Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Afl. 2 bevat artikelen overPlatvoeten, Stotteren, Dr. Montessori, benevens eenige mededeelingen over liet Observatiestation voor „mensch-apen" op Teneriffe, waarbij do fan tasie niet geheel ongebreideld is gelaten. Voorts bevatten de afleveringen verschillende recepten, terwijl de Vragenbus als immer degelijk en zaakrijk is. We mogen er nog bijvoegen, dat de quali- teit van het papier nog is, als van afl. 1 van den len jaargang. De uiterlijke verzorging laat niets te wenschen over. o— Ons werd toegezonden vanwege de Coöp. Ver. „Eerste Nederlandsche Coöp. Meelfa brieken der Nederlandsche Bakkerij een Overzicht „van den groei en bloei van het bedrijt gedurende het eerste jaar van haar bestaan in woord en beeld." Fraai gedrukt op kunstdrukpapier geeft dit boek van 56 bladzijden een duidelijk overzicht van den ongekenden bloei dezer coöperatie, mede door den oorlogsnood ontstaan. Tien tallen fraaie foto's illustreeren wat Neder landsche ondernemingsgeest en organisatie hebben lot stand gebracht. o Schoevers' Stenografische Novellen Bibliotheek. Deel IV. Prijs f0,60. Voor de beoefenaren van het systeem „Groote" vast weder een aangename verras sing. De uitvoering is boven allen lof. De zeer enkele illustraties konden evengoed ge mist worden. Proza en poëzie wisselen elk ander af. Waardevol oefenmateriaal wordt hier den Grootisten geboden. TER NEUZEN, 19 Januari 1917. Hedenmorgen had in het veilingsgebouw alhier de groenteveiling plaats. Geveild werden Wijnpeen f50 tot f60, meirapen f33, kool rapen 40, alles per 1000 K.G. Handel zéér levendig. Axel. Alhier werd een algemepne vergade ring gehouden van de vereeniging „Vereenigde vlashandelaren te Axel". De voorzitter zette den toestand der vlasserij uiteen. Met goedvinden van de aanwezige burge meesters en de Kamer van Arbeid werd de volgende motie aangenomen, te zenden aan de Rijkscommissie van Toezicht op de vlas- vereenigingen te 's Gravenhage De Vereenigde Vlashandelaren gevestigd te Axel, vergaderd in algemeene vergadering op 13 Januari 1817, op welke vergadering aanwezig zijn de heeren burgemeesters van Axel, Zaamslag en Koewacht en waar de Kamer van Arbeid voor den landbouw zich eveneens heeft doen vertegenwoordigen, spreekt als hare meening uit, dat het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen eischt, een spoedige uitvoer van vlas en dat in het belang van den reëelen handel in bewerkt vlas het ten zeerste is aan te bevelen, dat de consenten voor uitvoer in handen zullen gesteld worden van de producenten, die voldoen aan de door de Rijkscommissie te stellen voorwaarden, waar door onregelmatigheden in den handel zullen worden voorkomen. Wij verzoeken U beleefd met den inhoud voldoende rekening te willen houden bij de regeling van den vlasuitvoer. Woensdag werden te Koewacht de dooi de ambtenaren aldaar in beslag genomen goe deren, voornamelijk koffie, zeep en kaas, van smokkelhandel afkomstig, door den ontvanger der registratie te Hulst in het openbaar ver kocht. De kooplust was bijzonder grooter werden dan ook zeer hooge prijzen besteed de opbrengst bedroeg bijna 700 gulden. Zuiddorpe. Eenige smokkelaars, die bezig waren hun bedrijf uit te oefenen, werden door twee soldaten-kommiezen alhier over vallen. Twee der smokkelaars, ieder beladen met 60 K.G. erwten, werden aangehouden. Als gevolg hiervan werden Zaterdagmorgen bij een lanbouwer alhier 2000 K.G. erwten in beslag genomen en onder militaire bewaking naar de Axelsche Sassing gebracht, waar ze voor Rotterdam ingescheept zijn. (Zei.) De correspondent van de M. Crt. te Breskens schrijft in verband met het ons van andere zijde 'gemelde, nl. dat bij den brand van den heer Tol de in de nabijheid staande vier huisjes zijn afgebrand, dat dit onwaar is. Wel zijn zij tijdelijk door de bewoners ont ruimd, maar des avonds heeft een elk zijn woning betrokken. Ook is de schade van het niet verzekerde verbrande f200.000 in plaats zooals beweerd is f 100.000. Ook zijn er niet zoovgel werk- loozen zooals gemeld isop zijn hoogst 10, meest jongens. Doch de heer Tol heeft het plan opgevat om in zoo kort mogelijken tijd de fabriek weer op te bouwen. Het in aan bouw zijnde nieuwe gedeelte heeft weinig of geen schade geleden. Al de fabrieksarbeiders zijn bezig met het verbaande op te ruimen. De wachtmeester der marechaussée F. Fenijn te Sluis is benoemd tot brigade-com mandant te Philippine. Provinciale Bond van Kiesver- eenigingen in Zeeland. Zaterdag j.l. had te Goes eene vergadering plaats van gevolmachtigden van de Centrale R. K. Kiesvereenigingen IlontenisseHulst, Oostbnrg (Z.-Vl. W. D.) Middelburg en Goes, onder voorzitterschap van mr. H. C. J. Groot, Middelburg, voorzitter der Commissie van voorbereiding tot stichting van genoemden Bond. In deze vergadering had een ampele be spreking plaats over de statuten aan de hand van een daartoe opgemaakt concept. Men kwam tot een bevredigende uitkomst, waarbij zoowel met de belangen van den Bond als met die der Centrale's werd rekening gehouden. Wanneer de respectieve Centrale's deze statuten goedkeuren, zullen de volgens die statuten gekozen afgevaardigden voor de eerste maal den 13en Februari a.s. te Goes bijeen komen om den Bond formeel op te richten en een bestuur te kiezen, waarna des avonds in een feestelijke bijeenkomst over dit gedenk waardig feit het woord zal worden gevoerd door de Tweede Kamerleden baron v. Wijn bergen en mr. dr. J. van Best. De blijken van sympathie houden aan, want nog steeds bereiken den penningmeester van het voorbereidingscomité giften voor den Bond. De Minister van Financiën breng ter al gemeene kennis lo. als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gnlden voor de nikkelen en bronzen, kan worden iugewis seld tegen rijksdaalders, guldeus en halve gul dens, zijn aangewezen a. de Nederlandsche Bank te Amsterdam b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der directe be lastingen en der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen in de provincie Zeeland Axel, Goes, Hansweert, Ileinkenszand, Hontenisse, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen en accijnzen). Vllssingen (invoerrechten en accijnzen), IJzen- dijke, Zierikzee. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: P. A. Harte, zonder beroep, D.-Visserstr. 47, uit Rotterdam. M. J. Polderman, werkman, Baandijk 36, uit Middelburg. J. de Kubber, werkman, Kerkhoflaan 22, uit Axel A. de Smidt, dienstbode, L. Kerkstr. 79, uit Rotterdam. J. Th. van Giesen, mandenmaker, de Doel- derstr. 7, uit Hulst. Vertrokken: A. de Blok, fourier, Vlooswijkstr. 4, naar Delft. J. E. Verlinde, zonder beroep, Nieuwstr. 40, naar Rotterdam. M. B. Doppegieter, buffetjuffer, v. Bovenstr. 9, naar Rotterdam. A. Stroo, dienstbode, Zandstr. 8, naar Rot terdam. E. Ilufkens, zonder beroep, Noordstr. 7, naar Winterswijk. S. S. van Aalst, dienstbode, Schoolweg 5, naar Haarlem. J. Deij, zonder beroep, N. Verbindingstr. 17, naar Axel. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Biezelinge G. Groothans Jzn. te OtterlooJ. L. Klomp te Schorc en II. P. Stegenga te Wolfaartsdijk. Beroepente ZwolleA. J. Werner te Deventerte MeliskerkeW. Kroese te Vrouwepolderte Garijp (toez.)J. C. van Apeldoorn te Woutorswoude te St. Annaland: G. A. Pott te Leerbroek c.a. Bedanktvoor Gouderak B. Batelaan, te De Bilt (U.) Geref. Kerken. Beroepen te BolnesJ. D. Ileersink te Nieuweroord. Aangenomennaar BarcndrechtII. A. Munnik Jr. te Bunschoten (B). Na des morgens bevestigd te zijn door ds. B. Meijer van lerseke, met een predikatie over Hand. 10: 33b, deed Zondag j.l. ds. F. Tollenaar zijn intrede bij de Geref. Kerk te Brouwershaven, sprekende naar aanleiding van Efeze 619. De nieuwe leeraar werd toegesproken door ds. Hoek van Zonnemaire, namens de zuster kerk, namens den kerkeraad van Brouwers haven, ten slotte namens de classis Zierikzee. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Ps. 1343. Zoowel bij de bevestiging als bij de intrede was de kerk overvol. Aanklacht tegen een predikant. Men schrijft aan de N. R. Ct. Tot enkele jaren geleden bestond in de kerkelijke gemeente Wedde het gebruik, dat met oudejaar de leden in natura bijdroegen tot het predikantstraktement. De bode ging rond en naar de groote der boerderij werd rogge verzameld. De opgehaalde rogge werd dan verkocht en de opbrengst bij het trakte ment van den predikant gevoegd. Enkele jaren geleden, zijn echter de bijdragen in rog ge veranderd in geldelijke bijdragen. Die rog- ge-bijbragen, later geldbijdragen, werden rogge- pacht geheeten. Het geval wilde echter, dat in 1914 een boerderij is verkocht, waarvan de nieuwe eigenaar zich niet verplicht acht de roggepacht te betalen, ook niet op Oudejaarsdag 1916. De predikant nu, heeft op Oudejaarsavond over een en ander zijn afkeuring uitgesproken en naar het heet o.a. gezogd „Die met God willen leven, moeten niet doen als hij (hier volgde de naam van den weigerenden belastingbetaler), die zijn roggepacht nog niet (of weer niet) betaald heeft." De bedoelde landbouwer, ter kerke zijnde diende hierop een aanklacht in wegens be- leediging. Hij zal ook het classicaal bestuur van Winschoten daarvau op de hoogte stellen. De Geref. Jongelingsverceniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 71/3 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Hoofdbesuurs vergadering d e r Z. L. M. Woensdag vergaderde het Hoofdbestuur der I Z. L. M. te Goes onder voorzitterschap van den heer Jhr. Van Vredenburch. Van de afd. Hulst was een schrijven inge komen betreffende het betalen van vrachtloon van Hulst naar Ter Neuzen betreffende aan de regeering te leveren granen. De heer Hombach lichtte dit toe. Men maakt misbruik van de kleine boeren. Deze kunnen hun graan niet bergen. Men zegt hen de regeeriugsprijs is f 14. Van de premie voor het bewaren is geen sprake. De boer moet er zich dan in schikken dat de bewaarprijs vervalt en moet bovendien de vervoerkosten van Hulst naar Neuzen betalen. De belangen van de kleine boeren moeten terdege behartigd worden. De voorzitter merkte op, dat reeds vroeger op deze klacht is gewezen. Het is het beste de oneerlijke handelaren dadelijk via den heer Kielstra aan de Prov. Broodcommissie kenbaar te maken. Voor klachten houdt het bestuur zich dus ernstig aanbevolen, opdat het kwaad met kracht bestreden kan worden. De heer Hanken wees er op, dat de con troleurs toezicht moeten houden. De heer Hombach beschreef het onbillijke dat bijv. een landbouwer uit Nieuw Namen zijn graan heelemaal naar Ter Neuzen moet brengen. Dan lijdt de man toch groote schade. De heer Collot d'Escurie ondersteunde de woorden van Hombach. Hier moet de Maat schappij wel degelijk ingrijpen. De heer Hanken wees nog op de onzinnige toestand, dat iemand zijn tarwe moest weg zenden en andere tarwe terugkrijgen. De heer Stevens, rijks-landbouwleeraar, meende, dat men aan het ontvangpakhuis moet leveren, voor Zeeuwsch Vlaanderen, dus uitsluitend te Ter Neuzen. Op Zuid-Beveland levert men direct in een schip. Dit moest in Zeeuwsch-Vlaanderen ook mogen gebeuren. Wat de tarwe-betaling betreft, is vastge steld, dat de regeering f 15 of f 15.25 of f 14,85 betaalt. Dat hangt af van het gewicht. Ver schillende bedragen kunnen daarbij nog vol gens de Broodcommissie worden afgetrokken. Nadere besprekingen hebben nog tot andere bepalingen geleid. Handelaars zeggen wel eens meer dan zij kunnen bewijzen. Door den lieer Collot d-Escurie werd er op aangedrongen de toestanden in Zeeuwsch- Vlaanderen eens ernstig na te gaan. Daartoe werd besloten. De heer Leenhouts wees er daarbij op, dat in Sluis onder dezelfde voorwaarden geleverd wordt als in Breskens geschiedt. Dezelfde afdeeling klaagde over de distri butie van veevoeder. De Boerenbond komt ook te kort. De voorzitter meende, dat dit buiten de Z. L. M. omgaat. De heer Hombach wees er op, dat ook leden van de afd. Hulst der Z. L. M. klagen. Verschillende landbouwers moesten eerst geld storten voor mais. Later kwamen de schippers met gerst in plaats van met mais. De landbouwers zijn toch voorbeelden van geduld, maar daar moet een eind aankomen. De gerst waarvoor f 17.60 betaald is, is zeer slecht van kwaliteit. De haver is er al uit gehaald. Dat is bedrog onder regeeringsvlag, die niet genoeg veroordeelt kan worden. De voorzitter beloofde een onderzoek door het bestuur van Z. L. M. De klachten van den heer Hombach over de zeer slechte geleverde gerst werden van verschillende zijden ondersteund. De Z. L. M. wil gaarne medewerken om klachten te voorkomen, aldus de M. Crt. Van de grens. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich nabij Bouchautsche haven weer een drama afgespeeld. Een Belg, afkomstig van Barne- veld, wilde de grens oversteken. Hij ge bruikte daartoe een ladder, toebehoorende aan een in de nabijheid wonenden Belgischen landbouwer, de R. genaamd. Een in de buurt patrouilleerende Duitsche grenswacht heeft geschoten, waardoor de Belg getroffen werd. Ook een Duitsch soldaat werd gedood. Of deze ook wilde vluchten of wel, dat hier aan een ongeluk moet gedacht worden, blijft in het duister. Bovenbedoelde landbouwer de R., zijn zoon en een dienstknecht zijn in verband met deze zaak aangehouden en naar Ertvelde gebracht. Brandstichting zwendel. In de Voorstraat te Delft werd einde De cember van het vorige jaar opgericht een zaak in mode-artikelen door zekeren F. D., wonende te 's Gravenhage. In die zaak ont stond brand, toen zij nog niet geopend was, hoogstens twee a drie dagen na de installatie. Die zaak zat schijnbaar vol goederen, er wa ren althans een massa doozen enz. aanwezig, die op veel goederenvoorraad moesten wijzen. Bij het onderzoek, dat naar aanleiding van dien brand werd ingesteld, heeft D. het aan de Delftsche politie doen voorkomen, alsof hij niet verzekerd was, in zak en asch zat, kortom hij weeklaagde om het medelijden der politie met zijn droevige omstandigheden op te wekken. De zaak bleef eenigen tijd rusten, totdat een dag of vijf, zes geleden der Haagsche re cherche ter oore kwam, dat veertien dagen voor het uitbreken van den brand het aan een drietal personen in Den Haag al bekend was, dat die brand zou uitbreken. Die verdachte wetenschap gaf aanleiding tot verder onderzoek en op grond daarvan werd aan de Delftsche polite kennis gegeven van een en ander. Deze heeft toen met be hulp van de Haagsche recherche een nader onderzoek ingesteld en dat heeft geleid tot de arrestatie van F. D. voornoemd, den eige naar van de goederenvan zekeren B., een aanbrenger van brandverzekeringen bij ver schillende maatschappijen, te Leiden en van eenen C., een expert in zake het opnemen van brandschaden bij verschillende maatschap pijen, eveneens te Leiden. Direct na deze arrestatie heeft de Haahsche recherche een onderzoek ingesteld ten huize en in de goederen van D. en daarbij zekere bezwarende papieren gevonden, die leidden tot de aanhouding van een zekeren Z. en van een persoon S. genaamd, beiden te 's Graven hage, en zulks op vermoeden van medeplich tigheid. Naar aanleiding weder van die arrestatie werd nog aangehouden een ander persoon, ook S. genaamd, die een gefingeerde lijst van aan D. geleverde goederen zou hebben opge maakt. In het geheel zijn dus in deze zaak zes personen gearresteerd. De hoofdpersoon D. de man, die den brand gehad heeft, die zeide niet geassureerd te zijn en zoo rampzaligen indruk wilde maken, bleek tenslotte voor f 15000 geassureerd te zijn bij de Algemeene Brandwaarborg Maatschappij te Rotterdam en heeft nu volledig bekend, dat alles bedrog was, waarop op hunne beurt Z. en S., de beide personen, die op vermoeden van medeplichtigheid na D,s arrestatie weiden aangehouden, bekend hebben den brand te hebben gesticht. Vad. Bureaucratie. Een firma in Friesland kreeg van de Rijks verzekeringsbank bericht, dat ze nog 6 cent premie te betalen had. Voor die mededeeling werden gebruikt twee groote vellen papier, bedrukt en beschreven, cén vel gedrukt en getypt, gesloten in een 8" couvert en per post aangeteekend. Bovendien ontving de firma van het postkantoor twee adviezen van aan komst. Tegen het bedrog met z.g. „versche" eieren. Dr. van Hamel Roos schreef in het Maand blad tegen de Vervalschingen Waar als een der noodlottige gevolgen van den oorlog de vleeschprijzen een hoogte bereikt hebben, die het gebruik van goedkoopere surrogaten noodzakelijk maken, is het duidelijk, dat hierbij in de eerste plaats het ei als welsmakend en voedzaam artikel in aanmerking komt. Doch ook hierbij is bedrog schering en inslag, daar de prijs en de waarde der eieren in het nauwste verband staan met hun meerdere of mindere versch- heid. Talrijke methoden zijn hierbij voorge slagen, doch noch het z.g. schouwen ter be paling van de grootte der luchtkamer van het ni, noch het bepalen van de verhouding van het inzinken in zoutoplossingen hebben vol doende resultaten opgeleverd, m.a.w. zij vol doen niet, waar het er op aankomt in korten tijd, b.v. op markten enz., zich een eenigszins juist oordeel te vormen betreffende de al of niet versche eigenschappen. Wij achten het daarom van practisch belang te wijzen op de nieuwste, in Duitsehland aanbevolen methode van eierkeuring, welke op het beginsel berust, dat de verhouding van het gewicht van een ei onder water tegenover liet gewicht in de lucht afhankelijk is van den ouderdom van het" ei, doch onafhankelijk van zijn grootte. Op dit beginsel is nu een vochtweger geconstrueerd, met behulp waarvan men eenvoudig en vlug de al of niet versch- beid van een niet geconserveerd ei kan con- stateeren. Het ei wordt onder aan den vocht weger in een daarvoor passenden ring gelegd, en op den vochtweger leest men na onder dompeling in gewoon water, onmiddellijk het inzinkingspunt af, aanwijzende den ouderdom van het ei. Het komt ons voor, dat een dergelijk in strument in een bepaalde behoefte voorziet, en ten zeerste kan bijdragen, om bedrog met een, vooral in dezen oorlogstijd, zeer belangrijk handelsartikel te weren. Tegen het smokkelen. Door den Chr. werkmansbond te Heerlen werd met algemeene stemmen een tegen het smokkelen gerichte zeer scherpe motie aan-

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2