de gelegenheid willen stellen een dergelijke verordening te maken. Besloten wordt niet op het verzoek in te gaan. 16. Adres van verschillende vereenigingen in deze gemeente inzake de distributie van levens middelen. In dit in Januari ingekomen adres wordt door die vereenigingen aangedrongen le maatregelen te nemen dat in geen geval de gestelde maximum prijzen worden overschreden2e een regeling te treflen, waarbij het niet meer mogelijk is dat groote hoeveelheden der gedistribueerde artikelen buiten de gemeente gevoerd worden of door particulieren in voorraad worden opgeslagen3e Z.Ex. den Minister van Landbouw te verzoeken over te gaan tot het verstrekken van goedkoop schoeisel, klompen en sajet. B. en W. stellen voor aan adressanten te berichten dat punt 1 en 2 behoort tot de competentie van B. en W. en dat zij zich, wat betreft punt 3, rechtstreeks kunnen wenden tot Z.Ex. den Minister. Aldus wordt besloten. 16. Voorstel verleenen eervol ontslag aan den onderwijzer O. Bakker. B. en W. stellen voor het ontslag te verleenen, ingaande 1 Mei. De heer Nolson acht het wenschelijk, voor deze vacature nog niet op te roepen, met het oog op de in de volgende vergadering te bespreken kwestie der reorganisatie van het mulo. De heer Visser is van oordeel dit niet te doen, daar het toch nog geruimen tijd duren zal eer we een onderwijzer hebben. De heer Nolson zegt dat het toch beter is nog te wachten, want als b.v. nog bijgevoegd wordt het vak handelsonderwijs, dan kan met de oproeping daarbij rekening gehouden worden. Daar binnen een 14 dagen de zaak toch aan de orde komt, besluit men alsnog tot dien tijd te wachten. 17. Het kohier der belasting op het houden van honden wordt vastgesteld op een bedrag van f 1007. 18. Vastgesteld het kohier van het schoolgeld lager onderwijs op een bedrag van f 709,43. 19. Besloten tot het verleenen van enkele plaat selijke belastingen. 20. Opnieuw vaststelling van de begrooting 1917. B. en W. stellen voor 'enkele wijzigingen aan te brengen en wel de inkomsten te vermeerderen met een bedrag van f 16620, waarin begrepen een ver meerdering van f10750 H.O.; de uitgaven te ver meerdéren met f 18696 en de post onderhoud straten enz. te verminderen met f 2175. De heer De Jager zegt dat nu de post H. O. gebracht is van f 68000 op f 78000 en vraagt of B. en W. nu verzekerd zijn dat die heffing kan geschieden zonder daarop opcenten te moeten leggen, want daardoor zou de burgerij, bij name de midden stand, zwaar gedrukt worden. Vergeten mag niet worden, dat ook de rijksbelasting reeds hoog is en dat deze gemeente ook 60—85 heft op personeele belasting. Spr. vraagt of het niet beter was aan Ged. Staten over te laten de regeling zelf te maken. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten er aan her inneren dat we moeten trachten de nitgaven zooveel mogelijk te dekken door ontvangsten. Mocht dit niet kunnen, dan laat zij de vrijheid een ge- deelte'te leenen. De heer De Jager vraagt of de Voorzitter ook zeggen kan, tot welk bedrag men met de hoofdei, omslag komen zal. De Voorzitter denkt van ongeveer f 55000. Door Ged. Staten is ook nog de wenk gegeven te bezuinigen. Dit is, zegt de Voorzitter, dan ook zooveel mogelijk gedaan. Z. h. s. wordt de begrooting gewijzigd opnieuw vastgesteld. 21. Adres van J. van Damme inzake verpleging van zijn zoon. In Mei 1916 is een dergelijk adres ook ingekomen, waarop toen afwijzend is beschikt. Besloten wordt nu dit adres voor kennisgeving aan te nemen en aan het Burgerlijk Armbestuur te vrageu of zij nog een bedrag willen toestaan ter aanvulling van hetgeen voor de verpleging nog noodig is na een gehouden collecte. 22. Voorstel inzake splitsing der klassen van de mulo-school. Voorgesteld wordt om dit punt aan te houden tot de volgende vergadering, daar de desbetreffende rapporten niet tijdig ingekomen zijn, waartoe be sloten wordt. De Voorzitter vraagt machtiging om een adres te zenden aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt de II. B. S. over te dragen aan het Rijk, doch vooraleer dit geschiedt is, de subsidie voor de H. B. S. nog met f2000 te verhoogen. AWus geschiedt. 23.' Voorstel inzake het beschikbaar stellen van een lokaal tot het geven van les in Bijbelsche- en Kerkgeschiedenis aan de leerlingen der H. B. S. Dit betreft een adres van Ds. Timmerman, wat reeds vroeger is ingekomen. De commissie van toezicht op het M. O. heeft geen bezwaar het verzoek in te willigen. B. en W. stellen voor te besluiten tot inwilliging. De heer Nolson merkt op dat de raad een pre cedent gaat scheppen indien het wordt toegestaan, daar lokalen van de H. B. S. nog altijd geweigerd zijn. Bovendien gelooft spr. dat wanneer Ds. T. daarin les geeft, dit geschiedt in zekere richting, waaruit noodzakelijk volgt dat een gedeelte dei- leerlingen die lessen niet kan bijwonen, vandaar dat hij van meening is dat het niet op onzen weg ligt een gemeentelijke school daarvoor af te staan. Indjen we dit aan Ds. T. toestaan dan moeten we dit ook andereu niet weigeren. Spr. stelt voor afwijzend te beschikken. De heer de Jager is van meening dat er princi pieel wel bezwaren aan verbonden zijn, doch we moetén toch ook willen waardeeren het goede dat er in het verzoek zitdaarom laten we eens voor een jaar probeeren, dan kan de ervaring spreken. De Voorzitter verdedigt het voorstel en deelt mede wat de oorzaak is van het verzoek, nl. dat er velen zijn die Ds. T. niet bereiken kan in de consistorie en van daar dat hij ze wil opzoeken, wat zijn ambt medebrengt. De heer Nolson vindt dat we van de gemeente lijke school geen Christelijke school maken moeten. Het voorstel wordt aangenomen met 4—3 stem men. Tegen de heeren Nolson, Visser en Eijke. 24. Reclames tegen aanslagen in den H. O., suppletoir kohier. Zullen behandeld worden in commissoriale zitting. 25. Wijziging raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer Nolson. De Voorzitter zegt dat volgens een tweede opmee ting dhr. Nolson 125 M2 meer grond krijgt. De heer Nolson kan zich niet begrijpen dat men zich zoo vergissen kan het is voor spreker thans een bedrag van ruim f 500 meer. Evenwel wil hij er genoegen mee nemen. 26. Idem tot verkoop van grond aan J. Elfrink. Dit was een kwestie van 2 M2 meer. Beiden z. h. s- aangznomen. 27. Een voorstel tot verleenen van ontheffing van artikel 10 der bouwverordening aanS.de Kort wordt aangenomen. 28. Idem tot vergunning aan J. Elfrink tot het hebben van lichtramen in een gevel grenzende aan gemeentegrond. Dit betreft het bouwen van een timmermans werkplaats achter de H. B. S. Eveneens aangenomen. 29. Thans wordt benoemd een commissie tot het nazien der geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid, dhr. G. de Ridder. De heeren Nolson, R. Scheele en Eijke worden daartoe benoemd en na onderzoek adviseert de commissie tot toelating, waartoe besloten wordt. Rondvraag. De heer De Jager vraagt of er niets aan te doen is, dat het in de De Jongestraat zoo'n vuile boel is met het water. De Voorzitter zegt toe dat hiernaar zal gekeken worden in zooverre het de gemeente aangaat Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat over in eene met gesloten deuren. Na opening van deze sluit de Voorzitter de vergadering. Wegens plaatsgebrek kon jeugd Zaterdag niet geplaatst worden. A. s. Zaterdag dus! TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 9 Maart. Willem Koole, oud 36 j jm. en Neeltje Catharina Carolina Sanderse, oud 41 j., jd. Hermanus Al- bertus Kassenberg, oud 2i j., jm. en Adriana Meeusen, oud 21 j., jd. Adriaan van Meurs, oud 26 j., jm. en Cornelia Pieternella Rouw, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Maart. Willem Cor nells Briedé, oud 31 j jm- en Suzanna Bierlé, oud 32 j., jd. Levinus Jan Vercouteren, oud 25 j., jm. en Cornelia Harte, oud 25 j., jd. Geboorten. 4 Maart. Agnes, d. van Frederik Johannes Franciscus de Witte en van Christina de Kraker. 6 Maart. Maria en Dingeua Wilhelmina, dochters van Jan Jansen en van Wilhelmina Pieter nella de Doelder. 7 Maart. Hendrik Christiaan Anthonij, z. van Leendert Gerardus van der Eijk en van Paulina Emile Eijlders- Overlijden. 8 Maart. Marinus Cornell's Jeras, oud 82 j., weduwn. van Johanna Antonia Henrij. Hulst, 12 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 15,afwintergerst f 14,— a f—zomergerst f 13,75, a fhaver f 13,30 a ferwten f31,—af 32,—witteboonen f40,— a f42,—, bruine boonen f30,— a f32,—. duivenboonen f17.— a fpaardenboonen f 17,— a flijnzaad f40,a f45,aardappels f 0, a f0, Koolzaad pei zak van 106 liters f 40,— a f 42, Rotterdam, 12 Maart Veemarkt. Vet vee- Runder- en ossen 95 a 124, stieren 88 a 104, kalveren 100 a 160, schapen 62 a 72, varkens 74 a 110, licht soort 68 a 70 cents, alles per kilo. Mager vee. Melkkoeien en kalfkoeien f 225 a f 380, stieren f 140 a f 420, vaarzen f 120 a f 160, pinken f 90 a f 120, fokkalveren f 16 a f 22, nuchtere f8 a f 13,biggen f 10,- a f 16, slachtpaarden f 100 a f 160 per stuk. De ingezetenen dezer gemeente worden er op attent gemaakt dat thans hier kolen zijn aangekomen en zullen worden verkocht door de heeren J. A. van Rompu, Gebr. Hamerlinck en F. v. d. Ree. De prijzen zijn vastgesteld door de R. Ko- Iendistributie als volgtafgehaald magazijn a contantStukkolen 2,29 per 100 K. G., Nooljeskolen f2,54 per 100 K.G., Antrachiet f2,72 per 100 K.G. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend DE MINISTER VAN LANDBOUW,NIJVER HEID EN HANDEL, HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN dat de bij zijne beschikking d.d. 22 Januari j.l., No. 7610, Afd. Handel, vastgestelde maxi mumprijzen voor Noordzee-bokking zonder staart (Engclschc bokking, spekbokking), met ingang van heden zullen gelden voor alle bokking, al dan niet van bepaalde kenteekenen voorzien. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN, maakt bekend Wegens de verlaagde prijzen in den vrijen handel is de distributie van pekelharing en Engelsche bokking tot nader order gestaakt. De gevestigde handelaren kunnen zich vol doende voorzien voor de in de gemeente benoodigde behoeften. De prijzen in den vrijen handel zullen vol doende laag zijn om de winkeliers in de ge legenheid te stellen tegen de maximum-prijzen of lager dan deze aan de consumenten te kunnen verkoopen. De leveringen door de groothandelaren geschieden niet door tusschenkomst van het Le vensmiddelen bedrijf, doch slechts recht streeks aan den kleinhandel. De Burgemeester voornoemd, J. JUIZINGA.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3