Buitenland. Boekbeoordeling. Uit Stad en Provincie. betreffende bet hervatten der scheepvaart, hebben reeds voor een aantal stoomschepen tot gunstig resultaat geleid. De stoomschepen „Oosterdijk", „Soestdijk", „Zuiderdijk", „Noor- dam" en „Sloterdijk" der IIolland-Amerika- lijn, welke van Noord-Amerika naar Nederland waren vertrokken en te Halifax nadere instruc ties wachtende waren, kunnen de reis naar ons land voortzetten zonder een haven in Engeland aan te doen. Ook het stoomschip „Phecda" van Van Nieveldt Goudriaan Scheep- vaart-Mij. en het stoomschip „Meersum" der firma Vinke en Co. kunnen op dezelfde wijze de reis naar Holland voortzetten. Genoemde stoomschepen voeren een lading hoofdzakelijk bestaande uit tarwe, veevoeder, katoen enz. De stoomschepen „Sumatra", „Nias" en „Billiton" der Stoomvaart-Mij. „Nederland", welke op de thuisreis van Indië via liet Panamakanaal te Halifax nadere instrukties wachtende waren, kunnen eveneens zonder verdere moeilijkheden de reis naar Nederland voortzetten. Hetzelfde geldt voor de stoom schepen „Java" en „Karimoen" dezer maat schappij, welke van Baltimore en Norfolk naar Holland moesten vertrekken. Ook deze kunnen via Halifax de reis volbrengen, zonder een haven In Engeland binnen te loopen. Deze stoomschepen brengen gemengde ladingen en Indische producten aan, alsmede mais en Chili-salpeter. De tot dusverre gevoerde onderhandelingen hebben verder, wat Engeland betreft, tot een gunstig resultaat geleid, ten aanzien van een dertigtal stoomschepen welke in ballast naar Noord-Amerikaansche havens moeten uitvaren, teneinde graan te gaan laden voor de Neder- landsche regeering. De vaartuigen „Charlois" en „Rotterdam" der American Petr. Cy., welke te Halifax lagen, kunnen de reis naar Rotterdam voort zetten zonder een Engelsche haven aan te doen. Het passagierschip „Sindoro" der Rot- terdamsche Lloyd met gemengde lading en passagiers op de thuisreis van Indië wacht in Gibraltar op nadere instrukties. Dit schip, hetwelk gebrek aan bunkerkolen had, is hier van door de Engelsche autoriteiten voorzien en kan de reis naar Nederland voortzetten zonder een Engelsche haven binnen te loopen. Omtrent het stoomschip „Willis", hetwelk sinds 8 Eebruari met lading en passagiers te Bergen op de uitreis naar Ned.-Indië ligt, wordt op een gunstig verloop der onderhan delingen gerekend. ZOMERTIJD. Het bestuur van den Nederl. Bond van Vereenigingen van den handeldrijvenden en industrieelen Middenstand heeft in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, te bevorderen, dat de invoering van den zomertijd reeds op 15 Maart plaats vindt. ANDERE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. Toen op 1 Februari j 1. de aanvoer van broodgraan in gevaar werd gebracht, was de toestand aldus dat wat de voorraden buiten- landsch graan betreft op een normale brood voeding voor geruimen tijd gerekend kan worden. Daarvan is thans meer dan een maand verstreken en de hierboven ontwikkelde slechte kansen van aanvulling maken het noodig, dat ten opzichte van de samenstelling van het brood eenige wijziging wordt aangebracht. Deze zal o.m. hierin bestaan, dat voor het bruinbrood bij het ongebuild meel, rogge- en aardappelmeel wordt gevoegd en eventueel ook maismeel en dat voor het witte brood de inlandsche bloem zal worden gemengd met Amerikaasche bloem en aardappelmeel. Er zal voor worden gezorgd, dat uit de te verstrekken grondstoffen zoowel wat het bruinbrood als het witbrood betreft een smakelijk en voed zaam levensmiddel kan worden gebakken. Ook de banketbakkerij zal tengevolge van boven genoemde omstandigheden de samenstelling van haar grondstof in belangrijke mate zien gewijzigd. VARKENS. Naar het Volk nader verneemt, heeft de regeering zich bereid verklaard, den varkens fokkers in zooverre tegemoet te komen, dat zij ook varkens zou afnemen van 90 in plaats van 100 kilo gewicht, echter alleen indien de fokkers willen leveren tegen de door de re geering vastgestelde prijzen. DE OORLOG. BERLIJN, 4 Maart. (W. B.) Duitsch staf- bericht. Vóór het aanbreken van den dag hebben sterke verkennersafdeelingen der Engelschen bij Hulluch en Liévin en gedurende den avond kleine afdeelingen op andere punten van het Artois front getracht onze loopgraven binnen te dringen. Zij werden echter overal teruggedreven. Op beide oevers van de Ancre hadden weder hevige infanterie-gevechten plaats, waarbij de vijand, behalve de bloedige verliezen die hij leed, 60 gevangenen en 8 machinegeweren verloor. Aan de Aisne en in Champagne mislukten Fransclie aanvallen op eenige onzer loopgraven. PARIJS, 3 Maart. (Havas.) Fransch staf- bericht. In den loop van den nacht hebben de Fransclie verkennersafdeelingen met goed gevolg verscheiden onverhoedsche aanvallen gedaan op de Duitsche loopgraven bij Moulin- sous-tous-Vents, ten Oosten van hoogte 304 en in het bosch van Apremont. Zij brachten krijgsgevangenen en oorlogsmateriaal mee terug. „Sedert Maarschalk Hindenburg de militaire leiding aanvaard heeft, komt de uitvoering van de gedachte van de uiterste concentratie steeds duidelijker op den voorgrond. Alle groote bewegingen, al die reusachtige voor bereidende werkzaamheden zijn slechts mid delen tot het doel geweest, om in dit voor jaar op grond van de uiterste concentratie een hoofdbeslissing af te dwingen. Het is de inleiding tot de grootste gebeurtenissen, die in het voorjaar zullen volgen. Wij zij klaar. Men kan gerust verklaren, dat wij nog nooit zoo sterk en nog nooit zoo gereed zijn geweest als nu. Alles wat gedaan kon worden, is gedaan, er zijn ontzaglijke dingen aan theorethischen en practischen arbeid in het klein gepraesteerd. Onze legers zijn thans aan het Westelijk front afgericht op een wijze, die overeenkomt met wat wij in lange vredesjaren met rechtmatigen trots gewoon waren te zien. Onze vijanden zien maar al te gemakkelijk over het hoofd, dat de wijze van oorlogvoering, die sedert den herfst van 1914 ingang gevonden had, eigenlijk slechts een verwrongen beeld en een ontaarding is van alles wat de wereld tot dusver onder oorlogvoering verstaan had. De loopgraafoorlog en de oorlog met materiaal zijn niet de hoogste wijsheid. Er zullen ook weer andere tijden komen, en dan zal onze meerderheid aan den dag komen. Stegemann schrijft zeer juist in de Bund, dat het Duitsche leger door het voortdurende verwisselen van divisies en door de gebeurtenissen op den Balkan voldoende gelegenheid heeft gehad, zich in den bewegingsoorlog te oefenen. Alleen de bewegingsoorlog kan de beslissing brenge n." Uit Esschen wordt aan de Grondwet gemeld Den laatsten tijd is het aantal militairen aan de grens aanmerkelijk toegenomen en heerscht er onder de Duitsche beztting heel wat bedrijvigheid. Een nieuwe maatregel is dat Vrijdag al de openbare en bijzondere scho len in Esschen, Kalmpthout,Eeckeren, Capellen, Wildert op last der militaire overheid gesloten zijn. De banken en verder meubilair worden er uit verwijderd en al deze gebouwen worden voor Roode-Krnis-diensten ingericht. Ook de bovenverdieping van ons groot stationsgebouw wordt voor het Roode Kruis ingericht. Er zijn drie extra treinen uit Antwerpen aangekomen met stroo en éénpersoons ijzeren ledikanten. Vrijdagnacht zijn ook de quarantainestallen geheel schoongemaakt en daarna zijn een 30-tal soldaten den geheelen nacht bezig geweest met het aandragen van stroo en het plaatsen van ijzeren bedden. Ook een viertal Duitsche verpleegsters zijn hier aangekomen. De Duitschers laten zich niet uit over deze nieuwe maatregelen, maar ieder vermoedt, dat het voorzorgsmaatregelen zijn tegen het groote op handen zijnde offensief. Uit Brugge verneemt men aan de grens, dat de Duitschers ongeveer 200 krankzinnigen uit een gesticht hebben vervoerd, om in dat gebouw een Roode kruisdienst in te richten. LONDEN, 5 Maart (N. R. C.) De militaire medewerker van de Manchester Guardian acht het zeker, dat de terugtocht der Duitschers aan de Ancre nog een andere beweegreden heeft dan een lastig vooruitspringend deel hunner linies kwijt te raken. Zi] krijgen nu trouwens een andere lastige -wigstelling, tus schen Atrecht en Gommecourt, en daarom is het niet onmogelijk, dat hun terugtrekkende beweging zich ook daarop zal uitstrekken. De medewerker vermoedt, dat de „andere beweegreden", waarvan boven sprake was, het streven is om manschappen uit te winnen voor een offensief, misschien tegen Italië of in den Elzas, dan wel in den vorm van een nieuwen slag, ter vermeestering van Calais, die de logische uitbreiding zou zijn van den duikbootoorlog, welke een poging is genoemd om de Engelsche Itnkerflank om te trekken. BERLIJN, 3 Maart. (W. B.) Duitsch staf- bericht. LeopoldsfrontTusschen Uluxt en het Naroczmeer, alsmede aan de Stochod, was het artillerievuur levendiger dan de vorige dagen. Bij Woronczyn, westelijk van Luckso, braken stormtroepen over een breedte van K.M. en een diepte van ongeveer 1500 M. in de Russische stelling en keerden, na vernieling der schuilplaatsen, met 122 gevangenen en 4 machinegeweren terug. Bij den aanval weste lijk van de Ilalajowka heeft het aantal ge vangen zich uitgebreid tot 3 officieren en 276 man en de buit tot 7 machinegeweren. BERLIJN, 3 Maart. (W.B.j Officieel. Op nieuw werden door onze duikbooten 21 stoom schepen, 10 zeilschepen en 16 Yisschersvaar- tuigen met een totalen inhoud van 91,000 ton tot zinken gebracht. LONDEN, 3 Maart (Reuter). Een heden ontvangen telegram deelt mede, dat het Grieksche ss. Proconnisus, op last van dc Grieksche Koninklijke regeering naar de Ver. Staten vertrokken om 5000 ton graan te ha len, ten behoeve van de royalistische bevol king van oud-Griekenland, door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. Over de houding van Amerika inzake de verscherpte duikbootactie geen nieuws, maar nu is aan gene zijde van den haringvijver weer groote sensatie gewekt door onthullingen over zeker politiek complot, dat Duitschland tegen de Unie zou hebben gemeed. Alle be langstelling in de Ver. Staten is geconcentreerd op Duitschlands beweerde voorstellen aan Mexico om met Duitschland en Japan een verbond tegen Amerika aan te gaan. De „Associated Press", misschien wel van hoogerhand ingelicht, kwam het eerst met de „onthulling", dat toen Duitschland lie „rück- sichtlose" onderzeeërs-campague voorbereidde, het aan Mexico en Japan een verbond voor stelde, voor het geval dat de Vereenigde Staten niet neutraal zouden blijven. Mexico zou Japan dan moeten overhalen om met de Entente te breken en de Vereenig de Staten aan te vallenen als belooning zou Mexico financieelen steun van Duitschland krijgen om Texas, Nieuw-Mexico en Arizona te nemen, en tevens deel hebben aan de voordeelige vredesvoorwaarden die Duitsch land zou bedingen. NEW-YORK, 3 Maart. (Reuter). Het Asso ciated Pres's-agentschap heeft van een corres pondent te Tokio bericht ontvangen, dat Motono geen voorstel heeft ontvangen, dat Japan zou meedoen aan een mogelijken oorlog tegen de Vereenigde Staten. Her denkbeeld was belachelijk het berustte op de beleedi- gende veronderstelling, dat Japan zich van de geallieerden zou afscheiden. KEULEN. De Köln. Ztg. schrijft over het voorstel aan Mexico: Daar de Duitsche gezant te Mexico nadrukkelijk opdracht had, geen stappen te ondernemen, vóór hij zekerheid zou hebben dat de Ver. Staten den oorlog hadden verklaard, zoo kunnen de venijnige aantijgingen van Reuter worden afgedaan met verwijzing naar de woorden, juist tevoren door den Rijkskanselier geuit over de traditio- neele vriendschappelijke betrekkingen met het Amerikaansche volk. Het spreekt van zelf, dat wij tegenover een volk dat ons den oorleg verklaard heeft, ons leven moeten verdedigen, het verleden moge dan zijn geweest, wat het wil. Tenslotte gelooven wij, dat het bekend worden van ons verzoek aan Mexico een zeer heilzame uitwerking heeft op het Amerikaan sche volk. Het zal nu beseffen, dat Duitsch land zich niet laat overdonderen, en dat wij voornemens zijn om, indien de Ver. Staten tot openlijke vijandelijkheden tegen ons over gaan, hen met alle middelen die ons ten dienste staan te bestrijden. De „Army Council" heeft revisie bevolen van alle vrijstellingen voor mannen onder de 31 jaar, daaronder begrepen godsdienstleeraars en studenten^ De raad deelde de betrokken rechtbanken mede, dat het gebiedend noodig is meer mannen voor het leger te krijgen, daar de oorlog in de beslissende periode komt. Volgens de Information hebben 38 senatoren, o. w. Clemenceau, do regeering verzocht in geheime zitting den Senaat inlichtingen te verstrekken over de uitwerking van den ver scherpten duikbootoorlog op de scheepvaart naar en van Fransclie havens. In de Kamer moeten ook tal van leden een geheime zitting wenschen. Het door Engeland afgekondigd invoerverbod treft ook den Italiaanschen exporthandel op gevoelige wijze en inzonderheid de weef industrie voelt zich daardoor te kort gedaan. Volgens de „Kölnische Zeitung" vraagt de staathuishoudkundige Einandi in de „Corriere della Sera" om weder vergeldingsmaatregelen Italië heeft in de eerste tien maanden van 1916 voor 324 millioen lire naar Engeland uitgevoerd, en voor 916 miljoen uit Engeland ingevoerd. Dit laatste cijfer is veel grooter dan het overeenkomstige voor 1915. Ilij vindt, dat Italië en Frankrijk nu dezelfde scherpe bepaling tegen waren uit de geallieerde en onzijdige landen zouden moeten treffen als Engeland heeft gedaan. Naar de Franfuter Ztg. uit New York ver neemt, is Wilson voornemens een conferentie der onzijdigen bijeen te roepen, die een ge meenschappelijke verklaring zal afleggen no pens de vrijheid ter zee. LONDEN, 3 Maart („Hbld."). De „Times" meldt uit PekingDe gezanten der geallieer den hebben aan de Chineesche regeering een memorandum overhandigd waarin instemming wordt betuigd met de houding door China tegenover Duitschland aangenomen en waarin wordt gesproken van de mogelijke schorsing gedurende den oorlog van de betaling der schadeloosstelling voor den Bokseroorlog en de herziening van het douanetarief als China de betrekkingen met Oostenrijk en Duitschland zoude afbreken. Het gemis van elke collectieve stap van de geallieerden om China te doen verstaan dat het onder de geallieerden welkom zou zijn, deed China omtrent de aan te nemen houding aarzelen. Hiervan maakten de Duit schers gebruik om te beproeven in het leger een partij te vormen tegen den breuk met Duitschland. De actie van de geallieerde gezanten zal waarschijnlijk het gewenschte resultaat hebben. door Ds. A. Thielen, Ger. pred. te Axel. Uitg. D. II. LITTOOIJ Az., Ter Neuzen. Deze predicatie is gehouden op den bid stond op 21 Febr. j.l. 't Is een ernstig tijd woord, dat naar aanleiding van Jeremia 4 1418 aandringt op bekeering. Uiteraard bevat een dergelijke predicatie geen uitvoerige Schriftverklaringevenmin verwacht de lezer een dogmatische behandeling der stof. Als inleiding en voorbereiding tot ootmoedig gebed moet zij dienen. En aan dien eisch getoetst, mag gezegd, dat üs. Thielens preek aan baai- doel ten volle beantwoordt. Moge ook de lezing aan veler harte geheiligd worden. Ongetwijfeld zal deze predicatie druk ge kocht worden in Axel en omstreken. De uitvoering is netjes. 2. Het raadsel aanvaard, tijdrede door Dr. A. A. van Schelven te Vlissingen. Uitgave A. D. LITTOOIJ Az., Middelburg. Het raadsel is dat van het menschelijk lijden. De oplossing isde Ileere regeertNaar aanleiding van Job 42 1—6 behandelt de schrijver in een korte verhandeling dit thema op uitnemende wijze. Als in de vorige, wordt ook in deze predicatie ten ernstigste aange drongen op boetvaardigheid. Doe ook zij onder den zegen des Heeren haar stille werk. In de op Donderdag 8 Maart a.s., des voor middags 10 ure te houden openbare verga dering van den gemeenteraad alhier, komen dc volgende punten in behandeling Vaststelling notulen. Ingekomen stukken. Goedkeuring van de rekening over 1916 van dc commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Goedkeuring van de rekening over 1916 van de commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom. Voorstel tot wijziging van de bestaande rooilijn. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan de wed. J. Loof tot aansluiting op een gemeenteriool. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan A. de Vrieze tot aansluiting op een ge meenteriool. Aanvraag om een gedeelte van den toegangs weg naar de algemeene begraafplaats te Sluiskil van het Rijk in beheer en onderhoud te verkrijgen. Voorstel tot het verlengen van den termijn van ontruiming van 2 woningen. Behandeling van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken omtrent het herbergbezoek van jeugdige personen. Subsidie aan het plaatselijk Steuncomité. Benoeming van een lid van de commissie van bijstand inzake de distributie van levens middelen. Verbod van huisarbeid bij het garnalen- en mosselcnpellen. Adres van verschillende vereenigingen in deze gemeente in zake de distributie van levensmiddelen enz. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer O. Bakker. Vaststelling van het kohier der belasting op het houden van honder,. Vaststelling van het kohier no. 1 voor 1917 van schoolgeld voor het lager onderwijs. Ontheffing van verschillende belastingen. Opnieuw vaststellen van de gemeentebe- grooting voor 1917. Adres van J. van Damme inzake verpleging van zijn zoon. Voorstel inzake splitsing der klassen van de M. U. L. O. school. Voorstel inzake het beschikbaarstellen van een lokaal tot het geven van les in de Bijbelsche- en Kerkgeschiedenis aan leerlingen der H. B. S. Reclames tegen aanslagen bij den hoofde- Jijken omslag, suppletoir kohier. Wijziging raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer R. G. E. Nolson. Idem tot verkoop van grond aan J. Elfrink. Voorstel tot verleenen van ontheffing van artikel 10 der bouwverordening aan S. de Kort. Voorstel tot verleenen van vergunning aan J. Elfrink tot het hebben van lichtramen in een gevel grenzende aan gemeentegrond. Vrijdagavond werd een algemeene ver gadering van de Antirev. kiesvereeniging alhier gehouden. Ingekomen was een mededeeling van de R.-Kath. kiesvereeniging alhier, dat zij den heer P. de Bakker candidaat gesteld had voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing in de vacature-Lensen. Na eenige toelichting werd door de verga dering der Antirev. kiesvereeniging besloten deze candidatuur over te nemen, evenals de R.-K. kiesvereeniging de candidatuur van den heer A. Wieland, de vorige maal, overgenomen had. Op deze vergadering leverde de heer P. van Es nog een referaat over „Onze Schoolstr ijd.' Westelijk Front. Infanterie-gevechten aan de Ancre. Onverhoedsche aanvallen der Franschen. De Duitsche „terugtocht". Van de Belgische grens. Uit Brugge. Het raadsel van de Ancre. Oostelijk Front. Eenige bedrijvigheid op het Jozeffront. Duikboot-resultaten. Grieksch graanschip getorpedeerd. Duitschland—Mexico—Amerika—Japan. De Vereenigde Staten en Duitschland. Meer soldaten. Niet-gerust Engeland en Italië. Conferentie van de neutralen. Nu China. 1, Een roepstem tot het benauwde Nederland TER NEUZEN, 6 Maart 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2