UITGIFTE van Fl. 500.000.- 5V/„ PANDBRIEVEN fier Kerk en School. Laudbouwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Handelsberichten. Adver ten tien. Aanwijzing goederen volgens art. 1 Distribntiewet 1916. Openbare Verkooping. N00RD-AMERIKAANSCHE HYPOTHEEKBANK te LEEUWARDEN, in stukken van Fl. 1000.-, Fl. 500.- en El. 100.- Ls. VAN WAESBERGHE-JANSSENS, Het Belgisch consulaat-generaal wordt van Vlissingen naar Rotterdam overgeplaatst deze maand. Keuringsraad lichting 1918. Provincie Zeeland tot voorzitter van den eersten keuringsraad is benoemd W. F. Johanues, gepensionneerd luitenant-koloneltot zijn plaatsvervanger A. A. Umland, gepensionneerd luitenant-kolonel tot voorzitter van den tweeden keuringsraad J. J. E. Francken, gepensionneerd luitenant koloneltot zijn plaatsvervanger H. J. Won- nink, luitenant-kolonel, provinciale adjudant in Zeeland. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: J. de Ruijter, winkeljuff., Noordstr. 83, uit Arasterdam. J. T. Millenaar, dienstbode, de Jongestr. 2, uit Hulst. C. Vermeulen, sluisknecht, P 42, uit Sas van Gent. F. van Denderen, schippersknecht, School plein 9, uit Clinge. C. G. C. de Mette, wagenmaker, Dijkstr. 47, uit Westdorpe. Vertrokken: C. J. Leunis, schippersknecht, Tholensstr. 2fi, naar Rotterdam. I. R. Leunis, schippersknecht, Tholensstr. 26, naar Rotterdam. M. J. A. Drost, zonder beroep, Nieuwstr. 54, naar Arnhem. C. M. Wieland. dienstbode, 2e Kortestr. 8, naar 's Gravenhage. J. M. van Wijk, zonder beroep, L. Kerkstr. 66, naar Zoeterwoude. W. Smits, luitenant Leger des Ileils, D.- Visserstr. 61, naar Dordrecht. J. Elve, varensgezel, aan boord, naar Zaam- slag. W, J. Polderman, werkman, Baandijk 36, naar Middelburg. J. Drabbe, dienstbode, O 75, naar Hoek. F. S. Butter, bakkersknecht, Noordstr. 79, naar Oostburg. J. J. Meeuwsen, sergeant vesting artillerie, Nieuwediep 109, Vlissingen. C. de Meester, dienstbode, P 75, naar Zaam- slag. M. P. Meeusen, dienstbode, Dijkstr, 71, naar Hoek. Geref. Kerken. Tweetal te MidwoldeBroek Roelofs te Schildwolde en M. Post te Gees; te 'sGra- velandR. Aalberts te Baambrugge en M. M. Horjus te Oud-Loosdrecht. Beroepen te RijsoordJ. L. Schouten te Arnhem. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Randwijk en LakemondG. Montfrans te Ouderkerk a. d. IJsel. Bedankt voor den Burg (Texel)C. D. van Noppen te Nieuwe-Pekela voor Schoonhoven J. A. v. Boven te Ede (G.)voor Zegveld A. H. J. G. v. Voorthuijzen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rijssen J. Fraanje Goes. Treurige toestanden. In de Ned. Herv. Kerk te Groede kon Zondagmiddag de godsdienstoefening, welke geleid zou Worden door den vrijzinnigen pre dikant van IJzendijke, niet doorgaan wegens gebrek aan hoorders. Het is inderdaad niet moedgevend voor een vrijzinnig dominé om daar op te treden, als men weet dat bij een rechtzinnig predikant 150 a 300 hoorders komen en bij hen hoogstens een 50-tal. En dan wordt gezegd dat Groede vrijzinnig is en wordt er voor een vrijzinnig predikant ge werkt (Ned.) (Van onzen Lanclboiiw-medewerker). Hoe zal het waarschijnlijk met de levering van de Chilisalpeter gaan 7 Het is voor de landbouwers van het hoogste belang, dat zij vooruit althans met eenige waarschijnlijk kunnen rekenen op de door hen bestelde kunstmeststoffen. Vooral is dit van belang ten opzichte van de chilisalpeter. Stikstofhoudende meststoffen moeten er in elke boerderij zijn, voor bijna alle gewassen en het welslagen van den oogst hangt voor geen gering deel af van de bemesting mei stikstof. De aanwezigheid van chilisalpeter is dus een zaak van groot gewicht, Nu geloof ik, dat de landbouwers op dit punt gerust kunneu zijn, wat het jaar 1917 betreft. Het wil mij voorkomen, dat het met de distributie van de chilisalpeter in 1917 beter zal gaan dan in het afgeloopen jaar. De Kunstmestcommissie heeft bericht, dat dezer dagen een begin zal worden gemaakt met de 2e distributie van Chilisalpeter en wel van 30 pet. der bestelde en door de Commissie goedgekeurde hoeveelheden. Zeer kleine bestellingen zullen zelfs in haar geheel worden uitgevoerd, zoodat de bestellers nu de resteerende 90 pet. in eens zullen ont vangen. Naar wij vernemen is bij de kunstmest commissie voor het voorjaar en don begin- zomer van 1917 in het geheel besteld pl.m. 100,000 tons is 35,000 waggons chilisalpeter, d.i. 35.000 tons meer dan verleden jaar. Er zijn nu reeds 10 stoomschepen met chilisal peter uitgezonden en hiervan zijn er 3 binnen- geloopen. Dit vestigt dus de voorspelling, dat de boeren de door hen bestelde hoeveelheden chilisalpeter dit jaar wel op tijd zullen binnen krijgen. Strenge winters. Erg koud was de winter van 1676, die tot het laatst van April heerschte. Niet minder lang duurde die van 1728 op '29: Den 2en November begon het te vriezen en dat duur de tot 12 Maart. De winter van 1739 op 1740 was nog erger. Hij begon den 15 Oct. en duurde tot in't laatst van AprilTal van menschen en dieren stier ven van koude. De Dollard zelfs, anders een onstuimig water, kon worden beredenmen ging met sleden vanuit de provincie Groningen naar Oost-Friesland. Alleen in de provincie Groningen stierven 15000 koeien van koude en gebrek, want ook het voedsel raakte op. Bij gebrek aan hooi gaf men den koeien zelfs het riet van de daken der huizen te eten. In ,t begin der maand Juni hadden de boomen nog geen bladeren, en waren de weiden nog dor Noemen we ten slotte nog den winter van 1844 op 1845, een winter van 30 Nov. tot 22 Maart 112 dagen Vooral ook de maand Maart was nog ontzettend koud. Mogen wij daarvoor thans bewaard blijven Toepasselijke beeldspraak! Redenaar (bij een ijsfeest)„Het ijs brengt ons in vuur". Een eindje verder; „Het ijs doet den thermometer der vreugd rijzen tot het kookpunt." Een valsch nonneke 7 Uit Esschen wordt aan de giondwet gemeld Ze waren van Antwerpen gekomen en gin gen naar Holland om de zware levenslasten in het bezette gebied niet langer te moeten dragen. De trein is zoo goed als leeg. In een coupé zitten vier vrouwen, waaronder een nonneke. Haar bleek gezichtje kijkt quasi onverschillig van onder de spierwitte geplooide kap en haar oogen rusten nu en dan op de bloemen welke de vorst op de coupé ruiten tooverde. Spraakzaam is ze niet. De geheele reis heeft ze nog geen woord gezegd. In Antwer pen is ze niet gevisiteerd geworden, mocht ze, op vertoon van haar pas doorgaan. De andere moeten tot op het hemd gefouil leerd worden. De trein zal op tijd in Esschen zijn 't is nog vijf minuten voor halfzeven Üuitsche tijd Nog vijf minuten en ze zullen het laatste station in liet bezette gebied aandoen. Met een schok staat de trein stil. „Aussteigeu" klinkt het en de vrouwén moeten naar de visitatiezaal alwaar twee visiteuses ze zullen onderzoeken. Alweer heelemaal ontkleedenkorsetten worden tegen het licht gehouden, rokken idem, zelfs het garneersel van de hoeden wordt na gezien, 't Haar moet los en de schoenen uit doch de vrouwen hebben niets bijzonders bij zich, wenschen alleen zoo vlug mogelijk liet bezette gebied te verlaten om er onder het huidige bestuur niet meer terug te komen. De beurt is aan het nonnekeze laat haar pas zien denkende evenals in Antwerpen zon der het lastige visiteeren er af te zullen ko men. Dezen keer zal ze zich echter moeten ontkleeden. Niets ontgaat aan het oog der visiteuses elk lapje wordt omgedraaid en betast, plooien in dp rok nagevoeld en bestreken en nog eens tegen het licht gehouden. 'tls bijna afgeloopen alleen de kap nog waar mee het nonneke ongeduldig wachtend in de hand bljjft staan Deze wordt onderzocht en tot verbazing van de visiteuze komt er een belangrijk bedrag aan goudgeld uit, terwijl bij nader onderzoek nog een groot aantal brieven voor den dag kwam. Het nonneke werd direct in arrest gesteld en het moest den nacht in Esschen in het arrestantenlokaal doorbrengen. Zaterdag is ze naar Antwerpen getranspor teerd en wacht nu in het Begijnenstraatje het onderzoek af, hetwelk uit zal maken of men hier met een echt of een namaaknonnetje te doen had. Urk in het ijs. De toestand der bevolking op Urk is door den onverwachts ingetreden winter verre van prettig. Van alle verkeer met de buitenwereld afgesloten, nemen gebrek en koude hun intrek op het eiland. Alle levensmiddelen zijn schaarsch. Zeep en meel zijn niet meer te krijgen, hout en steenkool ontbreken bijna ge heel aardappelen zijn nog maar voor enkele dagen voorradig, zout en rogge zijn niet meer te krijgen, de aanwezige petroleum zal over een week verbruikt zijn. Algemeen is de ver ontwaardiging, dat het gemeentebestuur even als te Marken, niet voor een voldoenden winter voorraad van «Je vensmiddelen zorgde. Gewetensgeld. De redactie van het „Vaderland" heeft zich de moeite getroost, eens bij elkaar te tellen alle in de Staatscourant vermelde bij den Minister van Financiën ontvangen gelden we gens te weinig betaalde belastingen. Het blad kwam tot het resultaat, dat van half Septem ber tot einde December alléén een totaal van f 136.000 het departement van financiën des wege had bereikt. Daaronder bevond zich één post f 60.000, hetgeen stellig van een oor- logs-Croesus afkomstig moet zijn 1 De andere f 76.000, zijn verdeeld over kleinere sommen, die successievelijk zijn gestort en in de dag bladen werden vermeld. Sedert Januari is de stroom sterk toegeno men vorige week is juist een lijst van f 15.000 gepubliceerd. Daaronder bevinden zich giften van kleine lieden, die hetzij uit een opwinding van eerlijkheid, hetzij door aansporing van anderen (talrijke sommen werden door pries ters ingezonden, die bij de bicht voor 's lands kas hebben gewaakt,) zijn gestort. Een ge mobiliseerd soldaat in de provincie zond we kenlang telkens f2 daarna opeens f25 met de mededeeling dat hij nu „aangezuiverd" is TER NEUZEN. Huwelijks-aangift. 30 Jan. Willem Cornelis Briedé, oud 31 j., jm. en Su- zanna Bierlé, oud 32 j., jd. 2 Febr. Johannes Hendrik Alberts, oud 27 j., jm. en Geertruida Pleuna Hamelink, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Febr. Martinus Guillaam Broekhoven, oud 26 j., jm. en Neeltje Suzanna Harms, oud 22 j., jd. Geboorten. 28 Jan. Clemence, d. van Pieter Harmse en van Leonie Breijaert. 29 Jan. Tanneke Cornelia, d. van Daniel Frans Diele- man en van Sara van Drongelen. 3 Febr. Cornelis Jan, z. van Elizabeth Aartje de Ridder. Overlijden. 28 Jan. Pieternella de Feijter, oud 2 m., z. van Johannes en van Janna Pieter nella van Es. Roelof Hendrik Le Mat, oud 5 m., z. van Louis Alexis Frederic en van Hendrika Adriana Turkenburg. 29 Jan. Bertha Simons, oud 12 m., d. van Elizabeth. 30 Jan. Johanna Simons, oud 12 m., d. van Elizabeth. 2 Febr. Marina Anthonia Verschelling, oud 8 m., d. van Renier en van Cornelia de Waaij. Willem de Koeijer, oud 73 j., echtg. van Eli sabeth Kodde. 3 Febr. Cathrina Jacoba Ivo- nings, oud 77 j., wed. van Cornelis Johannes Dliont, ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 25 Jan. Pieter Riemens (van Axel), oud 47 j., wedn. van Adr. Haak en Geertrui de Visser, oud 42 j., jd. 31 Jan. Florentinus de Danschutter, (van Axel), oud 20 j., jm. en Adriana Leuntje Kolijn, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Jan. Jacob Christiaan Dieleman (van Poortugaal), oud 35 j., jm. en Adriana Paulina de Graaf, oud 40 jjd- Geboorten. 21 Jan. Adriana Elizabeth, d. van Jacob van de Wege en van Pleuntje de Bruijne. Overlijden. S Jan. Hermanns de Jonge, oud 83 j., weduwn. van Anna van Kerkvoort. 9 Jan. Geertrui Scheele, oud 85 j., wed. van Pieter Faas. 17 Jar,. Elizabeth Haak, oud 56 j., wed. van Jacobus van Pienbroek. Pieter Dieleman, oud 7 m., z. van Jacob en van Adriana Willemsen. 20 Jan. Adriana Jelijt, oud 81 j., echtg. van Marinus Wisse. 's GRAVENHAGE. Bij de opening der Kamer deelde de Minister mede dat er ern stige gebeurtenissen te wachten zijn. Z.Exc. zal de Kamer de mededeelingen niet onthouden, inzooverre deze in 's lands belang geacht wor den. Er is geen reden tot ernstige ongerust heid. V* Hedenavond om 9 uur overleed tot onze groote smart onze innig geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, ile Heer W. DE KOEIJER, in de volle hope des Eeuwigen Levens, na een lijden van slechts 3 dagen, in den ouderdom van 73 jaar, 11 maanden en 13 dagen. Zij, die hem van nabij gekend hebben, zullen beseffen wat wij in hem verliezen. Wed. W. DE KOEIJER-Kodde. CATH. DE ZEEUW—de Koeijer. W. DE ZEEUW. Ter Neuzen, 2 Febr. 1917. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat Z.Éxc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge circulaire no. 6950, HEEFT GOEDGEVONDEN Ter aanvulling van zijne beschikking dd. 9 Sept. 1916, no. 72235, afd. Handel, overeenkomstig artikel 1 der Distributie- wet 1916, alsnog aan te wijzen no. I8bis Spiering. Ter Neuzen, 6 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IIUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Notaris E. B. Dumoleyn te Hontenisse, zal ten verzoeke en ten woonhuize van den heer I). LEENKNECHT, aan het Stoppeldijkerveer, gemeente Stoppeldijk, op Donderdag 22 Februari 1917, des namiddags één uur, in het openbaar veikoopen Beestiaal: 1 merriepaard dik van veulen, 1 merrie- paard (onbeveulend), 3 melkkoeien. Landbouwgereedschap: \V Zware kar zoo goed als nieuw, stroomolen, aardappelploeg met .*H. kappels, kookfornuis, partij schelf balken, slieten, planken, kuipen, kisten, rieken, vorken, mesthaken, zinken waschtobben en emmers, partij staken, zinkdraad, ijzeren dammen, brandhout. De mest in den put. Huisraad: Ja Slaapkamerameublement, bc- ~JÊ staande uitledikant, vvascli- HL en nachttafel, stoelen, lesse naar, alles van pichepine, 3 ledikanten, 2 waschtafels, 2 pluimen bedden met toebehooren, mahoniehouten spiegelkast, 1 dito buffetkast, 1 dito tafel, bloemtafel, stoelen met zetels, vulkachels met tegel plaat, tapijten met deurkleedjes, geëmail leerd, keukenfornuis, spiegels, lampen, schilderijen, geleierd en ongeleierd aarde werk, glaswerk, beelden en vazen, regu lateurs, keukengerief, touwwerk, paarden tuigen en hetgeen verder zal worden ge presenteerd. Koopen tot en met f3,contant. tot den koers van 100 °/o. Ondergeteekende belast zich gratis met het overbrengen van inschrij vingen op deze uitgifte tot VRIJDAG 9 FEBRUARI, s namiddags 4 uur. Prospectussen en inlichtingen worden gaarne verstrekt. Commissionair in Effecten, HULST - TER NEUZEN. Hulst, 5 Febr. Per 100 K.Gt. Tarwe f 14,75 a f 15,wintergerst f—a f—zomergerst f 13,50, a f—,—haver f 13,a ferwten f 30,af 33,—witteboonen f33,a f34,bruine booneu f30,a f33,—. duivenboouen f 17.-a f 21,— paardenboonen f 17,- a f23,.'lijnzaad f40,a f 50,—aardappels f 0,- a 10—. Koolzaad pei zak van 106 liters f37,a f 38,—

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3