Jlntircoolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. En grepen Hem! FEUILLETON. OMHOOG Binnenland. No. 1411 Woensdag 7 Maart 1917. 14' Jaargang. tuit ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. „Toen kwamen zij toe, en sloegen de handen aan Jezus, en grepen Hem". Mattheiis 26 50b. Toen strekte 't boos gebroed d'onreine handen Onheilgen, grijpend naar het Heilig Kind des [Heeren, Om Hem, Onschuldige, ten diepste te vernêeren. Gebonden Hem te voeren als hun buit Toen loeg de Hel, toen juichten haar demonen, Toen, na de Judaskus, Hem koord en banden [snoerden, Toen, als van God Verstootne, zij Hem voerden Naar Annas heen, die waakt tot nachtlijk Toen dorst het schepsel broos, den Sterken [Schepper smaden, Toen greep de Hellevorst, den Koning aan [der Eeuwen, Werd 't schuldloos Offerlam, gesteld ten prooi [van leeuwen. Door eigen jonger zag de Meester Zich verraden Zoo grijpt al d'eeuwen door de Wereld naar [Gods kindren. Zoo greep steeds 't slangenzaad naar 't reine [zaad der Vrouwe, Zoo bracht reeds Kaïns knots het Ouderhart [in rouwe, Trachtt' Ezou's bloedig zwaard Gods heilsplan [te verhindren. Zoo woedde Faro fel, om 't heilig Zaad te [dooden, Sprong Aamlek, heete wolf, om Isrel te ver scheuren, Poogt Hamans snoode raad den Jood ter galg [te sleuren, Zendt haast Ilerodes' haat in Bethlehem zijn [boden. Zoo spant, om Christus' volk straks samen [Jood en Heiden, Om 't kleine kuddeke geen striemend leed te [sparen, Zoo snoert het worgkoord stom het lied der [martelaren, 14) Hij zette zich op een der stoelen, hield de pet in de handen en keek nieuwsgierig rond. De kamer was rijk gemeubileerd; deftig tikte op den marmeren schoorsteen een zware pendule. Kostbaar tapijt dekte den grond. Een canapé noodigde tot rusten of luieren. Een piano stond, opengeslagen tegenover den schoorsteenmantel; een instrument, dat hij slechts uit de boeken kende. Tegenover hem bevond zich een paar breede ramen ze waren opengeslagen, en gunden onbelemmerd uitzicht op een verrukkelijken tuin, waaruit het zachte koeltje heerlijke geuren meevoerde. Zou hij durven opstaan om beter te kunnen zien Zag hij daar niet een perk rhododendron, waarvan hij zooveel hield? Neen, hij moest maar stil blijven zitten; 't zou zoo raar staan, als oom straks binnentrad en hij rondliep in de kamer. Wat een heerlijkheid hier! Zulk een huis te hebben. Hij maakte even een vergelijking met het ouderlijke huisje maar immers, hier viel alle vergelijking weg. Ja, Werpt onvermomde haat Gods Volk in wee Ai mij, geen Wereld-haat alleen heeft daar [mjjn Heer gebonden. Zijn scherpste boeien, ach dat zijn mijn eigen 4 Maart 1917. Z. V De Bioscoop. Telkens weer wordt door mannen, die uit hoofde van hun werkkring tot oordeelen bevoegd zijn, gewezen op den gevaarlijken invloed van de bioscoop. Het zenuwprikkelendc van bioscoopvertoo- ningen is een uiterst gevaarlijk ding. Meermalen reeds bleek," hoe misdaden gepleegd werden onder invloed van bijgewoonde voorstellingen. Een „nette" bioscoop lokt geen volk. Het moet spannen, schokken. Echtbreuk, hoererij, misdaad worden vaak vergoelijkt, zooal niet verheerlijkt. Wel bestaan in sommige plaatsen „keuring commissies", waar het voorstellingen geldt voor kinderen, maar grootendeels woedt het bioscoopkwaad onbelemmerd voort. Het is trouwens ook de vraag, of die wettelijk gesanctioneerde voorstellingen wel het juiste middel blijken om het kwaad te bestrijden. Het gaat in dezen ook vaak als met het drinken en kroegloopen. En nu afgezien van dit alles, mag toch de vraag gedaan worden, of althans in deze tijden de bioscoop, de gevaarlijke bioscoop, niet kan worden gemist. Is het niet stuitend te zien, hoe de bioscoop nooitleeg is, maar steeds goede zaken maakt, terwijl de ernst van den toestand ons van alle zijden aangrimt Is het niet stuitend te zien, hoeveel geld op deze wijze wordt vermorst Men protesteert, men houdt zelfs honger- optochten en, gaat na afloop naar de cinema Velen van degenen, die op allerlei wijzen worden gesteund, waarbij de brutaalsten naar oud gebruik het leeuwendeel krijgen, zien toch nog wel kans den toegangsprijs tot de bioscoop te betalen. Misschien vormt zich mettertijd nog wel een comité, tot beschikbaarstelling van toe gangsbiljetten tegen verminderden prijs. V Bezuinigen. Zuinig met de kolen Uitstekend dat was eerst leven in zulk een omgeving met zulk een weelde rond zich. Neen, dan leek het ginds in het dorp nérgens naar. Zóó moest ook zijn toekomst worden. Omhóóg moest hij; als.... Nu, spoedig zou hij het weten. Straks zou de beslissing vallen. Want, als oom maar toesloegzou hij wel voor de rest zorgen. Geen moeite zou hem te groot; geen werk te moeilijk, geen studie te zwaar vallen zijn ideaal zou hem aanlachen en eiken arbeid licht makenzijn doel wilde hij be reiken. Waarom zou hij het niet kunnen Die gedachte wilde hij zelfs niet binnenlaten. Het móest en het zoü gebeuren. Hij kón studeeren hij wilde studeeren elke moeilijk heid zóu hij overwinnen. Als nu oom hem maar ter wille washij moest zich maar zoo voordeelig mogelijk trachten voor te doen er hing van deze kennismaking zóóveel af..! Beleefd en voorkomend moest hij wezen go' willig, behulpzaam. Voetstappen weerklonken op de trap; een welluidende stem zong eenige regels van een pas geïmporteerd straatliedje. Daar vernam hij ook Mina's schel geluid; ongetwijfeld stelde zij mijnheer Van Dalem in kennis met de komst van zijn achterneef. De deur werd geopendj wijd, met breeden zwaai. Een panamahoed zeilde door de kamer, kwam te land op de tafelde deur smakte dicht; een zware gestalte lag het volgend Kerkdiensten op vele plaatsen, vervroegd van den avond naar den middag. Vele scholen gesloten. Treinenloop beperkt. Maartheaters, bioscopen, circussen, danshuizen, café 's avond aan avond, geopend tot laat in den nacht. Ra ra GERSTEBROOD. „l)e Standaard" bevat het volgend inge zonden stuk. Bij den heerschenden graannood verdient het aanbeveling, de aandacht te vestigen op een product, dat wij in overvloed voorhanden hebben, nl. de gerst. Er wordt hier te lande veel gerst verbouwd, die echter grootendeels als veevoeder gebruikt wordt en door de bierbrouwerijen bij de bereiding van bier. Gerst, als volksvoedsel beschikbaar gesteld, zou onzen levensmiddelenvoorraad aanmerke lijk vergrooten. Daar men wegens den steeds grooter wordenden veestapel en het gebrek aan mais, de gerst aan het veevoeder niet onttrekken kan, ligt het. op den weg der re geering in navolging van Duitschland en En geland, het gebruik van gerst door de brou werijen te beperken, zoodat een grooter deel voor volksvoedsel beschikbaar is. Van gerstemeel toch bakt men een smakelijk en werkelijk zeer voedzaam brood, dat de andere broodsoorten aan eiwit en vetgehalte nog overtreft. Tarwemeel bevat 11 pCt. eiwit en E4 pCt. vet, roggemeel 9.2 pCt. eiwit en 1.3 pCt. vet, terwijl gerstemeel 12.3 pCt. eiwit en 2.3 pCt. vet bevat. Wat wil men meer, heerlijk brood, en veel voedzamer dan welke soort ook. Veel vooroordeel is hier nog te overwinnen, maar met goeden wil bereikt men veel, getuige de opgang en groote uitbreiding in het verbruik van schapenvleesch. Th. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Met den dag neemt de drukte op de Jaar beurs te Utrecht toe. Donderdag bijv. zijn er vele duizenden bezoekers geweest. Alles is dan ook thans volkomen „af", wat de eerste drie dagen der week nog niet het geval was, al bemerkte men dat bij een oppervlakkige beschouwing natuurlijk niet meer in die mate als den eersten dag. Zoo is b.v. de installatie voor draadlooze telegrafie pas Woensdagavond gereed gekomen, oogenblik languit op de canapé. „Om te smoren, wat 'n hitte. Mina 1" Karei stond recht; het binnenkomen, zóó, had hem toch nog verrast. Van Dalem scheen hem nu pas te bemerken. „Ha, visite, zóó, dus je bent... Minakom je daar eindelijk? Schenk me wat spuitwater of zoo iets; ik smelt. Twee glazen! voor... hoe heet jij ook weer zeg, nog een verre neef hé, geef me een poot jongen ,,'tGing alles in een adem, ondanks de warmte. Op de canapé liggend reikte hij Karei een paar vingers. Mina schonk op het buffet de glazen vol, die ze op de tafel plaatste. Karei drukte oom de „hand". „Dagoom!" Oom nam hem van het hoofd tot de voeten nauwkeurig op. „Dus jij bent Lena's jongen, kom an." Hij hield Kareis hand nog altijd vast. „Nou Sijmen, jongen, zet jeen drink je glas leeg." Ik heet Karei, oom." Het prikkelde zijn trots een weinig, met Sijmen te worden aan gesproken. Ilij voelde iets van de ironie. „Och ja, nou Karei danzeg, knelt dat boord je niet vrééselijk „Heelemaal niet, oom." Gelukkig, anders geen boorden gewoon, denk ik Het technisch bureau van „Wireless" te 's-Gravenhage heeft n.I. met speciale toestem ming van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht en van het gemeentebestuur van I trecht, z.g. „antenne" aangebracht op de gebouwen Fruithal en Korenbeurs, waardoor deze firma in de gelegenheid is, eenige keeren per dag de draadlooze officieele oorlogscom muniqués uit Londen, Parijs, Berlijn en Weenen alsmede het tijdsein uit Parijs ter Jaarbeurze op te vangen. Met uitzondering van het, laatste mag zij echter van die radiogram men geen gebruik maken. Bij de inzendingen der Staats- en particu liere Limburgsche kolenmijnen vindt men alle bijzonderheden, die het mijnbouwwezen op levert, zoowel wetenschappelijk als technisch gedemonstreerd. Fraaie bakken met glim mende anthraciet doen den aanschouwer in deze tijden van kolenoodwatertanden hadden we haast geschreven. Bijzondere aandacht verdient ook de inzen ding van de Gemeentewerken van Dordrecht, die met de Gemeente Utrecht de eenige Ge meentelijke vertegenwoordiging uitmaakt. Dordrecht exposeert relief platte gronden harer Gemeente met zeer overzichtelijke aanduiding van de spoorwegen, havens en beschikbare industrie-gronden. De Staatsspoor kocht aan de zeehaven aldaar onlangs een groot terrein aan voor haar creosoteerinrichting. Verder blijkt uit deze platte gronden, dat een nieuwe haven aan de Merwede is ontworpen, welke met een eveneens ontworpen spoorverbinding onmiddellijk aansluit aan de lijn Dordrecht- Gorinchem. Wij wandelen nu even het Vreeburg af en gaan door de zeer drukke Vie-, Pottier- en Lange Jansstraten naar het Janskerkhof, waar we de chemische artikelen en de voedings- en genotmiddelen bijeen vinden. Belangwekkend is hier de collectieve in zending der vruchtendrogers, wier vereeniging tevens het Jaarbeurs-restaurant aan het Jans kerkhof exploiteert. Men ziet hier in bonte verscheidenheid liggen, gedroogde kool, peen, uien, boonen, peultjes, rapen en aardappelen, welke artikelen alle door drooging op 10°/0 van hun oorspronkelijk zijn gereduceerd, en welke na bereiding met water huil oorspron kelijke volumen weer aannemen, zonder noemenswaard aan smaak te hebben verloren. [„De Stand,") ONZE SCHEEPVAART. De uitvoerende commissie der N. O. T. deelt het volgende mede De onderhandelingen, welke door de N. O. T. met de Britsche regeering werden gevoerd, Het leek wel, of oom Van Dalem het er op gezet had, hem te prikkelen. Wat moest hij antwoorden? Gauw geërgerd als hij was, moest hij met geweld zich weerhouden van een scherp bescheid. Maar zijn verhoogde kleur verried, dat de pijltjesdoel hadden getroffen. Maar reeds roerde oom weer een ander onderwerp aan. „Je wou studeeren, hé? A propos, hoe maakt je moeder het; je vader ken ik niet, weet jeen je broers en zusjes, je hebt er immers een heele schep?" „Hoe al die vragen gelijkelijk te beant woorden! „Moeder maakt het nog al goed. U hebt er de groeten van, en „Zoo, maakt ze het nog al redelijk Ge lukkig, ik mag ze wel lijden, al is zé wat fijn. Ja, ze heeft me over je gesproken. En nu kunnen we op ons gemak eens kennis maken, hé? Maar 'tis hier afschuwelijk warm, kom, we gaan in den tuin; of hou je niet van bloemen Kareis oogen glansden. „Graag", zei hij, „van bloemen hou ik heel veel." „We zullen eens zien. Ga maar mee." Hij volgde oom de trap af, den tuin in. (Wordt vervolgd.) n V>°il jWJ p Qln [hoonen. DOOR ZELANDIA. l^ïadrul^rerbodenj [en lijden. [zonden Eet Gerstebrood

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1