Kerk en School. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Sta 11 d. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. Hij besprak de gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs, en vele zakon daarmede in verband. De heeren D. Scheele Az., J. Iluizinga en de Voorzitter discussieerden met den referent. De heer J. Iluizinga sloot deze vergadering met dankgebed. Door de liberale kiesvereeniging alhier werd voor de a. s. raadsverkiezing candidaat gesteld de heer G. de Ridder. Ook was de oud-wethouder M. v. d. Hoek nog in bespreking geweest. Gisterenmiddag was alleen een Candida- tenlijst ingeleverd voor den heer G. de Ridder (liberaal) voor de gemeenteraadsverkiezing alhier in de vacature Lensen. De R. Kath. kiesvereen. had geen candidatenlijst ingeleverd voor haar candidaat, den heer 1'. den Bakker. De Antirev. kiesver. had laatstgenoemde can- didatuur overgenomen en moest dus geen candidatenlijst inleveren, zoodat bij enkele candidaatstelling dus gekozen verklaard is de heer G. de Ridder. Door de gemeentepolitie alhier is de vorige week aangehouden een partij aardappelen, onge veer 100 ton, die onder de gemeente YVestdorpe en te Sluiskil in een scheepje waren geladen, en kennelijk bestemd waren om naar elders te vervoeren, in strijd met de vastgestelde distribntieregeling. De aardappelen zijn in beslag genomen en in een hangar aan de spoorwegloskade opgeslagen. Zaterdagnamiddag kwamen alhier 26 mannen, vrouwen en kinderen van Neder- iandsche nationaliteit uit Gent. Zij waren daar drie weken geïnterneerd geweest in oen gebouw, eer ze passen hadden kunnen krijgen om naar Nederland te vertrekken. Zij hadden het in dien tijd wat den kost betreft niet te best en het flinke maal dat hun hier bij aan komst terstond werd verstrekt, lieten zij zich goed smaken. Er waren bij het gezelschap lieden uit verschillende plaatsen. Zij woonden reeds voor den oorlog in België en enkelen hadden er een goede zaak; die nu door den oorlog geheel verloopen is, terwijl zij al wat ze hadden moesten verleven. De onmogelijk heid om in het levensonderhoud te voorzien, bij de groote duurte en schaarschte aan levensmiddelen hadden hen doen' beproeven een pas te krijgen naar Nederland. Er zijn nog gezelschappen met vluchtelingen te wachten. Thans hebben ruim 100 geïnter neerden nog een week te goed. Verder zouden ook nog ongeveer 800 vrouwen van in ons land vertoevende Belgen willen trachten een pas te krijgen. Een van het aangekomen gezelschap vertelde, dat in Gent een stukje kwatta 45 centen kost. Tegen een winkelier te Hoek is proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van kaas boven den maximumprijs. Axel. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot veldwachter in deze gemeente de heer Jan Oosting, agent van politie te rJ ilburg. Toen Vrijdagavond te Axel (kijkuit) een sol daat commies en een commies drie verdachte personen aauriepen, sloeg er een op de vlucht. De soldaat schoot, en trof hem licht aan de zijde, waardoor ook deze niet verder doorliep. De gewonde werd verbonden. De drie smokkelaars hadden circa 40 pond kaarsen en 5 pond koffiebonnen bij zich, die hun natuurlijk werden afgenomen. Ambachtsschool Hulst. In de 1.1. Woensdag ten 21/2 u. in de Am bachtsschool gehouden algemeene vergadering van donateurs, leden en afgevaardigden der Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Ambachtsschool te Hulst, werd o.m. verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Van dit verslag zal, zooals gebruikelijk, een af druk aan belanghebbenden worden toegezonden. Blijkens de op deze vergadering goedgekeurde rekening en verantwoording van den penning meester over 1917, bedroegen de uitgaven van de Ambachtsschool en de daaraan verbonden Avondvakteekenschool respectievelijk f12546,28 en f2477,32, de ontvangsten f 11638,85 en f 2178,50, zoodat de rekening van de Ambachts school sluit met een nadeelig saldo van f 907,43, die van de Avondvakteekenschool met een id. van f298,82. De verkooping van vee en inspan van den heer Jac. Wijffels te Biervliet had 1 Maart plaats. De prijzen liepen ongelooflijk hoog. Een paard gold f1270. Een koe f355. Voor 7 a 8 kippen en een haan besteedde men f20. Plantaardappelen werden voor 17 en 18 gulden de 100 K.G. verkocht, dat is pl.m. f 12 de Hectoliter. De inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnen te Oostburg heeft machtiging verleend aan de douanen, met in gang van 8 Maart, om te visiteeren in de tram Breskens Maldeghem. De Prins Van Wurtemberg aan de grens. Men meldt aan de M. Crt. uit IJzendijke Donderdag j.l. heeft de prins van Wurtem berg een bezoek gebracht aan de Belgische grensgemeente Waterland-Oudeman. Voor die gelegenheid was het huis van den in deze omgeving bekenden herbergier P. C. geheel versierd met groen en Duitsche vlaggen ter wijl zijne dochters gekleed in costuum der Wurtembergsche kleuren den prins een bouquet aanboden. De schoolkinderen zongen Vlaam- sche liedjes. Hij heeft ook een oogenblik aan de draadversperring vertoefd aan „Goed Le ven", behoorend tot deze gemeente, en heeft aan den Ilollandschen militairen wacht een open briefje met het adres onzer Koningin overhandigd bevattend zijn naamkaartje, met verzoek dit op de post te willen bezorgen. Hij sprak zijn voldoening uit dat Nederland zoo stipt neutraal blijft. Des nachts ontmoette de politie te Vlis- singen twee matrozen, die op een kruiwagen een stuk koper vervoerden. Toen zij zich ontdekt zagen, zetten zij het op een loopen, met achterlating van den wagen en het stuk koper. Het voorwerp, dat ongeveer 80 K.G. woog, bleek ontvreemd te zijn van een marine vaartuig, aan boord waarvan de twee matrozen werden opgespoord. Na opgemaakt proces verbaal zijn de mannen ter beschikking van de militaire overheid gesteld. Nog werd aangifte gedaan van diefstal van blikken bussen met spek en geel koperen lichtroosters en doppen van een ander vaartuig, en eveneens van diefstal van steenkolen en van een rijwiel. Bij de te Middelburg af te nemen acte- examens lager onderwijs zal het schriftelijk examen plaats hebben op Dinsdag 4 April het mondeling vangt aan op Vrijdag 13 April a.s. Zaterdagmiddag werd te Goes een schot gelost door het raam van een der klassen van de II. B. S. De kogel doorboorde de ruit en kwam in het plafond terecht. Buiten werden later nog een aantal schoten op korten afstand gehoord. Dat de klas in groote opschudding was, laat zich begrijpen. De leerlingen bleven ongedeerd. De gevangenbewaarder had revolvers schoon gemaakt, waarbij er een was afgegaan. Geref. Kerken. Tweetalte Bodegraven Joh. Dam te Baar land en A. Scheele te Veere. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Krommediedijk F. C. de Vries, cand. te Leiden. Bedankt: voor NoordwoldeJ. T. Huisman te Den Andel. Een van de ouderlingen der Geref. kerk te Noord-Scharwoude deed een rondgang door de gemeente, teneinde een deel van de schuld der kerk, groot f6000, te dekken; hij haalde niet minder dan f 5400 op Ds. C. Hattink, predikant bij de Ned. Hcrv. gemeente te Apeldoorn, heeft, volgens de N. R. Ct., namens-iemand, die onbekend wenscht te blijven, voor het Oude Mannen- en Vrouwenhuis aldaar een legaat van f4000, vrij van successierechten, ontvangen. Een gesprek met koning Willem III. Naar aanleiding van den hondersten geboorte dag van Koning Willem III op 19 dezer deelt dr. F. van Gheel Gildemeester in het Nieuw Kerkelijk Weekblad mee, wat ds. van Koets veld, die in 1879 hofprediker werd, hem had verteld Ds. van Koetsveld was in 1848 of 1849 pre dikant bij de Herv. Gemeente van Den Haag geworden „In Juni 1850 stierf, vijf of zes jaren oud, de tweede zoon des konings prins Maurits. De koning was daarover diep bedroefd. Wat het hem nog moeilijker maakte, was dat konin gin Sophie de ongesteldheid licht geteld had, en alleen den ouden heer Hoek, den verloskun dige, om advies gevraagd had. „Ds. van Koetsveld ik denk als praeses van den kerkeraad, en dus van de commissie van rouwbeklag moest den koning toespre ken en troosten. Eu op een middag, den 6den of 7den Juni 1850 wordt hij ontvangen op het paleis, en betuigt de deelneming van den kerkeraad. Z. M. hoort hem met aandacht aan, en antwoordt :„Dankje wel, dominé, dankje. Maar wat zou jij zeggen, wanneer een onver standige moeder o, wat een electriciteit hing daar in dat paleis wanneer een onver standige moeder, in plaats van een kundig geneesheer, een vroedmeester bij de zieke had gehaald En de koning was echt overstuur. „Ds. van Koetsveld vond het zeker niet gemakkelijk om te antwoorden maar hij heeft een antwoord gegeven en een goed. 'Sire ik kom juist van eene catechisatie van groote jongens' en heb met hen de geschiedenis be handeld van koning Asa, en hoe de profeet van Godswege soms kwalijk nam dat hij bij een ernstige zieke zijn vertrouwen meer stelde op de geueesheeren dan op den levenden God Toen ik het gezegd had, vertelde mij ds. v. K., dacht ik: 't zou wel kunnen dat er een paar knoopen van de jas afsprongen', Maar alle 'knoopen' bleven op hun plaats. De koning klopte hem op den schouder, keek hem vriendelijk, sn zeide met een traan in het oog't Kon wel gebeuren dat jij gelijk had, dominémaar het is toch zoo hard „Ik heb het verhaal van ds. Koetsveld zeiven, en heb altijd gevonden dat het beiden vereert." 0. W. De aandeelhouders in de Stoomvisscherij „Eendracht" te IJmuiden krijgen over 1916 een dividend van honderd procent. (Volk.) Zakkenrollers. Er reizen op verschillende lijnen, Rotter dam—Utrecht en Amsterdam—Utrecht, waar de treinen thans zéér vol zijn met bezoekers voor de Utrechtsche Jaarbeurs, een aantal zakkenrollers op en neer. Verschillende passagiers zijn daar al dupe van geworden men mist horloges en porte feuilles, en aan geldswaarde f 13,000. Met medewerking van de Rotterdamsche en Amsterdainsche politie zijn, volgens het Utr. Dbld., maatregelen genomen, om met deze zakkenrollers in de treinen mee te reizen en strenge controle op hen te oefenen. Diefstal. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in het bureau van het levens- middelenbedrijf te Gorinchem, welk bureau is gevestigd bij het commissariaat van politie in 't stadhuis. Vermoedelijk is men met een valschen sleutel de kamer binnengekomen. Uit een kast werd een ijzeren geldkist gehaald, waarin nogal wat geld geborgen was. De geschonden geldkist is door eenige schippers gevonden op het ijs bij de pont der rivier aan de vluchthaven. In de kist was nog eenig zilver en kopergeld aanwezig. In de aangrenzende wachtkamer van de politie agenten had men niets gehoord. Een politieagent is in dit verband aange houden. Kolennood. De Limburgsche mijnen leveren op het oogenblik nog geen gaskolen (kolen die 30 pCt. of meer gas bevatten), meldt het IIbid. Men verwacht evenwel van de in aanleg zijnde Staatsmijn „Maurits" in de toekomst een groote hoeveelheid gaskolen, terwijl ook de Staatsmijn „Hendrik", die spoedig in exploi tatie zal komen, gaskolen zal leveren. Intusschen levert de Staatsmijn „Emma" kolen met 20 a 24 pCt. gas, zoogenaamde vetkolen, die in geval van nood te gebruiken zijn voor de gasfabricage. De „Emma" heeft jl. Zaterdag het maximumcijfer van opbrengst bereiktdien dag zijn naar boven gebracht 3000 ton kolen. Dit cijfer vertegenwoordigt een jaaropbrengst van 900,000 ton, waarmede de behoefte van de gasfabricage vrijwel zou zijn gedekt. Het is evenwel de vraag of iederen dag die record-opbrengst te bereiken zou zijn, afgezien nog van de omstandigheid dat de „Emma"-kolen niet de meest aange wezene zijn voor de gasfabricage. Verzending per post van zilverbons. Bericht wordt dat het aantal brieven, dat bij verzending per post zoek raakt, in den laatsten tijd grooter is dan vroeger. Onder het personeel schuilen elementen die niet eerlijk zijn. Onlangs werd een brievenbesteller te Delft betrapt op het verduisteren van vele duizen den brieven. Er zijn er echter, die nog niet betrapt werden en die hun oneerlijk bedrijf voortzetten. Het stelen van brieven is tegenwoordig een loonend bedrijf, omdat het publiek zilveibons verzendt in gewone brieven. Dit is verboden. Brieven, die waarden bevatten, moeten worden aangeteekend. Wanneer men zilverbons verzendt in gewone brieven, brengt men de postbeambten in ver zoeking om zich van die brieven meester te maken. Ieder wordt dus in zijn eigen belang en in dat van anderen dringend aangemaand, nimmer zilverbons te sluiten in niet aangeteekende •brieven. Een kippen-visscher. Een twintigjarige man, te Amsterdam die zonder werk geraakt en toch in de behoeften van het huisgezin wilde helpen voorzien, trachtte hierin te slagen door den verkoop van kippen. De wijze, waarop hij echter aan dit pluimvee kwam, verschilde wel van de gebruikelijke. Hij toog er op uit, voorzien van een vischlijn- aan welker haakjes stukjes brood bevestigd waren, die als aas moesten diensi doen, en wierp zijn lijn uit op de erven van Watergraafsmeersche boerderijen. Hapte een der rondtrippelende hoenders begeerig toe, dan werd de lijn bin nengehaald, en de kip veranderde van woon plaats. Eenige malen was dit spelletje goed gegaan, totdat de Watergraafsmeersche politie een eind aan deze kippenvisscherij kwam maken. Dinsdagmiddag werden door den hoen derliefhebber wederom pogingen in het werk gesteld om „beet" te krijgen. De verdachte wijze waarop hij te werk ging, wekte echter de achterdocht der politie die den man verzocht eens mede te gaan. De kippenvisscher bekende zijn verboden visscherij en gaf tegelijkertijd op, bij welke boerderijen hij zijn lijntje al eens meer uitgeworpen had. Oplichting. Een expediteur te Rotterdam had een partij vet op monster gekocht voor f 7000 en dit bedrag reeds betaald, toen hij tot de ont dekking kwam dat de vaten voor drie kwart met water en verder met een andere waar- delooze stof gevuld waren. Een schipper, die te Antwerpen overwin terde, heeft daar voor de allereerste levensbe hoeften fabelachtige prijzen moeten betalen. Zoo rekende men hem voor 1 K.G. boter 14 frs., 1 K.G. vleesch 6 frs., 1 K.G. spek 12 frs., 10 K.G. aardappelen il/2 frs. Naar we vernemen heeft de heer Dr. II. B. van Nes ontslag genomen als lid van den gemeenteraad alhier. Redenen hiervan zijn te drukke ambtsbezigheden, waardoor Z.Éd. verhinderd werd zich genoegzaam op de hoogte te stellen van de gemeéntebelangen. Afgeslagen aanvallen en overrompelingen. LONDEN, 5 Maart. (Reuter.) Britsch staf- bericht. 's Morgens viel de vijand de stelling ten oosten van Bouchavesnes aan, welke giste ren door ons was veroverd. Hij werd met verliezen en achterlating van gevangenen af geslagen. Ten oosten van Gommecourt ver beterden en versterkten wij de gisteren ver overde stellingen, 's Morgens voerden wij twee goedgeslaagde overrompelingen uit ten Z.O. en ten N. van Atrecht. Wij brachten den vijand vele verliezen toe en maakten 42 ge vangenen. Wij drongen ten Z.O. van Ginchy eveneens de loopgraven binnen en maakten gevangenen. Zes vliegtuigen werden neergeschoten. Op den rechter-Maasoever is het bombar dement, dat de Duitschers gisteren op de streek van het Caurièresbosch richtten, in hevigheid verdubbeld en het werd tegen 4 uur 's middags gevolgd door een hevigen aan val over een front van 8 K.M. tusschen de hoeve van Chambrettes en Bézop.vaux. Tus schen het Caurièresbosch en Bézonvaux mis lukten de herhaalde pogingen der Duitschers onder het Fransche versperrings- en mitrail- leursvuur. De Duitschers konden vasten voet krijgen in de Fransche voorlinies, Noordelijk van het Caurièresbosch, maar alle pogingen, om in het bosch door te dringen werden ge broken door het Fransche vuur en dit bezorgde aan de Duitschers aanzienlijke verliezen. DAGEN. Voorm. Nam. W oensdag 7 Maart 1.13 1.28 Donderdag 8 1.43 1.58 Vrijdag 9 2.12 2.25 Zaterdag 10 2.40 2.53 Zondag 11 3.8 3.21 Maandag 12 3.36 3.50 Dinsdag 13 4.5 4.21 TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Maart. Gerard Corporaal, oud 25 j., jin. en Paulina Elisabeth Lauret, oud 25 j jd. Geboorten. 26 Febr. Daniel, z. van Christiaan Kop en van Alida van Gelderen. 1 Maart- Jan Daniel, z. van Antheunis Tollenaar en van Lenntje van Cadsand. Cornells, z. van Frederik Kolijn en van Janneke Klaassen. 2 Maart. Adriana Leuntje, d. van Cornells Johannes Scheele en van Elisabeth Catharina Hofman- Adelaide Cornelia, d. van Jo- sephus Bogaert en van Anna Doppegieter. Overlijden. 28 Febr. Adriaan de Zeeuw, oud 76 j., weduwn. van Antonia Huijssen. Bennon Dael- man, oud 91 j. weduwn. van Maria Josepha Snij. 2 Maart. Willem Cornelis Riemens, oud 62 j., weduwn. van Catharina Hamelink, echtg. van Su sanna Maria Stroo. HOEK. Geboorten. 16 Febr. Maria, d. van Jacobus den Hamer en van Catharina Klaasen. 18 Febr. Thomas, z. van David van Hoorn en van Krfna Vinke. 20 Febr. Pieternella Maria, d. van Arie Jacobus Deij en van Janneke Elizabeth Meer- tens. 22 Febr. Pieter, z. van Marinus de Blaeij en van Jacomina Meertens. Overlijden. 15 Febr. Catharina Keukelaar, oud 77 j wed. van Willem Sol. 16 Febr. Jan Bakker, oud 55 j., echtg. van Catharina Pieternella van der Peijl. 21 Febr. Cornelia Scheelo, oud 10 m., d. van Jacobus en van Maatje de Blaeij. 24 Febr. Maria de Feijter, oud 63 j., wed. uit het eerste huwelijk van Johannes Deij en uit het tweede huwelijk van Pieter Pladdet. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Febr. Pieter Riemens [van Axel), oud 47 j., weduwn. en Geertrui de Visser, oud 42 j., jd. 15 Febr. Floren- tinus de Danschutter [van Axel], oud 20 j jm. en Adriana Leuntje Kolijn, oud 19 j., jd. 'Geboorten. 1 Febr. Adriana, d. van Marines Smallegang en van Pieternella Goossen. 2 Febr. Maatje, d. van Johannes de Putter en van Catharina de Meester. 5 Febr. Elizabeth, d. van Jacobus van Doeselaar en van Levina Buijze. 8 Febr. Sara, d. van Johannes Willem de Feijter en van Adriana Cornelissen. 11 Febr. Martha, d- van Mattheus Dieleman en van Catharina Willemsen. 23 Febr. Jacobus, z. van Jozias Schoonakker en van Suzanna Donze. 28 Febr. Adriana, d. van Krijn Willemsen en van Jannetje Adriana Meijer. Overlijden. 2 Febr. Tanneke de Bruijne, oud 84 j., wed. uit het le huwelijk van Jan Lourens, uit het 2e huwelijk van Andries Gerrits, echtg. van Govert Verbrugge. 8 Febr. Johanna Pieternella de Kraker, oud 36 j., echtg. van Jacobns Maas. 9 Febr. Andries Cornelissen, oud 98 j., weduwn. uit het le huwel. van Helena de Bruijn, uit het 2e huwel. van Janna Verpoorte. 24 Febr. Jan de Putter, oud 78 jweduwn. van Catharina de Regt, echtg. van Geertrui Simons. 26 Febr. Reinier Dieleman, oud 14 j., z. van Jan en van Ebrina IJzebaart. Hulst, 6 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 15,a f wintergerst f 14,— a f—zomergerst f 13.75, a fhaver f 13,— a f erwten f 30,— af 32,—witteBoonen f34,a f36,bruine boonen f30,— a f32, duivenboonen f 17.— a fpaardenboonen f 17, a f lijnzaad f40,— a f 45,—aardappels f0,— a f 0,—. Koolzaad pei zak van 106 liters f36,a f 37, Rotterdam, 5 Maart. Veemarkt. Vet vee- Runder- en ossen 90 a 125, stieren 80 a 105, kalveren 105 a 160, schapen 62 a 75, varkens 92 a 115, licht soort 80 a 82 cents, alles per kilo. Mager vee. Melkkoeien en kalfkoeien f230 a f395, stieren f140 a f400, vaarzen f120 a f180, pinken f 90 a f120, fokkalveren f 20 a f 26, nuchtere f 10 a f 12,— biggen f 10,- a f 15, slachtpaarden f 110 a f 160 per stuk. 11 11 11 11

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3