Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Laiidbonwberichteii. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Sta.» d. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie li. DANKBETUIGING. HET HUWELIJK Stomme Zonden aangewakkerd werd door de Duitsche bedrei ging van nieuwe onderzeeërs-wandaden. Aan de banken en postkantoren in geheel Londen, waar het de geheele week reeds zeer levendig was geweest, was 't nu overweldigend druk, Lang voor de deuren opengingen, (9 uur 's ochtends) stonden reeds drommen buiten te wachten onder toezicht van politie of com missarissen. In de City had een ware invasie plaats. Op verschillende plaatsen was de geheele voorraad oorlogscertificaten al spoedig uitgeput. Teneinde in deze moeilijkheid te voorzien, werd aan alle beambten telefonisch opgedragen om, waar geen certificaten meer aanwezig waren, voorloopige regus uit te geven, onder belofte dat die later zouden vervangen worden door certificaten die den datum van heden zullen dragen Totzoover het Reuter telegram. We zijn nu inderdaad benieuwd naar de opbrengst dezer overwinningsleening. Dertig milliard minstens mag ze toch wel opbrengen, gemerkt de geestdrift en den rijkdom van Engeland. De zooveelste becijfering omtrent de oor logskosten is nu al verschenen. Niet rekening houdende met de kosten voor herstelling van het door den oorlog verwoeste, maar wel rekening houdend met reeds vervallen renten op sedert 't begin van den oorlog gesloten leeningen, kan men aannemen aldus een Zwitsersche calculatie dat de oorlogskosten nu de eerste 30 maanden bedragen bijna 400 milliard francs. En dat beteekent op de basis van 5 pCt. intrest en Va pCt. jaarlijksche amortisatie, wat heel weinig is een jaar- lijkschen last van 22 milliard francs. Om zich een denkbeeld te vormen van de beteekenis dezer cijfers zij vermeld, dat vóór de oorlog de totale schuld der zes groote belligerenten beliep 110 milliard francs, en dat in 1916 de dienst dier schulden niet.meer heeft geëischt dan 41/4 a 41/2 milliard. En nog is het eind van dezen verdelgingsoorlog niet te zien („Standaard".) TER NEUZEN, 27 Februari 1917. We maken onze lezers attent op de gewij zigde dienstregelingen van de Prov. boot Vlissingen—TerneuzenBreskens en de trein Terneuzen—Hulst, ingaande a. s. Donderdag. De goederenwagens van de lijn Meche- len—Ter Neuzen die in Zeeuwsch-Vlaanderen geïnterneerd zijn, zullen met goedvinden der Duitsche overheid over België naar Holland gebracht en niet over de Schelde. Twee 15-jarige jongens overkwamen een ongeluk. P. D. te Sluiskil werd ernstig aan het hoofd verwond door den hoefslag van een paard en J. D. te Zaamslag verwondde zijn lioofd zeer ernstig met het bekneld ge raken tussehen kipkarren, waarmede koebieten vervoerd werden. De toevoer van gas uit Brugge naar Sluis was Zaterdag stopgezet, zoodat de aan geslotenen aan de gasfabriek hun oude petro leumlampen weer voor den dag moesten halen. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 12 uur, werd door de gemeente veldwachter te Breskens en de marechaussee een zekere W. V. op heeterdaad betrapt bij het stelen van een zak tarwe aan boord van een aldaar liggend schip, geladen voor reke ning van den graanhandelaar F. Klaaijsen aldaar. De verdachte is onder hevig verzet door bovengenoemde politiemannen in arrest gesteld. M. Crt. Te Breskens zijn aangebracht door vis- schers engeveer 20 groote blokken hout van 50 bij 30 c.M., die onderling op 1 meter afstand met 3 staaldraden verbonden waren, waaraan weder een telegraafdraad was bevestigd. Waarschijnlijk is dit alles een deel der Duitsche versperring die met den ijsgang is medege dreven. Ook te Borssele zijn door een paar werklieden met een roeiboot uit de Schelde opgevischt blokken hout, door staaldraad verbonden, evenals die te Breskens werden aangebracht. Het aantal blokken bedroeg 29. Te Vlissingen wordt de laatste dagen door visschers veel schardijn aangebracht, welke kleine vischjes voor velen een groote lekkernij zijn en in dezen tijd van sohaarschte aan levensmiddelen dan ook meer dan ooit welkom zijn. Vlissingen. Het gebrek aan aardappelen laat zich in onze gemeente duchtig gevoelen. Wij hoorden van gezinnen waar in geen weken aardappelen op tafel kwamen. Vooral in ar- beidersgezinnen, waar aardappelen een zoo groote plaats innemen bij de voeding, wordt met groot verlangen naar ontvangst van nieuwe voorraden uitgezien. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: J. F. S. Gijsel, zonder beroep, P 108, uit Selzaete. E. M. J. IJsebaert, zonder beroep, Donze- Visserstr. 126, uit Westdorpe. S. Straver, verpleegster, 8 N, uit Vlissingen. J. Meeusen, zonder beroep, de Jongestr, 11, uit Sas van Gent. P. Michielsen, werkman, Q 205, uit Hoek. A. de Maat, machinist, Sluiskil, uit Zaam slag. Vertrokken: S. Pauwels, dienstbode, Dijkstraat 10, naar Rotterdam. M. J. de Zeeuw, dienstbode, P 7, naar Sas van Gent. S. de Witte, dienstbode, Van Bovenstr. 31, naar Hansweert. II. Schelfaut, veldarbeider, Q 118, naar Sas van Gent. F. Verras, zonder beroep, Q 181, naar Axel. A. de Meijer, vellenbewerker, Q 217, naar Groede. A. Bracke, werktuigkundige, Q 193, naar Engeland. C. A. van den Briel, commies bij de Post en Telegraaf, Westkolkstr. 8/10, naar Amster dam. J. P. de Doelder, zonder beroep, de Doel- derstr. 18, naar Rotterdam. Geref. Kerken. Aangenomennaar BoskoopD. Pol te Vlissingen. Bedanktvoor KoudekerkeJ. van Loo te Mijdrecht. Ned. Herv. Kerk. Beroepente GarijpL. Moolhuizen te Harich. BedanktRandwijk en Lakemond G. van Montfrans te Ouderkerk a. d. IJsel. Vlasroten. Men meldt aan de Midd. Crt. uit Honte- tenisse Eenige weken geleden zijn in de room boterfabriek proeven genomen met het roten van vlas door middel van warm waterdeze proeven zijn goed geslaagd. Mede als gevolg daarvan zal hier waar schijnlijk aan den Provincialen weg tussehen Kloosterzande en Walsoorden, eene groote vlasfabriek worden gebouwd, waarin tevens zal worden geroot met warm water. Het groote voordeel dezer methode tegen over de gewone manier van roten in de open lucht, is vooral hierin gelegen, dat het roten gelijkmatig geschiedt, zoodat het aldus behan deld vlas, gelijkmatig zacht en lenig is, waarom het tegenwoordig dan ook met circa 50 cent per steen 3 K.G.) meer wordt betaald dan het andere. De vlasindustric is betrekkelijk nieuw voor deze streek. Tot bij het begin van den oorlog bleef slechts een zeer klein gedeelte van het vlas, dat er groeide in deze streek, ter geheele of gedeeltelijke bewerking; de rest ging bijna uitsluitend naar België. Maar sedert is die toestand geheel veran derd en wordt nu hier ongeveer de gansche oogst gebookt. geroot en gezwingeld, omdat er in verschillende gemeenten een of meer vlasfabrieken zijn gebouwd, ongerekend de industrie in schuren en schuurtjes, die zeer belangrijk is uitgebreid. Hoeveel duizenden guldens aan arbeidsloon deze twee jaren hierdoor in dit gewest zijn gebleven, is niet te schatten, en dat er tevens aan de vlashandel enorme zijn verdiend, is bekend. Ongetwijfeld zal ook na den oorlog de vlasserij hier op dcnzelfden voet worden voortgezet, en is de oorlog oorzaak dat er een bron van inkomsten, die te voren maar druppels gaf, nu overvloedig vloeit voor werk gevers en werknemers. De Kilometerkaarten. De directie der staatsspoor maakt bekend, dat te beginnen met 1 Maart a. s. op de kilometerkaarten geen route meer wordt in gevuld, onverschillig naar welk station men reist. De reiziger mag reizen over den reisweg, welken hij verkiest, met dit voorbehoud even wel, dat hij niet mag reizen in de richting naar het station van vertrek, en evenmin andermaal mag reizen, over een gedeelte van den reeds door hem afgelegden weg. Heeft de reiziger in een sneltrein plaats genomen, dan moet hij met dezen de reis voortzetten, totdat hij over den door hem gekozen reisweg niet Yerder naar zijn bestemming kan reizen ,in welk geval hij den eerstvertrekkenden sneltrein kan afwachten. Heeft hij plaats genomen in een personentrein dan mag hij onderweg uit stappen, en met den eerstvertrekkenden snel trein zijne reis over den hem gekozen reisweg voortzetten. Deze bepalingen gelden ook ten aanzien van reizen in kilometerboekjes ingevuld met den maximumafstand van 200 K. M. (tijdelijk 240 K. M.) Landelijke eenvoud. Het gebeurde op den anti-revolutionnairen partijdag in de Beurs te Hoofddorp de vorige week Vrijdag. Oud eenvoudig moedertje, Noord-Brabantsch mutsje op, bijna 80 jaren, komt in gezelschap van een jonge vrouw de beurszaal binnen. Ze blijft eenigszins schuchter staan en vraagt aan een der aanwezigenKunt u mij ook zeggen, waar straks de spreker zal staanik zou hem graag goed kunnen zien. Aan de oude vrouw wordt een plaatsje voor in de zaal aangewezendaar in dien catheder zal straks de spreker onze Col ijn optreden. In de pauze ontpopt eenvoudig moedertje zich als de moeder van een onzer grootste mannen van den oud-Minister van Oorlog en het Eerste Kamerlid II. Colijn. (Maasbode). De rooveraanslag te Winschoten. De Rechtbank te Winschoten veroordeelde J. de B. wegens den aanslag in't kassierskan toor der firma Groeneveld Co. aldaar, tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. De eisch was 20 jaar. Gebrek aan aardappelen. Zaterdagmorgen had te Maastricht een opstootje plaats (en gevolge van het gebrek aan aardappelen. Honderden vrouwen trokken naar het plein voor het stadhuis, teneinde den burgemeester met hare grieven bekend te maken. Een deputatie werd bij den burgemeester toegelaten, die echter geen enkele toezegging doen kon. Stekken van Aardappelen. In den omtrek van Hamburg hebben tuiniers verleden jaar proeven genomen met het stek ken van aardappelen. De uitkomsten waren verrassend, daar men van één gezonden aardappel gemiddeld 50 planten verkreeg. Einde Januari en gedurende Februari werden de poters in een verwarmde broeikas uitge spreid. Zoodra ze begonnen te ontkiemen werden ze in bakken gelegd, met aarde bedekt en in voldoend verlichte en verwarmde loka len voldoende doch niet te veel bevochtigd gebracht. Zoodra de scheuten 10 tot 15 c.M. lang waren en voldoende zijloten hadden, werden deze van de plant afgenomen en uit- geplant. De aan den aardappel blijvende uitlooper gaf nu nog eens zijloten, die weer weggenomen en uitgeplant werden. De jonge plantjes bleven in de potten in de verwarmde kassen totdat de weersgesteldheid toeliet ze buiten in den vollen grond over te brengen. Volgens de kweekers, die de proeven hebben genomen, leverden de op deze wijze geteelde planten een even goed beschot als de gewoon behandelde aardappel. Te Philadelplia hebben hongoropstootjes plaats gehad van denzelfden aard als te Nicuw-York. Bij een botsing tussehen politie en een 2500 tal betoogers zijn een man gedood en 14 ernstig gewond, o.w. twee politieagenten. Groote ontploffing. Het munitiedepot te Rennes is met 80,000 ton ammunitie in de lucht gevlogen. 300 personen werden hierbij gedood, en ruim 700 is het aantal der gewonden. In de lieden wederom gehouden stemming voor leden van de Kamer van Koophandel alhier, werden 112 stemmen uitgebracht. Voor de verkiezing van twee leden verkregen de heeren C. N. van Dijke 48, J. A. van Rompu 45, P, J. Scheele 42, A. de Vrieze 44 stem men. En voor de verkiezing van nog één lid verkregen de heeren M. J. van Dixhoorn 48 en W. Bedet 28 stemmen. De heer D. E. Wolfert verkreeg 7 stemmen en voorts eenige heeren elk één stem. Er moet dus eene herstemming plaats hebben. Hier mag wel gevraagd worden, hoe vaak nog De „Laconia" getorpedeerd. LONDEN, 26 Febr. (Reuter.) Het passa giersschip „Laconia" (18.000 ton), vau de Cunard-lijn, komend uit New-York, is zonder voorafgaande waarschuwing getorpedeerd. LONDEN, 26 Febr. (Reuter). Het schip „Partout", dat 270 overlevenden van de „La conia", waaronder een aantal passagiers, aan boord heeft, zal te middernacht in een En- gelsche haven binnenloopen. DAGEN. W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 28 Febr. 1 Maart 3 4 5 6 Voorin. Nam. 6.— 6.25 6.53 7.25 8.7 8.53 9.46 10.35 11.15 11.48 0.14 0.36 0.55 Mijn hartelijken dank aan allen die hun be langstelling toonden bij mijn herbenoeming tot Burgemeester van Zaamslag. JOHs. DE FEIJTER Pz. Zaamslag, 27 Febr. '17. Hiermede vervullen wij den treuri- gen plicht U kennis te geven, dat na een langdurig doch zeer geduldig lijden, ons lieden door den dood is ontvallen, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer JAN DE PUTTER, in den ouderdom van 78 jaar en 3 maanden. Dat zijn heengaan vrede was, is ons aller troost. Namens de Familie, Wed. J. DE PUTTER—Simons. Zaamslag, 24 Febr. '17. Notaris VAN DER MOER deelt mededat hij op i Maart weer in functie treedt en dat hij, voorloopig, te spreken is van ïo-12 en van 2-4 uur. Bij J. II, KOK te Kampen verscheen thans de p geheel herziene druk van Geneesheer-Directeur te Ermelo Een uitnemend hoek voor Gehuwden en Verloofden, met geneeskundige wenken, nuttige raadgevingen en ernstige waarschuwingen, maarvan in korten tijd reeds de VIERDE DRUK is verschenen. Door de gansche Chr. Pers dringend aanbevolen. Prijs f2.25 in stempelband f2.85. êtV Vraag uitvoerig prospectus. Een waarschuwend woord voor onze jongelieden door JOHANNA BREEV00RT met een inleidend woord van Dr. A. DUPONT Ouders, lees dit ernstig en teer geschreven boekske en geef het uw kindeven in handen. Beide uitgaven zijn verkrijgbaar in eiken Boekhandel en bij den uitgever J. H. KOK te KAMPEN. TER NEUZEN- Huwelijks-aangiften. 23 Febr. Levinus Jan VereoutereD, oud 25 j., jm. en Cornelia Harte, oud 25 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Febr. Jan Jacobus Huijssen, oud 25 j., jm. en Ebrina de Bruijne, oud 20 j., jd. Geboorten. 18 lebr. Abraham, z. van Jacob Meeusen en van Francoise Dieleman. Marinus, z. van Daniel de Kubber en van Elizabeth de Feijter. Augustus, z. van Petrus Jacobus Perdaen en van Elisa Maria Dumoleijn. 19 Febr. Hubrina Marina, d. van Leendert van der Weele en van Trijntje Anna van Beveren. Jacoba, d. van Pieter Geel- hoedt en van Helena Harte. 20 Febr. Johannes Franciscus, z. van Godefridus Aloisius Josephus Spijkers en van Johanna van Opstal. 23 Febr. Maria Judith, d. van Pieter Hendrik Janse en van Adriana Johanna Hoogstad. Maria, d. van Johannes Daniel de Doelder en van Johanna Reigel. 24 Febr. Marinus Johannes Adriaan, z. van Jacob Francois Loof en van Adriana Pieternella Jacoba Dekker. Overlijden. 22 Febr. Lena Zoeter, oud 75 j., wed. van Frans ten Hoeve. Hulst, 26 Febr. Per 100 K.G. Tarwe f 16,— a f wintergerst f 14, a fzomergerst f 13,75, a fhaver f 13,a ferwten f 31,a f32,witteboonen f33,a fbruine boonen f30,a f32, duivenboonen f17.a fpaardenboonen f 17, a f lijnzaad f 40,— a f 50,—, aardappels f 0, a f 0, Koolzaad pei zak van 106 liters f36,a f 37, Rotterdam, 26 Febr. Veemarkt. Vet vee- Runder- en ossen 100 a 125, stieren 80 a 104, kalveren 105 a 160, schapen 62 a 72, varkens 90 a 116, licht soort 76 a 80 cents, alles per kilo. Mager vee. Melkkoeien en kalfkoeien f 230 a f 390, stieren f 150 a f 410, vaarzen f 160 a f 190, pinken f 90 a f 120, fokkalveren f 16 a f 25, nuchtere f 10 a f12,—biggen flO,— a f 16, slachtpaarden f 146 a f 180 per stuk. 2 DOOR Dr. A. DUPONT

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3