Uit Stad en Provincie. Kerk en School. één antwoordeen slag vlak tussclien de oogen. De burgerlijke dienst kan dien slag geven." Een teekening is er bijeen man met een hatelijk gezicht (foei tocheen volk te willen uithongerenwil met een knuppel een aardig jongetje te lijf, dat een mand met levensmiddelen draagt. Een ferme kerel met een edel gezicht geeft den boozen man' een vuistslag pal in het gezichtde schurk wankelt en laat zijn knuppel vallen. (N. R. C.) Engelsche manieren. Men schrijft aan de N.R.C. In de N.R.C. van 16 Januari j.l. geeft de Belgische regeering een tegenspraak van de berichten over de manier, waarop Belgische uitgewekenen in Engeland behandeld zouden worden. „Geen enkele Belg wordt in Engeland tot arbeiden gedwongen", zegt dit bericht van de Belgische regeering o. a. Wat wordt onder dat „gedwongen" verstaan Als een bewijs welke druk wordt uitgeoefend op Belgische vluchtelingen, maar tevens op Nederlandsche fabrikanten, moge het volgende dienen. Een Nederlandsch fabrikant werd bedreigd op de (Engelsche) zwarte lijst ge plaatst te worden, als hij Belgischen vluchte lingen van den dienstplichtigen leeftijd in zijn dienst nam. Dat geeft ons eenig licht over 2 zaken le. wat er al toe kan bijdragen om op de zwarte lijst te komen 2e. door welke middelen men menschen dwingt naar het front te gaan Het duikbootengevaar voor Engeland. De bekende Student of War van de „Man chester Guardian", zeed dat Duitschland drie duikbooten per week bouwd, dat dus de ad miraliteit er minstens vier per week moet ver nietigen. om de torpedeeringen te doen ver minderen. Van het op bet oogenblik nog beschikbare gedeelte der wereldvloot behoort 30 millióen ton aan Engeland. Van deze dertig millioen toe moet men aftrekken le. Vier millioen ton, die reeds op den bodem van de zee liggen. 2e. Zeven millioen ton, die voor troepen en munitie-transport gebruikt worden. 3e Negen millioen ton, die niet voor de vaart op Engeland gebezigd kunnen worden omdat zij bij andere landen in dienst zijn. Er blijft dus tieu millioen laten wij zelfs zeggen 12 mihoen ton voor de verzorging van Engeland 's levensbehoeften over. Worden daarvan Va millioen ton per maand getorpo- deerd, dan word het vraagstuk ernstig. In dien de hoeveelheid verloren scheepsruimte echter 1 millioen ton per maand zou bedragen, dan wordt 't eene levenskwestieEr moeten dus het koste wat het wil, meer schépen bij gebouwd worden, zelfs de belangen van het Brit- sche leger moeten daarbij ten achter gesteld worden. Hongersnood in Griekenland. Uit Lausanne wordt gemeld De mogendheden van de entente handhaven niettegenstaande alles hun blokkade tegen Griekenland en leveren de bevolking van het heele koninkrijk aan den hongersnood over. De gevallen van dood door den honger nemen hand over hand toe. Behoudens het vijftigtal gevallen, waarvan reeds melding is gemaakt, worden nu weer drie gevallen van dood door uitputting gemeld van Ste Maure, drie van Messinie. Twee daarvan zijn jouge kinderen. Allen jongen kinderen bedreigt hetzelfde lot, zoowel in deze provincie als in Mani, waar alle voorraad is opgebruikt. Ver giftiging door het nuttigen van onbruikbaar voedsel en epidemische ingewandsziekten richten de vreeselijkste verwoestingen aan, in het bizonder in de streek van Salamis en op de Ionische eilanden. Ook te Koropi, buiten Athene, zijn een groot aantal gevallen voorgekomen. Vreeselijk gebrek heerscht er op verschillende eilanden, waar desniettemin de Fransche troepen, zich ten koste van de inwoners van voedsel voor zien. Scheepvaart en nijverheid liggen geheel stil. In de groote steden dragen de volks keukens er eenigszins toe bij om den nood te verlichten. Op de eilanden, die natuurlijk geheel afgesloten zijn, is de ellende het grootst, maar niettegenstaande het drijven van revo lutionaire elementen en niettegenstaande dat de geallieerden den eilandbewoners graan aanbieden op voorwaarde dat zij den koning zullen afvallen, weigeren deze volstrekt het Comité van Saloniki te erkennen. Met name op Skyros, Skopelos, Skiathos, Spetzai enz. verdraagt de bevolking met heldenmoed haar lothoe meer de druk toeneemt, des te trouwer worden deze Grieken aan hun koning. Groote brand te Hasselt. De magazijnen van de firma H. Vreven- Buntinx te Hasselt zijn door een grooten brand verwoest. In deze magazijnen bevonden zich koffie en andere levensbehoeften van 't Onder- steunings-Comité Xvan België en van het Amerikaansche Relief-Comité, gelegen tegen over het Huis van Bewaring. Het gebouw van drie verdiepingen is uitgebrand. Een 20.000 kilo koffie zijn verbrand, en nog is het vuur dat reeds een paar weken in' de puinhoopen smeult en telkens weer opvlamt, niet geheel gebluscht. Het weinige bluschmateriaal van Hasselt was niet bij machte om dozen grooten brand te blusschen. Ook een uangrend perceel had reeds vuur gevat. Een Comité heeft zich gevormd, om de oor zaak van het ongeluk te onderzoeken. In ver band hiermede hebben de Duitschers reeds twee expediteurs naar Duitschland gevoerd. De levensmiddelen zijn zeer schaarsch in Hasselt, boter is haast niet meer te krijgen en alles is even duur. TER NEUZEN, 9 Maart 1917. Naar wij vernemen, zal de Nationale Bank- vereeniging zich in Zeeuwsch-Vlaanderen vesstigen en met ingang van 15 Maart a.s. een kantoor openen te TerNeuzen, Nieuwstraat. Tot Directeur van dit Kantoor is benoemd de heer A. M. Van Nieulande, en tot Procu ratiehouder de heer C. Koch, terwijl voorts als Adviseur zal optreden de heer J.A.J. Rottier, te Hulst - Station. Ook zullen door de Directie van het Kantoor Ter Neuzen zitdagen worden gehouden, op eiken Maandag, te Hulst, in „Den Koning van Engeland", Houtmarkt, op elke Zaterdag te Axel, in het „café Wilhelmina", Noordstraat. De Nationale Bankvereeniging werd in de loop van 1916 met medewerking van de Rot- terdamsche Bankvereeniging opgericht met het doel om een provinciale bankbedrijf te vestigen daartoe nam zij bereids verschillende oude en bekende bankiersbedrijven over. De Hoofddirectie, bestaande uit de heeren Jhr. C. W. Hooft, C, E. J. de Bordes, Mr. J. H. Geertsema Wzn.E. Th. Geesinck, A. B. A. van Ketel is evenals de Centrale Admini stratie, gevestigd te Utrecht. Het Kapitaal en Reserven der Nationale Bankvereeniging bedragen f 5.500.000.-de Nationale Bankvereeniging heeft thans kanto ren in de volgende plaatsen Alkmaar, Alphen a.d. R., Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Barne- veld, Bodegraven, Culemborg, Delft, Doetin- chem, Dordrecht, Drachten, Ede, Franeker, Geldermalsen, Gouda, Groningen, Harlingen, Hengelo (O.), Leeuwarden, Leiden, Purmerend, Schagen, Sneek, Stadskanaal, Tholen, TerNeu zen, Tiel, Utrecht, Veenendaal, Vlissinge, Woer den, Zeist, Zierikzee. Wij meenen, dat naast de reeds bestaande Banken in onze distrikten, deze over het geheele land verspreide organisatie, van veel belang kan zijn voor Zeeuwsch Vlaanderen. In de gisteren gehouden ziting van den gemeenteraad alhier is bij een desbetreffend punt besloten aan II. M. de Koningin voor te dragen de gemeentelijke H. B. S. oiver te doen aan het Rijk. Alhier werd van wege de Zeeuvvsch-Vl. Tramwegmaatschappij aanbesteed het maken van de aardebaan en- van de kunstwerken en het leggen der sporen en wissels met alle bijkomende werken van de lijn Hoofdplaat Pyramide. Laagste inschrijvers waren de heeren Gebr. Aernoudts te IJzendijke voor f 86.700. Na zich tien dagen te hebben moeten behelpen met allerlei ouderwetsche verlich tingsmiddelen, konden de Sluizenaars Dinsdag hun woningen, winkels enz. weer verlichten met gas. De toevoer van gas uit Brugge is hervat. Vrouwen en kinderen uit Frankrijk en België. VlissingenAlhier zijn uit Noord-Frankrijk 48 kinderen aangekomen. Van hen werden 27 in hotel De Hoop alhier ondergebrachtde overige 21 gingen naar Zontelande. De kin deren blijven hier voorloopig zes maanden. De kinderen dragen zeer de kenteekenen van gebrek lijden zij hadden in een school in Denain geslapen en drie nachten in den trein doorgebrocht, waarbij zij weinig of geen eten bekwamen. Te zeven uur kwamen met de boot uit Ter Neuzen 140 Belgische vrouwen en kinde ren mede. Allen hadden, vóór zij Belgie mochten verlaten, vier weken te Gent in een school gevangen gezeten, waar zij op stroo en krullen sliepen en weinig krachtig voedsel kregen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van A. Jeronimus, koopman in granen te Middelburg, betreffende de inbezitneming van aan adressant toebehoorende gerst door den burgemeester van Ter Neuzen, houdende verzoek om schadevergoeding. Voor het te Middelburg af te nemen acte- examee lager onderwijs hebben zich opgegeven 89 mannelijke en 67 vrouwelijke candidten, te zamen alzoo 156, van wie 16 tevens deel zul len nemen aan het examen vrije-en orde oefenin gen en 3 aan dat voor nuttige handwerken. Opheffing der vervoerbeperking. De beperking van het vervoer over alle kunstwegen in de geheele Provincie is opge heven, te beginnen met middernacht tusschen 7 en 8 Maart 1917. Acte-examens. Tot deskundigen voor de te Middelburg af te nemen acte-examens lager onderwijs zijn benoemd: Voor Ned. Taal en lezen de heeren W. II. Hasselbac'n en C. Weeda te Middelburg, F. Landsman te Vlissingen en C. de Kok te Oosterland. Voor rekenen de heeren H. Jongepier en R. van de Welle te Middelburg en als plaatsvervanger de heer K. Dekker te Middelburg. Voor teekenen en schrijven de heeren II. R. Karstel te Zuiddorpe en J. Vreeken te Middelburg. Voor aardrijkskunde de heeren C. Hack te Middelburg en II. Koel- mans te Ter Neuzen. Voor geschiedenis mejuffrouw M. M. Jungius en de heer P. W. van Milaan, beiden te Middelburg en plaats vervanger de heer P. van der Ilave te Zie. rikzee. Voor kennis der natuur de heeren I). C. Cocheret te Rotterdam, P. Maijs te Wilhelminadorp, J. de Meijer te Schoondijke en A. de Smidt te Middelburg. Voor onder was en opvoeding de heeren I. G. Nijk te Middelburg en J. E. van der Slikke te Vlis singen. Voor zang de heeren A. Lijsen te Middelburg en C. ten Brink te Koudekerke. Voor vak J (vrije- en ordeoefeningen) mej. A. S. Beugel en de heer W. de Graaf, beiden te Middelburg en voor vak K (nuttige hand werken) de dames W. P. Bal te Tholen en M. J. de Haan te Middelburg. Het schriftelijk examen heeft plaats op Dinsdag 4 Aprilhet mondeling vangt aan op Vrijdag 13 April a.s. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: J. Keukelaar, landbouwersknecht, P 61, uit Hoek. A. van Altena, bakker, NieuwediepG, uit Ierseke. P. Opp'eneer, dienstbode, Noord- str. 44, uit Axel. C. P. Rouw, dienstbode, Baandijk 3c, uit Zaamslag. P. de Bokx, land bouwersknecht, O 48, uit Zaamslag. C. P. J. van Aerde, landbouwersknecht, Q 154, uit VVestdorpe. P. A. G. van Altena, smidsknecht, Nieuwediep 6, uit Dordrecht. J. W. C. Bar- nouw, zonder, Noordstr. 7, uit Ermelo. C. M. Scheele, los werkman, Jozinastr. 10, naar Rotterdam. F. de Sutter, waker, O 199, uit Middelburg. M. Drabbe, landbouwersknecht, O 75, uit Zaamslag. A. M. Weteringe, dienst bode, Dijkstr. 10-12, uit Gent. J. de Braai, dienstkneeht, P 27, uit Westdorpe. A. C. van Waes, dienstbode, Noordstr. 50, uit St. Jan- steen. W. Jansen, landbonwersknecht, O 122, uit Axel. O. E. de Vries, schipper, Noordstr. 18, uit Dordrecht. Vertrokken: A. Dijselinck, veldarbeider, Tholensstr. 93, naar Anna Haulona. P. Brakman, bankwerker, Kazernestr. 8, naar Oost- en West Souburg. A. Mechielle, grondwerker, D. Visserstr. 103, naar Monnikendam. F. C. Herrebout, dienstb. Vlooswijkstraat 64, naar Haarlem. J. M, Broek hoven, z. b. Q 78, naar Rotterdam. J. van Spingelen, tandtechnicus, Verbindingslr. 12, naar Utrecht. A. Paulusse, schippersknecht) Dekkerstr. 30, naar Ooltgensplaat. W. de Laat, dienstb., Noordstr. 30, naar Udenhout. J. Dee, bootwerker, 2e de Feijterstr. 2, eaar Meden- blik. S. Bierlé. z. b., Markt 17, naar Sluis. A. F. A. Roelans, onderwijzer, Dijkstraat 73, naar Hoeven. P_Riemens, landouwerskn. P 33, naar Hoek. J. F. van Osselaer, handelaar in vlas, Stationsweg 8a, naar Sas van Gent. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam G. Bolkenstein te Katwijk aan Zee. Bedankt voor den Burg. (Texel): J. H. Vaandrager, te Pesse (Dr.); voor Bergambacht: dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te Feijenoord. Aangenomen naar Kooten (Fr.j: O. Reinders te Scharmer-Harkstede. Geref. Kerken. Van deze 1175 scholen zijn er 382 aange sloten bij de Vereen, voor C. N. S., waarvan er 37 worden gesubsidiëerd tot een bedrag van f1750. Bij het „Gereformeerd School verband zijn 209 scholen aangesloten. Bij de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs zijn 212 scholen aangesloten, terwijl bij den Schoolraad 838 scholen zijn aangesloten, waar onder 8 kweekscholen. Eén school is nog niet geopend. Deze 1175 scholen vertegenwoordigen eene waarde van f23,500,000.wijl de gemiddelde prijs per school, bij nauwkeurige berekening, op ongeveer f 20,000 kan gesteld worden. Voor de 191632 leerlingen, die onze scholen bezoeken, werd in het afgeloopen jaar (bere kend tegen f37 min f27 aan Rijkssubsidies 1' 10 per kind) ongeveer f 1,916,320 door de ouders en andere belangstellenden in de School met den Bijbel vrijwillig te zamen gebracht. De Rijkssubsidie bedraagt over het afge loopen jaar ongeveer f5,147,064. Het aantal hoofden, onderwijzers en onder wijzeressen op 1 Jan. 1917 aan de Scholen met den Bijbel werkzaam, bedraagt 5903 (tegen 5739 op 1 Januari 1916). In 1916 hebben 555 kweekelingen de akte van onder wijzeres) verkregen (tegen 600 in het vorige jaar). Op den lsten Januari 1917 bedroeg het aantal kweekelingen 2576 (tegen 2877 op 1 Januari 1916. Op 1 Januari 1917 waren aan onze Scholen 26 vacatures, (tegen 17 op 1 Januari 1916). Het aantal Scholen met den Bijbel, waaraan alleen het hoofd, dus zonder onderwijzer van bijstand, werkzaam is, bedraagt slechts 4, alsmede 1, tengevolge van een vacature. Het aantal Scholen met den Bijbel van 40 en minder leerlingen bedraagt 39. Er zijn thans reeds 14 Scholen met den Bijbel in aanbouw. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Bedankt voor Vinkeveen en voor Zuilichem: E. Zwiers te Woudsendvoor Loppersum A. J. de Boer te Garrelsweer. Door verschillende Gereformeerde Ker ken in ons land, is voor de Geref. Kerk te Brussel wederom een bedrag bijeengebracht, thans een som van f5000. De heer R. Derksen meldt het volgende omtrent den staat van de Scholen niet den Bijbel Getal Getal Getal scholen leerlingen onderw. a e Provinciën co g t- a a Groningen 102 103 14146 14420 304 313 Friesland 194 196 20929 212S0 474 492 Drente 47 50 65S5 6922 146 151 Overijssel 69 72 11669 11925 252 264 Gelderland 156 159 22444 22919 556 568 Utrecht 83 83 13743 14143 384 389 N.-Holland 123 123 25713 25679 673 681 Z.-Holland 283 291 60060 61485 1507 1565 Zeeland 67 67 8479 8604 199 205 N.-Brabant 29 29 3814 3931 84 92 Limburg 2 2 272 324 5 7 1155 1175 187854 191632 4584 4728 Zitting van Donderdag 8 Maart 1917. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jager, R. Scheele, Eijke, Nolson en Geelhoedt. Met kennisgeving afwezig de heeren Van Hasselt en D. Scheele en wegens huiselijke omstandigheden de heer Van Borssum Waalkes. Zonder kennis geving de heer De Bruijne. Twee vacatures. 1. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. een verzoek van Mej. M. Goossen tot toe kenning van een gratificatie als telegrambestelster over 1916- b. eene missive van Gedeputeerde Staten, hou dende terugzending van de door hen goedgekeurde verordening op het beheer van het Levensmidde- lenbedrijf. c. het besluit van Gedeputeerde Staten tot ver hooging van de jaarwedde van den gemeente-ont vanger met f 100. d. het verslag over 1916 van de Gezondheids commissie alhier. e een missive van Gedeputeerde Staten hou dende terugzending van de goedgekeurde kohieren van het schoolgeld voor het middelbaar en mulo. f. het verslag over 1916 van de commissie tot wering van schoolverzuim voor de kom der ge meente. Besloten wordt sub a en i aan B. en W. om bericht en raad te zenden sub bh voor kennis geving aan te nemen. g. missive van Ged. Staten waarbij de goed keuring wordt medegedeeld van de kohieren school geld M. O. en M. U. L. O. no. 1. h. Éen schrijven van het Burgerlijk Armbestuur houdende kennisgeving van meerdere bedeeling wegens langdurige winter en tijdsomstandigheden. i. adres van den gemeen te-bouwm eesten omtrent het bekleeden van bijbetrekkingen. j. Schrijven van Dr. van Nes, berichtende dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad wegens drukke ambtsbezigheden. De Voorzitter drukt zijn spijt uit met dat besluit, doch hoopt dat hij als geneesheer nog een geze- genden arbeid moge verrichten en dat ter bestemder tijd de vacature zal vervuld worden. 8. Idem aan A. de Vrieze. Besloten alsvoren. 9. Aanvraag om een gedeelte |van den toegangs weg naar de algemeene begraafplaats te Sluiskil van het Rijk in beheer en onderhoud te verkrijgen. B. en W. stellen voor zich te wenden tot Z.Ex. den Minister van Waterstaat met verzoek het daarheen te willen leiden, dat het onverhard ge deelte van den weg aan de Noordzijde van den dijk tot aan de algemeene begraafplaats te Sluiskil, in beheer en onderhoud aan deze gemeente wordt overgedragen. Met algemeene stemmen aldus besloten. 10. Voorstel tot het verlengen van den termijn van ontruiming van 2 woningen. Dit betreft een adres van F. Elve en wed. Saelens aan de Javastraat. Overwegende dat in deze gemeente gebrek aan a s zo L- G G ei cS ZO 3 IN, kO cï iO <jï lO <js O, O, CU CU CU CU O O O O O O 3. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Overeenkomstig 't voorstel van B. en W. worden de volgende personen benoemd Stemdistrict I. Voorzitter Burgemeester. Leden R. G. E. Nolson en L. J. Geelhoedt. Plaatsverv. leden J. J. de Jager, R. Scheele en L. T. van Hasselt_ Stemdistrict II. Voorzitter D. J. Dees. Leden' A. Kooman en A. P. de Vos. Plaatsverv. leden D. Scheele, J. Risseeuw en Th. M. Fermont. Stemdistrict III. Voorzitter M. Eijke. Leden S. van Rees en J. J. Huijssen. Plaatsverv. leden J. de Bruijne, A. J. Tazelaar en O. F. O. Harner- linck. 4. Goedgekeurd wordt de rekening over 1916 van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Goed slot f 11,89®. 5. Idem van dezelfde commissie [kom] met een goed slot van f 24,35. 6. Voorstel tot wijziging van een een bestaande rooilijn. Dit heeft betrekking op het besluit van October 1913, houdende vaststelling ven een rooilijn voor het bouwen aan de westzijde van den oostelijken kanaalarm. Door overbrugging van dien kanaalarm en den aanleg van een spoorbaan door de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Mij is handhaving dier rooilijn onnoodig. Dit besluit wordt nu gewijzigd in dier voege dat de rooilijn in stand blijft voor zoover zij gelegen is ten noorden dier spoorbaan. 7. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan de wed. J. Loof tot aansluiting op een ge meenteriool. De gevraagde vergunning wordt verleend.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2