Buitenland. Boekaankondiging. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c li o o 1. Landbouwberichten. Ook de Koningin-Moeder heeft, volgens het U. D., een bezoek aan de Jaarbeurs toegezegd. DE AARDAPPELENNOOD. De minister van L., N. en H. heeft aan de gemeentebesturen bij circulaire medegedeeld, zich voor te stellen ter vervanging van aard appelen, zoolang noodig, andere voeding in meerdere hoeveelheden aan de gemeenten ter distributie te doen toekomen, tot welk doel zij voorhands js aangewezen op rijst. DE OORLOG. Bunkeren in Engeland. Wolff seint uit Stavanger dd. 17 Februari De reederijen alhier hebben de volgende nieuwe Engelsche voorschriften ontvangen, nopens de levering van bunkerkolen aan Scandinavische en Nederlandse he sche pen. Die schepen, die naar de betreffende havens, na het in kracht treden der Duitsche zee-afsluiting zijn vertrokken en in Engeland met volle lading van goedgekeurde waren aankomen, verkrijgen, toestemming om een kolen- of cokeslading voor de thuisreis in te nemen. De toegestane waren zijn kiezel nitraat, porfieriet, voeder, levensmiddelen, mijnhout, staal enz. De met ballast naar Engeland komende schepen verkrijgen toe stemming om een kolen- ef cokeslading naar het vaderland te brengen, wanneer zij twee reizen met kolen van Engeland naar Fransche Kanaalhavens of één reis naar een Fransche haven aan de Golf van Biscaye volbrengen met gedeeltelijke lading. De aankomende of op het oogenblik zonder lading in Engeland liggende schepen zullen als met ballast varende worden beschouwd. De op het oogenblik in Engeland liggende schepen kunnen vertrekken wanneer zij door andere schepen van gelijke nationaliteit vervangen worden, die dan de vermelde verplichtingen betreffende de reizen naar Frankrijk overnemen. Deze nieuwe maatregelen gelden voor Scandinavië en Neder land voor Noorwegen echter eerst na op heffing der geldende kolenverboden. Hongersnood in België. Van de Greus. (V. D.) Er heerscht, zoowel op het platte land als in de steden, een ware hongersnood in België. Vertogen van gemeentelijke afge vaardigden en steunkomiteiten tot het gou vernement hebben geen resultaat. Het is een ondragelijke toestand, waarin het Belgische volk thans verkeerd. Uit goede bron vernemen wij, dat de geeste lijke autoriteiten op aansporing van kardinaal Mercier, a.s. Zondag zich opnieuw tot liet volk zullen wenden. De vastenbrieven der bisschop pen zullen een nieuw protest inhouden. De voeding te Berlijn. Men schrijft aan de N. R. C. Een vertegenwoordiging der vakvereeniging t& Berlijn heeft Woensdag j.l. een conferentie gehad met de autoriteiten der stad op liet gebied der voedingsmiddelen, ten einde een hoogere rantsoeneering voor de geheele be volking te verkrijgen. De conferentie werd door den rijkskanselier, den president van het Rijksvoeding-departement, den burgemeester van Groot-Berlijn en zijne collega's der voor steden, bijgewoond. Over het voornaamste van hetgeen in deze zitting is voorgevallen, is in een vergadering der Berlijnsche vakvereenigingen verslag uit gebracht. De vertegenwoordigers der vak vereenigingen hebben hunne eischen om grootere rantsoenen gemotiveerd met het ar gument, dat thans breede kringen der Ber lijnsche bevolking een te geringe voeding ontvangen. De burgemeesters erkennen, dat de bevolking der groote steden zich thans in een nood toestand bevindt. De regeering zegde toe, zooveel mogelijk te zullen helpen. Aan de vakvereenigingen werd beloofd, dat voor de eerstvolgende drie weken 100 gram vleesch per hoofd méér dan totnutoe verstrekt zal worden. Intusschen zal de voorraad aard appelen nog eens worden opgenomen, en men hoopt, dat het mogelijk zal zijn, van 1 Maart af de portie aardappelen weder tot 7 pond per hoofd en per week te verhoogen. Bij de daarop volgende discussiën, waaraan de leiders der groote Berlijnsche vakvereeni gingen deelnamen, werd medegedeeld, dat de toestanden van het oogenblik, wat de voeding betreft, van dien aard zijn, dat de grootste ontevredenheid onder de arbeiders heerscht. Slechts door de voeding te vermeerderen zal men ernstige feiten kunnen voorkomen. Amerikaansche vredesbeweging. BERLIJN. (V. D.) Naar uit Ztirich aan de „Duitsche Tageszeituug" gemeld wordt, ver neemt de „Stampa" uit Parijs, dat twee Amerikaansche ministers voornemens zijn hun ontslag te nemen, daar zij tegen de oorlogs verklaring zijn. In Amerika bestaat een groote vredesbeweging, aan wier hoofd de socialistische burgemeester van Minneapolis staat, die de arbeiders aanspoort in geval van oorlog te weigeren onder de wapenen te komen. Overal hebben protestvergaderingen plaats en op sommige plaatsen zijn onlusten uitgebroken. Socialistisch Congres der geallieerden. De Secoio verneemt uit Parijs dat het bij het socialistisch congres van de geallieerden, in 't midden van Maart te Parijs belegd, heet zal toegaan, daar de minderheden uit de in aanmerking komende partijen er ruim ver tegenwoordigd zullen zijn. Frankrijk en En geland zullen er elk 20, Italië 15 stemmen uitbrengen. Van de Italiaansche vertegen woordigers belmoren er ten minste 25 tot de pacifistische richting. De correspondent van de Secoio betreurt het, dat de hervormings gezinde socialisten uit Italië van het congres uitgesloten zijn, daar zoodoende alleen de partijen, die tegen den oorlog zijn, aan het woord zullen komen. De Duikbootoorlog. BERLIJN, (Wolff.) Van de 6 stoomschepen en 1 zeilschip, die, gelijk gemeld, op den 13den dezer in den grond geboord zijn, ver voerde een stoomschip 1000 ton hooi, 1500 ton tarwe en 2000 ton havereen ander stoomschip van 500 ton bracht petroleum naar Engeland. Als gevangenen zijn ingeleverd 3 kapiteins, 2 ingenieurs en 1 marconigrafist. Twee der stoomschepen waren bewapend. De duikbootvernieling. De laatste dagen werden als verliezen ge meld, van Engelsche zijde 5 stoomschepen, 2 koders en 1 zeilschip, van Noorsche zijde 2 stoomschepen. Voorts meldt Wolff dat een Duitsche duikboot binnen 24 uur een hulp kruiser van 20,000 ton, 2 hulpkruisers of trans portschepen elk van 13,600 ton en een trans portschip van 4600 ton in den grond heeft geboordtezamen dus 51,000 ton scheeps- ruimte. Wolff maakt ook nog melding van geruchten volgens welke voor de haven van Alexandrie twee graanschepen van 11,000 en 10,000 ton zouden zijn neergehaald en op de route Enge land—Zweden vijf Zweedsche kolenbooten. Een lijst van slachtoffers. BERLIJN, 17 Febr. (W. B.) - Den 15n Febr. werd bekend gemaakt, dat een duik boot vijandelijke schepen met een totalen in houd van 35000 br. reg. ton tot. zinken had gebracht. Hieronder bevonden zich de volgende tot dusver nog niet in de pers genoemde schepen: het Engelsche ss. Grana (1142 ton) met een lading zuidvruchten het Italiaansche zeilschip Marca (1082 br. reg. ton) met koffie naar Londen het Zweedsche zeilschip Hugo Hamilton (2363 br. reg. ton) met een lading salpeter. Onder de overige schepen bevonden zich een ss. (4500 ton) met oorlogsmateriaal op weg naar Egypte een ss. (8200 ton) met stukgoederen naar Australiëeen zeilschip (2000 ton) met mais en een ss. (3000 ton) met kolen naar Frankrijkeen driemaster (2700 ton) met salpeter naar Bordeaux. Achttien gevangenen werden binnengebracht, waaron der 4 kapiteins. Uit de Noordzee teruggekeer de duikbooten melden, dat zij in de Noordzee geen handelsschepen verkeer hebben gezien. Geen effect Een Havas-telegram uit Parijs komt op tegen de draadlooze telegrammen uit Duitsch- land, die, voor de onzijdigen bestemd, ont zaglijke verliezen aan scheepsruimte ten ge volge van den duikbootenoorlog opgeven. Het (Fransche) cijfer van de dagelijksche verliezen is daarmee in lijnrechten strijd. In stede van toe te nemen slinkt het zelfs een weinig. De duikbootblokkade heeft de scheepvaart van de geallieerden niet erg in de war gestuurd. Dagelijksoh loopen er door elkaar 82 schepen Fransche havens binnen. De zeer geringe vermindering, met vroeger vergeleken, komt doordat reeders uit onzijdige landen hun schepen thuis houden. De bladen vernemen, dat de duikbooten een aanval op bewapende koopvaarders ontwijken. Polybe in de Figaro meent, dat dit bij de geallieerden noch bij de onzijdigen voor doove- mansooren gezegd zal zijn en vindt, dat Duitschland met de duikbootblokkade de kroon op zijn misvattingen heeft gezet. Een Japansche kijk op Europa. Het orgaan der Japansche reeders, Mainisji Sjimboen, schrijft, dat Europa en het blanke ras hun hoogtepunt hebben bereikt, en dat zij thans op de helling staan naar den uit eindelijken ondergang. Elke dag langer oorlog beteekent een slag tegen de Europeesche heerschappij, die bij het einde des oorlogs in puin zal liggen. Uit alle aderen van het eens zoo machtige Europa stroomen de levenssappen thans weg. Hoe verder men van dit wreede schouwspel af staat, hoe duidelijker men ziet en voelt, dat deze vreeselijke aderlating moet eindigen met een ramp, zooals de wereldgeschiedenis die nog nooit heeft aanschouwd. De volkomen vrijheid der zee brengt de oorlog ongetwijfeld niemand der oude mogend heden zal meer bij machte zijn de positie ter zee uit te oefenen Zou Japans bondgenoot niet goed doen, eens wat meer notitie te nemen van dergelijke Japansche meeningen, die niet zoo heel ver van de waarheid afstaan 1. De positie van Nederland door Dr. A. Kuyper, prijs f0.20. Uitg. KOK, Kampen. Een duur overdrukje, waarvan de correctie beter kon zijn, van enkele Standaard-verta lingen uit „Die Woclie". Het opstel is actu eel en boeit. Waar des Schrijvers sympathieën liggen, blijkt uit dit geschrift duidelijk. 2. De Gezondheid, all. no. 4. Uitgave MORKS, Den Haag. Houdt in: Zenuwziekten, De oorzaak der bijziendheid Vet iu planten Pasteur in zijn werk VaccinatieGenezende werking van kleuren Het badenDe stofplaagMaag ademhaling Vegiftige visschenKnellende schoenen; Vragenbus. TER NEUZEN, 20 Februari 1917. De directeur van het post- en telegraaf kantoor bericht, dat onder nrs 121 en 122 zijn aangesloten aan het locale rijkstelefoonnet resp. C. van Eerdenburg en E. Hamerlinck. Tot opzichter bij de Moluksche Handel maatschappij op eene klappa-, koffie- en rijst- plantage te Menado is benoemd de heer M. Jansen, leerling der Ned. Heide-maatschappij te Arnhem, vroeger te Ter Neuzen. 27 dezer is het verkiezing voor 3 leden van de kamer van koophandel alhier, en op 23 Maart moet nog een lid gekozen worden. Op 5 Maart zal een gemeenteraadsverkiezing plaats hebben, vacature-Lensen. De Schelde voor Ter Neuzen is thans geheel vrij van drijfijs; daarentegen is er op liet traject Walsoorden—Hansweert nog veel drijfijs. De stoombootdienst VlissingenNeuzen Breskens ondervindt nu geen last meer van het ijs. In verband met het drukke goederen vervoer is een boot meer in de vaart. De stoombootdienst WalsoordenIlansweert verricht thans reeds drie diensten per dag. Het normale aantal is vijf, doch bij donker wordt nog niet gevaren. De dienst Ter NeuzenHansweert is nog geheel uitgeschakeld, hoewel er zéér naar deze dienst verlangd wordt. Driewegen. Maandag sloeg een span paarden op hol, toen de tram passeerde, die onmiddel lijk stopte. De wagen verbrijzelde een lantaarnpaal en vloog den dijk af, waarbij de knecht zijn voet bezeerde en de teugels moest loslaten. Met den schrik en het verlies van een klomp kwam de knecht vrij. Driewegen. In de laatstgehouden algemeene vergadering der vereeniging tot aankoop van steenkolen werden herkozen tot voorzitter de heer J. C. Jansen, tot secretaris de heer G. W. Versloot, alsmede de heer R. M. de Feijter. Besloten werd aan het R. K. D. toestemming te vragen tot aankoop vau 442 ton steenkolen (voorjaarslevering). Voor het geval Limburg- sclio kolen werden afgezonden, moesten de leden hiermee genoegen nemen en daartoe vooraf f3 als waarborgsom storten. De ver gadering was zeer druk bezocht en werd nu en dan rumoerig. De overgroote meerderheid schaarde zich echter aan de zijde van het Bestuur. Hoek. Woensdag 21 Februari hoopt des avonds om half 5 Ds. H. v. d. Wal in de Geref. kerk en om half 6 Ds. E. Raams in de Ned. Herv. kerk een gebedsure te houden voor den toenemendon nood der tijden, waarin ons volk nog steeds verkeerd. Hoek. Daar in deze gemeente bekend was geworden, dat door de alhier in de kom ge vestigde broodbakkers aan het distributie kantoor alhier tot het bakken van bruinbrood buitenlandsch meel was aangevraagd tegen 5 Maart a.s. zal door een groot aantal ingeze tenen een gezegeld adres aan het distributie kantoor worden gepresenteerd, houdende ver zoek geen buitenlandsch meel te verstrekken, doch wederom als thans het bruinbrood van binnenlaijdsch meel te doen bereiden, zulks in verband met de slechte kwaliteit van het bruinbrood, gebakken van buitenlandsch meel. M. Crt. Te Hulst zijn de jaarwedden der onder wijzers gebracht op f700 als aanvangswedde. Het hoofd der school kreeg f200 verhooging. Philippine. Zaterdag werd bij executoriale verkooping op de hofstede van De Feijter, een varken verkocht voor 50 centen Koewacht. De smokkelhandel met België is in de laatste dagen sterk afgenomen, vooreerst is dit toe te schrijven aan de groote waak zaamheid van soldaten en ambtenaren, ten tweede omdat de schrik er onder gekomen is, I wijl een aantal van smokkelen verdachti per- souen onlangs eenvoudig uit Zeeuwsch-Vlaan deren gezet zijn. De handel in allerlei soorten van vlas laat de laatste dagen veel te wenschen over. Er is bijna geen vraag en alle handel staat stil. Dit is voor vele vlasbewerkers en vlashande laars in deze gemeente die met groote hoeveel heden bewerkt en onbewerkt vlas zitten, een groote tegenslag. Daarbij komt, dat op de markt te Rotterdam de prijzen van het vlas gedaald zijn. Het wit Zeeuwsche vlas, bij voorbeeld, daalde van f240 per 100 kilogr. tot f 180, dus f 60 per 100 kilogr., bij de andere soorten was de daling naar evenredigheid. (Zei.) Door de hevige vorst zijn de mosselen, die aan de bermen en zeeweringen in de Wester-Schelde leefden, bijna alle gedood. De vorige week zogen soldaten-kommiezen aan den Z. VI. grens een harmonicaspeler in de richting naar de grens loopen. Zij ver zochten hem een stukje voor hen te spelen. De man verklaarde echter, dat zijn instrument stuk was. Een der ambtenaren vroeg hem het instrument te overhandigen, daar hij dan zou beproeven het te repareeren. Noode gaf de man den harmonica over aan den commies wiens aandacht terstond getrokken werd door de ongewone zwaarte van den harmonica. Bij onderzoek bleek, het te zijn opgevuld met harde zeep. Door een ingezetene van Vlissingen is aan de vereeniging tot het exploiteeren van ar beiderstuintjes „Niets zonder moeite" 5 gem. weiland ter beschikking gesteld, om dit in perceeltjes aan arbeiders te verpachten. Verschillende winkeliers te Vlissingen zijn bekeurd wegens het niet opgeven van hun voorraad aardappelen aan den burgemeester en anderen wegens het verkoopen van erwten en boonen boven den maximumprijs. Te Vlissingen zijn twee jongens met een ijsschots naar de zee opgedreven. Op hun hulpgeroep, konden zij na eenige hache lijke oogenblikken door een onderzoekings vaartuig worden opgehaald en naar den wal teruggebracht worden. Beperkte dienst. Maandag wordt de dienst var/de stoomtram Walcheren (Middelburg—Domburg en Vlissin gen—Domburg) belangrijk beperkt. In de vergadering van de onderafdeeling Walcheren der V. P. N. werd besloten, indien de omstandigheden aan het einde van dit jaar het toelaten, een tentoonstelling te houden van pluimvee, waarvoor reeds door de afdeeling Zeeland een subsidie van f 100 is toegezegd. Gisterennamiddag is in verband met het dooiweer de gewone beperking van het ver keer met zware vrachten op de kunstwegen, overeenkomstig het besluit van Gedep. Staten, afgekondigd. Geref. Kerken. Beroepen te Vijfhuizen N. Diemer te Ga merente Oude PekelaP. Bos te Koudum. te HeerjansdamW. F. van Dam te Willem stad. Aangenomen naar Oud-VosmeerC. Staal te Oosterland naar Moordrecht F. Drost te De Bilt. Bedankt voor Bunschoten R. G. v. Arkel, te Soest, voor Nichtevecht door W. de Jonge te Ileegvoor Koudekerke a.d. Rijn door Join Dam te Baarland. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Gouderak J. Haring te IJs- selstein. De classis Middelburg heeft haar goed keuring verleend aan het verzoek der drie Middelburgsche Gereformeerde kerken van de door haar genomen besluiten op de ineen- smelting dier kerken. De bedoeling is, dat de incensmelling op 1 Maart inga. Examen o n d e r w ij z e r. Benoemd in de commissie te Middelburg Tot lid en voorz. de schoolopz. in het distr. Middelburg tot, leden de schoolopz. in het distr. Goes en de arrond. Amsterdam III, Tholen, Middel burg en Vlissingen tot leden-plaatsvervangers: de schoolopz. in de arrond: Goes, Zierikzee, Hulst en Neuzen. Onderwijzerssalarissen. Door den Amsterdamschen Chr. Besturen bond is aan alle Besturen van Chr. Scholen in Amsterdam een zeer uitvoe-iig gedocumen teerd schrijven verzonden, waarin aangedron gen wordt op een afdoende verbetering in de sociale positie en een zeer beduidende verhoo ging van de salarissen der onderwijzers. De Besturen van de plaatselijke afdeelingen der Unie en Vereen, van Chr. Onderwijzers steunen dat skhrijven. Uitvoer koolrapen en paarden peen. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat aan exporteurs van groenten, ingeschreven bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging Groentencentrale, vergunning zal worden gegeven voor den uitvoer van be paalde partijen koolrapen en paardenpeen. Voor elke 100 K.G. peen, resp. koolrapen, waarvoor consent wordt aangevraagd, zal tot een door de Rijkscommissie van Toezicht voornoemd te bepalen datum, beschikbaar moeten worden gehouden en op dien datum ter beschikking van genoemde Rijkscommissie worden gesteld 200 K.G. van de best bewaarbare qualiteit

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2