nieuws Antirevolutionair voor en Advertentieblad Zeeland. F E U I L L E T 0 N. OMHOOG! Binnenland. No. 1399. Woensdag 24 Januari 1917. 14® Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LI TOO IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. De rechtvaardigheid zoek. Do mobilisatie blijft drukken, een feit, waar aan helaas niets kan worden veranderd. Ook al wordt zooveel mogelijk getracht aan velerlei bezwaren tegemoet té komen, uiter aard kan de nadeelige invloed slechts zeer ten deele worden tegengegaan. Tal van kleine zaken vooral ondervinden een vaak ruïneerenden druk. Maar ook de toestand der gemobiliseerden in het leger vraagt de aandacht. Het zedelijk peil zakt voortdurend. Vooral onder de jongeren woekert het kwaad. Verschillende pogingen zijn reeds gedaan, om het peil op te voeren. De meest ernstige mogen we zeker wel noemen de oprichting en instandhouding van christelijke militaire tehuizen. Een goed militair tehuis wordt door vele militairen zeer gewaardeerd. De kosten van exploitatie zijn echter, ook bij uiterst zuinig beheer, niet gering. De Kerk laat zich in dezen niet onbetuigd. Ook verschillende vereenigingen helpen naar vermogen mee. Particuliere giften blijven niet geheel ach terwege. Maar met dat al blijft de financieele zorg bezwarend. Gebrek aan geld belemmert een gezonden groei. Wat nu zoo te bejammeren is? Dat aan de eene zijde zoo royaal met, de penningen wordt omgesprongen, terwijl ander zijds een schrielheid w;ordt betracht, dié pijnlijk aandoet. Sinds den aanvang der mobilisatie is aan het „Bureau tot ontwikkeling en ontspanning" een som ten koste gelegd van f558.800, of schoon die ontspanning vaak van zeer twijfel achtig allooi is. De „Soldatencourant", een officieel creatuur, heeft reeds ongeveer honderdduizend gulden gekost aan het Rijk. Dat maakt te zamen uit een kapitaal van rond 6V3 ton, dat van Overheidswege is uit gegeven ten behoeve van een deel onzer militairen. De christelijke militaire tehuizen van Protes- tantsch, Roomsch of Modern-Protestantsche richting zijn tot heden afgescheept met een 8) HOOFDSTUK V. Vrouw Randers strikte de banden van het ouderwetsche kapotje onder de kin vast, ter wijl ze voor den kleinen spiegel stond. Een taschje, nog uit haar jonge jaren, bevatte eenige noodzakelijke reisbenoodigdheden het stond op de tafel. De inspanning had op elke wang een felrood blosje geteekend ze zag die vurige plekjes, scherp afstekend bij het matbleeke van haar gelaatze wist het', ook zonder het te zien, ze voélde ze. Een buur vrouw zou naar de kinderen omzien, terwijl moeder Randers aanwezig was het zou maar voor één nachtje zijn. Ze was tot vertrek gereed, zei de kinderen goedendag, sprak nog een en ander met buur vrouw afkuste haar jongste in de wieg, behoedzaam om haar wakker te maken en haar rustig slaapje te storen. Karei zat aan tafel, ietwat onrustig en ge- jaagd, want om hém was al die omslag en bedrag in totaal van f42000, nog geen halve ton. Een verzoek van Christelijke zijde om financieelen steun voor Christelijke militaire- bladen kreeg in letterlijken zin nul op het rekest. Hier is de rechtvaardigheid zoek. Slechts een deel onzer militairen deelt in de gunst. De rest moet grootendeels maar voor zich zelf zorgen. TWEEDE KAMER. In parlementaire kringen wordt verwacht, dat in den loop van deze week vermoedelijk reeds Woensdag de nominatie voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer zal aan do orde komen. Als candi date^ die in aanmerking zouden komen als opvolger van mr. Goeman Borgesius, worden genoemd de namen van mr. Fock en Rink. Op de agenda voor de vergaderingen zijn aan de orde gesteld Wetsontwerpen tot: voorkoming van on redelijke opdrijving van de huurprijzen van woningen van lagere huurwaarde; vordering van schepen Hoofdstukken II (Ilooge Colleges enz.) en III (Buitenlandsche Zaken) der Staats- begrooting voor 1917wetsontwerp tot goed keuring van de te 's Gravenhage onderteekende verklaring tot afschaffing van de Nederlandsche capitulaties in de Fransche zöne van Marokko hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) der Staats- begrooting voor 1917, waarbij de motie van orde van den heer K. ter Laan, betreffende de verhooging van de minima, bedoeld in art. 26 der wet opliet lager onderwijs (jaarwedden onderwijzers)wetsontwerp tot toezegging van rentelooze voorschotten (subsidies) aan de N. V. Waterleiding Maatschappij Tliolen, ge vestigd te Tholen enz. en tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij voor 1917, (Bij de algemeene beraadslaging over dit wetsontwerp is aan de orde de motie van orde van den heer Van Doorn, betreffende bezuiniging op het papierverbrnik bij de Lands drukkerij). Daarna regeling van werkzaamheden. Bij den aanvang der vergadering zal de stemming over het amendement van den heer de Monté verLoren c. s. op artikel 15 van het wetsontwerp tot voorkoming van onredelijke opdrijving van de huurprijzen van woningen van lagere huurwaarde worden gehouden. Te vier ure trekking van de afdeelingen. van deze reis hing zooveel voor hem af. „Moe, het zal tijd worden voor den trein'', jachtte hij. „Ja kind, niet te druk. Er is nog tijd genoeg ik ga immers heen Hij stond al naast haar, het taschje in de hand om het voor moeder naar het stationnetje te dragen en onder haar praten en bestellen, schuifelde hij de deur al uit en stond in het vóórtuintje ongeduldig te stampelen, knipte een paar rupsen van rozeblaadjes af, keek naar de deuropening en maakte reeds weer aanstalten moeder nogmaals tot spoed te manen, toen deze reeds de deur uitstapte, klaar voor de reis. Gedurig was hij een pas of wat voor, haar onnoodig haastende, met het gevolg, dat ze een kwartier te vroeg het gebouwtje bereikten met het ééne, kleine loket, dat „station" heette. Ze kuierden, in afwachting, het plankiertje eenige malen op en neer; zwijgzaam: Karei, omdat hij het onderwerp dat zijn gedachten vervulde, liefst niet ter sprake brachtmoeder, vol overleggingen. Daar kwam het locaaltje aanpuffen, graag hield het stil als een afgeleefd sleoperspaard een enkel passagier stapte uitvrouw Randers, door Karei geholpen, vond een plaatsje in een leegen vrouwencoupé. „Goeie reis, moe," riep hij nog. Verder vermeldt de agenda nog, dat de waarnemende voorzitter aan de Kamer zal voorstellen de vergaderingen van Dinsdag 23 en Donderdag 25 Januari des avonds te acht uur voort te zetten. DE RIJKSMIDDELEN. 's Rijks middelen hebben in het afgeloopen jaar f 31,901,254,17'/3 meer opgebracht dan in 1915. Dr. A. KUYPER. Dr. Kuyper leed sedert geruiinen tijd aan influenza. Zijn toestand is thans vooruitgaande. Hij moet echter wegens zwakte voorloopig liet verrichten van allen arbeid nalaten. NATIONALE INDUSTRIE. Wij ontvingen eene „Adreslijst" uitgegeven door de Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in de Metaal Industrie, bevattende 500 namen van producten uit deze industrie, waaronder ongeveer '1300 opgaven van 110 Nederlandsche fabrieken, die zich voor deze producten aanbevelen. Deze adreslijst wordt voorloopig eenmaal per jaar, uitgebreid en verbeterd, gratis ver zonden aan 14,000 zorgvuldig gekozen adres sen in Nederland en Koloniën ook is de lijst op aanvrage verkrijgbaar aan het Secretariaat der Vereeniging, Westeinde 13. Wij juichen het gezamenlijk optreden van een voorname afdeeling der Nederlandsche Industrie toe, al gaat dit optreden voorloopig niet verder dan liet uitgeven van eene prac- tische handleiding voor dengeno, die producten der metaal-industrie te bestellen heeft. GEEN VERKIEZINGSSTRIJD. Door de voorzitters van de Liberale Unie, de Christelflk-Historische Unie, het. Centraal Comité der Antirevolutionaire Partij, den Al- gemeenen Bond van Roomsch-Katho'lieke Kies- vereenigingen in Nederland, den Vrijzinnig- Democratischen Bond, de Sociaal Democra tische Arbeiderspartij, den Bond van Vrije Liberalen, is aan den voorzitter van den Mi nisterraad, den heer Cort v. d. Linden een schrijven gericht, waarin zij mededeelen dat alle politieke partijen besloten hebben bij de a.s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer geen verkiezingsstrijd te voeren, maar te bevorderen, dat de zittende leden bij enkele candidaatstelling zullen worden herkozen en dat zij verder besloten hebben gedurende den tijd aanvangende na bedoelde verkiezing en eindigde met een ontbinding der Tweede Kamer, ingevolge de invoering van het even redig kiesrecht, zij in de Staten-Generaal zullen vermijden elke beslissing over eenig onderwerp, dat tot politieken beginsel-strijd zal leiden. Zij vertrouwen, dat dit besluit, De conducteur flapte het portier dicht. Karei wuifde nog even. Een schril fluitje, een heesche stoot der locomotief als antwoord' en voort schoof de trein naar de volgende halte. „Goeie reis." Karei had vooral het oog op het welslagen van moeders pogingen bij oom, waaromtrent hij nader ingelicht was. „Goeie reis", dat beteekende studeeren Het ver krijgen van zijn begeerteMoeder, oom, de trein, het waren alle slechts middelen nu om zijn doel te bereiken! Het was alles één grijpen naar wat lang onbereikbaar had ge schenen. Zou het lukken Zou liet lukken Die vraag deed moeder Randers zich óók, nu ze, met kloppend hart door de haar ongewone en vreemde inspanning, in de eenzame coupé zat. Zou haar moeite loon vinden? Zou oom Frank toegankelijk zijn voor haar verzoek Was haar ondernemen eigenlijk niet te stout? Eenmaal toch was ooms hand teruggewezen zou ze ihans toe-- gestoken worden De overweging, dat ze het deed, om haars kinds wil, prikkelde haar tot doorzettenen tegelijk sloop de gedachte binnen, of deze weg de rechte wel was; be vorderlijk aan Kareis welzijn tot zijn geestelijk profijt. En de tegenstrijdige aandoeningen barer ziel vonden slechts oplossing in een kinderlijk gebed. genomen in 's lands belang en gelet op de tegenwoordige omstandigheden, ook bij de regeering instemming kunnen vinden. MINISTER BOSBOOM. Men seint uit Den Haag aan De (Clir.) Amsterdammer „In legerkringen wordt een spoedig aftreden van minister Bosboom verwacht. Zelfs wordt de naam van zijn opvolger genoemd. Deze zou dan zijn generaal Pop, chef van den generalen staf." DE WESTERDIJK EN ENGELANDS ZORG VOOR DE KLEINE NATIES. Het bericht, dat wij aan het Hbl. ontleenden over de Westerdijk, geeft weer eens een typisch staaltje van de Engelsche zorg voor de kleine natiën. De Westerdijk kan de reis naar Nederland niet voortzetten door gebrek aan steenkool. Maar het schip kan in dc Engelsche haven, waar het is binnengeloopen, geen steen kool verkrijgen, tenzij de eigenares van het schip 30 pet. van haar laadruimte aan de Engelsche regeering afstaat, of zich verbindt, elk van hare schepen een reis voor Engelands rekening te laten doen. Maar de schepen van de reederij, waar de Westerdijk toe behoort, zijn door de Nederlandsche regeering gere- quireerd, zoodat aan deze Engelsche voor waarden reeds om die reden alleen niet kan worden voldaan. Mitsdien wordt nu de Westerdijk reeds 34 dagen lang opgehouden, en ligt. liet graan, waarmee het schip geladen is, in de ruimen te rotten. Juridisch is tegen de Engelsche eischen natuurlijk weinig te zeggen. Engeland heeft geen enkele verplichting tot kolcnlcvering, en kan dus aan de levering de voorwaarden ver binden, die het wenscht en zedelijk acht. Wat de reederij, en de Nederlandsche re- goering ten behoeve van haar graan en de scheepsruimte, die wij zelve^i zoo bitter noodig hebben, vragen, komt dus neer op een vrienden dienst, als een kleine tegemoetkoming, zooals men ze ouder goede naburen pleegt te be trachten. Meer niet. En nu rekent de En gelsche regeering uit, hoe ze uit den nood van het schip te eigen behoeve een slaatje kan slaan. Als de reederij van de ongelegen heid, waarin het schip verkeert, voor Engeland een flink voordeel wil maken, o ja, dan is Engeland bereid onze kleine natie in dezen ter wille te zijn, „te beschermen", noemen ze dat in officieele stukken maar een beroep op vriendschap en goede nabuurschap zonder meer, daarvoor blijft dit groote land doof. Als bet om een vriendendienst zonder flinke contraprestatie tegelijkertijd is te doen laat dan dat Hollandsche graan maar rotten, en dat Hollandsche schip maar werkeloos blijven t Ze had van te voren haar bezoek aan Frank leefde stand, zat hij van Dalem aangekondigd. Van Dalem met zijn huishoudster op een eersten geheel voor zijn genoegen, warmpjes er in; en zijn Indische jaren, die dubbel voor pensioen telden, hadden, bij matige en geregelde leefwijze hem geen nadeelig saldo voor zijn gezondheidstoestand opgeleverd. Rentenier van zijn veertigste, was hij het Haagscbe leven lang gewend en vulde het niet bezoek der sociëteit, dagelijksche wande lingen, de lectuur der dagbladen, een beetje liefhebberij voor hot schaakspel en met de ledigheid van onbeduidende gesprekken. Ze kende hem eenigszinsze kende zijn ironischen toon, wanneer godsdienstige onder werpen aangeroerd werden maar ze kende ook zijn soms verrassende gulheid en harte lijkheid, al hulden zich die vaak in het kleed van onverschilligheid. Eerder dan ze vermoedde, moest ze uit stappen. Het adres was haar bekend ze wist eenigszins den wegmet wat vragen zou ze er wel komen. Ze kwam er. Ze voelde zich zoo héél klein, toen ze de bel overhaalde van het rijke heerenhuis, toen ze stond voor die zware, massieve eiken deur. (Wordt vervolgd). DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden. n— rmn m 11 i nw i mi Mi oom

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1