Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Kerk en School. BurgerIijke Stand. zaakt te zeggen dat de stad die niet uieer heeft, daar zij ons niet geleverd zijn geworden. Wanneer de Rijksbureaux ons thans in den steek laten, kunnen wij geen verantwoordelijk heid meer aanvaarden. We lezen in de N. R. C. Een brief van Pa. Mijnheer de Editeur, Ik zend "u hierbij een brief van mijn Pa van 2 December en hij schrijft Jou brief van 12 September het ik gekrij en ook di Hollandse bladen wat jij gestuur het. Di ou Hollander kan ons nie verstaan ni, hulle raas te banje in di bladen. Het lijkt voor ons di regeering in Holland wil neutraal blij, maar als ons di bladen lees moet ons geloof, daar is een klompje mensen in Holland wat ook tegen Duitsland wil gaan vecht. Di mensen in Holland moet maar meer om hulle eigen land denk en hulle regeering steun. Denk di mensen wat zoo banje raas en schel dat di Engelsman hulle daar dankbaar voor is? Dan maak hulle een groot mistake, daar di Engelsman veel beter kan raas en schel en hulle daarvoor di Hollander nie noodig het. Is di Hollander ook gek geword en het hulle nog niks gezien en geleer hi in di oorlog? Waar het di kleine naties geblij en waar is di hulp voor di kleine naties geweest Nu lees ons in di bladen dat di Duitscher ook Roemenie binnentrek en dat di Engelsman hulle een Engels generaal met een klompje officieren gestuur liet. Om Danie zeg, hn weet nu dat het met Roemenie ook niks word ni en het hij nu groot angst voor ou Holland, zal England nu probeer hulle ook in di oorlog te drijf. Di mensen in Holland wat zoo in di bladen raas en poppetjes teeken doet banje beter, een regiment vrijwillegers op te richt en naar England te trek, kan hulle dan voor England vechthoef hulle zeker nie bang te wees dat hulle ni in di vuurlinie zal kom, zal di Engelsman wel voor zorg. Hulle moet bedenk dat als Holland tegen Duitsland in di oorlog trek, di Engelsman 20 mensen -stuur om als di Duitser ook in hulle land trek, di dijken in de lucht te blaas en kan dan di ou Hollander, voordat hulle verdrink met hulle vrouw en kinder, als di golven over di land spoel, zing „Rule Britannia, Britannia rules the waves". Di laatste Hollander moet hulle regeering steun om buiten di oorlog te blij en ons hoop dat hulle koele koppen zal hou en hulle land niet ongelukkig zal maak. Hulle moet ni vergeet ni, wat nu krom is, is later recht. Ons weet nog te goed uit di Boeroorlog wat di Engelse bladen het geschrijf over al di oogen di ons di Engelse gevangenen het uit- gesteek en al di mooie dingen meer. Over al di vrouwmensen en kinder wat in di Boer oorlog vermoord is wil ons nu niet praat, maar ons weet ook wat nu in deze oorlog gebeur het. Ook hoor ons van di Indise mensen hoe di Engelsman in Ceylon het te keer gegaan en zal ons ook maar niet over Ierland praat. Hulle raas over onderzee schepen en Zeppelins, maar al di vrouwmensen en kinder in Duitsland dood te honger is ook ni mooi ni. De laatste dagen lees ons in di bladen dat di Serviers aan di Salonikifront banje dapper vecht, en wil ons ook wel geloof, daar di Servise mensen banje goede soldaten schijnt te zijn. Ons voel banje medelijden met hulle en lijkt het di laatste Servise soldaat zal op- geoffer worden. Oom Danie zeg, hij kan di Hollandse bladen ni verstaan ni, hulle schrijf di Engelsman vecht voor di kleine naties. Waar blijf nu di Engelsman inSaloniki? Di Engelse bladen zelf schrijf alleen over di Servise mensen. Di Engelsman vecht niet voor die kleine naties, maar achter di kleine naties, wat hij in di strijd voorop stuur. Om Danie, oom Koos en ik zijn in Kaapstad gewees en het ons mr. G., consul van ontmoet. Mr. G. is banje tegen di Hollander, omdat hulle nog niet tegen Duitsland is gaan vecht. Oom Koos het voor hem gevraag of hij denk dat di Hollander ook met England gaat vecht. Mr. G. het geraas en zeg inet een vloek over di ministers iu Holland „The fellows are not stupid enough." Ik het in een van mijn briefe jou geschrijf, dat jou zusters, wat veel muziek maak, ja- loersch van jou is, daar jij nu ook di opera in di Hollandse taal kan hoor. Tot mijn groot verwondering schrijf jij dat hulle niet in di Hollandse taal zing, doch zing hulle in di Franse taal en betaal di Hollandse regee ring hiervoor. Ik denk jij wil jou en Pa een beetje spulletjes vertel, daar ik dit nie kan geloof ni, maar di opera zooals jij schrijf in Holland voor di diplomaten is. Voor di di plomaten, wat mensen is di banje talen praten en overal geweest het en di opera's al in vele talen gehoor het, moet het ook banje inte resting zijn di opera ook maar in die Hollandse taal te hoor en moet hulle dan wel denk, di Hollandse taal is hiervoor te minderwaardig en kan ik nie geloof ni, dat di Hollander hiervoor betaal om zichzelf di minderwaardig heidsdiploma te geef. Ook is Holland een land wat machtige ko lonies het en het hulle doch ook plichteu tegenover hulle kolonies. Als daar naar Holland een man uit di kolonies komt, wat jaren zijn kop geplaag het om di Hollandse taal te 'ieer en hij kom voor di Operahuis om een Hollandse opera te hoor en hulle vertel hem dan dat hulle in di minderwaardige taal niet zing, zal hij zich met zijn vuist voor de kop slaan dat hij zoo dom geweest is, jaren lang zijn kop met di studie van di minder waardige taal te plaag en vervloek dat hij di onderdaan van zoo'n minderwaardige volk is. Hierover moet jij mij nog schrijf, als jij geen spulletjes gemaak het, zal ik broer Paul over twee jaren naar England sf Duitsland stuur om te studeer, is beter voor zijn karakter. Het lijkt voor mij di Hollander het ban-e min zelfrespect en hoe eerder hulle hulle kolonies dan verkoop hoe beter, is hulle dan in mensen ni om over een ander volk te regeer. In plaats van over een ander volk te regeer moet hulle di baatje van di huisknecht aantrek. Ons kan dit ni verstaan ni. Hoe kom het di Hollander zoo min zelfvertrouwen en zelf respect? Word hulle mensen elk jaar minder zoodat alle mensen in di land voel dat hulle gaat verdwijn? Ik het in mijn brief banje op di Hollander geraas, maar ik is ook kwaai vandaag. Gis teren is ik met di vrouwmensen in Bloem fontein geweest en het ons op di Gouverne mentsgebouw di bloedkleurige lapje zien vvaai. Ik is nu di heele week ziek en kijk ik di vrouwmensen in di gezicht, dan lees ik altijd „Pa, dat is jou schuld." Als bij ons 20 men sen gezels, kom 18 mensen als rebel uit di tronk. Ons weet te goed wat zeer het maak, als een andere vlag over di land waai en als ons dan aan di ou Hollander denk, en ons denk nog altijd goed over di Hollander, di bloed is nog altijd dikker als di water, spijt het ons machtig, te merk dat di ou Hollander veel te weinig aan hulle eigen volk denk en dat hulle niet allemaal te saam hulle regeering steun. Ik wil vanavond maar niet meer schrijf, ik is te kwaai en is het ook al banje laat en het Ijou stiefmoeder al viermaal di kop in di deur gesteek om te vraag, of ik al di petro leum in di huis wil opbrand. „Groote God", deze vrouwmensen. Bijna had ik jou een raad gegeef, maar wil ik maar niet doen. Waarom zou jij het in di leven beter krij als jou ou Pa hot gehad het? En ook moet di dag dat di ou mooi vlag weer over di land hooggehaal word (en di dag kom zeker), men sen van ons familie daarbij wees. TER NEUZEN, 30 Januari 1917. Vrijdag- en Zaterdagmiddag viel de Prov. boot die om 2 uur van hier vertrekken moet, uit. Een man uit Sas van Gent, die zijn been gebroken had, en in het ziekenhuis alhier lag doch voor verdere behandeling naar Vlissingen moest vervoerd worden, kwam Vrijdag- en Zaterdagmiddag beide malen per rijtuig tever geefs aan de boot omdat deze dienst zonder bekendmaking uitgevallen was. Zondagmorgen is hij vertrokken. In het ziekenhuis werd hij niet meer terug ingenomen en werd daarop in een herberg onder dak gebracht. Gisteren viel uit de boot van kwart voor elf van hier. Om half twaalf kwam het be richt dat deze boot (de eerste reis naar Ter Neuzen) bij Borssele averij had bekomen en niet door kon komen. Om tegen half drie kwam de eerste boot hier uit Vlissingen aan en maakte om 3 uur nog een reis terug. Met deze boot kwam mede het lijk van den getroffen smokkelaar E., die te Philippine door een grenscommies was aan geschoten en in het ziekenhuis te Ter Neuzen was overleden, doch voor rechterlijke schou wing naar Middelburg was vervoerd. Van groot belang voor onze stad en omgeving is thans in 't bijzonder de dienst NeuzenHans- weert. Vele passagiers vertrokken gisteren om 12 uur met deze boot naar Holland niet alleen, doch ook voor Walcheren. Er is ver bazend veel drijfijs op de Schelde en aan laatstgenoemde boot was het dan ook goed zichtbaar dat ze zich door het ijs den weg gebaand had. Met de boot van 12 uur van hier naar Ilansweert is gisteren vervoerd een Duitsch deserteur, een jonge onderofficier. Hij zager zeer net uit. Hij was uit Selzaete te Sas van Gent de grens overgereden met den trein en had zich daartoe boven op een waggon gelegd. Last van de warmte zal hij daar bovenop gisterenmorgen wel niet gehad hebben. Heden bereikte ons de mededeeling, dat de heer Jac. van de Ree, tot voor eenige jaren arts in onze gemeente, te Rotterdam na een zeer smartelijk lijden is overleden. Hij bereikte den leeftijd van 46 jaren. Zaterdag viel bij het schaatsenrijden op de kreek alhier een militiair, hier in garnizoen. Hij was een jong gehuwde Fries. Op een hofstede gebracht, bleek het vervoer naar het ziekenhuis noodig. Bewusteloos werd hij vervoerd, en bleek dat hij een hersenschudding had. Zijn toestand is thans echter beterende. Dinsdag 27 Februari a.s. zal wederom eene verkiezing voor leden van de kamer van koophandel alhier plaats hebben. Er zijn drie vacatures. Een wegens ontslagname en twee voor afgetreden leden met een Januari j.l., waarvoor tweemaal door gekozenen is bedankt. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Tram- wegbruggen der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- wegmaatschappij over de oost en midden- kanaalarin alhier voor het spoorwegverkeer in gebruik worden genomen. Tot agent van politie alhier is benoemd II. J. van Doeselaar van Sluiskil, thans in militairen dienst. Gisterenmiddag was het wedstrijd met priksleden op de Otheensche kreek. Muziek ontbrak niet. Zeventig personen namen er aan deel. Hedenmiddag ijsfeest. Wedstrijden be staande in ringrijden, schoontijden en hard rijden. Eereprijzen zijn een zilveren en éen bronzen medaille van H. M. de Koningin. Voorts een 12tal medailles en kunstvoorwerpen. Te Axel was het Zaterdag ijsfeest. Wed strijden werden gehouden en prijzen in geld uitgereikt. Het fanfarengezelschap speelde er lustig op los. Gisterenavond werd in de Chr. Bewaar school de 12e jaarvergadering van de Jonge, lingsver. op Geref. Grondslag alhier gelmuden- Jaarverslagen werden natuurlijk uitge bracht. Afgevaardigden vertegenwoordigden hunne vereenigingen. Voordrachten ontbraken ook niet. Inleidingen werden geleverd over „De Geref. jongeling en de geestelijke stroo mingen van onzen tijd". Over„Oorlog" en over„De jongeling te Naïn," Men was gezellig bijeen. Verblijf ontzegd. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Jozias Hamélink, geboren 6 Juni 1896 te Zaamslag wonende te Sluiskil (gem. Ter Neuzen) wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Spui. Zoodagavond hield Ds. De Walle van Zaamslag voor de Gereformeerde Jongelings- vereeniging alhier een rede over: de „Wee U!"'s van Jesaja den jongeling voorgehouden. Velen waren in de Chr. school saamgekomen om naar deze boeiende, leerzame rede te luisteren. Hoek. In ons vorig nummer stond dat A. de F. te Hoek „weder" voor de rechtbank te Middelburg terecht stond. Door onduidelijke opgave werd „weder" gezet inplaats van „heden". Het was de „eerste" maal dat be doelde terecht stond. Men schrijft aan de Midd. Crt. uitStop peldijk Het gaat bij onze nieuwe tram zoo gemoedelijk mogelijkeen paar staaltjes uit vele. Een landbouwer nadert per rijtuig van uit de Bossche straat de lijn, ziet een maschine rooken op eenigen afstand, en staat stil, om de naderende tram, zoo hij meende, te laten passeeren. Een paar minuten wacht hij reeds, verwon derd maar geduldig, toen een meisje hem toeroept„Baas, rij maar door, die machine staat stil, de machinist is een pinte' pakken". Onze landbouwer vervolgt zijn weg en komt voorbij een losse, onbeheerd staande machine, waarvan de geleider even zijn dorst is gaan lessclien. Midden in de Veerstraat staat onze huise lijke tram stil, na wat puffen en zuchten. De machinist springt er af, loopt met een stuk ijzer het veld in, slaat op een sloot het ijs kapot, en loopt, onder gekscheren of brom men der passagiers, een half uur lang op en neer van de bijt naar zijn machine, om deze met een klein emmertje te vullen. Hij kon onmogelijk de naaste halt bereiken want de machine had groot watergebrek. Te Breskens zal binnenkort eene gemeen teverordening in werking treden, die het rooken van jongens onder de 15 jaar verbiedt. Hansweert. De dienst der Prov. boot van hier naar Walsoorden is gisteren wegens ijsgang stopgezet. Ook de dienst der Telegraafbooten Rotterdam—Ilansweert—Neuzen, moet het opgeven wegens het vele drijfijs. De dienst op de Ojsterschelde, Middelburg—Zierikzee zal ook gestaakt moeten worden. Vlissingen. Door hot distributiebureau is telegrafisch bericht ontvangen dat nog 10.000 witte- en 10.000 bruinbroodkaarten zullen worden afgezonden, zoodat ook de hier ver toevende Belgen het voor ieder vastgestelde quantum brood zullen ontvangen. Loop tier bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: C. Gijsberts, ondersluismcester, Westkolk- straat 3, uit Velsen. Z. Kok, zonder beroep, Steenkamplaan-8, uit Grijpskerk. A. van Gelderen, dienstbode, Westkolk- straat 8, uit Hulst. W. de Laat, dienstbode, Noordstraat 50, uit Udenhout. J. L. van Hoorn, stoker, Nieuwediep 91, uit Goes. P. J. van Gelderen, dienstbode, Nieuwediep 91, uit 's-Gravenhage. S. Duiker, monteur, Van Bovenstraat 15, uit Lonneker. Vertrokken: F, M. J. Millenaar, dienstbode, Kerkhoflaan 11, naar Hulst. A. J. Oostdijk, werkman, Q 247, naar Axel. J. B. Wijsbek, commies post en telegraaf, Donze-Visserstraat 2, naar Amsterdam. J. Doorns, schippersknecht, aan boord, naar Rotterdam. R. J. Speelman, zonder beroep, O 220, naar Hulst. C. Nagtegaal, dienstbode, Kazernestraat 42, naar Bloemendaal. Bedanktvoor Kruiningen M. Post te Gees. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wierden J. J. van Ingen te Harderwijk te Hoorn A. de Kat Angelino te Nieuw-Helvoet. Ds. J. G. Steenbeek te IJzendijke hoopt Zondag 11 Maart afscheid te nemen van de Ned. Herv. gem. aldaar en Zondag 18 Maart zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. gem. te Abbekerk. Te Oenkerk is voor het verbouwen van de pastorie een collecte langs de huizen ge houden die ongeveer f 1700 opbracht. Te Grijpskerke (Walcheren) zal de open bare school opgeheven worden. Een muis met een gouden ring. Te Delft was 18 jaar geleden een zoon des huizes zijn gouden ring kwijt, welken hij 's avonds tevoren op de tafel had gelegd. Alle zoeken naar het verloren kleinood bleek ver- geefsch. Onlangs bracht de leeraar H. R. die zoo ongelukkig van zijn ring afgekomen was, weer eens een bezoek aan zijn moeder te Delft. 's Avonds hoorde men oudergewoonte de muizen achter het behangsel knabbelen. Met de vraag, of men steeds, zooals in zijn tijd nog zooveel last had van dat gespuis, trok R. ï'n knipmes en raakte toevallig een der bru tale rakkers. Om het dier achter het behang sel vandaan te halen, sneed hij het behang tot de lambrizeering open. En tot zijn groote verbazing en blijdschap vond hij daar ook zijn gouden ring terug Waarschijnlijk had een muis hem dien be- wusten nacht weggesleept. D. Crt. Een zwendelaarster. De schuldeischers van de weduwe Kupfer, de te Berlijn gepakte zwendelaarster, zullen wel niet veel van het geld terugzien. De weduwe en haar dochter leidden een leventje van den vroolijken Frans, in kelder en keuken van haar huis zijn de kostelijkste dranken (champagne, wijn, cognac van de duurste mer ken), levensmiddelen (hammen, spek, allerlei conserven), sigaren, sigaretten enz. gevonden. Ook de kleerkasten waren goed gevuld zijden kousen zijn er 1000 paar gevonden, voor zijden ondergoed van de dochter was in Dec. 1916 niet minder dan 19,000 mark betaald enz. Een villa in Hannover is het eenige dat voor de talijke krediteuren aanmerkelijke waarde heeft. Geld is zoo goed als niet gevonden. N. R. C. Fransche 0. W.'ers. Mevrouw Bde echtgenoote van een kapi tein die aan het front is, Woont in een kleine stad dicht bij een groote haven in West- Frankrijk. Zij besloot onlangs haar auto te verkoopen, omdat zij er sedert het vertrek van haar man geen gebruik meer van maakte. Een pas rijk geworden echtpaar meldde zich als koopers bij haar aan. Mijnheer was niet lang geleden als houtlosser aan de havon werkzaam, had een sommetje gespaard met pakjesdragen voor de talrijke Engelschen die daar arriveerden en ondernam met dit geld een los- en bestellingsdienst welke zoo goed ging dat hij sedert het laatste half jaar van den oorlog millionnair is geworden. Mevrouw die in de moeilijke dagen haar man trouw ter zijde stond, geniet thans ook ijverig van het oorlogsfortuin. Alvotens uw auto te bezichtigen zei ze tot de eigenares zeg mij eens is zij voorzien van een pendule Ja, mevrouw. Goed als die er in zijn, zullen wij op den koop ingaan. Mevrouw B. geleidt het echtpaar naar de garage. De bezoekster opent de deuren, doet de portierraampjes open en dicht, betast de zittingen, bevochtigt met haar ad^m de koperen roeden en poetst die met de mouw van haar zijden mantel zoo ferm, dat ze glimmen als spiegels. Dan wendt zij zich tot den knecht, die zij heeft meegebracht Zie je Jozef, die koperen dingen moet je eiken morgen zóó poetsen Nee, hoor, dat zal niet gaan. Eenige keeren per week is genoeg. Dat is immers mijn zaakzegt Jozef, die niet bijzonder veel eerbied voor zijn meesteres schijnt te hebben. Daarna bemerkt zij, dat de banden bijna plat zijn. Jozef begint met ze op te pompen. Blijf af zegt de meesteres, dat is mijn baantje een middel tegen mijn corpulentie. Als de wielen bolrond zijn geblazen zegt ze Deze auto bevalt me wel. Hoeveel? Twintig duizend francs. Betaal Victor. Jozef, vul het reservoir, 'k wil nog vóór den avond per auto in de stad arriveeren Jozel, sla de kap [neer. Iedereen moet ons zien. De auto vertrok met de nieuwbakken rijk aards. Geref. Kerken. Beroepente Koudekerk a. d. Rijn Joh. Dam te Baarland te Oud-Vossemeer C. Staal te Nieuwerkerk. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Adriaan Witte, oud 23 j., jm. en Suzanna Elizabeth Smallegang, oud 25 j., jd.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2