nieuws» en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1400 Zaterdag 27 Januari 1917. I4e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonnéert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V De vijfde Schooldag. Aanstaanden Dinsdag wordt D. V. de vijfde jaarlijksche Schooldag gehoudenthans te Zaamslag. f liet centraal verwarmde gebouw der Ge reformeerde kerk werd welwillend beschikbaar gesteld. Ongetwijfeld zullen velen op dien dag van hun belangstelling in de zaak van ons chris telijk onderwijs blijk geven. De vergaderingen lokken tot bezoek uit. 's Middags 3 uur is er gelegenheid den heer A. J. Drewes, den bekenden redacteur van het Chr. Schoolblad, schoolhoofd te Amster dam te beluisteren over zijn interessant on derwerp De School met den Bijbel een be hoefte van den tegeuwoordigen tijd. 's Avonds 6 uur treedt D.V. op Ds Kouwen- hoven, in onze streek overbekend; elke aan beveling is hier inderdaad overbodig. De taam biedt goede gelegenheid Zaamslag te bereiken. Zij de opkomst bemoedigend voor de orga- niseerende vereeniging. Niet slechts Zaamslag, ook Hoek, Axel en Ter Neuzen zullen een flink contingent be zoekers leveren. Zóó slage deze 5e Schooldag V Distributie. I)e distributie der levensmiddelen blijft den gemeentebesturen groote zorg baren, wekt ontevredenheid bij velen, werkt een steunen op den Staat in de hand en kost den be- lastingbetalenden burgers handen, neen zakken vol gelds. Werden alleen geholpen degenen,, wien het met het oog op hnn inkomsten onmogelijk valt, de onrustbarend hooge prijzen van de meeste artikelen te betalen, er zou weinig tegen in te brengen zijn. Maar bij de huidige regeling wordt iedereen gesteund. Zelfs de rijken. Lieden die zeer gemakkelijk de kostende prijs kunnen betalen, genieten van de distri butie en laten zich aldus bedeelen. Zoo b.v. in Ter Neuzen met de melkhistorie. Zonder onderscheid krijgt ieder een bijslag van 2 cent op de Liter melk. Ingezetenen met een inkomen van f 3000 en meer, zoogoed als de werkelijk behoeftigen. Was werkelijk geen regeling mogelijk, dat dergelijke dwaasheden en dure zaakjes werden vermeden. Zoo gaat het met de melkzoo met vele andere artikelen het eene na het andere. Wanneer komt aan de distributieellende een eind „De Standaard" schrijft naar aanleiding van Wilsons rede Vredeslioop. Wilson houdt de hoop op vrepe gaande. Toen Noach's eerste duif de ark verlaten had, en dra terugkeerde omdat zij geen ruste vond voor het hol van haren voet, zond Noach na zevon dagen een andere uit die tegen den avoedtijd terugkeerde met een afgebroken olijftak' in haren bek. Maar het was eerst de derde, na andermaal zeven, die niet tot hem wederkeerde. Er behoorde wel moed en goed vertrouwen toe om, gelijk Wilson blijkens de telegrammen gedaan heeft, andermaal op het vredesvraag stuk terug te komen. En vooral om dit te doen op de wijze als hij deed. Tenzij dan dat de onherstelling juist mocht zijn, dat hij meer weet dan anderen. Men zou dit haast afleiden uit zijn verkla- ig, dat er door de wisseling der nota's vooruitgang was bereikt in de richting van een staking van de vijandelijkheden. Nietin- gewijden zouden eer het tegendeel gemeend hebben. Immers nu de Entente er toe was uvergegaan haar oorlogsdoelen open en bloot te leggen, viel naar het oordeol van nagenoeg iedereen alle hoop weg. In die voorwaarden waren belichaamd de wenschen van alle strijdenden aan de zijde der Entente. En wel heeft men het voorge steld, alsof hier op koopmansmanier de hoogste prijs werd gevraagd, waarop wel zou kunnen worden afgedongen maar die voorstelling schijnt ons onjuist. Men kan moeilijk aan nemen, dat dit afdingen zóó zou moeten wor den verstaan, dat ieder der eischers een deel van zijn eischen zou laten vallen. anneor men vórdert dat de Turken uit Europa moeten worden verdreven, dan kan men toch be zwaarlijk genoegen nemen met een verdrijving van dé helft. En wanneer men weet, dat Europa moet worden ingericht op den grond slag van het nationaliteitenbeginsel, dan kan men toch niet dit beginsel toepassen op iedere nationaliteit voor de helft. Wel natuurlijk zou het mogelijk zijn, sommige eischen geheel te laten vallen, maar zoodra men dat doet, dan beteekent dit, dat een der eischers van een voortzetting van den oorlog niets meer te verwachten heeft, en vervalt voor hem de reden om die voortzetting te beamen. Zoo dus de Entente, wil zij aaneengesloten V De Kamer van Koophandel te Ter Neuzen. liet tweede bedrijf van het heldendrama der Ter Neuzensche Kamer-van-Koophandel- verkiezing is nog niet de slot acte. De twee heeren, door partijstemming aan gewezen, hebben gemeend te moeten bedanken voor de zonderlinge eer. Is het gewicht van het hun toebedachte ambt hun bij nader inzien te zwaar gebleken Of wilden ze zich, om naar het seizoen te spreken, liever niet op te glad ijs wagen Hoe het zijtwee zetels staan leeg Wie zal ze bezetten Zouden de mannen, die de zaak zoo heerlijk in de war trachtten te schoppen, nog eens niet een kansje wagen Bewaren ze nog iets nóg mooiers, voor de apotheose blijven, wel verplicht om alle eischen onver zwakt te handhaven. Voor bereiking van dit doel is intusschen een militaire overwinning noodig, die alleen door verhoogde krachts inspanning bereikt zou kuuuen worden. Uit dit gezichtspunt bezien valt kwalijk te bedenken, dat Wilson's tweede vredesduif reeds p.u niet meer tot hem wederkeeren zal. Maar niet onmogelijk is het, dat ze terugkeert met het afgebroken olijfblad. Want onmiskenbaar zal zijne in den Senaat over de buitenlandsche betrekkingen gehouden rede voortgaan, de vredesbegeerte onder de volkeren aan te vuren. De oorlogszuchtige pers in alle landen ten spijt. Het gezond verstand der volken moet ons den vrede brengende begeerte daarnaar moet zoo sterk worden, dat de regeeringeu tot toegeven worden genoopt. Aan den vrede moest evenwel de nu inge treden periode der „sterke mannen" vooraf gaan. Voortdurend had men de volkomen overwinning in uitzicht gesteld, en toen die overwinning steeds uitbleef, werd de oorzaak daarvan niet gezocht in het tegen elkaar opwegen der militaire krachten, maar in liet ontoereikend beleid der eigen regeering. Zoo kwamen de „sterke mannen" aan het bewind, en die moeten nu hun tijd hebben. Doch onder de volkeren groeit inmiddels de be geerte naar vrede En als straks ook de nieuwe regeeringsmannen niet of slechts weinig nader tot het doel zijn gekomen, dan zullen zij aan den drang tot vrede geen weerstand meer kunnen bieden. Hierin ligt nu de beteekenis van Wilson's rede in den Senaat, dat zij de hoop op vrede levendig houdt en den drang naar vrede onder de volkeren versterkt. HET GEVECHT IN DE NOORDZEE. Men meldt uit IJmuiden aan de N. R. C. Aan den steiger voor de kleine sluis ligt de zwaar gehavende Duitsche torpedoboot (niet torpedo-jager) V 69. Niet slechts de steiger, maar ook de hooge wal daarvoor is door onze soldaten afgezet. Niemand wordt doorgelaten. Reeds op het eerste gezicht ziet men, dat het slanke grijze schip, groot naar schatting 1200 ton, op verscheidene plaatsen geducht is be schadigd. De grootste der twee schoorsteenen ligt omver. Men zegt, dat een Engelsche tor pedojager hier bovenop isgeloopen. De brug bij den anderen schoorsteen hangt aan flarden neer. Aan stuurboordzijde is in de met ijs bedekte flank een deuk veroorzaakt, wellicht door dezelfde aanvaring of door een schamp schot, een z.g. „aanslag", zooals het in marine- taal heet, maar de grootste verwoesting ver toont het achterdak bakboord achteruit. Daar is alles kort en klein geslagen. Men leidt hieruit af, dat de V G9 al vluchtende getroffen is. Op het voorschip bij een klein kanon ligt als het ware achteloos een hoop vlaggen van bonte kleuren op dek. Zij zijn uitgespreid over een groote plas bloed, vast gevroren aan het dek. De manschappen, voor zoover niet dood of gewond, loopen stil en zwijgend heen en weer tusschen de brokstukken. De gezichten zwart van kruitdamp, hard van kou en strijd. Beneden liggen de dooden, acht in getal, waaronder de flotille-commandant korvet-kapitein Schultz. Wij meldden ons aan bij den schildwacht, een stoere jongeman, maar hij heeft strenge orders, niemand aan boord te laten en wil ook niets vertellen omtrent den vreeselijken strijd, waaraan hij heeft deelgenomen. Ook een der officieren, dien hij daarna laat waarschuwen, weigert hardnekkig inlichtingen. Van andere zijde vernemen wij echter, dat de Duitsche torpedo- flotille bestond uit 12 vaartuigen, maar hoe laat en door welke strijdkrachten men is aan gevallen in het holst van den nacht weet niemand te vertellen of houdt men geheim. Het is niet onmogelijk, dat het op de hoogte van Schouwenbank is geweest. Dan gaan wij even kijken in het gebouw van het Roode Kruis iii de Kanaalstraat, waarheen de ge wonden zijn vervoerd. In de kleine zaal, waar tegen de kale steenen wanden de portretten hangen van het Koninklijk Echtpaar en Prin ses Juliana, is het doodstil. In de ijzeren ledikanten ter weerszijden liggen de gewonden, waaronder verscheidene zwaar gekwetsten, stokers, matrozen en een stuurman. Een is er al bediend. Dr. v. d. Horst, voorzitter van de afdeeling IJmuiden van het Roode Kruis, heeft hier de leiding met den heer Knaap, secretaris dier afdeeling. Geruischloos gaan de pleegzusters langs de bedden, waarin men op liet witte linnen de donkere van pijn ver trokken gezichten ziet afsteken. Men heeft den lijders de eerste hulp toegediend en laat ze nu voorloopig rusten om eerst wat op krachten te komen voor men tot de verdere behandeling van de vreeselijke verwondingen overgaat. Een der gewonden is een been kwijt. Vlak bij het hospitaal hangt van het huis van den Duitschen vice-consul Bakker de vlag met de zwarte adelaar halfstok, ter eere van de dooden. Er loopen te IJmuiden allerlei geruchten. Van de flotille van 12 Duitsche torpedo-booten zouden er gedurende den strijd 10 gezonken zijn. Een zou voor Egmond aan Zee zijn opgepikt. Die zou men nog te IJmuiden kunnen verwachten. PETROLEUM. Aan het Hdbl. wordt gemeld, dat ten gevolge van de geprovoceerde besparing in het gas verbruik de vraag naar petroleum zoo is gestegen, dat, mede in verband met de slechtp aanvoeren en de Stagnatie in het scheepvaart bedrijf der laatste weken, de bestaande dis tributie-organisatie heeft moeten besluiten tot beperking in de leveranties. Deze zullen over het geheele land tot 75 pet. worden terugge bracht. In de helft der volgende maand verwacht de American Petroleum Co. weer een drietal schepen, zoodat dan allicht de genomen maatregel weer kan worflen opge heven. DE NIEUWE KAMERVOORZITTER. De Koningin heeft mr. D. Fock benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. DE OORLOG. Geweldig voorjaars-oflfensief op het Westelijk Front te wachten? In de Vossische Zeitung schrijft kapitein von Salzmann, de militaire medewerker van hot blad, over de plannen van de entente- mogendheden. Hij gelooft, dat het in het voorjaar hunnerzijds werkelijk tor een gewel digen aanval aan het Westelijke front zal komen. Uit artikelen van militaire schrijvers in het vijandelijke kamp maakt hij op, dat de Franschen het zwaarste werk zullen krijgen. En hij besluit: „Dezen keer, dat weten wij, moet en zal de beslissing vallen. Dezen keer zal het de eindstrijd zijn. Ons vertrouwen is onwrikbaar, en daarom, omdat het einde van het vreeselijke lijden wenkt, gaan wij, naar oude Duitsche zede, kalm, vastberaden, ernstig en schier blijde de be slissing tegen, want aangaande haar afloop hebben wij ook dezen keer geen twijfel." De Frankfurter Ztg. heeft onlangs een berekening gegeven van de waarde der tijdens den oorlog vernietigde oorlogsschepen dei- Entente en die becijferd op rond U/a milliard Mark. Het blad ontvangt thans van een vakman een berekening der waarde van de door den oorlog vergane handelsschepen dei- Entente. Volgens de officieele mededeelingen van den Duitschen admiralen staf zijn thans 3,338,500 ton vijandelijke schepen vernietigd, in hoofdzaak Engelsche schepen, nl. 2,791,800 ton. Onder deze schepen zijn alle soorten tegenwoordig, van de duursten tot de kleinsten. De berekening in tonnen geeft geen duidelijk beeld voor den leek en daarom zij een andere maatstaf gegeven. Men berekent den bouw van een ton oorbgsscheepsruimte in doorsnee op 2000 Mk., hetgeen in sommige gevallen nog te weinig is. Terwijl de nieuwste Engelsche dreadnougls der Iron Duke en Marlborough- klasse 2587 Mark per ton scheepsruimte kosten, kosten andere slagschepen kort voor den oorlog op particuliere werven gebouwd, iets goedkooper, nl. ongeveer 2400 Mark per ton. Men treft het gemiddelde van middelbare vrachtschepen het best door de kosten te schatten op 1000 Mark per ton, zonder alle vrachten, zonder eeuige bemanning, zonder eenige berekening van de verloren kolen en de proviand, zouden de vernietigde vijandelijke handelsschepen dus een waarde vertegen woordigen van rond 3lli milliard Mark. Via Stockholm verneemt de Lok. Anz., dat volgens de Uetersburgsche Beurscourant de Russische regeering beraadslaagt over een nota der Engelsche regeering, waarin wordt verzocht om 350,000 ton Russisch graan be schikbaar te stellen voor Engeland. In de nota wordt gezegd, dat het Engelsche levens- middelenvraagstuk zich scherper doet gevoelen en dat deze hoeveelheid graan voor Engeland noodig is. De Engelsche gezant te Petersburg heeft zich persoonlijk moeite gegeven, opdat aan het Engelsche verzoek zal worden vol daan. Men schijnt in het Russische ministerie van landbouw weinig zin te hebben aan Engeland's verzoek gehoor te geven, daar Rusland het graan zelf noodig heeft. WASHINGTON, 23 Jan. (Reuter.) Presi- Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. is Het schepenverlies der Entente. Engeland en Rusland. De vredespogingen van Wilson.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1