Broodkaarten. Hulptelefoniste. Schraal li K1T0EI een Dienstbode Kerk en S c li o o 1. Gemengd Nieuws. Burgerlij k e Stand. Laatste Berichten. IIoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e n t i n. Handelsberichten. Ontvangen SATINET voor Boeken. Firma J. L. JURRIJ-Hoebé. H. H. Landbouwers I te Ter Neuzen Woensdag 14 Februari 1917 en te Axel Zaterdag 17 Februari 1917. Met 1 Maart a. s. T. SCHEE ZEUL. IEL strand te Vlissingen gezet, om een nieuwe schroef aan te doen brengen. Deze booten die anders naar Hansweert reizen zijn reeds hersteld en varen vooralsnog met de Zierikzeesche booten op de Wester- Schelde, traject Vlissingen-Neuzen-Breskens. Nu de dooi gelukkig ingevallen is, wordt de vaart niet veel meer belemmerd door het ijs. Zoowel op Breskens en Ter Neuzen kan reeds zooveel mogelijk volgens de dienstrege ling worden gevaren en zelfs nog gisteren vertrok een extra boot naar Ter Neuzen. De dienst verliep heden geregeld, zonder noemenswaardige vertraging. Uit Hansweert wordt gemeld, dat de nieuwe ponton van den Provincialen Stoom- bootdienst is afgeknapt. Bij afgaand water is de brug halverwege op het ijs blijven hangen en daardoor gebroken. De Walsoorden boot heeft weer eenige rei zen HansweertWalsoorden v.v. gedaan. De dienst van Ter Neuzen naar Hansweert is nog gestaakt. In de N. R. Crt. wordt er de aandacht op gevestigd, dat de particuliere spoorweg maatschappij MechelenTer Neuzen op het Hollandsche deel harer lijn tientallen wagens heeft staan, welke thans niet gebruikt worden en zeer goed zouden kunnen worden gebezigd voor kolentransport. De eenige moeilijkheid is echter ze ter bestemder plaatse te krijgen. Deze kwestie heeft de aandacht der be trokken autoriteiten getrokken. Driewegen. In de algemeene vergadering der Vereeniging voor Chr. Onderwijs alhier werd tot bestuurslid gekozen de heer G. de Ferjter in de plaats van den heer M. de Putter, die bedankt had. Herkozen werd de heer M. Dees. De rekening van den Penningmeester sloot met een tekort van ruim f 104. Door een lid werd voorgesteld een oorlogstoeslag van ir> °/0 op het schoolgeld te heffen, zooals ook hier en daar in Holland geschiedt, om dit tekort te dekken. Een ander lid gaf in over weging een duurtetoeslag te geven aan het personeel. Opgemerkt werd, dat er geen eenheid is aan de verschillende scholen in het geven van toeslag. Axel geeft den hoogsten toeslag, daarop volgen Spui en Sluiskil, Ter Neuzen geeft minder, Zaamslag bijna niets en Hoek en Driewegen in het geheel niets. In overweging werd gegeven dit punt bij den scholenbond tor sprake te brengen. Anderszins achtte men, dat de Besturen in Nederland verzuimd hadden de salariskwestie onder de aandacht der Regeering te brengen. Men liet de actie maar aan de onderwijzers over. Be sloten werd, dat het bestuur een en ander overwegen zou en eene nieuwe algemeene vergadering zou beleggen tot bespreking der der financiëele aangelegenheden. De verslagen van den Secretaris en het Hoofd der School, alsmede een referaat van den onderwijzer M. Faas over „Het onderwijs in Bijbelsche Geschiedenisgaven aanleiding tot breede bespreking. De vergadering was goed bezocht. Hoek. De landbouwersknecht L. B. alhier is bij het waterputten in den welput gevallen en spoedig daarna levenloos er uit gehaald. Aan de inwoners van Sas van Gent is door de directie der coöp. suikerfabriek aldaar ongeveer 90.000 K.G. brandstof verstrektaan de overige 28 gemeenten van Zeeuwsch Vlaan deren 650.00y K.G. Genoemde directie heeft de kolenvoorraad beschikbaar gesteld voor het Zeeuwsch-Vlaamsche publiek. Het nijpend gebrek aan steenkolen doet zich in Koewacht sterk gevoelen in de meeste gezinnen wordt hout gestookt; alle mogelijke dingen van hout worden stuk gezaagd en in de kachel gestopt. De bij/., meisjesschool aldaar werd wegens gebrek aan steenkolen gesloten. Te St. Jansteen is Zondagmorgen een tienjarig knaapje bij het najagen van water hoentjes door liet ijs gezakt en verdronken. Door den raad te Biervliet is besloten in overleg met de ouders van schoolgaande leerlingen het rooken onder de schooljeugd tegen te gaan. Vooral des Zondags wordt onder de jeugd ergerlijk gerookt. Het herberg bezoek van personen beneden 16-jarigen leeftijd zal bij verordening verboden worden. Te Aardenburg werd de hand gelegd op een soldaat die uit de tram stapte met een handkoffer. Bij onderzoek bleek de inhoud te bestaan uit 107 stukken zeep. Eveneens werden des nachts door 2 kommies soldaten, drie soldaten uit Oostburg aange houden, die ook weer in de richting der grenzen trokken beladen met 252 stukken harde zeep. IJzendijke. Woensdagmorgen werd bij bekken slag bekend genjaakt dat zij, die geen steen kolen meer hadden daarvan vóór twaalf uur kennis moesten geven en zij die ongeveer duizend K.G. in voorraad hadden, moesten daarvan eveneens kennis geven. Het bleek dat ongeveer 125 huisgezinnen totaal geen kolen meer hadden. Des namiddags werden bij de burgerij, die ongeveer 1000 K.G. hadden, kolen opgevorderd en om vijf uur waren een tachtigtal huisgezinnen van 25 K.G. voorzien. Donderdag werden er bij de landbouwers gehaald en konden de overige gezinnen worden voorzien. Er liggen schepen met kolen te Vlissingen maar kunnen niet overkomen door den iisgang van Breskens. Na aanvrage per telegram en telefoon is hot gelukt van de suikerfabriek te Sas van Gent nog 2 waggons machtig te worden. Zoodat in de oogenblikkelijke be hoeften is voorzien. (M. Crt.) Tot hoofd der school aan de Nieuwe Sluis gem. Breskens is met algemeene stemmen benoemd de heer C. Moerdijk, hoofd der school te Waterlandkerkje. Voor een volle kerk hield ds. Pattist ook in de gemeente Sint Kruis zijn bekende rede over Zeeuwsch-Vlaanderen. De rede werd met hartelijke instemming begroet. Ook die grensgemeente voelt zich nog echt Nederlandsch. De 53-jarige heer S. arts te Zierikzee is na het verlaten van een gebouw op de Oude Haven met zijn rijwiel door de duisternis mis leid die haven ingereden. De haven is thans met ijs gevuld en daarbij was het laagwater, De ongelukkige schijnt met het hoofd op een ijsschots te zijn terecht gekomen, waardoor de dood bijna onmiddellijk intrad. Binnenge dragen telefoneerde men aan zijn adres om assistentie, om na herkenning tot de ontdek king te komen dat het de dokter zelf was. Geref. Kerken. Beroepente BoskoopD. v. d. Pol te Vlissingen te Ridderkerk eri Oude en Nieuwe BildtzijlJ. G. Feenstra te Dirkshornte Alphen a. d. Rijn E. Schouten te Hoofddorp te Zuilichem E. Zwiers te Woudsend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te BergambachtDe Lind v. Wijngaarden te Feijenoordte Gouderak J. Haring te IJsselstein. Bedanktvoor Hattem B. G. Verhagen te Angeren. Schiermonnikoog. Na 9 dagen is weer de post op Schiermon nikoog aangekomen. De schipper en de be manning der postboot beweerden dat de reis onmogelijk was. Reeds 4 maal hadden zij ver geefs de boot bezocht, doch deze kon niet loskomen. De oud postschipper Dubbelinga en de schipper der reddingboot werden geraad pleegd. Dezen achtten de reis doenlijk en onder namen haar met eigen boot en bemanning. Deze reis werd in één dag heen en terug gedaan. Ook de schipper der postboot en de bemanning maakten haar mede, doch werden op sleeptouw genomen. 20 postzakken, eenige levensmiddelen en 3 passagiers werden mede gebracht. Bij aankomst waren op het strand de burgemeester, de commandant en een groote menigte aanwezig en ging men onder het zingen van: „lang zal Dubbelinga nog leven" naar het dorp. In sneeuw en koude. M. Vallot, directeur van het beroemde observatorium op den top van den Mont Blanc, den hoogsten berg van Europa, deed een belangrijke mededeeling aan een berichtgever van het Parijsche blad '1 Etoile Bleue, het orgaan van den Franschen Nationalen Bond tegen het alcoholisme. Hij zei het volgende „Drie en dertig maal besteeg ik den Mont Blanc. Ik weeg vijftig Kilogram. Gedurende de vijftien jaren, waarin ik dezen moeilijken arbeid verricht, heb ik niets dan water ge dronken. Als ik op den top van den Mont Blanc aankwam, gingen mijn gidsen, groote drinkers van wijn en sterken drank, slapen, terwijl ik dadelijk aan 't werk ging, fotogra feeren, hoekmeten enz. Soms bleef ik drie weken achtereen daar boven aan het werk, altijd met een tempela- tuur beneden nul. Enkele gidsen en dragers heb ik moeten ontslaan, omdat zij sterken drank en te veel wijn gebruikten zij konden geen weerstand bieden aan de vreeselijke vermoeienis van de bergbestijging en de strenge koude op den top. Ziedaar ervaringen, die bewijzen dat gebruik van sterken drank en misbruik van wijn niet enkel geen kracht geven of warmte, maar ook dat ze veel nadeel berokkenen als het noodig is groote vermoeienis te doorstaan en te worstelen tegen de koude." Een leege gevangenis te koop De gemeenteraad van Lyons, een stad in den Amerikaanschen Staat Michigan, heeft den gemeente-secretaris opgedragen, een adver tentie te plaatsen, waarin de stadsgevangenis te koop wordt aangeboden. Waarom? Omdat het gebouw dat toch niet zoo heel groot is toch leeg staat. En waarom staat daar de gevangenis leeg Omdat er in Lyons geen drankhuizen zijn. Het scheppen van nieuwe namen in den oorlog. Nieuwe omstandigheden doen nieuwe namen ontstaan, en zoo komt het, dat men weldra een oorlogsboek zal kunnen samenstellen. Heuvel 109 in de Champagne heet in de soldatentaal „doodkistdeksel'', vanwege zijn langgerekte en van boven schuin afvallende vorm. Een woud, dat door de granaten zeer ge havend was en nog maar spits en versplinte rende boomstammen bevatte, werd „tanden- stokerswoud" genopmd. Wat de loopgraven betreft, daarin onder scheidt men „lange steeg", „lange jammer", „kattensteeg", „slangenkelders". De wegen werden ook ruim bedacht en zoo ontstonden de „terugweg", de „hammenwan- deling", de „erwtensteeg". Benamingen als „hotel het ongedierte", „vlooienkist" enz. behoeven geen verdere verklaring. Ook van de verschillende wapenen werden namen afgeleid. De bekendste daarvan zijn „granatenhoek", „granatenkloof" en „kleine blauwe boonensteeg." Dikwijls ook speelde bij de Duitschers de „heimat" een groote rol, zooals blijkt uit „Het hart ann den Rijn", „hotel in de Bremer sleutel", villa Greta", „huis Augusta", zelfs werd een loopgraaf waarin het nogal gemoe delijk toeging„Meisjespensionaat Truitje" genoemd. V e r w ij t aan Amerika. BERLIJN, 12 Februari (Korr. Norden). De Lokal Anzeiger schrijft: Er kan piet vaak genoeg gewezen worden op het feit, dat de geheele Amcrikaansche scheepvaart nooit ge- DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 14 Febr. 5.43 6.4 Donderdag 15 0.29 6.56 Vrijdag 10 7.28 8.10 Zaterdag 17 8.57 9.45 Zondag 18 10.34 11.14 Maandag 19 11.49 Dinsdag 20 0.19 0.46 Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis 1° dat alle broodkaarten gemerkt 2e week, met de niet gebruikte bons of zonder bons Maandag a. s. voor 's middags 12 uur moeten worden bezorgd in daarvoor bestemde bussen aan het Gemeentehuis, in de nabijheid van het Wachtlokaal voor de Rijks-Ambtenaren aan de Westkolkstraat, aan het bureau voor het Levensmiddelen- bedrijf op Java, in de Vlooswijkstraat, te Driewegen en te Sluiskil 2° dat de kaarten gemerkt .3e week den volgenden Maandag op dezelfde wijze moeten worden ingeleverd 3° dat de kaarten, welke worden ingeleverd, moeten worden bijeengevoegd, b.v, door een omslag of touwtje 4° dat vóór de inlevering de kaarten aan de achterzijde Worden voorzien van den naam van het hoofd van het gezin aan wien zij zijn afgegeven 5° aan nalatigen worden geen nieuwe brood kaarten uitgereikt. De houders van broodkaarten, worden gewaarschuwd er op toe te zien, dat door de bakkers niet meer bons worden afge scheurd, dan geoorloofd is, in verband met de hoeveelheid gekocht brood. Ter Neuzen, 13 Febfuari 1917. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. I1UIZTNGA, Burgemeester L. WABEKE, Secretaris. mOB- Aan l,et UOST- en TELEGRAAF- KANTOOR kan geplaatst worden eene tracht heeft het door Engeland bekend ge maakte versperde gebied door te breken en dat reeds een onnoemelijk aantal Amerikaan- sche schepen als offers van Engelsche mijnen zouden zijn gevallen, wanneer de Amerikaan- sche reeders, nadat de Noordzee door Enge- laud als oorlogszone verklaard was, het ver keer met Duitsche havens zouden hebben ge handhaafd. Zonder protest hebben zij den handel tus- schen hun land en Duitscldand, die ongeveer 2Vü millioen uitmaakt, op Engeland's macht woord laten vernietigen, zonder daarin een schending van hun rechten en vrijheden te zien. Zij hebben daardoor het recht verbeurd om de thans door Duitscldand gerechtvaar digde vernietiging van den handel van Amerika mot Engeland, Frankrijk en Italië als een ongehoorde geweldpleging voor te stellen, of voor een blokkade van de Amerikaansche kust te verklaren of zelfs als een maatregel te veroordeelen die hun eer hun verbiedt te dulden. Inlichtingen worden door den Directeur verstrekt. Iruw en rood gelaat. Wasch U met Purolzeep GEVRAAGD. Vlooswijkstraat 22. Ondergeteekende bericht aan zijne afnemers van SuperphOSphaat afgeleverd tusschen 10 en 15 Januari 1917 bevattende volgens uitslag Rijkslandbouwproefstation Maas tricht 16.1 °/o water oplosbaar phospliorzuur. Verzoeke het te veel betaalde wegens ondergehalte a f0.5l per 100 K.G. te komen ontvangen Achtend, Ter Neuzen, 12 Februari 1917. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Febr. Gerard Corporaal, oud 24 j„ jm. en Paulina Elisa beth Lauret, oud 25 jjd. 9 Febr. Jan Jacobus Huijssen, oud 25 j., jm. en Ebrina do Bruijne, oud 20 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 8 Febr. Alphonsius Norbertus Notté, oud 25 j jm. en Louisa Maria de Smet, oud 22 j., jd. Adriaau Witte, oud 23 j jm. en Suzanna Elisabeth Smallegang, oud 25 j., jd. Geboorten. 5 Febr. Martinetta, d. van Jau Donze en van Geertruida Cornelia van Krieken. Anna Maria, d. van Joannes Bastiaanse en van Maria Francisca Wauters. 7 Febr. Marinns, z. van Anthow'e Pieter Frederiksen en van Christina Ruster. 8 Febr. Neeltje, d. van Pieter Meeuwsen en van Diua Elve. Overlijden. 3 Febr. Gijsbregt Jacobus Schoon- akker, oud 69 j echtg. van Leuntje van der Welle. Theodora de Doelder, oud 71 j., echtg. van Cornell's Koole. 5 Febr. Helena Oatharina Eekhout, oud 56 j., echtg. van Krijn Broekhoven. 9 Febr. Catha- rina Levina Michielsen, oud 3 j., d. van Cornelis Jan en van Lucia Emilia van Gremberghen. Aruolda Johanna van Borssum Waalkes, oud 6 j., d.'vau Egbert Henrik Tjepke en van Maria Antoi nette van Tuijll. 10 Febr. Helena Catharina Broekhoven, oud 2 j-, d. van Guillaam Johannes en van Cornelia Elisabeth de Ruijter. Cornelis Vercouteren, oud 82 j., weduwn. van Barbera Pladdet. Hulst, 12 Febr. Per 100 K.G. Tarwe f 14,75 a f 15,wintergerst f 14,-a f zomergerst f 13,50, a f liaver fv13,— a ferwten f30,—af 31,—witteboonen f33,— a f34,—, bruine boonen f30,— a f32, duivenboonen f 17.— a fpaardenboonen f 17,— a f lijnzaad f 35,a f 42,aardappels f 0, a f 0, Koolzaad pei zak van 106 liters f36,— a f37,—.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3