Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Centralen - Convent. Uit de Pers. FEUILLETON. OMHOOG! Binnenland. Buitenland. No. 1401. Woensdag 31 Januari 1917. Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Orootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Het Centraal-Comitè van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen brengt hiermede ter ken- nisse van de Centrale en Districtsbesturen, dat D. V. op Maandag den 5en Februari e..k., des namiddags twee ure, in een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht een vergadering van het Centralen-Convent zal worden gehouden. In gevolge Artikel 28, 2e lid der Statuten, kunnen de Provinciale Comité's elk één lid naar deze bijeenkomst afvaardigen. De Cen trale en Districtbesturen worden hiermede uitgenoodigd, voor de afvaardiging elk van één lid naar deze vergadering zorg te willen dragen en hun afgevaardigde van een lastbrief te willen voorzien. Dagbladen van Antirevo lutionaire richting, wier redactie zich officieel bij het Centraal-Comité beeft aangesloten, kunnen zich doen vertegenwoordigen door één lid der redactie, die ingevolge Artikel 80 dei- Statuten een adviseerende stem kan uit brengen. In deze vergadering zal moeten gekozen worden een Voorzitter van het Gemeenteraads-College, daar Mr. S. de Vries Czn. de op hem uitgebrachte benoeming niet aanvaardde. Vervolgens komt de politieke toestand ter sprake. Namens het Centraal-Comité Dr. A. KUYPER, Voorzitter. Mr. A. P. R. C. Baron VAN DER BORCH VAN VERWOEDE, Asses. C. VAN DER VOORT VAN ZIJP, L. F. DUYMAER VAN TWIST, Penningmeester. 's Gravenhage, 25 Januari 1917. Hulde aan onze Pers. Niet genoeg kan het toegejuicht, dat heel de Antirevolutionaire Pers als één man 't pleit opnam voor hét accoord. Uiteraard doorzag men zeer wel, dat er voor ons vooral, die in 1913 het stembusgelag 9) De meid koek met echte nagemaakte ver waandheid, die ze zich aan haar „stand" ver schuldigd rekende, op het nietig menschje met het ouderwetsche kapotje neer. „Wat het vrouwtje verlangde gewaardigde ze zich wol in nederbuiging te informeeren. „Zoo, meneer wou ze spreken Hm, ja, zie-je, als het niet anders kan öffo kon ze de bood schap niet overbrengen Neen En wie moest ze dan aandienen. Vrouw Randers, zei ze Nö, 'k wil wel's hooren. Wacht daar maar even op de mat, hé Vrouw Randers stond op de mat. Ze was doodop. Ze beefde was het énkel vermoeid heid Ze had niet aan dat nuft willen meedeelen, dat „mijnheer" haar oom was; zóó behandeld te worden, viel haar toch hard. Boven hoorde ze de luide stem van oom Frank, die door de geopende kamerdeur in de vestibule doordrong, 't Was nog dezelfde betaalden, iets hards in lag, niet nog even in Juni 1917 een vijftal zetels terug te nemen, die ons, zonder tegenspraak, toekwamen. Ons is in 1913 met het Tarief kabaai onrecht geschied, en het was verleidelijk in hooge mate, thans even den slag, dien men ons toen toebracht, terug te geven. Maar als één man was heel onze Pers dan toch van oordeel, dat dit kansje in de lucht ons geen oogenblik verleiden mocht, om er onze politieke positie voor heel het land aan te wagen. Te tornen aan de Grondwetsherziening is nu eenmaal volstrekt onmogelijk. De Tweede Kamer beleefde van de Antire volutionaire partij geen verzet, maar volledige medewerking. En in de Eerste Kamer staat het precies evenzoo. Om de Evenredige Ver tegenwoordiging stemmen in de Eerste Kamer- alle Roomsche Kamerleden met de Regeering mede. Van tegenstemmen onzerzijds, kan in de Eerste Kamer uit dien hoofde geen sprake zijn. Sterker nog bindt ons de combinatie van Art. 192 met Art. 80. Er is geen oogenblik quaestie van, wat in de Eerste Kamer te gebeuren staat. Vlot, zonder eenig verzet, gaat ook daar de Revisie door. Heel onze Pers heeft dit van meet af inge zien, en daarom luidde haar advies eenparig. Er was daarom geen stof voor oen nieuwe Deputaten vergadering. Het voorstel om, zonder voorbehoud, meê te gaan en meê te doen, sprak vanzelf. Door brekespul te willen worden, zou onze Antirevolutionaire partij haar eere als poli tieke partij voor goed hebben prijsgegeven. En, ook afgezien van onze eere als partij, onze machtige arbeidersgroep zou gedeinsd zijn. En wat ditmaal niet minder zegt, onze Christelijke ouderwijzers zouden het loodje er bij hebben ingelegd. Om met eere, om conform den eisch van het oogenblik, flink en degelijk op te treden, was onze gedragslijn als vanzelf aangewezen. En daarom eere aan onze Pers, die dit aan stonds doorzag, en op deze eenparige saam werking aandrong. DE AARDBEVING OP BALI (O.-I.) Onze correspondent te Semarang seint ons: Door de aardbeving zijn tenminste 50 men- schen gedood, 200 menschen zijn gewond. Et- zijn geen Europeanen of vreemde Oosterlingen gedood of gewond. De materieele schade is aanzienlijk. Duizenden huizen zijn ingestort. luide, luchtige stem, met een tikje onver schilligheid. Een oogenblikje later kwam Mina, de meid, met aanmerkelijk meerder spoed, dan ze zoo even aan den dag gelegd had, toen ze„open deed", de trap afeen hoogroode kleur over- toog haar bol gezichtze pruttelde en mop perde wat in zichzelf, gedempt, of ze vreesde dat het èn boven èn beneden zou gehoord worden, en toch zoo, dat haar verontwaardi ging voor gewillige ooren niet verborgen bleef. „Wit de juffrouw," ze aarzelde even toen ze deze lituratuur gebruikte, maar boven komen Mijnheer zou haar heel graag ont vangen. „Volg u me maar", meende ze tot aanmoediging van het menschje in de gang te moeten zeggen. Vrouw Randers volgde. Het trappen klim men viel haar, al waren de treden met een dikke wollen looper bedekt, moeilijk en ze hijgde hoorbaar. Mina's goede hart sprak. Ze keek eens om, zag de „juffrouw" zich inspannon, merkte haar vermoeidheid. „Warm hé. Gelukkig is de trap niet steil, hè? Rust u even op dat overloopje." „Dank-je. 't Zal wel gaan," en ze sukkelde voort. Eindelijk, ze was er. Mina tikte even op de kamerdeur. Een De resident heeft voor de slachtoffers van deze aardbeving twintigduizend gulden be schikbaar gesteld. N. R. C. DE OORLOG. Engelsche blokkade. Het Berliner Tageblatt verneemt dd. 27 dezer uit KopenhagenEen Engelsche nota kondigt de blokkade van de Duitsche Noord zee bocht, met inbegrip van een gedeelte van Denemarken en Nederland, aan. De nota werd hier pas van middag bekend. Zij is den Deenschen gezant te Londen eergisterenavond medegedeeld, nadat zij merkwaardigerwijze eerst ter kennis van de Noorsche regeering gebracht en door deze reeds Donderdag open baar gemaakt was. Het Noorsche Dagblad schrijft over den Engelschen maatregel Het vaarwater, dat Engeland onveilig zal maken, vormt den noor delijken uitgang van de bocht van Helgoland en strekt zich uit tot ter hoogte van Ring- kübing. Esjberg ligt dus binnen de zone. In- tusschen is Nederland er in veel sterkere mate dan Denemarken bij betrokken. Voor Noorwegen heeft de maatregel slechts be- teek'enis met het oog op het verkeer [met Rotterdam, dat echter op het oogenblik niet groot is. Het doel van den Engelschen maat regel, die in hoofdzaak wel in het uitleggen van mijneu zal bestaan, is blijkbaar een po ging om den Duitschen duikbootcn het in- en uitvaren te beletten. Over den invloed van de blokkade op de Deensche scheepvaart schrijft Nationaltidende geruststellend, dat er geee verandering te verwachten is, daar de reizen naar Engeland van Esjberg uit reeds langs een omweg over Hanstholm en de Noordengelsche kust geschie den. Oostelijk Front. BERLIJN, 28 Januari. (Wolff.) Nadat ds gevechten ter weerszijden van de Aa in den nacht op 25 dezer verflauwd waren, begonnee de Russen in de eerste ochtenduren van den 26sten zich reeds te roeren. Zij liepen dien dag op verschillende plaatsen met telkenn nieuwe troepenmassa's, door een hevig artil lerie-vuur gesteund, op onze stellingen storm, maar werden letterlijk weggemaaid. De ga pingen werden telkens door nieuwe reserves aangevuld, die opnieuw in een zekeren dood gedreven werden. De Russen konden geen duim grond winnen en moesten honderden dooden achterlaten. luid „binnen" klonkvrouw Randers trad binnen. Mina gluurde nog even nieuwsgierig de kamer in, maar was in een volgend oogen blik verdwenen. Van Dalem zat, gekleed in een ruime kamer japon, op een zeer gemakkelijke wijze op eenige stoelen, waarvan een hem tot eigenlijken zetel diende, terwijl hij met zijn rechterarm op een tweede leunde, en een derde zijn onderdanen een rustplaats bood. De linker elleboog rustte op den tafelrand. De overblijfselen van zijn ontbijt stonden nog ter zijde op de tafel. Hij had zich juist een glas wijn ingeschonken, dat hij naar den mond bracht, toen vrouw Randers binnentrad. „Zoo, jij daar? Wel heb ik van meieven; onverwacht bezoek, en dan nog zoo vroeg." Hij zette het nog volle glas terug op de tafel en stak de binnentredende de hand toe, maar nam de moeite niet op te staan om haar te verwelkomen. Vrouw Randers trad nader en drukte hem de hand. „Dag, oom," zei ze op haar eenvoudigen, hartelijken toon. „Lena, meid, ben jij het werkelijk Laat 's kijken, is het niet al een vijftien jaar ge leden, sinds ik je 't laatste heb gezien? Kind, wat ben je veranderd, wat ben je veranderd Hij nam haar van het hoofd tot de voeten Op den westelijken oever van de Aa gingen de Duitsche troepen tot een stormloop over. Zij bekommerden zich niet om de sneeuw, waarin zij tot hun knieën weghakten, om wakken in het moeras, en om granaattrech ters, die nauwelijks dichtgevroren waren. Zij drongen onweerstaanbaar vooruit en maakten zich van een hardnekkig verdedigde Russische stelling meester. Slechts in eenige blokhuizen konden de Russen zich nog handhaven, maar ook deze vielen na een hardnekkigen stiijd in handen van de aanvallers, 's Avonds was de geheele hoofdstelling in ons bezit. Op 26 dezer herhaalden de Russen hun aan vallen, maar werden allerwegen afgeslagen. De verliezen van den vijand waren op deze twee dagen zeer groot. De buit is toegenomen tot 21 machinege weren, en twee mijnwerpers, het aantal ge vangenen tot 20 officieren en 2100 man. De nood in DuItschland. KOPENHAGEN, 26 Jan. (V. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in een vergadering van het stadsbestuur van Neukölln geklaagd is over de onvoldoende hoeveelheid levens middelen. De wethouder Mien verklaarde daarop Het aanschaffen van levensmiddelen voor onze bevolking wordt steeds moeilijker. Van de levensmiddelen, die bij rantsoenen worden verstrekt, zijn deze uiterst zuinig berekend, zoozeer, dat zij geen arbeider meer kunnen voeden. Wij hebben ons gewend tot de oorlogsorganisaties met het verzoek om meer voedingsmiddelen. Alle pogingen waren tevergeefs. Wij hebben er uitdrukkelijk op aangedrongen, dat de rantsoenen levens middelen niet opnieuw kleiner gemaakt zouden worden. Bij de laatste conferentie te Berlijn heeft alleen de vertegenwoordiger vrn Neu kölln en het raadslid vau Berlijn, Wurm, er op aangedrongen, het rantsoen aardappelen niet beneden vijf pond te stellen. Ons protest baatte niet. Verder hebben wij ons verzet tegen de invoering van het eenheidsbrood, daar wij overtuigd zijn dat dit niet noodig is, als er inaar een betere organisatie was. Dit brood heeft de eigenschap buitengewoon droog te zijn, zooals het onderzoek bewees. Wij zullen er ook in de toekomst op aandringen van dit eenheidsbrood verschoond te blijven. In Neukölln zijn alle levensmiddelen uiterst schaars. Wij kunnen niet eens meer het bedrijf in onze volkskeukens in stand houden, wanneer ons niet terstond voedingsmiddelen ter beschikking gesteld worden. Do koolrapen zijn zoo hard, dat zij voor menschelijke voeding niet te genieten zijn. Dagelijks komen vele honderden menschen naar het raadhuis tot mij, die voedsel verlangen en ik ben genood- op, zijn blik gleed langs haar gestalte en er was iets meewarigs in, dat hij half poogde te verbergen, maar dat vrouw Randers niet ontging en waarvan ze het pijnlijke voelde. „Ga zitten, ga zitten", vervólgde Van Dalem spraakzaam, toen hij zag, dat ze nog altijd was blijven staan. Hij wees haar een plaats op de canapé, waarop ze zich met eenigen schroom neerzette. Ze leek nu, half weggezakt in den donzigen zetel, nog ldeiner en Van Dalem schudde ondanks zichzelf het hoofd. „Je bent moe," zei hij hartelijk, „rust wat. En zul je niets gebruiken?" „Ik heb nergens behoefte aan, oom. 'k Ben alleen wat moe van de reis; maar hier rust het heerlijk." Maar Van Dalem had reeds gescheld en Mina gelast eenige ververschingen te brengenl Hij verstond de kunst, zijn nicht heelemaa. op haar gemak te brengen en kwam al pratende en vragende met haar tegenwoordige omstandigheden op de hoogte. Toen kwam er stilstand in de conversatie. Van Dalem bevroedde, dat iets bijzonders zijn nicht naar hem had gedreven, maar wilde haar boodschap niet uitlokken vrouw Ran ders wist niet recht, hoe haar verzoek in te kleeden. De pauze werd onaangenaam. (Wordt vervolgd). 1J n Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. f/i f r> r 1 O DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1