■■«■■Hi Onze GROOTE A. J. v. d. SLOOT, Noordstr., Ter Neuzen. ^«Si Kerk en S c h o o I. Laatste Berichten. Handelsberichte n. Hoogwatergetij te Terneiizen. Advertentiën. Opgaven ingevolge art, 5 Distributiewet 1910. AMBACHTSSCHOOL voor HULST en OMSTREKEN. seizoen begint heden. Onze prachtkoopjes bieden U in dezen duren tijd ongekende voordeelen aan. Opruimings=Art. worden niet op zicllt gezondenniet geruild en uitsluitend a contant. Filiaal KLUBERG's Stoomschoenfabriek. mag niet ontbreken. De dienst Vlissingen— Neuzen wordt niet zoo kranig en regelmatig onderhouden, hoewel daar zéér noodig een vrachtboot diende ingelegd te worden, aange zien de boot meer op een vrachtboot gaat gelijken dan op een passagiersschip. De dienst der Prov. booten op de Wester-Schelde wordt langzaam maar voorals nog zeker onderhouden. Maandag verviel de boot van elf uur van hier. Dinsdag kwam ze aan. Woensdag viel de boot van 2 uur weer uit. Het is dezer dagen niet vreemd meer, als de eerste boot uit Vlissingen om 12 of 2 uur eerst hier aankomt. Wegens den ijsgang zijn de gewone rader booten uit de vaart genomen en zijn daarvoor in de plaats gebracht de schroef booten, die anders van hier naar Hansweert varen. De morgen en middagreizen naar Hansweert worden onderhouden door de scliroefbooten die anders op de Ooster Schelde varen. De avondreizen van Ter Neuzen—Hansweert en terug zijn sinds Dinsdagavond stop gezet wegens den zwaren ijsgang, waardoor ook nog een der gasboeien is weggedreven. Door deze omstandigheden is post en goederen vervoer met veel vertraging. Het maken van papieren steenkolen. In onze stad is groot gebrek aan cokes, anthraciet en eierkolen. Gelukkig zijn be kwame mannen aan het werk voor kolen- distribuëeriug, wat ook onze stad en omgeving ten goede zal komen. Met succes worden in Holland papieren kolen gebruikt. Men maakt deze als volgt: Men neme een 30-tal oude kranten van goed vochtoptrekkend papier, dus gewone couranten en dagbladen. Men legt deze, één voor één, in een kuip, zóóver gevuld met water waarin een handvol ztrut opgelost is, dat alle kranten geheel ondergedompeld zijn. Laat de bladen zoo minstens 24 uur liggen, zoodat ze gelegen heid hebben het water goed in te zuigen. Daarna neme men de kranten één voor één uit het water en late ze goed uitdruipen. Dan wringe men de natte vellen flink uit en knede ze stevig tot een bal ter grootte van een sinaasappel. Alsdan legge men deze ballen in een oven of bij een kachel om héél langzaam te drogen. Legt men ze nu op een onderlaag van cokes of anthraciet en bedekt men ze met een dun laagje asch, dan is de aangegeven hoeveelheid voldoende om kachel of haard den geheelen dag brandende te houden, en een aangename hitte te verschaffen. Morgen (Zaterdag) wordt des namiddags een groot IJsfeest gehouden op de Othene- kreek. De varensgezellen Van K., hier woon achtig zijn te Rotterdam door stakende zee lieden, aangevallen en gewond. Woensdagavond had wederom eene ver gadering alhier plaats voor de op te richten Ambachtsschool. De Statuten en het regle ment werden vastgesteld en een definitief bestuur gekozen met een commissie van bij stand. Axel. J.l. Woensdagavond hield de Vereen, voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs" alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering. Na door den voorz. de heer J. M. Oggel op de gebruikelijke wijze te zijn geopend, werd dit maal o.m. een keurig verslag gegeven door het hoofd der school over hel onderwijs en leermiddelen. De aftredende bestuursleden J. M. Oggel en L. de Regt werden herkozen. Voor J. A. Dregmans en J. de Putter, die beiden bedankt hadden, werden gekozen de heeren Anth. de Ruijter en L. 1'. Bakker. Het totaal der inkomsten was in het afgeloopen jaar f8719,39 en de uitgaven f 8543,81, zoodat een goed slot overbleef van f 175,49. De vergadering had een opwekkend karakter. Een der leden sloot met dankzegging. De Heere zegene verder ook deze school Corresp. Axel. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad was ingekomen een verzoek van den heer J. de Kraker om grond van de gemeente te koopen een verzoek van de jachtclub „Nimrod", om een belasting op de honden te heffeneen request van den heer P. Haak met advies van den gemeenie- opzichter, inzake het afstaan van grond in het Juffrouwkwartier aan de gemeente, mits de gemeente zorgt voor bestrating en rio- leering. Al deze verzoekschriften werden gezonden naar het college van B. en W. om advies. De pensioengrondslag van den hulp stoker der gasfabriek F. Segers, werd vast gesteld op f575. Op de begrooting voor 1917 werd een post van f 100 uitgetrokken voor het aanstellen van een wijkmeester. Een voorstel tot wijziging van het raads besluit inzake de ruiling van grond met den heer Ph. J. van Dixhoorn, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Tengevolge van gebrek aan brandstoffen is de school met den bijbel te Oostburg ge sloten dit zal eerstdaags ook het geval zijn met de christelijke bewaarschool aldaar. Bij vele particulieren begint het ook te nijpen, daar alle kolenhandelaars zoo goed als totaal uitverkocht zijn. De onlangs aangevoerde regeerskolen waren zoo goed als onbrandbaar. M. Crt. In Zeeuwsch-Vlaanderen heerscht een ware steenkolennood. We vernemen, dat er voor de gasfabriek te Oostburg en Zuidzande -slechts voor enkele dagen meer kolen aan wezig zijn. De provinciale boot van Hansweert op Walzoorden kan wegens het vele ijs geen dienst doen. Veel bakentonnen zijn wegge dreven. De vaart ligt stil. De Prov. Stoombootdienst Middelburg— Zierikzee is wegens ijsgang gestaakt. Ned. Herv. Kerk. Beroepente TerwispelK. K. de Jong te Engelum. Geref. Kerken. Tweetalte Waarder (bij Woerden) A. J. de Boer te Garrelsweer en Joh. Dam te Baar land te BoskoopJ. C. Aalders te Beetgum en D. Pol te Vlissingen. Aangenomen: naar Wapenvelde G. H. de Jonge te Spijkenisse. öe Geref. Jougelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 773 ure> 'n de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. VOOR.DE JEUGD. Deze week geef ik maar eens vacantie wegens ijsvermaak en de weinige plaatsruimte in dit nommer. Volgende week deel ik D. V. de p r ij z e n uit. De Jeugd-Redacteur. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 FEBRUARI 1917. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. A. Thielen en 2 uur, Leeskerk. Axel Stationstraat 9 uur, Leeskerk en 2 uur Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 udr, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/a en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 V-2 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'li en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. D. de Bruijne. 's Woensdagavonds 6 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstrnat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/2 uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie, Verscherping van den duikbootenoorlog. Nader vernemen wij, dat in de gisteren middag tusschen de vertegenwoordigers van de reeders en de Regeering gehouden con ferentie de mogelijkheid is besproken om de onzijdige vaart, speciaal de vaart op Indië, gaande te houden zonder daarbij in botsing te komen met de belangen der belligerente partijen, waarbij do Regeering zich heeft be reid verklaard, voorzoover zulks van haar afhangt, zoowel hiertoe als tot de beveiliging van de schepen die thans varende zijn, steun te verleenen. Intusschen is, met het oog op de groote gevaren, welke thans de onzijdige schepen dreigen, aan de reeders van Regee- ringswege in overweging gegeven, hun schepen de havens niet te doen verlaten, zonder hier over vooraf met de Regeering overleg te hebben gepleegd. Wat het post- en passagiersverkeer van de Maatschappij „Zeeland" tusschen Nederland en Engeland van Vlissingen op Southwold betreft, waaromtrent, naar de Duitsche gezant te kennen heeft gegeven, de Duitsche Regee ring bereid is bijzondere voorzieningen te treffen om dit te ontzien, vernemen wij, dat de schepen, die deze route volgen, van bij zondere kenteekenen zullen worden voorzien. Van andere zijde vernemen wij, dat van de zijde der groote reederijen is verklaard, dat de blokkade-lijn door Duitschland getrokken, bleef ze ongewijzigd, voor ons land beteekenen zou het stopzetten van de geheele groote vaart. Geen enkele groote maatschappij zou haar schepen en haar bemanning wagen. Practisch kwam het bovendien daarop neer, dat ons land geheel van zijn koloniën zou zijn afge sloten. Over den critieken toestand werd 'uit voerig beraadslaagd, met dit resultaat, dat voorloopig geen Nederlandsche schepen mogen uitvaren en dat zal worden afgewacht het resultaat van ernstige stappen, welke door minister Loudon namens de Regeering te Berlijn zullen worden gedaan. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. seintIk verneem, dat de mogelijkheid nog bestaat, nader te onderhandelen over onze geregelde scheepvaart naar de koloniën. De conferentie aan het Dep. van Marine heeft gistermiddag tot 5 uur geduurd, waarna de gewone Ministerraad werd gehouden welke reeds voor gisteren was uitgeschreven. Op de conferentie schijnen eenige beslis singen te zijn genomen, waaromtrent echter nog niets kon worden gemeld. In het alge meen meenen wij echter te weten, dat de besprekingen in de allereerste plaats hebben geloopen over maatregelen ter beveiliging der schepen welke op het oogenblik onderweg zijn. De haven van New York gesloten. NEW-YORK, 1 Febr. (Reuter). De haven van New-York is gisteravond gesloten. Aan geen stoomschip is het veroorloofd de haven binnen te loopen of te verlaten. Men gelooft dat deze maatregel het gevolg is van het be richt, dat Duitsche ss. een aanval op zee voorbereiden. Te middernacht werd politie naar de dokken uitgezonden, waar vijf schepen der Hamburg—Amerika-Lijn geïnterneerd liggen. NEW-YORK, 1 Febr. (Reuter). De haven is hedenochtend heropend. De autoriteiten deelden mede, dat het den schepen veroor loofd is als steeds uit te varen op eigen risico. Middelburg, 1 Febr. Ter graanmarkt waren wegens het winterweer aanvoer en handel van geen beteekenis, prijzen bleven nominaal. Witte boonen f36,a f39,per mud. bruine boonen f31,a f33,-, kroonerwten f 31 a f33, per 100 kilo. Boter f 0,95 a f 1,—, voor particulieren f 1,— per Vi kilo. Eieren f 9,—, voor particulieren f 9,40 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 3 Febr. 11.38 Zondag 4 0.8 0.34 Maandag 0.56 1.16 Dinsdag 6 1.34 1.51 W oensdag 7 2.8 2.22 Donderdag 8 2.37 2.52 Vrijdag 3.6 3.21 De Burgemeester der gemeente TER NEU ZEN brengt ter kennis van de iugezetenen, dat ingevolge circulaire van Z.E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 25 Januari 1917 ingevolge art. 5 der Distri butiewet 1916 een ieder, die na te noemen levensmiddelen of grondstoffen van levens middelen anders dan voor gebruik door hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft, te weten a. aardappelen (afzonderlijk op te geven klei-aardappelen en zand- of veen- aardappelen) b. bruine boonen en groene erwten (afzon derlijk op te geven) c. bak- en braadvet d. rijst (afzonderlijk op te geven Voorloop Rangoon of Bassein oenerzijds en andore soorten, (anderzijds) e. gort, gehouden is vóór of op 5 Februari 1917 aan den Burgemeester, ter gemeente-secretarie gedurende de uren waarop deze geopend is, schriftelijk opgave te doen van de hoeveelheid en den aard van bovengenoemde goederen, welke hij in voorraad heeft op 3 Februari 1917. Het nalaten dezer verplichting, of het doen van onware opgaven, is strafbaar volgens de distributiewet 1916. Ter Neuzen, 31 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De inschrijving van nieuwe leerlingen zal zijn opengesteld tot en met 3 MAART a. s., op alle werkdagen van 8—12 ure v.m. en van 11/H4 ure n.m. aan het schoolgebouw. Opleiding wordt verschaft aan Timmerlieden, Smeden, Huis- en Decoratieschilders, Machinisten, Stokers, Machine-bankwerkers en Metaaldraaiers. Namens het Bestuur, VAN BEUZEKOM, Directeur. Aanbevelend, 5 i, 9

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2