Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. (jemengd Nieuws. dent Wilson heeft in den Senaat een verkla ring afgelegd omtrent de buitenlandsche aange legenheden. Hij herinnerde daarbij aan zijn vredesnota aan de oorlogvoerenden en ver klaarde dat vorderingen zijn gemaakt in de richting van een staking der vijandelijkheden. Met nadruk wees de president op de nood zakelijkheid van een duurzamen vrede en hij betoogde dat om dezen te kunnen verkrijgen elke gedachte aan een overwinning in de tegenwoordige worsteling ter zijde moet wor den gezet. Overwinning zou beteekenen een vrede, den verliezer opgedrongen en de daar door gewekte wrok zou een voortdurende be dreiging zijn vau de veiligheid van de wereld. President Wilson betoogde verder, dat de vrede alleen kan worden gegrondvest op de gelijkheid van nationale rechten. Ilij wees als een voorbeeld op Polen, dat, naar hij zeide, vereenigd, onafhankelijk, autonoom moest zijn. Hij wees vervolgens op de noodzakelijkheid van de vrijheid der zeeën. Dit-staat in nauw verband met de beperking van de bewape ningen. Maar deze moeilijke kwestie moet worden behandeld als de vrede is verkregen. President Wilson wierp het denkbeeld op dat de natiën de Monroeleer zouden aanvaarden, d.w.z. dat geen natie zou trachten haar macht over eenige andere natie uit te breiden. Volgens betrouwbare berichten laat het Fransche legerbestuur krijgsgevangen Duitsche officieren een onwaardige en tegen het volken recht indruischende behandeling ondergaan, om hen te dwingen tot bekentenissen van militair belang. Aan bepaalde verzamelpunten, b.v. in de citadel van Amiens, worden ze tot 14 dagen alleen opgesloten gehouden en telkens weer aan inspannende verhooren onderworpen. Weigeren ze te spreken, dan worden ze be dreigd en zelfs met arrest van drie dagen in het donker op water en brood bestraft. De officieren krijgen hetzelfde als de manschappen te eten en mogen de cel niet uit. Ze slapen op brits en stroozak en worden in elk opzicht onwaardig behandeld. Tot het verkrijgen van gelijkmatigheid heeft het Duitsche opperbevel gelast alle Fransche officieren en plaatsvervangende officieren, die voor den vervolge gevangen worden genomen, tot nader order op dezelfde wijze te behan delen. (Wolff.) Gisterenavond werd alhier eene vergadering gehouden der Afd. „Land van Axel" der Ver. voor chr. onderwijzers. De heer F. Versloot leidde in het onderwerp: „De wonderen der H. Schrift". De heer C. J. Nobels en mej. Van Wijck gaven in de pauze een stukje muziek met zang. Gisterenavond had de 13e jaarvergadering der Christelijke Werklieden-Vereeniging Rom. 13 1 alhier plaats. Ds. Groeneveld sprak een Feestwoord. De verschillende Jaarver slagen werden uitgebracht. In Maart a. s. zal te 's Gravenhage een examen worden gehouden voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage en Rotterdam en eventueel te Amsterdam. Aanmelding behoort schriftelijk te geschie den bij het „Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, vóór 25 Februari a. s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den direc teur van het post en telegraafkantoor te dezer plaatse. In de De Jongestraat alhier werden door notaris Dregmans twee huizen van de erven wed. Jac. Leunis verkocht voor f 1550 samen aan den heer M. J. van Kerkvoort. Door genoemden notaris en notaris Le Nobel werd verkocht een woonhuis met bouwland te Drie wegen aan den heer Abr. Frederiksen te Driewegen voor f 4810. Twee grenscommiezen van Philippine hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag nabij Bouchautsche haven een smokkelaars bende verrast, die bezig was een groote hoe veelheid goederen, waarbij niet minder dan 000 K.G. zeep over de grens te brengen. Door de commiezen werd op hen geschoten, waardoor een der smokkelaars getroffen werd. In bedenkelijken toestand werd hij in de wo ning van A. Bonthe gebracht. De andere smokkelaars wisten te ontvluchten, doch de goederen werden in beslag genomen. De ge troffene is een Belg, Th. genaamd, die zich tijdelijk te Philippine had gevestigd en van wien algemeen vermoed werd, dat hij veel smokkelde. Ten overstaan van het gemeentebestuur van Aardenburg had de 9e jaarlijksche ver pachting der landerijen, weilanden en liove- niergrond plaats. De verpachting liep zeer hoog. Landerijen werden verpacht tegen f84 per gemetweilanden tegen f 77 en hoveniers gronden tegen 55 cent per roede of f 1G5 van het gemet. De totale opbrengst bedroeg f 3166, dat is f 843 per jaar meer dan de thans loopende pachten. In den Aardenburgschen Polder te Aar denburg werden twee vrouwen aangehouden uit Eede, ilie een belangrijke hoeveelheid zeep onder de kleeren verborgen hadden. Langs de grenzen in Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn op alle commiezenposten vrouwelijke visiteurs aangesteld. De s m o k e 1 a r ij. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens schrijft men aan het Vaderland Dagelijksch ziet men steeds vele vrouwen wandeltochten maken in de richting van de grens, terwijl ondanks streng toezicht ook hier en daar opslagplaatsen worden aangetroffen. Onlangs werd een berucht smokkelaar van zijn bed gehaald hij was reeds uitgezet, doch wist weer heimelijk terug te komen. Een collegasmokkelaar, eveneens tegen verbod na uitzetting teruggekeert, liep - toen hij door de politie ontdekt werd en gesommeerd om zich te laten arresteeren tot aan den hals in het water; evenwel kon hij het blijkbaar niet lang daarin uithouden, zoodat hij zich moest overgeven. Thans is het geheele gezin, dat naar men zegt met smokkelarij zich bezig hield, naar Bergen op Zoom verhuisd. Een derde aanhouding had plaats met een werkman, die ofschoon met klein verlof thuis, zoo nu en dan zijn uniform aantrok om uit smokkelen te gaan. De exploitant van een huurauto uit Ter Neuzen schijnt ook al goede zaken te maken. Vaak gebeurt het, dat deze auto zes a zeven maal in een nacht de grenswacht passeert. Bij aanhouding is natuurlijk nooit iets ver dacht te bespeuren. Het zijn enkel pleizier- tochtjes die daar 's nachts ondernomen worden Te Vlissingen. waar de bevolking ongeveer twee-en-twintig duizend inwoners telt, verblij ven nog ruim 3000 Belgische vluchtelingen. Door het gemeentebestuur zijn voor allen broodboekjes aangevraagd, met uitvoerige toe lichting waarom dit aantal noodig is. Doch de minister zendt slechts bonboekjes voldoende voor de eigen bevolking, met vermelding dat het aantal in overeenstemming mei de bevol king en voldoende is. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Koudekerk (Z.-H.)Joh. Stehouwer te Nijengale Waterlandkerkje (toez de heer J. llofke, cand. te Amsterdam te Biezelinge H. P. Stegenga te Wolfaarts- dijk te IJzendijke G. C. Postma, candidaat te Oegstgeest. Geref. Kerken. Tweetal te Oud-VossemeerC. Staal te Nieuwerkerk en R. Brouwer te Haamstede. Beroepen: te Moordrecht: F. Drost te De Biltte Hendrik-Ido-AmbachtV. K. Kuyvenhoven te Zwammerdam. Bedanktvoor Leeuwarden J L. Schouten to Arnhem. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 7Va ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Men meldt uit Veenendaal In den laatsten tijd liepen er in deze ge meente geruchten, dat men in de nabijheid van den Slaperdijk, welke dijk bij eene even- tueele innundantie zou moeten dienen tot eene tijdelijke waterkeering, een groot gat had ge graven, hetgeen moest dienen voor spionnage. De marechaussee stelde een onderzoek in en het bleek, dat werkelijk in dien dijk een tamelijk groot gat was gegraven, waarin een ruimte van ongeveer 3 vierkante meter. De hoogte was ongeveer 2 meter. De toegang tot dat gat was van zoodanige wijdte, dat er een man liggende in kon kruipen. Deze ope ning was weder aan het oog onttrokken door middel van heideplaggen en wel op zoodanige wijze, dat het bijna niet te vinden was. Het gat was gelegen op ongeveer 30 meter ten westen van den Slaperdijk. Door de marechaussee werd daarin gevon den een ledig geldkistje, waarvan de bodem blijkbaar was opengesnedeneen eigenge maakte boor, een eindje kaars en een boek werk, getiteld „Oorlogsspion". Door de marechaussee werd een omvangrijk onderzoek ingesteld, doch tot heden heeft het geen resultaat kunnen opleveren. De ontploffing in het Oosteinde was een van de ergste, die zich ooit in de hoofdstad heeft voorgedaan. Terwijl de echo's van het oorverdoovend geraas begonnen weg te sterven, werd de lucht in het oosten met een giftig rood overtogen. De wildste geruchten deden de ronde, maar toen de feiten allengs bekend werden, bevond men, dat de naakte waarheid verschrikkelijk genoeg was, ofschoon de vrees, dat de vijand daar de hand in had, ongegrond bleek. Branden, ontstaan door neervallende vurige stukken, braken uit over het heclo gebied van ten volle driekwart vierkante mijl, behalve de grond, waarop een meelmolen, andere industriegebouwen en veel particuliere huizen stonden. Brandweerlieden, politieagen ten, soldaten en ambulancewagens ijlden naai de plaats des onheils, maar de gewonden waren in een dergelijken staat, dat ze niet in de beschikbare voertuigen naar het hospitaal konden worden vervoerd. Rijtuigen en mili taire ambulance-wagens werden daarom opge- eischt. In vijf minuten bracht een aldus samengesteld convooi de zwaarst gewonden naar de hospitalen, maar de doktors konden op het aantal geen oog houden. Dooden en gewonden zijn nog «iet geteld. Men schat slechts dat er 40 menschen zijn omgekomen. Blijkbaar geschiedde het eerste ongeluk in de fabriek zelf. Onverhoeds ontstond daardoor een groote ontploffing, die het heele gebouw Maatregelen van weerwraak tegen Fransche officieren. TER NEUZEN, 26 Januari 1917. Post- en Telegrafie. Zitting van Donderdag 25 Jan. 1917.. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Van Bors- sum Waalkes. Eén vacature. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde beëediging van het nieuwbenoemde raadslid de heer L. J. Geelhoedt. Nadat deze binnengeleid is legt hij de vereischte eeden af en na gelukweusch door den Voorzitter neemt hij plaats. De Voorzitter spreekt nu een welkomstwoord bij de eerste vergadering in 1917. Hij wenscht alle leden voor hun persoonlijk leven zegen en voor spoed toe. Slaan we een blik achterwaarts dan komt in onze gedachten één uit ons midden die we graf waarts moesten dragen en wiens plaats thans vervuld is. Voorts komt ook nog in gedachten een persoon, wel niet rechtstreeks meer tot ons behoorend, maar dan toch een oud-lid, die ook den weg van alle vleesch ging. Belangrijke besluiten zijn in het afgeloopen jaar genomen, waaronder vele van vérstrekkende beteekenis. Gelukkig is het te achten, dat we aan het einde van '16 konden constateeren, dat de ingezetenen allen een middel van beslaan vonden, de een wat meer, de ander wat minder ruim. Toch valt het niet te ontkennen dat er nog waren, die zich zelf eenige weelde konden veroorloven. Thans wacht ons weer nieuwe arbeid. Nieuwe besluiten wachten op afdoening, o. a. verordening voor het te snel rijden van auto's enz., een uit breidingsplan, maatregelen ter verkrijging van gas- en waterleiding, splitsing van het mulo- onderwijs en nog meer andere. Helaas moet geconstateerd worden dat de oorlogs toestand nog steeds voortduurt, waardoor de toe komst niet van ernst ontbloot is. Schoon we tot heden nog bewaard bleven voor den oorlog, zijn er toch teekens te bespeuren, die ons zeggen dat het voor de neutralen steeds bedenkelijker wordt en het soms niet ondenkbaar is, dat we ook in den oorlog komen. Daarom is het noodig dat er wijsheid, gematigdheid en nauwe plichtsbetrachting gevon den worde. Zij hot dan ook ons gegeven dat we moedig en met goed beleid de toekomst ingaan, opdat we onder den zegen Gods nog iets goeds mogen verrichten. 2. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangenomen hericht van A. J. Tazelaar, dat hij zijne benoeming tot secretaris penningmeester van het burgerlijk arm bestuur aanneemtidem van A. Kooman, L. Moes en A. Moggré, dat zij hunne benoeming tot, leden van het burgerlijk armbestuur aannemen idem van de heeren Spruitenburg en Le Nobel tot leden van de schoolcommissieidem van P. Bakker tot lid wering schoolverzuim proces-verbaal van kas opname gemeente-ontvangermissive van Ged. Staten, berichtende schoolgeldverordening vex-slag commissie wering schoolverzuim missive van Ged- Staten goedkeuring begrooting 1917 te verdagen idem goedkeuring besluit tot aankoop van grond door Elfrink en Nolsonidem tot goedkeuring besluit verhuren kruitmagazijntje aan bastion I een adres van hier bestaande werkliedenorganisaties, waarin verzocht wordt te verbieden boven den maximumprijs te verkoopen, groote hoeveelheden buiten de gemeente te leveren en groote hoeveel heden door particulieren in voorraad te hebben voorts wordt verzocht bij den minister aan te dringen tot verstrekking van goedkoop schoeisel, klompen en sajet. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. Brief van den heer Lensen, waarin hij wegens vertrek uit deze gemeente ontslag neemt als lid van den raad. De Voorzitter zegt dat er alzoo een vacature ontstaan is. Hij voegt er bij dat Ter Neuzen in hem een geacht burger verliest en de raad ver liest in hem een zeer geacht en zuinig medebe stuurder, die zonder aanzien des persoons de be langen behartigde. Spreker mag zeggen dat we hem allen noode zien heengaan en des te gevoe liger wordt het als we letten door welke omstan digheden hij deze gemeente verlaat. De leden be tuigen instemming met de gesproken woorden. Van de afd. Neuzen van het Nederl. onderwij zers Genootschap was een adres ingekomen hou dende verzoek verbodsbepalingen in het leven te roepen om het rooken door kinderen en het ver strekken van tabak aan kinderen tegen te gaan. Dit wordt in handen gesteld van B. en W. Van F. Elve was ingekomen een verzoek tot verlenging van termijn voor ontruiming van het onbewoonbaar verklaarde pei-ceel Javastraat 13. Eveneens in handen gesteld van B. en W. 4. Voorstel tot verleenen eervol ontslag aan den onderwijzer J. A. Rijnberg. Deze vraagt wegens vertrek eervol ontslag als onderwijzer aan school D. Dit wordt verleend met ingang van 1 April. 6. Voorstel tot het geven van bevoegheid aan burgemeester en wethouders tot opnemen der boeken en kas van den gemeenteontvanger en den hoofdcontroleur-boekhouder leveusmiddelenbureau op te dragen aan een lid van hun college. Dit voorstel vindt zijn ooi-zaak in de vele werk zaamheden die burg. en weth. verrichten moeten en daar het hun gebleken is dat dit door een lid geschieden kan, zouden ze daartoe willen overgaan. De heer Van Hasselt heeft hiertegen bezwaar, daar hij gelooft dat het in strijd is met de ge meentewet. Na onderzoek blijkt echter dat dit niet het geval is, waarna het voorstel z. li. s. wordt aangenomen. 6. Onteigening van domeingrond. Van den Directeur der Registratie en Domeinen was een schrijven ingekomen die ingevolge op dracht van den Min. van Financiën bericht dat door Z.Ex. geen termen gevonden kunnen worden voor een onderhandschen verkoop aan de gemeente met het doel naar goedvinden over den grond achter de buurt Java te kunnen handelendat er evenwel geen bezwaar bestaat om wanneer de ge meente inderdaad mocht besluiten tot onteigening ten haren name over te gaan in het belang der volkshuisvesting, het terrein vroeger aangevraagd door de ver. „Werkmansbelang", aan de gemeente over te dragen in geslechten toestand tegen den prijs van 2.15 per M- mits de oppervlakte in haar geheel wordt onteigend. De heer Nolson zou, nu we grond kunnen koopen daarop willen ingaan. De heer D. Scheele acht het wenschelijk hierop nog niet in te gaan. Weliswaar, de prijs is niet hoog, doch wanneer we heel het stuk koopen en nog niet bouwen, dan moet er een Hinken interest opgebracht worden. De heer Van Hasselt voelt veel voor het idee Nolson, hij zou ook maar voortgang willen maken. De heer Nolsou herinnert er aan dat sommige gemeenten een speciale toeslag hebben geki'egen voor het duurdere bouwen, dit zou hier ook mis schien kunnen. Hij zou willen beginnen met alvast den grond te koopen. Wachten we nog dan bestaat de vrees dat Domein het elders verkoopt en thans wordt een goedkoope gelegenheid aangeboden. De heer D. Scheele kan niet met het idee mee gaan en zal zijn stem er niet aangeven. De heer Dees, erkennende de woningnood, vindt het gewaagd voor de gemeente in dezen abnor- malen tijd tot aankoop over te gaan en kan ook zijn stem niet geven. De Voorzitter beantwoordt de sprekers en ont kent niet dat er moeilijkheden aan verbonden zijn doch lettende op den noodstand zou hij persoonlijk willen adviseeren dat de raad er toe overging. De heer Dees herinnert nog aan de wet inzake huuropdrijviug en is van meening dat het in de toekomst voor de gemeente een heele last zal worden. Ten slotte wordt voorgesteld B. en W. te mach tigen om met het Rijk verdere stappen te doen. Dit voorstel wordt aangenomen met 6—5 stem men. Tegen de heeren D. Scheele, Dees, de Jager, R. Scheele en de Brurjne. 7. Vooi'stel tot het vaststellen van een verorde ning als bedoeld bij art. 7 der Drankwet. Reeds vroeger was ingekomen een adres van de afd. Neuzen van den Volksbond verzoekende een dei'gelijke verordening te maken om nl. in nieuw aan te leggen straten geen vergunningen te geven voor drankgelegenheden. Nog was naar aanleiding hiervan ingekomen een adres van den Nederl. Bond van Koffiehuis-Restau ranthouders, verzoekende om een dergelijke ver ordening niet in 't leven te roepen. B. en W. stellen voor te bepalen dat met ingang van heden door B. en W. geen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor ge bruik ter plaatse van verkoop of voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop zullen mogen worden verleend voor lokaliteiten in gebouwen gelegen langs de Scheldekade, Axelsche straat of nieuw aan te leggen straten of buurten in deze gemeente. De heer Nolson ontraadt het voorstel ten zeerste. Hij vindt dat het voorstel nog verder gaat dan het adres gaat en gelooft niet dat door inkrimping van vergunning de clandestine zal verminderen. Boven dien acht hij het ook niet goed dat zij, die hunne vergunning willen verplaatsen in nettere en ruime gebouwen, hierin zouden belemmerd worden. De Voorzitter antwoordt dat het voorstel over eenkomstig het adres is. De heeren D. Scheele, Van Hasselt, Dees en Van Nes betuigen hun instemming met het voorstel. In stemming gebracht wordt het voorstel aan genomen met 8—3 stemmen. Tegen de heeren Nolson, Geelhoedt en Visser. De heer De Jager verlaat wegens andere werk zaamheden de vergadering. 8. Vaststelling van de begrooting voor 1917. In verband met het vertrek van den heer Lensen en het overlijden van den heer Wieland, alsmede het feit dat het belastbare inkomen over 1916 lager zal zijn dan in 1915, meenen B. en W. dat het gemeentebelang en dat der ingezetenen medebrengt de kosten, voortvloeiende uit de distributie te be strijden uit de opbi'engst eener geldleening, aan te gaan op korten termijn [5 jaar.) De heer Van Hasselt gelooft niet, dat dit een goede financieele oplossing zou zijn. Hij zou het wenschelijker achten om maar ineens door den zuren appel heen te bijten inplaats van jaren daar aan te kluiven. De heer D. Scheele gelooft dat er ook menschen zijn die geen tanden hebben en dan gaat het bijten moeilijk. Hij ziet in het voorstel een tegemoet koming aan de belastingbetalers en dit vindt hij goed, want z. i. zuchten er velen onder den druk. Hij zou zelfs nog een stap verder willen gaan en b. v. nog een grooter bedrag voor distributie willen leenen en dan b. v. het bedrag van f 75000 H. O. willen terugbrengen op f 60000. In verband hier mee geeft spr. in overweging om ook te schrappen de post op de begrooting ad f 2000 voor straten- verbetering, daar dit z. i. niet tot de allernood zakelijkste uitgaven behoort. De heer Van Hasselt vindt het wel erg dat iemand geen tanden heeft, maar tenslotte moet de appel toch opgegeten worden en jwanneer we nu leenen zitten we weer voor jaren vast. De heer Dees gaat met het idee-Scheele mede en acht het bezwaarlijk den druk der belastingen te verhoogen. De Voorzitter ontraadt, gebruikende het beeld van den zuren appel, om nu nog grootere happen te doen dan zij voorstelden want we moeten ook niet te veel laden op de schouders van hen die na ons komen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 9 en 10. De kohieren schoolgeld voor M. O. en Mulo worden vastgesteld. 11. Ontheffingen belastingen. Deze worden op voorstel van B. en W. ver leend. 12. Reclames belastingen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 13. Benoeming van een commissie in verband met het opmaken van het kohier van den hoofde- lijken omslag voor 1917. Hiervoor worden benoemd de heeren D. Scheele en Nolson, die de benoeming aannemen. Hierna wordt de vergadering geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren ter behandeling van punt 14vaststelling suppletoir kohier no. 2, H. O. 1916. Spionnage. Vreeselijke ontploffing te Londen.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2